Oostenrijk. Rusland. Turkije. Egypte. BINNENLAND. Een kleine variatie op het gebied van tentoonstellingen. Er is reeds zóó veel tentoon gesteld dat men vaak niet meer weet wat men nog te zien kan krijgen. In Pest heeft men ech ter nog iets nieuws gevonden. Namelijk een ten toonstelling van Hongaarsche vrouwen. De schoonste vrouw ontvangt als prijs eeu gouden armbandterwijl er nog verschillende premiën zijn uitgeloofd. De prijswinster zal gephotogra- feerd worden en in iederen kunsthandel van Europa worden tentoongesteld, om ieder in de gelegen heid te stellen de schoonste vrouw uit Hongarije te bewonderen. In de nabijheid van Alexandrowodicht bij den spoorweg van Zarskoselo zijn elf jonge lieden gearresteerddie daar wandelden en op de aankomst van den keizer schenen te wachten, waardoor zij de aandacht trokken. Berichten uit Konstantinopel verzekeren dat de gezanten op het initiatief van Frankrijk, bij de Porte dringende vertoogen deden nopens de jegens de christenen vijandige bewegingdie in Syrië en andere deelen van het rijk werd waargenomen. Frankrijk voegde zich met voorbehoud van enkele punten bij Italie's voorstel nopens de gezamenlijke bescherming van het kanaal van Snez. Aangaande de proclamatie van den Turk- schen sultanwaarbij Arabi tot rebel wordt verklaardwordt nog vernomen dat deze al dadelijk begint met de verklaring: dat het eenige wettige oppergezag in Egypte berust .bij den khedive. Reeds vroeger handelde Arabf onwet tig toen hij daartegen in verzet kwam maar toen kreeg hij berouw en vroeg vergiffenisdie hem verleend werd. Tot belooning decoreerde hem toen de sultanmaar sedert heeft Arabi zijne onwettige handelingen tegen den khedive hervat en zijn schuld verzwaard door vijandige handelingen tegenover de schepen der Engelschen, des sultans vrienden en bondgenooten. Daarom verklaart de sultan Arabi en diens volgelingen tot rebellen en zal hij hen als zoodanig behan delen. Want alleen do khedive is in Egypte de vertegenwoordiger van den sultan en van den khalif en hem moet worden gehoorzaamd. Aan duidelijkheid laat het stuk zeker niets te wenschen overmaar nog steeds is niet met volkomen zekerheid bekend of. het wel reeds officieel is uitgevaardigdalleen dat het officieus aan de gezanten werd medegedeeld. In de conferentie-zitting werd Italië's voorstel tot internationale bescherming van het Suez-kanaal in behandeling genomen. De En- gelsche gevolmachtigde maakte daaromtrent eenig voorbehoudwijl zijne regeering vrijheid van handelen wenschte voor hare tegenwoordige krijgs verrichtingen. Verder merkte hij op, dat de werking van het Italiaansche voorstel ophoudt zoodra aan den staat van verwarring in Egypte een einde gekomen is, en dat geeqe mogendheid door dat voorstel verhinderd zal worden om zoo noodigtroepen aan wal te zetten. Frankrijk's vertegenwoordiger verklaarde zon der instructies te zijn. Saïd-pacha deelde mededat een deel der Turksche expeditie dien dag zou vertrekken. De troepen evenwel zouden eerst landen na aankomst vau Derwisch-pacha en Server-pacha. Op eene vraag van den Russischen gevol machtigde antwoordde de Eng^lsche vertegen woordiger dat Suez bezet was tot bescherming der stad en dat de quaestie van het kanaal hiermede niets had te maken. Ook The Times meldt thans dat de zit tingen der conferentie eerlang voor onbepaalden tijd zullen worden verdaagd. In Alexandrië brengen de Engelschen den tijd zoek met het fêteeren van den hertog van Con- naught en wederzijdsche plichtplegingenin afwachting van den opperbevelhebberSir Gar net Wolseleydiegeheel hersteld van zijn koortaanvalden 15en verwacht wordt. Reeds is hij te Malta scheepgegaan op bet oogenblik, dat ik dit schrijf. Arabi bevindt zichvolgens verschillende berichten geenszins te Kafr-el-Dewar, maar te Nefiche of Neffishehhet kruispunt der spoor wegen van Ismaila naar Suez en Kaïro. Daar ouderhoudt hij, volgens den Times correspondent, „ongeoorloofde" betrekkingen met den heerL)e Lesseps. Het kan zijndat Arabi dit in het voorbijgaan ook doetdoch ik acht het waar schijnlijker dat hij maatregelen neemt tegen een vijandelijken aanval van dien kant. 