Nummer 73. Donderdag 14 September 1882. 5° Jaargang. EEN GELUKKIGE TAL, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. jiiuj i mxu 11 iuiij xj BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. HELENA. o van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. ReclameslS cent perregel Te Tilleur heeft een veertienjarige knaap, die 's morgens een meisje had willen mishandelen doch daarin door een vijftienjarigen jongen ver hinderd was dezen 's avonds opgewacht en hem, na hem gesard en getart te hebben een steek met eeu mes toegebrachtwaardoor hij in bijna hopeloozen toestand verkeert. De concierge eener grafelijke woning te Brussel werd Woensdagterwijl hij alleen thuis wasdoor een zich noemenden slotenmakers knecht verzocht dezen binnen te latendaar hij de sloten der deuren moest repareeren en door zekeren slotenmaker gezonden was. De concierge vond het echter verdacht en weigerde hel indi vidu toe te laten dat nu door de politie gezocht wordt De Belgische commissie heeft het reglement der internationale tentoonstelling van 1883 te Amsterdam op ruimen voet verspreid en o. a. aan alle ir.dustrieelen handels- en nijverheids- vereenigingen en kunstenaars gezonden die in 1880 aan de nationale tentoonstelling te Brussel hebben deelgenomen. Uit dit reglement blijkt onder meer dat de kosten van vervoerheen en terugdoor den Belgischen staat gedragen worden. De inschrijving tot deelneming is tot 1 October a. s. opengesteld. De Parijsche correspondent van het R. N. heeft het over de Fransche eer. Als een apo théose op de eischen welke die eer stelt., kan het reusachtig duel dienen dat altijd vol gens Figaro zal plaats hebben tusschen de gezamenlijke redacteurs van de radicale Citoyen met al hun collega's van de "radicale Radical. Dezen hadden de geheele redactie der Citoyen in hun blad beleedigd, en een duel uitvoering van „het gezamenlijk personeel" is er het gevolg van. UIT HET ENGELSOH door I. Toen mevrouw Snatcham mijdaar zij mijne gewone welwillendheid kendevroeg of ik even op het kind in de wieg wilde passen voor een half uurtje maarvoelde ik dat de crisis daar was en ik het huis van mevrouw Snatcham verlaten moest. Ik zeg mevrouw Snatchamwant mijnheer had niet veel te zeggen in zijn eigen huishij was een zwakketoegevende man met tranen in de oogen. Mevrouw Snatcham daarentegen was eene vrouw die wist wat zij wilde en zij had een paar oogen die iemand niet op zijn gemak deden zijn. Ik was sedert een jaar privaat onderwijzer in dit huis geweest en mijne leerlingen waren vier jonge heeren met krachtige lichamen en weer barstige gemoedsgesteldheid. Zij kibbelden altijd over allerlei kleinigheden en waren het slechts in ééne zaak eens namelijk dieom hun on- gelukkigen leermeester op alle mogelijke wijzen te plagen en het leven onaangenaam te maken. Het scheen of zij mij voor altijd den oorlog hadden aangedaan maar ik had dit alles ge duldig verdragen en had het misschien nog langer volgehouden, maar nu ik ook nog werd gevraagd om op het kind te passen liep de maat over neendat kon ik niet doenzelfs voor geen half uur. Ik moest het huis der Snatchams verlaten. Ik wa3 bezig met een somberzwaarmoedig gevoel in het hart te bedenken wat mij nu te doen stondtoen er een brief voor mij kwam De spoortrein van Rodez naar Montpillier is te Paulhan door een verkeerden wisselstand en ten spijt der pogingen van den machinist om te stoppen op een goederentrein geloopen. De schok was hoewel door de tegenwoordigheid van geest van den machinist de snelheid van den