Italië. Egypte. Amerika. BINNENLAND. Overal legde de bevolking eene onbeschrijfe- lijke geestdrift aan den dag. Donderdag is door een hevigen rukwind het ijzeren dak van het paviljoen der tentoon stelling te Triëxt afgewaaidwaardoor verschil lende tentoongestelde voorwerpen zwaar bescha digd werden. De tentoonstelling in dat deel der gebouwen zal door dit onheil een paar dagen gesloten moeten blijven. In den ijskelder van een bierbrouwerij te Lemberg zijn drie mannen, die bezig waren met het opstapelen van ijsonder een neerstortende laag ijsblokken geraakt en verpletterd. Hunne lijken werden een geruimen tijd laterakelig verminktte voorschijn gebracht. Te Kopalua, in het Hougaarsche comitaat Borsodis een ontvanger der belastingen op ontzettende wijze om het leven gebracht. Hij werd door eenige burgers beleedigd en schoot in zijn drift op hen met een revolver. Hierover verwoed viel een volksmenigte op hem aan en om aan de woede van het ge peupel te ontkomen vluchtte hij in een huis. Daar sloot men hem opstak het gebouw in branden de ongelukkige man vond in de vlammen den dood. In Noord-Italie en een gedeelte van Tyrol heerscht watersnood. Het verkeer op de St. Gotthard- en Brenner-spoorlijnen is gestoord ComoVerona en vele plaatsen in Tyrol staan onder waterde schade beloopt millioenen. Gelukkig zijn er tot nu toe voor zoover men weetgeene menschenlevens te betreuren. Te Verona stortten twee huizen in. schillende ambtenaren voor de gonverneraents- bureaux vertrokken. Naar the Times verneemt is bij decreet van den khedive de ontbinding van het leger bevolen. De officieren, die zich aan de rebellie hebben schuldig gemaaktzullen volgens de militaire wet gestraft worden. The Times voegt er bij datdaar de khedive dus wederom van zijne rechten als vorst gebruik maakthet ge- geheel onnoodig ja onwettig is de Turken in het land te halen. De Engelsche gezant te Constantir.opel gaf inmiddels leukjes aan de Porte te kennen dat de militaire operatiën in Egypte nu zijn afge- loopen en Engeland voornemens is een deel zijner troepen terug te trekken. Aan den Sul tan wilde Engeland thans gaarne overlaten om te beslissen in hoeverre het nog dienstig zou wezen eene militaire overeenkomst te sluiten en Turksche troepen naar Egypte te zenden. Een telegram uit Alexandrie van 18 Sep tember meldt De bezetting is in den afgeloopen nacht naar Kafrdowar op marsch gegaan om de wapens neer te leggen. Op dien marsch is een geheel regiment in oostelijke richting ontvlucht naar Damietteom zich bij Abdellah aan te sluiten. Buitendien deserteerteerden vele soldaten met het gevolg dat er slechts 5 a 6000 man te Kafrdowar aankwamen, alwaar zij door de Brit- sche troepen werden ontwapend. De geruchten van rustverstoringen te Man- sonnah hebber, zich gedeeltelijk bevestigd. Een aantal inlanders hebben bij de Engelsche be woners de glazen ingeworpen en eenige hunner huizen geplunderd. beet en hetzelve bijna geheel van het hoofd scheurde. Den volgenden dag is deze zaak door de politie onderzocht. Wij hopen, dat de schuldige door de justitie voorbeeldig streng zal worden gestraft, want het gebeurt maar al te vaak in Tilburg dat rustige burgers blootstaan aan soortgelijke barbaarschheden. Het zittingjaar 1882/83 van destaten-gene- raal is Maandag in vereenigde zitting der beide kamers door Z. M. den koning geopend met de volgende troonrede Mijne Heeren Het is mij aangenaam de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk weder bijeen te zien. Mijne betrekkingen met de buitenlandsche mo- genheden zijn van den meest vriendschappelijk en aard. Zee- en landmacht kwijten zich met loffelijken ijver van hare hoogst gewichtige taak. De zeemacht leed een betreurenswaardig verlies door het vergaan van den monitor Ad der met zijn bemanning. Ik mag verwachtendat in deze zitting zul len kunnen worden vastgesteld alle wettelijke maatregelen noodig voor het in werking tre den van onze nieuwe strafwetgeving. Moge al de toestand in Atjeh nog te wen- schen overlatenik vertrouw dat het bestuur van dat