Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Turkije. Egypte. Amerika. BINNENLAND. schrijft het onheil toe aan de onvoorzichtigheid der werklieden die in de gaanderij gerookt hadden. De moeilijkheid met de politie te Dublin is nu geheel bijgelegd. Al de ontslagen man schappen op 17 na, zijn, op hun nederig ver zoek en na hunne betuiging van berouw, weder in dienst gesteld. De gevolgen van hunne af valligheid de bebloede koppen en bajonet-won den der oproermakers, zijn niet zoo snel geheeld. Doch daaraanmag men zeggenis weinig verbeurd. Men prijst ook bij deze gelegenheid weder den tact van den ouderkoningLord Spencer wiens beleid men kenschetst als eene ijzeren hand in een fluweelen handschoen of wel, met het woord waarmee Carlyle zijne vrouw karak teriseerde als „iemand van onverwiünelijke zachtheid". Noordelijk Londen zit in duizend vreezen. De inbrekers namelijkdie gewoonlijk hunne groote campagne eerst beginnen omstreeks No vember de mistigehebben ditmaal reeds in de September-maand buitengemeen brutale bewijzen gegeven van hunne activiteit. Een hunner joeg een ongelukkigen huisknecht die hem bij zijn werk kwam storeneen kogel door het lijf. Want de revolver behoort tegenwoordig geregeld tot de gereedschappen van den dief van beroep. Een bewoner van West-Hampstead heeft dien tengevolge in de couranten aan alle inbrekers kond gedaan dat hij zijn huis heeft gesteld in een geducnlen staat van tegenweer. In zijne keuken waakt een bloeddorstige bulhond in zijne grondverdieping laat hij een reusachtigen, tot de tanden gewapenden ex-grenadier losloo- pen, en zelf houdt hij zich in zijne slaapkamer op alles voorbereid met een paar geladen revol vers onder zijn hoofdkussen. Hij verklaart te zullen vuren op een iegelijk dien hij na de vesperklok binnen de limieten van zijn erf mocht betrappen. Te Londen wordt n^g altijd veel geklaagd over de onveiligheid van de dijken langs de Theems, de Thames Embankments. Dezer dagen is daar weer een beambte van het Nederlandsch consulaatde Heer Tayleraangevallen door twee mannen die hem sloegen en zijn horloge afnamen. Een paar voorbijgangers kwamen hem te hulp en hielden een der aanvallers vast. De ander is later ook gevat. Naar aanleiding van het gebeurde wordt opnieuw door de bladen aangedrongen op beter politietoezicht aan beide oevers der rivier. De Canomakapitein Mayervan Sun derland naar Java is op de hoogte van IJar- mouth gestrand. De bemanning, uit 22 koppen bestaandeis bij dit ongeval omgekomen. Van de vijf personen die bij de ontplof fing in een ijzergieterij te Glasgow gewond wer den zijn er reeds twee overleden. De drie anderen verkeeren in hopeloozen toestand. In> Ierland zijn in de afgeloopen maand dank zij althans zoo gelooft men der nieuwe wetten iets minder misdrijven voorge komen dan in de daaraan voorafgeganemaar het cijfer is nog respectabel genoeg, namelijk 165. Een zonderling ongeval had dezer dagen te Brighton plaats. Een heer had in een groot magazijn eenige inkoopen gedaan, 't Was laat gewordenhij moest nog naar den trein. Na betaald te hebben keer: hij zich om en ijlt de deur uit, niet bemerkende dat hij daarvan nog door een grooten glazen wand gescheiden was. Hij vliegt door dat glas en wel met zooveel krachtdat hij slechts een kleine wond aan 't voorhoofd kreeg en reeds buiten wasvoor hij het glas in duizenden stukken hoort rinkelen. Die heer moet ten naastebij de snelheid van een kanonskogel gehad hebben. Door de Prnisische regeering is thans defini tief besloten tot ontbinding van den Berlijnschen gemeenteraad. Uitdrukkelijk evenwel wordt daarbij verzekerd dat staatkundige redenen hier niet in het spel zijn. De maatregel heet nood zakelijk te zijn geworden door de sterke en ongelijkmatige toeneming der bevolking, die eene nieuwe indeeling en regeling der stedelijke ver tegenwoordiging onvermijdelijk maakt. Men gelooft niet dat de maatregel verzwakking van de Fortschritts-partij tengevolge zal hebben. Bij de groote Duitsche