Nummer 68. Zondag 2T Augustus 1882. 5e Jaargang. 1 LDUM Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Duitschland. Turkije. Egypte. Uitgever: ANTOON TIELEN te "Waalwijk nmr.nnjnmiia^ Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, lranco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Het Journal des Débats beklaagt zich over Engeland's pogingen om den Franschen invloed op Madagascar te fnuiken en betoogt dat Frankrijk's rechten op dit uitgestrekte eiland onbetwistbaar zijn. Wanneer, zegt het blad, tegenover de sluwe Engelsche agenten niet krachtig wordt opgetreden zal Frankrijk ook hier, evenals in Egypte, spoedig zijn verdrongen. De Parijsche politie heeft het in den laatsten tijd voortdurend te kwaad met de melk boeren die hun waar schandelijk vervalschen en zich daarvan maar niet laten afbrengen. Vroeger wicschen zij hun melk op het plein bij het station des Batignoliesmaar sedert de politie het hun daar belethebben zij een schuilplaats gezocht in het huis van eenige „welwillende" lieden waar zij in het geheim hun waar met water vervalschen. Zij zijn cehter ook daar niet veilig voor de politiedie alles inspant om hen op het spoor te komen. Dezer dagen nog heeft zij een groot aantal melkverkoopers in een particuliere woning bij de kunstbewerking die zij hun melk lieten ondergaan verrasten procesverbaal tegen hen opgemaaktom hen naar verdienste te straffen. De wijk Grinelle te Parijs werd voor cenige dagen in opschudding gebracht door het springen van een stoomketel in de fabriek van die wijk. Toen het eerste oogenblik van schrik voorbij was ging men dadelijk over tot het opruimen der puinhoopen. Een vijftal ongelukkigen wer den er onder gevonden. Vier van hen leefden nog, maar zij hadden zulke ernstige brandwon den bekomen dat er weinig kans op hun be houd bestaat. De vijfde was reeds dood. De fabriek is zeer beschadigd en zal eenigen tijd gesloten moeten blijven, om de noodige her stellingen te ondergaan. Advertentiën 17 regels 0,00 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat- sino- opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steineb,Hamburg. Reclamesl5 centperregei Het schijnt dat er ecu wonder staat te ge beuren in Ierland dat wil zeggen dat de moordenaars van het huisgezin Joyce hunne straf niet zullen ontgaan. Zij pleegden namelijk de misdaad niet onbespied. Een boer te Cappa- na-Ereecha werd des nachts gewekt door het geblaf van honden. Hij stond op en zag tien mannen allen hem welbekend met verdachte behoedzaamheid den weg inslaan naar Maam- trassna, het gehucht waar Joyce woonde. Daar hij terstond vermoedde dat het tiental een slecht stuk in den zin had en vreesde dat het op zijnen broeder gemunt kon wezen liep hij ijlings naar diens woning, om hem te waar schuwen. De beide broeders, vergezeld van eenen neefslopen nu den troep na tot aan Joyce's hut. Hier verscholen zij zich in kreu pelhout om toe te zien. Zij hoorden alles de revolverschoten de knuppelslagen op de hoofden der slachtoffersen het vreeselijke schreeuwen dier ongelukkigen. Daar zij echter drie tegen tien, en bovendien ongewapend waren, durfden zij niet tusschenbeide komen. Voor hun ei<*en leven beducht en machteloos om iets uit te° richten, wisten zij'niets beters te doen dan zich in het donker zoo snel mogelijk uit de voeten te maken. Thans hebben zij echter den zeldzamen moed o-ehad om het gerecht in tè lichten. Alle tien de door hen aangewezen personen bevinden zich in hechtenis; en de inlichtingen, door de politie ook langs andere wegen verkregen schijnen hen inderdaad als de schuldigen aan te duiden. Alle tien worden zij door de bevolking beschre ven als „de