Nummer 62. Zondag 6 Augustus 1882. 5e Jaargang! »i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. K Bekendmaking. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. I Gemeenteraad van Waalwijk. De Echo van kt Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steinek,Hamburg. Reclames 15 cent perregel De Burgemeester van Waalwijk ter afkondi ging ontvangen hebbende het primitief kohier dei- belasting op de paarden, alsmede op de als trek dieren gebezigd wordende muilezels, ezels, run deren en honden, verwittigt de belanghebbenden, dat genoemd kohier door heeren gedeputeerde staten van Noordbrabant invorderbaar is verklaard en gedurende acht dagen ter secretarie alhier ter inzage der ingezetenen is nedergelegd. Waalwijk, 4 Aug 1882. t De burgemeester voornoemd. VAN DER KLOKKEN. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk gezien de aanschrijving van heeren gedeputeerde statenmaken bekend at de herijk van maten en gewichten alhier zai. plaals hebben op 16-17- 18 en 19 Augustus 1882 van des voormiddags 9'/2 tot des namiddags uur. Voor de verificatie van de onderdeelen van het gram is het ijkkantoor te 's Hertogenbosch ge opend op alle werkdagen van 9 uur voor- tot 1 uur namiddags. Des Zaterdags is het kantoor gesloten. Waalwijk, 1 Augustus 1882. Burgemeester en wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester F. W. VAN LIEMPT. VAN DER KLOKKEN. J OPENBARE VERGADERING van Dinsdag 1 Augustus nam. 7 uur. Absent de heer Quirijns. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen der vorige voor te lezen, die daarna worden goedgekeurd. Aan de orde I. Onderzoek der geloofsbrieven van den heer Th. Holïmans. De voorzitter vraagt of de raad zelf eene commissie van onderzoek zal benoemen, of dit aan hem, voorzitter, wenscht over te laten. Daar de raad niet van zijn verlangen doet blijken, cm het zelf te doen, benoemt de voorzitter tot leden der commissie, belast met het onderzoek der geloofsbrieven van Th. Hoffraans, de heeren Van der Heijden, Van lliel en Zijlmans. De commissie verwijdert zicli tot het vervul len harer taak. Teruggekeerd zijnde brengt de commissie, bij monde van den heer Van der Heijden, rapport uit en concludeert tot niet-toelating van den heer Th. Hoffmans als raadslid, op grond van twee informaliteiten die bij de verkiezing heb ben plaats gehad en wel lo. dat in de oproepingsbrieven voor de verkiezing vermeld wasdat de verkiezing zou plaats hebben van des morgens 9 tot des r.am. 5 uurdat het stembureau op den dag der verkiezing deze onregelmatigheid heeft opgemerkt en toen nog wel briefjes aan de kiezers zijn be zorgd, waarbij kennis werd gegeven dat de ver kiezing slechts tot 4 uur zou duren dal dit laatste echter niet wegneemt dat er kiezers kunnen geweest zijn, die door die dwaling belet zijn geweest van hun recht gebruik te makeD en dit van invloed k'^n geweest zijn op den uitslag der stemming. 2o. Dat bij de herstemming, volgens de lijst der ingeleverde stembriefjes, uitgebracht waren 232 en dat er ook 2 32 in de bus bevonden werden dat, wanneer men de stemmen, op de verschillende personen uitgebrachtsamentelt komt tot 233 dat die eene stem van invloed kan geweest zijn op den uitslag der verkiezing. De voorzitter vraagt of een der leden over de conclusie der commissie het woord verlangt. De heer Van Iersel zegt zich wel te kunnen vereenigen met het eerste, maar niet met het tweedede tweede informaliteit kan namelijk onderzocht worden door het nazien der stem briefjes en hij gelooft niet dat dit geschied is. De voorzitter merkt op dat die stembriefjes verzegeld zijn. De heer Van Iersel antwoordt dat de tweede informaliteit niet anders kan onderzocht worden dan door het