Engeland. Oostenrijk. Rusland. BINNENLAND. Turkije. Griekenland. Duitsehland. Egypte. Zwitserland. UITVOERINGEN. Bij liet arsenaal te Woolwich is bevel ont vangen om onmiddellijk een trein belegerings geschut bestaande uit 36 stukken van verschil lend kalibermet 1136 artilleristen naar Egypte te zenden. Een telegraln- uit Londen van Vrijdag avond meldtDe avondbladen behelzen een telegramuit I$mailia Vrijdag verzonden en meldend dat de gouverneur van Zagazig Dinsdag verlof vroeg om de Engelsche liniën te passeeren maar opgehouden werd tot Wolseley het had goedgekeurd. Vervolgens werd hij bij Wolseley gebrachten daarna had hij een gesprek met Sultan-pacha als vertegenwoordiger van den khedive. De gouverneur zou door Arabi ge machtigd zijn een wapenstilstand te vragen als voorbereiding van diens onderwerping. Prins LeopoldHertog van Albanyde jongste zoon van koningin Victoriadie voor eenige maanden reeds half ziek naar het altaar moest worden gesleept (prinses Helena van Waldeck-Pyrmont is zijne echtgenoote) is thans zeer ernstig ongesteld geworden zoodat zijn toestand bezorgdheid wekt en de koningin be sloot voorloopig niet naar Balmoral te ver trekken. Zijn toestand is echter zoodanig verbeterd dat de reis der koningin is doorgegaan. Een Rus uit Odessagenaamd Savitsch zoo verhaalt een Engelsch blad is te Londen door een zijner landslieden bestolen voor een sommetje van vijftien duizend pond sterling. Hij kwam naar Londen om bij de bank van Londen verschillende stukken die deze waarde vertegenwoordigen en die hij van zijn broeder geërfd had, te lichten. Daar hij geen Engelsch sprak, nam hij een tolk genaamd Novitzky mede en lichtte de stukken in plaats van die in de depositobank in bewaring te geven zooals hij van plan wasraadde de tolk hem aan die papieren mede te neinen en bij hem te komen soupeeren. Dit aanbod werd aangenomen maar nauwelijks zat hij aan het souper of de tolk wierp zich op den Rusverworgde hem half stal zijn papieren en ontvluchtte. Tot nu- toe is niets van den dief noch van de stukken terug gevondenhoewel de bestolene honderd pond sterling heeft uitgeloofd. Er zijn alle maatre gelen genomen om te voorkomen, dat bedoelde stukken te gelde worden gemaakt. -Vijftig duizend ton dat is twee honderd duizend centnerhazen en konijnen zijn voor eenige weken goed verpakt in blikken doozen tvan Australië naar Engeland verzonden dat is de grootste hoeveelheid die ooit in één lading verzonden is geworden. De voorraad in Aus- stralië schijnt bijna onuitputtelijk. 'De Nieuw- Zeelandsche vleeschverpakkingmaatschappijdie genoemde lading heeft verzonden ontvaugt ge middeld dagelijks vijf duizend hazen ter berei- dingop sommige dagen is dat aantal wel tot negen duizend geklommen. met do Zwitsers Weg met de priesters" de nationale en kerkelijke insignes waarmede ver- scheidenen onder hen versierd waren van tiet lijf rukteen hen noodzaaktespoedig naar Locarno terug te keeren. Het geval heelt in Zwitserland een pijnlijken indruk gemaakt. In Pest is weer een diestal gepleegd welke groote overeenkomst heeft met die welke voor eenige dagen bij graaf Andrassy ontdekt werd. Ditmaal is de voormalige minister van financiën Szell de bestolene. Deze vertoefde op zijn land goed en had aan een zijner vertrouwdste be dienden het toezicht op zijn huis toevertrouwd. Deze man die Zaterdag om elf uur de woning betrad vond haar in de beste orde, hij vei liet haar en toen hij te drie uur terugkeerde lag alles overhoop. Alle voorwerpen van waarde waren gestolen en verschillende meubelen ver nield. Hoe de dieven alles uit het buis hebben kunnen dragen zonder bemerkt te worden is nog een raadsel. De schade is niet op te maken voor de heer Szelldie bericht heeft ontvangen van den diefstal, in Pest is^teruggekeerd. Langs den spoorweg vaa Moskowis een boschbrand ontstaan waarvan men de uitge strektheid nog niet heelt kannen bepalen. De lucht is geheel