BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Turkije. Egypte. BINNENLAND. UITVOERINGEN, De lieer Van Heijst beaamt volkomen liet door den lieer Van Icrsel gesprokene, 't Is de eenige wegwaarlangs men uit 't middelpunt der gemeente naar den dijk kan komen deze weg nu is veronachtzaamdop 't oogenblik is bij zoo slechtdat men er met geen paard door kan en karren er in blijven steken er stijgt uit dien poel een pestwalm op die in de aange legen huizen dringt, zoodat het daar onhoudbaar is. Het is in 't belang der gemeente dat aan dien toestand een einde worde gemaakt. De polder heeft ook wel belang bij een goeden weg, maar de gemeente veruit het grootste ter voor koming van ziekten. Samenwerking tussclieu polder en gemeente is nu eenmaal niet mogelijk; de gemeente moet daarom aanpakken. Als de polder de jaarlijksche rentedie aan Van Bavel en Van Loon wordt uitgekeerd, kapi taliseerde, had men reeds een aardig sommetje. De heer Van der Heijden vraagt of er dan geen politietoezicht op dien weg kan gehouden worden; zij kuuneu aan de rioleeringaansluiten. De heer Van Heijst zegt dat het hier een exceptioneel geval is. De heer Van Es ontkent dit en zegt dat, als hier de gemeente een weg legt, andere eigenaars, die in 't zelfde geval verkeeren, eveneens zullen vragen. De heer Van Heijst vindt juist wenschelijk dat dit overal geschiede. De heer Van der Heijden voegt er bij dat men het in de Zeine dan ook doen moet. De heer Zijlraans zegt dat de weg, waarover thans sprake isvroeger goed was maar dat de toestand door het bouwen van huizen veranderd is. De voorzitter antwoordt dat het de Buiten polder isdie daartoe toestemming heeft gege ven hetgeen door den heer Zijlmans wordt ontkend. De heer Van Riel zegt dat adressanten een beteren weg vragen en zich bereid verklaren daartoe bij te dragen. De polder zal dit ook wel doen er is dan niets tegen dat de gemeente een weg legthet zou een verfraaiing voor de gemeente zijn. De voorzitter zegt dat op de gemeente de verplichting rust den polder op zijn verplichting te wijzen. Hij is het eens met den heer Van Es dat de polder den weg moet verbeteren en hulp vragen bij de gemeente. De heer Zijlmans gelooft dat de polder niet ongeneigd zou zijD de rente te kapitaliseeren voor die som kan de gemeente den weg tamelijk goed maken de gemeente heeft dan geen na deel maar wel belang er bij. De voorzitter zegt dat genoemde weg is een polderwegdit is door het bestuur van dien buitenpolder zelf aan ged. St. verklaardis dit nu niet waar dan heelt de polder verkeerde inlichtingen aan ged. st. gegeven spreker gaat af op verklaringen van den polder zelt. De heer Van Heijst weet zeker dat de polder geen voorstel zal doen; ook begreep hij niet op welken grond de burgemeester zich het recht zou aanmatigen om het polderbestuur op de vingers te tikken als er reden tot klagen be staan dan hebben ingelanden het recht tot 3preken, maar een burgemeester heeft daarmede niets te mak en. De voorzitter meent dat het polderbestuur verplicht is voor zijne wegen te zorgen. Het polderbestuur heeft aan ged. st. verklaard drie opritten in eigendom te hebben. De heer Van Heijst vraagt wanneer dit ge zegd ishij zou dat wel eens willen zien. In eene vroeger gehouden vriendschappelijke bij eenkomst (ik vergis mijzegt sprekervriend schappelijke bijeenkomsten tusschen buitenpolder en gemeente zijn er niet) is er over gesproken dat de polder een gedeelte der kosten zou dragen en Van Loon en Van Bavel ook. De voorzitter bejammert dat de vriendschap tusschen polder en gemeente niet beter is; maar zoolang hij weet was het steeds ruzie. Hij wijst er op dat de twee uren om zijn en sluit de vergadering. De president der republiek schijnt voornemens aan een zoogenaamd cabinet d'affaires waarin niet minder dan vijf leden van het vorig minis terie zitting zullen hebben de leiding der zaken op te dragen. De president van 't ministerie is nog niet bekendmaar Duclerc wordt als zoodanig genoemd. Varroy zou met financiën worden