grootste duivels in het land". Het zijne kleine pachtersdie lang de schrik waren van den geheelen omtrek. Uit Ierland wordt weer een afschuwelijke agrarische moord belicht, Te Scarleen bij Killarneyis een algemeen geacht pachter Daniël Leahy midden in den nacht door een bmde vermomde mannen van zijn bed gelicht en doodgeschoten. De politie stelt alles in het werk om de daders op het spoor te komen. Rechter Lawson heeft weer een flink von nis geveld. Patrick Walsh die in Gal way een moord had gepleegd is door hem ter dood veroordeeld. De Duitsche schilder Sohn heeftop ver langen der koniügin voor haar een portret in olieverf van Ceiawayo gemaakt, waarmede deze zeer was ingenomen. Cetawayo zelf maakt zich inmiddels op huis lijke wijze (want hij vertoont zich zoo weinig mogelijk buitensdeurs) den tijd zoo aangenaam mogelijk zoek. Jagen indringende philauthropen hem al te zeer in het nauw, dan weet hij zich wel van hen te ontslaan. Zóó toen een paar deputaties uit Britsche afschaffersgenootschappen hem kwamen vermanen om het misbruik van sterken drank onder het Zoeloevolk te helpen tegengaan. Dc koningdie zelf een minnaar is van champagner en whisky (hoewel niet on matig), schoof zich deze heeren van den hals door hun te doen weten dat „zijne moeder de koningin" zoo beleefd was geweest een schilder te zenden om zijn portret te maken, en dat hij juist bezig was voor dezen te zitten. De depu taties vertrokken toenmet achterlating van eenige stapels tractaatjes. Het Engelsche stoomjacht Ceylon, dat in October 11. uit Southampton vertrok om een reis rondom de wereld te doen is thansna tien maanden te zijn uitgebleven, daarvan terug gekeerd. Zij heeft in het geheel 60 passagiers aan boord gehad waarvan velen onderweg op genomen en aan wal gezet werden maar ook verscheidenen als pleiziertocht de reis mee maakten. De Ceylon is door de Middellandsche zee en het Sucz-kanaal naar Indië gestoomd en van daar naar China en Japan. Vervolgens ging men van de Sandwicheilanden naar San Fran cisco deed de voornaamste havens van Zuid- Amerika aanen keerde terug door den Atlan- lischen oceaan waar het schip nog St. Vincent, de Canarische eilanden en Madeira aandeed. Het stoomschip Armenian, van Liverpool, is dezer dagen op de Noordzee in een hevigen storm met man en muis vergaan. Te Lenving is eenig houtwerk van het schip komen aan- aanspoelen. Er waren 24 personen aan boord waaronder de vrouw van den kapitein. ook dit hielp nieteen der kellners kreeg een beet in den neuseen ander een knauw in de hand tn ten laatste snelden al de apen naar het geboomte in den tuin. Eerst in den lae n avond waren de jolige springers uitgeraasd en gelukte het den heer S. een der oudste apen met vriendelijke woorden te lokkenen zoodra dezeLiesje genaamdzich had laten inpalmen, volgden al de overigen mee naar het nachthok. Brünn de hoofdstad van Moraviëis ten gevolge van een ontzettenden stortregen in eenige oogenblikken overstroomd. Het water stond in de stad en de omstreken twee voet hoog alle kelders zijn geheel ondergeloopen en ver scheidene huizen zijn zoo ondermijnd dat men voor instorten vreest. De schade is, zooals men denken kan zeer groot. Ook menschenlevens moeten er bij verloren zijn gegaan. In een dorpjeeven buiten de stadis tijdens het onweder een priester voor het altaar door den bliksem gedood. Sardinië is door een aanhoudende droogte zwaar geteisterd. De korenoogst is volslagen mislukt. Het vee sterft wegens gebrek aan water en de boeren hebben broodsgebrek. Er worden verzoekschriften ingediend tot tijdelijke opheffing van de belastingen. Niettegenstaande de verzekering van de „Lega della Democrazia", dat