BINNENLAND. Burgerlijke Stand. -Af' Aan het concoursdoor het kruisboog schuttersgezelschap „l'Amitié Unie" alhier, uit geschreven werd door 24 gezelschappen deel genomen. dus seinde de Daily News correspondent en „dat is alles" wat men nu veilig zeggen kan." Dezelfde berichtgever zegtdat de vijand aan zijn verschansingen niet verder bouwt, misschien omdat hij ze goed genoeg acht of om een andere reden. Officieel geeft Arabi op, dat hij te Kafr- el-Dewar 25.000 man telten in het geheel 36,000 man heeftmet 38.000 reservisten en 50,000 Bedocienen. Natuurlijkzegt de cor respondent zijn deze cijfers vreeselijk overdre ven doch, voegt hij er bij, het bewijst hoeveel zelfvertrouwen de nationale partij heeft. Het water iu het Mahmoedie-kanaal zakt niet veel meertrouwens het kan moeielijk Maar het overblijvende vocht moet verschrikkelijk wezen en op alles gelijken behalve op water. Uit Suez ontvangt de Standard, dd. Woensdag, de volgende berichten Op kapitein Guodwin en drie sappeurs van Madras, die een wandeling deden langs het zoetwaterkanaal, werd geschoten, waarop de Engelschen een krachtige verkenning ondernamen naar een naburig Arabisch dorp, dat evenwel verlaten bevonden werd. De kapitein der Mosquito ging met zijn blauwkielen ook aan het verkennen in een andere richtingdoch evenzeer te vergeefs. Toch is de vijand in de buurt. Cavalerie zou kunnen aantoonen waar hij zich bevindt, doch de Engelschen hebben te Suez op het moment geen ruiterij. Men meent zeker te weten dat een belangrijke krijgsmacht te Chaloef staat, en evenzoo te Geneffe, Faid, Nefischa en Welkebir, Het gezamenlijke cijfer dezer strijdkrachten wordt op 30,000 man geschat met dertig Krupp- kanonnen onder de soldaten bevinden zich vele ongeregelde troepen. Een groote hoeveelheid drinkwater wordt gereedgehouden tegen den tijd, dat de dorstige troepen uit Indië komen. Van de luitenants Charrington en Gilldie met een tolk Palmeo geheeten, naar „de woes tijn" getogen waren om kameelen te koopen heeft men niets vernomen. Men vreestdat een sjeikh hun een „gastvrijheid" heeft geboden, welke minder verkwikkelijk is. Suez21 Aug. Generaal Macpherson, opper bevelhebber van de hulptroepen uit Indieis dezen ochtend met zijn stat aangekomen. Alcxandric21 Aug ('s avonds 6 ure). Wol- seley heeft uit Katara bericht gezonden van eene schermutseling met den vijaüd bij Ismaila. Vol gens berichten uit Ramleh laat de vijand de spoortreinen tot Kafrdowar doorloopen en scheen hij zijne troepen uit die positie te willen terug trekken. Volgens bericht aan de Admiraliteit is Nefishe zonder tegenstand bezet en de vijand er uit gevlucht. ('s avonds 7 ure). De persoon onlangs gearresteerd wegens geheime correspondentie met Arabiis Kauafi-Effendidirecteur-generaal der spoorwegen bij de administratie van Arabi. Er worden nog andere arrestatiën wegens hetzelfde feit te gemoet gezien. Waalwijk 28 Augustus 1882. Bij koninklijk besluit is benoemd met ingang van 8 September 1882 tot burgemeester van Sprang en Vrijhoeven-Cappel J. Van Dijk. De Langstraatsche vereeniging van burge meesters secretarissen en wethouders zal aan staanden Maandagdes namiddags len 4 ure eene vergadering houden op de zaal van „Musis Sacrum" alhier. De volgende punten zullen behandeld worden. 1. Aanvulling van het reglement der ver eeniging. 2. Bemoeiingen van het gemeentebestuur in betrekking tot de wet op de personeele belasting. 3. Verhaal der kosten van onderhoud van het geschutte vee. 4. Is het wenschelijk dat de handelingen van den raad en de formeele besluiten in het zelfde register worden geschreven. De schutterijen werden door de leden van de „Amité Unie" ontvangen bij den heer G. G. Van Huiten alhieromstreeks 12 uur begaf men zich in optocht, voorafgegaan door de har monie St. Chrispijn naar het schietterrein bij den heer II. Mulders in de Kloostersteeg, waar de wedstrijd dadelijk een aanvang nam. De prijzen werden behaald als volgt le prijs door „Geest des Tijds", van Tilburg, met 256 punten in 10 schoten. 