cavelerie-manoevres onder den kroonprins van Pruisen zijn twee Fransche officieren van hoogen rang gearresteerd. Zij waren in burgerkleeding en bezig schetsen van het terrein en van de bewegingen der troepen te maken. Hoe zij toegang hebben weten te verkrijgenis onbekend. Als oorzaak van het spoorwegongeluk bij Hugstetten moet niet opgegeven worden een verzakking van den wegmaar wel het te snel rijden. De locomotief was bestemd voor goede renvervoer die veel sterker is maar niet zoo snel loopt als locomotieven voor passagiersver voer. Doordien de machinist 15 minuten ver traging moest inhalen liet hij de machine boven haar kracht werken, de wagens duwden daardoor meer dan dat ze getrokken werden. De machinist, het gevaar inziendehad nog geremdmaar daardoor vlogen de wagens juist zooveel meer vooruit, en deden de machine ontsporen. Vrijdagmiddag is op de Eider nabij Rends- burg het schip Anna van Bremen met petroleum en nafta naar Petersburg besterad in de lucht gevlogen. De kapitein en de stuurman kwamen er met lichte brandwonden afmaar de kok en een matroos verloren het leven. De toenemende emigratie begint de be zorgdheid der regeering te wekken men zint op maatregelen om haar tegen te gaan en een nieuwe wet zal worden ingediend om hun die nog militieplichtig zijn het verhuizen te ver bieden. Volgens de Italiaansche üiritto is het vertrek van den heei von SchlÖzer uit Rome en het vacant blijven van zijn post zeker. Het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van het Hugstetter spoorwegongeluk is in vollen gang. Officieel is reeds medegedeeld dat ge bleken isdat inderdaad de machinist boven het voorgeschreven snelheidsmaximum is gegaan en ook het rempersoneel zijn plicht niet is na gekomen. Een telegram uit Triest meldtdat zekere Contento, een te Triëst geboren en aldaar thans zonder betrekking verblijfhoudende hotelbediende, door de politie in hechtenis is genomen onder zware verdenkingdat hij 't geweest is, die den 3den Augustus een handgranaat in den optocht der oud-strijders op het Corso geworpen heeft, waardoor één persoon gedood en verscheidenen gewond werden. Te Felixdorf bij Wiener-Neustadt is in den nacht van Dinsdag op Woensdag eene groote weverij met 624 weefstoelen een prooi der vlara- geworden. Tegen middernacht werd de brand ontdekt, en hoewel van alle zijden spoedig hulp kwam opdagen slaagde men er slechts in alle nevengebouwen te redden maar het hoofdge bouw brandde tot den grond toe geheel uit. Bijna 400 arbeidersgezinnen zijn door deze ramp plotseling broodeloos geworden. De fabriek is eigendom eener naaralooze vennootschap en was voldoende tegen brandschade verzekerd zoodat er alle hoop bestaat dat spoedig de schade her steld en het werk hervat zal kunnen worden. Bij Nicosia en Cefalu op Sicilië zwerft een bende van acht roovers te paard ronddie door diefstal en moord grooten schrik versprei den. De regeering heeft een prijs van f250 op het hoofd van ieder der roovers gezet, en de plaatselijke overheden doen wat zij kunnen om hen machtig te worden. Ongeveer 200 man, soldaten en politiezijn uitgezonden om de misdadigers op te sporen, die, naar men hoopt, wel spoedig onschadelijk gemaakt zullen zijn. Men meldt uit Petersburg dat de krooning van den Czaar onbepaald uitgesteld is, tengevolge dei verklaring van prins Dolgoroukoff, gouver neur van Moskou die verklaart dat hij in de tegenwoordige omstandigheden niet wil verant woordelijk blijven voor de veiligheid van den Czaar en der keizerlijke familie. De vrees van den gouverneur schijnt meer dan gegrond, aangezien de woelingen der revo lutionaire partij nog niet gedaan zijn. De poging te Saratow om eencn politieken misdadiger te verlossen en de aanhoudingen welke verleden week te St. Petersburg plaats hadden toonen genoegdat de nihilisten geen enkel hunner ontwerpen hadden laten varen. De politie heeft huiszoekingen gedaan in de wijk van Kazan in die van Simin en die van Stol- jarnei. Er werden onder andere drie zooge naamde werklieden