Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. Egypte. BINNENLAND. wondenen 100 anderen lichte kwetsuren. Het totaal aantal slachtoffers is dus 270. Van de zwaar gewonden verkeeren vier nog in levensgevaaren ook onder de minder zwaar gekwetsten zijn e» zeker nog niet buiten gevaar. Zoo is onlangs een burger van Colmardie bij het ongeluk er heelhuids was afgekomen plot seling toen hij op een feest deelnam aan den dans dood neergestort, tengevolge van inwendige kneuzingendie hij door den geweldigen schok bekomen had. Alweer een ongeluk op den Badischen spoorweg. Een trein is op een brug geloopen die geihaakt moest worden en waarop een wagen met materiaal stond. Deze wagen is vernield en de man die er zich op bevond gedood doch wonderbaarlijkerwijze is de trein er goed afgekomen daar de machinist slechts licht ge wond is en conducteurs en passagiers er met den schrik vrijkwamen. De Berlijnsche bankier Max Löwenstein die onlangs plotseling uit die stad vertrok met een aanzienlijke som geldis nu te Liverpool gevatjuist toen hij aan boord wilde gaan van een naar Amerika vertrekkende stoomboot. Hij had een bedrag van 200,000 mark bij zich en reisde op een pas van een rechtsgeleerde te Berlijndie deze had aangevraagd voor een reis naar Amerikawaarvan hij later had afge zien. De rechtsgeleerde was dien pas eenige weken geledenop onverklaarbare wijze kwijt geraakt. 't Is koud in Zwitserland 1 In het Berner Oberland is van den tweeden hooioogst niets terecht gekomen er ligt een voet sneeuw. In Appenzell i3 het zoo koud als midden in den winter. Het hospitaal op den Simplon moet door een sneeuwlaag van vier voet omsingeld zijn. De St. Gotthard spoorweg is nu weer vrij doch die tusschen Bellinzone en Lucarno wordt door het wassen van het Lago Magiore bedreigd. In Tyrol zijn verscheidene dorpen geheel ver woest. Een hongersnood dreigt vele andere daar er hulp te brengen bijna onmogelijk is. In één plaats werden 26 lijken en daarmede nog lang niet alle vermiste personen gevonden. De berichten omtrent de overstroomingen waren Vrijdag uit sommige plaatsen gunstiger. In het Etschdalvooral in de omstreken van Meranbleef de regen echter nog aanhouden en was alle gevaar nog niet geweken. Van Bozen tot Trente vertoonde het geheele dal zich als een meer. De weg tusschen die beide steden was slechts op een klein gedeelte vrij van water, doch bij de afzending van dit bericht begon de Etsch weer te rijzen. Het postverkeer tusschen Bozen en Meran had plaats door middel van een vlothetgeen echter niet veel beteekende omdat er toch van Bozen geen aansluiting naar het noordenzuiden of oosten kon worden ver kregen. Daarentegen was er Donderdagmiddag voor het eerst sinds den voorafgaanden Zaterdag een postbode te voet uit Landeckover het gebergtete Meran aangekomen. Wegens die stremming heerschte er op het telegraafkantoor aldaar zulk eene druktedat het vrij wat in spanning kostte om aan de eischen te voldoen want er waren toen ruim 800 vreemdelingen in de stad. Intuschen zag het er in den Pitschgou nog zeer treurig uit. Het dorp Prat stond half onder waterhet district Glurns had zwaar geleden en vooral de weg naar Landeck was zwaar beschadigd, üok in het Oude— en Mun sterdal heeft het water grooie verwoestingen aangerichtmaar nog veel erger is de vernieling in het Eisackdal. Nabij Bluman is het wacht huis met een groot stuk van den rijksweg totaal verdwenen. Terwijl de Eisack door den spoor wegtunnel drongwas dit de eenige weg om hooger op in het dal te komen. Daarom werden aan beide einden van den tunnel fakkels gebrand. Een eind verder is de brug over de Thieserbeek' weggeslagen. De spoorbrug stond nogmaar in hare onmiddelijke nabijheid is de spoorwegdijk doorgebroken en van daar is de weg tot Klausen op verscheidene plaatsen weggebrokkeld. Al de spoorbruggen tusschen Bozen en Brixen zijn de eene meer de andere minder beschadigd er is er echter geen ingestort. De directie van den Zuidelijken spoorweg gelooft evenwel niet dat de dienst tusschen Brixen en Bozen binnen eene maand hersteld kan