vervuld van rook en geheele streken zijn geheel verbrand. Het slimste is dat op verschillende plaatsen het vuur zoodanig woedtdat aan blusschen niet te denken valt. Het gerucht dat de schimmelsbestemd voor de kroning van den Russiscben keizer vergiftigd in de stallen zijn gevonden blijkt niet anders te zijn dan een verzinsel van een al te veel phantaseerended reporter. zoo duchtig heette geslagen te zijn. Yan daar naar Zagazig, werwaarts de vijand eerst heette gevlucht te zijn, is het nog een tamelijk eind- weegs en Tel-el-Kebir, waarmede nog een aan zienlijke Egyptische troepenmacht staatligt er tusschen. Tegenover deze voelt Wolseleytradition of geen traditiën, zich blijkbaar te zwak, en hij zal vooreerst, eer hij versterking ontvangtnu wel niets verder ondernemen. De Schotsche brigade onder generaal Alison is van Ramlek aan generaal Wolseley ter hulp gezondenzoodat nu ook wel spoedig nieuwe troepen uit Engeland zullen ontboden worden. Op drie transportschepen wordt die brigade naar Ismaïlia overgebracht. Generaal Wood neemt nu het opperbevel op zich over Alexan- drië en omstreken. De troepenmachtdaar is thans aanmerkelijk geslonken en bestaat hoofd zakelijk uit marinierspuike soldaten wel is waarmaar slechts een handjevol. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijeu zullen Zondag in de zaal Musis Sacrum de volgende stukken worden gezongen 1. 2. Bede. Yineta 3. Kriegersgebet Heinze. Abt. Lachner. De Engelsche gezant te Constantinopel ont ving nieuwe instructies betreffende de ondertee- kening der militaire Conventie en begaf zich daarop naar de Porte. Overeenkomstig Dufferin's vraag heeft de Porte toegestemd dat de ontscheping te Aboe- kir zal plaats hebben behoudens nader overleg tusschen de Turksche en Engelsche staven in geval tan slecht weer. Waalwijk 2 September 1882. Ter completeering van ons verslag van den te Tilburg gehouden gecostumeerden optocht deelen wij nog mede, dat voorgesteld werden Lodewijk XIII door den heer Jules de Beer. Te Manchester brak verleden week brand uit in den molen der Protector Lamp and Lighting company. Er waren 1000 vaten met petroleum aanwezigwelke brandend in de beek langs den molen liep en zoo als een brandende stroom den geneelen omtrek bedreigde. Iets er tegen te doen was onmogelijkmen moest het vreeselijk vuur laten uitwoeden, dat betrekkelijk weinig schade aanrichttemaar natuurlijk aui- zende menschec met schik en ontsteltenis ver vulde. Het onderzoek naar den vreeselijken moord te Berliju waarvan Conrad beschuldigd wordt, is nu in vollen gang, en het blijkt meer en meer uit de tegenstrijdige verklaringen van Conrad en de bewijzen die telkens vermeerde ren dat hij de ware moordenaar is. Zoo heeft men dezer dagen ontdekt, dat hij met een touwtje zeer gemakkelijk de deur kon sluiten, terwijl hij in een opgewonden oogenblik zich heeft laten ontvallen dat zijn bruid niets van de misdaad wist. Na dien tijd herroept hij echter weder alle afgelegde verklaringen en blijft hij hardnekkig ontkennen de misdaad bedreven te hebben. De geheele pers bevat artikelen over het heftige aanvalsartikel der Norddeutsche Ztg. tegen de katholieken en over de quaestie der gemengde huwelijken. De Germania brengt reeds het vierdeeven heftig tegenartikelwaarin de geheele aanval der Norddeutsche gezegd wordt, alleen op den Keizer berekend te zijndie' Bismarcks blad leest. De keizer zou weer in Kulturkampf gewikkeld moeten wordendaar Bismarck den strijd opnieuw zou willen begin nen tegen de aanstaande Pruisische kamerver kiezingen. Het artikel wekt overal, trouwens evenals de quaestie der gemengde huwelijken zelve groote belangstelling. Aan de Griekscli-Turksche grenzen schijnt nog steeds gevochten te worden. In het gevecht van Zondag blijken 12 Turken te zijn gedood. Maandag had een ander gevecht plaats waarin de Grieken werden teruggedrevenen Maandag deden de Grieken een aanval met geschut. Maar