Een tweede Hulp Onderwijzer BEKENDMAKING. NATIONAAL (MMS HOOFD „Vlijt en Volharding" WANDGEDIERTEN, Kantongerecht Waalwijk. Handelsberichten. dei- openbare School AANBESTEED: Zondag 24September 1882. Finale Uitroeiing WXSL Het schoonmaken en uitdiepen van Waterloopen in den ge noemden polder en de Loint op die plaatsen waar het be stuur zulks noodzakelijk acht. ZEGT HET VOORT. Kruisboogschutters-Gezelschap De uitreiking der prijzen had plaats op de zaal van Musis Sacrum in eene vergadering van do XlVe afdeeling. Aan de bestuurstafel hadden, behalve de leden van het bestuur, plaats genomen de burgemeester en secretaris van Waalwijk daartoe uitgenoodigd. De voorzitter, de heer Van Dijkwees er in zijne openingsrede op dat in vorige vergaderingenzoowel in voor drachten als door samensprekinggewezen was op verschillende gebreken, die den. landbouw aankloven, en verschillende wenken waren gegeven om die te verbeteren. Thans had de afdeeling gemeend ook in een anderen zin to moeten werkzaam zijn nameulijk door een wedstrijd uit te schrijven voor lu-t schoonste vee en zoodoende de veredeling van den veestapel te bevorderen. Spreker ontkent niet dat hij meer deelneming verwacht had maar meent toch voor eene eerste proef redenen van tevredenheid te mogen hebben zij die niet inzonden hebben zeker bezwaren gehaddie zij thans wel als ongegrond zuilen beschouwen zij die wel inzonden hebben eene goede daad verrichtdie den landbouw ten goede zal komen, 't Spijt spreker, dat er niet meer premiën zijn uitgeloofd maar de kas der afdeeling liet dit niet toehij zegt dank aan het gemeentebestuur vau Waalwijk en aan een geacht en aanzienlijk ingezetene dier gemeente daar zij door hunne bijdragen het bestuur der afdeeling in staat hebben gesteld de prijzen te bepalen zooals thans is geschied. Hij wenscht de bekroonden geluk en hoopt dat zij op denzelfden weg zullen voortgaan de niet bekroonden spoorde hij aan hun best te doen opdat zij die lieden de laatsten waren bij een volgende gelegenheid de eersten zouden zijn. Hierna overhandigde de voorzittei de diploma's aan de eigenaars der bekroonde stieren de premiën worden niet gegeven, dan nadat voldaan is aan de gestelde voorwaarde dat de bekroonde stieren gedurende liet eerste halfjaar na de be kroning binnen de afdeeling op de gewone voorwaarden ter beschikking van den veestapel moeten blijven. Onder gepaste toespraken werden vervolgens de premien uitgereikt door Dr. van Heijst aan de eigenaars der bekroonde paarden door den burgemeester van Waalwijk aan de eigenaars der bekroonde kalfkoeien, en aan de eigenaars der bekroonde kalfvaarzen door der. secretaris der afdeeling van Heijst. Deze beval de belangen der afdeeling aan de aanwezigen aan het ledental behoort grooter te worden hij verheugt zich dat de afdeeling thans een uiterlijk teekëii van leven gegeven heeft, maar zij moet in staat gesteld worden meer uit te richten vooral in 't belang der landbouwers door aansluiting toch kan men groote zaken, die voor ieder afzonderlijk onmogelijk zijn; hij wijst o. a. op den aanvoer van compost en van raapkoek die in 't grootdoor bemiddeling van 't proef station te Wageningen, zeer goedkoop te krijgen zijn spreker spoort ten slotte iedereen aan om als lid toe te treden en zooveel mogelijk te bewerken dat vrienden en kennissen hetzelfde doen. Dr. van Heijsthiertoe door den voorzitter uitgenoodigd, dankt de juryleden voor de wel willendheid, ijver en onpartijdigheidwaarvan zij hebben blijk gegeven en waaraan niemand twijfeldeverder allen die door liunne tegen woordigheid blijk van belangstelling hebben