A. J. BINK EEN HUIS EEN TOONBANK, STIIUEBSNOVELLEN. Stoomtramweg-Maatschappij, _A„J".I3IlNrK;3 en TUIN. Meel- enGrutbakken. STIKSTERS. RGUOi Steenhouwer, - 's- Schoorsteenmantels. Burgerlijke Staucl Handelsberichten. SADVERTETVTIEN, rl machinale schoenfabriek TE KOOP: GEÏLLUSTREERDE ANTOON TIELEN, Fabriek en Magazijn MARMEREN Over het gebruik en de bereiding van pek. DE NOTARIS IJl op Zaterdag 2 September 1882, PUBLIEK VERKOÖPEN te Waalwijk, zal voor zijn principaal op Woensdag 16 Augustus 1882, VEILEN, en op 30 Augustus daarna FINAAL VERKOOPEN, NOORDBRABANTSCHE (lijnen Tilburg over Loonopzand en Kaatsheuvel naar Waalwijk en Capelle) zijn verkrijgbaar b. 2 cent per stuk bij te WAALWIJK. In de boerderij van den lieer J. Terpstra te Bakkeveer. heeffeen lievige brand geheerscht, zoodat huisinboedel en boerengereedschappen binnen weinig tijds"door de vlammen verteerd werden. Het broeien van 't hooi wordt als oor zaak beschouwd. Alles moet verzekerd zijn. Terwijl de landbouwer A. De Vos, in den IJ polder nabij Slotordijk Vrijdag jl. zijn geweer aanlegde om op musschen te schieten sprong dit aan stukkenwaardoor zijn hand deerlijk verminkt werd. Dat een naaimachine de oorzaak van een binnenbrand kan worden werd Zaterdagavond bewezen in de Looierstraat te 's-Hage. Een benedenbewoner aldaar vond het getik eener naaimachine van een boveuwoouster zoo onaan genaam dat hij zich naar de eigenaarster be gaf en met deze in gevecht geraakte, waardoor een brandende petrolieumlamp omviel en het bed en andere goederen in brand geraakten. Met veel moeite werden de vlammen door andere buren gebluscht. De 63-jarige K., wonende in de Heeren- steeg bij de Hooigracht te Leiden heeft gister nacht door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Men vond het lijk hangende aan de deur van het privaat met een briefjewaarop geschreven stond „Werken kan ik niet meer mijn vrouw heb ik gered." Tot nu toe is de juiste oorzaak tot den zelfmoord onbekend. Het is echter niet onwaarschijnlijkdat de man tot moedeloosheid was vervallen, te meer daar zijne vrouw wegens vlagen van krankzinnigheid in het ziekenhuis is opgenomen. De chef van het bekende handelshuis Jordan Marsch en Co. te Boston maakt met 2.1 zijner bedienden, door het lot gekozen een reisje in de oude wereld. Te Londen is hij met groot enthousiasme ontvangen. Zulke patroons zijn dan ook zeldzaam 1 Bij de op 7 Augustus door het ministerie van koloniën gehouden aanbesteding waren o. a. de minste inschrijvers voor 3000 mr. grijs keperlaken G. Bogaers Zn. voor f7890. 3000 mr. grijs keperlaken, Van Dooren Dams, voor f7950. 3000 mr. grijs keperlaken, Van Dooren Dams voor f7950. 3390 mr. grijs keperlaken G. Bogaers Zn., voor f8915.70. 1200 mr. grijs donkerblauw keperlaken en 150 mr. zwart laken, L. V. Le- boer Zu., te voor f3750. Allen te Tilburg. Geertruidcnberg 8 Augustus. De brug over de rivier De Donge, die deze gemeente met de nijvere Langstraat verbindtis voor rekening van particulieren gelegd, die ingevolge door de regeering verleende concessie, naar een goed gekeurd tarief, een vrij beduidend bruggeld vorderen van ieder die van de brug gebruikt maakt, liet behoeft geen betoog dat op deze wijze het verkeer met naburige gemeenten zeer wordt belemmerden het mag dan ook geen verwondering baren dat in het jongste jaars- verslag der gemeente werd opgemerktdat de twee jaarmarkten voor paarden en vee als ver vallen kunneu worden beschouwdomdat er volstrekt geen aanvoer plaats heeft. De regeering heeft thans besloten dien slag boom op te heffen. Tegelijk met de aanbesteding van den onderbouw eener brug over de Donge voor spoorwegverkeer op den 17n Augustus a. s., wordt aanbesteed de onderbouw van eene brug voor gewoon verkeer. De kosten zijn geraamd op f307.500. Dit werk zal