gewestgesteund door de zee- en land macht er in zal slagen het gezag meer en meer te bevestigen en de veiligheid te verzekeren. In de overige gedeelten van Nederlandsch-Indië geeft de staat van zaken over het algemeen stof tot tevredenheid. De ziekten, die in sommige streken de bevol king teiserden zijn nog niet geheel geweken. De besmettelijke veeziekte heeft nagenoeg uit gewoed. De toestand der West-Indische koloniën is niet onbevredigend. Hoewel de opbrengst der rijksniddelen in de laatste jaren op verblijdende wijze toenam zal toch vermeerdering van 's rijks inkomsten niet lang meer achterweg kunnen blijven her vorming van het samenstel onzer belastin gen dient daarmede gepaard te gaan. Een voorstel om met die hervorming een aanvang te maken zal u worden aangeboden. Betere regeling der plaatselijke belastingen blijkt meer en meer noodzakelijk. In verband met de herziening van 's rijks belastingstelsel zal daartoe uwe medewerking worden ingeroepen. Een ontwerp tot^wijziging van de wet op het middelbaar onderwijs wordt in gereedheid gebracht Voorstellen betrekkelijk het kiesrecht zullen u weldra bereiken. Het is mijn voornemen een onderzoek te doen instellen omtrent de vraag, van welke bepalingen der Grondwet herziening raadzaam is. Omtrent gewichtige ontwerpen van wetreeds in de vorige zittingen ingediend worden uwe overwegingen met belangstelling tegemoetgezien. Mogen onze vereenigde pogingen onder Gods onmisbaren zegen het geluk van ons dierbaar vaderland bevestigen. Ik verklaar de vergadering der statten-gene- raal te zijn geopend. Naar het Dagblad verneemtheeft de regeering bij den raad van state een wetsontwerp aauhangig gemaakt tot wijziging van de bepalingen der grondwet betreffende het kiesrecht. Naar men wil wetenzou den wetgever daardoor vrijheid worden gegeven om ook de zoogenaamde capaciteiten in het kiezercorps op te nemen. In eene dezer dagen te Boxtel gehouden vergadering van gevolmachtigden der vier scherp- schuttersvereenigingendie in Noord-Brabant bestaan overeenkomstig de bepalingen van het kon. besl. van 12 Mei 1867 (Stsbl. no 49), nl. die te 's Bosch Breda, Eindhoven en Helmond, is tot stand gekomen het Noord-Brabautsche scherpschultersbond. De schietwedstrijd in het begin van de volgende maand op de Galdersche heide bij Breda te houden waarbijzooals wij vroeger mededeeldenaanvankelijk door de vereeniging „Godevaart Montens" te Breda het initiatief werd genomen zal nu door genoemd bond tegen 1 October worden uitgeschreven. De toebereidselen voor de wedrennen, die den 30sten dezer te Nijmegen zullen plaats heb ben zijn bijna voltooid. De verschillende om heiningen staan reedsverschillende gebouwtjes (waaronder ook die over welker afwezigheid den vorigen keer geklaagd Werd) zijn gereed of in aanbouw en de baan zelve door de vele regens hard gewordenbehoeft nog slechts één keer gerold te worden om met de beste der bestaande te kunnen wedijveren. Uit alles laat zich afleidendat de rennen druk bezocht zullen worden. De electrische klokken van den heer Enthoven zullen ook bij deze wedrennen weder worden gebruikt. Herhaaldelijk is er bij de hooge regeering geklaagd over het voor paarden zoo gevaarlijk gedeelte van den weg van 's Bosch naar Vught, den zoogenaamden paralelwegdewijl de rijweg op eene aanmerkelijke lengte langs den staats spoorweg is aangelegd. Dat gevaar is sedert de exploitatie van den Zuiö-Ooster spoorweg en van de stoomtram van hier naar Vught veel grooter geworden, daar thans aanhoudend treinen voorbijstoomen. Wij kunnen nu met genoegen melden dat de hooge regeering er ernstig aan denktden weg te dier plaatse door het fort Antonie aan te leggen, waardoor die geheel recht 1 zal loopen en de gevaarlijke paralelweg zal worden vermeden. Dat fort is trouwens tegen woordig geheel onbruikbaar voor de defensie. Wegens de bekende catastrophe, die de ge meente Venlo getroffen heeft en waardoor schier alle weldadigheids inrichtingen groote materieele schade lijden heeft de heer H. Sax, gemeente ontvanger zijn ontslag genomen als