BINNENLAND. Amerika. deel van liet Engelsche leger vertrokken en de Egyptische armee georganiseerd is. En daar mee zullen minstens nog een paar weken voor bijgaan. Bovendien daar over de oorzaak der vree- selijke ontploffing te Cairo allerleigeruchten loopeno. a. ook dit dat er een complot zou bestaan kan ook dat nog invloed op zijn ver trek hebben. Bij de ramp moeten vijf en twintig personen gewond^ en vijf personen gedood zijnonder dezen is één Engelsch soldaat. De materieele schade moet voorts ontzettend zijneen hoe veelheid levensmiddelenwelke het rantsoen vertegenwoordigde van 20,000 Engelsche soldaten gedurende 10 dagen is verbrand en de aitil- lerie is voor een deel zonder ammunitie. Het station te Cairo ligt buiten de stadop den oever van het Ismaliéh-kanaalmen had het water dus bij de handdoch het vuur was te verschrikkelijkdan dat het gebluscht kon worden. De brand heeft niet minder dan vijf uren geduurd. Juist arriveerde de trein die een regiment troepen uit Benha-al-Assal aanbracht, toen aan een ander eind van het station de ontploffing plaats had en velen der pas uitgestapte man schappen verwondde. Dachten de Engelschen en denken nog velen hunner aan een tegen hen gesmeed complotde Egyptenaren op hunne beurt schrikten nog veel meer en ver beeldden zich beurtelings dat de stad door de Engelschen gebombardeerd werd en dat er een nieuwe vijand v as komen opdagen. Onder de oorzaken van het onheil wordt ook genoemden werkelijk heeft deze lezing veel waarschijnlijksdat een wagen met hooi die dicht bij den kruittrein stonddoor de hitte in brand geraakt zou zijn. Aan een complot ware dus niet te denkendoch in elk geval wel aan onverdedigbare onvoorzichtigheid. De gemeenteraad van Londen zal in zijne eerstvolgende zitting het voorstel in overweging nemen om sir Wolseley die reeds eereburger is een adres van gelukwensching in een gouden cassetteen sir Seymour het cereburgerschap aan te bieden. De overwinning der Engelschen teTel-el- Kebir heeft de geestdrift der Muzelmannen in Syrië plotseling doen bekoelen. Vooral te Da mascus was het bericht een verpletterende tijding. Men had daar namelijk kort te voren feest gevierd wegens een groote overwinning van Arabiwaarbij de hertog van Connaught krijgs gevangen gemaakt en waardoor de koningin gedwongen was tot het aannemen van al de voorwaarden die men haar gesteld had en die inhielden dat Engeland een oorlogsschatting aan Egypte zou betalendat de Egyptische staatsschuld werd te niet gedaandat de En gelsche troepen met omgekeerde wapenen Egypte zouden verlaten dat Wolseley en Seymour ont hoofd zouden wordenen dat de koningin Prinses Beatrice ten huwelijk zou geven aan Arabi-Pacha Een zeer onrustbarend bericht over Egypte komt uit Engeland. Het kabinet van St. James, bemerkende hoe weinig vriendschappelijk Egypte den Engelschen gezind is, zou besloten hebben zijn //controle" tegen eiken prijs te handhaveu. Daartoe zou er desnoods een groot leger op de been worden gehouden en geheel Egypte bezet worden. Tevens zou Engeland krachtig optre den tegen den heer De Lessepswiens invloed in Egypte te groot is. Ook over de toekomst van Arabi komt een interessante tijding. De //rebel" zal voor een krijgsraad terecht staan ter dood veroordeeld worden en dan gratie krijgen. Vervolgens zal hij in al zijn vroegere waardigheden worden hersteld enopnieuw als Arabi-Pacha optre dende zich een rustig en getrouw vriend van Engeland betoonen. Aan boord van het Eransche oorlogschip Mi nerve had Zondag een vreeselijk enheil plaats. Toen het schip de haven van Niew-York binnenliepen de gebruikelijke saluutschoten werden gegeven sprongen twee stukken geschut €n werden daardoor vier artelleristen over boord geworpen. Twee van hen waren dadelijk dood, de derde geeft geen hoop op behoudterwijl de vierde er met eenige lichte kwetsuren afkwam. De stukken geschutwaardoor dit ongeluk ge beurde, waren getrokken twee-en-dertig ponders. Uit Chicago wordt een diefstal van zwijnen in het groot vermeld. De Chicago Packing Company beschuldigt een aantal personen in den loop