binnenland! Italië. Turkije. Rusland. Egypte. UITVOERINGEN. Napels is en blijft nog maar steeds de stad der booswichten, dieven en moordenaars. Men kan er zich bijna geen denkbeeld van maken hoe het daar toegaatop klaarlichten dag schiet men met revolverssteekt men met dolken en messen snijdt men met scheermessen, enz. enz. en dat alles dikwijls om luttele zaken. Als men de zoogenaamde „Cronaca" vaneenNapolitaansch blad doorleestvindt men dagelijks zeker wel van 4 a 5 vechtpartijen, waarbij gesneden is, melding gemaakt en ook zeker wel van 5 a 6 oplichterijen of diefstallen. Nadat de commandant der brandweer laatst met twee dolksteken vermoord was heeft men nu den minister Mancini bestolen, en ook op klaarlichten dag. Hij stapte eventjes uit zijn rijtuig om een visitekaartje over te geven en in dien tijd stal men zijn rijtuigdeken. 't Wordt langzamerhand „Napels zien en.... oppassen D' schade, door het water in Noord-Italie aangebracht, moet ontzettend zijn. Bij benadering wordt zij nu reed»! geraamd op vijf millioen ten laste van den staat 20 millioen ten laste der gemeenten en 50 millioen ten laste van parti culieren. Overal wordt de publieke weldadigheid ingeroepen, overal worden //fancy fairs" en andere werverijen van giften georganiseerd. De koning gaf uit zijne particuliere kas 100,000 frs. en h°eft de geteisterde streken persoonlijk bezocht. Nog is men het water niet meester. De door braak te Legnano is nog niet gestopt, eenige minder beduidende evenmin en het Bianca- kanaal wast voortdurend, hoe de genie ook hare krachten inspanten bedreigt Rovigo en om streken. Aan het strand van de Lido, bij Venetie is een Poolsche jonge dame op droevige wijze om het leven gekomen. Zij was de bruid van den Poolschen graaf Wielopolski. Het huwelijk zou over eenige dagen voltrokken worden en het jonge paar maakte, met de familie van de bruid, een uitstapje naar het strand. De bruid, die een liefhebster van zwemmen waswilde een bad nemen in de zee. Zij dwong haar bruigom liefkozend zijn toestemming af, en ging weldra in badcostuum te water. De zee stond hol en de wind was vrij hevig, maar het meisje zwom met krachtige slagen heen en weer, en waagde zich vrij ver, totdat zij opeens, door een golf meegesleept met een gil in de zee verdween. Men beproefde te vergeefs met een bootje haar te redden het werd door de golven terug geworpen en men kon, ondanks de smeekingen van haren doodelijk beangstigden bruidegom en verwanten, niets doen om haar te hulp te komen. Den volgenden dag werd het lijk van de jonge bruid door visschers aan het strand gevonden. Nu Engeland de Porte met gelijke munt be taalt als waarvan zij zichzelve steeds pleegt te bedienenwordt men te Constantinopel onte vreden en niet zonder zekere bitsheid heeft de sultan thans den Britschen gezant er aan her innerd, dat Engeland nog altijd niet geantwoord heeft op zijne nota, waarin gevraagd werd wan neer de Engelschen dachten Egypte te verlaten. Het antwoord van Engeland zal waarschijnlijk niet worden bespoedigd door de bijvoeging, dat, wanneer de sultan geen antwoord ontvangt, hij zich wenden zal tot de mogendheden. De «Daily News" verneemt uit Constan tinopel dat de sultan verwoed is over Baker pacha's vertrek naar Egypte. Men zegt dat de gouverneurs van Smyrna en Rhodus bevel ont vingen om Baker te arresteeren, en de sultan zou den khedive gelast hebben Baker terug te zenden naar Constantinopel. De Porte bewaart de grootste geheimzin nigheid nopens Hedaz. Het sta?t evenwel vast dat aldaar ernstige onlusten zijn uitgebroken. Bij decreet van den czaar is aan de beide ter dood veroordeelde politieke misdadigers, Nagorny en Jewsejew, gratie verleend, met ver andering van hunne straf in dwangarbeid voor onbepaalden tijd. Aan twee andere dergelijke misdadigers is vermindering van straftijd be willigd. De ijzeren roede schijnt dus langzamerhand minder practisch te worden bevonden. In Petersburg werd