zijn. Yoorloopig wordt de weg tusschen die steden gebruikt voor voet gangers. In het Grödener dal zijn een. aantal huizen weggeslagen en ook menschen omgekomen. Niet minder erg zag het er uit in het Pustherdal, alwaar de stad Bruneck zes dagen achtereen door de woedende golven der Rienz met onder gang werd bedreigd. Aldaar zijn 24 huizen weggespoeld20 zoodanig beschadigd dat zij zullen moeten worden afgebroken, terwijl er vele bij de afzending dezer berichten nog ten eenen- male ongenaakbaar waren. Het Tyroler lands bestuur heeft voorloopig een bedrag van fl. 5000 beschikbaar gesteld om in den eersten nood tegemoet te komen. Op andere plaatsen in het genoemde dal was het niet veel beter gesteld. WelsbergInnichen en Sillian zijn grootendeels weggeslagente Niederdorf is een derde van het aantal huizen ingestort. Liens lag geheel en al ingesloten door de Draudie er de stati onsgebouwen heeft overstroomdwaarna echter het water begon af te loopen. Sedert dat oogen- blik bleef het er aanmerkelijk vallen terwijl het ook in Karinthië thans overal dalende was. De veldenwaar het water thans wegloopt, leveren een treurig schouwspel open inmiddels bleef de communicatie naar verscheidene plaatsen nog onmogelijk. Te Lind voorbij Saksenburg is men wel drie dagen van alles afgesloten geweest, maar de toestand zou veel erger zijn geworden wanneer ook de woudbeeken buiten hare oevers waren getreden. Dat men gelukkig van dit grootere gevaar bevrijd is gebleven lag aan de afsluitingendie men er in het voorjaar had gemaakt. Te Villachin welks omtrek vele boerenwoningen zijn vernieldwas thans het gevaar geheei geweken zelfs waren vele win kels er weder geopend. In een bericht van Donderdag avond 6 ure uit Klagenfürth wordt gemelddat de Hollen burger brug over eene lengte van 20 meters is ingestort en dat men bezig was om met balken en kettingen eene voorloopige communicatie te verkrijgen maar dat dit werk zeer werd be moeilijkt doordien de werklieden aan de beide einden van het gat wegens het felle ruischen van den stroom elkaar zelfs al schreeuwende niet konden verstaan zoodat zij zich moesten behelpen met elkander schriftelijke ordersaan steentjes gebonden toe te werpen. Dieuzelfden middag ten 2 ure stond er nabij Olang een spoortrein met 60 passagiersdie niet voor- of achteruit kon terwijl er ook geen vooruitzicht op spoedige hulp bestond. Na lang wachten zijn toen eenige reizigers uit de rijtuigen gesprongen en tot aan de heupen in het water wadende naar een nabijgelegen boerderijtje gegaan, waar zij werden opgenomen. Daarop volgden er eenige uren later nog anderen maar daar het huis voor het aantal personen te klein eu de terugweg nasr den spoortrein zeer moeielijk was bleef er voor velen niets anders over dan al wadende Bruneck of Welsberg te bereiken. Die naar laatstgenoemde plaats konden echter niet verder komen dan tot het eerste huis, welks bewoners naar de eerste bovenverdieping waren gevlucht en alsnu de aangekomenen huisvesting verleenden. De overige passagiers hebben in den spoortrein overnacht en zijn eerst volgenden dag uit hunne onaangename positie verlost. Zaterdag middagkort na 12 uur heeft er bij Essegg ir. Kroatië een vreeselijk spoor wegongeluk plaats gehad. Eeu minuut sporens van Essegg passeert de weg de Drau, waarover een houten spoorwegbrug geslagen is, die echter spoedig door een ijzeren vervangen wordt, welke daarnaast gebouwd en nagenoeg voltooid is. In verband met den buitengewoon hooeen water stand en den snellen stroom der Drau wordt in de laatste dagen telkens de toestand der houten brug door deskundigen onderzocht, voor aleer een trein daarover passeert. Ook Zaterdag was dit geschied en het rapport luidde, dat de overtocht veilig kon geschieden. Desniettemin stortte de laatste peiler in en de locomotief met tender en 4 goederenwagens verdwenen in den bruischenden stroom. Gelukkig was de verbin ding met volgende wagens afgebroken voordat de goederenwagens naar beneden vielen, zoodat de passagierswagens op de brug bleven staan. Het ongeluk was niettemin reeds