trein gering was nog verschrikkelijk men telde 22 gewonden. De paard enstoeterij van graaf De la Grange, die al eene reeks van jaren op bijna alle wed rennen in Frankrijk en Engeland hare paarden liet loopen is dezer dagen geliquideerd en ver kocht. Zij was gelegen in het departement Eure in Normandië. Deze stoeterij was een naara- looze vennootschap met een aanzienlijk kapitaal. De beste paarden zijn grootend eels door den graaf zelve ingekocht, uitgenomen een vermaarde hengst, Rayon d'or, die voor 150,000 fr. ge kocht is door een Amerikaanden heer Smith. Die prijs van 150.000 fr. was nog verre beneden de verwachting van sommigen maar het schijnt dat de naam van dit paard grooter is dan zijn innerlijke waarde. De groote vlucht die de paardenfokkerij in Frankrijk genomen heeftis nog niet van ouden datum. De oprichting der Jockey-club, die der. eersten stoot gegeven heeft aan de opleiding der raspaarden, dagteekent van 1833, en had destijds plaats onder bescherming van de hertogen van Orleans en Nemours. Sedert dien tijd zijn op onderscheidene plaatsen zoowel om de hoofdstad als in de departementen renperken aangelegd. Tegenwoordig zijn er meer dan zestig in het land. In Engeland is dat getal ongeveer driemaal zoo groot. De zaak der Fenayrou's (moord van den aphotheker Aubert) zal opnieuw bij het hof van assisses in behandeling komen daar, zonderling genoegde voorzitter van het hof te Versailles, na een der getuigen Grousteau zijn naam voornaam ouderdom gevraagd te hebben de door dezen bij de instructie afgelegde verklaring liet voorlezen zonder ter openbare terechtzitting zijne mondelinge verklaringde eenige die voor de jury waarde kon hebben te hooren. De voorzitter had hem enkel gevraagd„Houdt van den eenigen naastbestaandedien ik bezat, een ouden oomaan wien ik al mijne zorgen en verdrietelijkheden geschreven had. Hoor eens hierHarry stond er inals gij lust gevoelt om in vrede te leven en niet arm te sterven zet dan al dat Grieksch, Latijn en zulk soort van dingen aan een kant. 't Is wel mogelijk dat dit alles zeer fraai is maar ik heb nog nooit gezien dat het zooveel af- wiepdat men er van leven kan. Werp daarom je boeken in het vuur en steek je hoogmoed in je zak om dien. er nooit weer uit te halen. Ik weet wat ik in mijn jeugd geweest ben neef. Ik had en winkel een heel gewonen winkel in een klein stadje er. ik ben er nog zoo slecht niet bij gevaren. Nu heb ik juist gehoord, dat zoo'n winkel met alle toebehooren te koop is in een stadje vijftig mijlen van Londen, als je het wilt zal ik liem voor je koopen schrijf mij dus dadelijk hierover. Daar je opvoeding echter zoo verwaarloosd is en je van zulk eene zaak volstrekt geen ver stand hebtzal ik overkomen en je een tijdlang helpen totdat je goed op de hoogte zijt cn op weg je fortuin te maken. Ziedaaris dat geen mooi voorstel 1 Hm hm Een diepe zucht ontviel mij bij dit aanbod van mijn waarden oom. Privaat onderwijs bij de Snatchams was niet veel bij zonders maar het houden van „een allerlei winkel" in een kleine stad onder leiding van mijn oom was nog ergT. Maar het was de oude geschiedenis „een mensch kan niet weten, waar hij nog eens toe komt." Zoo verliet ik dan de Snatchams met de twintig pond in het jaardie ik als salaris ontving (ik geloof dat mijn opvolger maar acht tien guinjes kreeg en er niet tegen had om op het kind in de wieg te passen) en ik schreef mijn oomdat ik bereid was hem naar dien winkel te volgen. Maar hoe ijdel zijn soms onze plannen en hoe weinig kan men vooruit gij die