X- Eenigen tijd geleden hadder. wij het ge noegen mede te deelen dat de liedertafel //Oe fening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen" uitgenoodigd was de feesten der sociëteit de z/Unie" te 's Bosch met eene matinee te openen. De matinee heeft Zondag plaats gehad. Bij die gelegenheid heeft de liedertafel zich uitmuutend van hare taak gekweten en den grootsten bijval mogen ondervinden zooals blijkt uit onderstaand verslag, dat wij overnemen uit de Prov. NBr. en 's Hertogenbossche courant van gisteren Italië. Turkije. Egypte. x BINNENLAND. toen de trein reeds in de nabijheid was. Hij snelde er heenom het steenblok te verwijde- ren maar viel daarbij en werd door de loco motief overreden. Rome wordt op een onmogelijke wijze door sprinkhanen geplaagd. De straten zijn als be zaaid met deze lastige insecten en men kan geen stap doen of men trapt er een tiental dood. Als dit de eenige last nu maar blijft, dan gaat het nog almaar men is zeer bevreesd dat de sprinkhanen al de omliggende korenvelden znllen verwoesten. Door de Porte zijn de noodige bevelen ge geven om nog deze week 15.000 man naar Egypte te doen vertrekken. De troepenmacht welke door Moukhtar-pacha wordt georgani seerd, zal in het geheel 20.000 man bedragen. Naar verzekerd wordt, zal Dervisch-pacha geplaatst worden aan het hoofd der expeditie zoodat hij niet zoo zwaar in ongenade schijnt te zijn gevallen, of mogelijk reeds weer dien tijd te boven is. In dat opzicht ziet men in Turkije en Egypte dagelijks de zotste dingen gebeuren. Zoo zijn b. v. de Circassische offi cieren voor eenige weken wegens eene zooge naamde samenzwering tegen Arabi tot verbanning veroordeeldthans met goedvinden der Porte weer naar Alexandrië gebracht en daar met alle eerbewijzen ontvangen. Het vertrek der troepen is vertraagd, zegt men, omdat de Porte aan den Engelschen gezant ophelderingen heeft gevraagd wegens de streng heid waarmede de Engelschen in Egypte optre den door o. a. zelfs twee personen uit het gevolg van den khedive te doen fusillceren. Elders eD door anderen evenwel wordt het den Britten als loffelijke onpartijdigheid aangerekend, dat ze geen onderscheid maken en zelfs ver scheidene Europeaneu of zoogenaamde chris tenendie zich aan leven of eigendom van an deren hadden vergrepen, hebben doodgeschoten. Trouwens de ophelderingen, door den Engel schen gezant gegeven zouden de Porte hebben voldaan. Opnieuw heeft inmiddels Engeland laten ver zoekendat de sultan Arabi tot rebel zal ver klaren en het goedrecht constateeren^ van den khedive. De Britsche gevolmachtigde gaf daarbij de verzekeringdat Engeland geen be schermheerschap over Egypte beoogt en bereid is met Turkije op vriendschappelijke wijze samen te werken. Door Duitschland wordt bij den sultan aangedrongen op bewilliging der Engelsche eischen, met name wat betreft het uitvaardigen der proclamatie, waarbij Arabi tot rebel zal worden verklaard. Het blijktdat Italië Engeland's voorstel om in Egypte weder tusschenbeide te komen heeft afgeslagen op grond, dat Turkije zelf zich thans tot deze interventie heeft bereid verklaard. Daarentegen zou Spanje, op eene uitnoodiging van Duitschland om mede te werken tot be scherming van het Suez—kanaaltoestemmend hebben geantwoord. Sedert Donderdag, hooren we nu veer, heeft de conferentie eigenlijk slechts officieus vergaderd, omdat de Russische gezant, uit ge brek aan instructiën, ze niet kou bijwonen. Per telegraaf is hem gelast weg te blijven zoo lang die instructiën er nog niet zijn die trouwens spoedig zullen komen. Deze houding van Rusland heeft de aandacht der andere mogendheden getrokkendie aan hare vertegenwoordigers daaromtrent ophelde ringen hebben gevraagd. Daardoor namelijk wordt de schikking tusschen de Porte en de conferentie betreffende het afzenden der troepen aanmerkelijk vertraagd. Admiraal Seymour is met de Helicou tot voor Aboukir gestevend en heeft daar ontdektdat de forten goed gewapend waren en eene groote bedrijvigheid werd ontwikkeld. Het bombarde ment is uitgesteld; de reden