ge geven of op de eene of andere wijze hebben medegewerkt tol het welslagen der onderneming; spreker spoort op zijne beurt iedereen aan als lid toe te treden opdat het bestuur instaat gesteld worde al het noodige te doen om land bouw eu veeteelt in de XlVe afdeeling te doen bloeien. Wij op onze beurtkunnen niet nalaten er op aan te dringen dat ook zij die nog geen lid der maatschappij van landbouw zijn zich als zoodanig laten inschrijven men behoeft daartoe geen landbouwer of veehouder te zijn behalve toch dat de bloei van den landbouw en van den veestapel indirect ten voordeele komt van het algemeen zijn er voor alle neringdoenden ook directe voordeelcn aan verbonden. Iedereen toch heeft gezien hoeveel volk er op de Donderdag ge houden premiemarkt meer wasdan op eene gewone paardenmarkt. Al die menscheu laten toch geld in de gemeente. Ons gemeentebestuur, dit ten volle begrijpendeheeft zich niet onbe tuigd gelatenmaar dit is niet genoeg; de han delaars en neringdoenden moeten ook in hun eigen voordeelzich de jaarlijksche kleine con tributie getroosten tot bevordering van het schoone doeldat de maatschappij van landbouw zich voorstelt. Om lid te worden kan men zich aanmelden bij den secretaris der afdeelingdeu lieer J. A. J. van Heijstte Baardwijk. Door den koopman S. liakkert alhier werd deze week van mej. de Wed. de Bakker te Be- soijen leder gekocht tegen f 7 het Vs kilo 't was echter geen gewoon leermaar een oud behangsel dat zich in het huis van de verkoopster bevond 't ia geheel gaaf en ongeschonden en weegt 1.3 kilo. Zij die per rijtuig den Bosch van deze zijde binnen komenworden in hun belang gewaarschuwd geen gebruik te maken van de oude bruggen die naar de St. Janspoort leiden. Het paard van een der ingezetenen dezer gemeente trapte deze week door de eerste brugkeen en viel. Gelukkig werd het dier op de been gehouden en liep het ongeval zouder verdere nndeelige gevolgen afanderen zouden wellicht minder gelukkig zijn. Naar men ons mededeelt zou er gisteren onder Baardwijk tot tweemaal toe een wild varken gezien zijn door een vrouw die bezig was aardappelen te rooien. Een drietal mannen zijn later uitgegaan om liet dier op le sporen maar zonder gevolg. De eerste kamer heeft het adres-antwoord op de troonrede met algemeene stemmen aange nomen na mededeelingen van den minister van financiën baron van Lijnden over den loop der crisiswaaruit blijktdat hij eerst de nieuwe opdracht tot vorming van een kabinet aanvaardde, toen hij de wetenschap had dat de koning weigerde de voorwaarden aan te nemen die de lieer Tak van Poortvliet had gesteld tot indiening van geformuleerde voorstelleu tot grondwets herziening. De regeering bleef overtuigd dat eerst een nauwkeurigernstig onderzoek aan eventueele grondwetsherziening moet voorafgaan. De minister van binnenlandsche zaken de heer Pijn acker Hordijk verklaarde dat de re geering het onderzoek over de noodzakelijkheid eener grondwetsherziening niet wilde aanvangen, voor dat het ontwerp tot wijziging der kieswet, dat in de volgende maand wordt aangeboden zal zijn aangenomen. De kamer is daarna op reces gescheiden, Donderdag lag het lijk van mgr. A. J. Schaepman in de kathedraal te Utrecht in vol ornaat ter bezichtiging. Duizenden belangstel lenden stroomden toe; voor velen was het een waarlijk treffend gezicht den doode daar te zien liggen in de fraaie zwaar mahoniehouten kist in het aartsbisschoppelijk gewaad met den myter op het lioofd en het kruisbeeld in de hand. De oogen van den overledene zijn toegedrukt. Tien kaarsen brandden om de baardie onder een troonhemel van