Zwitserland. Italië. Rusland. Turkije. Egypte. BINNENLAND. Zij keerden terugwapenden zich en namen een Japanschen matroos mee om met de in boorlingen te spreken. Maar op 100 passen afstands van de boot werden zij begroet met een kogelregen Uit het struikgewaswaardoor de kapitein gedood werd. De beide auderen ont kwamen met moeite en bereikten het schip weer. Maar op het schip was het niet minder ge vaarlijk. De kogels floten der bemanning aan houdend om de ooren en men kon zich slechts met moeite eenig«zius beschutten door een paar op het dek staande kisten. Een scheepsjongen werd door oen kogel gedood. Intusschen moest men onder het bombarde ment door werken om de geheele lading over boord te gooien en zoo het schip tegen den avond weer vlot te krijgen. Met groote inspan ning gelukte dat eindelijk en stoomde de Freya onder het gejuich der matrozen en het gehuil van de wilden weer heen, en kwam behouden, maar zonder lading, op de plaats zijner bestem ming Matupi ir. Nieuw-Brittanië aan. Men hoopt, dat eerlang ejn Duitscli oorlogschip naar de Hermite-eilanden zal gaan om de bewoners te straffen. Op den berg die Jungfrau is dezer dagen een gidsdie met een zijner kameraden een En- gelschman bij het beklimmen vergezelde, bij ongeluk uitgegleden en in een ^liepe kloof gestort. Zijn metgezellen konden hem onmogelijk eenige hulp verkenen, maar die zou waarschijnlijk toch onnoodig geweest zijn, daar de ongelukkige gids vermoedelijk terstond dood was. Zijn lijk werd eerst drie dagen later teruggevonden. De familie van Garibaldi heeft het eiland Caprera der Itaiiaansche natie ten geschenke aangeboden, onder voorbehoud van de toestem ming der beide minderjarige kinderen van den generaal. Te Arezzo zal een standbeeld onthuld worden ter eere van den monnik Guido, die doorgaat voor den uitviuder van het heden- daagsche notenschrift. In het Transkaspische gebied, in het Balchans- kigebergte zijnnaar men uit Baku bericht uitgestrekte lagen minerale verven ontdekt, die na ecne eenvoudige bewerking fijne en duurzame kleuren geven. Zij bleken niet alleen voor het verven van stoffen maar ook voor schilderen, en vooral op porcelein, uitstekend geschiet te zijn. De verven waren den inboorlingen reeds lang bekend maar zij wisten er geen gebruik van te maken. Eer.e verzameling van die verven is naar Petersburg gezonden om scheikundig onder zocht te worden. Te Vitebsk heeft de bevolking de maga zijnen en eigendommen der Israëlieten verwoest en verscheidene joodsche inwoners mishandeld. Daarop heeft zij zich tegen de politie gekeerd, die de Israëlieten te hulp kwam, doch de orde is ten slotte hersteld en vier personen zijn ge arresteerd. -— Er bestaat vermoeden dat de brand in het Arkadia-theatcr te St. Petersburg moedwillig is aangestoken. Er werden gedurende den brand in den ontrek met petroleum doorweekte vellen papier gevonden, die blijkbaar uit het brandende gebouw waren gewaaid. Ook de korte tijd, waarin de schouwburg afbrandde, versterkt dat vermoeden, daar men het anders eene onmoge lijkheid acht, dat zulk een gebouw in 25 minu ten geheel in de asch werd gelegd. De politie zal waarschijnlijk een onderzoek instellen. Een zeer tragische gebeurtenis heeft te Peterhot plaats gehad. De czaar wandelde in den tuin van zijn pa'eis, en zag eenige werk lieden in de verte arbeiden. Hij stelde belang in hun werk en wenkte een hunner nader te komen om hem wat te vragen. De man wieTp zijn gereedschap neder en snelde toe, doch op twee pas van den keizer sloeg hij de armen in de lucht en viel, door het hart geschoten, dood neder. Een schildwacht, die last heeft op ieder vreemdeling, welke den czaar nadert, te schieten, had gevuurd, niet wetende dat de czaar den man geroepen had. Z. M. hielp het lijk op heffen en toonde de bitterste smart. Petersburg, 20 Juli. In een kamp van sapeursin -de nabijheid van deze stad, hebben dronken soidaten