en een student aangehouden. In de woning van dezen laatste vond men onplofbare bommen. Verder zijn uit verscheidene arsenalen en werkhuizen van den staat groote hoeveelheden dynamiet verdwenen, die natuurlijk gestolen zijn Het ongeval bij het kamp van Ust-Ishora wordt iugelijks aangezien als een aanslag van de nihilisten. Inderdaad het schijntdat de brug vernield werd door een soort van torpedo, die zich in de modder der beek bevond. Aangaande den tegenwoordigen stand van zaken met betrekking tot de Turkscli-Engelsche over eenkomst worden in een uitvoerig telegram uit Constantinopel de volgende bijzonderheden me degedeeld waaruit duidelijk blijkt, hoe verward de toestand nog altijd is. Het verschil loopt over twee punten. De Engelsche gezant verklaart namelijk dat de Turksche troepen zich naar Port-Saïd zullen begeven beteekentdat zij aldaar niet dadelijk zullen mogen ontschepenmaar eerst de in structies van den Engelschen opperbevelhebber moeten atwachtan omtrent de plaats werwaarts zich te begeven. Het heeft er inderdaad veel van alsof Engeland nu naar uitvluchten zoekt om tijd te winnen. Tegenover Engelands bezwaren houdt de Porte staandedat afgesproken was de conventie omtrent welker bewoordingen men te voren was overeengekomen te teekenen op het oogenblik van de uitvaardiging der proclamatie. Op deze voorwaarde heeft de Porte er in toegestemd de proclamatie uit te vaardigen zoodat zij de on- derteekening der conventie onmiddellijk vordert. Hiertegen voert Dufferin aan, dat de proclama tie die de porte heeft uitgevaardigd niet de afgesproken proclamatie is en dat daarin eenige wijzigingen moeten worden gebracht. Hierop heeft de Porte geantwoerd dat Engeland alleen Arabi's rebel-verklaring heeft geëischt en dat dit geschied is. Alles hangt nu af van de instructiesdie uit Engeland worden gezonden. In afwachting daarvan en dit is het waar schijnlijk wat Engeland met -zijne bedenkingen bedoelt worden de voor Egypte beste ui de troepen nog niet ingescheept en blijven* Der- wisch-paclia en Baker te Constantinopel. Volgens de jongsle berichteu heeft dc Porte aan Dufferin een nieuw ontwerp-conventie ter goedkeuring voorgesteld. Zaterdagmorgen vroeg heeft het leger van Arabi een aanval gedaan op het kamp der En gelschen te Kassasin maar hij werd met groot verlies teruggeslagen. De aanval geschiedde met buitengewone stout moedigheid en de Egyptenaren hebben met groote dapperheid gevochten. Omtrent het gevecht, dat oorspronkelijk slechts als eene verkenning bedoeld schijnt te zijn ge weest maar laterdoor het aan beide zijden aanrukken van versterkingen veel grooter af metingen heeft aangenomen meldt Garnet Wol- seley dat bij zonsopgang door den vijand met eene belangrijke strijdmacht eene verkenning werd gedaan aan de Engelsche voorposten op 3V2 mijl westelijk van Kassasin. Generaal Willes rukte voorwaartsviel den vijand aan wierp hem met verlies terugen ontnam hem vier kanonnen. De verliezen der Engelschen waren onbeteekenend. De vijand trok zich achter zijn aardwerken terug, van waar hij het kanonvuur voortzette op een afstand van 5000 meters. Wolseley keerde met al zijne troepen naar het kamp te Kassasin terug en heeft daar thans zijn hoofdkwartier. De vijandelijke strijdmacht wordt op 13,000 man geschat met 12 kanonnen en de aanval geschiedde op beide flanken. Het gevecht duurde tot den middagover eene uitgestrektheid van drie mijlen. Volgens den Observer kwam het gros der Egyptenaren van Tel-el-Kebirmaar 1500 man van den kant van Salabieh. Deze aanval op den rechter-flank der Engelschen door Daily Newsgelijk men weetaltijd voor zien werd door de Britsche cavalerie afgeslagen, die aan den vijand een kanon en een groen (heilig) vaandel ontnam. Zeer grootook aan gevan genen warpn de verliezen der andere Egyptische afdeeling, die van Tel-el-Kebir kwam. Om negen unr 's morgens was de sirijd feitelijk reeds beslistmaar het kanonvuur hield aan tot 3 uur in den namiddag. In latere berichten wordt de sterkte