der laatste jaren systematisch een aantal zwijnen te hebben gestolen ter waarde van vijf honderduizend doliars. Waar ze gebleven zijn weet niemandmaar de compagnie is zoo vrij geweest de personen in staat van beschuldiging te stellen. Te St. Louis en in verscheidene deelen der Amerikaansche staten Illinois en Indiana zijn schokken van aardbeving waargenomen. De schadedoor de hevige regens en de overstroomingen in de vereenigde staten aange richt moet millioeneu dollars bedragen. Te Braganzain de BrazilUaansche pro vincie San Paolohebben twee slaven, Thomas Augusto en Ioao Avelius een letterkundige klub gevormd, waartoe alleen slaven toegelaten worden. Dit herinnert aan de oude Romeinen onder welke de Griekscke slaven het voornaamste deel der vvetenschappelijkheid van Rome uitmaakten. Waalwijk4 October 1882. Maandag avond omstreeks 7 uur waren wij in de gelegenheid een prachtig noorderlicht waar te nemen. Op den dijk alhier staande waar wij over den buitenpolder een vrij en onbeperkt uitzicht hadden zagen wij, bij een heldere lucht en schitterenden sterrenhemelin 't noorden als 't ware een bewegelijke, lichtende nevel, waaruit onophoudelijk stralen naar het zenith opstegen. Te gelijkertijd vertoonden zich even ten zuiden van het zenith in de richting van het westen naar het oosten lichtende massa'sdie elk oogenblik van vorm veranderden en een schoon schouwspel opleverden, \\et natuurverschijnsel hield nu meer dan minder helderaan tot de opkomst der maanten ongeveer 9 ure. ^^Maandag avond is de teekenschool alhier geopend met 43 leerlingen. Naar wij vernemen zou de vereeniging tot bevordering van de belangen der schoenmakerij te Baardwijk van plan zijn, de noodige plaats ruimte te bespreken, op de internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstellingte Amsterdam in 1883 te houden, ten einde de producten der Baardwijksche schoenenindustrie te exposeeren. Zijn wij wel ingelicht dan hebben 8 leden der vereeniging toezeggingen voor die tentoonstelling- gedaan. Moge hun voorbeeld door anderen gevolgd worden Een jaar of vier geleden kwam een Franseh- man, zekere Arnoül, op het denkbeeld om het vel van krokodillen en alligators te looien en deed ook de manier aan de hand hoe dit het beste te volvoeren was. Dit heeft tengevolge gehad dat allerlei voor werpen van alligator- en krokodillen-leder zeer in de mode kwamen en het nu ook nog zijn. Voornamenlijk worden er portemonnaiesporte feuilles sigarenkokers brillenhuizen en derge lijke van gemaakt, terwijl het in den lateren tijd ook voor grootere voorwerpen, zooals hand en reiskoffers, werd aangewend. Door het steeds toenemend verbruik steeg de vraag naar deze leersoort hoe langer hoe meerzoodat een me nigte jagers die op de alligatorvangst uitgingen, zulke slachtingen onder deze dieren hielden die aan de boorden van den Misisippi verblijf houden, dat het oogenblik van uitsterven, van het geheel verdwijnen uit die strekente voor zien was. Tegenover dit feitmeende een alligator- en krokodillenjagerdat het veel beter en prakti scher zou zijn om die diereu aan te kweeken dan om ze te vernietigen, en dit gaf aanleiding tot het oprichten van inrichtingen waarin alli gators werden opgekweekt. De opvoeding is zeer eenvoudig, aangezien deze dieren zoo goed als geen zorg vereischen en gelukkig zijn en goed groeien wanneer ze den geheelen dag maar in den modder aan den kant van het water kunnen blijven liggen. De volwassen mannetjes worden in deze kwee- kerijen alleen gedood en de wijfjes en jonge dieren laat men in het leven. Nadat het dier gedood iswordt de huid zorgvuldig afgestroopt en in de gebouwen der inrichting zelve voorloopig gezuiverd en geprac- pareerd teneinde te voorkomen dat de waarde daarvan door gedeeltelijke ontleding zou ver minderen. Het vleesch van deze dieren heeft zulk een scherpen muskussmaak dat hetbe halve voor enkele negersals voedingsmiddel volkomen onbruikbaar is. Daarom wordt het gebruikt ter voeding van de levende alligators, want het blijktdat deze dieren het vleesch hunner natuurgenooten eten ofschoon het zeer