belast, Sadi Carnot met openbare werken en Tissot of Oourcel met buitenlandsche zaken. De overige ministersmet de zoogenaamd tech nische portefeuilles, zullen deze behouden. Gisteren melde een telegram, dat de Itali- aansche gezant in de conferentie te Konstantinopel het voorstal zal doen om het Suez-kanaal ge meenschappelijk te bewaken, met welk denkbeeld de mogendheden reeds vroeger hare instemming betuigd hebben. Wordt dit voorstel nu aange nomen dan zal Frankrijktengevolge der be kende beslissing van de kamer van afgevaardig den zich aan de medewerking moeten onttrek ken. Dat geval moet door zeker aantal afge vaardigden van verschillende groepen al te zot gevonden zijn zoodat zij besloten zouden hebben om in de zitting van heden eene motie in te dienenwaarbij verklaard wordtdat ah de conferentie tot eene gemeenschappelijke handeling ter beveiliging van het Suez-kanaal besluit Frankrijk er aan zal deelnemen. De verschijnende avondbladen bevatten eene dépêche uit Suez van den afgeloopen nacht, inhoudende dat de stad door de Engelschen bezet is. Dit bericht is nader bevestigd. Bij zonderheden zijn niet bekend. In een circus te Spernay is een klein kanon, dat door een kunstenmaker aan een trapezium met de tanden opgeheven en daarna afgeschoten werd bij het lossen van het schot gesprongen. De stukken vlogen door het linnen van de tent tot op een afstand van vijttig meter. De toe schouwers namen hevig verschrikt de vlucht. Verscheidene personen werden gewond. De ^kanonnenman" kreeg een stuk metaal in den schouder en een der clowns een in de borst. Te Parij3 heeft een reusachtige bekeuring plaats gehad van niet minder dan twee-en-dertig melkboerendie allen op keeterdaad betrapt zijn op het vervalschen der melk. Die verval- sching geschiedde vooral op groote schaal 's nachts aan het goederenstation Batignolles. Aldaar komt 's nachts de melk aandie dan door vrachtrijders wordt in ontvangst genomen en rondgebracht bij de verkoopers. Deze vracht rijders hadden reeds voor geruimen tijd lieden gehuurd die in het station groote kannen met water gereed hielden om de melk aan te lengen. Zij houden er buitendien dubbele koolzure soda en kleurstoffen op na, om de room te vervalschen en zij zijn zelfs vollig voorzien van lak en stem pels om de verzegelde melkkannen open te breken en er hunne waterkannen in te ontlasten. Deze bandietenstreken waren uitgelektzoodat heden nacht zeker aantal politiedienaren met commissarissen aan het hoofdzich verborgen in waggons op het station. Zoodra de vracht rijders hun nachtelijken roof wilden uitvoeren traden plotseling de wrekers der onschuldige en beleedigde melk te voorschijn en legden beslag op de watervaten, de valsche stempelshet lak en de gestolen melk. Deze lieden kunnen wegens diefstal van goederen op den openbaren weg veroordeeld worden tot twee jaren gevangenisstraf. Deze maatregel, die vermoedelijk wel voor eenigen tijd helpen zalwas genomen op voorstel van den directeur van het laboratorium dat de stad Parijs heeft opgericht tot onderzoek der levens middelen. De oorlogstoestand aan de oevers van de Middellandsche zee geeft nieuw belang aan een plandat reeds sedert eenige jaren te Parijs onderzocht wordt, om namelijk een groot scheep- vaarlkanaal te maken in het Zuiden des lands, dat de Middellandsche zee met den Atlantiscken Oceaan in verbinding zal brengen. Dat plan heeft reeds bestaan ten tijde van Lodewijk XIV, en het is thans een van de vice-presidenten van den senaatdie zich aan het hoofd der onder neming heeft geplaatst. Uit een strategisch oogpunt zou zulk een kanaal een groot voordeel hebben. Frankrijk heeft niet minder dan 2,876 kilometer zeekustmaar die zijn verdeeld in tweeën: 2,176 aan het Westen, er» 700 in het Zuiden aan de Middellandsche zee. Om de vloot te vereenigen zon men steeds de straat van Gibraltar moeten doorgaan waarvan Enge land den sleutel heeft. Het kanaal door Frankrijk zou de straat van Gibraltar overbodig maken. Het zou tot door gang dienen voor