daarvan is het resultaat nog niet bekend. Middelerwijl zijn beide regeeringen ijverig bezig met het opstellen van protesteerende nota's, waarbij de een de ander de schuld geeft van het gebeurde. De Turkendie het eerst ge schoten moeten hebben protesteeren bijzonder krachtig. De betwiste plaatsen heeten Karalik-Deroent en Zorbas. Het Grieksche pantserschip Koning George is naar Volo vertrokken wegens de gebeurtenissen aan de grenzen. Het betwiste Zorbas namelijk ligt op een noordelijk pun' der grens van Thes- salië aan de Aegeïscke Zee. Volgens de jongste berichten waren bij het laatste gevecht de Grieken aanvallers en werden de Turken met aanzienlijxe verliezen teruggeslagen Bij Zorbas waren de Turken altijd volgens berichten uit Athene de aanvallende partij maar ook hier moesten ze afdeinzen met groote verliezen. De Grieksche troepen nemen thans te Viglajuist op de nieuwe grenslijn gelegen een sterke positie in. De porte zond uit Saloniki mede troepen naar de grenzen tot handhaving der orde. 't Is trou wens juist de aanwezigheid dier troepen, waardoor de orde verstoord is. n ii ii ii ii ii n ii ii ii ii ii d ii ii ii Max. Lommen. los. Daamen. J oli. v. d. Bergh. Gonst. Lombarts. Jules Leclerq. C. J. Dijkmans. Jos. Mannaerts. A. Dirks. Phil. Donders. Pierre Donders. ii Leo Goyaerts. n L. Meelis. u Louis Daamen. ii Ch. Lommen. H. Boelaars. n Mauritz Catz. n Er. De Beer. Henri v. Roessel. vermeldingen toege- Turksch vaandrig- Heraut Karei V Erans I Ridder Khedive Seymoer Arabi Ridder Ridder Matroos Erans Jozef Graaf Hoorne Hoofdman bakkersbond Gecost. oude tijd Zigeunerhoofdman Egmond Vaandrig n Verder werden eervolle kend le aan het korps musiceerende leden der N. Kon. Harmonie, //muziekkorps eener Zwitsersche garde uit de 16e eeuw" (buiten mededinging); 2e aan de jockeys, vormende het escorte' in groep no 9 (wapen van Tilburg.) De jury gaf die eervolle vermelding aan de Jockeys, alleen omdat zij als jockeys op zich zeiven zeer juist waren uitgerust, en zij, hadden zij eene afzonderlijke groep gevormd, zeker voor eenen prijs in aanmerking gekomen zouden zijn. Aan de Eanfare-Harmonie l'Echo des Montag ues werd eene herinneringsmedaille geschonken. X In 't belang van handelaars en industriee- lefi nemen wij, daartoe verzocht, onderstaande circulaire in ons blad op Amsterdam, 26 Augustus 1882. Aan de sub-comités in Nederland voor de internationale, koloniale «n uitvoerhandel tentoonstelling te Amsterdam in 1883. De directie van den St. Gothard-spoorweg heeft aan de bondsregeering medegedeeld dat zij besloten heeft, van Goschenen tot Airoio, alzoo in den grooter. tunneleen tweede spoor te doen leggen en dat reeds de noodige bevelen ter uitvoering van dit besluit gegeven zijn. Een gezelschap Zwitsers, leden van een te Locarno feestvierende katholieken vereeniging, die per stoomboot een tochtje deden naar Stresa' bij de Italiaansche grens, aan het meer Mag- door ef opgronden menig°te u» ue vijanu zien verscnanst aangevallen, die hun onder de kreten van „Weg in den omtrek van Kassassine, waar hij eerst Dat de Egyptische strijdmacht, die Vrijdag 1.1. door Wolsdey werd geslagen, toch niet zoo volkomen gedemoraliseerd is als de generaal heeft gemeld en zeker niet naar Zagazig is gevlucht, kan duidelijk blijken uit wat gisteren gebeurd is.' Wolseley meldt namenlijk van de sluis bij Kassasine (verder heeft hij het dus nog niet kunnen brengen), dat de Egyptenaren hem daar acht bataljons en 12 kanonnen hebben aangevallen. De Engelsche strijdmacht bestond uit slechts drie en een half bataljon een detachement ca valerie en vijf kanonnenwaarbij later nog een verder bataljon kwam. Niettegenstaande deze betrekkelijk geringe sterkte vielen de Engelscben den vijand in het front aan terwijl de cavalerie eene charge in de flank uitvoerde en vele vijanden in het zand deed bijten. Arabi was op het slagveld tegen woordig. Wegens de duisternis slaagde de ca