2e prijs door de „Nieuwe Batavieren van Tilburg met 250 punten in 10 schoten. 3e prijs door „Nooit Volleerd" van Tilburg met 250 punten in 10 schoten. De beide laatste prijzen werden na overkampen toegewezende „Nieuwe Batavieren" haalden 91 en „Nooit Volleerd" 90 punten. Rozenprijs door „St. Joris" van Tilburg met 6 rozen. Om het eerekruis moest gekampt worden tusschen de schutters N. Van Spaenaonck van „de Geest des Tijds" van Tilburg en Witters van „Wij streven naar ons doel" van Goirle die elk 48 punten geschoten hadden Witters be haalde met 20 punten de overwinning op zijn tegenstander, die er 19 maakte. Verleden Maandag werd door de schutters van de koninklijke doelen „Recht door Zee" alhierkoning geschoten na een hevigen stryd werd door den heer C. Holtgrefe de overwiü- behaald en werden hem de insignes zijner waar digheid onder eene hartelijke toespraak door den president den heer Th. Gerris, omgehangen, Hierna werden eenige prijzen verschoten waarvan de eersteeen prachtige handboog, een geschenk van den heer Van der Klokken, eerelid van het gezelschap door deu nieuwen koning den heer Holtgrefe behaald werd. De tweede prijs een sigarenpijp ;n etui, viel ten deel aan den president van het gezelschap den heer Tb. Gerris. De overige prijzen werden behaald door de heeren BoogaardsJos. Van ReeJ. Leijteus De Bont enz. Zal het aantal der middelen van vervoer binnenkort ook nog worden vermeerderd met omnibussen, die door s'oom worden voortbewogen, maar niet langs sporen loopen en zich dus geheel vrij over den weg bewegen In Engeland zijn zulke wagens reeds lang in gebruik voor goedervervoerwaarbij snelheid geen vereischte is. Voor twee jaren is te Berlijn een proef genomen voor het vervoer van perso. neu welke in den aanvang voldeed maar later bleek 't dat de rijtuigen te zwaar waren en de machines en de bediening te kostbaar. Binnenkort zal ook hier te lande zulk een proef worden genomen waarbij men die be zwaren zal trachten te vermijden nl, met een rijtuigdoor den fabrikant H. Michaelis te Chemnitz gebouwd en thans reeds te Arnhem aangekomen. Van daar zal het rijtuig naar Driebergen worden gezonden om eerstdaags te dienen voor een proefdienst tusschen het station van den Rijnspoorweg cn het dorp Doom. De minister van waterstaat heelt daartoe zijn medewerking verleendop aanvraag van den heer Laboucbére te Doorn die de constructie van den wagen mede heeft ontworpen. Het zal nu moeten blijkenof de wagen aan de eischen voldoet. Wij herinneren ons zegt het Handelsblad bij dit bericht dat het gemeentebestuur van Amsterdam eenige jaren geleden zich tegen het rijden van stoomoranibussen heeft verklaard o. a. omdat het toen bedoelde model te zwaar was voor de bruggen. Het nieuwe rijtuig zal veel lichter zijn en daarom is het wel mo gelijk dat het ook voor het vervoer in onze steden geschikt zal zijn. Voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch is de zaak behandeld van Lambertus Rommers, oud 64 jaren herbergier geboren te Rucphen, wonende te Roozendaalbeschuldigd dat hij op 8en Juni 11., des namiddags omstreeks 4 uur, in zijne woning te Roozendaal aan zijn schoon zoon Antonius Suijkerbuijk moedwillig een mes steek in de linkerbo ven buikstreek heeft toege bracht welke doordringende tot in de buikholte, maag en lever verwondde en een hevige buik- vliesontsteking veroorzaakte aan de gevolgen waarvan hij den volgenden dag is overleden voor welk feit het openbaar ministerie 4 jaren correctioneele gevangenisstraf heeft geeischt. De uitspraak is bepaald op 28 Augustus a. s. Mr. Van Sasse vanYsseltadvocaat te 's Bosch, trad als verdediger op voor den beschuldigde. In zake II. M. H. Valkenburg, oud 35 jaren, schoenmaker geboren en wonende te Roermond, beschuldigd dat hij op den 29sten Mei 11. op eene bovenkamer bewoond door Hendrina Van Bruggeman echtgenoote van Jacobus Smeets te Roermond een lOjarig meisje op ergelijke wijs heeft aangerandvoor welk feit het openbaar minis terie twee jaar gevangenisstraf in eenzame op sluiting geëischt heeft. De uitspraak is bepaald