hier te hebben. Niettegenstaande de stellige belofte dit dit zou gebeuren, zal het niet aan komen vóór morgen (Dinsdag) half elf; zoo luidt bet laatste bericht dat ontvangen is. Het komt spreker voor dat het cadeauaan een ambtenaar, die 60 jaar de gemeente trouw ge diend heeft, door den gemeenteraad moet worden overhandigd. In de gegeven omstandigheden oordeelt hij het best dat de leden tegen half twaalf en corps op het raadhuis tegeuwoordig zijn om daarna het cadeau den jubilaris te gaan aanbieden. De heer Van Heijst vreest dat er encombre- ment zal zijn bij den. jubilarishij zou het daarom aan de commissie overlaten om het cadeau uit Daam van den gemeenteraad aan te bieden. De voorzitter is van meening, dat de harte lijkheid, waarmede de gemeenteraad het geschenk brengt, veel meer bij den jubilaris zal wegen dan de stoffelijke waarde van het zilver. De heer Van Heijst wijst op het voorbeeld van andere plaatsen en gelegenheden, waar steeds eene commissie zich van die taak kweet. Hij trekt echter zijn voorstel in, waarmede hij niet het minste bijoogmerk had. Het was hem alleen te doen om den jubilaris geen overlast aan te doen er» vindt aanbieding door eene commissie voldoende. De voorzitter oordeelt dat het geschenk bij aanbieding door de commissie veel in waarde zal verliezen. Hierna wordt besloten dat de raadsleden Dinsdag 10 October, ten half twaalf voormid. allen ten raadhuize zullen komen en daarna en corps het cadeau zullen gaan aanbieden. V. Aangehouden voorstel van den heer Zijl- mans, betreffende den weg tusschen Van Bavel en Van Loon. De heer Zijlmans zegt dat in de vorige ver gadering de bespreking slechts over losse cijfers liep. Thans heeft hij de beide eigenaars ge sproken beiden zijn bereid de jaarlijksche cijns, die zij van den polder trekken, af te staan terwijl de buitenpolder bereid is f200 bij te dragen, wanneer de gemeente voor hare rekening den weg in goeden toestand brengt en voortdurend onderhoudt. De voorzitter moet den raad adviseeren daar niet in te komen. Hij heeft de zaak grondig onderzocht en zal uiteenzetten hoe zij in elkander zit. De secretaris geeft daarop voorlezing van de volgende aanteekeningen, waaruit blijkt dat op 9 Juni 1827 besloten is den dam in quaestie aan te koopen voor de gemeente, afdeeling bui tenpolder, voor de op de aanbelendende huizen rustende rente op 20 Juni van datzelfde jaar werd besloten een contract op te maken, dat den 27n d.a.v. aan gedep. staten ter goedkeuring werd gezon den, welke goedkeuring 18 Juli inkwam in 1847 is bij scheiding bedoelde weg over gegaan aan den buitenpolder m 1871 is dit nader erkend en in 1878 is hij op den^ legger der wegen gebracht als in eigendom bij den buiten polder. Burg. en wetli. stellen voor aan adressanten te kennen te geven, dat hun adres niet bij den gemeenteraad maar aan het bestuur van den buitenpolder behoort. De heer Van Heijst vindt het wonder dat de polder dan cijns betaalt voor iets dat zijn eigen dom is. De heer Zijlmans zal in het midden laten dat de weg werkelijk in onderhoud bij den polder is de menschen echter, die langs dien weg wo nen, wonen niet in den buitenpolder, maar in de gemeente Waalwijk. Die weg is voor den polder gedurende eenige maanden onmisbaar, maar in den winter heeft de polder er geen be lang bij, de gemeente integendeel wel. Voor het belang, dat de polder er bij heeft, wil hij ook subsidie geven. De heer Van Heijst vindt het veel beter dat de gemeente het oppertoezicht heeft, ook met het oog op het aanleggen van rioleering enz. Als de polder soms buizen zou willen leggen zou het dag. best. tusschenbeide kunnen komen en dit beletten. Uit een hygiënisch oogpunt is verbetering aller noodzakelijkstmaar daarmede heeft de buitenpolder niets te maken. De heer Van Es ziet in de zaak niet zoo groote zwarigheid, maar zou de zaak juist om draaien de gemeente is ook niet ongenegen om subsidie te geven als de buitenpolder den weg laat in orde maken. Wat den aanleg van rio leering betreft, hierin staat de buitenpolder met particulieren gelijk. De heer Van Heijst vindt dat verbetering veel meer de zaak is