rouwfloers staat. Twee geeste lijke zusters badden bij het lijk. De geheele kerk was met rouwfloers behangen. Voor den bisschop van Boermond die bij den uitvaart dienst de mis zal lezen is een troon opgericht, 't Geheel is zeer eenvoudig en juist daardoor indrukwekkend. Vrijdag had de teraardebestelling plaats. De lord mayor van Londen vergezeld van twee sheriffsden algemeenen secretaris benevens van zijne vrouw en dochters, is te 's Gravenhage aangekomen ten einde de cassette over te brengen bevattende het adres der City aan Z. M. onzen koning. 's Woensdags ten 5 ure werd hij in plechtige audentie bij den koning ontvangen. Te 6 uren verschenen de lord-mayor en en de beide sheriffs wederom ten hove, ditmaal met hunne damesten einde aan de koninklijke tafelte hunner eere aangerichtplaats te ne men. Vooraf werden de lady-mavoress en de ladies bij H. M. de koningin in afzonderlijke audiëntie toegelaten. De lord-major was gekleed in een rok van zwarte zijdekwistig bedekt met gouden borduursel en uitloopende in een langen sleepwelken hij met den arm ophoudt. De halsketen is uit de kostbaarste edelgesteenten, in gouden schakel gevatsamengesteld. Aan dit sieraad was een diamanten ster vastgeheciit, zijnde het ordeteeken van de stad Londen voerende dit insigne wDomine dirige Noster." Donderdag bracht Londeu's burgemeester een bezoek aan Amsterdam. Men meldt uit Grave van 21 September (8 uur vm.j :Sinds de laatste twee etmalen is de rivier sterk wassende. De peilschaal teekent op het oogenblik 9.37 M. boven Amsterd. Peil. met een was van 1.07 M. in de laatste 24 uur. De uiterwaarden staan reeds voor een groot gedeelte onder. Blijft de was aanhouden, alsdan zal men moeten overgaan tot het dichten van den benedenmond der Beersche overlaten, welke bij een peilschaalstand van ongeveer 10,15 M. boven A. P. te Grave begint te werken. De bovenmond is reeds voor altijd afgesloten dooi den spoorwegdam van de lijn NijmegenVenlo, die weldra gereed zal zijn. Door het sluiten der sluizen en de hevige regens is er zooveel binnenwater, dat een groot gedeelte van de traverse der Beersche Maas nu reeds gevuld is waardoor het gras verloren is en het vee naar elders moet gebracht worden. Ook aan de aldaar te veld staande aardappelen is veel schade berokkend. Volgeus de laatste berichten zijn de rivi— ren nog steeds wassende. Blijft de was aan houden, dan zal de zomersluiting in den Baard- wij kschen overlaat nog moeten gelegd worden. Uit Megen meldt men Nadat vóór de laatste regendagen reeds de Maas zonder bekende oorzaak in een half etmaal meer dan D/g meter opliep is er nu een nieuwe en sterke was bijgekomenzoodat een over strooming met al baar ellenden onvermijdelijk is. De Pr. N.-Br. Ct. meldt het volgende Tengevolge van den geweldigen was van de bovenrivieren is de waterstand hier zóó hoog gestegendat de omliggende landerijen zullen onderloopen. De polders //Brand en Beusing" en wBeneden- Aa" zijn heden-nacht reeds ingeloopen. Het zelfde wordt gemeld van de polders van Lith ca Lithoyen beneden den Tiendweg. Men vreest, dat ook de kaden van de waterschappen wBenc- den-Dotnmel" en „Vliert c. a.", aan welker versterking men nog druk arbeidt, bezwijken zullen. Indien de „Beneden-Dommel" inloopt zal ook de Pettelaarsche weg onder water geraken. Door het polderbestuur //Boschveld en Maij" worden krachtige maatregelen tot waterkeering genomen tot behoud levens van den provicialen weg naar Vlijmen. Ook de Bokhovensche over laat en de ackterdijk van den polcier //Van der Eigen" worden versterkt. De toestand is dus weer in een woord ellendig en wijst