Nummer 69. Donderdag 31 Augustus 1882. 5e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. De brug van St. Martin. Frankrijk. Engeland. Spanje. Duitschland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. i De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieveningezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Stbiner,Hamburg. Reclamesl5 cent pex-regel 't Is bijna ongelooflijk na de aanhoudende stortregens en toch is er in België een stad Verviers die op 't oogcnblik gebrek aan water heeft. Ziehier de oorzaak van dit ongevalSedert eenigen tijd bemerkte men, dat er eene opening moest zijn in de waterleiding aan het Café de la Montagne onder den spoorweg links van den nieuwen duikerin den kolom van Ensival. Op dit punt wordt de waterleiding in twee gescheiden waarvan de eene richting kolom van Ensival en de andere.- kolom van Dison wordt genoemd. Uit de opening waarvan men het bestaan had ontdektvloeide eene tamelijke groote hoeveel heid water welke den spoorweg overstroomde. Sedert een tiental dagen werken verscheidene werklieden zonder ophouden dag en nacht om de opening te zoeken. Dat was een lastig en gevaarlijk werk want men moest een tunnel onder den spoorweg graven in een grond die gedurig instortte. Eensklapsop eene lengte van 7 meters ge komen zouden zij de opening bereiken toen eene ontploffing als een kanonschot zich deed hooreuin een oogenblik was de tunnel met aarde gevuld en door een wondelijk geluk ontsnapten de drie werklieden welke er juist waren uitgegaan aan den dood. Het was de kolom van Dison die gebersten was. Dit opgeval veel erger dan het eerste veroorzaakte eene algeraeene overstrooming. Het water bij stroomen uitgeworpen verspreidde zich in de straten en weldra stonden al de kelders onder water. Dit nieuw ongeval behalve dat de stad geheel van water beroofd is zal slechts langzaam en met moeite kunnen hersteld worden. Wat de opening in de kolom van Ensival betreft men hoopt dat deze Maandag zal kunnen hersteld zijn. Men schat op 3000 het getal der werklieden welke te Verviers en omstreken zonder werk zijntengevolge van het gebrek aan water Ongelukkig zal die gedwongen werkstaking nog verscheidene dagen moeten duren. Te Brussel is aangehouden een zestienjarig jongelingbeschuldigd van diefstal van ongeveer 15,000 teeloesters te IJerseke. De uitlevering volgt. EENE TOLEDOSCHE LEGENDE I. De bevolking van Toledo is zeer trotsch op de brug St. Martin, en niet zonder reden, want het is een edel kunstwerk, hoewel het voor een nog edeler in de plaats trad. Er is bovendien nog een legende aan de oprichting er van ver bonden hetgeen die brug buitengewoon belang wekkend maakt. Het was in 'tjaar 1368 dat Den Enriques graaf van Trastamaraeen broeder van Pedro den Wreedeoproer maakte en de stad Toledo belegerde. De inwoners verdedigden zich dapper en moedig gedurende een geheel jaar en deden menigen wanhopigen uitval over de oude brug St. Martin in de legerplaats van Don Enriques waar zij den vijand geduchte verliezen toe brachten. Om aan deze herhaalde uitvallen een einde te maken besloot Don Enriques de brug te vernielen. Deze brug werd echter door de inwoners van Toledo als een kostbaar kleinood in hooge waarde gehouden voornamelijk omdat zij toegang ver leende tot de praphtige tuinen met hunne schil derachtige lusthuizen, boomgaarden, fraaie boomen en bloemperken. Op zekeren nacht waren al die groenende boomen omgehakten in stapels op de brug St. Martin geworpen, terwijl bij het aanbreken van den dag een schitterende vuur gloed den geheelen omtrek met de tuinen de wateren van de Taag en de ruïnen van het paleis van Don Rodrigo verlichtte. Deze vuurgloed door de brandende takken veroorzaakt, deelde zich spoedig aan de brug mededie weldra in De commissie voor de begrooting heeft met groote meerderheid zich verklaard voor de af schaffing van het hotel der invaliden ofschoon de minister van oorlog voor het behoud dier inrichting gepleit heeft. De redenen die de commissie hebben doen besluiten de afschaffing voor te stellen zijn de volgendeHet hotel kost den staat jaarlijks omstreeks 800.000 fr. Hef aantal personen die er in den laatsten tijd verzorgd werden was 422, als: 33 officieren 104 onderofficieren en 285 soldaten of soldaten- kinderen. Het onderhoud kwam dus den staat gemiddeld op omstreeks 1870 fr. per hoofd, maar de commissie is tot de overtuiging gekomen dat het onderhoud bij lange niet de uitgaven vereischt. Vau de geheele som werden slechts ruim 500.000 fr. rechtstreeks aan de invaliden ten koste gelegd het overige valt aan den staf ten deel. De commissie stelt mitsdien voor aan de 422 bewoners van het hotel een jaargeld toe te kennen dat hen in staat zal stellen even gemakkelijk te