verklaring vol waarop Grousteau had geantwoord „Ja." Het hof van cassatiewaarbij de zaak in voorziening is gekomen heeft om die reden het arrest vernietigd. Bij het arrest wordt niet uitgemaaktvoor welk hof de zaak nu behandeld zal worden. Dit wordt later in raadkamer beslist. Men denkt dat, om het verplaatsen der getuigen te voor komen en gerechtskosten te sparen het hof van assises te Parijs nu met de zaak belast zal worden. In de fabriek van de maatschappij tot vervaardiging van scheikundige voortbrengselen te Madeleine-les-Lille bij Rijssel, is een lievige brand ontstaan, die eene schade van 1,500,000 fr. heeft veroorzaakt. Op grond van de wet van 2 Augustus jl. treedt de Parijsche justitie thans met groote ener gie tegen de pornagraphie op. De uitgever van den onzedelijken Événement parisien illustré is dezer dagen o. a. tot twee jaar gevangenisstraf en 3000 frs. boete veroordeeld. Gambetta's blad „Paris" heeft geen hoog denkbeeld van het gezond verstand zijner lezers! Daar het Déroulède's hansworsterijen niet durft te verdedigen en toch wil meewerken aan de Parijsche Deutschenhetzeverzint het allerlei vreeselijke berichten en tijdingen uit Elzas en Lotharingen en komt om het nog mooier te maken met een nieuwe lezing van de oorzaak van het Hugstetter spoorwegongeluk voor den dag. Uit zeer goede bron verneemt het namelijk, dat het geheele ongeluk vooruit beraamd was. En nietzooals in Rusland bijvoorbeelddoor eene der regecring vijandige zwarte bende, maar door de regeering zelve. De spoorweglijner. zijn namelijk een strategische lijn en men heeft willen beproeven of de rails in geval van nood een groote zwaarte kunnen dulden. Daarom liet men tegen onmogelijk goedkoope prijzen een pleizier- trein loopen en „de proefneming heeft nu wel het leven van vele goede menschen gekost, maar men is 't nu ook over de zaak der rails eens." Door een hevigen brand is een gedeelte iets bepalen. Ik kreeg de tijdingdnt mijn oom plotseling overleden was en zijn geheele vermogen aan eene liefdadige instelling nalietwaarvan hij vice-president was geweest in gezelschap (tot zijn groote vreugde) van een half dozijn voor name heeren. Al het gelddat ik noodig had om den winkel te koopen was echter reeds uitbetaald en liever dan mij nog eens bloot te stellen aan de kwellingen van ondeugende jongens te onder wijzen riep ik de. hulp in van een knappen winkelier, die mij op de hoogte van alles moest brengen en ik besloot mijn fortuin te beproeven in deze nieuwe richtingzoo hoog door mijn overleden oom geroemd. Ik zal mijn verhaal niet lang maken en dat in weinig woorden samenvatten, namelijk dat ik alles beproefde en niet slaagde. Ik merkte reeds spoedig, dat in de toekomst niet het fortuin dat mijn oom mij 'voorspeld hadmijn deel zou zijn maar dat in het niet zeer ver meer verwijderd verschiet een bankroet en het werkhuis mij wachtten. En toen deze zeer aangename vooruitzichten zich recht dui delijk voor mijn geestesoog vertoonden was ik juist kort te voren geëngbgeerd Ik was verliefd geraakt op de eenige dochter van eene weduwedie in mijn buurt woonde en met wie ik slechts korten tijd geleden kennis had gemaakt. Toen ik mijn aanzoek om haar hand deed werd ik door de jonge dame da delijk aangenomenmaar de moeder zonder er zich juist tegen te verzetten, scheen er toch niet zeer mee ingenomen en ik vroeg mijn meisje herhaalde m*len naar de reden er van. Ik heb je gezegd dat je een leven vol ellende en ontbering tegemoet gaat, zei ik. Mijne zaak neemt niet op en over een maand