voor eenige dagen een houtkooper begravendie een bijna onmetelijk vermogen naliet. De heer J. J. Gromow, zoo heette hij, was drie-en-zestig jaren oud gewor den en was zoowel om zijn rijkdom als om zijn mildheid algemeen geacht. Hij was bezitter van tien ridderorden en achter zijn lijk volgden driehonderd rijtuigen en een paar duizend men- schen. De dienst op het kerkhof werd waarge nomen door een priester en dertig helpers, terwijl vier koren de plechtigheid verhoogden. De be grafeniskosten worden op vijftigduizend roebels geschat en buitendien had er ter nagedachtenis aan den ontslapene e n diner plaats, waaraan achthonderd personen deel namen en waar elk couvert S1/^ roebel kostte. In Rusland bestaa' nog de ongelukkige gewoontedat iedere be grafenis eindigt in een bachanaal. Uit Alexandrie wordt gemeld, dat Baker pacha reeds ijverig bezig is met het organisee- ren der gendarmerie. Verscheidene honderde gendarmes, meest Zwitsers, zijn reeds voor den dienst te Alexandrie ingelijfd. De gendarmerie zal overigens uit Albaneezcn bestaan en het leger uit Mahomedanen, mits geen Turken of Egyptenaren. Voor de plaatse lijke politie zullen te goeaemaam en faam be kende inboorlingen worden gebezigd. Dat Baker spoed maakt is niet zonder reden, daar de houding der bevolking tegenover de Europeanen bij voortduring veel te wenschen overlaat. Zulks zal waarschijnlijk ook eene strengere bestraffing van Arabi en de zijnen noodzakelijk maken dan eerst het plan was. Een groot deel der bevolking schijnt namelijk nog steeds in den waan te verkeeren, dat Arabi nooit werd over wonnen. Te Damiate zijn verscheidene personen in hechtenis genomen, onder anderen Eli Ehammal een der eerste notabelen van de stad. Van zijnen berichtgever te Cairo zijn door «the Times" berichten ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat Arabi's rechtstreeksche mede plichtigheid aan de gepleegde moorden en plun deringen met de stukken kan bewezen worden, natuurlijk niet dat hij daaraan heeft mede gedaan maar dat hij er last toe gaf, gelijk trouwens in den aanvang al dadelijk beweerd werd. Volgens de „Telegraphe" is in de jongste bijeenkomst van den raad van bestuur van het Suezkanaal gebleken, dat tusschen de Engelsche en Eransche leden volkomen overeenstemming bestaat wat betreft de plaunen van verbetering van het kanaal. WAALWIJK. Door de harmonie l'Espérance zal Zondag op de harmoniezaal bij A. N. Van Riel worden uitgevoerd 1. Marsch, Govaert. 2. Potpourri de l'opéra Alessandro Stradella. Flotow. 3. Das Heimweh. Hauser. 4. Op weg naar Lindenau. Marsch. Schreier. Een eerste detachement Indische troepen be gaf zich Donderdag uit Cairo naar Suez om zich daar naar Indie in te schepen. X Waalwijk7 October 1882. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Maandag 9 October a. s., 's namiddags ten 6 ure. Aan de orde I. Installatie van twee nieuwgekozen raads leden II. benoeming van een wethouder III. vaststelling der gemeenterekening 1881; IV. armenzaken V. aangehouden voorstel van den h. Zijlmans; VI. havenkade-aangelegenheden, waarvan de stukken ter inzage liggen. Met 1 Januari treedt in werking de nieuwe zegelwetwaarvan het eerste artikel bepaalt wdat aan een vast zegelrecht van vijf centen onderworpen zijn alle zonder tusschenkontst van een openbaar ambtenaar opgemaakte of niet uitdrukkelijk van zegelrecht vrijgestelde quitan- tiën en andere eenzijdige akten of geschriften bevattende de erkenning door of namens den schuldeischer van het geheel of gedeeltelijk te niet gaan eener schuldonverschillig in welken vorm die stukken overigens zijn opgemaaktal vare het in dien van berichten of brieven." Er zou dus zegelrecht verschuldigd zijn van alle quitantiënhoe gering ook. Bij nader onderzoek is ons evenwel geblekendat de vrijstelling van het zegelrecht der quitantiën en akten van ontheffing tusschen particulieren en niet meer dan tien gulden bedragende bij art. 27 No 51 der