wordt geheim gehouden. Eene verkennings-expeditie der Engelschen, in de richting van Arabi's kampwerd met een goeden uitslag bekroond. Te Alexandrië is weer geplunderd, en wel in de onmiddellijke nabijheid van Engelsche wachtposten. Een persoon werd door laatst genoemden gedood en twee gevangen genomen. Te Cairo i3 eene groote vergadering van notabelen en geestelijken gehoudenwaar be sloten is Arabi als verdediger des lands te hand haven tot een eervolle vrede zal gesloten zijn of een totale vernietiging zal hebben plaats gevonden. Uit Suez wordt gemeld dat daar geen enkele autoriteit meer is, om de orders van den khedive uit te voeren. De inlanders versterken Port-Saïdwelks gouverneur, gelijk men weet, zich aan boord van een Engelsche oorlogsschip in veiligheid heeft gebracht. Wat De Lesseps betreftdie ver klaard hadvoor alles in te staanenz. tegen hem openbaart zich ook bij de Franschen zeiven, de kanaal-ambtenaren alleen uitgezonderd, geen geringe ontevredenheidomdat hij zich tesren alle plannen tot beveiliging der plaats verzet. Hij wisselt depêches met Arabi en verzekertdat het kanaal geen gevaar loopt, maar ondertusschen verkeert de Europeesche kolonie in doodsangst. Waalwijk 2 Augustus 1882. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier is o. a. besloten 1. De geloofsbrieven van den heer Th. Hoff- mans, gekozen lid van den gemeenteraad, niet goed te keuren 2. Van den staat in onderhoud en beheer over te nemen de te maken opritten ten behoeve van den spoorweg Zwaluwe's Bosch, in de Kloostersteeg en Pulsteegvoor de som van f 1180,31 3. Op het adres van de 14e afdeeling der Noordbr. maatschappij van landbouwom toe kenning eener premieuit te reiken met de groote markt in September, gunstig te beschik ken en daarvoor eene som beschikbaar te steller, van f 50. Het uitvoerig verslag in het volgend nummer. ->(■ In de laatste vergadering van ingelanden van den binnenpolder van Waalwijk is tot be stuurslid gekozen de heer A. van Iersel, alhier met 20 stemmen tegen 4, uitgebracht op den heer W. van den Broek. Naar wij vernemen is door den president van het bestuur tegen deze verkiezing geprotesteerd op grond dat tusschen den heer van lersel en een ander lid van het bestuur zwagerschap zou bestaan. De lieeren V. Du Puyalhier, en Jos Loeft, te Baardwijk, hebben verleden Maandag met gunstig gevolg het derde gedeelte van het uotariëel examen afgelegd. -V Bij het door de sociëteit de Unie te 's Bosch gegeven concours waaraan door ruim 100 gezelschappen werd deelgenomen, heeft „Amcenitas" te Kaatsheuvel drie prijzen behaald als de le prijs het eerekruis en de rozenprijs. Door „Zomeriust" te Drunen werd de 2e prijs behaald. Het heiën voor de fondeering der peilers voor de spoorwegbrug in den Baardwijkschen overlaat is afgeloopen. Als een bijzonderheid wordt gemeld dat op het werk in den overlaat nu nog een nestje gevonden is van een kwikstaart, met 4 eitjes. Waalwijks gunstig bekende liedertafel //Oefe ning en Vermaak" opende met eene matinee mu- sicale de feestviering. De groote bovenzaal der sociëteit was dicht bezet met toehoorders, wier verwachting om den roep die deze zangers, welke bij de wedstrijden te Gent en te 's Gra- venhage zulke schooue lauweren hebben geoogst, was vooruitgesneld hoog was gespannen. Geen tegenspraak vei wachten wijals wij luide uit spreken dat i/Oefening en Vermaak" die ver wachting niet beschaamde neen verre overtrof en dit zegt in Den Bosch nog wellicht meer dan elders. Het programma was goed gekozen de uitvoering er van liet niets te wenschen over. Wilden wij een aanmerking maken wij zouden kunnen zeggen dat de piano's over 't geheel te zacht waren doch ook dit kan hier nauwelijks als aanmerking gelden als men bedenktdat de zangers zich bevonden in een hun geheel vreemde loealiteit. Hymne an die Musik van LachnerOssiau van Beschuidt Donkere buien groeien van Kwast en 't Slotkoor uit de Cantate van II. J. J. Van Bree waren de koorstukken. Reeds het eerste gaf blijken van de ijverige studie en uitmuntende opvatting der