gewis veel bijdragen om handel en verkeer in deze gemeer.te te doen herleven. Gisterwijk. De oogst is hier in vollen gang. De rogge eu gerst zijn uitmuntend de aren vol en het koren levert veel stroo op. De haver staat prachtig en belooft zeer veelzooals in vele jaren met gezien is. Het hooi is goed binnengekomen en levert veel op. Erwten en boonen zijn mede uitmuntend geslaagd; de boek weit valt tegen en heeft veel van de vele regens geleden. De ziekte is zeer sterk in de aardap pelen «n is op vele akkers het loof verdord alsof men zich reeds in de maand October be vond. De tuinvruchten staan redelijk doch de snij- en slaboonenalsook de komkommers laten te wenschen over. Over 't algemeen kan de landbouwer tevre den zijn. Almkerk. Zooals reeds is medegedeeld zal de tentoonstelling van paarden en stieren alhier plaats hebben op den léden September 1882. De eigenaren van ingezonden voorwerpen, welke den daarvoor gestelden prijs worden waardig "eachtzullen genieten voor de dekhengsten lste premie f70; [2de pr. f40; 3de pr. f20; voor de springstieren lste pr. f 35 2de pr. f25; 3de pr, f 10 voor l1/2jarige merries uit de afdeeling lste pr. f L0 2de pr. f5; voor 21/2jarige merries uit de afdeeling lste pr. f 10; 2de pr. f5; veulenmerries met hare veulens uit de afdeeling lste pr. f 10 2de pr. f5; voor handelspaarden van 4—6 jaren uit de afdeeling: lste pr. f10 2de pr. f5. Moergestel. De rogge is. thans overal afge maaid en voor een groot gedeelte binnen er is veel strooien graan 1/8 meer dan verleden jaar. St. Jans rogge die de landbouwers van de maatschappij van landbouw uit Breda ontvangen hebben is buitengewoon goed nadat men ze driemaal als beestenvoeder af gemaaid heeft gehad geeft ze than3 nog H/g hectoliter graan van het vim en het stroo is l1/* voet langer dan van de gewone rogge. De alhier gezaaide Californische of naakten haver staat prachtigen is zeer stijf van stroo zoodat zij niet gaat legeren door haar malschen groeizoo als de gewone haverzij is zeer geschikt voor zand- en kleigrond en belooft een goed beschot. Door de vele regens komt er veel ziekte in de aardappel en gaat het lekker er af waren er zooveel niet gezetdan zouden zij duur worden maar door de massa zal zich dit nogal schikken houdt de regen op dan zal de ziekte in de zandstreek ook tot staan komen. Veevoeder is er in overvloedzoodat cr veel melk en vleesch gewonnen wordt. De snij- en heerenboonen zijn veel bijgeko men. Appelen en peren zouden cr in deze stre ken veel geweest zijn doch die hebben zich veel laten vallen door de stormwinden die er geweest zijn. Alles bijeen genomenis het toch een buiten gewoon goed boerenjaar. minder goed gemaakt wordt, en toch geschiedt dit. In het belang van het fabrikaat is het te wenschen, dat de knechts dezen wenk niet in den wind zullen slaan, 't is ook in hun belang. In het Nieuwsblad voor Nederl. leerlooierijen en aanverwante vakken vonden wij onderstaand artikeldat wellicht voor velen onzer lezers van nut zijn kan. Wij nemen het daarom over. Soliditeit van het naaisel is in de schoen makerij een voornaam vereischte en dus het maken van een' stevigen draad van veel be lang. Om den draad sterker en duurzamer te maken wordt hij bepekt. De pek houdt de vezels bijeen en beschermt deze voor den nadeeligen invloed van lucht en vocht. De pek wordt bij ons ingevoerd hoofdza kelijk uit Rusland. Het is de hars, die in pijnboomen wordt aangetroffen en die men er uit laat loopen door met een bijl eene keep in den stam te maken of wel door spaanders van dat hout te laten verbranden op een tot dat einde vervaardigd fornuis. De pek door verbranding van het hout ver kregen is het zwartst. De pek op zich zelf is hard en behoeft om gebruikt te worden bereiding. In een werk over de schoenmakerij leest men, dat in