wet van 3 October 1843 toege kend, bij de wet 11 Juli 1882 (den ln Januari a. s. in werking tredende) gehandhaafd is. Voor die particuliere quitantiën wordt door het rijk uitgegeven gezegeld papier ter hoogte en breedte bij art. 20 der wet van 3 October 1843 vastgesteldklein formaatd. i. der oppervlakte van de bestaande wisselzegels. Degenen die zich willen bedienen van ander papier dan dat deor het rijk uitgegeven kun nen dit vóór het gebruik doen stempelen of vóór de onderteekening een plakzegel bezigen. Bij art. 1 No 2 der wet van 11 Juli 1882 is bepaalddat hel recht ten laste van den schuldenaar komtzoo het tegendeel niet is bedongenterwijl bij niet-naleving van dat artikel door den schuldeischer eene boete van f25 is verbeurd. Wat het handelspapier betreft, zijn alle wissels, orderbriefjes, assignatiën, bank- en ander papier aan toonder en ander handelspapier binnen het het rijk betaalbaaralsmede de duplicaten of kopieën dier stukkenonderhevig aan een recht van iedere honderd guldentot een bedrag van f 500. Het daarvoor te bezigen gezegeld papier zal voortaan bestaan uit strooken van 5 c. voor eene som tot f100. 10 c. voor eene som boven f100 tot f200. 15 c. 20 c. 25 c. 200 300. 300 400. 400 500. Verder wordt het recht berekend boven de f 500 tot een bedrag van f 10,000 en boven de f10,000 over ronde sommen van f100. Gemelde rechten kunnen mede door opplak ken van een plakzegel worden voldaan. Bij overtreding van bovenstaande bepalingen is eene boete verbeurd van honderdmaar het niet betaalde rechtdoch minstens vijt-en- twintig gulden. Op alle rechten van zegels worden vijftig opcenten gehexen; de rechten van vijf centen voor particuliere quitantiën zij daarvan vrijge steld. (L. D.) Uit eene wijziging van het mouelbiljet betreffende de personeele belastingblijkt dat men voortaan bij verhuizing er op bedacht moe., zijn dat de belasting voor het verlaten perceel over het volle jaar verschuldigd blijft, tenzij het volgende wordt in a^ht genomen. Ten einde voor dat perceel ontheffing te be komen moet de belastingplichtige van zijne verhuizing afzonderlijk aangifte doen ten kantore van den ontvangerop een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljetbinnen den tijd van eene maand volgende op die waarin hij het perceel verliet. Na dien termijn is de aanspraak op ontheffing vervallen. Mondelinge aangiften zijn ten deze niet geldig. Men leest in het dagblad „De Tijd" van Vrijdag 6 October het navolgende, dat wij vol komen onderschrijvende, wel de moeite waard achten onder de aandacht onzer lezers te brengen. „Het was voorzeker, niet slechts vnor het Comitémaar voor allen wien het wel en wee van het vaderland ter harte gaataangenaam te vernemen dat de subsidie vanwege den minis ter van waterstaat enz. de som komt versterken, door onze regeering reeds verleend en door Indie verhoogd; dat toch deed de ongerust heid verdwijnen, die reeds bij zoovelen bestond, als zoude het mogelijk kunnen zijndat de nederlnndsche industrie zich op den achtergrond zou houden. Nu bestaat daarentegen de zeker heid dat, hoewel vreemdelingen de eersten zijn geweestdie het denkbeeld der tentoonstelling geopperd hebbenhet geen specultatie hunner zijds mag heetenzóó ver gedreven, dat die ten nadeele onzer industriëelen zoude uitloopen. Immers, behalve de ruimte in het gebouw zelf, door het uitvoerend comité van den aannemer gehuurdkomt er voor Nederland afzonderlijk nog eene dergelijke ruimte bijzoodatdoor deze wijze behandeling van de zaak men met eenigen grond verwachten magdat al onze industrieelen het voor eene levensquaestie zulien houden omeenparig door eene talrijke en prachtige inzending den roem van onze nijver heid bij landzaat en vreemden op te houden." Wij vernemen ook met genoegen dat de sub commissie alhier ijverig werkzaam is ter bevor dering van inzendingen voor genoemde tentoon stelling. ^Verder wordt ons medegedeeld, dat in de volgende week