valerie er niet in de kanonnen des vijands te vermeesteren maar deze liet toNch al zijn am munitie^ achter. De Engelscben verloren een chirurgijn-majoorzes artilleristen een sergeant, die gedood werden. Gekwetst werden 56 man en 5 officieren. In een eerste bericht was het verlies' der Engelschen op 120 man aangegeven maar daar entegen aan de Egyptenaren het verlies van elf kanonnen toegedicht. Dat was zeker weer een bericht van Wolseley's officieelen leugenprofeet. Later is van generaal Wolseley uit Ismailia bericht ontvangen, dat de vijand zich verschanst WelEdeleHeeren Het comité van uitvoering heeft de eer ter kennis te brengen van de sub-comités in Neder land datteneinde z.v.m. te gemoet te komen aan de bezwarendie vele industrieelen en fabrikanten schijnen te vinden in bet reglement der tentoonstelling en het daarmede gepaard gaande tarief voor plaatsruimte, het besluit ge nomen is om nu de liooge regeering naast baren zedelijken steun ook finantieelen bijstand heeft toegezegd en vertrouwende op de welwillende medewerking van de wetgevende macht, reeds thans het tarief voor de plaatsruimte in het hoofdgebouw en in de galerij voor werktuigen met 40 percent te verlagen terwijl voor het innemen van wandvlakte evenzeer eene belang rijke prijsverlaging zal plaats hebben. Ook zullen de inzendingen van arbeidersver enigingen ambachtscholenliefdadigheidsge stichten enz. gratis worden toegelatenvoor zoover de plaatsruimte zulks gedoogt. Evenwel met dien verstande datmocht on verhoopt bedoeld wetsontwerp niet worden aan genomen het comité vrij zal zijn het verlaagde tarief buiten toepassing te laten en de inzenders hunnerzijds^ vrij zullen zijn aan hunne verkla ringen tot inzending geen gevolg te geven. Dat om hiertoe te geraken een bruikbare oppervlakte van 4 a 5000 meters voor de Ne- derlandsche afdeeling door het comité is gere serveerd. Dat de inwendige inrichting en de decoratie van^ het gebouw de bewaking en verzorging van de in te zenden voorwerpen enz. zal geschieden door of vanwege het comité en op zijne kosten. Dat de onderlinge verdeeling en toewijzing van de plaatsruimte^ aan de exposanten uitsluitend door het comité zal geschieden. Dat van de exposanten geene vooruitbetaling zal worden gevorderd zullende over het bedrag voor de aan te vragen plaatsruimte op 1 April 1883, door of vanwege het comité worden be schikt. Dat evenwel de kosten van installatiehet vervoer naar en van de tentoonstelling, zoomede de kosten van bewaring van de emballage en de verzekering tegen brandgevaar blijven voor re kening der exposanten, alhoewel het comité, des verlangd, gaarne ook hierin de exposanten be hulpzaam zijn zal. Dat als uiterlijke» termijn 'Voor de aangifte is vastgesteld 31 October 1882. Dat voor hen, die bereids hunne verklaringen hebben ingediend de gewijzigde voorwaarden evenzeer van kracht zullen zijn. Dat aan hen, die zich later mochten aanmel den geen verzekering kan worden gegeven dat aan hunne inzendingen eene behoorlijke plaatsing zal kunnen worden verstrektterwijl zij evenmin aanspraak zullen kunnen maken op de gunstige voorwaarden van het verlaagd tariefomdat een eventueele uitbreiding van de gereserveerde ruimte, wegens vergrooting van het gebouw, met aan zienlijke kosten zal gepaard gaan. Is alzoo in het algemeen belang der tentoon stelling en in dat der exposanten eene spoedige toetreding gewenschtmet het oog op de voor gestelde rijks-aubsidie schijnt zulks onmisbaar als bewijs dat de gunstige gezindheid van den minister van waterstaat, handel en nijverheid door de industrieelen op prijs wordt gesteld en opdat de tweede kamer wanneer zij over de wetsvoor- dracht zal hebben te beslissen, de belangstelling van de Nederlandsche nijverheid niet als twijfel achtig beschouvve. Van de ons bekende en bereids gebleken me dewerking uwer comités mogen wij verwachten, dat zij bij hernieuwing bunnen invloed zullen gebruiken