Huiden Amerika. uitvoeringen; BINNENLAND. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Ingezonden stukken. Een telegram uit Alexandrie van 24 Au gustus 's avonds 6 uur zegt In den namiddag Is een dépêche ontvangen meldend dat de Engelschcn Tel-el-Kebir ver overd hebben en er 2000 man gevangen namen. Dit bericht is echter nog niet bevestigd en te Londen vind* dit sensatienieuws in welingelichte kringen geen geloof. Uit Cincinnati deelt menvan 1 Augustus meedat kort voor den middagde Licking Riveraan haar mondtegenover genoemde stad zoo hevig begon te zwellen, dat de stroom uit haar in de lage Otiiozeer groote schade veroorzaakte; schuiten met steenkolen, cokes cn steen werden weggezweept en geraakten grooten- deels verloren. Den avond te voren had men in Kentucky zeer zware regens. De Ohio River was achttien voet gerezen. De schade aan de steenkolenbooten enz. raamt men op f 250.000. Uit Falmouth in Kentucky schreef meu van denzelden datum dat in den vorigen nacht de Licking river veertig voet gerezen was en de schade hierdoor aan de gewassen veroorzaakt niet kon begroot worden. En uit Lexington meldde men dat die storm aan het tabak- en hooigewas in dien omtrek groote schade toege bracht had. Anders geringe stroompjes werden schrikkelijke vloeden, waardoor de gewassen bruggen en heggen werden weggeslingerd. De waterhoos die men omtrent denzelfden tijd te Millersburg in Ohio had deed die stad tot zes mijlen in het rond in drie uren tijdsgeheel een wildernis worden. Honderden bunders graan werden met modder overdektvele bunders aardappelen stroomden weg, de hooistekken dreven over de vlakte. De Bowenkolenmijlendrie mijlen van daarstroomden onderzoodat de mijnwerkers nauwelijks het leven er konden af brengen bracht Leigh Smith zelf aan boord van de Hope." Het zonderlinge van het geval is, dat L. Smith daar geland was den vorigen nachtdoch door dik weder de schepen in de Altg aubiger baai niet gezien had en ze daar ook niet zien kon. Zijn plan was alleen om wat uit te rusten en dan zoo gauw mogelijk door te gaan naar Kar- makulibaaiwaar een Russisch station gevestigd is. Wanneer wij dus niet toevallig daar langs gezeild hadden dan ware het best mogelijk ge weest dut zij p.m. 24 uren vlak bij de „Hope" gelegen hadden en ze elkander nog niet hadden gezien. Zij hadden nog voor 3 dagen provision. Allemaal in leven en gezond en zagen er uit als zwarte nikkers. Eerst lieten wij ze zich eens goed wasschen en toen lieten wij een kostelijk maal voorzetten. Wat hapten ze in die snerten in die witte beschuit met boter, en in de kofiie met suiker, en den rooden wijn en het bier eu de aardappe len Het was een lust om te zien. Bij die 9 man, die bij ons a/b. waren gekomen waren de dok ter mr. Meale en de kapitein Lafeley (een be kend Noordpooi-vaarder). 21 Augustus 1881 of daaromtrent was hun schip onder Fr. Jozefsland door het ijs gezakt en gezonken zij hadden zich met de booten geborgen op het land, doch slechts zeer weinig provisiën kunnen redden gelukkig wel ammunitie. PS. Daar komt juist binnen de Ned. Nbord- poolexpeditie bestemd voor Dicksoiishaven. Het is hier nu zeer vermakelijk zelden of nooit zoo gezieu op Nova Zembla. Zij hebben evenals wij hun neus gestoten be zuiden Nova Zembla en probeeren nu ook om hier door te komen wat hun toch niet zal ge lukken zij zullen wel iveder genoodzaakt zijn om de Zuid het .vat later te probeeren. WAALWIJK. Door de harmonie l'Espérancc zal Zondag op de harraoniezaal bij A. N. Van Riel worden uitgevoerd Programma ad libitum. Waalwijk 26 Augustus 1882. De Tilburgsche kermis zal dit jaar eene bij zondere aantrekkelijkheid hebben. Eenige leden der N. Kon. Harmonie hebben namelijk, onder voorzitterschap van den lieer Eug. van Kemenade, secretaris van het gezelschap de moeielijke taak op zich genomen een allegorisch histor'schen optocht te ^rganiseeren die aanstaanden Dins dag, voormiddags ten 10 urezal gehouden worden. Naar