zangers, die onder leiding van hun verdienstelijksn di- reeteurden heer Frans De Cortieeen geheel vormen waarop Waalwijk trotsch mag wezen. Ook Ossianwaarin de heeren C. De Cortie en P. Snijders basmet talent den duo zongen, voldeed uitstekend, en in 't Slotkoor uit Van Bree's cantate, welwillend door den componist geaccompagneerdontwikkelde de betrekkelijk kleine liedertafel een kracht, die men te vergeefs bij vele grootere zal zoeken. Als solisten traden op-, de heer G. Van Iersel bariton en de reeds genoemde bas-zanger de heer P. Snijders. De eerste vergastte ons op De Storm van Richard Hol. Aan een schoon geluid paart de zanger een vrije en gevoelvolle voor dracht daverende toejuichingen vielen hem ten deel en dwongen hem een biscouplet te geven. De heer Snijders zong ons De Doodgraver van Whyte en toen^hij met, langdurig applaus te ruggeroepen werdj, Neeri&nds Vlag van Bruining Bergmann dat ook veajlbijval verwierf. De president der feestcommissiede heer Stokviswas de tolk van alle aanwezigen, toen hij warme hulde bracht aan Waalwijks lieder tafel en haar dankte voor de genotrijke uren die zij den toehoorders verschafte. Dit wat betreft den morgen, 's Avonds had „Oefeningen Vermaak" zoo mogelijk nog grooter succes toen zij in den tuin tusschen 't groot concert van 't stafmuziek van 't 5e regiment infanterie ons op een drietal stukken vergastte Nachtgezang van F. AbtZauber der Nacht van Kreutzer en last not leastOpwaarts van Ri chard Holeen bekend juweeltje dat door de Waalwijksche heeren tot zijn volle recht gebracht en waarin de bariton-solo zeer goed gezongen werd. Het is voor den geachten directeur, die de zangers met talent weet te leiden, een groote voldoening op zulke resultaten te kunnen bogen. Dankbaar en voldaan, ja, ten hoogste voldaan is de indrukdien „Oefening on Vermaak" bij ons achterlaat. Met de beste wenschen voor haar groei en bloeiroepen wij haar een spoedig tot weerzien! toe. Gaarne geven wij een plaats aan het vol gende rondschrijven van het uitvoerend comité voor de kolouiale tentoonstelling Ann de Industrieelen van Nederland. De vooruitstrevende 19de eeuwzoo menig maal genoemd de eeuw van stoom en electriciteit zou niet ten onrechte ook op den naam van die der tentoonstellingen kunnen aanspraak maken. Ternauwernood heeft het eene land bijeenge bracht wat kunst of wetenschap in staat is op te leveren of elders worden reeds de plannen beraamd om opnieuw den wetenschappelijken strijd te aanvaardendie reeds menig.naal in verschillende deelen van de wereld op hetzelfde oogenblik is gestreden. Geer. wonderdat daarom meer dan eens de vraag gesteld is of hier niet overvloed schaadt of niet het doel wordt voorbijgestreefd en ein delijk of niet weldra de strijd zal moeten worden opgegeven uit gebrek aan slrijdlustigen De ondervinding leertdat tot de bevestigende beantwoording dier vragen de tijd gelukkig nog niet gekomen is en datwel verre dat eenig gebied van kunst of wetenschap tot een tijdperk van rust of verpoozing zou zijn genaderd in tegendeel het onuitputtelijk menschenlijk vernuft en de rusteloozc volharding allerwege en in elke richting naar vooruitgang blijft streven. De feiten zijn daar on het bewijs te staven dat elke opvolgende tentoonstelling niet alleen een dankbare leerlinge wasmaar ook hare meesteres is voorbij gestreefd. In een tijdsbestek van slechts weinige maan den werden te Parijs en Londen tentoonstellingen op het gebied der electriciteit gehouden en de rapporten die daarvan tot ons zijn gekomen doen ons verbaasd staan over den raerkwaardigen vooruitgangdien de laatste, ondanks den korten tijd reeds toonen kan. Deze opvatting wordt elders zonder tegenspraak gehuldigden gretig wordt allerwege gebruik gemaakt van de gelegenheid die Arasterdam hans aanbiedtom zich te meten in den edelen wedstrijd. Talrijk zijn de aanvragen om plaats ruimte zoowel door onze onmiddelijke naburen als door de bewoners der verst afgelegen landen; geen moeite wordt ontzien, geen kosten schrikken af om op waardige wijze mede te werken tot