Marie g. j. berkelmans. WEDSTRIJD jonge Hond, HAVEN ife burger: GEOPEND II0E1 EEN TOONBANK, Lederberichten. mr Op de STIKSTERS. Meel- enGrutbakken. Kantongerecht Waalwijk. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. MDVERTEVTIEVA PEEMIEN, den 21 September e. Tc., WllLEM IL, te Tilburg. van af den 13 en dezer. machinale schoenfabriek TE KOOP: T5V ONDERTROUWD JOH. J. P. HENDRIKX I. Het beste paard van 4 tot 6 jaar, le prijs f25 en een hoofdstel. II. Den besten stier van ll/8 tot 2V2 jaar, le prijs f25, ni. De beste, nagenoeg rijpe kalf- dragende koe, IY. De beste dito dito vaars, Te WAALWIJK is in bewaring genomen een groote zwarte, !)r. van der Hom Van den Bos. Het gemeentebestuur van Waalwijk, MAAKT BEKEND, dat de haven aldaar voor de scheep vaart weder zal zijn Jansen burgemeestereerevoorzitterJ. H. A. Diepen, voorzitter, J. Brouwers, H. Eras, G. PolletHub. Swagemakers, Th. StriiterA. A. Mutsaers en Isidore Deen secretaris. Tot lid van den gemeenteraad aldaaris gekozen den heer J. Vrancken met 297 van de 324 stemmen. Het rijkstelegraafkantoor te Kaatsheuvel is voortaan op werkdagen geopend van 7V2 l0' 12 uren voor- en van 4 tot 71/o uren namiddags; op Z011- en feestdagen blijft de diensttijd on veranderd. Omtrent de rainisteriëele crisis meldt het „Handelsblad" De heer Van Lijnden van Sandenburg heeft op 8 Juli de vroeger aan hem verleende opdracht, waardoor een „nieuwe phase" ontstond en over welker aanvaarding hij aan de tweede kamer verklaarde nog geen besluit te hebben genomen, geenszins nedergelegdmaar kenbaar gemaakt bezwaar te ontmoeten in hare vervulling, zoolang niet een der leden van de volksvertegenwoordiging, die het Fransche handelstractaat hielpen ter- werpen geweigerd had zich met de vorming van een ander kabinet te belasten. Hierop is aan den heer Tak van Poortvliet samenstelling van een nieuw ministerie opge- gedragen en heeft hijonder bereidverklaring zich tot dat einde te begeven naar de hem aan te wijzen plaats in het buitenland (wegens 's ko- nings verblijf buitenslands), verzocht in de ge legenheid te worden gesteld mondeling rekenschap te geven van den grondslagwaarop naar zijn oordeel dergelijke formatie zou behooren te wor den beproefd. Op 31 Juli, tijdens 's konings terugreis, is hem ie Frankfort a/M. het gevraagde gehoor verleend. De heer Tak heeft toen doen uitkomen, dat ten onrechte een politieke strekking was toegeschreven aan de stemmingen in de tweede kamer over het Pransche handelstrac»aatin weerwil dat de bestrijdingzonder onderscheid van richtingelke politieke beteekenis aan het uit te brengen votum bad ontzegd. Voorts heeft hij zich gezind betoond, om de hem toegedachte taak op zich te nemen wanneer hij zich ver zekerd mocht houden van het verlof, om onver wijld aan de staten-generaal de wetsvoordrachten aan te bieden betrekkelijk de noodzakelijke wij ziging van sommigeden wetgever al te zeer de handen bindende voorschriften der grondwet, in den geest als in 1879 was voorgesteld. Na afloop van het gehoordat geruimen tijd had geduurd ontving hij de uitnoodiging een schriftelijk verslag van het gesprokene aan te bieden. De indiening leidde tot de mededeeling in een voor den heer Tak hoogst welwillend schrijven vervatdat het geschiksie tijdstip tot wijzing der Grondwet geacht werd vooralsnog niet gekomen te zijn. Op grond van deze me dedeeling heeft de heer Tak begrepen geen verder gevolg aan de hem versterkte opdracht te moeten geven. Men verwacht nu eerstdaags de aanvulling van het demissionnaire kabinet dat op een of ten hoogste een paar uitzonderin gen na in zijne tegenwoordige samenstelling ge handhaafd zou blijven. Een zeer ernstig spoorwegongeluk is gis teren voorgevallen te Vogelenzang, op korten afstand van dit station van der. Hollandschen spoorweg. De trein van 8.2 ure uit Rotterdam, een sneltrein, die niet te Vogelenzang stilhoudt, is omstreeks half tien ure ingereden op den te 8.40 uit Amsterdam vertrokken trein, welke aan dit