het begin dezer eeuw, toen deugdzaamheid van het schoeisel meer dan netheid op den voorgrond stond, de pek op de volgende wijze klaar gemaakt werd. Men nam een pond liars, die men smolt in eenen aarden potdeed daarbij een ons gesmolten vet en een beetje olie. Dit meng sel roerde men met een lepel goed dooreen totdat het begon te verkoelen. Dan verdeelde men het in twee kluwen die men zoolang kneedde en uittrok, dat de pek erg kleverig werd, waarna hij voor het gebruik geschikt was. In den loop des tijds heeft deze bereiding verandering en verbetering ondergaan. Een ons vet op een pond hars is te veel, de draad rot onder zooveel vet. Zuiver vet on doordringbaar zijnde is niet geheel te ver werpen, doch mag daarvan slechts eene kleine hoeveelheid gebruikt worden, en dan zuiver rundsvet, geen kaarsvet, want dit is tegen woordig gedeeltelijk varkensreuzel en niets is schadelijker voor den pekdraad. Om de hars goed zacht en behoorlijk buigzaam te maken neemt men olijfolie of andere zuivere olie. Het veelvuldig uittrek ken is een goed werk en moet zoolang her haald worden tot de pek goudgeel wordt hoe meer hij uitgetrokken wordt, hoe beter het mengsel dooreen gaat en des te zachter en doelmatiger hij wordt. De luchtsgesteld- heid is van grooten invloed op de weekheid van den pek, zoodat eene juiste gewichts verhouding van de samenstellende deelen moeielijk of niet aan te geven is. De pek luistert zoo naar het weder, dat de pek die 's morgens goed is het voor 's avonds niet iszoodat men hem voor twee temperaturen zou dienen te maken. Goede pek is een der eerste vereischten om een' solieden naad te leggen. Dat de naad spoedig losgaat ligt dikwijls aan de minder goede bereiding van den pek, door dien hij niet genoeg bewerkt, gekneed en uitgetrokken is. Sommige bazen geven om zeker te zijn dat voor hun werk goede pek gebruikt wordt dezen gratis aan hunne knechts. Zie hier eene formule Laten smelten en vervolgens uittrekken gelijk hierboven gezegd is 500 grammes hars, 10 zuiver gesmolten vet, 25 h olijfolie en 10 u natuurlijke gele was van het laatste jaar. Was is zeer goedvele schoenmakers kennen de waarde van deze bereiding niet. Gelijk ik zeide dient de pek om den draad duurzamer te maken, maar het spreekt van zelf, dat een onsterke draad door bepekking niet sterker wordt. Goed garen is hoofdzaak en dit punt laat helaas veel te wenschen overer is veel slecht garen in den handel. De knechts moesten bij het koopen van garen altijd naar de beste kwaliteit vragen. Het maakt toch zoo luttellaat het op een kluw garen tweedrie centen verschillen. Met zulk een kluw worden acht en meer paren genaaid en is het nu niet meer dan jammer, dat al dat werk om twee of drie centen Van 21 Juli tot en met den 9Augus. 1882. WAALWIJK. GehuwdJan Hornesen Elisabeth Emmers. OndertrouwdPetrus Maas en Antonia Lijtens. Bevallen: Maria Anna de Vaan, geb. Wingels d. Maria Elizabet van den Heuvelgeb. Van Dijk, z. Betje Hoffman, geb. Nort, d. Ca- tharinaJFrancisca Elisabeth de Leeuwgeb. Ver- dussen z. Adriana Van Meeuwen, geb, Ho- nings, z. Maria Anna de Cortie, geb. Rem meren z. Antoinetta Maria Josephina Anna Timmermans, eeb. Houben, zoon. OverledenWilhelmina Francisca Van Lier 21 jaren Hendrikus Van Veldhoven echtg. van Johanna Span, 53 jaren, Elisabeth Verhelst, 19 jaren. SPRANG. GeborenPetrus Josephus z. van W. F. Vos en A. M. Van Dongen, Maria, d. van D. Dekkers en Alida Van VuurenGerritz. van Christoffel Molegraaf en Maria de Bie, Gijsbert Nicolaas Wouter, z. van Cornelis H. Van Caem en Alida Werther. OverledenLeendert Jacobus van Zeist 4 m GORINCHEM, 7 Aug. De aanvoer van granen was heden gering met weinig handelhet aangevoerde vond gedeeltelijk plaatsing tegen vorige prijzen. Men besteedde voor: ristarwe f 10,50 11.00 roode dito