bereiking van het groote doel. In dit opzicht zal de tentoonstelling van 1883 ongetwijfeld een gunstig resultaat opleveren. Het buitenland geeft bewijzen er in groote mate partij van te willen trekken de vraag moet helaas nog gedaan worden Wat zal Ne derland doen Zal de tentoonstelling ook voor ons dat gunstig resultaat hebben Zullen de industrieelen van Nederland, die verzuimd hebben den vreemdeling het goede voorbeeld te geven zich nu haasten diens voorbeeld te volgen en zal de plaatsruimtedie nog korten tijd voor hen beschikbaar blijft, op waardige wijze worden ingeuomen Wij willen niet wanhopen maar er zal veel, zeer veel onzerzijds moeten geschieden zal de plichtdie thans onafhankelijk en afgescheiden van alle redeneeringen en beschouwingenop ons rustnaar behooren worden vervuld. Industriëelen van Nederland het geldt niet het algemeen belang van Nederland maar ook en vooral uw bijzonder persoonlijk belang. Alleen van uwe krachtdadige medewerking die niet zal nalaten u zelf ten goede te komen, zal het afhangen of de klacht recht van bestaan heeftdat wij dikwijls in den vreemde zoeken wat op eigen bodem te vinden is, De moeite en opoffering die gij u thans te getroosten hebt, belooft in de toekomst een rijken oogst. Ongetwijfeld zal onze regeering het belang der Nederlandsche industrie ter harte nemenzij zal niet achter blijven in het verleenen van krachtige ondersteuningzoowel zedelijk als stoffelijk. l)ie steun zal ontegenzeggelijk den industriëelen ten goede komen, maar men wachte er niet opmen stelle er zich niet afhankelijk van. Alleen eigen krachtsontwikkeling, vrij van bescherming, kan goede gevolgen hebben, en de regeeringssubsidie zal dan vooral van groote waarde zijn wanneer zij in de eerste plaats zal kunnen strekken tot opluistering der Nederland sche afdeeling. Met rassche schreden nadert het oogenblik, dat geheel de wereld het oog zal richten naar Amsterdam dat zich in feestdos zal tooien voor de waardige ontvangst van de velendie van heinde en ver zullen toestroomenniet enkel om ons te onderrichtenmaar ook om met onze kennis zich te verrijken en hun voordeel te doen. De wereldhandel in 't bijzonder zal in de koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling zoeken naar al hetgeen in de toekomst zijn macht en aanzien zal kunnen bevorderen. Zouden wijdie èn om ons verleden èn voor onze toekomst zoozeer verplicht zijn ons met meer dan gewone krachtsinspanning tot den vreedzamen strijd toe te rusten dien niet aan vaarden te laat zouden wij helaas tot schade en schande moeten ondervindendat wij de beste gelegenheid die ooit gegeven kon worden, om te toonen wat Nederland vermag, ongebruikt en nutteloos lieten voorbijgaan. Aan dat verwijt mogen wij ons niet blootstellen want het zou aanleiding geven tot een ander, namelijk dat onze gastvrijheid zich zoover uit strekt, dat wij zelfs onze plaats aan den vreem deling inruimen en dat de tentoonstelling zoo bij uitstek internationaal wasdat er voor na tionale deelneming geen plaats wasmet andere woorden dat onze nationale nijverheid tot het verleden behoort. Laten wij hopen dat het zoover niet kome en dat, als op 1 Mei 1883 de tentoonstelling wordt geopendde Nederlandsche afdeeling blijken geve van groote krachtsinspanning der industrieelen. Namens het comité van uitvoering der 2de afdeeling van de internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling AUGst. MESRITZ, Secretaris. Aan het eindexamen der hoogere burger scholen in Noordbrabant is door 16 candidaten deelgenomen 9 leerlingen der R. H. burger school tc 's Bosch 4 van die te Tilburg en 3 van de gemeentelijke H. burgerschool te Breda. De uitslag is geweest, dat aan 15 candidaten het diploma van voldoend afgelegd examen werd toegekend te weten: J. M. AcketH. J. C. Borren H. Hopman C. J. Kleber, W. Kleber, C. H. Ver LaagJ. F. Suijling en G. J. Van de WeU, allen leerlingen der rijks H. B. S. te 's Bosch J. Breera T. P. Van Eupen F. H. Van Hcukelom en E. M. Kalleerlingen der rijks H. B. S. te Tilburg, C. R. U. Iierkenrath, li. C. M. Sluijters