nazien der briefjes en dat de commissie daartoe het recht heeft. Zeker is die tweede informaliteit voldoende om den gekozene af te wijzen, maar het moet uit de stembriefjes blijken spreker is daar dit niet geschied is tegen de conclusie der commissie. De voorzitter zegt dat de commissie blijk baar berust heeft in het procesverbaal. De heer Van der Heijden zegt dat de //Ge meentestem", een gezaghebbend orgaan op dat punt, een gelijk abuis in de oproepingsbrieven aanhaalt als hier heeft plaats gehadde eerste informaliteit is dus voldoende om de geloofs brieven af te keuren de commissie achtte daar om verder onderzoek van de tweede informali teit niet noodig. De heeren Van Hiel en Van Es spreken in gelijken zin daar de eerste jinformaliteit vol doende reden geelt om de geloofsbrieven af te keuren is het niet noodig de stembriefjes nader te onderzoeken. De heer Van Iersel zegt dat, als blijken mocht dat de tweede informaliteit geen invloed op den uitslag der verkiezing gehad heeft, de gekozene veel makkelijker over de eerste heen zal komen. De heer Van der Heijden zegt dat de com missie alleen constateert wat in het procesver baal staat. De Voorzitter zegt dat de eenige informaliteit, waarover bij gedep. staten geklaagd is, het uur der verkiezing betreft. Hierna wordt de conclusie van het rapport der commissie, in stemming gebracht, aange nomen met 7 stemmen tegen 1 zijnde die van den heer Van Iersel. II. Overeenkomst met den staat, betrekkelijk het in onderhoud overnemen van wegen. De voorzitter zegt dat deze zaak reeds in een vorige vergadering is behandeld er zal dus geen bezwaar tegen deze overeenkomst zijn. Krachtens dezelve worden overgenomen de opritten en over wegen over de aan ie leggen lijn Zwaluwe 's Bosch in de Kloostersteeg, bestraat met keien, in de Putsteeg met grint, met duikers, buizen, enz. voor de som van f 1180.31. De voorzitter gelooft dat de gebodene som voldoende is voor de gemeente om te contrac teeren in alle geval was er niet meer te be dingen hij vraagt voor B en W machtiging het contract te sluiten. De heeren Van Es en Timmermans vragen of er geen antwoord ingekomen is op een vroeger door den raad gedaan verzoekom den oprit in de Putsteeg ook met keien te bestraten. De voorzitter zegt dat al het mogelijke gedaan is om dit te verkrijgenmaar zonder gunstig gevolg. De heer Timmermans acht het in 't belang der gemeente dat er in dien geest nog pogingen worden gedaan. De voorzitter zal doen wat hij kanmaar vreest dat hij niet zal slagen. Hierna wordt de gevraagde machtiging bij acclamatie verleend. III. Voordracht tot benoeming van twee leden van 't college van zetters ter vervanging van hen die 31 December a. s. aan de beurt van aftreding zijn zijnde de heeren Zijlmans en Timmermans. Voor de vacature Zijlmans wordt gekozen tot len candidaat de heer A. C. Zijlmans tot 2en candidaat de heer Jacq. Van Hiel. Voor de vacature Timmermans tot len can didaat de heer Jud. Timmermans Wz. tot 2en candidaat den heer Chr. Van der Werf. Dc voorzitter geeft te kennen dat de gemeente is aangezochthet huurcontract met den staat, betreffende de kazerne der marechaussee alhier welke huur 1 Januari 1883 eindigt, te her nieuwen tegen een huurprijs van f375 'a jaars en op de conditieszooals die worden voorge lezen. Bij acclamatie worden B. en W. gemachtigd gezegd contract te sluiten. IV. Adres van de 14e afdeeling der Noord- brabantsche maatschappij van landbouwom toekenning eener premieuit te reiken met de groote markt in September. De voorzitter ziet er geen bezwaar in aan het gedane verzoek te voldoen hij vraagt of de raad zich in beginsel kan vereenigen met het toekennen eener premie. Daar niemand zich er tegen