weer met klem op de noodzakelijke verbetering. Moge 't wetsontwerp ter herope ning van den nieuwen Maasmond spoedig door de wetgevende macht in behandeling worden genomen. Van dóarmioet du redding komen Uit Stevensweert schrijft men In acht dagen tijd is de Maas tot twee malen toe sterk gewassen verleden week Woensdag en van Donderdag tot heden wederom. Tengevolge daarvan heeft het nagras op de lage landerijen herhaaldelijk veelgeleden en zijn de weiden nabij de rivier vooreerst onbruikbaar geworden. Door dat telkens wederkeereude hooge water wordt de bouw van de brug over de oude Maas zeer bemoeielijkt. Met de twee laatste putten voor de pijlers was men in 't begin dezer week bijna gereed toen het water weder kwam en alles over stroomde. Gelukkig is het heden Donderdag vallende met oostenwind die naar wij hopen, wat moge aanhouden om het werk zoo spoedig mogelijk tot een gewenscht einde te brengen. De termijn van oplevering is tot 1 November verlengd. Dinsdagmorgen werd een geladen zand- trein, bestemd voor den nieuw aangelegden Sneekerspoorweg, door een machine der Mij. t. exp. v. staatsspoorwegen over de Sneeker trekvaart, op ongeveer een kilometer afstand van bet station Leeuwarden gestuwd; even nadat die trein gepasseerd was, werd de brug over die vaart door den brugwachter weder opengedraaid. De machinist en de stoker, alsook de begeleidende wisselwachterdie onmiddellijk met de machine moesten terug- keerenbemerkten niet dan te laat dat de brug openstond, met gevolg dat de machine in de vaart reed. De wisselwacbter had nog tijd van de machine te springen, de machinist en de stoker gingen met de machine te water, doch kwamen er gelukkig af, hetgeen vooral te danken is aan den stoker, die den machinist, welke niet kon zwemmen, uit het water haalde. Het verkeer op de lijnHar- lingenLeeuwarden ondervindt thans eenige vertraging, doordien de reizigers nabij de brug moeten overstappen. De scheepvaart is gestremd totdat de machine uit de vaart is gehaald, waarmede wel eenigen tijd zal verloopen. Een telegram van deu gouv. generaal van Nederlandscli Indie, bij onze regeering ontvangen, meldt dat op 13 September te Samalagan door de flinke houding van leger en vloot een belangrijk succes behaald is op de Atjehers. De vijand wiens getalsterkte zeer aanzienlijk was, werd met groote ver liezen uit zijne stelling verdreven. Onzerzijds telde men tien gekwetsten. Samalangan Passangan en Palenk werden door onze marine getuchtigd. In Groot-Atjeh werd de bende van liet oproerig hoofd Njakassar door een patrouille van ons uiteengedreven en liij zelf zwaar gewond. De vijand vluchtte met achter lating van zes dooden, terwijl de patrouille zes gewonden telde. De toestand is over het geheel door de betoonde dapperheid veel verbeterd. V*" Uitspraken van 21 Sept. IS82. M. P. te Baardwijk, openbare dionken- schap geldboete van f2 of 2 dagen gev.; 2. C. V. te Drunen voenvezen geldboete van f1 of 2 dagen gev. 3. J. L. te Loonopzaud openbare dronken schap geldboete van f2 of 2 dagen gev. 4. J. L. Tzni te Loonopzaud, alsvoor, geld boete van f 2 of 2 dagen gev. 5. J. L. Czn. te Loonopzand, alsvoor, geld boete f2 of 2 dagen gev.; 6. W. de B. te Loonopzandalsvoor, geld boete van f2 of 2 dagen gev. 7. A. van N. te Loonopzand, alsvoor, geld boete f2 of 2 dagen gev. 8. A. J. S. te Waalwijk, alsvoor, geldboete van f 2 of 2 dagen gev. 9. W. van der V. te Loonopzand alsvoor geldboete van f 2 of 2 dagen gev. 10. W. van Z. te Vlijmen, alsvoor, geldboete van f 2 of 2 dagen gev. 11. G. van B. te Vlijmen, voenvezen, geld boete van f 1 of 2 dagen gev. 