alhier, in het lokaal Musis Sacrum eene algemeene vergadering van industrieelen zal gehouden worden. Wij komen op deze aangelegenheid in een volgend nummer terug, terwijl wij de pogingen, die de commissie aanwendt, tot het welslagen dezer onderneming in het belang onzer industrie warm aanbevelen. Vólgens het Vaderland worden de onder handelingen over een handelstractaat te 's Gra- venhage tusschen onze regeering en het Eransche gezantschap gevoerd. Naar aanleiding van een bericht in ons nummer van 1 October, schrijft ons de burge meester van Baardwijk, dat aan ZEd. van ge vallen van miltvuur in den binnenpolder niets bekend is. Men meldt ons uit Dussen Men is hier nog druk bezig met het rooien der aardappelen en daar men met de verander lijke weersgesteldhied spoed met dit werk wil maken en er geen handen genoeg zijn te vinden, hebben eenigen arbeiders van elders te werk gesteld. De opbrengst blijft ver beneden het middelmatige, ofschoon de hoedanigheid over 't algemeen zeer goed is. De gewone prijs is tegenwoordig f4.50 per hectoliter. Na van tijd tijd zijn vee en geoogste granen van de hand te hebben gedaan is ze kere P. H., landbouwer rn veehouder in Ursem, sedert eenige dagen verdwenenwaarschijnlijk is hij naar Amerika vertrokken met achterlating van vrouw en kinderen doch met de aanwezige contanten bij zich. Deze week zijn twee onderwijzers te Rotterdam de dupe geworden van oplichterij. Een persoon vervoegde zichgedurende den schooltijdbij hen aan huismet het verzoek om een goede jas mee te gevenomdat mijn heer naar dien of dien heer moest. Bij een zijner bezoeken was de oplichter zoo brutaal, dattoen hem een jas werd meegegeven, die niet mooi genoeg was naar zijn zin, hij een poosje later terug kwam om den besten jas te halen. Jammer maar, dat hij zijn doel bereikte, zoodat de onderwijzers bij hunne thuiskomst tot de ontdekking kwamen, dat zij schromelijk bedrogen waren. Twee sergeanten, V. en S. genaamd, van het 3e regiment infanterie te Bergenopzoom, die zich verwijderd hebben met eene som van onge veer f 300 uit de kas der soldatenmenage, heb ben uit Antwerpen een afscheidsbrief gezonden. Zij zouden niet terugkeeren maar vermoedelijk dienst nemen bij het vreemdenlegioen in Algiers. Uit Nijmegen schrijft men In het begin van September werden zooals men weet, een aantal verpleegden uit de bede laarsgestichten te Ommersehans ontslagen om dienst te nemen bij hei Eransche leger in Algerie. Yan die personen werden eenige te Rijssel af gewezen, die daarop door Belgie en een gedeelte der rijnprovincie ronddwaalden om werk te' zoeken, in welke poging zij evenwel niet slaagden. Eindelijk richtten zij hunne schreden weder naar het vaderland en trokken Zondag jl. door Nij megen verder landwaarts. Uit hunne houding en gesprekken kon men opmaken dat zij on verschillig omtrent hun ellendig bestaan waren geworden. Deze lieden, in zulke troepjes bijeen, aan wie alle middelen van bestaan ontbreken zouden dunkt onswel eens gevaarlijke kun nen worden voor dc maatschappij. Het geval te Ulestraten (Liraburg is bij onderzoek gebleken zich anders te hebben toe gedragen dan in ons vorig nummer is gemeld. Zekere L., die zich met zijn zoon benevens andere drinkersin eer.e herberg bevondver keerde in opgewonden toestand en nammet een geladen pistool gevaarlijke houdingen aan. De kastelein voor ongelukken bevreesd trachtte hem het gevaarlijke wapen uit de handen te wringenmet het ongelukkig gevolg dat het schot afging en L. doodelijk werd getroffen. Eenige oogenblikken latter overleed hij. Zijn zoon kreeeg een kogel in in den arm. De on willekeurige dader is een Duitscher. De politie te Rotterdam heeft eene arrestatie gedaanwaarbij eene zeer belangrijke inbeslag neming heeft plaats gehad. Zekere X., die vroeger een sigarenwinkel op den Binnenweg heeft gehadwoonde thans met eene achttienjarige bijzitin de Coolsche straatalwaar hij zich uitgaf voor reiziger in tabak. Reeds