Frankrijk. Zwitserland. Italië. Engeland. Oostenrijk. Turkije. Rusland. Duitschland. uitvoeringen" Egypte. BINNENLAND. Zuiden. Dit is veel vroeger dan gewoonlijk daar deze vogels bij eenigszins gunstig najaar tot in October blijven. Misschien zijn zij bevreesd, dat de Engelschen voor hen geen plaatsje meer in Egypte overlaten. In een magazijn van de lue de la Catlie- drale te Luik heerschte onlangs groote opschud ding. Eeu jongwelgekleed gedistingueerd vreemdeling kwam binnen om iets te koopen en twee aardige winkeljuffersde eene zeer blond de andere zeer bruin wilden om strijd den aar- digen kooper bedienen. Maar opeens en zonder dat de betrokkene zich rekenschap kon geven van de zaak was het haar van de bekoorlijke blondine voor de helft bruin geworden en dat van de brunette blond. Het was een dwaas gezicht en iedereen barstte uit in een homerisch gelach. J)e beide meisjes keken in den spiegel en namen de vlucht. Het wonder was bewerkt door den jongen vreemdelingdie niemand anders was dan de goochelaar Henry. Met onbegrijpelijke handigheid eD vlugheid had hij de valsche vlechten der dames verwisseld. Het is vermakelijk te'zien, met welk een ijver de Fransche pers Egypte's toekomstig beheer bespreekt. De Débats zegtdat Engelands invloed in het Nijlland het grootst moet zijn doch Frankrijk Albion ter zijde moet staan. De République Francaise dringt aan op de hand having der E.igelsch-Fransche controle. De Voltaire beweert van hooger hand vernomen te hebben dat het kabinet van St. James bereid is Frankrijk eenige concessies te doen. Te Parijs is een gevaarlijke dicveubcude gearresteerd. Reeds hadden eenigen tijd geleden talrijke gevangennemingen plaats gehaddoch een der ontkomen boosdoeners, zekere le Serbe, wist wederom een bende te vormen, die, onder bevel van vier luitenantsop vier plaatsen te gelijk moest «werken". Een energieke spion der politie had zich echter ook in de bende laten opnemenhij verklapte alle plannen aan de politie en verleden week is het deze dan ook op een avond geluktal de boosdoeners tot le Serbe, die thuis gebleven was incluisge vangen te nemen echter niet dan na een hevig gevecht. Den 20 Juli jl. huwde een jong notaris te Branssat zijn nichtje en ging voor zijn huwe lijksreisje naar Parijs. Daar hadden de jongge huwden een vriend wonendie hun den weg in de hoofdstad zou wijzen. Het drietal amu seerde zich uitstekend vooral de jonge echtge noot die wel een beetje wat men noemt een bon vivant was, en zich, toen men den 27sten Juli bij Bnllier was, zeer op zijn gemak gevoelde en niettegenstaande de tegenwoor digheid zijner vrouwmet verscheidene manne lijke en vrouwelijke bezoekers van verdacht allooi kennis aanknoopte. Toch had mevrouw ook heel veel pleizier gehad en uiterst voldaan over het uitstapjezou het jonge echtpaar den vol genden middag Parijs verlaten, 's Morgens terwijl mevrouw nog te bed lag, ging meneer een eindje wandelen en hij kuiert nogTevergeefs zijn alle nasporingen geweest; men vreest dat hij naar zijn vrienden en vriendinnen van den vorigen avond gewandeld en daarmede in de handen van een bende deugnieten gevallen is. dezelfde hoogte waar dezer dagen het vreeselijk spoorwegonheil plaats vond. De sneltrein was bij Appenweiler gekomen, toer. de reizigers plot seling het noodsignaal hoorden. Uil het raampje kijkendezagen zij een goederentrein op het zelfde spoor naderen. Dank zij het krachtig remmen van het personeelwerd de trein tot staan gebracht en weder een groot onheil voor komen. Het personeel van den sneltrein wist niets van een te verwachten goederentrein en had daarvan ook aan het station geen mede- deeling ontvangen. By de mijnontploffing nabij Dortmund is het aantal dooden minder daa men verwachtte. Slechts een arbeider werd gedood maar dertien zwaar en een licht