ernstig genoeg, daar in twee der naar beneden gestorte goede renwagens zich 79 reservisten bevonden, die uit Bosnië naar hunne haardsteden terugkeerden. Van dezen zijn 25 man verdronken wier lijken tengevolge van den wocsten stroom niet gevonden zijn kunnen worden. De machinist en stoker hebben zich door zwemmen kunnen redden terwijl twee ingenieursdie zich op de locomotief bevondenhet neerhangende hout werk der gebroken brug hebben kunnen vatten en daarlangs naar boven geklommen zijn. Een werkmandie op den tender wasis echter verdronken. Een administratief en een gerechtelijk onder zoek zijn onmiddellijk ingesteld. De Oostenrijicscke pers bespreekt natuur lijkerwijze nog druk den voorgenomen doch mislukten aanslag op den keizer. Kan al, zegt zijde Italiaansckc regeering niet aansprakelijk voor den aanslag gesteld wordenzoo is het toch zeker dat zij de eenige zou zijn die bij de door de samenzweerders gewekte agitatiën zou hebben kunnen winnen. Het Italiaansche gouvernement heeft echter reeds eenige voldoening aan Oostenrijk gegeven, daar twee inwoners van TriëstLevi en Pra- degoni genaamd te Venetie zijn aangehouden en op verzoek van Oostenrijk wegens hoogver raad zullen worden uitgeleverd. De koningvergezeld van prins Amedeus en den minister van openbare werken heeft het overstroomde VeronaVicenza en Padua be zocht waar hij de door deu watervloed ver oorzaakte verwoestingen in oogenschouw heeft genomen en allerwege de slachtoffers woorden van bemoediging en troost heeft toegesproken, 's Vorsten komst, vooral in de armoedige wijken, heeft tot vele hartroerende tooneelen aanleiding gegeven. De koning heeft 100,000 lire geschon ken ter ondersteuning der noodlijdenden. De paus heeft te hunne behoeve 5000 lire gegeven. Allerwege zijn inschrijvingen geopend maar de particuliere liefdadigheid kangelijk aan de Daily News wordt gemeldin Italië niet op gelijke lijn gesteld worden met die van andere Staten. Zoo heeft dit staaltje kan tot voor beeld strekken de syndicus van Romede bankier-prins Torloniaaan 't hoofd der lijst in de hoofdstad ingeschreven voor 500 lire. De minister van openbare werken heeft na het bezoek van Verona aan den minister president getelegrapheerd dat de schade door de overstrooraingen veroorzaaktveel grooter is dan men eerst meende, en dat er op groote schaal hulp verleend zal moeten warden. De minister-president heeft geantwoorddat de regeering bereid was al het mogelijke te doen om de vreeselijke ellende te verzachten. Het water begint nu wel te vallen maar de wegeD zijn nog grootendeels onbegaanbaar door het slik eu het puin der omgevallen huizen. Nog steeds storten huizen in en vele gebouwen staan zoo wankeldat men ze zal moeten af breken. De stad Verona levert eeu onbeschrij felijk treurig schouwspel op de meeste winkels zijn gesloten allerwege ziet men blecke treu rende gezichten. De schrik or.der de bevolking is nog toegenomen nadat men den 21ston een lichten aardschok gevoeld had. Couranten wer den in de ergste dagen niet gedruktzoo ver scheen den 16den alleen een half blaadje van de Arena. De armen hebben het natnurlijk dubbel kwaad en moeilijk zal het getal op te geven zijn van hen die door koude en gebrek omkwamen. Tengevolge van de zware en aanhoudende regensdie Noord-Italie teisterenis te Lecco een groot blok van den berg Resegone (aan alle lezers van Manzoni's Promessi Sposi welbekend) naar beneden gevallenen heeft veel schade veroorzaakt. In zijn vaart verpletterde de steen drie huizen van het dorpje Versasioaan de helling van den berg gelegen waarbij zes per sonen den dood vonden. Daarna viel hij met donderend geraas in den Caldone, nog verschei dene slachtofferszoo menschen als dieren meesleepende. Daarenboven is de Caldone nu buiten hare oevers getreden en heeft alle kanalen en dijken verwoest die het water naar de ^alrijke fabrieken voeren. De arbeid is daar overal gestaakten de werklieden zitten zeker voor veertien dagen zonder brood. De toestand is allertreurigsten de spanning der bewoners is grootdaar men telkens vreest dat de Rese