hunne officieren aangevallen en gedreigd hen dood te schieten. De militaire autoriteiten doen moeite om de zaak geheim te houden wat onder de officieren algemeene ver ontwaardiging heeft opgewekt. Te Smyrna heeft een vreeselijke brand gewoed, die zeven uren duurde, 1400 huizen verwoestte en 6000 personen van hunne woning beroofde. Het groote nieuws is de terugroeping van Derwisch pacha. Zooals eea telegram dat leuk uitdrukt, wil de sultan hem gaarne liooren over Egypte en Egyptische toestanden. Men zou meenen dat de sultan reeds genoeg Egyptische tijdingen heeft, maar voor het overige behoort de terugroeping geen verwondering te baren. Derwisch pacha was geheel overbodig te Alex andria. In eene circulaire van Said pacha, gedag- teekend van Woensdag, in antwoord op de door de ambassadeurs overhandigde nota, wordt ge zegd dat indien de Porte tot dusver niet beslo ten heeft uit eigen beweging troepen te zenden, dit was omdat zij de overtuiging had dat strenge maatregelen konden vermeden worden. Vertrou wende op de willigheid der mogendheden om de orde te herstellen, en acte nemende van den eerbied dien de mogendheden betoond hebben voor de onbetwistbare en onbetwist* souverei- niteitsrechten van den sultan over Egypte, deelt Said den vertegenwoordigers der gorote mogend heden mede, dat de Porte er in bewilligt deel te nemen aan de conferentie, teneinde de noodige middelen te beramen en vast te stellen tot het doen terugkeeren van den normalen staat van zaken in Egypte. De Porte schijnt dus het vruchtelooze conferentiewerk weer van voren af aan tc willen beginnen om zoodoende tijd te winnen. Ditmaal schijnt evenwel Engeland niet voor nemens zich opnieuw door dit stelsel van uit stel te laten verschalken. Naar the Times verneemt heeft het weifelen der Porte de Britsche regeering tot de gevolg trekking geleid, dat de uitnoodiging der confe rentie feitelijk door haar van-de hand wordt gewezen en zijn dientengevolge Donderdag be paalde bevelen gegeven voor de uitrusting en het vertrek van een Britsch expeditiecorps naar Egypte. De Alexandrijnsche correspondenten seinen dat er vreugde heerscht wegens Derwisch-pacha's vertrek. Het blijkt dat hij in geheime verstand- hovding was met Arabi. Arabi's voorposten naderden tot nabij Alexandrie. Men verwacht een aanval. Arabi gaat overal voort met geld, wapenenpaarden en levensmiddelen op te eischen. De correspondent van de Daily Telegraph verneemt dat de consuls namens de vreemde onderdanen schadevergoeding van Engeland eischen wegens de verwoesting de: stad. Uit Alexandrie wordt gemeld dat de in- landsche bevolking in grooten getale terugkeert en de Europecsche winkels heropend zijn, zoodat de berichten die van eene verwoesting der ge heele stad en van het verdelgen van al de Eu ropeanen gewaagd hebbenblijkbaar tamelijk overdreven zijn geweest. De berichten omtrent het vermoorden van Europeanen in het binnenland bevestigen zich niet behalve alleen wat Tantah betreftwaar onder meer twee Fransche en twee Itaiiaansche beambten vermoord zijn. Het verkeer op het Suez-kanaalschoon niet zoo druk als gewoonlijk, begint toch weder levendiger ie worden. Slechts enkele scheeps- gezagvoerders weifelen nog. De Engelschen zijn teruggekomen op hun plan om het Ramleh-paleis te bezetten. In het algemeen nemen ze zich thans voor niets meer te doen dan wat onontbeerlijk is voor het herstel van orde en rust zonder nieuw bloedvergieten. De matrozen zullen dan ook spoedig weer aan boord worden geroepenterwijl 500 mariniers een zevental punten der stad zullen blijven bezetten om toezicht te houden. Eene inlandsche politie wordt georganiseerd en de patrouilles der Engelschen hebben bevel alle personenook Europeanen te ontwapenen. Het blijktdat de khedive nog altijd niet openlijk Arabi tot rebel heeft verklaard en hem afgezet. Door middel van renboden wordt met hem onderhandeld over eene schikking. Maar