van de gemeente dan van den polder, De heer Van Es weet niet waar het heen zou, als de gemeente alle wegen moest aanslaan. De heer Zijlmans zegt dat als dit aanbod verworpen wordt en de polder den weg zou verbeteren de zaak toch onveranderd blijft de polder zou f200 geven en de meerdere kosten zou dc gemeente moeten dragen. De voorzitter kan niet begrijpen dat de polder aandringt om dien weg op de gemeente over te brengenhij recapituleert de boven gegeven inlichtingen en vindt dat die klaar en duidelijk zijn. De heer Zijlmans zegt dat niet de polder ge vraagd heeft om dien weg te leggen, maar dat dit van den boezem van den raad is uitgegaan. Zoodra de zaak van adressanten hier in behan deling is gekomen is dadelijk geraden aan den polder snbsidie te vragen. De voorzitter merkt op dat door den heer Zijlmans vroeger beweerd is, dat de weg geen eigendom was van den buitenpoldernu blijkt wel duidelijk dat dit het geval is. Als nu het polderbestuur den weg verbeteren wil, dit is goed. De heer Van Iersel is altijd tegen subsidie aan den buitenpolder. De weg behoort aan den polder en moet door hein in taraelijken toestand gehouden worden. Maar in 't belang der ge meente stelt hij voor den weg over te nemen en goed te onderhouden. De voorzitter antwoordt dat de polder belast is met het onderhoud en dus daarin goed moet voorzien. De raad kan besluiten meer iasten op de gemeente te leggen maar hij zal daartegen steeds met alle macht protestceren. De heer Van der Heijden zou willen dat de gemeente den weg legde onder genot der voor gestelde subsidie, maar dat de polder belast was met het onderhoud. De heer Van Biel gelooft dat alle raadsleden het eens zijn, dat de weg eigendom is van den polderin plaats van een polderweg, zooals hij vroeger was, is hij th ns door bebouwing een straat geworden; hij gelooft dat de gemeente heel blij mag zijn met een subsidie van f200. De heer Van der Heijden begrijpt niet waar om de polder zijn eigendom wil afgeven. Hij zou den weg wel door de gemeente willen laten leggen roet f200 subsidie, maar het onderhond moet blijven voor rekening van den polder. De voorzitter heeft de zaak duidelijk uiteen gezet en alles er over gezegd. Volgens hem mag de gemeente het niet doen. De gemeente raad kan handelen naar welgevallen. Op grond van al het vorenstaande stelt hij voor dat de raad besluite aan adressanten te kennen te geven dat het stuk niet bij den gemeenteraad maar bij den buitenpolder behoort. De heer Timmermans zegt, dat juist omdat de polder eigenaar is, de toestand dient ver anderd te worden. Op welke wijze is aanlei ding gekomen om den weg van den polder in beheer te brengen bij dc gemeente Bij gelegenheid van het onderzoek van de gemeentebcgrooting vorig jaar kwam die zaak bij de commissie in bespreking en de wensche- lijkheid dat die wegen bij de gemeente in be heer zouden zijn. Toen vond de commissie het aanmatigend om zonder voorbereiding een voor stel tot overname te doen daar behoorde meer toe. De commissie gaf toen aan burg. en wet. in ernstige overweging het daarheen te leiden, dat bedoelde wegen in beheer bij de gemeente kwamen. Sedert, jammer genoeg dat het da^e- lijksch bestuur het daarmede niet eens was° is tot die zaak niets meer gedaan eindelijk komen de bewoners voorziening vragen deze aanvraag zou meer bij den polder te huis bahooren maar van de andere zijde is ook thans door gemeen tenaren kennis gegeven dat zij het wenschelijk achten dat dergelijke wegen in beheer zijn bij de gemeente. Spreker drukt zijne verwondering uit dat het gemeentebestuur zich deze gelegenheid niet ten nutte maakt om dergelijke wegen over te nemen; de polder heeft f 200 subsidie geboden; bestrij ders van het plan hebben dit eene kleine som genoemd; als er een keiweg gelegd zou worden is zij zeker niet groot, maar als men nagaat dat de polder er weinig belang bij heeft of het een zand- of een keiweg is, dan is het voorstel niet onbillijk. Om de zaken niet te verwarren en in 't reine te stellen zou hij in bedenking geven de zaak nog eens te overwegen. De begrooting staat voor de deur en dan komt ook dit