zullen wij in het werkhuis zitten deze vooruitzichten zijn duidelijk en bekoorlijk en gij zijt er vol komen mee tevreden. Waarvoor maakt je mama van het Fransche dorp Aubeterrebij Troyes in de asch gelegd. Een jong meisje is daarbij het slachtoffer van haar moedig gedrag geworden. Zij snelde namelijk een brandend huis binnen om een zesjarig kind dat zich daar nog bevond, te redden. Maar een oogenblik nadat zij er in was gegaan stortte het huis in en het kloeke meisje werd onder het rookend puin begraven. Men vond later haar lijk geheel verkoold terug, met het kind in de armen. Aan het spoorwegstation te Lyon is een kofferdie aan een officier behoorde en wapens en patronen bevatte ontploft. Vier spoorweg beambten werden ernstig gewond. Bij Bezier heeft weer een spoorwegongeluk plaats gehad een botsing tusschen twee treinen, waarbij 21 personen gewond werden. Vrijdag avond waren het spoorwegstation Saint-Lazare te Parijs en al de bureaux electrisch verlicht met lampen volgens het stelsel van Edison De beambten waren opgetogendaar zijverlost van de hitte van het gaslichtin eene aangename temparatuur verkeerden. De electrische lampen voldeden in alle opzichten. Zij verspreiden en bestendig en schitterend licht. Waarschijnlijkzegt de Tempszal het licht nu spoedig zijn weg vinden in de schouwburgen en andere openbare inrichtingen en bij de par ticulieren. Er is een aanslag gepleegd op het leven van den onderkoning van Ierland. Toen hij door Dublins straten reed door een cavalerie-escorte vergezeldviel plotseling uit het raam eener bovenverdieping vlak naast lord Spencer een vogelkooitje neer. In een oogenblik was er een volksmenigte verzameld want men had in het eerste oogenblik inderdaad aan iets verschrik kelijks gedacht. 1 In de Holywood kolenmijnen te Siverdale in North-Stafordshire heeft dezer dagen een ont ploffing plaats gehad, waardoor twee werklieden gedood en zeven zwaar gekwetst werden. Men zich dan nu ongerust Welantwoordde Luciehet is eigenlijk dwaas van mamaiets voor u te verbergen waar gijzoo het schijnt niets van weethoe wel ik niet begrijp dat gij 't nooit gehoord hebt. Het is uwe uwe inrichting. Zeg maar winkelLuciezoo noemen wij 't ook maar wat hapert daar aan Weet gij dan niet, dat het er spookt? Daar weet ik niets van en 't kan*mij ook niets schelen. Maar mij wel en zelfs zeer veel als ik daar met u moet wonen in 't vervolg. Men zegtdat verscheidene nachten na zijn dood, de oude Jenks, de vroegere eigenaar, in zijn win kel ronddoolt met een groote slaapmuts op en een groot voorsnijmes in de hand. Ik moet zeggen, dat dit een verschrikke lijk soort van gast is, maar hoe zijt ge dit te weten gekomen Ja dat is juist het geheim hoewel ik niet begrijp, dat de geschiedenis van mama's vroegeren gemeenzamen omgang met den ouden Jenks u nooit ter oore is gekomen. Luister dan nu naar mijmaar beloof mij eerst plechtig dat gij er nooit over spreken zult. Neen zeg nu maar niets en val mij niet in de rede, man nen hooren zich zeiven zoo gaarne spreken en gij zijt ook van dat soorl. Ik heb u de halve waarheid reeds gezegd en dat is meer dan gij verdientnu de andere helft die gij gemak kelijk hadt kunnen weten, als gij niet zoo dom waartlnidt aldus Mama en mr. Jenks waren vroeger naaste buren en mr. Jenks werd erg verliefd op mama en vroeg haar tot vrouw hetgeen mama echter weigerdedaarop werd mr. Jenks krankzinnig en zette zich op zekeren dag een pistool voor het hoofd met het plan zich te dooden. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1