al de handelsschepen van Noord-Europa op Indiëen den weg daarheen aanzienlijk bekorten. Het zou buitendien bij een legerinobilisatie een krachtigen steun geven aan den dienst der spoorwegen. Het kanaal zou een lengte hebben van niet minder dan 450 kilometerzoodat er een aanzienlijk bedrag aan kapitaal mede gemoeid ismaar toch niet te groot voor de Parijsche geldmarkt. Marseille, de handelshaven en Toulon de oorlogshaven, zouden door die doorgraving een dubbelen waar borg krijgen tegen een aanval van de zijde eener Italiaansche vloot. Het zou als groote handelsweg een waardige tegenhanger zijn van de doorgra ving van den Saint Gothard tusschen Duitschland en Italië. Het zou Frankrijk ook in staat stellen zijn vloot veel spoediger bijeen te trekken, indien dit in het belang zijner bezittingen in Noord- Afrika noodig werd. De Daily Telegraph neemt in een extra-editie een telegram uit Alexandriëopwaarin een scherpe schermutseling in een voor de Engelschen ongunstig licht geplaatst wordt. De affaire had, seint hijplaats bij een groep boomenaan het kanaal, welke zulk een schilderachtig element in het landschap vormt. Deze positie werd be waakt door een compagnie van het zestigste regiment onder majoor Ward. Ten 10 uur Woensdag avond vergezelde de correspondent den brigadier-generaal bij de gewone inspectie en toen scheen alles in orde te zijn maar ten twee uur in den ochtend kwam plotseling de vijand opdagen. Volgens dezen berichtgever waren het zoowel voetvolk als ruiterij. Zij vie len op de Engelschen aan die slechts één uur lang vuurden en toende vlucht namen. Een paniek maakte zich van hen meester. Zij vielen niet terug op het gebarricadeerde huis zooals zij order hadden maar liepen als hazen naar de waterwerken, waar zij eindelijk tot staan en bezinning kwamen. Alleen vier der dapperen holden nog verder voort naar het Britsche kamp, waar zij de zotste verhalen rondbazuinden om hun dwaze vlucht te verbloemen. Zij hadden al hun kameraden verloren en hadden het ge zien dat majoor Ward omsingeld werd, enz. De Engelschen rukten nu met versterkte macht uitdoch vonden geen vijanddie zich ver genoegd had de geweren buit te makenwelke de Britsche hazen hadden weggeworpen, en toen ka'm was weggegaan. „Het gcheele kamp", dus seint de berichtgever ten slotte, „is verontwaar digd over dit schandaal dat in elk op zicht te betreuren valt". Tucht ontbreekt blijk baar nog en trots de rodomontades van de Times en Daily Telegraph ismet zulke troepen de overwinning nog zoo zeker niet. De correspondent van den Standard bevestigt de lezing van den Telegraph-seiner in hoofd zaak en maakt de gevolgtrekking, dat de Egyp- tenareu blijkbaar „vertrouwen winnen". Aan boord van de Duitsche stoomboot Gellert, brak onlangs op de terugreis van Amerika brand uit in het achterste gedeelte, waar naaimachines en tabak geborgen waren. De vlammen verspreid den zich met groote snelheid en men begon toebereidselen te maken om het schip te verlaten. De passagiers werden uit hun slaap gewekt de booten losgemaakt en van mondvoorraad voor zien voor geval van nood. Het gelukte echter eindelijk aan den kapitein en de bemanning, die zich voorbeeldig gedroegen den brand te blus- schen door gaten in het dek te boren en het brandende gedeelte te doen onderloopen, zoodat het schip behouden bleef. Kort daarna liep het te Plymouth binnen. Men schrijft den brand toe aan zelfontbranding van de tabak. De werkzaamheden tot ontgraving van het oude Forum te Rome vorderen goed. Men zal nu eerlang den weg, die achter het Xapitool om over een gedeelte van het Forum loopt verwijderd hebben, zoodat dan het geheele plein in zijn volle uitgestrektheid bloot ligtzooals het was voor de laatste verwoesting van zijn gebouwen. Belangrijke vondsten heeft men er tot dusverre niet gedaan. Bij het bouwen van een der bijzalen voor de kunsttentoonstellingheeft men op de helling van den Quirinaalschen heuveleeu oude Ro- meinsche kamer ontdekt met een zeer goed onderhouden ingelegden