station wel zou stilhouden. De eerstbedoelde trein was dus ïn gang, en de botsing had daar door betreurenswaardige gevolgen. De twee loco motieven, de Pegasus en de Cerberus, werden geheel ontredderdde machinisten en stokers evenwel schijnen het gevaar nog tijdig bespeurd te hebben en van de locomotieven afgesprongen te zijn. De schok deelde zich voort* mede aan de wagens en heeft er eenige uit het spoor ge licht en een vijftal geheel of gedeeltelijk ver brijzeldnamelijk een goederen wegen, 2 derde klasse wagens, 1 postwagen en 1 eerste klasse wagen. Van de reizigers zijn een lltal gekwetst en gekneusd vier heeren en eenè dame zelfs zwaar gewond door het breken van beenen en andere ledematen. Een der heeren had ook eene zware kneuzing aan de rechterborsten een ander was zoo ernstig verminktdat er gevaar voor zijn leven bestaat. De gewonden werden in en bij het station zoo spoedig mogelijk verpleegd door de zorgen van geneesheeren uit de buurt. De reizigers van den Rotterdamschen trein werden door een trein uit Haarlem naar Amster dam vervoerd. De weg is nog versperd, zoodat in het verkeer eenig oponthoud ondervonden wordt. Omtrent de oorzaak van dit ongeluk meldt men het volgende Nabij Vogelenzang werd een brug gemaakt waardoor de verschillende treinen langs een spoor moesten rijden. De trein uit Amsterdam had bij het onveiligheidssein moeten wachten totdat de andere gepasseerd was, maar hij is er voorbij gereden en dus toen tegen den anderen aange komen. Gelukkig hadden beiden weinig vaart, anders ware het ongeluk veel grooter geweest. De Veersche moordenaar Roland stond Woensdag te 's-Hagj voor het gerecht. De jonk man want meer is bij nog niethij is 24 jaren oud blijft ten stelligste zijn schuld ont-^ kennen 63 getuigen moeten gehoord worden, Zooals men weetwordt Roland beschuldigd een alleenwonend grijsaard te Veere vermoord en later het lijk in brand gestoken te hebben, waarna hij den verslagene bestal. Roland is klein en tengermen zou hem tot zoo een vreeselijke misdaad niet in staat achtenmaar alles pleit tegen hem. Een broeder en een zwager van den verslagenene herkennen het in het bezit van den beschuldigde geziene en ten processe aanwezige gouden horloge als het eigendom van den overledene. Zij geven voorts op dat hun broeder laatstelijk te Veere afgetrokken en in een zaamheid van zijn rente leefdemaar dat na zijn dood in zijne nalatenschap geen kapitaal was te ontdekken hoewel dat naar hunne berekening ongeveer t 8000 moest bedragen. Overigens brengt het verdere getuigenverhoor geen andere dan uit de akte van beschuldiging gebleken bijzonderheden aan het licht. Het gewicht van sommige verklaringen brengt de president den beschuldigde met nadruk onder 't oogmaar Roland verklaart ze niet te kun nen expliceeren. Hij bepaalt er zich toe de be zwarende verklaringen te weerspreken en hals starrig te ontkennen. Hij is noch in het bezit van het groote gouden horloge, noch in het bezit van een gouden bril geweest en het op zijn kleeren bevonden bloed was volgens hem afkom stig van de wonden aan zijne vingers. Opvallend was echter eene verklaring van een Antwerpsch politiebeambte waaruit bleek dat het zilveren horloge dat beschuldigde beweert te Middelburg gekocht te hebben, hetzelfde no draagt als dat hetwelk indertijd aan een bakker aldaar is ontstolen. De vraag van den president aan beschuldigde of hij ook wistdat in Nederland de doodstraf was afgeschaft, wordt toestemmend beantwoord, maar geeft onder het publiek aanleiding tot ge lach doch die vroolijkheid wordt terstond door Z. E. G. A. met kracht onderdrukt. Na het getuigenverhoor bleef de beschuldigde zijn ontkentenis volhouden. De proc. generaal oordeelde het bewijs zijner schuld voldoende geleverd en eischte levenslange tuchthuisstraf; de verdediger Mr. Volgraff concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak a. s. Woensdag 3 ure nm. Uit Alexandrie wordt per telegraat aan het „Dagblad v. Z. H." gemeld, dat de