op 28 Augustus. Mr. Van Leeuwen advocaat te 's Boschtrad als verdediger op voor den beschuldigde. Zaterdagnamiddag tegen 5 uur barstte boven Utrecht een verschrikkelijk ODweder los vergezeld van zwaren regen. De hoeveelheid water bedroeg 13.9 mM., dat is zoo hoog zou het gestaan hebben wanneer het niet naar lagere deelen liep of in den grond zakte. Hoewel het licht buitengewoon sterk en de slagen zeer hevig waren heeft men van ongelukken niets verno men. Het weerlicht hield tot laat in den nacht aan. Ook hier viel in den middag buitengewoon veel regen en weerlichtte het bij wijlen tot laat in den avondzonder dat er echter slagen van onweer werden vernomen. Te Doetinchem sloeg de bliksem in het huis van een arbeider boven in het dak bij den schoorsteen in keerde een ijzeren dekselhangende op een pot boven het vuur om doch van de in de kleine woning aanwezige personen man vrouw en 7 kinderen bekwam niemand eenig letsel. Het lijk van den ouden man uit Lent die Dinsdag bij het Veer te Nijmegen te water raakteis Zaterdagmiddag bij Hees opgevischt. Er heeft zich weder een zonderling incident voorgedaan bij de toepassing der bepaling, dat drukpersen molens zijn. Te Kampen werd een drukker, de heer Van Hulst, als molenair aangeslagen. Hij betaalde, reclameerde bij gedeputeerden en kreeg zijn geld terug. Toen hij het volgende jaar weder als molenaar werd aangeslagen betaalde hij niet. Maar nu werd door gedeputeerden beslist dat hij wèl moest betalen de belasting zoowel als de boete. Alzoo van de détails ontdaan komt de zaak hierop neder De drukkerdie zich zeiven mo lenaar verklaart, wordt door gedeputeerden ver klaard geen molenaar te zijn. Als hij echter zelf verklaart geen molenaar te zijn, wordt door gedeputeerden beslist dat hij het wél is. Vrijdag is te Dussen een vierjarig meisje in eene sloot verdronken. Betreffende de arrestatie van E. W., te Tilburg meldt men nog het volgende De zeer hooge som waarvoor de inboedel verzekerd was (f 5000), en zekere bijzondere omstandigheden waaronder de brand plaats hadgaven den commissaris van politi c, aldaar aanleidingom een onderzoek in te stellen. Hij ontdekte dat ten huize der zuster van de vrouwmet wie genoemde W. samen woonde (en niet was gehuwd) vele gouden en zilveren voorwerpen juweelen kleederen die als verbrand waren opgegeven geborgen waren verder bleek dat nog eer. panr koffers met goed door W. naar Overijsel waren verzonden en eenige der verbrande voorwerpen van waarde zich in de bank van leening te Antwerpen bevonden. Een en ander leverde zware vermoedens van brandstichting opten gevolge waarvan beiden naar Breda zijn getrans porteerd. Tusschen Oosterhout en Dongen heeft men steenen op de railswaarover de stoomtram loopt gelegd waardoor de tram plotseling een hevigen schok ondervond. Een paar jongens waarschuwden bij tijds dat een eind verder meer steenen lageu waardoor men voor ernstiger gevolgen is bewaard gebleven. Men heeft den dadereen jongen van 14 jaar kermisreiziger, kunnen opsporen. In Augustus van het vorig jaar was de klerk V. aan het goederenbureau der staats spoorwegen te Venloo plotseling verdwenen en bemerkte men later een tekort van f 1400 in de kas. Deze zaak is nu in handen van den rechter gesteld en de instructie is in vollen gang. Te Mechelen in Limburg is de bliksem geslagen in twee stallen. Beide stallingen met hun inhoud werden een prooi der vlammen terwijl drie varkens mede verbrand zijn. Niets was verzekerd. Zaterdag voormiddag is uit de Maas te Blerick een lijk opgevischt, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde. Het bleek weldra dat het de 21jarige M. Groenheim was uit Roermond, die 's Maandags te voren vermist werd en bij ongeluk in de rivier moet geraakt zijn. Zaterdag namiddag omstreeks 6 uur is een goederenwagen, behoorende tot den passa- gierstrein van de Holl. spoorwegmaatschappij komende van Amsterdam en gaande naar Rot terdam, even voor aankomst, bij het station te Delft ontspoord, zonder evenwel ongelukken of vertraging in den dienst te