de Garibaldisten slech's van-plan zijn een pelgimstocht naar het graf van den generaal te doen schijnt de re geering toch voor iets beducht te zijn ten minste behalve de Esploratore zijn nu nog twee oorlogsschepen en eene compagnie bersaglieri naar Caprera gezonden. Het heetdat deze opnemingen moeten doen voor daar te bouwen versterkingen. In een restauratie te Berlijn heeft laatstleden Dinsdag een zonderling rumoer plaats gehad. De restauratiehouder S. houdt een aantal apen van allerlei soort, die over dag in een groote kooi zitten en 's avonds in hun nachtverblijf worden afgesloten. De heer S. let altoos streng op dat niemand hun te veel lekkernijen of iets schadelijks gepft. Nu waren er Dinsdagnamid dag een aantal gasten die hem als medelid eener commissie kwamen begroeten. Ter zijner eere werd er menige toost gedronken en onder al die drukte had hij niet bemerkt dat een paar der aanwezigen de apen volop bier en kummel hadden laten drinken. Toen hij nu tegen den avond liet apengezelschap als gewoonlijk naar het nachtkwartier wilde doen overgaan zag hij tot zijn niet geringe verbazing dat al zijne lie velingen dronken waren en wat anders nooit gebeurde ten cenmale onwillig waren om naar bed te gaan. Hunne ongehoorzaamheid ging zelfs zooverdat zij als dol losbraken ouder allerlei koddige sprongen over stoelen en tafels vlogen alles omver smeten terwijl een groote baviaan op het orkest sprong en den kapelmeester zijn dirigeerstok poogde te ontnemen. De ka pelmeester sloeg hem op den kop maar toen begonnen de baviaan en eenige apen die hpm gevolgd waren zulke nijdige grimassen te maken, dat de muzikanten in allerijl op den loop gingen. De gasten en overige b'zoekers kwamen wel te hulp maar werden zoo toegetakeld dat ook zij het veld moesten ruimen waarna de apen naar de kapstokken vlogen, de daaraanhangende jassen en hoeden in flarden scheurden en met stokken en parapluies alles kort en klein sloegen. De heer S. kwam nu met zijn dienstpersoneel met stokken tangen enz. gew-pend er op af, maar Rusland heeft weder twee gevaarlijke nihi listen zien ontsnappen. Een uit Siberië en een uit de St. Peter en Paul-vesting. De eerste is Mischkina die levenslang verbannen was. De tweede moet zijn Mitschajeff of Bogoluboff, welke van de twee het is weet men nog niet. Een utistekend toezicht schijnt er in de St. Peter en Paul-vesting te bestaan als men daar zelfs niet weet welke gevangenen weg zijn. Volgens de jongste berichten schijnt Engeland, wat de militaire conventie met Turkije betreft, op vroegere weigeringen te willen terugkomen en tot verdere concessie bereid te wezen. Lord Dufferin zou opnieuw omtrent Engeland's be doelingen geruststellende verklariugen hebben afgelegd. De sultan weifelt nog steeds om zijne goed keuring te schenkenvoornamelijk omdat hij van alle zijden door fanatieke onderdanen met verlies van het khalifaat worden bedreigd, wanneer hij de eischen der ongeloovigen inwilligt. Men zal niet gedongendus wordt aan den sultan geschreven dat Egypte even als Tunis voor het rijk verloren ga. In Syrië en de Afrikaansche landen schijnt inderdaad door de Mahomedaansche bevolking tegenover de christenen een hoogst vijandige houding te worden aangenomen. Te Beyrutk moeten weer nieuwe gevallen van moord zijn voorgekomen en op den Libanon hebben de Maronieten weer veel van de Druseu te lijden zoodat de gouverneur van Damascus versterking heeft aangevraagd om in staat te zijn de orde te handhaven. Verder wordt gemeld dat de mogendheden door hare consuls gewaarschuwdeenpariglijk dc porte op het dreigende gevaar hebben ge wezen en dat deze hierop de gebruikelijke „strenge bevelen" heeft