leven gelijk tot dusverals aan de soldaten en korporaals 1000 fr. en aan de onderofficieren 1200 fr. ieder. Wat de officieren aangaatdezen wil zij in de verhooging doen deelen die aan de gepensioneerde officieren bij de laatste wet is toegestaan. Te Toulon is in een der vrouwenzalen van het ziekenhuis een oproertje ontstaan onder de herstellenden. De vrouwen hebben de deuren der zaal verschanst en matrassen, dekens, lakens en al wat verder binnen haar bereik wasde vensters uitgesmeten. De politie werd te hulp geroepen met behqlp van deze heeft het bestuur de orde hersteld. Wat tot dit voorvalletje/aan leiding heeft gegeven is nog onbekend. Kort nadat de gewezen koningin Isabella uit Parijs naar Madrid vertrokken washeeft een sluwe bedriegster getracht op naam der volle vlam stond. Spoedig werd de verschrik kelijke ontploffing gehoord van de groote, sterke stukken steen die de bogen en pilaren van de brug uitmaakten en die met dezelfde bewonde renswaardige kundigheid waren gebeeldhouwd als de wonderen van het Alhambra. Dit doffe, zware geluid was als eene droevige klacht bij het zien schenden van een kunstwerk door bar- baarsche handen. De inwoners van Toledo door dit buitengewone licht uit hun slaap gewekt vlogen half gekleed naar buiten, om hun schoone brug St. Martin van den ondergang te redden. Maar zij kwamen te laatwant een verschik- kelijk donderend geraas dat door de valleien cn de kronkelingen van de Taag heenklonk, gaf hun de treurige zekerheiddat hun geliefde brug niet meer bestond. En dit was inderdaad het gevalwant toen de zon de vergulde koe pels der keizerlijke stad verlichte en de meisjes van Toledo als naar gewoonte zich naar de rivier begaven om hare kruiken met het frissche, heldere water te vullen, keerden zij onmiddellijk terug met hare kruiken ledig maar de harten vol verontwaardiging en smart. En zij verhaal den aan ieder dier. zij ontmoetten met tranen en bedreigingenhoe zij bij de rivier aange komen daarin de nog rookende puinhoopen van de brug door den schuimenden stroom zagen medegevoerd. Toen kende de verontwaardiging van het volk geene grenzen, want deze brug waszooals ik reeds vermeld heb de eenige weg naar hunne prachtige tuinen die zij van hunne Moorsche overwinners hadden geërfd daar de Mooren en de bewoners van Toledo zich dikwijls onder elkaar uithuwelijkten had den zij van dit dichterlijk volk ook de harts tochtelijke liefde voor tuinen boomen en bloe men overgeërfd. Deze beleediging nu wekte het volk tot koningin en met een wissel waarop hare hand- teekening zeer bodriegelijk was nagemaaktbij den bankier Ybanez een som van 300.000 frs. te incasseeren. Het hooge bedrag wekte echter den achterdocht van den kassieren alvorens te betalen raad pleegde hij den heer Ybanez. Deze, de gewone bankier dei ex-koninginwistdat de wissel onmogelijk van haar kon zijn. Hij stelde de politie in kennis van het gebeurdeen toen de dame terug kwam om het geld te halen werd zij in hechtenis genomen. De politie is ook reeds eenige harer medeplichtigen op het spoor, In de heidestreken van het departement Girondevooral bij Mios en Sallasvertoonen zich de wolven weer in grooten getale. Daar werden in een nacht niet minder dan 50 stuks vee van dezelfde kudde door hen gedood. Sir Stafford Northcote sloegterwijl hij te Weymouth eene redevoering hield-, den spijker niet geheel mis. Het was zeide hij den con servatieven een groote troostte zien hoe zekere dingendie heetten in te druischen tegen de wet der zedelijkheid dit slechts deden wanneer er een kabinet van Tories aan het bewind was; voortshoe de militaire er. maritieme toebereid selen door de vorige conservatieve regeericg gemaakt, thans den liberalen bij hunnen veldtocht tegen Egypte uitnemend te stade kwamen hoe de liberalen een vlijtig gebruik maakten van de paniserschepen door een conservatief ministerie op stapel gezeten eindelijk hoe de liberalen aan dc conservatieven eene zeer streelende hulde bewezen (immers navolging is de oprechtste vleierij) door Indie mee te laten betalen aan de kosten van deze Egyptische expeditie. Sir Staf ford eindigde met eene opwekking aan de con servatieven om zich-aan te gorden tot eene al- gemeene verkiezing. In een steenkolenmijn bij Newcastle under Tyne heeft een gasontploffing plaats gehad waarbij twee mannen gedood en verscheidene anderen ernstig gewond werden. Het ongeluk werd veroorzaakt door onvoorzichtigheid van een der arbeidersdie in de mijn gerookt had. nienwe daden op en hun moeddie reeds begon te veflauwen werd opnieuw bezield tot een bloedige wraak op ue belegeraars. Het leger van Trastamara werd nu met groote woede aangevallen de grond met strooraen bloeds gedrenkt en ten laatste de vijand geheel ver slagen. Zoo eindigde