van den vijanddie door Arabi zei ven werd aangevoerd op 15 a 20.000 man geraamd, van alle wapenen, en hem de lof toegekend van met „onverwachte vastberadenheid" gevochten te hebben. Zijne artillerie werd voortreffelijk bediend en zijn te rugtocht geschiedde in goede orde ofschoon de Britsche troepen hpm dicht op de hielen zaten. Het verlies des vijands wordt op 250 dooden en gewonden geschatdat der Engelschen op „hoogstens 5 dooden" cn 54 gewonden. Verscheidene bommen zijn in het kamp der Engelschen gevallen maar tot hun geluk ont ploften ze niet. Bij de vervolging van den vijand aan een anderen kantrukten de Engelschen zoo ver voorwaartsdat ze onder het bereik kwamen van het geschut te Tel-el-Kebir. Uit Alexandrië wordt gemeld dat het ondanks het geschutvuur der Engelschen aan eene afdeeling Bedouïnen is gelukt Mex binnen te komen. De Engelschen verjoegen hen even wel later met de bajonet. In den omtrek van Ramleh leggen de Bedouïnen groote bedrijvigheid aan den dag en de Engelsche voorposten zijn dientengevolge versterkt. Vier officieren van Arabi zijn uit Kafr-el- Dowar gedeserteerd er. hebben aan de Engelschen medegedeeld dat er slechts 6000 man meer in het kamp zijn meest grijsaards en waarvan velen zich zouden onderwerpen wanneer de anderen hun dit niet met geweld beletten. Uit Tel-el-Kebir is ook een deserteur aange komen en van dezen heeft men het bericht dat Arabi het kanaal van Ismaïlia heeft laten afleidenteneinde zijne verschansingen door breede grachten te omringeneen en ander op raad van Europeesche ingenieurs. In de Vereenigde Staten dreigt een nieuwe Indianen-opstand. Vierhonderd Apachen ver lieten het hun toegewezen gebied en begaven zich „op het krijgspad." Andere Indianen volgden hun voorbeeld en staken hier en daar de prairiën in brand waardoor veel vee is ver loren gegaan. De veehouders in den omtrek wapenen zich in afwachting dat de regeering troepen zendt. Amerikaansche kapitalisten willen een korteren weg van Amerika naar Europa aan leggen door namelijk Nieuw-Schotland en Nieuw-Foundland door een spoorweg te doen doorsnijden en van Nieuw-Foundland een stoom- bootdienst te organiseeren op Calway in Ierland. De reis van Nieuw-York naar Londen wordt door deze route twee tot vier dagen verkort. De aanleg zou een tijd van vijf jaren vorderen. Het onheil te Panama is zeer groot geweest. Verscheidene personen verloren 't leven en in de stad zelve werden zeer vele groote gebou wen 0. a. de hoofdkerk erg beschadigd. De schade wsrdt op eenige honderdduizend< n dollars geschat. Uit Aspiuwall wordt geseind, dat zoowel de spoorweg- als de telegrafische gemeenschap tusschen die stad en Panama is afgesneden en dat de bruggen door de aardbeving vernield zijn. Dat men de ramp in verband brengt met de kanaalwerken is niet meer dan natuurlijkte meer daar het eerst Zaterdag in de oude wereld vernomen onheil, Donderdag plaats had den dag, waarop te Parijs de inschrijving geschiedde voor den aankoop van den Panama-spoorweg. Als spoorwegbruggen er door de onvastheid van den bodem gevaar van in te vallen loopen hoeveel te eer dan de ïeuzendam die de rivier Chagres moet tegenhouden Het is spreekwoor delijk gevaarlijk huizen te bouwen op een zand grond doch het is nog veel gevaarlijker een dam te bouwen op een aan aardbevingen onder- hevigen grond. Vooral van Engelschen kant wordt op dit thema hard doorgedraafd en gezegd dat de heer De Lesseps die met Suez slaagdehierom nog niet behoeft te slagen te Panama. Het nieuwe kanaal zal slechts half zoo lang zijn als het oudemaar de moeielijkheden door den bodem opgelegd zijn veel talrijker. Terwijl de kosten van het Suez-kanaal dan ook op weinig meer dan acht millioen pond geraamd werden (zij beliepen inderdaad weinig minder dan twintig milioen pond) schatte de heer Lesseps die van het Panama kanaal op zes-en-twintig millioen pond. Dat er na dit ongeluk bij de vele bezwareD en gevaren van het reuzenwerk wordt stilgestaan is niet meer dan billijk en nuttig. Doch