Engelsche regeering van de erfgenamen van prins Hendrik der Nederlanden heeft aangekocht het door dien prins te Port-Saïd gesticht etablissement met bijbehoorende terreinen. Gebouwen en gronden zullen door Engeland tot het optrekken van hospitalen, enz. worden gebezigd. De koopprijs moet nagenoeg gelijk staan met de uitgaven welke de prins aan het grondvesten en inrichten van het etablissement ten koste legde. Men maakt zich ongerust over het lang uitblijven van het stoomschip „Cats", kapitein Opstelten, dat 30 Juli 11. Elseneur gepasseerd is, bestemd van Riga naar Rotterdam. In antwoord op door de reederij gevraagde inlichtingen aan den Ned. consul te Skagen is bericht ontvan gendat de „Cats" niet gezien was, doch dat Vrijdagochtend, na een hevigen N.W. storm, een der booten en een geelgeverfde laudboom te Old Scaw (Skagen) warer. aangedreveu. Dinsdag jl. bad de heer H. van Drunen, wethouder te Drunenbezig zijnde peren te plukken, het ongeluk uit den boom te vallen en zijn ruggegraat te breken. Zijn toestand is hopeloos. Ter beschikking der justitie te Rotterdam is gesteld de zich noemende H. W. B., oud 21 jaren, boekbinder, laatstelijk wonende te Amster dam, die zich had schuldig gemaakt aan het schrijven en afgeven van een brandbrief aan een gesloten huis aan de Leuvehaven. Hij eischte f 10, die hij op de Zeevischmarkt in ontvangst zou nemen en dreigde het huis in brand te zullen steken indien men in gebreke bleef het geld te bezergen. Op het bepaalde uur 's avonds ten 7 ure, werd hij op de aangeduide plaats aangehouden. Deze week werd de landbouwer Ederveen to Amerongen langs den weg gevonden met ontwrichten arm en gebroken ribben. Het paard, dat hij naar de weide zou brengen moet, naar men beweerthem met de pooten hebben ge slagen. Daar de man bewusteloos is, kent men de toedracht der zaak niet met zekerheid. Naar wij vernemen heeft het gerechtelijk onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand te Genemuiden geen gronden opgeleverd voor de meening, dat hier in eenig opzicht aan moedwil zou te denken zijn. Door een onbekende oorzaak is te Afferden een boerenwoning totaal afgebrand en wel zoo onverwachtsdat men met groote moeite nog slechts een klein gedeelte van den inboedel kon redden. Drie geiten zijn mede verbrand en twee varkens zoodanig verschroeid, dat zij moes ten afgemaakt worden, Het geheel was slechts zeer laag verzekerd. Zondagavond werd te Lothum (Limburg) de heer Van Driest, opziqhter van het in aan bouw zijnde station aldaar, door eenige personen met een steen tegen het hoofd geslagen, waar door hij nederviel. Daarop kwamen 4 anderen en sleepten hem 50 pas verder, waarna hij met stokslagen mishandeld werd. De heer v. D. is ernstig gekwetst. De maréchaussees uit Horst maakten procesverbaal op tegen de schuldigen. Dinsdagnamiddag, bij het vertrek van den trein van Arnhem naar Nijmegengeraakte een reiziger derde klasse, een gepasporteerd militair, bij het dichtslaan van het portier met eene hand daartusschen beklemd zoodat drie vingers als het ware vermorzeld werden. In sommige deelen van Friesland, bepaaldelijk in het Westen krijgen de boeren zooveel gras en hooidat zij er geen berging voor hebben. Mensohen van 90 jarigen leeftijd verklaren zoo iets nog nooit beleefd te hebben. Als men echter uit andere streken weer hoort hoeveel hooi ver rot of weggespoeld isbehoeft men niet' te vreezen dat er dezen winter geen opkomen aan zal zijn. In een der baanwachtershuisjes aan den spoordijk nabij Driebergen heeft een knaap, ter wijl vader en moeder afwezig waren, een geladen geweer van den wand genomen en dat op zijn broertje aangelegd, met 't ongelukkig gevolg, dat de kogel den ongelukkigen knaap in het hart trof en hem alzoo doodelijk wondde. De bedrijver dezer daad istoen hij zag wat hij gedaan had, weggeloopen en tot heden nog niet gevonden. Onder Tubbergen kregen eenige boeren deerns ruzie over een vrijer. Met het wapen, dat ieder thans dagelijks in handen heeft