zelden voorkomtdat zij zich zelve een dergelijk maal in de omheinde ruimten van hun opvoe dingsgesticht verschaffen. Deze tak van industrie heeft een ongekenden trap van bloei bereikten de inrichtingen zij worden meestal farms genoemd zijn ge woonlijk zeer groot. Om een denbeeld te geven van de uitgebreidheid dier farms kan dienen dat een enkele niet minder dan vijf duizend vellen gedurende de laatste zeven maanden aan een looier van St. Louis kon afleveren. Dat is dus ongeveer vijf en twintig daags. In den nacht van 26 op 27 September is er in de bebouwde kom. der gemeente Heerde bij drie verschillende neringdoenden ingebroken en gestolen waarbij met buitengewone brutaliteit te werk is gegaan zoo zelfsdat men om in een der winkels te komenna inklimming het geheele huis heeft moeten passeeren. L.l. Dinsdag tijdens een kort doch hevig onwederdes avonds te 8 uren, op het gehucht z/de Heide," onder IJmuiden is een werkman door den bliksem gedood. Het huis bevat ééne verdiepingheeft een halven steensmuur en werd bewoond door twee gezinnenwier vertrekken door een muur zijn gescheiden. Het vertoont de sporen van een groote verwoesting. Vele pannen zijn van het dak geslagen en de overige er over heen ver spreid. Aan alle zijden ligt het geheel open overigens is er niets bijzonders aan waar te nemen. In het voorvertrekje van de eene woning is alles verwoestde muurbalk tegen den zij gevel is doorgebroken. Deze en de voorgevel zijn geheel uitgeweken. De balk vertoont op de doorgebroken plaats een geringe verkoolingop den muur neemt men zwarte strepen waar. Het raam met het grootste gedeelte der kozijnen is naar buiten geslingerd en de zolder is geheel losgewerkt. Een dergelijke verwoesting was in het achterhuisje aangericht. Een weinig van den hoek is de voorgevel van boven tot onder in loodrechte richting verscheurd wel een be wijs van een korte doch hevige kracht. Gelukkig waren de bewoners afwezig. In het voorvertrekje van de andere woning waren de bewoners bezig met hun avondmaal toen de man werd gedood. Op de hoogte van het hart was eene brandwond zichtbaarde hiel van de kous aan den reek ter voet was ver schroeid. In dit vertrek is niets bijzonders te bespeurenalleen werden de ruiten verbrijzeld en een plank van den zolder opgelicht. De binnenmuur heeft niets geleden. De Association littéraire internationale te Parijs is voornemenshaar zesde jaarlijkscke congres te houden te Amsterdamgelijktijdig met de groote koloniale uitvoerhaudeltentoon- steliing aldaar. De vorige congressen der Asso ciation werden gehouden te RomeWeenen LissabonLonden en Parijs. De bijeeukomst belooft des te belangrijker in Amsterdam te zijn, omdat er op dit oogenblik in Nederland geen waarborg is voor den letterkundigen eigendom van buitenlanders. Door het vervallen van het handelstractaat met Frankrijk toch zijn ook de bepalingen betreffende den letteikundigen eigen dom tusschen beide natiën verdwenen. Alle overdruk van Fransche boeken is dus vrij in Nederland. Natuurlijk is dit een doorn in het oog van de Fransche schrijvers, die de zaak op het aanstaande congres te Amsterdam te berde zullen brengen. Wat evenzeer tusschen de beide natiën bij hetzelfde tractaat verviel is de wederzijdsche regeliüg van de bevoedkeid der consuls en in de practijk zou dit wellicht tot moeielijkkeden aanleiding kunnen geven. Aan het Nederlandsche gezantschap te Parijs is nog geen aanschrijving van de Nederlandsche regeering ontvangenom de onderhandelingen betreffende een nieuw handelstractaat weder aan te knoopen. De eerste provinciale schietwedstrijduit geschreven door het Noord-Brabantsche scherp- schuttersbondhad Zondag op de Galdersche heide nabij Breda plaats. Begunstigd door fraai herfstwederliep de strijd met succes af. Er was veel deelneming en vanzelf 't was Breda de nooflige feestelijkheid er bij. Uit Nijmegen wordt van Maandag ge schreven De Waal die hier in het laatste etmaal slechts 1 centimeter was gevallenis sedert heden och tend 8 ure weder 5 oentimeter gewassen, zoodat de peilschaal thans weder aanwijst 10.80 meter