aan de beurt; 't is dan wel een kort uitstel maar 't kan tot een goede uitkomst leiden. Den heer Van Iersel is het altijd gebleken dat van uitstel afstel komthij wenscht af te werken. De heer Timmermans zegt dat deze zaak een behoorlijke voorbereiding eischt. Men moet de zaak met den polder ook bespreken; daar hoort heel wat toedat het nuttig is de zaken met den polder goed voor te bereiden is nog dezer dagen gebleken bij de laatste overeenkomst. De heer van Heijst beaamt het voorstel van den heer Van Iersel. De raad heeft al dikwijls ondervonden dat er bij uitstel, in den regel van de zaken niets terecht komt; de zaak is hier vrij duideiijkde polder wil f200 geven de polder heeft niet de helft van het jaar genot van den wegde gemeente altijdals de raad nu deze aangelegenheid afhandelt, dan kan het dag. best. de uitvoering voorbereiden, want als het nemen van een besluit op de lange baan wordt geschoven, dan komt er niets van. De heer Timmermans wil de zaak niet op de lange baan schuiven maar tot een goed einde brengenhij is sterk voor de zaak, dit is reeds vroeger gebleken, maar hij acht een goede voor bereiding noodig. De heer Qiurijns acht dit laatste tegenover den polder hard noodig. De voorzitter zegt dat het dag. best. de zaak zoo helder mogelijk heeft voorgesteld. Uitstel zal tot weinig leidendie druk moet weer op de gemeente geschoven worden. De voorzitter blijft zich verzetten tegen de onbillijkheid, maar anders kan hij het voorstel van den heer Timmermans goed vinden. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den voorzitter verworpen met 7 tco-en 4 stemmen. Voor de heeren Van der Heijden Van Es Mombers en de voorzitter. De heer Timmermans formuleert zijn voorstel aldus De raad oordeelende dat het wenschelijk is den weg tusschen Van Bavel en Van Loon onder gemeentebeheer te nemen en tebeharden, noodigt het dag. best. uit de daartoe strekkende voorbereidingen in te stellen en de zaak nader bij den raad in behandeling te brengen. De voorsteller acht nadere toelichting onnoodig. De heer Van der Heijden zegt dat, als dit voorstel wordt aangenomen, het niet uitsluit, dat nadere voorwaarden voor die overname' worden getroffen. De voorzitter zegt dat de raad die wensche lijkheid nog niet heeft uitgesprokenspreker meende dat het de bedoeling van den voorsteller was de zaak eenvoudig aan ^te houden en bij de begrooting te behandelen. De heer Van Heijst stelt als amendement op het voorstel Timmermans voor, het woord nader te veranderen ia binnen twee maanden. De heer Timmermans verklaart dit amende ment over te nemen. De voorzitter protesteert hiertegen met alle kracht: De heer Van Heijst wil op het gemeen tebestuur een last leggen terwijl nog niet be wezen is dat het wenschelijk i3. De heer Van Heijst antwoordt dat dit juist de zaak is; als de meerderheid besluit binnen 2 maan den dan heeft men eenige zekerheid dat het gebeure. De voorzitter stelt voor de zaak eenvoudig aan te houden tot bij de begrootingen geen tijd te bepalen, want anders komt soms Lucifer en zijn compagnon Beelzebubdat zijn kerels met wie hij niets^ te doen wil hebben om dat zij te ge meen zijn zij hebben geen verstand van ge meentezaken en toonen ook weinig deferentie te hebben voor het gemeentebestuur, dat dit jaar zooveel werk gehad heeft met schoolbouw en verbetering van de haven terwijl er maar een wethouder was en zij meer werk hadden dan redelijker wijze kon gevergd worden. De heer Van Heijst meent dat de voorzitter werke.ijk afwijkt van het gesprokene. Er is nu geen sprake van Lucifer en Beelzebub maar wel van een weg. De voorzitter zegt dat het onderwerp hem aanleiding gaf tot die uitwijding en verklaart als hij Lucifer soms heeft beleedigddit zoo niet te hebben gemeend. Verder herhaalt de voorzitter dat van de wen schelijkheid in het voorstel Timmermans nog niets gebleken is. De heer Timmermans zegt, dat juist door de stemming zal blijken of de meerderheid het al of niet wenschelijk oordeelt. De heer Van Iersel verklaart zijn voorstel in te trekken. De voorzitter verklaart zijn amendement niet in te trekken. De heer Van Heijst