Nummer 76. Zondag 24 September 1882. 5° Jftargang'. 1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. BUITENLAND. Belgie. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk Gemeenteraad van Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheeie rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters'naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent perregel De burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter kennis der ingezetenen, dat de rekening der gemeente over het jaar 1882 aan den raad is overgelegd en ingevolge art. 219 der wet van 29 Juni 1851, (Staatsblad no 85), ter secretarie gedurende veertien dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijg baar is. Waalwijk, 20 September 1882. Burgemeester en wethouders voorn., VAN DER KLOKKEN. De Secretaris E. W. VAN LIEM.PT. OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 19 September 1882, nam. 6 uur. Afwezig de heeren Timmermans^ en v. Iersel. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en behoudens eene door den heer Van Es verlangde wijziging, goedgekeurd. De voorzitter laat lezing geven van een schrijven van den heer Timmermans, waarin deze kennis geeft veihinderd te zijn de vergadering bij te wonen. Aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde I. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieüw gekozen raadsleden de heeren L. Mombers en Th. Hoffmans. De voorzitter, aan wien dit door den raad wordt overgelaten, benoemt eene commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Van Riel Quirijns en Zijlmans. Na gehouden onderzoek rapporteert de com missie dat de geloofsbrieven in orde zijn be vonden en concludeert tot toelating, waartoe door den raad bij acclamatie besloten wordt. II. De voorzitter brengt ter tafel de gemeente rekening over 1881. Hij stelt voor eene com missie te benoemen om dezelve te onderzoeken. Tot leden dier commissie worden bij stemming gekozen de heeren Timmermans, Quirijns en Van Riel. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen a. de goedkeuring van gedep. staten op de raadsbesluiten betreffende 10. de overname in onderhoud en beheer van de overwegen in de Klooster- en Putsteeg 20. de af- en overschrijving ten behoeve van het onderwijs 30. de verleende premie aan de XlVe afd. der maatschappij van landbouw 40. de uitgetrokken som voor een kinderfeest bij gelegenheid van de opening der school 50. de verhuring van het cascrnement der marechaussee. Aangenomen voor kennisgeving. b. Schrijven van den onderwijzer Jaspers, waarin hij verzoekt dat de raad mogebesluiten zijn tractement ad 1 600 met f50 sjaars te verhoocren daar de levenswijze in deze gemeente duur is en zijne inkomsten niet in overeenstem ming zijn met de uitgaven, die hij noodzakelijk te d°oen heeft; daarbij kan hij geen voordeel trekken uit de normaallessen, zooals hem was, voorgespiegeld. De voorzitter erkent dat de levenswijs bier duur is, maar aangezien er pas eene overschrij ving op den post 1 /onderwijs" beeft plaats gehad, stelt hij voor dit adres aan te houden tot bij de behandeling der begrooting. Conform besloten. c. Adres van de wed. Van den Hoek, ver zoekende vermindering van f 12 tot f 6 van de fente, die zij jaarlijks betaalt voor bet gebruik maken van de poort in baar pakhuis, en ver schoond te blijven van liet bergen van grint daar de verhuring is geschied tot vrij gebruik. De voorzitter zegt dat adressante haar verzoek o-rondt op de belemmering die zij dikwijls onder vindt bij groote drukte is die dikwijls onver mijdelijk. De heer Van Es vindt de vraag niet ongegrond; de adressante heeft ook veel vrijheid verloren met den tram. Do heer Van Riel zegt dat de rails binnenkort verlegd worden en dat zij dan wellicht nog dichterbij zouden kunnen geplaatst worden. Meu zou dan de wed. Yan den Hoek het gebruik kunnen laten en haar geheel van rente ontslaan. De heer Van der Heijden zou zich houden aan het gedaan verzoek en zich niet verder bindentevens zou hij de adressante zooveel mogelijk van belemmering ontheffen. De voorzitter zegt dat eerstdaags de steenkolen- bergplaatsen aan de havon alie op ééne lijn worden afgerasterd en gelooft dat adressante er wel toe te vinden zou zijn dit ook te doen. De beer Zijlmans zou onder die conditie haar verzoek toestaan. De heer Van der Heijden stelt voor dat de raad in princiep besluite de rente van f 12 op f6 te brengen en aan burg. en weth. over te laten verder met haar over de condities te onderhandelen. Conform besloten. d. Verzoekschrift van J. van Bavel en de wed. G. van Loon vragende verbetering van den weg tusschen hunne eigendommen, (aangehouden in de vorige vergadering. De heer Zijlmans heeft toevallig een der eige naars gesproken. Deze zou er genoegen mede nemen dat de polder den cijns kapitaliseerde de andere eigenaar zou daarmede ook wel te vredeu zijn dan was er een