Arabi schijnt eerst dan naar Alexandrië te willen komen wanneer de Britsche vloot en legermacht aftrekken eene voorwaardedie zoowel als een uitvloeisel van hooghartigheid als van iets anders kan worden opgevat. Deze pogingen tot verzoening dus seinen de cor respondenten van Standard en Times maken eenen zeer ongunsligen indruk, wat gemakkelijk te begrijpen is. Arabi moet aan den sultan hebben geschre ven dat hij zich van alle plichten jegens hem ontheven acht, nu de Porte zoo lijdelijk bleef onder het bombardement. „Men zegt", seiut de Timescorrespondent dat Arabi verscheidene treinen met inboorlingen uit Alexandrie gevuld, heeft doen ophouden en (lat hij weigert hen herwaarts te laten komen." De berichtgever van de Daily Telegraph is op verkenning uit geweest in de richting van Arabi's kamp en seint zijne bevinding; de dépêche is in eene extraeditie van het blad op genomen. De correspondent reed negen mijlen ver, door ettelijke dorpen. Overal vond hij in boorlingen, stervende van hongerde soldaten hadden hen letterlijk van alles beroofd. De geheele weg was bezaaid met wagens, doode paarden en voorwerpen uit de plundering. De spoorweg en de telegraaflijnen schenen onaan geroerd te zijn. Hij zag geen soldaten of Be doeïenen. De laatsten moeten de terugtrekkende soldaten hebben aangevallen om hun den buit af tc grissen. 200 soldaten zouden in de wor steling het leven hebben gelaten. In tegenwoordigheid van lord Chester Beresforddie të Alexandrie de maiiniers op den wal aanvoert, zijn tien Arabieren, die op heeterdaad betrapt werden, toen zij zich schuldig maakten aan brandstichting en diefstal, gegeeseld. Enkelen ontvingen twaalfanderen acht en veertig slagen op den blooten rug. Te Cairo, dat thans door alle Europeanen, op 20 Duitschers na, is verlaten, heerscht nog steeds agitatie, schoon de orde er tot nu toe niet noemenswaard werd verstoord. Maar nu de meeste troepen zijn vertrokken om in de dorpen in den omtrek de orde te herstellen vreest men voor plundering. Tot nu toe werden nog slechts enkele paarden ontvreemd. Arabi's legermacht moet in de laatste dagen weer aanmerkelijk zijn versterkt, daar overal door priesters de heilige oorlog wordt gepredikt. Bij het Suezkanaal zouden 5000 Bedoïnen staan. Arabi dreigt den water- en levensmiddelen toevoer naar Alexandrie af te snijden. Op naam van den khedive gaat Arabi steeds voort met het doen van nienwe benoemingen, enz. Zoo heeft hij b. v. Mahmoud Sany pacha aangesteld tot gouverneur van liet Suezkanaal. Engeland en Frankrijk zullen hem waarschijnlijk dat besturen wel uit de handen nemen. Aangaande de verwoesting van Alexandrie meldt thans de berichtgever van Daily News, dat men zich dit moeielijk overdreven kan voor stellen. Maandag woedden weder oi derscheidene branden, die men, wegens gebrek aan blusch- en hulpmiddelen, stil moest laten uitwoeden, maar sedert Dinsdag is het beter en begint de stad, waar een paar dagen de stilte van een dorp heeft geheersche, door den terugkeer der bevolking wat levendiger te worden. De voorposten van Arabi's leger, heet het, naderen tot nabij Alexandrie en men verwacht elk oogenblik een aanval. Geld, wapenen, paar den en levensmiddelen worden allerwege, als ware hij machthebbende, door hem gerequireerd. Omar-Lufti-pacha, van Cairo naar Alexan drie teruggekeerd, heeft bericht gebracht, dat hij ooggetuige is geweest van de plunderingen en moorden aan Europeanen gepleegd te Daman- liour, Tantah en Mikala. Aiabi heeft eene ver gadering van notabelen, pacha's en ulema's be legd om hun de vraag voor te leggen of, met het oog op de vriendschappelijke betrekkingen tusschen den khedive en de Eugelsche militaire macht, verdere gehoorzaamheid aan den onder koning nog plicht kon heeten, met name wat betreft het staken der militaire toebereidselen. Da vergadering benoemde eene commissie om naar Alexandrie te gaan en te zien of deze