12. J. D. te Loonopzand opev.bare dron kenschap geldboete van f 2 of 2 dagen gev. 13. A. van R. te Baamsdotikopenbare dronkenschap geldboete f 2 of 2 dagen gev. 14. G. I). te Veen, openbare dronkenschap, geldboete van f 2 of 2 dagen gev. 15. M. van D. te Vlijmen, alvoor geldboete van f 2 of 2 dagen gev. 16. J. M. te Vlijmen, alsvoor, geldboete van f 2 of 2 dagen gev, 17. G. van de W. te Vlijmen, nachtgerucht, geldboete f5.50 of 3 dagen gevangenisstraf. Alle in de kosten. WAALWIJK, 21 Sept. De heden gehouden paardenmarkt was door goed weder begunstigd. Be aanvoer van paarden was zeer belangrijkongeveer 300 stuks wax-en aan de lijn. Vele Fransche en Duitsche kooplieden besteedden hooge prijzen, zelfs tot f1000 per stuk. Ter veemarkt was dc aanvoer niet minder be vredigend ruim 700 stuks hoornveewaaronder zich ongeëvenaax-d prachtige exemplaren bevonden, waren aanwezig. De prijzen der kalfkoeien van f200 A f 320 Van dito vaarzen 1'190 a f260 Van Hokkelingen i'110 a f140 Voor Belgische rekening werd wederom het mooiste vee van de markt genomen. Be handel was voor paarden en hoornvee zeer levendig. Biggen 10 it f 15 per stuk. Boter aangevoerd 935 kilo van f 1.21 af 1.39 perk Eieren f4.50 a f5.00 per 100 stuks. Op de looiersbeurs was de handel niet zeer drukalleen voor consumptie werden eenige kleine affaires gedaande stemming was voor huiden en leder wel iets beter. In schors was weinig kooplust nademaal de meeste looiers voldoende zijn voorzien. ■Bcefcr rKSfaaBMarmammusaeesiKxaaaimt' van Dmneil roepen hij' deze op Solicitanten naar de met 1 November aanst. open vallende betrekking van te Drunen (kom der gemeente). Het onderwijs omvat de vakken al der Wet cp het lager onderwijs. De jaarwedde bedraagt f1070 met vrije Woning en Tuin. (Het schoollokaal is nieuw gebouwd. De vereischte stukken vrachtvrij bij het gemeentebestuur in te zenden vóór 5 Oc tober 1882. Alsmede aan bovengenoemde School, op een jaarwedde van f 550. De vereischte stukken zoo spoedig mogelijk in te zenden. Het bestuur van liet waterschap den Bin nen polder van Waalwijk, maakt bekend, dat op Maandag den 25 September 1882, des namiddags 6 uur, ten huize van V. J. GERUISzal worden De voorwaarden van aanbesteding liggen ter inzage ter Secretarie alhier. gevestigd hij den heer G. G. VAN HULTEN te Waalwijk. op Bijeenkomst Js middagsten 12 ure, ter herbage van den Heer G. G. VAN HULTEN, Stoomtramwachtkamer. De uitgeloofde prijzen bestaan in: Eerste prijs. Een prachtig gouden medaille voor, het zestaldat de meeste punten zal behalen. Tweede prijs. Een prachtig verguld zilveren medaille voor het zestaldat met zijn getal punten op die van het eerste volgt. Derde prijs. Een zilveren medaille voor het zestaldat met zijn getal punten op die van het tweede volgt. Vierde prijs. Rozenprijs voor het zestal, dat de meeste rozen zal treffen. Vijfde prijs. Een zilveren medaille voor de verstkomende. Zesde prijs. Een prachtig zilveren eerekruis voorden schutter die de meeste punten zal behalen. Het concours zal opgeluisterd worden met muziek van de harmonie FEspérance van Waalwijk, beschermheer de WelEd. Heer J. VAN DEN ELZEN. Retourkaarten a 60 cent, geldig voor den gewonen trein van 10.50 voorm. uit Tilburg en den extratrein van 10,30 's avonds uit Waalwijkverkrijgbaar hij den Heer CH. DUZÉE, aan het station te Tilburg. van zonder reuk of iets te beschadigen, met zes jaar garantie en de stipste geheimhouding. Adres M. VAN DER IIEIM, te Lekker- kerk. Inspectie Kosteloos. Vele attesten en dankbetuigingen liggen ter inzage.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 3