zegt dat de voorzitter geen amendement heeft voorgesteldmaar wel een subamendement. De voorzitter kan niet vinden dat iemand recht heeft over zijne opinie te beslissen, i De heer Van Biel merkt op dat de voorzitter, door tegen te s'emmen bewijst, bet niet met het voorstel eens te zijn. De heer Van Heijst verzoekt het voorstdl in omvraag te brengen. De voorzitter herhaalt dat de wenschelijkheid bij vele leden nog niet is gebleken. De heer \an der Heijden oordeelt overname wel wenschelijk als ze geschiedt onder goede condities. (Hier ontstond eene langdurige pauze, gedurende welke we verschillende voorstellen hoorden doen om de stemming wat op te vroolijken.) De voorzitter herneemt het woord om te ver klaren dat hij het niet redelijk vindt dergelijk voorstel te doenhij is niet tegen aanhouden tot bij de begrooting. De heer Van Heijst vindt er niets onredelijks in dat het dag. best. aangeprikkald wordt tot vlugge afdoening. De voorzi ter komt er nogmaals op terug dat de wenschelijkheid niet is gebleken; alle dammen zouden dan wel in 't zelfde geval kunnen komen. Dc heer Zijlmans zou niet zooveel daartegen vinden, De heer Van der Heijden vindt dit niet zooals t hoortals iemand pleizier heeft om huisjes melker te worden, moet hij zelf zorgen, maar niet den last van verbetering van wegen op de ge meente schuiven. Eindelijk wordt het voorstel Timmermans, zooalshet door den heer Van Heijst geamendeerd wasin stemming gebrachtnadat de voorzitter verklaard had tegen de wenschelijkheid te pro- testeeren. Het voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen op twee nadie van den heer Van Es en van den voorzitter. De heer van Iersel stelt voor de vergadering te verdagen aangezien ze reeds 2V0 uur geduurd heeft. De voorzitter stelt voor eerst nog de armen zaken te behandelen daar de armen toch niet zonder brood kunnen blijven. De armmeester de heer Van Doorn neemt in de vergaderzaal plaats. De heer Van Doorn zegt dat het armbestuur geen geld meer heeft om de armenn te bedeelen; als het zoo doorgaat komt er dit jaar bij sobere bedeeling f 800 te kort. Dagelijks melden zich nieuwe armen aan. Vroeger kreeg het armbe stuur f4500 subsidie uit de gemeentekas, nu slechts f1900 bij gelijk aantal bedeelden.'liet armbestuur is op audentie geweest bij ZE. den commissaris des konings maar zonder resultaat; het eersts woord van ZE. was dat zij niet op zijn steun konden rekenen. Volgens ZE. waren alle middelen niet beproefd; vooreerst moest elke eeredienst voor zijne armen zorgen; dan collecten gehouden worden liedertafel en harmonien moesten concerten geven, dames verlotingen houden enz. Nadat er geconstateerd was dat er geld moest zijn, wordt besloten te beginnen met eene collecte aan de huizen der ingezetenen ten einde in de eerste behoefte te voorzien en dan verder te genheden die op de agenda voorkwamen, wegens tijdsgebrek niet in behandeling genomen en zal dit nu in een volgende vergadering geschieden. Ten genoege onzer lezers, die zeker gaarne goed op de hoogte zijn van die belangrijke quaestie laten wij hieronder twee stukken volgen, die tot een goede beoordeelin.g der zaak en van de daarover reeds vroeger gevoerde en waarschijnlijk nog te voeren discussiën zeer veel kunnen bij- aragen. Het eerste bevat de conditiën, waaronder de buitenpolder aan de gemeente vergunning ver leend heeftvoorzoover die corporatie betreft tot het uitvoeren der verbeteringswerken aan de' haven het tweede is het rapport aan ged. st. van den ingenieur Schevichaven, die op last van ged. st. een onderzoek heeft ingesteld naar den toestand der havenkaden in verband met de uitgevoerde verbeteringswerken. Waalwijk, 30 Maart 1882. No 97. In antwoord op uwen brief van den dezer No 429 hebben wij de eer u, mijne heeren te doen kennen dat wijbehoudens nadere goed keuring van stemgerechtigden, besloten hebben uw bestuur machtiging te geven tot het verleg gen der Westerhavenkade onder de volgende voorwaarden 1. dat de gemeente het onderhoud dier kade gedurende een jaar op zich neemt en dezelve daarna in goeden toestand oplevert. 