veroorzaken. Nadat de goederenwagens, twee in getal, waren afge haakt, is de passagierstrein doorgereden. Bij de in aanbouw zijnde nieuwe studen- ten-societeit aan de Groote Markt te Groningen had een ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Op dat terrein is aanwezig een groote bak die gebruikt wordt tot het blusschen van kalk. Door een of ander toeval sprong de bak uit elkander, waardoor vier der werklieden onder en tusschen planken en kalk geraakten. Toen men hen uit die benarde positie had geholpen, bleek, dat een van hen eenige kneuzingen had bekomen, zoodat hij onder geneeskundige be handeling werd gesteid. De drie overigen waren wel van het hoofd tot de voeten vol kalk maar kwamen met den schrik vrij. Bij een hevig onweer, dat verleden Zater dag tegen den avond te Doetinchem woedde, sloeg de bliksem in een huis, bewoond door een arbeider, zonder echter ongelukken te ver oorzaken. De bliksem sloeg boven in het dak bij den schoorsteen in, keerde een ijzeren deksel hangende op een pot boven het vuur, om, doch doch van de in de kleine woning aanwezige personen, man, vrouw en 7 kinderen bekwam niemand eenig letsel. Doordien de machinist van een trein te Utrecht Maandag te laat remde, schoot de van Amsterdam komende sneltrein te ver door en kwam dientengevolge met volle vaart tegen een paar ledige rijtuigen aan. Deze werden door den schok een eindweegs de lijn opgestuwd en van de locomotief werden de bufferkanonnen verbrijzeld. De reizigers waren natuurlijk niet weinig verschrikt, doch ongelukken vonder, niet plaats. Alleen kreeg een kind, door den schok van de bank vallende, een buil aan het hoofd. Machinist en stoker werden onmiddellijk ge schorst. Verleden week ontstond er brand in het huis van den bakker J. Van der Beek te den Ham. Het huis is geheel verbrand; van den inboel werd iets gered. Huis en inboedel waren verzekerd. De knecht, die niets had verzekerd, verioor alles, behalve wat hij aan 't lijf had. In het militaire hospitaal te Breda bevond zich onlangs een plaatsvervanger voor de natio nale militie, die, naar mer. zegt omdat hij het heimwee had, in geen twaalf dagen eenig voed sel heeft willen gebruiken. Dezer dagen op zijn verzoek naar het R. K. gasthuis overgebracht moet hij zijn schade ingehaald hebben en op het oogenblik weer een tamelijk goede gezond heid genieten, ofschoon vermoed wordt, dat zijn hersenen gekrenkt zijn. Eene vrouw met drie kinderen liep Zondag, bij het station te Amsterdamop de sporen der Gooische stoomtram juist toen een trein in aantocht was. Op het waarschuwingsteeken van den machinist kon de vrouw niet spoedig genoeg uitwijkenmet net noodlottig gevolgdat zij werd overreden en een half uur later den geest gaf. Een der kinderen geraakte eveneens onder de wagens doch kwam ongedeerd weder te voorschijn. Een drietal jongelingen uit Vreeswijk H. v. Beest GAz., H. v. Beest IIz, en J. v. Doornhebben Zondaf^^Hiddag een heer uit Londen Ellis Smith het levon gered. Deze deed te Vinnen rfÈBeen klein vaartuigje een pltiziertocht op de ri5§Ir de Lek. Het ranke bootje sloeg echter eensklaps om en zeker ware de lieer S. jammerlijk omgekomen indien bo- vermelde personen, die zijn toestand zagen, hem niet met buitengewone snelheid waren ter hulp gekomen. De menschenliefde, door hen betoond, werd door den Engelschman met kwistige hand beloond. De vermoedelijke daders van de brutale aanranding van een jongmensch uit Renkum op den Wageriingschen weg, nabij het landgoed Belraonte op Zondag 13 dezer, zijn teBemmel aangehouden. Hendrik Elzenaar te Vlaardingen redde Zaterdag een 7-jarig meisje van een anders wissen dood. Het kind droeg in de eene hand een ketelin de andere een theestoof met vuur. Door een toeval geraakten de kleederen van het meisje in brand, zoodat de vlammen haar boven het hoofd uitkwamen. IJlings snelde zij naar een hooiberg om de vlammen te smoren. Elze naar die dit zag haastte zich om bij de onge lukkige te komen haar van den hooiberg af te werpen en de kleeren van 't lijf te scheuren. Daardoor