vloer. Er waren ook muurschilderingen, maar die zijn geheel bedorven. Als een gevolg van de jongste inhechtenisne mingen op groote schaal in Ruslandmoet de heer Kosloff er bij den keizer voor hebben in gestaan dat in de eerstvolgende drie maanden geen aanslag op zijn leven zal plaats hebben. Hij heeft Z. M. dringend aangeraden, van dien tusschentjjd gebruik te maken nm de krooning te doen plaats hebben. Een familieraaad bij eengekomen ter gelegenheid van den verjaardag des Keizers zal in dezen beslissen. Duitschland zond aan Frankrijk de mededee- lingdat de kabinetten het er over eens zijn om wanueer de loop der gebeurtenissen eene gemeenschappelijke bescherming van het Suez- kanaal mocht noodig maken, eene dergelij .e bescherming door de conferentie te doen orga- niseeren. Het initiatie! tot een dergelijk voor steldat Frankrijk thans moeilijk meer doen kan zou dan door Italië worden genomen. Door de Porte zou aau Duitschland zijn me degedeeld, dat zij hare adhaesie zal schenken aan eiken maatregel van gemeenschappelijke be scherming van het kanaal, welke door de con ferentie mocht worden goedgekeurd. Volgens de Frankfurter Zeitung zou Duitschland aan eene gemengde Europeesche commissie, waarin ook Nederland vertegenwoor digd zou wezenhet oppertoezicht over het Suez-kanaal opgedragen v illen zien. Reeds in eene der eerstvolgende zittingen der couferentie zou dit plan te berde worden gebracht. Naar uit Rome verzekerd wordt, zijn alle mogendheden thans toegetreden tot een gemeen schappelijk te ondernemen stap ten doel heb bende de bescherming van het Snez-kanaal te verzekeren. De Italiaausche gevolmachtigde graaf Cortizal in dien geenst eeu bepaald voor stel doen. Bij dit voorstel wordt de ontsche ping van troepen of een militair optreden uitgeslotenhoewel alle mogendheden mede werken Turkije daaronder begrepen. De ge meenschappelijke handeling zal zich bepalen tot het oefenen van toezichtuitsluitend door oor logsbodems naar vooraf vastgestelde regelen en onder voorbehoud, om indieu zulk een maatregel mocht blijken onvoldoende te wezen nader in gemeenschappelijk overleg te treden. Woensdag om drie uur vergaderde te Con- stantinopel de conferentie ten huize van graaf Cortiden Italiaanschen gezanten in tegen woordigheid van den Russischen zaakgelastigde, den heer Onou. Dat de gezant weer aanwezig wasschrijft men toe aan de geruststellende verzekeringen van Engeland. Door de Engelsche en Turksche gevolmach tigden werden in deze zitting belangrijke ver klaringen afgelegd. Donderdag heeft de Italiaansche gevol machtigde eeue collectieve bescherming van het Suez-kanaal voorgesteld. De vertegenwoordigers van Duitschland, Oostenrijk, Rusland en Turkije sloten zich onmiddellijk daarbij aan terwijl die van Frankrijk en Engeland verklaarden eerst hunne regeeringen te moeten raadplegen. De Russische gemachtigde heeft nu weêr instructie gekregen al de zittingen bij te wonen. Tot dusverre het verslag der conferentie Sedert nu moeten door de Porte eenerzijds en Engeland van de andere zijde verklaringen zijn afgelegdwaaruit duidelijk blijktdat beide mogendhedenwat het tijdstip van de uitvaar diging der proclamatie betreftgeen haarbreed van hel eenmaal ingenomen standpunt denken af te wijken. De Porte zou zelfs aan de mo gendheden hebben doen wetendat zij troepen naar Egypte zal zenden, en bereid is de mede werking der mogendheden aan te nemen, maar dat zij eene verklaring van Arabi tot nu reeds op het oogenblik ontijdig en gevaarlijk acht. De Engelsche gezant zijner zijds liet opnieuw aan de Pote weten datwannaer Arabi niet reeds nu tot rebel wordt verklaardd e ontscheping van Turksche troepen niet zal worden toegestaan. Eenigs- zins verzwakt evenwel moet de indruk geworden zijn door deze mededeeling op de Porte ge maakt toen Dufferin er bijvoegde nog steeds te hopendat de proclamatie zal geschieden voor de aankomst der Turksche troepen o f o p het oogenblik der aankomst. The Times is zeer vechtlustig en schrijft dat wanneer de