f9.50 a 10,00; witte dito f 9,75. A 11.25, inl. rogge f0,00 k 0.00 buitenl. dito f0,00 a 0.00 gerst f5.50 a 6.00, haver f3.50 4.00 beste kook- erwten f 0.a 0.00beste mestingerwten f 8,00 f 8.25 duivenboonen f0.00 k 0.paardenboonen fO.OO a 0.00 lijnzaad f 00.00 00.alles naar qual. en per heet. Bij een aanvoer van ongeveer 200 stuks vee was de handel tamelijk vlug. *J f240 f330 f000 f 000 f140 f240 f000 f000 f 00 f000 f 160 f 240 f L00 f120 f 70 f100 f 00 f 00 f 00 f 00 f 30 f 60 f7.00 f 13 lste soort Kalfkoeien 2de u Kalfvaarzen Vare koeien Guist.e Vaarzen Melkkoeien 1 Va-jarige Ossen Pinken Hokkeling ossen stieren Graskalveren Nuchtere Kalveren Varkenszware van 150 kilo golden 00 50 ct minder zware 00 2t 00 c. per kilo fokvarkens van 6 A 8 weken 16.00 f 10 per stuk. Boter f 0,70 f0.75. Eieren fl,00 1.10 de 26 stuks. ROTTERDAM, 8 Augustus. Beestenmarkt. Aangevoerdpaard 1, runder- ren 1542, vette graskalv. 20, nuchtere kalveren 7, schapen ol lammeren 1116, varkens 400 biggen 138bokken of geiten 3. De bestede prijzen liepen als volgt Runderenle kw. 88 a 00 ct. 2e kw. 70 a 00 ct. 3e kw. 50 a 00 ct. Kalverenle kw. 100 a 00 ct.2de kw. 80 a ct.3de 00 kw. a 00 ct. Schapenle kw. 90 k 09 ct., 2e kw. 00 k 00 ct 3de kw. 00 a 00 ct. Lammerenle kw. 00 a 00 ct., 2e kw. 00 a ct 3de kw. 00 a ct. Varkensle kw. 54 a 55 ct., 2e kw. 00 a 00 ct. 3e kw. 00 a 00 ct. per kilo. Tarwe. Van inlandsche witte was de aanvoer wederom klein en de kooplust niet groot; de de prijzen bleven ongeveer als voren en waren vooral de mindere soorten het moeielijkst te plaatsen. Vlaamsche, Zeeuw6che, Flakkeesclie en Over- maassche de beste f 12.00 a 13.00dito goede f 10.00 a 11.50; dito mindere f7.50 a 9.75. Jarige dito, de beste f 00.00 üt 00.00; dito min ere fO.OO a 00,00. Rogge. Inlandsche traag en in de meeste ge vallen 20 cent lager. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f7.50 a 8.00 dito mindere f6.50 7.40. Gerst. Nieuwe Zeeuwsche Winter ruim ter marktwaaronder betere pualiteit voorkwam de beste droogste partijtjes werden genomen van f6.20 k f6.60; mindere van f5.50 k 6.10 Zomer- was nog niet aangevoerd. Haver 00 ct. hooger Inlandsche dikke van f3.60 k 5.60, dito lange van f2.80 a 4.90. en t Heden overleed na een lang-l f f durige ziekte, meermalen gesterkt1! I doer de II. Sacramenten, mijne geliefde echtgenoote JOHANNA MARIA ROQUES geb. Derkenne I in den ouderdom van 75 jaren. P. ROQUES. Rotterdam5 Augustus 1882. van de Wed. W. A. DUMOULIN Zoon te Besoijenkunnen geplaatst worden eenige bekwame te Waalwijkzal voor zijn principaal des voormiddags 10 ure, ten huize van Jan Geene, te Sprang, om contant geld, waaronder: Stoelen, c" Tafels, Spiegels, Schü- derijen, Bureau, Ka chels, Lampen, Kisten, Koper-, Glas- en Aardenwerk Ledekant Wieg, Slede, Karn, enz. Voorts diverse wollen- en garengoederen* lint, band, garen, knoopen, enz. DE NOTARIS telkens des avonds 7 ure, ter herberge van dew. DIJKMAN te Sprang, te Sprang, sectie B., nummers 878 en 1426, samen groot 16 aren 6 centiaren. Toebehoorende aan J AN GEENE te Sprang. Te bevragen bij den Heer J. E. H. VAN CALKER te Waalwijk. bevattende GEILUSTREER DE NO VELLEN in Geïllustreerden Omslag. Verder eene rubriek Land-en VOLKEN KUNDE Geïllustreerdmet Geïllustreerde beschrijvingen van fabrieken uit alle oorden der wereldwaardoor het werk een wereld adresboek wordt van blijvende waarde voor iedereen en tevens een sieraad op elke lees tafel. De prijs is slechts 65 cent voor dertien wekelijksche afleveringen. Advertentiën op den omslag 15 cent per regel. Alle Boekhandelaren en Postdirecteuren nemen bestellingen aan. Rotterdam, S. BLOK. bevattende de van de Zij die reeds op eene fabriek werkzaam waren komen het eerst in aanmerking. van

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 3