wij vernemen zijn zij uitmuntend geslaagd en belooft die optocht prachtig te wezen. Voor de bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. De optochtonder commando van den heer Is. Janssen-Kanterszal zich in beweging stel len van uit de Stationsstraat naar de Spoorlaan, in de richting van den Heuvelrond den Heu vel door de HeuvelstraatNieuwlandstraat NoordhoekGasthuisstraatrond de kom van de Velthoven door de Gasthuisstraat, Spoor laan en Stationsstraat naar de sociëteit der N! Kon. Harmonie. De Noordbrabantsche stoomtramwegmaatsch. heeft voor dien dag kaarten beschikbaar gesteld voor verminderd tarief, geldig voor alle treinen; op vertoon van zulk eene kaart heeft men vrijen toegang tot de matineeten 12,30 in den tuin der N. Kon. Harmonie te geven door de staf- muziek van het 6e regiment infanterie uit Breda. J)e entree voor het gecostumeerd bal, enz. is voor heeren vreemdelingen gesteld op fl. Het tarief der wijnen en ververschingen is uiterst matig gesteld. Gedetailleerde programma's zijn a 10 cent verkrijgbaar bij den kastelein der N. Kon. Harmonie. Tot lid der prov. staten van Noord bra- bantin het kiesdistrict Tilburgis gekozen de heer Arnout Pollet met 560 van de 619 uitge brachte geldige stemmen. Z. M. de koning heeft het ontslag van den heer Van Golstein aangenomen en tot minister van koloniën benoemd Jhr. mr. W. M. De Brauw administrateur bij de generale thesaurie van het departement van financiën en vroeger refendaris bij dat van koloniën. Z. M. heeft het ontslag door de andere ministers gevraagd niet verleend. Het bestaande ministerie is derhalve gereconstrueerd. Van boord van de Willem Barents worden in een door de „N. Rott. Ct. meegedeelden brief, bijzonderheden vermeld omtrent de ontmoeting tusschen de Barents-expeditie en de schipbreu kelingen van de „Eira". Zij komen ongeveer hierop neer Den 3n Augustus gingen wij onder zeil, van plan om te trachtenbenoorden langs Nova- Zembla in de Karazee te komen en zoo in Barentsijshaven toen wij in eens heftig hoorden schieten aan den wal. Wij dachten eerst dat het de Russen waren die op de rendierenjacht uit warenmaar liet werden op het laatst geregelde salvo's. Toen gingen wij met de kijkers zoeken en daar zagen wij verscheidene menseden op straud loopen en booten en toen een sloep die naar ons toe kwam. Wij lazen er op den naam „Eira". Ik behoef je niet te zeggen dat zij met drie hearty cheers ontvangen werden. De menschen waren over gelukkig. In de sloep zaten 9 man. De com mandant ging onmiddellijk naar de rest toe en De vrijspraak van Roland die beschuldigd was van den Veerschen moord heeft ongetwijfeld bij menigeen bevreemding gewekt. De lëiten, die bekend werden, spraken zoo tegen c!eu beschul digde dat iemand, die de zaak slechts door de berichten en verslagen kende van 's mans schuld overtuigd moest zijn. We erkennen gaarne, dat het ous althans zoo is gegaan het bericht van de vrijspraak heeft ons verrast. Van een advocaat, die de zaak van nabij heeft gevolgdkreeg de Haagsche correspondent der „Arnhemsche Courant" echter een geheel anderen indruk. Naar het oordeel van dien zegsman was de beschuldigde volkomen terecht vrijge sproken en bestond er voor hem dien de over dreven rede van den openbaren aanklager koud lietniet slechts, twijfel aan 's mans schuld, maar veeleer twijfel aan het gezond verstand van hem of hen die op grond van zeer zwakke argu menten de schuld staande hielden. Wie ter terechtzitting den beschuldigde aanzag, vernam wie en wat de verslagene was en ouder welke omstandigheden de moord moest gepleegd zijn zou voegde hij er bij terstond de bank der beschuldigden hebben opengezet, en den man ongehinderd laten vertrekken. Hij was een klein nietigzwak persoonde verslagene volgens de getuigen een krachtig oud maii, die in de worsteling aan den moord voorafgaande, dezer, aanvaller wel zou hebben afgeslagen daarbij was de vermoorde nietzooals de akte van