BINNENLAND. Frankrijk. Duitschland. Turkije. Eusland. Egypte. Amerika. wachtingen teleurgesteld daar "de procureur des konings met eenige politie-ambtenaren zicli per rijtuig naar liet naastbijgelegcn station Baisiaux begeven had om daar den gevangene in ontvangst te nomen. De menigte stroomdetoen de trein aangekomen was zonder dat zij Bernard hadden zien uitstappen de Eijsselsche poort uit en den weg op waarlangs men de rijtuigen van Baisiaux verwachtte. Tegen den avond eerst werd Ber nard door den cipier der gevangenis te Doornik in ontvangst genomen. rukte de telegraafpalen om en wierp den trein uit de rails. Acht waggons stortten naar beneden en verzonken in den poelzoodat de passagiers terstond als levend begraven werden. Bij het station van afvaart moeten er 239 reizigers in den trein zijn geweest 54 er van zijn er heel huids weer uitgekomen35 zijn gewond en honderdveertig spoorloos verdwenen. Met behulp der in den irein aanwezige touwen werden nog 5 personen uit den schrikkelijken poel des doods gered. Onder de ltaliaansclie sjouwerlieden te New- York die in plaats van de werkstakers aange nomen warenhebben nu 700 ook het werk gestaakt. De werkstaking onder de ijzerwerkers te Pits— buig duurt nog steeds voort. Patroons en werk lieden zijn geen van beiden geneigd tot toegeven. Tilburg, 19 Juli 1882. Met September a. s. zal er op verzoek van 20 onderwijzers uit Tilburg en omstreken aan de H. B. S. aldaar een cursus worden geopend ter opleiding voor hoofdonderwijzer. De ver schillende vakken zullen worden onderwezen door leeraren van de E. H. B. school. De uitslag van het overlangs-examen aan de E. II. B. school te Tilburg is als volgt onvoorwaardelijk tot een hoogere klasse bevor derd 12 voorwaardelijk bevorderd 3 niet be vorderd 12. Aan het eind-examen wordt deel genomen door 4 leerlingen. Voor het eerste toelatings-examen hebben zich 10 candidaten 2 zijn niet opgekomen, 4 zijn onvoorwaardelijk •oegclaten 2 zijn voorwaardelijk toegelaten 2, die zich voor de 2de en 3de klasse hebben aangemeld zijn respectievelijk tot de eerste en tweede klasse toegelaten. Zaterdag is alhier overleden de heer J. 11. Mutsaerslid der provinciale staten van Noordbrabant. Waalwijk 19 Juli 1882. Werleden Maandag is men begonnen de haven af te dammen, tot het uitvoeren der aanbestede verbeteringswerken. Wij hopen dat deze werken binnen den kortst mogelijken tijd zullen tot stand komen en krachtig medewerken tot den bloei onzer gemeente. 5^ Den laatsten tijd zijn er in onze gemeente verschillende kruisboogdoelens opgericht. Als wij ons niet vergissen bestaan er op het oogenblik reeds zes. Verleden Zaterdag kwaaien al die gezelschappen aan de haven bij G. G. van Huiten bijeen en begaven zich in optochtmet de harmonie „St. Cbrispijn" van Waalwijk en Be- soijen vooropnaar het terrein van de doelen „l'Amitié Unie," bij H. Mulders. Daar werd door een zestal schutters van elk gezelschap gestreden om een prachtig zilveren eerekruis uitgeloofd door genoemden Mulders. De uitslag vau den wedstrijd was dat het eereteeken werd behaald door den schutter H. van ürunen, van het gezelschap „Willem Teil" gevestigd bij Adr. Verbeek alhier, met 57 punten in 12 schoten. Zooals onze lezers weten is het onze ge woonte niet, verslag te geven van de uitvoerin gen en voorstellingen die de verschillende hier bestaande gezelschappen gedurende de kerraisweek geven. Wij mceneu echter eene uitzondering te moeten maken voor het concertZaterdag na middag gegeven door de liedertafel „Oefening en vermaak niet om dat in zijn geheel te be spreken maar om een woord van hulde te brengen aan den heer L. V. uit 's Boschdie met onovertrefbare zuiverheid en gevoel de moei lijkste passages der solo's van ,,Leidens ontzet" zong. Het talrijk en uitgelezen publiek dat de zaal van „Musis Sacrum" vulde, hing als't ware aan de lippen van den begaafden zanger ei. bracht hem na afloop een warme ovatie. Ook den heer G. van Iersel vielen storm achtige toejuichingen ten deelvooral toen hij na afloop van het programma op algemeen drin gend verlangen „de Storm" van llichard Holl op de hem eigene wegsleepende wijze gezongen had. Aan beide solisten in 't bijzonder, aan de liedertafel met haren wakkeren directeur in 't algemeen, dank voor het gesmaakte kunstgenot. Naar het Yad. verneemt heeft de heer Yan Lijnden van Satidenburg de opdracht tot vorming van een nieuw ministerie niet aanvaard. Met andere woorden de opdracht nedergelegd. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. daarentegen schrijft Ten stelligste kan ik echter het gerucht tegen spreken, dat de heer v. Lijnden van de vorming van een ministerie heeft afgezien. Ondanks de ondervonden teleurstellingen heeft hij zijn plan om een nieuw kabinet te vormen nog niet op gegeven. In het laatst van de vorige week is er tot tweemaal toe ministerraad gehouden. De commissie van onderzoek naar de ramp van de Adder zal, naar het Vaderland verneemt, zijn samengesteld uit vijf personen, drie burgers en twee olfiecieren van de marine. Onder de eersten zal rar. E. N. Eahusen te Amsterdam behoorendie voorzitter van de commissie zal zijn. De beide officieren van de marine zullen gekozen worden uit officierenf die niet behooren tol het personeel van het departement van marine of van de direclièn van marine te Hel- levoetsluis en te Amsterdam. De commissie zal niet zooals eerst werd ge meld door den minister van marine benoemd worden de minister toch heeft, naar men me dedeelt aan Z. M. den koning voorgesteld, dat de leden door Z. M. zullen worden aangewezen. Binnen enkele dagen dus zal men hoogstwaar schijnlijk de samenstelling en benoeming dier commissie in de Staats-Courant kunnen lezen. Het voornemen schijnt te bestaan dat de commissie haar vergaderingen in den Haag zal houden alwaar zij dan het geheele archief van het departement van marine onder haar hereik zou hebben. De beide onder bevel van der. luitenant ter zee lsïe klasse H. Nijgh staande marine schepen zijn steeds nabij Scheveningen kruisende. Het blijktdat zij nog niets vau de Adder hebben ontdekt. Bij het zware weder dat Zaterdag jl. boven Amsterdam woeddeis de bliksem ingeslagen iu het ijzermagazijn der heeren Bernet 8c Co, aan den Amstelzender schade te veroorzaken. Boomen lantaarnpalen en dakpannen hadden het zwaar te verantwoorden. Verscheidene boo men zijn omgewaaidop de Heerengracht bij den Amstel werd een midden door gespleten en op vele plaatsen bogen de lantaarnpalen. Het watertot zelfs in de stilste binnengrachten geleek gedurende eenige oogenblikken op een woelige zee. Op het llembrandtplein vlogen de tafels en stoelen van het café Mast over de straat. Op verschillende plaatsen verleende de brandweer hulp om boomen te verwijderen die gevaarlijk stonden. Het geheele verschrikkelijke natuur- tooneel duurde niet langer dan een half uur. De zon brak haast onmiddellijk na den storm weer door. Te Zandvoort waar de bui ontstond er. van waar de wolken met bliksemsnelheid in de richting naar Amsterdam werden gedreven duurde de eigenlijke storm nauwelijks tien mi nuten. Op de Prinsengracht over de Leidsche Kruis straat werden niet minder dau drie boomen neergeveld en een hui3 zwaar beschadigd, door dien de boomen er op en tegen vielen. Brand weer en politie waren daar Zaterdag avond tot 9i/j uur voortdurend in de weer. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De bliksem sloeg in eer. boom op den Am- stelveenschen weg, en in den wintertuin bij „Kras" gelukkig zonder brand te veroorzaken. Onder Duivendrecht werden twee koeien dood geslagen. Aan de Wetering spoelden alle groenten en bakken uit den grond. Ifi de Buitcnveldersche en omliggende polders waaiden op verschillende plaatsen vee, hooi en wagens in de slooten. In de Eietlanden woei eene vrouw met 2 kinderen tegen den grond. Zij werden bewus teloos in een der loodsen gebracht en vonden daar tot na het onweer een schuilplaats. Aan de