ontvanger van het R. K. armen en weeshuis, De postboden wien bij de invoering van de wet op den postpakkeldienst het vei voer van pakjes op straffe van schorsing of ontslag werd verboden, hebben daardoor natuurlijk een niet onaanzienlijken bijslag op hun bezoldiging moeten derven. Naar wij uit goede bron vernemen worden door het hoofdbestuur der posterijen nu maatregelen genomen om de hoegrootheid van dat geldelijk verlies te onderzoeken. Zeer waar schijnlijk zal dus een vergoeding volgen. (D.) Zondag nacht omstreeks één ure is te Raamsdonk brand ontstaan in een schelft met spaanderswaardoor twee schuren en eenige schelften band en spaanders, welke op een korten afstand stonden geheel afgebrand zijn. De brand wordt aan moedwil toegeschreven. Dooi krach tige hulp van eenige personen is de in de na- bijstaande hooipers behouden. Jannetje Struik houdt vol dat de bron barer inkomsten een diep geheim moet blijven en dat zij al hare verplichtingen zal voldoen als men haar uit dc gevangenis ontslaat. Dit deelden wij reeds vroeger mede er kan thans bijgevoegd wordendat de rechterlijke macht veel moeite met haar heeft en nog steeds twijfelt of de handelingen der millioenenjuffrouw wel onder het bereik der strafwet te brengen zijn. Tal van getuigen worden gehoorduit hunne verklaringen blijkt haar doorgaande kwade trouwde vrouw is echter glad als een aal en weet zich door alle vragen behendig heen te slaan. Dezer dagen moet in Den Haag in het Korte Voorhout het volgende geschied zijn. Ze kere R. v. L., bediende in het hotel Beau-Séjour, werd op een bank bij de komedie zittende, door twee personen aangesproken die hem uit een glas lieten drinken. Verder herinnerde hij zich niets. Eenige kreten trokken de aandacht van voor bijgangers, die hem bewusteloos opnamen en in een winkel brachten waar de hulp van dr. S. werd ingeroepen. Per brancard werd de jongen daarop naar zijn woning in de Erederikstraat gebrachtalwaar dr. B. hem verzorgdemaar er niet in slaagde hem tot bewustzijn te brengen. De politie is met die geschiedenis in kennis gesteld. In een brief aan het Soer. Hbl. uit het Nederlandsche dorp Valkenburg wordt door iemauddie het meisje in hare laatste ziekte mede heeft opgepastde dood gemeld van eene zuster van den moordenaar De Jongh, die dezen tot bekentenis had weten over te halen. Zij is aan een typhus overleden en had lang het be wustzijn dat zij het ongeluk van haren broeder niet lang zou overleven. De correspondent schrijft Het is mij herhaaldelijkvooral bij de laatste gesprekken die ik met de overledene had, voorgekomen, dat zij zich een zelfverwijt er uit maakte, haren broeder tot die bekentenis overreed te hebbenik schrijf dat vooral daaraan toe dat het veroordeelend vonnis van den misdadiger vooral gewezen werd op grond van diens eigen bekentenis. Annaevenals hare moeder en zustervormden zich nog altijd illusiën ten aanzien van 't misdrijf en vleiden zich, dat r.og te eeniger tijd aan het licht zou komen dat De Jongh minder schuldigtenminste niet de eenige schuldige is geweestvolgens hare over tuiging had eene vrouw daarbij zekere rol ge speeld en zij hoopten dat als dit aan het licht kwamhet tot ontheffing des moordenaars zou strekken. De justitie schijnt ten deele ook van de meening te zijn, althans ik weet zeker, dat het openbaar ministerie ie 's Ilage nog pas onlangs aan het nasporen van cventueele medeplichtigen is geweesten ofschoon ook toen weder die pogingen zijn gebleken vruchteloos te wezen wordt de kans op nadere ophelderingen nog geenszins beschouwd verkeken te zijn. Te Horst (Limburg) is in de R. K. kerk een diefdie daar ingebroken had op heeter- daad betrapt. Hij geeft op te zijn zekere Sieben uit de grensplaats Heinsberg, en is vermoedelijk een der gesignaleerde kerkdieven. Hij wordt aan de justitie overgeleverd. Vrijdag jl. laat in den avondkwam aan het veer te Steenderen een koloniaaldie zich per rijtuig door een koetsier uit Zutfen naar eerst genoemde plaats deed vervoeren. De pont af wachtende die aan de overzijde lagstapte de