het beleg van Toledo, en verging de oude brug. Doch nu verlangde het volk zeer naar een brug om naar hunne geliefde tuinen te komen. Maar wie zou een nieuwe willen bouwen P ko ningen en aartsbisschoppen hadden herhaaldelijk vurig gewenschtdat er eene nieuwe brug St. Martin gebouwd zou worden even schoon en duurzaam als de vorigeen hoewel reeds ver scheidene, Christen- «zoowel als Moorsche archi tecten verlangend waren het werk te verrichten, had niemand den moed het te beginnen, zoodra zij de plaats zagen en de moeielijkheden die er aan verbonden waren bemerkten. Nu en dan was er een die het waagde er aan te beginnenmaar niet één was in staat het ten einde te brengen, want de snelle stroo ming der rivier sleepte de pilaren en bogen mede voordat de reusachtige gewelven konden worden opgericht. Zoo gingen de jaren voorbij, terwijl de brug steeds onvoltooid bleef. Eindelijkin het begin van de vijftiende eeuw besloot kardinaal Pedro Tenorio toen aartsbisschop van Toledoeen van de grootste harer prelaten aan wien zij even veel als aan haar koningen verschuldigd wasindien de menschelijke kunst het vermocht wat het dan ook zou kosten dat zijn kinderen een brug zouden hebben en zich weer in hunne tuinen zouden kunnen vermaken. Hij liet te dien einde door advertentiën in alle groote steden bekend maker., dat hij alle beroemde en knappe architecten opriep om de brug St. Martin te De Schotse haringvisscherij levert dit jaar naar men uit Londen berichtmeer op dan in langen tijd het geval was. De kusten wemelden letterlijk van haringen en de visschers kunnen ternauwernood genoeg zout krijgen voor het inzouten. Verleden week werden alleen te Kirkwall door 200 visschersbooten 20,000 crans haring aange voerd. Een cran wordt op 10.000 stuks gerekend; dat zijn dus 200 millioen haringen. Uit andere plaatsen komen dergelijke berichten. Ook aan de Iersche kust hebben zich ontzagelijke menigten haringen vertoond maar men heeft daar geen netten om ze te vangen en geen zout voor het inzouten. De koningin zond aan Wolseley een tele gram van gelukwensching. Een minder goeden indruk heeft in Engeland gemaakt de zinsnede van Wolseley's overwinnings- depèchewaarin hij zegtvan de Egyptische overmacht sprekende„Maar ik achtte het niet in overeenstemming met de traditièn van het leger der koninginom terug te trekken voor hoe groote overmacht ook van Egyptische troepen weshalve ik beslootenz. enz." Inder daad ondervonden b. v. de Transvaalsche Boe ren dat wel eens tegen deze traditie gehandeld wordtwelker doelmatigheidalthans onder alle omstandigheden trouwens aan eenige be denking onderhevig is. De regeering heeft besloten met het oog op het feitdat de Engelschen het handelsverkeer door het Suez-kanaal vrijgelaten hebben zich in deze aangelegenheid bij de overige mogend heden aan te sluiten. Te Barcelona is het dak van den koepel der kerk van San Adres de Palomar plotseling ingestortwaardoor de personendie zich in het schip der kerk bevonden onder het puin bedolven raakten. Zes werden gedood en twaalf gewond. De priester bleef ongedeerd. Een merkwaardige partij hout werd onlangs van Mainz naar Berlijn overgebracht. Het waren herbouwen. Gedurende langen tijd werd er geen gevolg aan gegeven en evenals vroeger kwamen er wel enkele mannen om te zien, maar dan schudden zij hun hoofd en gingen weer heen. Eindelijk kwamen op zekeren dag een man en eene vrouw beiden geheel onbekend door de poort Cambron te Toledo dan. Zij gingen onopgemerkt door de stad en doorkruisten die, 'otdat zij bij de plaats kwamen waar de oude brug St. Martin was vernietigd geworden. Zij onderzochten nauwkeurig de puinhopen en be zagen de ligginggingén daarna weer heen en huurden een onbewoond huis, dat zij in de nabijheid vonden. Toen keerde de man naar de puinhopen terug en bracht er eenige uren door. Daarna begaf hij zich naar het paleis van den aartsbisschop. Deze was juist in gesprek met verscneidene prelaten wijze en voorname edellieden cie hij gaarne bij zich ontving aangetrokken door hunne geleerdheid en vroom heid. Groot was zijn blijdschap toen een dienaar hem aankondigde dat een architectdie uit een verre plaats kwam hem verzocht te spreken. De aartsbisschop ontving den vreemdeling onmiddellijk alleen in een ander vertrek. De man die daar binnentrad was nog jong, hoewel hij door 't vele denken of misschien ook wel door veel tegenspoed, een oud man geleek. Hij groette den prelaat zeer onderdanighetgeen deze zeer vjiendelijk beantwoordde, terwijl hij op een stoel tegenover hem zei ven wees. De man bleef echter staan en zeide Uw Eminentie mijn naam is Juan de Arévalo, die zal u wel geheel onbekend zynen mijn be roep is architect. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1