Slieropgem. Akerslootwerd Za terdag door het weder een hooiberg in brand gestokendie geheel uitbranddeen ook de nabijgelegen boerderij bedreigde. Door de werking van eenige spuiten uit den omtrek is echter het huis gespaard gebleven. Onder Volendam is de bliksem in een hooi schelf geslagen, waartegen eenige arbeiders zaten te schuilen tegen den stortregen. liet boerenplaatsje Kweeklustte Zijpebe- hoorende aan de administratie der algeraeene armen werd door den bliksem getroffen, zoodat in een oogenblik het geheele gebouw in lichtelaaie vlam stond. De bewoners hadden nauwelijks den tijd zich te verwijderen. Te Sluis zijn eene menigte hagelsteenen ge vallen ter grootte van duiveneieren. Glasruiten zijn bij honderden stuk geslagen. Te Eoordahuizum nabij Grouw is een boe- reknechtop het land werkzaamdoor den bliksem doodgeslagen. In deu Eierlandschen polder en te Cocksdorp richtte een windhoos bij het onweder heel wat schade aan. llooirookers en schelven werden opgenomen uit elkaar geslagen of weggevoerd. Daken werden beschadigd en eenige schuitjes van de meerpalen losgerukt. l)e personen langs den weg moesten zich in greppels verschuilen. Driehonderd hcopen hooidie op een land bij Voorburg gereed stonden om binnengehaald tc worden zijn door een windhoos opgenomen en heinde en ver verspreid. De steiger in den Vijver in het Haagsche Bosch voor de a. s. illuminatie opgericht werd toen mede geheel vernield. Gelukkig wisten de werklieden zich bij tijds te bergen. Zaterdag nacht omstreeks een uur brak er in de Barentszstraat te AtnsU rdam brand uit die aangewakkerd door den wind een vrij ern stig aanzien kreeg. De brandweer slaagde er echter in den brand ten vier ure in den ochtend te beperken tot het perceelwaarin hij ontstaan was dat echter totaal is uitgebrand. Het belendende perceel heeft geen schade ge leden dan aan het dak en een gedeelte van de bovenste verdieping. Een man en vrouwdie zich uit het bran dende perceel trachtten te redden door uit de tweede verdieping te springen werden deerlijk verwond naar het gasthuis vervoerd. Drie pakketten met effecten zijn Woens dag 12 Juli 11. per Harwichboot van Eotterdam naar Londen verzonden doch niet te Harwich ontvangen zoodat vermoed wordt dat die pak ketten gestolen zijn. De comissaris van politie in de 4de afdeeling te Eotterdam verzoekt opsporingaanhouding en bericht. Zaterdagmiddag ten 41/«j ure ontlastte zich een onweder boven den Haagvergezeld van een regen die aan een wolkbreuk deed denken. In korten tijd waren de straten schier onbegaan- Daar. Bij tusschcnpoozen vielen er hagelsteenen die zonder overdrijving de grootte van kleine vogeleieren hadden. De vrouw van den voerman Van der Veen te Koevorden is heden morgen op een jammer lijke wijze om het le?en gekomen. Ze gaat met den emmer naar buiten om water te halen valt in den put en verdrinkt. Niemand had het gezien niemand had haar gehoord. Toen haar man eennige oogenblikken later te huis kwam vond hij slechts haar lijk. Een jongmensch v. d. M., als klerk by den notaris Van Uije Pieterse te Vlissingen werkzaam is heden geboeid naar de gevangenis te Middelburg gebracht verdacht van ver schillende oneerlijkhedtn in zijne betrekking te hebben gepleegd. Dit zelfde jonge mensch is kort geleden betrokken geweest bij de onregelma tigheden met afgifte van spoorkaartjes te Het te Parijs gevierde feest moet zeer opge wekt zijn geweest. Het weer was schoon en er gebeurde geen enkel ongeluk. De wapenschouwing werd door eene ontelbare menigte bijgenojnd. Grévy en de ministers werden met luide kreten van „Leve de Eepu- bliekbegroet. De uitstekende houding der troepen werd zeer geprezen en inzonderheid de artillerie, de jagers en de pompiers (brandweer) werden toegejuicht. De commissie van den Franschen Senaat adviseert tot verwerping van het door de kamer aangenomen ontwerp tot afschaffing van den godsdier.stigen eed. Men heeft het puin op het terrein der gas ontploffing te Parijs gedeeltelijk