verzette vroeg He voorzitter hoeveel zal vanwege do gemeente gegeven worden De heer Van Heijst meent dat door de com missie van landbouw f'100 voor premiën is uitgetrokken spreker stelt voor eene gelijke som uit de gemeentekas beschikbaar te stellen. De heer Van Es zegt dat de raad zich wel in beginsel voor het toestaan eener premie ver klaard heeft, maar gelooft toch dat f100 wat veel isspreker vindt de helft zeker genoeg. De heer Van der Heijden vindt ook f 100 te veelonze gemeente is geen landbouwende maar een industriëele gemeente. Wekelijks komen er veel looiers op de marktals er een premie gegeven werd aan hen die het meeste leer kochten dit zou beter zijn. De heer Timmermans wenscht te weten of de premie zal worden uitgereikt door de gemeente of wel het geld zal gestort worden in de kas der maatschappij. De voorzitter oordeelt dat de prijzen door de maatschappij worden aangekocht en het geld in de kas wordt gestort. De heer Van Es zegt dat het zijn plan niet was voor te stellen f 50 toe te kennen als hij een voorstel moest doen zou het zijn om B. en W. te machtigen ir. overleg met het bestuur der afdeelingf 30 a f 50 te besteden. De heer Timmermans vraagt welk voorstel B. en W. hebben te doen. De voorz. zegt dat B. en W. den raad een crediet vragen van f 30 a f50 om daarover in overleg met het bestuur der maatschappij te beschikken. De heer Van Heijst zou als amendement wenschen voor te stellen in eens af flink eene som te bepalen en die in geld in de kas der maatschappij te stortten hij is tegen het stellen van maximum of minimum. De voorzitter zegt dat juist het plan is om in overeenstemming met |het bestuur te handelen; de gemeente zou b. v. een cadeau kunnen koo- pen dat de maatschappij gaarne zou hebben en deze kon dit dan in naam der gemeente uitreiken wil de raad echter beslissen in ééns af f50 te geven ook goed. De heer Van der Heijden is voor het voorstel van B. en W. De heer Van Iersel stelt voor in eens f 50 te geven. De voorzitter is er voor dat de gemeente een prijs aankoope en de maatschappij dien uitmaam der gemeente uitreike. De heer Van Es merkt op dat door het voorstel van B. en W. in alles voorzien wordt. Het zou dwaas zijn f50 te geven als de maat schappij met een cadeau van f 30 b. v. tevre den was. De heer Van Iersel antwoordt hierop dat het bestuur der afd. toch leest dat men tot f 50 mag gaan en dus natuurlijk die som vraagt. De voorzitter zegt dat er twee voorstellen zijn: een van burg. en weth. om f 30 af 50 be schikbaar tc stellenwaarover burg. en weth. in overleg met het bestuur der afdeeling zouden kunnen beschikken en een ander om in eens af t 50 te geven. De heer Timmermans oordeelt dat men het over de zaak volmaakt eens is de raad staat f 50 toe, die in overleg met het bestuur der afdeeling besteed worden. De heer Van der Heijden zou het zoo goed koop mogelijk doen. De heer Van Heijst blijft er bij om f 50 te geven in overleg met de afdeeling. De voorzitter zegt dat de eerste vraag van burg. en weth. zou zijn welke prijzen verlangt gij P Hij meent dat het plan bestaat prijzen uit te loven, als een rijzadel, hoofdstel, zweep, een zilveren koe en dergelijkewellicht kon de ge meente dan met minder dan 1 50 volstaan en hij zou dus zoo maar voetstoots geen f 50 toe staan. De heer Van Heijst is het daarmede niet eens. De voorzitter acht de zaak genoeg toegelicht en sluit het debathij brengt in stemming het voorstel om ineens af f 50 toe te kennen. Dit wordt aangenomen met 5 tegen 3 stemmen. Voor: de heeren Van Heijst, Van Iersel, Tim mermans, Zijlmans en Van RieL Tegen Van Es, Van der Heijden en de voorzitter. De voorzitter deelt mede dat de gedane op roepingen voor een 4den onderwijzer