boven A. P., terwijl spoedig nog meer was kan verwachtdaar de Rijn volgens een heden uit Keulen ontvangen berichtaldaar wederom 28 centimeter is gerezen. Heden regenachtig weder. Men is thans bezig den gebroken kabel der gierbrug uit de Waal op te halen. De gierbrug wordt r.og steeds door eene stoomboot overge- gesleept. In weerwil van dringende vertoogen van de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie heeft de gemeenteraad van Capelle be sloten geen lokaal in het raadhuis dezer ge meente aan den ontvanger van 's rijks directe belastingen voor het houden van zitdagen af te staan. Aan den ontvanger was door den minis ter vegunning geweigerd om evenals tot dusverre in eene herberg zitdag te houden. Uit Bergen-op-Zoom zijn 2 onderofficieren van het 2e reg. infanterie heimelijk naar België vertrokken, ongeveer f270 uit degelden der soldatenmenage met zich nemende. In een herberg onder onder de gemeente Uelestraten (Limburg) ontstond Zondag avond twist tusschen den herbergier en twee zijner gasten (een vader en diens zoou). De twist liep zoo hoogdat de herbergier een revolver lostewaardoor de vader gedood werd en de zoon een kogel in den arm kreeg. De dader is gearresteerd. de weide te halendie op het punt stond door het hooge water overstroomd te worden. Toen zij ongeveer een uur later aan hunne woning terugkwamen was hunne ontsteltenis groot. Men had de buitenvoordeur en de linnenkast die in het woonvertrek stond opengebroken. De verbazing van den man was echter spoedig gewekentoen hij van zijne vrouw vernam, dat het geld, kort te voren uit de linnenkas ge nomen en op een andere plaats geborgen nog aanwezig was. Bij het nazien van hun goed werden geen andere voorwerpen vermist dan een horloge en een gouden broche. De politie deed terstond onderzoek, en heden is het haar gelukt de ontvreemde voorwerpen te ontdekken en in beslag te nemen. De vermoe delijke daders zijn opgespoord. Van Schiermonnikoog meldt men van 29 September Heden ochtend ten 9 ure geraakte het geheele dorp in opschudding, door het geroep van /brand". Uit de schuur van het logement Schaafsma stegen rook en vlammen naar buiten, en weldra stood deze met den belendenden timmermans winkel in brand. Al de dorpelingen snelden spoedig ter hulp en jong en oud weerde zich om water aan te dragen. Spoedig kwamen ook de beide spuiten van de vuurtorens aanen met behulp van deze gelukte het den brand in zooverre meester te worden dat het huis be waard bleef. Met den vrij hevigen zuidenwind liet de brand zich in denbeginne zeer ernstig aanzien en liep de geheele nieuwe streek gevaar. Later liep de wind naar het O. en begon het te regenen. Na den middag wakkerde de wind meer en meer aan en het mocht slecats aan de aan houdende inspanning van al de dorpelingen gelukken den brand bij de schuur te beperken, daar een der beide spuiten onklaar raakte; eerst nadat al het hooi uit de schuur gewerkt was, kon men zeggen dat het gevaar geweken was er wordt echter den geheelen nacht bij gewaakt. De brand schijnt aangekomen te zijn door het spelen van kinderen met lucifers in de schuur. In de laatste 50 jaren was er in net dorp geen brand geweest, zoodat er hier geen geor ganiseerde brandweer bestaattrouwens in den zomer ontbreekt het hier geheel aan mannelijk personeelzoodat de pompen van de spuit door jonge meisjes moesten bediend worden. Ge lukkig waren alle regenbakken en welputten goed voorzienwant in droge zomers is hier in den omtrek geen watér te vinden. Huis en schuur waren verzekerd doch het hooi niet, zoodat de schade n^et gering wezen zal. In de Staats-Ct. wordt het volgende me degedeeld Zondag morgen is het de politie te Utrecht mogen gelukken de hand te leggen op de 20- jarige dienstbode K., die in de laatste dageu er haar werk van gemaakt heeft om schoolgaande meisjes vau 4 en 6 jaren op straat van de oor sieraden te berooven, die dan ook bij goudsmeden zijn in beslag genomen. De diefegge is ter beschikking der justitie gesteld en naar de cel lulaire gevangenis overgebracht. Zondag is te Utrecht te beschikking der