en G. Walch Wz., leerlingen der H. B. S. te Breda. Sedert Zaterdugmiddag 3 uur hebben de duikers hun arbeid van het onderzoek naar het wrak van de Adder wegens ongunstige wind en zee voorloopig moeten staken. Bijzonderheden heeft het gehouden onderzoek nog niet opgeleverd. Of het schip gelicht zou kunnen worden is hoogst twijfelachtig. liet gevaarte weegt 1,600,000 Nederlandsch pondom het te lichten zouden vier schepen van 500,000 Nederlandsch pond gewicht noodig zijn gesteld dat men met de noodige kettingen den romp omhoog kon hijschen, zonder dat die in elkaar gewerkt werd. Blijkt het lichten met kettingen bij nader onderzoek niet mogelijk, dan is er wellicht nog een kans om het schip weer boven te krijgen als men het onder water kan keereu en leeg pompen zoodat het zelf weer naar boven stijgt. Doch dit middel is zeer moeilijk toe te passen. Ik elk geval zal ue uitslag van nader onder zoek door de duikers moeten worden afgewacht, eer over de mogelijkheid van boven water krij gen van het schip zal kunnen worden geoordeeld. (Vad.) De ontvanger van belastingen te Verden in Hannoverheeft zich met de hem toever trouwde kas uit de voeten gemaakt. Zijne uit levering wordt door de Pruisische regeering aangevraagd. Voor zijne aanhouding waarvan het departement van justitie onmiddellijk bericht verlangt is eene belooning uitgeloofd van 1000 mark. Zaterdag avond kwam te 's Bosch aan per vélocipède de heer V. uit Utrechtdie slechts 4x/2uur over dat „ritje" gedaan heeftzelfs is hij maar 3l/2 uur rijdende geweestdaar een oponthoud te Kuilenburg en te Bommel samen op één uur kan geschat worden. Terwijl Zaterdagavond eenige jongelieden onder Driel bezig waren de koeien uit de over stroomde weilanden te drijven, begaf zich zekere Van Oort te paard te water. Nabij een dam struikelde het paard en wierp zijn berijder af die door den stroom werd meegevoerd. Zijne metgezellen konden den 21jarigen oppassenden jonkman niet reddenwiens droevig uiteinde algemeene deelneming verwekt. Men meldt aan de N. R. Ct. dat de notaris v. G., te Gravesedert Donderdag jl. zich heimelijk uit zijn standplaats heeft verwij derd zonder orde op zijne zaken te stellen. Het laatst zou hij te Wezel gezien zijn. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken. Een heden morgen ontvangen berichtzegt dat de notaris v. G., in zijne standplaats is teruggekeerd. Een flinke courantenzetter, zet als hij flink doorwerktin tien uur ongeveer 12000 letters, dus het jaar tegen 300 dagen gerekend 3600000 letters per jaar. Bij eiken greep moet zijn arm van de letterkast naar den zettershaak bewogen worden d. i. een afstand van onge- i eer een voet afleggen en dan weer terugdus voor elke letter twee voet. Per jaar beweegt zijn arm zich dus over den afstand van 2700000 voetongeveer de afstand van Lissabon tot den Ural. De politie te Leeuwarden heeft gedurende de afgeloopen kermis een belangrijke zaak in handen gekregen. Een. verdacht persoon, die reeds ruim 40 jaren gevangenisstraf achter den rug heeftJohannes Roekoe genaamd had nl. in een der kramen aldaaronder verdachte omstandigheden en tegen spotprijzeneenige kostbare portret-albums verkocht. Door de aanhouding van den gevaarlijken persoon heeft zij door volhardend onderzoek aan het licht gebrachtdat deze albums afkomstig waren uit een kistwelke in het laaist van het vorige jaar op de spoorweglijn tusschen Zwolle en Heerenveen was ontvreemd. Een brievenbesteller uit Sneekdestijds spoorwegbeambte op die lijn en neef van den gevaarlijken Roekoeis mede gearresteerd en ter beschikking der justitie ge steld als de hoofddader van den diefstaleen groot aantal goederen zijn te Sneek uit het water opgevischt en in beslag genomen. Deze zaak waarbij niet alleen een spoorwegdiefstal van grooten omvang aan het licht is gebrachteen oud en gevaarlijk tuchteliug wederom onscha delijk is gemaakt en bovendien een sluwe post beambte in handen der justitie is geraaktia niel van belang ontbloot#

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2