't Is toch meer en meer waarschijnlijk, dat de eigen lijke attaque op Kaïro van Ismailia zal geschieden, en Arabi wil nu beproeven om dat te beletten. Of hij zelf veldheerstalent heeftmag men wel licht op goeden grond betwijfelen maar in elk geval beschikt hij over goede krachten die het oorlogshand werk verstaan. De verschansingen en aardewerken nabij Alexandrie moeten volgens alle regelen der knnst zijn opgetrokken; dagelijks neemt het aantai toe. De correspondent der Daily News wel is waar heeft geen hoogen dunk van hun weerstandsvermogen. Hij zegt, dat zij geen Plewna zullen blijken te zijnmaar hij staat min of meer alleen in deze opvatting. Andere deskundigen gelooven dat de overwin ning der Engelschen geen gemakkelijke zijn zal. Kolonel Ewart van het 78ste regiment is bezig een korps Bedouïnen te organiseeren. Zij zouden éclaireursdienst verrichten. De geest onder de Arabieren wordt er niet beter op trots de /,weldaden" der Roodrok ken. Zelfs te Alexandrië weigeren zeonder de ooger. van hun eigen khedive, in hen „broe ders" en „verlossers" te zien gelijk toch het geval zou moeten zijn kon de Gladstone'sche theorie opgaan. De Satndard-eorrespondent moet toegeven dat do geest der inboorlingen in hun wijken „alles behalve bevredigend" is. Toen hij 's avonds langs de straten wandelde werd hij begroet met kreten als deze „Wacht maar een' beetje, jij Christenhonden; we zullen mekaar wel nader spreken Ook de Times-correspon dent is erg ontevreden en deelt blijkbaar het optimisne van zijn collega (zie mijn laatsten brief) niet nopens de administratieve gaven van Zeklii-pachaden nieuwen gouverneur. Uit Suez is weder bericht door bemidde ling van den Stsndard-correspondent aldaar „kolonel Jones", seint bij,, „van de genie, is van morgen teruggekeerd van een rit naar Is mailia langs het kanaal. Hij meldtdat twee treinenmet troepen gevuld naar het Zuiden vertrokken zijndus in de richting van Suez maar we hebben niets van hen gehoord. Lui tenant Lindsay van de Euryalusreed vandaag alleen langs den spoorwegvijftien mijlen ver maar zag nergens het spoor van een Vijand. Vrijdag kwam Arabi het Egyptische kamp te Zagazig bezoeken. Hij sprak zijn troepen toe en keerde daarna naar Kafr-el-Dewar terug". De Lesseps is nog steeds te Ismalia. Hij beschikte over een eeregarde terwijl Egyptische troepen het station en de stad bezet houden. Vele Enropeanen zijn teruggekeerd op de verze kering van De Lessepsdat hij instaat voor de handhaving der orde. Te Suez is kapitein Foote begonnen het reservoir te vullen doch het zoetwaterkanaal is nog steeds niet afgesneden en het water eerder rijzende dan zakkende. Men zegtdat Arabi voornamelijk te worstelen heeft met gebrek aan steenkolen. De Times-correspondent beschuldigde den Franschen controleur der domeinen dat hij Arabi graan heeft verkochtmaar hij schijnt in elk geval het „verraad" nog niet zoover te hebben, dat hij ook met den dictator schacherde in steenkolen Volgens EngHsche berichten wilde Arabi de steenkolen op de domeinlanden voorhanden „naasten" maar hij zou daarvan teruggekomen zijn door de „ferme" houding van den Franschen controleur. Het gevolg daarvan zou zijn dat hij bijkans van steenkolen verstoken is en dat de spoorwegdienst gevaar loopt. Ook zouden oneenighedën zijn ontstaan onder het personeel. Een man uit Arabi's kamp is te Alexan drië aangekomen. Volgens den Times-corres pondent beweert hijdat erin de „schermut seling" op Zaterdag, aan de zijde der Egypte- naren gedood werden één kolonel, écn kapitein, één onderofficier en 76 manschappen. Ook werden velen gewond maar de man wist niet hoeveel. Volgens hem zijn 25 bataljons gepos teerd bij het Mahmoedieh-kanaaltusschen Kafr-el-Dewar en Arabi's voorposten met 11 batterijen. Doch deze mededeelingeu van „ge tuigen" wisselen zoo af, dat men geen pijl er op trekken kan. De man deelde nog mede, dat Arabi ziek is een bevestiging van geruchten, die te Alexandrié in omloop waren. Nog is aldaar aangekomen een gevangen cavalerist. Men vermoedt dat hij een spion is, die uit Alexandrië trachtte te sluipen. Hij werd gegrepen terwijl hij daarmee bezig was. Men vond bij hem een oorkonde in de Arabische