beschuldiging tegen den khedive op waarheid gegrond was. Reeds den 18n zou deze com missie zijn vertrokken. Op eene vergadering, gehouden te Cairo, van ambtenaren, cheiks, ulema's, enz. is het ge drag van Arabi afgekeurd en tot onderwerping aan het gezag van den khedive besloten. Waalwijk, 22 Juli 1882. Sedert een paar dagen vermoedt men dat de plek gevonden iswaar het wrak van de Adder moet liggen. Uit Den Haag werd geseinddat een sleepboot met (luikertoestel en duikers naar die plek waren heengezonden. Ook uit Nieuwe- diep kwam een dergelijk berichtmet de bij voeging dat de sleepboot Hercules met een ingenieur en duikers derwaarts vertrokken was. Het onderzoek duurt voort maar tot nog toe zonder resultaat. Te Scheveningen betwijfelt men nog of bet gevonden wrak (lat van de Adder is; men houdt het voor het overschot van een schip dat, mei asch geladen jaren geleden op die hoogte is gezonken het wrak wordt door de Scheveningers nog het aschschip genoemd. Verder beweren de zeelieden die met de kust en de stroomingen goed bekend zijn datware de Adder op de bewuste plaats gezonken velen van de opvaren den te Scheveningen hadden moeten aankomen. Met het oog op de vele aanvragen en het groote nut der teekenscholen hebben de staten van Noordbrabant het subsidie voor teekenon- derwijs tot f 4000 verhoogd, *c verdeelen volgens de bestaande regeling aan de teekenscholen te Roosendaal, 's-Hertogenboscb, Breda, Eindhoven, Bergenopzooin Helmond Grave Waalwijk OosterhoutWouw en Heusden. De verpachting der tienden onder onze gemeente heeft slechts f256 opgebracht, tegen f377 in het vorige jaar. Door de staten dezer provincie zijn vast gesteld een besluit tot oprichting van een water schap onder de gemeente Vught, onder de be naming van /polder van Bergenshuizen"; een besluit tol afstand van provincialen grond onder de gemeente Megenzoomede de algemeene bepalingen en voorwaarden, b.'treffende het onderhoud der provincialen wegen over de jaren 1883—1885. Uit 'sGravenhags wordt bericht: De geruchten dat de minister Van Lijnden reeds besloten zou hebben het mandaat tot ka binetsformatie niet te aanvaarden worden niet bevestigd. Eerst na de terugkomst des konings op 26 dezer is, gelijk reeds in den aanvang der crisis is gemeldecne definitieve beslissing in zake de crisis te verwachten. In een Duitengewonen ministerraad zijn uit sluitend de Egyptische aangelegenheden ter sprake gebracht. Er is beslo'en, dat het oorlogsvaartuig de Marnixdat van Alexandrië naar Malta was vertrokken, onmiddellijk naar Egypte terugkeeren en te Port Saïd zal stationneereu. Volgens een lieden ontvangen telegram heeft de Marnix reeds aan die lastgeving voldaan. Voorts is bepaald dat de Bonaire zich zoo spoedig mogelijk eveneens naar Egypte zal begeven ter bescherming zoo wel van Nederlandsche als van Belgische on derdanen. f*. Bij dc aanbesteding op 11. Maandag ge- hcraden door het departement van koloniën in het gebouw der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen te Amsterdamwaren o. a. de minste inschrijvers 6600 kwartiermutsen, J. Van den Bergh directeur der Ned. fabriek, van lederartikelea te Baardwijk f 6435. 6000 id., id., f5910. 4000 id., id., f3960. 5000 id, id., f4950. 5000 id., id., f4925. 6000 id., id., f5910. 4800 id., id., f4752. 16,508 stormbanden voor kwartiermutsen J. F. Segers Sc Zn. te Breda, f 1196.83. 20.000 id., id., f 1450. 46.000 camblettine halsdassen, D. P. De Booij te 's Hert ogen bosclif 5205.40 34.000 id., id., 4586.60. 750 M. donkerblauw circassienne, G. Bogaerta 8c Zn. te Tilburg f 1980. E/enals andere koloniale mogendheden heeft ook onze koloniale regeering maatregelen getroffen om de belangen voor te staan vau de inzenders en het bevorderen van de particuliere iuzendingeu op de te Amsterdam in 1883 te houden internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoon stelling. Door den gouv. gen. van Ned.