militair uit het rijtuigdoch de koetsierdie dronken wasbleef zitten. Eensklaps begint het paard ongeduldig te trappelenen loopt achteruitwaardoor de koetsier en het rijtuig te water geraakten, met het ongelukkig gevolg, dat eerst den volgenden morgen bij Brum men paard en rijtuig werden opgevischtterwijl van den koetsier nog niets is ontdekt. In een tiein die dezer dagen van Groningen naar Winschoten vertrokhad ook plaats ge nomen een te Wildervank wonend rustend zeekapitein H. P. De B. S.. met zijne dochter. Toen zij gezeten waren moest de man op last van den conducteur de coupé weer verlaten aangezien deze alleen voor dames was bestemd. De heer S. nam dan ook plaats in eene an dere coupédoch werdnauwelijks gezeten zijnde plotseling ongesteldwaarop zijne doch ter dadelijk werd gewaarschuwddie hem evenwel niet levend mocht terug zien. De trein had door dit ongeval eenig oponthoud. Aan het station „Zuidbroek" werd het lijk in een particulier rijtuig van den heer Monkhorst overgebracht en naar Wildervank getransporteerd. Een 6jarig knaapje te Groningen verloor op een treurige wijze het leven. Het knaapje Het blijktdat Arabina zijn nederlaag bij Tel-el-Kebir, eerst wel degelijk van plan was verder verzet te organiseeren. Depêches zijn onderscheptwaarin hij bevelen gaf tot onderwater-zetten van zekere land-deelen re geling van verdedigingenz. enz. Maar het snelle manoeuvreeren der Engelsche caialerieen ook de onwilligheid der land-bevolkingdie hare akkers niet gaarne bederven lietbeletten de tenuitvoerlegging dezer bevelen. Verder blijktdat de Engelsche ruiterij, nau welijks te Caïro aangekomenterstond Arabi's huis omsingeldewaar ook Tulba-pacha zich bevond. Arabi gaf zich en zijn vriend daarop aan generaal Macpherson overmet de gedenk waardige woorden dadelijk naar Europa gete- legrapheerd„Ik ben Arabi-pacha en deze daar is Tulba-pacha." Beiden bevinden zich op het oogenblik op de citadel te Cairo maar Arabi wordt waarschijnlijk naar Alexandrie ge bracht, omdat het volk daar niet gelooveu wil, dat de Engelschen hem werkelijk in handen hebben. De khedive zal een gerechtshof voor hem benoemen. Kafr-el-Dowar is reeds door de Engel schen bezet, gelijk mede het een half uur verder gelegen lort Asian. De Egyptische soldaten evenweldie in krijgsgevangenschap zouden ge raken waren toen uit Alexandrie de treinen aankwamen die hen zouden afhalenreeds allen verdwenenmet achterlating slechts van een klein detachement ter bewaking van de wapens. Toen generaal Wood het fort Asian bezet had vroeg hij dadelijk naar zekeren Paolucieen Italiaansch marine-officierdie van het schip Castfieldardo gedeserteerd zou wezen om ge- meene zaak te maken met de rebellen. Korten tijd daarna werd Paoluci, gekleed in Egyptische officiers-uniformvoor Wood gebracht, die hem onmiddellijk naar den gepantserden trein zond welke ter bedekking diende van de werklieden, die op korten afstand van het fort den spoor weg herstelden. Aangaande de positie te Kafr-el-Dowar is geblekendat zij bestond uit drie achtereenvol gens gemaakte kampen. De eerste tweede meest geavanceerdewerden successievelijk ver laten. De troepen aldaar bestonden laatstelijk uit 6000 gewapende fellahs (recruten uit den landbouwersstand) twee regimenten cavalerie en de bemanning van verscheidene batterijen. Dit alles is nu ontwapend. Een aantal Egyptische officieren zijn bij Wood in onderwerping gekomen. Te Ramleh is het artillerie-kamp opgeheven en zijn de marine troepen teruggetrokken. Zondag moet Aboukir (commandant Kur- shid-pacha (zich hebben overgegeven. De com mandant van Damiate die gelijk men weet 5000 neger-soldaten de beste van het Egyp tische legeronder zijne bevelen heeftweigert nog steeds zich te onderwerpen. Te Caïro blijft het rustig. De Engelschen en de politie) die daar inderdaad voortreffelijk schijnt te wezen, want aan de 150 Europeanen, die er tijdens den oorlog bleven, werd geen haar gekrenkt) hebben alle voorzorgsmaatregelen ge nomen tegen eene mogelijke uitbreiding van het volks-fanatismemaar oppervlakkig