sultan de verlangde proclamatie niet wil uitvaardigen, hij beter doen zou zijce troe pen thuis te houden. Immers daardoor zal zijn aanzien minder lijden dan wanneer hij zich inlaat in een strijd met Engelandwaardoor aan zijne reeds wankelende macht de genadeslag zou wor den toegebracht. Heden vertrekken inmiddels de eerste Turk sche troepen naar Egypte. Verscheidene schepen zullen met 1800 man en oorlogsmaterieel aan boord in zee stekenen uit dit betrekkelijk geringe cijfer blijkt wel duidelijk, dat men zich weinig bevreesd maakt voor een gewapenderhand beletten eener landing of interventie van Engel sche zijde. Garnet Wolseleyde opperbevelhebber der Engelsche Egyptische expeditie is gisteren ook aan boord gegaan met de cavalerie der garde en naar Egypte vertrokken. De notabelenkamer te Kaïro is voornemens de domeinen van den khedive ten bate van de schatkist in beslag te nemen. Zij deputeert ze9 militaire leden oin hem in zijn oorlogstaal bij te staan. Arabi Pacha heeft zijnen soldaten aangekondigd dat de groot-Cherif te Mekka hem een heilige vlag geschonken heeft. Aan de Daily News wordt geseind omtrent een veldwinnende overtuiging onder de maho- medanen en onder de soldaten, dat Arabi Pacha de profeet isdie door de volks-traditie in het volgende jaar verwacht wordt. De groote gisting in Syriëte Smyrna en te Salonika duurt voort en eene uitbarsting is elk oogenblik te verwachten. Van het bombardement van Aboukir hoort men alvast niets. Gelukkig ookdat te Alex andrië de vrees voor watergebrek thans is op geheven. Inmiddch heeft admiraal Seymour thans ook de fortificatiën van Mex doen bezetten voornamelijk om de daar in den omtrek kam- peercude Bedouïnen in bedwang te houden. Voor de Fransche Marine moet het eene tandterging wezen zich te moeten terugtrekken, naarmate de Britsche strijders naderen, alleen omdat de kamer geen crediet heeft willen toe staan. Arabi-pacha moet een brief geschreven hebben aan Abdel-Kader, den grijzen Arabischen helddie tegenwoordig te Damascus verblijf houdtom hem zijn zedelijken steun te vragen bij zijn streven datzegt hij alleen ten doel heeftEgypte te bewaren voor het lot van Indië. Men zegtdat Arabi bevolen heeft de huizen van vijandige menschen te Kaïro eenvoudig te verbranden en dat negentien „oproermakers" tegen zijne regeering doodgeschoten zijn. De bevestiging dezer berichten blijft af ts wachten. Admiraal Hewett seinde uit Suez naar Simla, dat hij de stad Woensdag zonder eenigen tegenstand te ontmoetan en tijdig genoeg om het in brand steken door de Egyptenaren te beletten bezet heeft. Al de Egyptische troepen hebben de vlucht genomen. WAALWIJK. Door de liedertafel „Oefening en Vermaak", van Waalwijk en Besoijen zullen Zondag op de zaal van Musis Sacrum, de volgende stukkeu worden gezongen. 1. Donk're buien groeien. J. Kwast. 2. Zauber der nacht. Kreutzer. 4. Hymne an die Muzik. V. Lachrier. Waalwijk 5 Augustus 1882. Voor de door de provincie Noordbrabant opengestelde geldleeninggroot 1 30,000, tegen eene rente van 4 ten honderdis ingeschreven voor f125,000. Gegund zijn f1500 ad 101, f1000 ad 10076/loo, f 13,000 ad 1005i/loo, f5500 ad lOOVs, f2000 ad 1003/16, f 4000 ad 100is/100 en f 3000 ad ÏOO1/^ ten honderd. Aan het departement van marine zijn, naar wij vernemen, tal van aanbiedingen ingekomen om het wrak van de „Adder" te lichten. Doch onder die vele schijnen slechts enkele als een ernstig aanbod te kunnen worden beschouwd. Het departement wil blijkbaar eerst nadere me- dedeelingen van den uitslag var. het onderzoek van de duikers omtrent de ligging van het schip en verdere bijzonderheden afwachten, eer tot een besluit omtrent het lichten wordt overgegaan. De chef der afdeeling materieel, de kapitein ter zee jhr. A. C. Van Haeften, is naar Londen vertrokken met een opdracht van den minister van marine om inlichtingen in te winnen in verband met aanbiedingen van Engelsche maat schappijen diein het bezit zijnde van het

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2