beschuldiging liet deed voorkomen, een raenschenhater, die afgezonderd leefde eu niemand iets in den weg legde, maar een algemeen om zijne verdorvenheid en onzedelijkheid veracht persoon, die met tal van Hechte lieden niet te noemen betrekkingen hadwelke iriaar al te dikwijls aanleiding lot bloedige twisten gaven. Dit alles was in de instructie cn ter terechtzit ting aan den dag gekomen. Gelukkig, voegde de zegsman er ten slotte bij, dat wij niet met eene jury zijn opgescheept Bij een co'lege als ons hof helpen al die kunst jes zoomin den procureurgenenv.l als den advocaat., maar bij eene jury hangt het leven of de vrijheid van een mensch maar al te dikwijls af van de vatbaarheid voor indrukken, den graad van ge voeligheid het gestel de spijsverteering, ja van het humeur van twaalf fatsoenlijke en onbespro ken, maar niet juridisch ontwikkelde lieden. RN. Dinsdagnacht om 12 uur is, de „millioe- nenjuffrouw" te Rotterdam in hechtenis genomen, nadat door den rechter-eommissaris, in tegenwoor digheid van den officier van justitie, het verhoor der getuigen had plaats gehad. Dat verhoor was reeds des morgens te 11 uur aangevangen. Het „Rott. Nieuwsol., dat een bezoek ontving van den heer Hoetink, zegt dat zijne verklaringen op het volgende neerkomen De heer Bosch, juwelier te Amsterdam, had, na eerst heel veel moeite gedaan te hebben om met mej. Struyk in betrekking te komen, eindelijk voor een bedrag van f115.000 aan juweclen ge leverd, waarop terstond f20.000 werd betaald terwijl het overige later zou worden voldaan. Thans wordt altijd volgens verzekering van den heer Hoetink de heer Bosch lastig ge vallen door henvan wie hij de juweelen in commissie had en eischt hij betaling, die de raillioenenjuffrouw hem volgens hare raeening op dit oogenblik nog niet schuldig is. Daarover loopt thans het geschil. Naar de heer Hoetink verzekert, bevinden de juweelen zich nog altijd in het bezit der dame en wil deze uitsluitend niet betalen omdat de termijn nog niet verschenen is. Op welken grond de juffrouw dan in hechtenis werd genomenwist de heer Hoetink evenwel niet te zeggenvolgens hem zou het echter niet lang duren of zij zou weder op vrije voeten v orden gesteld. Wat van andere zijde wordt gemeld komt hierop neder In de laatste maanden kocht J. S. veel en contant bij den goudsmid Bosch in de Kalver- straat te Amsterdam. Zij besteedde daar ongeveer f7000, zoodat de heer Bosch niet aarzelde kost baarheden te bestellen voor een verkoopwaarde van f115,000. die eveneens contant zouden worden betaald. In het begin van Juli werdén de voorwerpen vertoond. De juffrouw vond ze prachtig en kreeg herhaaldelijk vergunning van den heer Bosch om ze te dragenook op reismaar steeds iu gezelschap van den zoon des heerec Bosch die de kostbaarheden niet blijvende uit de handen gaf zonder betaling. De betrekkingen bleven echter zeer vriendschappelijk zoodat mej. Bosch bij mej. Struik, toen op de Leuvetihaven te Rotterdam wonende, uit logeeren ging. Op 24 Juli zou de levering plaats hebben. De heer Bosch Jr. was met de kostbaarheden m een verzegeld pakket den avond te voren uit Amsterdam vertrokken. l)e broeder van mej. Struyk werd met f 100.000 uit Apeldoorn mede verwacht. Toen de heer Bosch in het huis op de Leu- vehaven kwam, was mej. Struyk nog te bed. Hij werd echter in de slaapkamer toegelaten, waar hij op verzoek het kistje in een bloemvaas nederzette. Hij kon wel niet anders dan gevolg geven aan de vriendelijke uitnoodiging om even in dc kamer daar naast te gaan daar de juf frouw zou opstaan om de zaak te regelen. Toen hij terugkwam was er geen kistje meer in de bloemvaas en de juffrouw verklaarde, dat hij het niet lerug kreeg, maar dat het geld „goed" was. Het zou wel in orde komen. Nu ontstond een hevig tooneoi dat ook werd bij gewoond door den beer Hoetink en mej. Bosch en bij welke gelegenheid niet alleen slagen vielen, maar Jeanuettc zelfs het leven van den heer Bosch met een