-Indië is daartoe eene commissie benoemd. Ook is een bijzondere zaakgelastigde benoemd door het gouvernement der Engelsche koloniën in Australëom de belangen van de inzenders uit dat werelddeel te behartigen. Door den gouverneur van het Fransch Cochin- China is met hetzelfde doel eene commissie in het leven geroepen en h«t Spaansch ministerie van koloniën heelt per telegraaf bevelen gezonden aan zijne overzeesche regeeringspersonenten einde maatregelen te treffen om de inzending op onze tentoonstelling zooveel mogelijk te be vorderen. Op het terreiu wordt met kracht voortgewerkt en de ribben ten behoeve van de bekapping der zijgalerijen zijn geplaatst. De werkzaamheden ten behoeve van den bouw der groolc zaal zijn aangevangen. Het hoofdgebouw zal in Hiüdoeschen stijl worden opgetrokkeneen paleis voorstellende van een achter-Iudischeu vorstvoorzien van toren»gedragen door olifanten. Het koloniaal karakter zal dus ongetwijfeld in verband met (te besteming van het gebouw uitgedrukt worden in zijn uiterlijken vorm. Opmerking verdientdat nog steeds het aan tal aanvragen ter inzending uit Duitschland dat van Frankrijk en Engeland overtreft. Geruimen tijd geleden waarschuwden wij in ons blad het publiek teger. de handelingen van J. Van den Berg Dz. of J. Va:i den Berg en Co. te Franekerdie aankondingt dat hij bettrekkingen bezorgt, huwelijken weet tot stand te brengen enz. De eerste voorwaarde echter is toezending van f5 a 10 voor inleggeld en voorloopige onkosten en bemoeiingen. //Het is gebleken zoo schreef onlangs de burgemeester van Franeker dat J. Van den Berg na toe zending van gemelde bedragen in het geheel niet meer antwoordt." Thans letst meu in tal vau couranten weer een oproeping vau den volgen den inhoud 7Naar Amerika. In Amerika worden gevraagd landwerkers boerenknechts, timmerlieden, metse'aars, smeden en veel audere handwerkslieden. Loon van af 3 tot 10 gulden per dag. Zij, welke niet in staat zijn de volle reiskosten te betalen kunnen gedeeltelijk op onze kosten worden vervoerd, tegen uiterst billijke conditiën, Adresden heer Van den Berg Dz.te Franeker." Naar aanleiding van het bovenstaande meenen wij onze lezers te moeten herinneren aan onze vroegere waarschuwing. Vermoedelijk zal het met die betrekkingen gaan als met de ziekenfondsen huwelijken enz. Een paar plotselinge sterfgevallen ouder zeer treurige omstandigheden doen te Breda van zich spreken. De serg.-majoor C.. werkzaam aan de Kon. Mil. Academie, had zich Vrijdagavond in schijnbaar goeden welstand ter rust begeven; toen zijn vrouw ontwaakte, vond zij hem dood naast zich liggen. Schrik en smart troffen de vrouw zóó geweldig dat zij drie dagen daarna mede een lijk was. Als een staaltje van de „onpartijdig heid", waarmede gehandeld is in zake de quaestie betreffende generaal Van der Hey- denkan dienendat het Hdb. verklaart met zekerheid te wetendat de inspecteur die belast was met een onderzoek in Atjeh naar de behandeling der dwangarbeiders tijdens dat onderzoek een schrijven kreeg van de regeering, waarin de verwachting werd uitgesprokendat de uitkomsten van zijn onderzoek zóó zouden zijndat de onmoge lijkheid bleek om de dwangarbeiders langer onder militair beheer te houden. In zijn rapport maakt de inspecteur van dat schiijven melding onder bijvoeging, dat hij aan die verwachting niet kan voldoendaar zijne uitkomsten geheel anders zijn. Daarop is een tweede onderzoek ingesteld door een persoondie daartoe niet bevoegd was en thans was de uitkomst wel zooals de regee ring „verwacht" had. In de kamer werd alsnu het rapport van den onbevoegde gelezen en dat van den tot onderzoek bevoegden inspec teur werd ter griffie gedeponeerd. Dat heet men „recht in Nederland Ten postkantore te Breda was een der beambten Zondag aan het twisten met twee brievenbestellers. Een hunner moet in zijn

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2