justitie gesteld en naar de cellulaire gevangenis overgebracht de smid der Rijnspoor Z., die eer gisteravond na een twisteen zijner buren op straat in de Eligensteeg met een hamer moed willig op het hoofd geslagen heeftwaardoor deze man ernstig is verwond geraakt en niet buiten gevaar verkeert. Het anders zoo stille dorpje Noord wij ker- hout was Zondagavond het tooneel eener ver schrikkelijke gebeurtenis. Zekere J. v. d. B. een bekend strooper kwam in beschonken toestand te huisen weldra ontstond tusschen hem en zijne vrouw een twistdie ai spoedig een buren-oploopje te weeg bracht. Onder de toegeschoten personen bevond zich ook een zwager van J. v. d. B., die trachtte het ongenoegen in der minne bij te leggen. J. v. d. B. werd hierdoor zo'é woedend dat hij zijn jachtgeweer greephet schot loste en zijn zwager in den onderbuik trof. De moordenaor sloot zich in zijne woning op dreigende ieder die hem durfde naderen. De getroffene zal, naar men verwacht, spoedig den laatsten adem uitblazen. De rech terlijke macht uit 's Hage wastijdens de af zending van dit bericht, met dr. J. Van Nes van Noordwijkte Noordwijkerhout. Men schrijft uit Tiel van 30 September Voor een paar dagen begaf de alhier wonende landbouwer L. V, zich met zijne vrouw des avonds om 7 uur van huis, om hun vee uit Bij het departement van marine is van den kommandant der zeemacht in Oost-Indië een telegram ontvangen houdende bericht dat op 25 September bij het visiteeren van inlandsche prauwen op de Indragirivier door de stoombar- kas van Zr. Ms. schroefstoomschip //Watergeus", deze is aangevallen, met het treurig gevolg, dat de luit. ter zee 2e kl. N. J. Gips en de matroos 2e kl. M. II. Van Essen gedood, en de machi nist 3 kl. H. Kremer gewond zijn terwijl de machinistleerling le kl. C. H. Kammeijer is verdronken. Blijkens een bericht van de Indische regee ring overgeseind ten behoeve van den inter nationalen gezondheidsraad te Konstantinopel heerscht de cholera epidemisch te Kotta-Radia (Atjeh). J Blijkens mededeeling van den waarnemenden consul der Nederlanden te Malta zullen de van de Philippijnsche eilanden Java en Sumatra komende schepenbij aankomst aldaarna ontsmettingonderworpen worden aan eene quarantaine van 21 volle dageu. Het water om den Bo9ch valt langzaam wegzoodat de gemeenschap met de Langstraat gelukkig niet verbroken werd. De bemalingsproef met het drijvend stoomgemaal van de Utrecht- sche Ijzergieterij van den heer A. F. Smulders is goed geslaagd en de gemeente mag zich ge lukkig rekenen dat de inpoldering of liever water vrij making is tot stand gekomen, waar door althans de stad zelf tegen overstrooming gevrijwaard is. Naar de Amst. verneemt, heeft prins Alexander het vast; voornemen gehaddit jaar mede ter opening van de kamers naar 't Bin nenhof te gaan. Niet hem is het te wijten dat ditmaal Z. M. onvergezeld daarheen reed. Wien dan Den kouing misschien? Gesneld dat er iets te verwijten valt, dan zullen we ons toch tot den prins of tot der. koning moeten wenden. Of zouden we misschien ook rekening te hou den hebben met den invloed der koningin De Franschen zouden dan al weer gelijk heb ben met in alles den regel te volgen „Cher- chez la femme 1" Bij de wedrennen te Nijmegen ontbrak het noch aan deelneming van de zijde der sports men noch aan belangstelling van den kant van het publiek. Getuigde van de eerste het zeer groot aantal ingeschreven paardenwaarvan betrekkelijk weinige rouwkoop hebben betaald voor de laatste sprak de opgewektheid, die onder de toeschouwers heerschteeene opgewektheid die eene enkele maal tot opgewondenheid klom. Dit was b. v. het geval bij den wedren om den najaarsprijs (No. II) toen Factor van den heer Metelerkamp met Boraine van den Vic. de Buis- seret om den prijs dong, en slechts een paarde nkop lengte bij den winner achterbleef. Maar nog levendiger werd die belangstellingnog grooter die opgewondenheid bij de officiers-steeple chase (No. III). De Heer Wijnstroom, ritm. 3e. reg. huzaren te 's Hage, had het ongeluk, kort

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2