gekwetst. Daar de ventilatie onbeschadigd was gebleven kon men dadelijk aan de redding beginnen en binnen twee uren waren allen uit hun netelige positie gered. Uit Lugano wordt onder dagteekening van 16 dezer aan de Berner Bund per telegraaf gemeld: «De waterstaud van het meer rijst. Spoorweg en postdienst in noordelijke richting zijn ge stremd. De post der St. Gotkardspoorweg is weggebleven." De redactie der Bund voegt bij dit telegram het bericht dat de St. Gothard spoorweg Zaterdag ten gevolge van grondinstor- tingen bij Gurtnellen en Faido tijdelijk oubruik- baar was, en dat de stremming der communicatie langs den Monte Cenereblijkens officieel be richt was opgeheven. Voorts bevat het blad een telegram van 16 dezer uii Chur, inhoudende «Zware sneeuwval in de hoogere streken. De postverbindingen over den SplügenLukmanierOberalp en Bernhardin zijn gedeeltelijk gestremd. Reeds Vrijdag kon de post niet meer de Obcralp-roule passeeren. Ook de Splügener post is dien dag moeten terugkeeren. Het ongunstige weder houdt aan." zijn verhoor weigerde hij eenige verklaring te geven. Ook een lid van de Irredenta partijdat uit Italië naar Triest gekomen wa9 is daar in hechtenis genomen. Overdank's koetsier wordt mede voorloopig in verzekerde bewaring ge houden. De keizer zag om het gebeurde niet van zijn bezoek aan Triest af. Den volgenden morgen kwamen Z. M. de keizerin, de kroonprins en de kroonprinses in die stad aan waar zij met buitengewone geestdrift werden ontvangen. Het bezoek aan de tentoonstelling, de receptie, illu minaties en andere feestelijkheden liepen alle in de beste orde af. De keizer en de keizerin hebben Woensdag Triest verlaten en zijn naar Miramar teruggekeerd. Prins Rudolf en prinses Stephanie volgden hen Donderdag. De toestand in Noord-Italië is inderdaad verschrikkelijk. De stad Como staat grootendeels onder waterMilaan eveneens. Te Krona zijn vier bruggen en een aantal huizen weggeslagen, Ook uit Milaan, Lugano, Vicenza en Padua komen noodberichten. De minister van open bare werken is dan ook naar de geteisterde streken vertrokken om bijstand te verleenen. In de omstreken van Napels hield zich onlangs de gevreesde rooverbende der Caiellari op men wist te ontdekken waar de aanvoerder sliep en zes karabiniers omsingelden zijne woning, terwijl hij alleen thuis was met zijne vrouw en zijne dochters die hun man en vader met tij— gerinnenmoed verdedigden. Vergeefs echter en reeds was de hoofdman een eindweegs weg gevoerd toen eenige lieden zijner bende hem te hulp schoten en er in slaagden hem te ontzetten. De onderkoning van Ierland heeft, terugkee- rende van een tochtje door het Westenals zijn gevoelen en reis-resultaat te kennen gege ven dat op onderscheidene plaatsen des lands teekenen van beterschap ziju waar te nemen. Naar zijne meening evenwel is het eenige middel om in Ierland weer geordende toestanden te krijgenkapitaaldat de ontwikkeling van 's lands hulpbronnen bevordert, maar natuurlijk nooit toevloeien zal zoolang de ongeregeldheden en misdrijven voortduren. Op den Noord-Britschen spoorweg in in Schotland heeft bij Riccarton een botsing plaats gehad tusschen een goederentrein en eenige van een helling komende wagens, waarbij twee spoor wegbeambten gedood zijn. De attaché bij het Nederlandsche consulaat te Londende heer H. W. Taylorkeerde maandagavond van de woning van lord Cairns naar de zijne terug en werd op de Theemskade, dicht bij de Chelzeabrug, plotseling door een man aangesproken die hem onder allerlei be dreigingen om geld vroeg entoen de heer Taylor weigerdeeen kameraad floot. De heer Taylor werd nu vastgehouden, van zijn horloge en kostbaarheden beroofd en ook eeoigszins mis handeld totdat er te langen leste een agent opdaagde, die de twee schurken wist te arres teeren. Toen het Engelsche korvet