de parapluie sloegen zij daarop elkander bont en blauw. Na het gevecht bleek het, dat eene andere deerne stilletjes was weggegaan met den vrijer. Uitspraken van 10 Aug. 1882. H. M., te Baardwijk openbare dronkenschap, boete f2 of 2 dagen gev. C. C., te Loonopzand, jachtdeiict, boete f20 of 5 dagen gev. met verbeurdverklaring en ver nieling der wildstrikken. G. de R., te Vlijmen voerwezenboete f 1 of 2 dagen gev. J. M., te Vlijmen alsvoorboete f 1 of 2 dagen gev. II. J. W. D., te Drunen, alsvoor, boete f2 of 2 dagen gev. W. v. d. D., te Vlijmenals voor, boete f 2 of 2 dagen gev. P. W., te Drunen alsvoorboete f 2 of 2 dagen gev. J. van H., te Waalwijk, laten loopen van vee op eens anders in oogst staander, grond, boete f1 of 2 dagen gev. A. van H., te Waalwijk, alsvoor, boete f 1 of 2 dagen gev. D. S., te Waalwijk innemen van een gedeelte van den zijberm van den openbaren weg, boete f 5 of 2 dagen gev. M. v. d. L., te Vlijmen, voerwezen, boete f 1 of 2 dagen. P. J. G., te Baardwijkbeschadigen van eens anders roerend goed, vrijgesproken. Al de veroordeelden in de kosten. WAALWIJK. Voor leder blijft goede vraag bestaan; de voorraad is niet groot. Licht zoolleder en zwart paardenleder is aan verbeterde prijzen voor directe behoefte gemakkelijk te plaatsen. De handel in huiden is ook wel zoo ge animeerd. Inlandsclie huiden blijven echter nog gedrukt. Van 4 tot en met den 11 Augustus 1882. WAALWIJK. BevallenMaria Pullensgeb. Oomenz. Theodora Maria van Gorcum, geb. v. d. Leur, z. Overleden Cornelia Josepha van Wijck, onge huwd, 76 jaren. SPRANG. Geboren: Adriana, d. van C. van Zeist en H. Mouthaan. WAALWIJK, 11 Aug. Op de veemarkt bedroeg de aanvoer ongeveer 100 stuks, meestal kalfkoeien en dito vaarzen, waarin tot liooge prijzen veel handel was. Biggen golden f8 a f9 per stuk. Boter aangevoerd 1109 kilo van f 1.09 a f 1.25 per k. Eieren f4.50 a f5.00 per 100 stuks. Udenhout, 9 Aug. Aangevoerd 1137 kilogram van fl.20 tot f 1.32. Oisterwijk, 9 Aug. Boter. Aangevoerd 2220 kilo van f 1.08 a fl,33. Eieren 3'/2 ct. per stuk —bi Gemeente' Secretaris en Besoijen, 11 Augustus 1882. Geen Receptie. t t Heden morgen overleed tot onze t groote droefheid ons jongste kindje BETSY. A. C. ZIJLMANS en Echtgenoote. Waalwijk, 10 Augustus 1882. om die door de 14de afdeeling der Noordbra- bantsche Maatschappij van Land bouw zullen worden toegekend, voor: 2e een hoofdstel; 2e f 10 'f le prijs f 20 2e f 10 Prijs f 15 mits alle binnen de 14e afdeeling te huis behooren. De eigenaren, die verlangen mede te din gen, zijn gehouden zich met duidelijke be schrijving van het mededingend paard of rundvóór of uiterlijk op den 14den September e. k., bij den secretaris der afdeeling aan te melden. Bij gebrek aan genoegzame mededinging of aan voldoende deugdzaamheidalles naar het oordeel van het bestuur, wordt geen premie toegekend. De bekroonde stier moet gedurende het eerste half jaar na de bekroning binnen ge zegde afdeeling op de gewone voorwaarden ter beschikking van den veestapel blijven eerst na voldoening daaraan zal de premie aan den eigenaar worden uitgekeerd. De keuring zal plaats hebben op te WAALWIJK, op de markt, en aan vangen des voormiddags ten negen ure. Het Bestuur der 14e Afdeeling der Noordbr. Maatsch. v. landbouw VAN DIJKVoorzitter. VAN HEIJST, Secretarie. (Reu) met getijgerde pooten, ruwe staart en wit plekje voor de borst. Tegen vergoeding der kosten van voeding en van deze advertentie kan de eigenaar dit dier terug bekomen. Het TWEEDE openbaar Toelatingsexamen zal worden gehouden 4 en 5 September, des morgens ten 8 ure. Schriftelijke aanmelding bij den directeur Waalwijk12 Augustus 1882. Het gemeentebestuur voornoemd. P. VAN ESLB. van de Wed. W. A. DUMOULIN Zoon, te Besoijenkunnen geplaatst worden eenige bekwame en Zij die reeds op eene fabriek werkzaam waren komen het eerst in aanmerking. Te bevragen bij den Heer J. F.. H. VAN CALKER te Waalwijk,

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 3