taalen't is niet onmogelijk dat ze een bood schap inhield voor Arabi. Reeds kómt de Times-correspondent tot dc conclusie dat de man een agent was der „verraders" partij te Ras-el-Tinwelke heimelijk met den dictator kuipt. Hiervoor schijnt hij (de berichtgever) wel geen anderen grond te hebben dan dat de man bekende dat men hem uit het paleis naar Ramleh had gezonden met een boodschap voor den hoofdcommissaris der politie aldaar. Waalwijk 16 Augustus 1882. ot leeraar aan de normaalschool te Besoijen is benoemd de heer Smijersonderwijzer aan de openbare school alhier. Eerstdaags zal de vergroote opeubare school alhier weder geopend worden. Reeds 93 kin deren, die dezelve tot nog toe niet bezochten hebben zich aangemeld om de lessen te volgen. Wel een bewijs hoe noodig het was het gebouw te vergrooten. Ongeveer 260 leerlingen zijn nu ingeschreven. Mocht onlangs de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen zich ver heugen over het schitterend onthaal, dat haar te 's Bosch te beurt vielook de harmonie l'Espérance alhier heeft alle reden om zich ge streeld te gevoelen over de wijze, waarop zij bij gelegenheid van haar uitstapje op verleden Zondagte Tilburg ontvangen werd. Vergezeld van hare commissarissen en een honderdtal honor, leden, waarvan verschillenden met hunne damesvertrok de harmonie, onder het spelen van een vroolijken marsch, met den trein van 4 uur n/m van hier en stapte aan de Veldhoven af om haren beschermheer, den weledelen heer J. Van den Elzen, af te halen. Tegen zes uur begaf men zich in optocht naar de N. K. Harmonie, waar zij, zooals vroeger gemeld iseen concert zou geven. Wij bekennen ronduitdat wij aangenaam getroffen warentoen wij de groote menigte zagen die den tuin vulde dit overtrof verre onze verwachtingwel rekenden we op eene welwillende ontvangst, maar toch hadden we niet verwacht dat de leden der N. K. Harmonie die zoo dikwijls in de gelegenheid zijn een keur corps als het hnnne te hooren, in zoo grooten getale zouden zijn opgekomen om een blijk van sympathie te geven aan het jeugdig Waalwijksch gezelschap. De uitgestrekteprachtige tuin leverde een heerlijk gezicht op. Honderden en honderden heerenin gezelschap van hunne dames en kin deren waren daar bijeen, om in gezelligen kring te genieten van den heerlijken avondvan frissche lucht en de opwekkende tonen der muziek. De Waalwijksche harmonie deed haar best en speelde onder leiding van den heer Brohm hare nummers op eene wijze, die den algemeenen bijval mocht verwerven de luide toejuichingen, die haar te beurt vielen, waren hiervan het bewijs. De N. K. Harmonie vergastte de toehoorders ook op een nummer„de fantaisie sur l'opéra Bouchard d'Avesnes de Miry". Meesterlijk werd dit stuk tot in de fijnste nuances uitgevoerd door het uitgelezen corpsonder de verdienstelijke leiding van haren jeugdigen, talentvollen directeur den heer Yerbunt. Zulke muziek te hooren zal de leden van l'Espérance doen gevoelen wat haar nog ontbreekt en haar een sterke prikkel wezen om steeds vooruit te streven op de baan der kunstten einde ook eens tot zulke hoogte te kunnen stijgen. De voorzitter der N. K. Harmoniede heer Barend Mutsaers bracht na afloop van het concert hulde aan l'Espérance over de wijze, waarop zij zich van hare taak gekweten had. Spreker drukte zijne bewondering uit dat een gezelschap, dat nog geen twee jaar bestaan heeft, het in dien korten tijd zoover heeft kunnen brengen en voorspelde haar de schoonste toekomst, indien zij voortging zich op dezelfde wijze te oefenen. Ten slotte zegde hij haar dank voor het genot dat zij aan de leden der N. K. Har monie verschaft had. De heer Van den Elzenbeschermheer van l'Espérance, zegde uit naam van dat gezelschap dank aan de N. K. Harmonie voor de vriend schappelijke ontvangst en de sympathie die zij had mogen ondervinden. Een „leve de N. K. Harmonieleve l'Es pérance" besloot dezen opgewekten avond die bij alle Waalwijkers, die het genoegen hadden er van te profiteeren en, naar wij hopen ook bij de Tilburgsche dames en heeren, in aange name herinnering zal blijven. Gisteren werd door de hier bestaande kruisboogschuttersgezelschappen