gone nog yerder afbrokkelen zal. Te] Civita Vecchia is de prachtige glazen zaal van de badinrichting Bruzzesiwaar dezen zomer zulke schitterende feesten aan de bad gasten gegeven zijn op een avond omstreeks half elf door een cycloon vernield. De schade bedraagt 15,000 lire. De hevigheid van den wind was zóó grootdat zij die zich op dat oogenblik in de zaal bevonden, voorover op den grond moesten gaan liggen, om niet meegesleept te worden. Alleen het buffetdat van steen gebouwd washeeft den orkaan weerstand ge boden. Eeu treurig ongeval had dezer dagen plaats iu de weverij van Giorelli Bruno te Alba. Twaalf jonge meisjesdie te zamen in één vertrek sliepen werden den volgenden morgen geschikt in haar bed gevonden. Bij onderzoek bleek dat waarschijnlijk een der meisjesvoor het naar bed gaaneen mandje met eenige zware voorwerpen aan de gaspijp had opgehangen. Deze was daardoor langzamerhand gezakt, totdat het gas van boven uitdrong en de arme slaap sters vergiftigde. Het dreigende conflict tusschen Turkije en Griekenland is afgeweerd daarTurkije, het toegeven gewoonvan al de betwiste punten heeft afgezien en de vijf vestingen dus aan Grie kenland blijven. De czaar van Rusland is ongekroond van zijn uitstapje" naar Moskou teruggekeerd en met de zijnen ongedeerd te Peterhof aangekomen. Abdellalde gouverneur van Dainiate heeft zich aan generaal Wood overgegeven, waarop de Engclschen de stad zijn binnengetrokken. In plaats van zich over te geven evenwel zijn de 8U0 negersdie nog deel uitmaakten van- het garnizoengevluchtna allerwegetot zelfs in het paleis van den gouverneurgeplunderd en eene groote hoeveelheid ammunitie medegenomen te hebben. Het is dus niet geheeL onwaarschijn lijk dat men van deze zwarten naderhand nog wel eens hooren zal. De Engelsche afdeelingdie uitgezonden was om het fort Ghemileh te bezetten is te ruggekomen na de kanonnen te hebben verna geld en de ammunitie te hebben onbruikbaar gemaakt. De bevolking is nu gerust weer op de vischvangst uitgegaan haar eenig middel van bestaan. De houding der bevolking van Caïro, vooral van die der achterbuurtenmoet in de laatste dagen tegenover daar alleen wandelende Engel- schen tamelijk dreigend zijn gewordeD. Herhaal delijk is het reeds voorgekomen dat de winke liers hen beleedigden of oüder luid geschreeuw weigerden iéts aan hen te verkoopen. Om onder deze roervinken een weinig respect te brengen liet Wolseley Zaterdag eene afdeeling cavalerie door de stad marcheerenbij wijze van demonstratie. Vijf batterijen zijn van Zagazig te Cairo aangekomen. Volgens Daily News is nog geen sprake van het terugzenden van troepen naar Engeland. De berichtgever van dit blad stelt in het licht, dat men de op het oogenblik aanwezige tot pacificatie van het land nog dubbel en dwars noodig' heeft. Te Alexandrië zijn weer twee inlanders opgehangendie hadden deelgenomen aan de moorden in Juni. Wolseley bezocht Zaterdag met de hertogen van Conuaught en Teek de pyramiden. De khedive heeft geweigerd de prinsen IbrahimHamed en llamildie indertijd op zijn afzetting hebben aangedrongenin audiëntie te ontvangen. Egypte is bijna zes-en-een-lialf milliocn pond sterling waard. De Parijsche Voltaire toch beweertdat Engeland van Turkije Egypte tracht te koopen tegen een jaarlijksche som van 320,000 pond sterling, jIets meer grond tot geloof geeft een andere mededecling van hetzelfde bladdat sedert den 15 dezer een geheime overeenkomst tusschen Engeland en den khedive zou bestaan volgens welke deze niet meer dan in naam de heerschappij behield, en Engeland Alexandrië Damiate Port-Saïd Ismailia en Suez zou bezettenen te Caïro een divisie zou achterlaten om den khedive te beschermen. Aangaande het Suezkanaal zou in het tractaat niets bepaald zijnmaar door de bezetting van SuezPort-Saïd en Ismaïlia zou Engeland toch ook al genoeg in de melk te brokken hebben. Waalwijk27 September 1882. Verleden Zondag had alhier de wedstrijd plaats met den kleinen kruisboog, uitgeschreven door het gezelschap //Vlijt eu Volharding", gevestigd bij den heer G. G. van Hullen. 