2 Dat de nieuwe kade een talud moest hebben als volgtnaast de binnen of havenzijde 2 op 1 en naast de veldzijde 4 op 1; de kruin x meter breed en hoog volgens de bestaande KclU6. 3. dat de oosterkade aan de havenzijde flink onder een talud als vroeger worde gebracht en alzoo alle inhammen en kuilen goed worden aangevuld met goede specie en wijders 1 kub. meter grond per strekkende meter over de lengte van het geheele werk over de kruin dier kade heen worden gestort, om dezelve te verzwaren iets wat grootelijks in 't belang der gemeente is,' daar bij niet verzwaring der oosterkade nieuwe doorbraken te vreezen zijn, waardoor veel schade aan de haven en westerkade zou worden toe gebracht. Het lichten der zoden van de kade en het egahseeren van den neergestorten grond is voor onze rekening. M orden deze voorwaarden door u aangenomen, waaraan wij niet twijfelen, dan zijn wij bereid onder goedkeuring als boven in de ophoogin* en bestrating der Putsteeg (binnen) eene bijdrage te verleenen van f500, onder beding dat de weg met keien of klinkersteen worde belegd tot de n winterdijkdat wil zeggen over de geheele wa- terpasliju van den weg na de ophooging, terwijl de weg vóór of op medio Juni geheel moet zijn afgewerkt en opgeleverd en voortdurend geheel voor rekening der gemeente ir. goeden staat worden onderhouden. Het bestuur van den Buitenpolder van Waalwijk, (get.) Dr. J. B. de Haan voorz. E. W. van Liemptsecret. Aan het gemeentebestuur van Waalwijk. zien. Hierna wordt de vergadering gesloten. Zooals men zal gezien hebben uit het vei sla* van het verhandelde in de raadsvergadering van verleden Maandag, zijn de havenkade-aangele- 's Bosch 28 Augustus. Havenkade Waalwijk. Aan de opdracht van uwe vergadering tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van de kaden langs de Waalwijksche haven, in verband met de door het gemeentebestuur van Waalwijk aan de haven uitgevoerde verbeterings werken, is door mij eenige dagen geleden, vol daan. Als verslag van dit onderzoek heb ik de eer met overlegging van een dwarsprofil der havenkaden te berichten. Door afgraving en uitbaggering is de haven vanaf de los- en laadplaats te Waalwijk tot aan de hooigraafsche sluis zijnde eene lengte van ruim 1000 m. op eene gelijkmatige diepte en op eene bovenbreedte van 9 m. gebracht. Om dit grootere profil te verkrijgen zijn de buiten- glooiingen der kaden, onder eene steilere helling afgegraven, terwijl de teen der kaden, die vroeger m den bodem uitliep, door eene houten beschoeiing, bestaande uit paaltjes van 10/15 cM. en lang 1.50 m. waarachter twee planken zijn bevestigd, wordt gesteund. De geringe sterkte dezer beschoeiing, vooral in vergelijk met de vrij aanzienlijke druk der kaden is oorzaak dat op verschillende punten de beschoei ing min of meer is uitgeweken en de noodige steun voor de kaden wordt gemist. De uitvoering dezer werken zal de haven voor de scheepvaart en ook voor de waterlossing belangrijk verbeteren. De kaden zijn echter door het afgraven ontegenzeggelijk verzwakt en nu nog minder dan vroeger bestand tegen de wer kingen van het water, die zij hebben te verduren. Deze werkingen zijn tweederlei. In de eerste plaats moeten zij de buitenpolders beveiligen tegen hooge vloeden. De aanval van het water, hetzij dit door de wind ofwel door de stoom- booten in beweging wordt gebracht, zal de steilere en van groes ontbloote glooiingen hevi ger aantasten en daaraan vrij belangrijke be schadigingen kunnen veroorzaken. Ten tweede moet de kade bestand zijn tegen over oop bij de werking van den Baardwijkschen overlaat Dat ook de weerstand daartegen belangrijk verminderd isbehoeft wel geen betoog. De kaden staan onder beheer van het water schapsbestuur van den Buitenpolder van Waal wijk de daaraan verrichte afgravingen zijn echter, naar mij door dit bestuur werd mede gedeeld zonder zijne vergunningzelfs buiten zijn medeweten en voorkennis, door het gemeen- tebestunr uitgevoerd, en is dit bestuur dan ook bij deurwaarders exploit verantwoordelijk gesteld voor de mogelijke schade en nadeelen, die daaruit kunnen ontstaan.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2