weggeruimd; er werden nog twee 'lijkende vrouw van een horlogemaker en haar kind onder gevonden. Van de gewonden zijn negen in het gasthuis gestorven. Het verkeer door de wijk is weer opengesteld. Gevaar voor instortingen is er nu niet meer. Als een bijzonderheid deelt men mrdc, dat de spiegel in de biljartzaal van het koffiehuis terwijl alles wat breekbaar was in het rond kort en klein werd geslagen, volkomen onbeschadigd gebleven is. Tusschcn Gonletta en Marsa in Tuni9 heeft een botsing tusschen twee personentreinen plaats gehad waardoor 27 personen ernstig ge wond zijn. Onder dit aantal behoort ook de zoon van All Bey en dc viceconsul van Duitschland. De Berlijnsche b'adcn melden wat lang reeds voorzien wasnamelijk dat de regeering het besluit heeft geteekend tot ontbinding van den Berlijnschen gemeenteraad. Zaterdag was de Constantinopelsche conferentie weer vergaderden in die zitting is eindelijk en ten laatste de veel besproken „identieke nota" vastgesteldwaarin de Porte tot gewapende tusscnenkomst in Egypte zal worden uitgenoo- digd. In den loop van het debat hadden ver scheidene ambassadeurs er hunne verwondering over te kennen gegeven dat Engeland reeds zoo spoedig en terwijl de conferentie nog bijeen wastot het bombardement van Alexandrië overging. Hoe dit zijde nota kwam gereed er. werd nog dienzelfden dag door de tolken (dragomans) der zes groote mogendheden aan de Porie ter hand gesteld. Bij het overhandigen der nota werd door de tolken tevens eene schriftelijke verklaring afge geven inhoudende datwijl de omstandigheden ernstig en spoedvereischend warendoor de mogendheden op een zeer spoedig antwoord werd gerekend. Ongetwijfeld wordt hiermede bedoeld bedekte- lijk eene bedreiging met Eurnpecsche interventie te kennen te geven. Aangaande den inhoud der nota wordt ge meld dat daarin eene Turksche bezetting van zes maanden wordt voorgesteld. Het geld zal door de mogendheden mogelijk voorgeschoten wordenmaar de kosten moeten bepaaldelijk voor Egypte komen. Doel der bezetting is een einde te maken aan de regeeringsloosheid den vrocgeren toestand tc herstellen het leger te reorgauiseeren en de vrijheden des volks tc ontwikkelen. Het werk des bezetting zal plaats hebben onder leiding en oppertoezicht van den khedive. Volgens het heden in 't licht gegeven oogst- bericht belooft het zomergraan bijna overal een bevredigende opbrengst. Ook het wintergraan belooft een bevredigende en goede opbrengst in het gansche rijkuitgenomen in het centrale deel van het district „der zwarte aarde" en in eenige gouvernementen in het centrale Wolga- gebied Middcn-llusland. Op last van den keizer van Eusland is grootvorst Nikolawitsch onder curateele gesteld. De grootvorst ontvaugt nu nog slechts zeven duizend roebels per maand en bovendien vrije woning, rijtuigen, paarden, vuur en licht. Al het overige moet uit het maandgeld bestreden worden. Schulden zullen niet meer door den keizer betaald worden. Het Journal de St. Petersbourg verklaart dat de tijding door de buitenlandsche bladen medegedeeldomtrent liet ontdekken van een geheime drukkerij in het miuisteric, van allen grond ontbloot is. Omtrent het spoorwegongeluk op de lijn MoskouKurck wordt nader gemeld het dé raillement was het gevolg van een wolkbreuk die den circa 15 meter hoogen spoordijk onder mijnd en het omliggende terrein in een poel veranderd had. De gelijktijdig woedende orkaan Behalve Duitsche en Araerikaansclie matrozen (ter bescherming respectievelijk van het hospitaal en het Amerikaansch consulaat) zijn thans in Alcxandric ook Fransche, Eussische en Grieksche zeelieden gedebarkeerd welke in de verschillende wijken dienst doen als politie. De Engelsehen houden de forten [bastions en poorten bezet. Feitelijk heeft men dus reeds eene Europeesche interventie schoon uitdrukkelijk woidt te kennen gegeven dat een cn ander plaats heeft zonder eenige staatuundige bedoelirg. De Italianen weigeren vooralsnog te ontschepen. Tengevolge