Comus dezer dagen van San Francisco naar Victoria in Br usch Columbië zou vertrekkenmet den markies van Lome en prinses Louise aan boordkreeg de kapitein een anoniemen brief, dat een torpedo de korvet in de lucht zou doen springen, zoodra het koninklijk echtpaar aan boord was. Alles werd onderzochtgeen gevaar echter ontdekt en de Comus vertrok zonder ongeval. De deken van Windsor, Wellesley aal moezenier der koningin griffier der orde van de kousenband een baantje dat jaarlijks 2500 pond oplevert is 73 jaar oud overleden. Reeds is met een enkel woord gemeld, dat ontzettende regens vooral in Zuid-Tyrol en Ka- rinthie hevigeoverstroomingen hebben veroorzaakt, die groote verwoestingen hebben aangericht. Uit de lallooze berichten, die wij daaromtrent in de Oostenrijksche bladen aantreffen, nemen wij de volgende feitelijke bijzonderheden over. In Zuid-Tyrol en in het Pusterdal heeft vooral de spoorweg der Siidbahnmaatsehappij veel ge leden. Twee bruggen zijn vernield en op ver scheidene plaatsen is de spoorwegdam weggespoeld zoodat het verkeer voor eenige dagen gestremd is. In het personen verkeer hoopt men spoedig te kunnen voorzien, door bij de vernielde ge deelten der lijn du passagiers per postwagen te vervoeren, maar het goederen verkeer zal voor geruimen tijd gestaakt worden. De Südbahn lijdt hierdoor, in verband met het graanvervoer in dezen tijd van het jaarenorme verliezen, maar heeft niettemin terstond maatregelen ge nomen om de haar ten uitvoer opgegeven goederen langs concurreerende lijnen te expedieerer..Volgens de Neue freie Presse wordt deze winstderving, benevens de materieele schade voor de maatschappij op een verlies van meer dan fl. 500.000 geschat. Bozen is door het water ingesloten, en zijn spoorwegverbindingen, zoowel langs de Südbahn a^s langs den weg naar Meran, zijn afgebroken. Ook Meran wordt door het onrustbarend stijgen der Etsch ernstig bedreigd. Bij Gargazon, heet het, zou de watervloed aan 9 personen het leven gekost hebben. Treute is eveneens overstroomd en in het burige Bruneck zijn door de kracht van het water eenige huizen ingestort, en steeds bleef de regen aanhouden, zoodat men met zorg de toe komst tegemoet ging. Burgers en militairen zijn in de weer om hulp te verleenenwaar die noodig is. Uit Villach wordt gemeld dat door het stijgen der Drau, tengevolge van drie dagen aanhoudende regens, geheel Boven-Karinthie in eene zee is herschapen. Alle bruggen over de Drau, stroom opwaarts van Villachzijn zonder onderscheid vernield, ook de spoorwegbrug, waarvan een pijler met bovenbouw bezweken is. Ook de stad zelve staat halverwege onder water. De rijke, nagenoeg reeds binnengehaalde oogst van 1882 kan in de overstroomde streken als totaal verloren worden beschouwd. De stad Oberdanburg staat anderhalven meter onder water. Meer dan 200.000 planken, aan houthandelaars toebehoorende zijn door den stroom meegevoerd. De keizer van Oostenrijk heeft 5000 fl. voor de slachtoffers gezonden. De conferentie te Constantinopel tot regeling der Turksch-Grieksche geschillen is verdaagd daar verscheidene gezanten nog gecne instructies hadden ontvangen. Volgens eene andere lezing zou echter de geheele bijeenkomst twijfelachtig zijntengevolge van Duitschlands tegenstand. Het kabinet van Berlijn toch zou eischendat de twee kibbelaars zich zonder bemiddeling der mogendheden met elkaar verstonden. En een conferentie tusschen Said pacha éu Condouriotis heeft niet het minste resultaat gehaddaar de Porte Nezeros nu weer niet wil afstaan maar drie andere vestingen aanbiedt, die Griekenland weigert. Het eind van 't lied is dus nog niet gezongen. Zou een kanonsaccompaguement weer noodig wezen Aan de berichten omtrent eene geheime En- gelsch-Turksche overeenkomstwaarbij Epypte in denzelfden staat van afhankelijkheid van