bekwam de redder zelf lichte brand wonden maar het meisje is gered. Mist en ijsbergen in den Atlantischen Oceaan als de grootste vijanden van de scheep vaart voor die zeehebben den bekenden Ame- rikaanschen kapitein Shakford aanleiding gege ven om (in het Augustua-nommer van Harper's Magazine) nog eens met kracht te verdedigen het plan der „voorgeschreven zeewegen" voor de Atlantische stoombooten d. i. het nemen van koersen die vrij van ijsbergen en mist zijn. Sinds den laatsten winter zijn op den Atlanti schen oceaan 8 groote stoombooten door het ijs zwaar beschadigd ééne is totaal vergaan en 4 worden vermist. Veel meer andere booten die het gevaar konden ontgaanondervonden toch groote vertraging op hare reizen bij de pogingen om de drijvende ijsbergen te ontkomen. Voor de passagiers (in het laatste jaar staken 800,000 den oceaan over) is het van groot be lang de gevaren door mist en ijs te ontgaan. Het nevelgebiedstrekt zich uit vooral ten N. van 41o breedte en ten W. van 50o lengte. Raakt men in den nevel, dan dient zuidelijker gestuurd te worden. Het voorjaar van 1882 heeft reeds de goede uitkomsten van dezen maatregel geleerd. Vroeger of later zal voor eiken tijd des jaars een vaste weg bepaald en genomen moeten wor- deu. Het belang des publieks zal reeders en schippers daartoe nopen. Het inslaan van den bliksem wordt vol gens een allerwege in Europa gemaakte opmer king gedurende geruimen tijd elk jaar menig- vuldiger. In verschillende staten heeft men zich reeds met deze aangelegenheid bezig gehouden en meer of minder nauwkeurige aanteekeningen vau de voorkomende gevallen van dien aard opgeteekend. Onder degenen die zich in Dui'ischland door langdurige en nauwgezette waarnemingen te dezen opzichte hebben onderscheidenbehoort in de eerste plaats te worden genoemd dr. Holtzte Greifswald. De snelle vermeerdering van het inslaan des bliksems wordt aan verscheidene hoofdoorzaken toegeschreven. In de eerste plaats komt als zoodanig in aanmerking de voordurende ontwou- ding des lands en het verminderen van het aantal boomer, in de omstreken van dorpen en steden, in één woord van de bewoonde plaatsen. Be kend is het bij voorbeeld dat de hoog opgaande kronen en toppen van 't geboomte zeer veel bijdragen tot verdeeling der electriciteit. Dringend noodig acht men het in 't algemeen, dat maatregelen worden genomen om het aantal bliksemafleiders te vermeerderen en het aanplan ten van boomen in en bij bewoonde plaatsen te bevordereu. Van 11 tot en met den 18 Augustus 1882. WAALWIJK. Gehuwd: Petrus Maas, en Antonia Leijtens. Bevallen: A. Leijtens geb. deGraaff z., Wilhelm. Van den Hoven geb. Van Loon z. Helena Chris tina Van Kleef, geb. Vissers z. Maria Van den Hoof, geb. van Ballekom, d. Gerardina Johanna Trimbachgeb. de Ruijter z. Petronella Van den Meijdenberg, geb. Van Ree d. Johanna Van den Dungen geb. Van Ierseld. Maria Elisabeth Van Es geb. Van der Staak z. He lena Catliarina Adriana Zeegers geb. Van Gils d. Johanna Helena Kogels, geb. Van Wijck z. OverledenElisabeth Maria Josepha Cornelia Zijlmans 7 maanden, Johanna van Geenen 4 w. Petronella Van Dongen echtg. van Franciscus Johannes Pennings weduwe van Adriaan Van de Laar 44 jaar. BAARDWIJK. Bevallen: Antonetta Van Bavel geb. vanHerpt z.Helena Seegers geb. de Boer d.Elisabeth Woutera Maria Kuster geb. Hurkens z., Johanna Pullens geb. van Noort zoon. Overleden: Jacobus Leijtens echtg. van Petro nella Van Lieshout 61 j., Chaistiaan Bergmans echtg. van Ardiena Muskens 69 j.Godefriedus Kooien 3 m., Adriana Verhoeven echtg. van Petrus Johannes van Cromvoirt 42 j.Petronella van Engelen echtgenoot van Adrianus Van den Hoven 34 jaar. DRUNEN. Gehuwd: Martin us Reijnen van Baardwijken Paulina Vrijhoeven, 23 jaar. BevallenWilhelmina Brokke geb. de Beer d. Adriana Cornelia ran Delft geb. Pullens d.. Jeltje Pliilippina Hendrika Kuijpers geb. Bungenberg d. Overleden: Petrus Marisael 2 m., Henarikus van Drunen echtg. van Petronella Tolhuizen 57 jaar.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2