van een en ander begint het er in de stad langzamerhand weer een weinig or delijker uit te zien. De brand is beperkt, en geroofd wordt er bijna in het geheel niet meer. De winkels worden heropender wordt weer korenmarkt gehouden en liet vertrouwen begint te herleven. Daartoe werkt misschien ook mede dat voor de Engelsche vloot aanzienlijke ver-'' sterkingen zijn aangekomen. De groote vrees evenwel isdat hongersnood en besmettelijke ziekte zullen ontstaan wegens het vernielen van zooveel levensmiddelen en de vele onbegraven lijken. Dat de khedive zich weer een weinig begint te „gevoelen" bewijst zijn besluitwaarbij hij Arabi-pacha afzet. Deze moet zich zich nog steeds met eene niet onaanzienlijke troepenmacht (5000 man waaronder 800 ruitersbenevens 48 kanonnen) in den omtrek van Alexandrië bevinden maar dit leger zou totaal gedemora liseerd zijn. Arabi zond een officier i aar Alex andrië om het rollend materieel van den spoor weg en de steenkolen in beslag te nemen, maar deze bode is door de Engelschen gevangen ge nomen. Alvorens Arabi af te zetten heeft de khedive hem gesommeerd naar Alexandrië te komen onder bijvoeging dat hij, in geval van weigering, zal behandel worden als een oproerling, 't Ge rucht evenwel van een gevecht tusschen de troe pen van Arabi en die van den khedive heeft zich nog niet bevestigd. Vrij zeker schijnt het tc wezen schoon het door enkelen wordt tegengesproken dat Arabi- pacha tot het in brand steken der stad heeft last gegeven en het plunderenwaaraan ook soldaten en officieren deelnamenoogluikend toegestaan. Het Fransche consulaat b. v. is door soldaten in brand-gestoken. Het kanaal is thans open en men kan het elk oogenblik opgehinderd binnenvaren. Berichten uit Alexandria melden dat het aantal gedebarkeerde Er.gelsche manschappen ten einde zich met de politie te belasten en aan een mogelijken aanval van Arabi Pacha het hoofd te bieden 3000 man bedraagt. De Duitsche en Grieksche matrozen, die aan land gezet waren, zijn weder aan boord gegaan. Men verzekert dat een Egyptische kolonel het scip gegeven heeft voor de plundering r.n de moordtooneelen. De materieele schade is onbe schrijfelijk. Er is geen enkele Franschman gedood. Kaïro 16 Juli. Den I5er. hebben 750 Eu ropeanen meerendeels Italianen, Kaïro verlaten, met den Italiaanschen consul en door 40 soldaten geëscorteerd. De Duitsche kolonie had reeds met den Duitschen consul den 14en de stad verlaten. Allen zijn ongedeerd te Ismaïla aan gekomen betgeen te da.iken is aan de krachtige maatregelen van de militaire overheid en de politie. Te Kairo heerscht volkomen rust. In de provincies echter moet anarchie heerschen. Een gerueht spreekt van het vermoorden van 80 Europeanen te Tantach. Alcxandric, 17 Juli (II uur 's ochtends). Een manifest, door sir Beauchamp Seymour uitgevaardigdzegt dat hij onder goedkeuring der Egyptische regeering zich belast met het herstel der orde. Brandstichters zullen gefusileeid en maraudeurs gezet worden. Na zonsondergang is het niemand geoorloofd de stad te verlaten. De admiraal vermaant de bevolking tot hare gewone werkzaamheden terug te keeren. Generaal Alison is met zijn état-major en 4000 man marine-soldaten en infanterie aange komen. De troepen zullen de forten Gabbaie en Eamleh bezeiten. (1 uur 's namiddags). Ondanks de waak zaamheid der patrouilles zijn er weder nieuwe branden. Een talrijk detachement Engelsche mariniers heeft lieden ochtend het fort Eamleh bezet. Eene dépêche uit Port Said aan de Daily News meldtdat daar groot alarm heerscht tengevolge van de vrees voor een aanval van Bedouïcnen. In de richting van Damiette zijn 1500 man Egyptische troepen geconcentreerd, die aldaar aardewerken oprichten. Door het inslaan van den bliksem is te Tex- arkamain Arkansaseen huis ingestort op een daarnaast staand huis dat mede vernield werd. Beide gebouwen raakten in brand. Dertig menschen kwamen om het leven.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2