Engeland zou geraken als b. v. Cyprus wordt door niemand, naar het schijnt, in ernst geloofd. Hoe achteloos men op de Badensche spoor wegen met de reizigers omspringt, bleek Don derdag weder niet ver van Freiburg, bijna op Meu heeft een aanslag op het leven van den keizer van Oostenrijk ontdekt, uit te voeren bij zijn bezoek aan de stad Triëst. Te Ronchibij de Italiaansche grensont moette een voerman een kameraad, die een rijtuig met een houten kist er in reed. In antwoord op zijn vragen vertelde de man hemdat de twee reizigers, die hij gereden had, het rijtuig hadden verlaten, om langs bijwegen over de grens te komen. De voerman kreeg achterdocht en deelde zijne ontmoeting aan de overheid van het naburige dorp mede. Er werden gendarmes naar de herberg gezon den, waar de vre< mdelingen hun intrek genomen hadden. Zij vonden daar in een gesloten kamer, die zij met geweld moesten openen de beide mannen bezig met het vullen van een paar Orsini- bommen. Een der kerels sprong, toen hij zich ontdekt zaguit het venster en ontkwam de andere schoot een revolver af op de gendarmes en werd gevat voor ook hij ontvluchten kon. Hij is uit Triëst afkomstig, heet Overdank en is een deserteur van het Oostenrijksche leger. Bij Uit St. Petersburg wordt door Reuter's agent gemelddat de czaar Dinsdagavond om acht uur naar Moskou is vertrokken waarschijnlijk om zich te laten kronenmaar de dag der plechtigheid wordt nog streng geheim gehoudeu. Tot de aankomst van den keizerlijken trein te Moskauwerden privaat-telegrammen langs de lijn niet toegelaten en werd het verder spoor' wegverxeer tusschen de oude en de nieuwe hoofdstad geschorst. Niet minder dan 30.000 soldaten waren langs den spoorweg ter bewaking opgesteld. Woensdag kwam de keizer te Moskou aan. De keizerin hunne kinderen de grootvorsten AlexusPaul en Sergius begeleidden hem en ook de minister van binnenlandsche zaken is te Moskou aangekomen. Natuurlijk werd de czaar door een groote volksmenigte en met jubelkreten begroetmaar schrille tegenstellingde buitengewone veiligheidsmaatregelenwelke ver leden jaar ook genomen moesten worden zijn nu weer bevolen. Donderdag hield de keizer op het Chodin- scheusveld eene revue over de troepen die ook werd bijgewoond door de keizerin en de geza menlijke leden der keizerlijke familie. De keizer was te paard en naast hem reed de vorst van Montenegro. De keizer vertoefde in het gebouw der tentoonstelling tot 's avonds 6 uur. De orde in de stratenwelke de keizer pas seerde werd door vereenigingen uit het volk gevormdgehandhaafd. Politie was weinig of in het geheel niet zichtbaar. veldtocht recapituleerende, wijst de generaal opperbevelhebber er met trotsch op, dat deze schitterende feiten en heldhaftige bedrijven zijn toe te schrijven aan den grooten moed en de edele plichtsbetrachting die alle rangen hebben bezield. Men ziet, ontevreden is de generaal niet. Hij wil nu nog een gala-doortocht door Caïro houdenzooals de circus Sanger aan het einde der voorstellingen er ook altoos een hield. De khedi e zal ook meerijden. Intusschen hebben te Caïro allerlei op standjes plaats gehad, en Wolseley heeft dan ook aan Sultan pacha doen weten dat hij als zij zich herhaalden, van uit de citadel de stad beschieten zou. Een proclamatie heeft dit voornemen aan het volk medege deeld en sedert is het rustig. Doch ook, en het is niet te verwonderen dat de be volking, al munt ze niet uit door overmoed, niet geheel kalm het Engelsche juk op de schouders duldt, ook elders komen nog „ongeregeldheden" voor. Zoo te Damanhoer, waar de vroegere, nu weer herstelde gou verneur door de bevolking vijandig werd ont vangen men ging hem zelfs te lijf en wondde eenige personen uit zijn gevolg. Engelsche soldaten kwamen de rust herstellen. Ook werden eenige Engelsche officieren, die Dinsdag