kleine f 200 dis ponibel. Wie het dan ook doede toestand van bedoelden weg eisebt verbetering. Is de gemeente er niet toe genegendan moet de polder het doen maar gebeuren moet het't is een schande zulk een stinkpoel in 't midden der gemeente te hebben. De voorzitter erkent dat verbetering wensche- lijk is maar de weg in quaestie is in eigendom bij den polder en moet dat blijven de polder moet den weg laten opnemen en de kosten be talen de gemeente zal dan niet ongenegen be vonden worden om mede te werken. De beer Zijlraans zegt dat de weg geen eigendom van den polder is; het bewijs daarvan is dat de polder aan de eigenaars jaarlijks een cijns betaalt voor het recht van overweg. Spreker steff voor, dat de raad beslisse of bij genegen is den weg te verbeteren. Is dit niet het geval dan moet eene andere corporatie het op zich nemen. De heer Van Es herhaalt hetgeen hij in de vorige vergadering over dit onderwerp gezegd heeft, namelijkdat de weg eigendom is van beide adressanten maar dat de polder er een erfdienstbaarheid op beeft; dat de polder het beheer moet houden over dien weg en de handen aan 't werk moet slaan tot verbetering met subsidie der gemeente. De heer Van der Heijden hoort van de raads leden die tevens lid zijn van het bestuur van den buitenpoldcrdat er eene som van bijna f200 disponibel zou komen. Bij de reparatie der bestrating van den prov, weg in onze ge meente zullen er waarschijnlijk veel oude keien overblijven spreker heeft we! eens gehoord dat de provincie die overblijvende keien gemakkelijk afstaat tot bet maken van opritten en dergelijke; dit zou onderzocht kunnen worden en ia dit zoo dan zou het in 't voordeel der gemeente zijn zelf den weg te verbeteren daar zij er dan noodwendig het toezicht over zou hebben. De voorzitter zegt dat er niets over zal schie ten dan stukken en brokken in 't midden worden de goede gelegd en de bruikbare stukken aan de kanten. De heer Van der Heijden repliceert dat er natuurlijk over moeten blijven daar er eenige duizenden nieuwe keien gebruikt worden. De voorzitter blijft dit ontkennend^ar de keien door de gebeele gemeente worden opge- brokeu, de goede en nieuwe o.ver 3 ellen in 't midden worden gelegd en de rest aan de kauten; er zullen dus niets dan stukken overblijven. De lieer Van der Heijden acht die toch beter dan grint. De heer Zijlmans wenscht het door hem gedaan voorstel aangehouden te zien tot de volgende vergaderingintusschen kan men informaties inwinnen omtrent de besproken keien. De voorzitter kan dit billijken. Zonder stemming conform besloten. De voorzitter deelt mede dat bij om de vele werkzaamheden aan het gemeentebestuur ver bonden zijn ontslag neemt als lid der schooi en teekenschoolcoramissie. Aangenomen voor kennisgeving. De voorzitter deelt mede dat de buitenpolder tracht het gemeentebestuur in moeielijkheden te Brengen over de werkzaamheden aan dc haven. Het gemeentebestuur is namelijk gesommeerd om de havenkade in haren vorigen toestand terug te brengen het gemeentebestuur heeft daarop een bevoegd ambtenaar geraadpleegd en vervolgens de noodige maatregelen tegenover den polder genomen. De betreffende stukken zijn nog niet in orde, maar in de volgende vergadering zullen zij worden overgelegd. De heer Van der Heijden heeft praatjes over deze zaak gehoord spreker vraagt of die moeie lijkheden niet zouden kunnen worden voorkomen. Hij zou wcnschen dat er eene commissie uit den raad benoemd weid om burg. en weth. ter zijde te staan en dan met den polder in overleg te treden. De voorzitter antwoordt dat de polder dit niet beeft gewild. De heer Zijlmans meent dat, is hij wel inge licht, dan een zeer merkwaardig stuk is inge- komeu, namelijk een rapport van den provin cialen ingenieur, den lieer Schexichaven die persoonlijk op last van ged. staten den toestand heeft opgenomen. Hij, spreker, had zeker ver wacht dat dit stuk heden ter tafel zou zijn gekomen. Wat betreft dat het polderbestuur niet genegen zou zijn de zaak in der minne te schikken, dit moet liij bepaald tegenspreken integendeel is het bestuur daartoe zeer genegen. De voorzitter antwoordt dat het merkwaardig stuk waarvan de heer Zijlmans spreekt te gelegener tijd aan den raad zal worden over gelegd dat stuk is met de andere betreffende de haven overgelegd aan den advocaatdien burg- en weth. gemeend hebben te moeten raad plegen. Overigens staat het vast dat door een lid van het gemeentebestuur aan den polder een voorslag is gedaan. De heer Zijlmans trekt niets terug van hetgeen hij gezegd heefthij gelooit datware het bedoelde stuk ter tafel gebracht, de raad niet zou aarzelen een commissie te benoemen om de zaak met den polder te regelen. De voorzitter antwoordt dat bet de taak van het gemeentebestuur is de zaken voor te bereklen voor de behandeling in de openbare vergadering; dit is niet alleen eene bevoegdheid, maar zelfs een