een onderlinge wedstrijd gehouden op het terrein van den heer P. Van den Broek in de Kloostersteeg. Zes derzelven namen er aan deel. De prijs, een scnoone nieuwe kruisboog, een geschenk van Dr. Van Gils en vervaardigd door Adrianus Bergmans alhier werd behaald door het zestal van het gezelschap „Vreugde in den strijd" gevestigd bij den heer P. Van den Broek, met 269 punten in 12 schoten. Het maaien der rogge is in deze omstreken in vollen gangwaarbij men zeer tevreden is zoowel over de opbrengst der granen als over de deugd en den voorraad van het stroo. I)c ziekte in de aardappelen komt hier alge meen in veel ergere mate voor dan het vorige jaar, zoodat de aardappelen zeer weinig beschot opleveren en slecht van smaak zijn. - We hopen dat de latere soorten een beter resultaat mogen opleveren. Gras en toemaat is zeer overvloedig en daar door laag in prijs. Voor f 12 a 15 per hectare kan men de beste toemaat pachten. Te Tilburg zal, ter gelegenheid der kermis, een geconstumeerde historische optocht worden gehouden te voet en te paard en met rijtuigen en praalwagens. Onder de personen, die in den optocht voorgesteld zullen worden, behoort Ara- bi-pacha. Een der reizigers, die Vrijdag den on- gelukkigen tocht met den trein 8 u. 35 mede- maakte verhaalt in het „Haagsche Dagblad omtrent het spoorwegongeluk het volgende De trein had reeds eenige minuten langzaam gereden daar wij het punt naderden waar de weg hersteld wordt en waar het treinenverkeer tijdelijk slechts over een enkel paar rails kan geschieden. De van weerszijden komende treinen moeten dus op dat punt geloodst worden dat wil zeggen een loods komt op den Rotterdam- schen trein brengt dien over het gedeelte weg, dat in herstelling isen gaat dan over op den Amsterdamschen trein, die daartoe eenige oogen- blikken moet stoppen tot de Rotterdamsche trein is gepasseerd en de loods op den trein is. Bij nauwkeurige opvolging van dit voorschrift kan dc dienst op die wijze geregeld en zonder gevaar worden voortgezethetgeen dan ook tot heden geschiedde. Maar heden-ochtend schijnt door het personeel op de locomotief van den Amsterdamschen trein niet op het signaalbord te zijn geletdat aangeeft wanneer de lijn vrij isen de loods den aankomenden trein heeft verlaten. Altans de trein van Amsterdam stoomde in volle vaart doorterwijl die van Rotterdam zich nog op enkel spoor bevondwaar voor beide treinen geen plaats is. Gelukkig reed de Rotterdamsche langzaam en remde de machinist, het dreigend gevaar ziende, nog zooveel mogelijk. Ware ook de trein uit Rotterdam in volle vaart geweestde ramp zou nog vreeselijker geweest zijn. Een oogenblik voor den schok keek de heer Fr. uit Delftdie zich met zijn echtgenoote in den voorsten le en 2e kl. wagen bevond, met de familie R. nit Den Haagifaar buiten om zich te vergewissen omtrent de oorzaak van het lang durig langzaam rijden. Daar ziet de heer R. zijn reisgezel een plotselinge beweging maken en hoort hem met een stem die hem nog in de ooren klinkt, uitschreeuwen mijn God op staan opstaan Dit gebeurde het eene oogen blik. In het onmiddellijk daarop volgende had de botsing plaats. De zeven passagiers in de 2e kl. coupé waren gelukkig allen opgestaan en daardoorals door een wondergered. Met een ontzetend gekraak schoven tender en goe derenwagens in de coupédrukten de deelen als deeg in elkaar en klemden en schroefden de passagiers vast. De schrik en de drukking van de lucht be letten den heer R. om adem te halen. In onbeschrijfelijken angst werden de eerstvolgende drie minuten doorleefd. Zelf naar adem hijgende, kon de heer R. zich niet eens vergewissen van den toestand der zijnendie 't niet minder be nauwd hadden maar gelukkig evenmin zwaar letsel hadden bekomen. Eindelijk kwam er lucht. Met groote vaardigheid waren de opgeschoven planken en deuren doorgezaagd en de passagiers bevrijd. De heer Fr. had den arm zwaar ge kneusd het oudste zoontje van den heer R. zag zeer bleek en scheen inwendig letsel te hebben bekomen. De overige passagiers in deze coupé waren niet gekwetst, doch verkeerden overigens in een toestand dien men zich voorstellen kan. In de achter deze coupé