van Cairo een bezoek aan de citadel wilden brengen, door Bedouïnen naar de hoofdstad teruggejaagd. De Times verneemt, dat aan Malet is opgedragen, den khedive mede te deelen dat geen doodvonnis van een der hoofden van de rebellen zonder vergunning der Engelsche regeering mag worden uitgevoerd. De Times voegt er bijdat stappen worden gedaan om Engelsche advocaten voor de ver- dediging van Arabi en zijne medegevangenen te verkrijgen. Twee gewichtige arrestaties hebben plaats gehadten eerste van Mahmoed Sami pacha een der wreedste «muiters", en van den Zwit- serschen ingenieur Ninetdienaar men zegt niet opgehouden heeft Arabi tot den opstand aan te zetten. Mahmoed was toen men hem gevangen nam als priester van de moskee van El Azhar verkleed. Een Turksch blad heeft voorgesteld de aan de inwoners van Alexandrië uit te keeren schadeloosstelling te vinden uit de zeer aanzien lijke bezittingen van de voornaamste Eygptische rebellen. Niet kwaad bedacht Pordsaid, 21 September (des avonds). Nadat eene order van Yacoub-pacha aan de soldaten te Damietta om de wapenen neer te te lego-eu en naar hnne haarsteden terug te keeren ont vangen waswerd daaraan door het geheele garnizoen dier vesting voldaan. Abdelah cn Aboulata vertrokken met een zwak eskorto van Mustafezin in de richting van Kaïro. Generaal Wolseley heeft een dagorder uit gevaardigd, waarin hij het leger gelukwenscht met het schitterend succes, dat den veldtocht in Egypte heeft bekroondwelke den 14n, door de overgaaf van de citadel van Cairo en van Arabi pacha, den voornaamsten op standeling tegen de heerschappij van Z. H. den khedive, is geëindigd. In 25 dagen is het leger te Ismailia geland, is het de woestijn van Zagazig doorgetrokkenheeft liet de hoofdstad van Egypte bezet en heeft het den vijand viermalen verslagen den 24 Aug. te Magfar, den 25n te Tel-el-Mahoet, den 9 September te Kossassin en eindelijk den 13 September te Tel-el-Kebir, waar liet, na een moeielijken nachtmarsch, den vijand een volledige nederlaag toebracht, een zeer ver sterkte stelling met de punt der bajonet be stormende en al zijne stukken geschut, on geveer 60 in getal, veroverende. De gebeur tenissen van den korten en beslissenden WAALWIJK. Door de harmonie l'Espérance zal Zondag op de harmoniezaal bij A. N. Van Riel worden uitgevoerd 1. 2. 8. 4. Victoria-marsch. Curth. Osman Pacha, ïnarscli. v. Hemert. Potpourri de Popéra Jerusalem. Verdi. Hardlooper-galop. Hörig. Zondag 24 September, nam. 4 uur, concert bij den heer G. G. Van Huiten, door de harmonie PEspérance. LOONOPZAND. Zondag 24 September, nam. 7 uur, concert bij den heer A. Pijnenburg, door de lieder tafel «Echo der Duinen." Waalwijk23 September 1882. Bij gelegenheid der verleden Donderdag alhier gehouden jaarmarkt, waren door de XlVe af- cleeling der Noorbrabantsche maatschappij van landbouw verschillende premiën uitgeloofd. Ter mededinging waren ingeschreven 11 paarden 3 stieren7 kalfkoeien 9 kalf— vaarzen. De keuringscommissie bestond uit de keeren: Jan Haverhalste Sprang, A. de Kort, te Baardwijk (alleen voor runderen) Fl. van Baal te Waalwijk (alleen voor paarden), M. Bink te WaspikN. Verschure te Waspik en D. van Campen te Capelle. De premiën werden toegewezen als volgt I Voor het beste paard van 46 jaar le Prijs f25 en een hoofdstel aan F. Ver schure te Waspik. 2e prijs een hoofdstelaan W. Hagoort te Capelle. II Voor den besten stier van D/g tot 2l/2 jaar: le prijs f25, aan D. A. de Bruijn te Capelle, 2e prijs f10, aan A. van Riel, te Waalwijk. III Voor de beste nagenoeg rijpe kalfdragende koe: le prijs f20 aan C. de Rooijte Sprang, 2e prijs flü aan P. J. Rijken, te Sprang. IV Voor de beste vaars le prijs f 15 aan J. Loeff, te Baardwijk, 2e diploma aan D. van Bavelta Besoijen.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2