gezondendie niets plegen te helpen. In het oosten van Bulgarije is de struik- rooverij in den laatsten tijd zoozeer toegenomen dat de regeeriug in al de districten van die streek den staat van beleg moest laten afkondigen. Door het stranden van een transportschip is de Britsche ontscheping te Ismaïlia aanmerke lijk vertraagd. Zoodra er evenwel troepen ge noeg zijn geland zou Wolseley onmiddellijk naar Zagazig willen optrekken maar uit de vroegere berichten omtrent Aboukir heeft men geleerd welke waarde men aan dergelijke ope- ratie-mededeelingen te hechten, heeft. Voorloopig schijnen de Engelsche van Ismaïlia via Nefisch®. op Mafgar te willen avanceeren een regiment achterlatende tot bewaking der bruggen. De berichtgever van the Times en het schijnt wel, dat hij hierin inderdaad gelijk heeft blijft beweren dat Arabi het grootste deel zijner troepen uit Kafr-el-Dowar heeft terug getrokken en met zijn hoofdmacht naar Tantah en Zagazig is getrokkenonderweg de steden en dorpen verbrandende. Te Alexandrie beweert men in die richting op verschillende plaatsen rook en vlammen te hebben gezien. De vijand zou van plan wezen zijne troepen uit alle an dere plaatsen terugtrekkend, zich te Tel-ci-Kebir te concentreeren. Daar kampeert nu reeds de vijandelijke hoofdmacht, welker voorhoede, 3000 man sterkzich op 10 mijlen afstand van Ismaïlia moet bsvinden. Met geschut zouden zij die stad op het oogenblik naderen. De macht des vijands te Tel-el-Kebir wordt door de Engelschen geschat op 25,000 man. De Egyptische troepen die bij Chalouf (bij Suez) door de Engelschen uit hunne position werden verdreven, zijn in wanorde naar Zagazig gevlucht. Het fort Gemileh bij Port-Said, dat de En- geischen tot nu toe verzuimden te bezetten is thans door de Arabieren krachtig versterkt. Voor den verderen loop der operatiën is het niet zonder belang datvolgens bericht uit Alexandriehet water van den Nijl snel is gewassen cn reeds de lager gelegen districten heeft overstroomd. Uit Alexandrie wordt verder gemeld dat de gouverneur van Soudan aan den khedive deed weien, dat hij met zijne officieren en troe pen aan zijne hoogheid getrouw zou blijven en Arabi niet erkennen zou. Zeven officieren van Arabi's leger, onder wel ken de commandant van den staf moeten zich aan de Engelschen hebben overgegeven. Garnet Wolseley heeft een bezoek aan De Lesseps gebracht en hem den staat van zaken blootgelegd. Sedert zou volgens de berichten der Engelsche bladen De Lesseps geheel ver anderd en volkomen met de Engelschen ver zoend zijn. Riaz-pacha is uit Nice te Alexandrie aangekomen. Hij verklaarde zich bereid deel uit te maken van het nieuwe ministerie onder Cherif-pacha. Voor Financiën wordt Kaidar- pacha genoemd. Wolseley's uitstrooisel omtrent Aboukir heeft voor de bemanning der Oostenrijksche ka nonneerboot Nautilus minder aangename gevolgen gehad. Toen dit vaartuig Maandag Aboukir passeerde zag men van de citadel een witte vlag wapperen waarop de commandantniet anders denkende dan dat het zich aan de En gelschen had overgegeven een sloep met twaalf matrozen en een officier afzondwaarschijnlijk om de vermeende overwinnaars te complimen- teeren. Maar aan land gekomen werden de beleefde bezoekers onmiddelijk door de Egypte- naren krijgsgevangen gemaaktdie de witte vlag al een gewoon sieraad schijnen te beschouwen. Toen de Nautilus met dit tragie-komisch te Alexandrië aankwam kreeg ze van den Oostenrijk3chen admiraal bevel onmiddellijk naar Aboukir terug te keeren, waarschijnlijk om de gevangen op te eischen. Mogelijk, dat anders ook Oostenrijk aan het bombardeeren gaat.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1