schijnt de burgerij vriendelijk en voorkomend. Uit het binnenland luiden de berichten gunstig. Men gelooftdat alle steden zich zullen onderwerpen aan den khedive. De Egyptische commandant der citadel van Cairo is wegens het pijnigen van gevan genen, door de Engelschen in de boeien geslagen, Ongeveer 20 personen, die bij den opstand een rol vervuldenzijn thans te Cairo gearres teerd. Onderscheidene andere hoofden der be weging evenwel bevinden zich nog op vrije voeten. Allen komen voor een krijgsraad. De eerste trein van Alexandrie is naar Cairo met ver- Uit Philadelpha wordt aan de Times de volgende echt Amerikaansche historie o\erge- briefd Sherif Cate vergezegeld van zijn onder-sherif bracht Donderdag per spoortrien eene partij ge vangenen, onder welken moordenaars, van Chat- tanoega naar Knoxville. Toen de trein te Sweet water stopte stapten er drie mannen in die zonder verdere plichtplegingen begonnen met den sherif en zijn helper dood te schieten vervol gens de twee moordenaars bevrijdden den trein deden stilhoudenen den machinist dwongen om den trein op den weg te laten staan en hen met zijne locomotief naar Lenoir Station te brengen, waar paarden gereed stonden die de vijf heeren in de bergen van Noord-Carolina in veiligheid brachten. Op hunne aanhouding is nu een prijs van 5000 d. uitgeloofd. De algemeene postmeester der Vereenigde Staten heeft een voorstel gedaan dat zeer de belangstelling wektnl. om alle nieuwsbladen en andere tijdschriftendie in de Vereenigde Staten verschijnen binnen het gebied der Unie onverschillig over welken afstand gratis te vervoeren. Naar het schijnt worden thans reeds alle tijdschriften kosteloos vervoerd en afgeleverd in den Staatwaarin zij verschijnen. De kos ten die er op vallen worden op H/g m. dollars per jaar begroot. De algemeene post meester verklaartdat reeds thans het vervoer der tijdschriften over lange afstanden den Staat geld kost en dat de Republiek wel bij machte is dit verdere offer te brengenen daardoor, te hulp te komen aan het verstandelijk verkeer terwijl het handelsverkeer zichzelf kan helpen. Waalwijk20 September 1882. In de gisteren avond gehouden openbare ver gadering van den gemeenteraad alhier zijn de geloofsbrieven van de nieuwgekozen ledende heeren L. Mombers en Th. Hoffmans, onderzocht en in orde bevonden. De raad besloot bij acclamatie dezelve goed te keuren en de gekozenen als lid toe te laten. Het gedetailleerde verslag dezer vergadering geven wij in ons volgend nummer. Ons werd gisteren gemeld de dood van mgr. A. J. Schaepman, aartsbisschop van Utrecht, tot die waardigheid benoemd den 6den Maart 1868. Nadat de ziekte van den hoogen lijder gedurende eenige tijd min of meer tot stilstand was gekomen en een sleepend karakter scheen te zullen aannemen werden Donderdag jl. de teekenen zichtbaar, die het naderend einde aan kondigden. De halfslapendehalf-bewustelooze houding werd de gewone het spruw en de daarmede verbonden onmogelijkheid om eenig voedsel tot zich te nemennamen toe. Even wel bleef de zieke frisch en opgewekt van geest. De bisschopnu Zondag sinds 12 weken uit Neuenahr teruggekeerd heeft de laatste vijf of zes vekeu dag en nacht zittende in een leu ningstoel doorgebracht. De waterzucht maakte het rusten in bed onmogelijk. Z. D. H. ontsliep gisteren in den vroegen morgen te vier uren na voorzien te zijn van de laatste sacramenten; de overledene was adsistent-bisschop bij den pau9elijken troonridder der orde van den Nederlandschen Leeuw metropolitaan der ker kelijke provinciën in Nederland. Zondag avond is nabij den Veldhoven- schen molen onder Tilburgeene mishandeling gepleegd, die getuigt van verregaande wreedheid. Zekere F. passeerde daar den weg en ontmoette twee personendie hij groette. Een van die personen genaamd M., gaf daarop P. een trap tegen het lichaam, zoodat laatstgenoemde in een droge sloot terecht kwam, waar M. zich op hem wierp. Er ontstond eene worsteling, gedurende welke M. een stuk uit het linker oor van P.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2