sinds eenigen tijd was hij aan een winkelier in de binnenstad ongeveer f 3 schuldig geweesten telkens wanneer er met eene quitantie om dit bedrag werd gezonden had hij onder het een of ander voorwendsel de betaling uitgesteld. Toen nu de loopknecht van den winkelier andermaal bij hem kwam ver klaarde hijwel een bankbiljet van f 60 te hebben maar het niet te willen afgeven als hij niet dadelijk geld terug kreeg. De knecht ging met die boodschip naar der. patroon terng. Deze gaf hem nu wel hel noodige bedrag van f 57 en zond hem daarmede naar K., maar vertrouwde de zaak toch niet. 't Zou niet onmogelijk zijn, dat de schuldenaar de f 57 inpalmde, het bankbiljet hield en naderhand beweerde, het aan den knecht te hebben gegeven. In alle gevalde winkelier ging met den knecht mede en bleef voor de deur wachten. Eenige oogenblikken later kwam de knecht het huis uit, en ja wel alles was in ordedaar was het bankbiljetDe winkelier echterhetzij uit wantrouwen of slechts uit voorzorgscheen het noodig te achttenzich van de echtheid van het biljet te overtuigen. Hiertoe bestond de beste gelegenheid bij de bijbank op de Leuvehaven. Het biljet werd aldaar onderzocht en onmiddelijk naar Amsterdam gebracht, alwaar ten kantore der Nederlandsche bank werd geconstateerd dat het een valsch biljet was. Nauwelijk was dit bericht hier ont vangen of de politie nam maatregelen om K. in handen te krijgen. Spoedig kreeg zij hem in de nabijheid zijner buurt in 't oog. Zoodra hij dit bemerkteging hij op den loop. Door de agenten vervolgdnam hij de vlucht naar zijne woning alwaar da politie binnendrong en hem in hechtenis nam. Bij de daarop gevolgde huiszoeking vond men onder het bed eene kist, bevattende alle noodige lithographische toestellenmet gereedschappen en benoodigdheden, die bij het maken van valsch bankpapier dienstig kunnen zijn. Doch bij nader onderzoek vond men ook een hoop valsche bankbiljetten vaD f60 en van f 100, eenige reeds geheel andere nog slechts gedeeltelijk afgewerkt. Dit alles werd door de politie medegenomen terwijl K. naar de gevangenis werd gebracht, te gelijk met zijne bijzitdie tijdens de arrestatie beschuldigd werd van onlangs alhier een valsch bankbiljet te hebben uitgegeven. Waspik 5 October. Met genoegen maken wij er melding van dat het bestuur der ver- eeniging „Volksvlijt en Volksvermaak" in deze gemeentesteeds meer en meer er op uit is tot bereiking van het doelwaarvoor die ver- eeniging is in het leven geroepen namentlijk het bevorderen der volksvlijt en het veredelen van het volksvermaak. Nog slechts een jaar heeft de vereeniging bestaanen wij mogen ons verheugeneene harmonie te bezitten die ons menige gezellige en vrolijke avond heeft bezorgdhet 300 tal leden der vereeniging is dan ook wel een sterk bewijs, dat in eene reeds lang gevoelde behoefte is voorzien en dat haar voortbestaan zoo goed als verzekerd is. Doch niet alleen het volksvermaak, maar ook de volksvlijt, is in het programma der vereeni ging opgenomende bevordering daarvan is ook het rustloos streven van het bestuuren om hieraan een begin van uitvoering te geven, heeft het beslotenom in de harmonie- en industriezaal eene teekeuschool op te richten welke den le October jl., onder de leiding van den heer Ulehake, onderwijzer aan de openbare school alhiervoor het vak van handteekenen met 15 leerlingen is geopendterwijl naar wij vernemeneerlang in dezelfde zaal onder de leiding var» den heer de Bruijn bouwkundige alhierook een cursus zal worden geopend in het rechtlijnig en bouwkundig teekenen. Wij zijn het bestuur dankbaar voor zijne be moeiingen in dezeimmers ook hierdoor is en zal worden voorzien in ietswaaraan in onze nijvere gemeentewaar de verschillende vakken en ambachten en handwerken in bloei verkeeren, groote behoefte bestond. Wij hopen dat het bestuur ook hiermede zijn doel, het aankweeken van den jongen

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2