wij moeten afwachten hoe de geniaie ontwerper zelf den stand van zaken uitleggen en beoordeelen zal. Af te gaan op de geanimeerdepartijdige uitspraken der op den heer De Lesseps gebeten Engelschen die vinden dat met hun Suez- kanaal „der Mohr seine Schuldigkeit gethan hat„, ware zachtst gezegd onrechtvaardig. Waalwijk 13 September 1882. De nieuwe regeling van het vervoer per boot uit onze haven in directe aansluiting met den stoomtram naar Tilburg is tot stand gekomen. De firma Wagemakers en Van Hist zal de goederen vervoeren tegen hetzelfde tariefals vroeger voor de „Stad Tilburg" was bepaald. Met het oog op den naderenden winter zullen de booten voorloopig tweemaal per week naar Rotterdam en ééns naar Amsterdam varen. Na den winter zal een nieuwe boot in dienst gesteld worden terwijl alsdan om den anderen dag naar Rotterdam en tweemaal per week naar Amster dam zal gevaren worden. De overeenkomst treedt in werking den 15 September a. s.; de dienstregelingen met vol ledige vermelding der tarieven, zullen eerstdaags worden verspreid. De stoomboot „Stad Tilburg" blijft op den bestaanden voet de haven van Capelle bedienen. (Zie advertentie.) Heden nacht, tusschen 2 en 3 uur brak er brand uit in de eerste van eene rij woningen, toebehoorende aan de heer C. J. Verwielbe woond door C Schellekens, gelegen in de Post- straatvlak achter de drukkerij van onzen uitgever. Op het eerste oogenblik liet het vuur zich nogal dreigend aanzien, maar toen de brandweer op het terrein kwam was het gevaar weldra geweken temeer daar het zeer stil was en de woningen alle door opgaande muren gescheiden zijn. Dc aangetaste woning brandde gedeeltelijk uitvan den inboedeldie evenals het gebouw verzekerd isis een en ander gered. Persoon lijke ongelukken zijn niet te betreuren. Oorzaak onbekend. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Oudheusden J. P. Pulles. Maandag den 18 September zal de jaar- lijksche opening van de vergadering der staten- generaal geschieden door Z. M. den koning. Blijkens het daarvan openbaar gemaakte pro gramma in de St.-Ct. No 214, zal deze plech tigheid op de gewone wijze geschieden en zal Z. M. daarbij worden vergezeld door Z. K. H. den prins van Oranje. Naar wij vernemen heeft de minister van financiën bij aanschrijving van 6 dezeraan de ambtenaren te kennen gegeven dat, volgens art. 13 der wet op het recht van zegel van 11 Juli 1882 0. a. het thans voorhandene for maatzegel na 1 Januari 1883 niet meer gebruikt kan worden omdat van dat soort van zegels volgens de nieuwe wet uit te geven voortaan 50 opcenten worden geheven cn van de betaling dier opcenten op het gezegeld papier moet blijken. Het publiek wordt hiervan in kennis gesteld, opdat het getal der met 1 Januari a. s. onbruikbare gezegelde formulieren niet grooter zij dan gewoonlijk en daardoor geen onnoodige schade worde geleden. Met de uitgifte van nieuwe zegels zullen vermoedelijk nog eenige weken voorbijgaan. (Zw, C.) Te 's Gravenhage heeft zich een voorloo pig comité gevormd om in eene nader bijeen te roepen vergadering van belangstellenden tot een onderwerp van bespreking te maken de ontginning van woeste gronden in Nederland met het doel tot arbeid-verschaffing en versprei ding van welvaart. Tot 'bevordering van dat doel hebbennaar men verneemt, reeds verscheidene deskundige personeu hunne adhaesie en mede werking toegezegd. Omtrent het duiken op het wrak van de Adder, wordt aan het Vaderland gemeld, dat Zaterdag de duiker Pluijlaart ten 11 ure 39 min. naar beneden gkig en ten 11 u 51 m. boven kwam. Hij had van het wrak niets ont dekt doordat het water zoo troebel was. Op den bodem der zee vond hij eenige roosters van het beveiligingsbordes benevens een nieuwe loodlijn welke voorwerpen met behulp van een tros werden opgehaaldterwijl hij een nieuw los plankje mede naar boven bracht. Bij een tweede duiking door Pluijlaart, ten 12 u. 30 m. ondernomenkon hij evenmin het wrak zien

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2