volgende compartimenten had de botsing ernstiger gevolgen gehad. Daar werden o. a. van een der passagiers de beide beenen verbrijzeld en bekwamen anderen lichtere kwetsuren. In de voorste wagens van den trein uit Amsterdam waren mede een aantal ge kwetsten. Den omvang van het ongeluk kon onze reiziger niet opgeven evenmin de namen der gekwetsten. Eenige cogenblikken na het gebeurde het ter rein van het ongeluk overziende wees de reiziger aan een vriend de plek waar hij en de zijnen uitgezaagd waren, 't Was werkelijk onverklaar baar hoe men daarbeklemd tusschen dien verwarden hoop planken en deuren, drie minuten laDg had kunnen leveu. Als eeD blijk van Amerikaansche koelbloe digheid wordt gemeld dat eene dame uit de Vereenigde Staten die het spoorwegongeluk te Vogelenzang bijwoonde doch geen letsel had ontvangen nadat zij uit een deerlijk gehavende coupé was gestaptkalm haar schetsboekje voor deu dag haalde en van dien waggon waarvau één zij- en de voorwand waren verbrijzeldeen teekening maakte welke zij later aan verschil lende personen vertoonde. Dit was de tweede maal in haar leven dat zij in een trein zat die met een anderen in botsing kwam. De quaestie waar deze of geene domicilie had heeft reeds tot veel geschrijf aanleiding gegeven. Zoo wenschte dezer dagen Woudenberg noch Ede de verpleging op zich te nemen van een zwaai ziek man. De ongelukkige bracht het tot Geldersch - Veenendaal en bezweek zouder eenige hulp in een hooiberg. Zijn lijk vond men in zittende houding. Men vertrouwt, dat de justitie zich de zaak zal aantrekken. Zondag nacht brak te Meppel brand uit in een met petroleum olie enz. gevuld pakhuis toebekoorende aan den heer R. Ilouwink. In een oogwenk stond het gebouv in volle vlam. De brandweerwelke spoedig op de plaats aan wezig was, mocht er in slagen den brand tot de belendende perceelen te beperken. De oorzaak van den brand is onbekend. Terwijl het nog steeds twijfelachtig blijft of de Nederlandsche fabrikanten en industriëelen deel zullen nemen aan de koloniale en uitvoer ten toonstelling, in 1883 te Amsterdam te houden, heeft de Belgische regeering reeds voor de ver schillende nijverheidsvakken commissies ingesteld, wier taak het is de fabrikanten te bewegen deel te nemen aan de tentoonstelling. Ook zal aan de kamers crediet gevraagd worden om de kosten der Belgische deelneming ten deele te dekken. De Précurseurhiervan mededeeling doende beveelt de zaak met een warm woord aan. Van een ijverige deelneming aan de tentoonstelling is naar het Antwerpensche blad opmerkt, niet alleen het gewone succes te wachtendat de Belgische inzenders op tentoonstellingen welen te behalenmaar ook een niet te versmaden voordeelin zooverre zij bij kan dragen tot het vestigen van handelsbetrekkingen tusschen België en de Nederlandsche koloniën. Tegelijk spoort het blad de inzenders aan er wel op te letten dat de Amsterdamsche tentoonstelling zich van al haar voorgangsters zal onderscheidendaar zij hoofdzakelijk ten doel heeft den uitvoerhandel aan te moedigen. Men moet dus vooral trachten te rekenen met de behoeften en wenschen der overzeesche consumenten. Men moet streven niet zoozeer naar een overvloedige vertegenwoor diging der Belgische nijverheidals naar een zending van producten die zich door practische hoedanigheden en matige prijzen onderscheiden. De tapperij, hoek Singel en Brouwersgracht, genaamd „De blauwe druif" te Amsterdam was Zondag nacht het tooneel van eene bloedige daad. Een Duitschercadet, eerst ruim vijftien jaar oud die er pas zijn intrek had genomen, werd door den tapper het verder verblijf in zijn huis ontzegdhij was zelfs reeds de deur uitgezet. Bij het vertrek gaf de tapper, Jacobus Petrus IJsbrand Bontekoe den jongeling een revolver terug, dien hij in bewaring had gehouden en die met zes schoten was geladen. Vertoornd over de bejegening van den tapper, wellicht beschonken loste de overmoedige knaap zijn pistool op man en vrouw beiden. Drie schoten vielen. Twee troffen Bontekoe ia de borsten vermoedelijk zal hij aan de gevolgen der verwondingen bezwijken. Hij wordt in het

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2