om de fabrikanten in hunne omgeving, die nog niet zijn toegetreden, tot inzending en medewerking uit te noodigen en op te wekken. Wij verzoeken uwe comités beleefd deze n.o.i. zoo belangrijke en gunstige wijzigingen in de voorwaarden, waarop de Nederlandsche inzendin gen eventueel zullen worden toegelaten ten spoedigste onder de oogen te brengen van hen wier belangen daarbij betrokken zijn. Aan de redactiën van verschillende dagbladen zullen wij het verzoek richten deze circulaire ia hunne kolommen te willen opnemen. Wij hebben de eer enz. De heer J. E. Jansen, burgemeester van Tilburg, is benoemd tot bestuurslid der Nederl. vereeniging van gemeente-ambtenaren. De hoofdonderwijzer der openbare school te Haarsteeg (gemeente Hedikhuizeu), de heer H. Eesten, herdacht deze week den dag, waarop hij 60 jaren geleden als hoofd dier school werd aangesteld. De jubilaris, thans 81 jaren oud, is nog krachtig en gezond. De regeering heeft zich bij de electrische verlichtingmaatschappij (Wisse, Piccaluga Col de noodige toestellen aangeschaft om door elec trische verlichting onder water de lichting van de „Adder" te vergemakkelijken. De gewezen effectenhandelaar Roger van den Dries geboren en wonende te 's Bosch, die, zonder orde op zijn zaken te hebben gesteld en met achterlating van een aanzienlijk deficit in het begin van 1878 zich had verwijderd, werd onlangs door de justitie te Antwerpen opgespoord en door de Belgische justitie aan den Neder- landschen rechter overgeleverdteneinde terecht te staan ter zake van bedriegelijke bankbreuk door als gefailleerd koopman te zijn bevonden, terwijl hij van een bijzonderen last voorzien was, geldswaardige papieren (effecten) of .de waarde daarvan, waartoe die last betrekkelijk was, ten zijnen bate te hebben aangewend. De beklaagde R. Van den Dries, behoorde weleer tot den ge goeden burgerstand, had, zooals uit zijn boeken bleek door speculatien in Amerikaansche spoor wegen, een vermogen van f200.000 weten te verwerven doch leed bij de geweldige daling daarvan in 1878 aanzienlijke verliezen. Door beursspeculatiëu op groote schaal trachtte hij deze verliezen te dekken, doch te vergeefs zijn weleer flink vermogen werd al minder en minder en maakte spoedig voor een aanzienlijk te kort plaats. De personen, die toen effecten ter ver zilvering of ter omruiling in andere waarden aan Van den Dries hebben toevertrouwd zijn allen bedrogen uitgekomen en hebben niets van hun geld terugbekomen. Het gerechtshof te 's Bosch heeft bij arrest van 28 Augustus 11., R. Van den Dries, ter zake van voormelde feiten, ver wezen naar deszelfs openbare terechtzitting om ter zake van voorschreven feiten terecht te staan en tevens op verzoek van zijn verdediger, die dit op grond van zijn ziekelijken lichaamstoestand verzochtzijne invrijheidstelling bevolen. De beschuldigde heeft echter weinig genot van zijn vrijheid gehad, daar hij nog in den avond van denzelfden dag in de gevangenis te 's Bosch is overleden. Enorm hooge prijzen werden dezer dagen door een Amerikaanschen veekooper aan de Noordhollandsche veehouders voor hun vee ge boden. Zoo verkocht de heer J. Bakker te Wieringerwaard twee kalverengeboren half April, voor f 150 per stuk, een stierkalf van denzelfden leeftijd voor f 300 en twee pinken voor f250 per stuk. Ook bij andere veehouders kocht de „Amerikaan" voor hooge prijzen.vooral joeg vee, dat evenals het bovengenoemde afstamt van den bekenden stier Willem, no 82 van het Ned. rundveestamboek. Het aanbod van den Amerikaan om zijn besten stier met f200 toe voor Willem in ruil te geven, werd door den heer Bakker afgeslagen. Te Amsterdam komen wekelijks geheele troepen landverhuizers terug uit Amerika, 60, 70, 80 a 90 personen retourneeren met de boo ten van New-York op Amsterdam, 't Zijn ge woonlijk Duitschers, die op goed geluk naar de nieuwe wereld vertrokken.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2