aan de openbare school alhier zonder resultaat gebleven zijn. De schoolopziener heeft er genoegen mede genomen, dat voorloopig twee kweekelingen zul len aangesteld worden en later, b.v. in Septem ber, de vacante plaats worde aangevuld. Op 't oogenblik zijn er twee kweekelingen beschikbaar, die naar het gevoelen van den directeur der normaalschool, zeer geschikt zijn. Hij, voorzitter, vraagt machtiging om voor loopig twee kweekelingen aan te stellen op eene bezoldiging van f20 a. f25 per maand; éen gevolg daarvan zal zijn dat de begrooting zal moeten gewijzigd worden. Hierna werd de gevraagde machtiging ver leend en tot de noodige wijziging van de be grooting (verhooging van f350) besloten. De voorzitter zegt dat de school waarschijnlijk deze maand zal geopend worden hij vraagt het gevoelen van den raad, of er bij die gelegenheid niet een kinderfeestje zal plaats hebben, zooals vroeger bij eene dergelijke gelegenheid. Bij acclamatie wordt aan burg. en weth. voor gezegd doel een maximum toegestaan van f 100. De voorzitter herinnert er aan dat er nog adressen zijn van bewoners der Kloostersteeg waarin de aanleg eener rioleering in die straat gevraagd wordt adressanten wachten nog steeds op antwoord. Hierna brengt de voorzitter ter tafel plan en teekening voor de trottoirsdit werk zal niet te veel kosten maar is nog niet genoegzaam voorbereid voor de discussie. De voorzitter ziet de behoefte van eene riolee ring in de Kloosterstraat wel in, maar zou die aangelegenheid later behandelen tegelijk met de trottoirs. De heer Van Es zegt dat het hoofddoel van het adres is het verkrijgen eener rioleeringdie kan echter niet gelegd worden voordat men ge heel op de hoogte is van den toestand der aardenbaan van den ontworpen spoorweg. De voorzitter acht in alle geval een antwoord noodig, maar 5t is moeielijk dit nu te geven. De heer Timmermans zou juist met het oog daarop aan adressanten overlaten uit het verslag in de courant kennis van het gesprokene te nemen en zou niet antwoorden, om nu niet iets te zeggenwaarover men later mogelijk spijt zou hebben. De voorzitter stelt voor te antwoorden dat de raad de wenschelijkheid der rioleering wel inziet, en er later op terug zal komen. De heer Van Es zou antwoorden dat de raad het onderwerp op geschikter tijd in behandeling zal nemen. Verder brengt de voorzifter ter tafel een schrijven van G. Van Bavel, de wed. VaD Loon, en anderenwaarin gewezen wordt op den slechten toestand waarin de weg tusschen hunne huizen verkeert, daar er geen afwatering is. Zij verzoeken verbetering van den weg, onder aan bieding van in de kosten bij te dragen. De voorzitter zegt dat dit verzoekschrift een verkeerd adres heeft: het hoort te huis bij den Buitenpolderdie moet dien weg onderhouden. De heer Van' Iersel ziel niet in waarom de gemeente hier niet tusschenbeide zou kunnen komen. De voorzitter antwoordt dat de gemeente alleen kan klagen. De heer Van Iersel zegt dat dit toch niet helptdeze weg is de eenige in lie* midden der gemeente waarlangs men op den dijk kan komen; hij zou den weg aanslaan en in goeden toestand laten brengen. De heer Van Es herinnertdat bij de be handeling der begrooting voor 1882 hetzelfde onderwerp is besproken. De bedoelde weg is eigendom van Van Bavel en Van Loon de polder heeft daarop een erfdienstbaarheid van weg en meet hem onderhouden. Het initiatief voor het verbeteren van den weg dient dus ge nomen te worden dcor den polder; deze kan dan subsidie vragen aan de eigenaars en aan de gemeente. Het gaat niet voor deze laatste een weg aan te slaan, die eens anders eigendom is en waarop weer anderen een erfdienstbaarheid hebben.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1