plichtzoodra de zaken behoorlijk zijn voorbereid zullen de stukken worden overgelegd. De heer Van Es zal de zaken nader toelich ten. Hij billijkt hetgeen de heer V. d. Heijden gezegd heeft. De heer Zijlmans zal zich herin neren dat zij samen langs de haven gewandeld zijnde heer Zijlmans langs de oost-, spreker langs de westkade; dat er toen gesproken is over het zafcd dat op de oosterkade geworpen isdat spreker toen aan den heer Zijlmans ge zegd heeft dat, als de polder den opgevorpen grond niet kon gebruiken, er dan een commissie uit den polder en den gemeenteraad moest be noemd worden om die zaak te bespreken. Daarna heelt spreker nogeens aan den voorzitter van den buitenpolder, dr. De Haan, hetzelfde gezegd, en voorgesteld te confereeren om de zaak in der minne te schikkeu. In plaats daarvan ont ving men een brfefje, zooals men er geen van een fatsoenlijke corporatie zou verwachten. De heer Zijlmans verzoekt den vorigen spreker zich duidelijker uit te drukken daar anders wellicht zou kunnen worden verondersteld dat gezegd schrijven uitgegaan was van het bestuur van den buitenpolder. Hem, spreker, is daarvan niets bekend, evenmin als aan dr. Van lieijst, die ook lid van dat bestuur is. Verder zegt spreker, dat men hem onwillekeurig beschuldigt van partijdigheidhij is echter zeer onpartijdig, daar hij lid van den gemeenteraad en tevens 'lid van liet bestuur van den buitenpolder is en dus in beider belangen betrokken is.- Hij verklaart dat het polderbestuur den gerechtelijken weg niet zoekt. Het heeft gedep. staten geconsulteerd. Op last van gedep. staten heeft de ingenieur Schevichaven een onderzoek ingesteld en zijn rapport is aan den gemeenteraad toegezonden doch heden niet ter tafeldit is het wat spreker betreurt. De heer Van der Heijden merkt op dat het polderbestuur gemeend heeft raad te moeten vragendat het dus aan het gemeentebestuur niet kwalijk kan nemen, dat ook dit hetzelfde gedaan heeft. De heer Zijlmans oordeelt dat het best is deze zaak spoedig af te doen hoe langer het duurthoe meer moeielijkheden er zullen komen. De heer Van Riel kan niet nalaten zijne ver wondering er over uit te drukken dat de leden van het polderbestuur, die dagelijks aan de haven komennooit gesproken hebben zoolang het werk in gang was maar eenvoudig hebben laten doorwerken en thans eerst met hunne bezwaren voor den dag komen. De heer Zijlmans antwoordt dat het feit eerst geconstateerd moest wordenalvorens iets te kunnen zeggen. De heer Van Riel vindt dit juist als men iemand iets wil afvangenmaar niet als men vriendschappelijk tegenover elkander staal, zooals gemeente- en polderbestuur behooren te doen. De heer Zijlmans zegt, dat hadde men het voorstel van den polder gevolgd om de haven ten westen af te graven er geen moeielijkheden zouden geweest zijn. De Voorzitter zegl dat toen de eerste krui wagens grond op de kade waren gebracht, de voorzitter van het polderbestuur hem verzocht heeft niet de geheeie massa op een hoop te laten werpen, maar op drie of vier verschillende, waarop hij, sprekergeantwoord heeftdat dit zou gebeuren, gelijk ook heeft plaats gehad. De heer Van Es zegt dat de heer Zijlmans zijne verwondering heeft uitgesproken dat het door gedep. staten gezonden stuk niet ter tafel was gebracht. Maar burg. en weth. waren wel degelijk verplicht een reis naar 's Bosch te maken om advies te vragen, daar zij in het begin der week een brielje kregen, dat het zand in de haven zou worden geworpen als het einde der week niet geruimd waszij moesten toch wel weten hoe zij in dit geval te handelen hadden. De Beer Van Heijst vraagt waarom het ge meentebestuur permissie vroeg om landvesten in de kade te maken, toen zij er reeds lagen. De heer Van Es antwoordt dat spreker zich vergistzoover hem bekend is liggen er geen landvesten in de oosterkade alleen eenige palen om de kade onder talud te brengen. De voorzitter zegt dat geen landvesten moch ten worden aangebracht zonder vergunning daar het echter hoogst noodzakelijk bleek die te leggen, is de vergunning gevraagd. De heer Zijlmans zegt dat deskundigen sterk waren tegen liet aanbrengen van landvesten. De heer Van Es antwoordt dat aan de west zijde geen enkele landvest ligt, waardoor de kade iets geleden heeft. De heer Zijlmans oordeelt dat ook geen enkele dier landvesten iets beteekent. De heer Van Riel meent dat de kade niet slechter zou zijn al waren er landvesten in. De heer Van Heijst zegt dat twee deskundi gen juist het tegendeel hebben beweerd. De voorzitter zegt dat er lang genoeg over deze zaak gepraat ishij stelt voor in eene volgende vergadering nader te beslissen en sluit, daar niemand meer het woord verlangt, de vergadering. Uit Brussel worden reeds voorteekenen van een vroegen en strengen winter gemeld. De zwaluwen trekken in grooten getale naar het

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1