geopend scheermes bedreigde. Na dit tooneel deed de heer Bosch vergeefsche pogingen om zijne kostbaarhedendie hij niet géleverd had maar die hem ontfutseld waren, terug te krijgen. Niets hielp. Hij trok naar Apeldoorn, naar Zutfen, naar Amersfoort, altijd op het zeggen van juffrouw S., dat daar het geld zou worden betaald maar het baatte niet. De kostbaarheden waren spoorloos verdwenen, maar de betaling bleef achterwege. Naar wij vernemen is door de arrondisscments rechtbank rechtsingang tegen haar verleend. Bij een Amsterdamsche firma bestaat bet voornemen door hare tusscbenkomst een collec tieve inzending van de Lyonsche zijdefabrikanten op de koloniale tentoonstelling uit te lokken. Aan de tentoonstelling van zijde is de groote moeielijkheid verbonden dat daarvoor bij de terugzending in Frankrijk zulke hooge rechten moeten betaald worden. De tentoongestelde zijde zal dus zoo mogelijk door tusscbenkomst van bedoelde firma's worden verkocht. - Dergelijke collectieve inzendingen verlichten de kosten zeerdit zien de Tilburgsche lakenfabri kanten ook in zij zullen hun fabrikaat eveneens collectief tentoon stellen. Dit zelfde zullen de gasfabrikanten doen door tusscbenkomst hunner vereeniging zal al wat op gasverbruik betrekking heeft wordeu ingezonden terwijl buitenlandsche fabrikanten zullen worden uitgenoodigd zich daarbij aan te sluiten. Ook bet bakkersbond moet een dergelijk plan gevormd hebben. Met den bouw vordert het goed. De midden- galerij is reeds onder de kap zij is 400 meter lang. Uit Nijmegen meldt men In dronkenschap geraakten Dinsdagnamiddag alhier een vader en zijn zoon in twistwaarvan eene vechtpartij tot bloedens toe het gevolg was, waarna beiden om het hardst den inboedel ver nielden en ramen eu deuren verbrijzelden, waarbij c!e zoon zich zoodanig in de banden en polsen sneeddat het bloed hem uit eenige gapende wonden gudste. Door tusscbenkomst der politie werd dc zoon heelkundig verbonden eu werd vervolgens aan beiden een gedwongen rustiger verblijf aangewezen, De vadereertijds ceu uitmuntend kleeder maker en zorgend huisvaderdie allengs tot welstand was gekomen geraakte helaas aan den drank verslaafdwaarvan een verstoord huwelijksgeluk en slechte opvoeding zijner kin deren het gevolg waren zhodat rrouw en kin deren nu iu kommer en ellende ronddolen en hij en zijn oudste zoon voortdurend met de politie in aanraking komen. Men schrijft uit Breda Nog steeds maakt het faillissement van dc firma V. C. H. alhier het onderwerp uit van veler gesprekken. Het blijkt hoe langer zoo meer, dat vele ingezetenen bij de zaak financieel zijn betrokken cn daardoor bf te gronde zijn ge richtof gevoelige verliezen lijden. De firmant V. C. is nu op bevel der rechtbank, op vrije voeien gesteldwat betreft de oplichterij, doch hij werd onmiddellijk weder iu hechtenis geno men en in gijzeling gesteld. Naar men verneemt lijden ook verschillende werklieden uit de fabriek der firma verliezen aangezien zij hun opgespaarde penningen tegen een hooge rente bij V. C. hadden gedeponeerd. Naar men zegt zal de fabriek binnen kort weder geopend worden, aangezien deze flinke winsten moet afwerpen. Woensdagavond is de spoorwegwachter-van den Ned. Rhijnspoorweg N. J. D., post hebbende aan de IJselmondsche Laan te Kralingen, door den sneltrein die ten 8 uur 15 min. uit Rot terdam vertrok overreden. De ongelukkige werd op gruwelijke wijze verminkt. Zijn hoofd werd gedeeltelijk verbrijzeld en borst en beenen zwaar gekwetst. De dood volgde onmiddellijk. De man had kort geleden zijn 25jarig dienst- feest bij gemelde maatschappij gevierd. Maandagavond ongeveer 10 ure, sloeg te Eestrum de bliksem in de woning van T. S. Zijlstra. Het huis met de daarachter staande schuur, waarin eene koe gestald was en eene vrij groote hoeveelheid vlas en hooi geborgen werd een prooi der vlammen. Ook de koe ver brandde. Var. den inboedel werd weinig gered. Noch de gebouwen, noch de inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Te Maastricht zijn gevankelijk binnenge bracht een mijnwerker uit Kerkrade en een dienstknecht te Termaar, eerstgenoemde beschul digd van diefstal van f 18 ten nadeele van een kameraad, met wien hij kprmis had gehouden, en laatstgenoemde van diefstal van geld uit een buffetlade. Te Winschoten deed zich dezer dagen een hoogst zeldzaam geval voor. De koopman Jac. Engers werd^ioor zijn 25jarigen zoon bij de justitie aangegeven als de stichter van den brand, waar door den 23 Maart 1881 diens huis en dat van den gemeenteontvanger aldaar een prooi der vlammen werden, 't Overstelpt gemoed van den zoon werd bij het voor den rechter brengen zijner ouders zoo aangegrepen dat hij eene poging in het werk stelde om zich te verdrinken, wat hem echter door een brigadier der rijkspolitie werd belet. - Woensdagmorgen is te Dordrecht iemand, bezig met het hijschen van een canapé, welke door een der bovenvensters eener pas gebouwde villa^ moestuit een der ramen van de derde verdieping gevallen waardoor bij ernstig aan het hoofd gekwetst werd. Een werkman te Amsterdam die in het schoftuur voor een geopend zolderluik zat te lezen is, vermoedelijk ingesluimerd, op straat gevallen. Toen men hem opnam gaf hij geen teeken van leven meer. De vraag rijst nu of de schrijver van het artikeldat den ongelukkige deed insluimerenaansprakelijk te stellen is voor 's mans dood. Voor eenige dagen werd gemeld, dat een Amsterdamsch politieagent wegens verzet tegen andere agenten die een dronkaard arresteeren wilden; door zijn confraters gevankelijk naar het oureau werd gebrachteergisteren is nu weder een Amsterdamsch agent door zijn eigen makkers in hechtenis genomen, ditmaal wegens openbare dronkenschap. 's (üravcmocr 21 Aug. De roggeoogst is in deze streken afgeloopen de opbrengst overtreft verre de verwachting. De boekweit staat goed te velde en begint te rijpen. Bij gunstig weder zal met het oogsten der haver een begin worden gemaakt. De aardappelen hebben door het natte jaargetijde veel te lijden. WAALWIJK. Bevallen: Johanna Helena Kogels, geb. Van Wijck, z. Theresia Maria Madiol, geb. Dumou- linz. Maria Clara Van den Lee geb. Lamersz. OverledenPetrus Van den Pangaard 7 jaar. WAALWIJK, 25 Aug. Bij een aanvoer van ongeveer 90 stuks was de veemarkt niet zeer druk te noemen. Kalfkoeijen waren echter zeer gezocht tot prijzen van f260 a f290 terwijl eveneens dito vaarzen goede aftrek vonden tegen f180 f230. Weivee was weinig ter markt. Weivarkens golden f 10 a f25. Biggen f 7 a f 16 per stuk. Boter aangevoerd 930 kilo van f 1.19 a f 1.33 per k. Lieren f5.00 a fO.OO per 100 stuks. Udenliout.23 Aug. Aangevoerd 1156 kilogram van f 1.10 tot f 1.34. Oisterwï/k, 23 Aug. Boter. Aangevoerd 2480 kilo van f 1.20 a f 1,59. Eieren 3'/2 ct. per stuk AALWIJK25 Augustus 1882. "Voor leder blijft de verbeterde stemming aanhouden. De voorraad der voorjaars trek king is opgeruimd terwijl er reeds verschil lende orders inkomen voor najaarszoolleder- In diverse overleer soorten bestaat goede vraag. De prijzen zijn algemeen iets hooger. ROTTERDAM, 24< Augustus. Bericht van de Makelaars BREUICELMAN DE MONCEIY. Van de op heden gehouden inschrijving werden gegund28-3 Tjilatjap Buffel 91/, k. 183 d. cr. 8 k. 132 d. runder 33/4 k. 74- d. 5.30 k. 2094 Sourabaye Runder 2.82 k. 153 d. cr. 6 k.. 467 d. 5.60 k. 189 d. Buffel 10.01 k. Opgehouden werden 1608 Sourabaye Runder 3.17 k. 1919 a. 2Vs K- 597 d. 3s/4 k. 419 d. 3.65 k. 4-15 Samarang d. 5.34 k. 834 d. 3.35 k. 128 d. 2.82 k. Verkocht werden uit de hand 161 Padang O lVa a. 5l/é k. ex Amsterdam en Runder Conrad. later uit de hand afgedaan. Donderdag werden nog afgedaan tot vaste prijs 197 stuks droge B.—Ayres os en koehui den (Inservibles) wegende cr. 93/4 k. ex „Ariadne". (Buiten veranlwoordeijkheid der Redactie) Mag ik UEd. lastig vallen met het plaatsen der volgende

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2