31 vereeni- giugen hadden aan de oproeping gevolg gegeven. Even na 12 uur, na aankomst van den stoom tram van Tilburg, die een groot aantal schutters aanvoerdenam het concours een aanvang. Met het oog op de talrijkheid der deelnemers was bepaald dat elk 7 schoten zou doen. De prijzen werden behaald als volgt Ie prijsgouden medaille door /,Ons Ver maak" van Waalwijk met 187 punten. 2e prijsverguld zilveren medailledoor //Vooruitgang" van Tilburg met 179 punten. 3e prijs, zilveren medaille, door /,De Jonge Batavieren", van Waalwijk met 173 punten. Zilveren Eerekruis„door den schutter Witters, van //Wij streven naar ons Doel" van Goirle met 34 punten. Rozenprijs, zilveren medaille, door "Vredelust" van Tilburg met 4 rozen. Zilvere medaille voof de verstkomendedoor z/Oefei ing baart Kunst" van Goirle. Het terrein was zeer doelmatig en netjes ingericht en 's avonds smaakvol a giorno ver licht. Des namiddags ten 4 ure gaf onze gunstig bekende harmonie l'Espérance een concert, dat aan het talrijk aanwezig publiek te<n zeerste voldeed. De prijzen werden met de hem eigene be spraaktheid, aan de overwinnaars uitgereikt door den heer C. Holtgrefe. Omtrent den toestand van het water deelen wij onderstaande berichten mede Uit Maastricht van Maandag nam. 2 uurv: Water 75 centimeter gevallen; stand 45 boven A. P. Het gevaar voor overstrooming is voor hands geweken. Te Venloo tcekende Maandag ochtend peilschaal 6.04 M. boven nul of 16 cM. was in het laatste etmaalmen deukt echter dat de rivier staat. De uitgebreide watermassa is ont zaglijk en veroorzaakt eene onberekenbare schade aan de te veld staande gewassen die alle onder water staan. Ook het binnenwater rijst daardoor uitermate. Uit Grave wordt van 1 uur Maandag namid dag geseind Stand van het water 10.46; was 0.16. De mond van de Beersche Maas keert 60 cM. De dam aan de overzijde is doorge broken het water staat van dijk tot dijk. Over tocht per halve pont en met roeibooten naar de brouwerij. Fraai weder. Uit 's H( rtogenbosch dd. 25 September Heden nacht is de kuustweg tusschen 's Her togenbosch en St. Michielsgestel overstroomd verschillende gaten waarvan een ter lengte van 30 meter, zijn in dien weg gevallen. Zoolang de polders de Beneden Aa en de Ber.eden Dom mel nog niet ten boorde gevuld zijn wat in den loop van den dag wel het geval zal zijn, ishier geen verdere was waargenomen. In weerwil dat de Maas te Maastricht vallende is, zal de sluis te Crèvecourdie de Mahs van de Dieze scheidtnog wel eenige dagen gesloten zijnen is te 's Boschtengevolge van hef afkomende Dommelwater - nog een hoogere stand te wachten. De peilschaal teekent thans 4.60 M. boven A. P. De polder de Vliet is tot dusverre behoudendoch bij een hoogcren wa terstand zal men waarschijnlijk de verdediging opgeven. Het bestuur van den polder Boschvoid en Maij heeft zulke afdoende maatregelen geno men dat alle gevaar voor dien polder-geweken is. Ruim 100 artilleristen hebben gedurende de 3 laatste dagen de bedreigde dijken van dien polder versterkt. De sluizen Qan den ingang der stad zijn ge sloten bepaaldelijk om bij den tegenwoordigen hcogen waterstand de werking der afsluitingen te kunnen nagaan. Uit Maastricht van Maandag avond half 8 ure Aanhoudende langzame val, ook in België. Stand 45.05. Gevaar voor overstrooming gan- schelijk gev eken. Voorts wordt uit Stevensweert geschreven Sedert Donderdag nacht is de Maas wederom sterk gewassen. Eerst Zondag morgen is zij tot staan gekomen en in het laatste etmaal 30 cen timeter gevallen. Door dien herhaalden was en telkens hoogeren waterstand hebben ook de ak kers met winteraardappelen kroten en kool veel schade geleden. Aan de oude Maas was het de laatste dagen treurig gesteld. Het terrein ron dom de in aanbouw zijnde brug stond geheel onder. Veel hout dreef er weg\ en een steen oven waarvan de brikken nog niet gereed waren, zakte gedeeltelijk in. Als oorzaken van dat ge durig wassen der Maas worden opgegevende aanhoudende regenshet openen der fermetten

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2