Zwitserland. Italië. Oostenrijk, Turkije. Egypte. BINNENLAND. De Dent du Géanteen berg bij Chamonix werd tot dusver voor onbeklimbaar gehouden. De pogingen van bekwame gidsen, alle middelen die men aanwendde, bleven vruchteloos; de steile, bijna loodrechte wanden van den berg deden de velendie den tocht naar boven ondernamen teleurgesteld terugkeeren. Maar dezer dagen is bie berg beklommen door een jong Italiaan Sella genaamddiedoor twee gidsen vergezeldhet waagstuk volbracht met behulp van treden welke zij op de steilste plaatsen uithakten met haken touwen enz. Zoodra het bericht der beklimming van den berg bekend werdheeft een Engelschman zich gehaastom de tweede te zijn, die den top bereikteen bij de vlag van den Italiaan ook de zijne te plaatsen. In de overstroomde streken van Italië .is het water vallende. De regens hebben opgehouden en men heeft er nu mooi herfstweder. Het verkeer op den spoorweg van Milaan naar Venetië is hersteld. Te Rome is in ruim 90 jarigen ouderdom overleden Salvatore Bettieen der grootste let terkundigen van de eerste helft dezer eeuw en de steunpilaar van de academie van San Luca, waaraan hij meer dan 50 jaar als secretaris verbonden was. Zijne begrafenis was schitterend en zoowel de regeering a s de gemeente waren er bij vertegenwoordigd. De omtrek van het stadje Racalmonte, op Sicilië, werd sedert vijf jaren onveilig gemaakt door een bende rooversdie overal angst en schrik verspreidden, en nog eenigen tijd geleden een ambtenaar op een der pleinen doodschoten, doch die de politie, ondanks al haar pogingen, niet op het spoor kou komen. Maar thans is het een ambtenaar van het gerechtna een langdurig en nauwgezet onder zoek gelukt, de bende te vatten, en het is tot aller verbazing gebleken dat het hoofd daar van zekere baron Rulumello was een man die om zijn vroomheid in hoog aanzien stond. Ten huize van den baron werden 21 roovers, die voor een nieuwen aanslag daar bijeengekomen waren gevat. Slecht een lid der bendedie toevallig de samenkomst niet bijwoondeis ontsnapt. Onder de roovers zijn, behalve de baron, nog verscheidene andere geachte landeigenaren die men nooit van dergelijke daden verdacht zou hebben. In Oostenrijk heeft thans de keizerlijke be krachtiging'verkregen én zal eerlang in werking treden de wetwaarbij eer.ige belangrijke wij zigingen gebracht zijn in het tot nu toe in' de monarchie gebruikelijke kiesstelsel. Daarbij wordt de census verlaagd en het aantal kiezers bijgevolg aanmerkelijk uitgebreid. Schoon de liberale partij de overtuiging heeft dat een én ander niet in haar voordeel is, be groet ze den maatregel toch als eene daad van rechtvaardigheid terwijl een der ministerieele bladen betoogt, dat de uitsluitende heerschappij in de vertegenwoordiging van de eene of andere nationaliteit door de gewijzigde kieswet onmo gelijk zal worden gemaakt. Het blijkt nu dat men te Presborg veel harder heeft geschreeuwd, dan de omstandig heden wettigden. De koninklijke commissaris namelijk, graaf Esterhazy, vaardigde eene offi- cieele verklaring uitwaarin hij buitengewone maatregelen onnoodig verklaart en rte voorstel ling der Weener bladen, als zou te Presburg eene „jodenvervolging" hebben plaats gehad schroomelijk overdreven noemt. Immers niemands leven is bedreigd geworden en het allerergste wat geschiedde isdat in de paniek eenige deu ren met bijlen zijn ingeslagen. De commissaris verontschuldigt deze daden van geweld natuurlijk niet. Wat nu de verdere ongeregeldheden op het platteland betreft, ver klaart hijdat slechts in eene gemeente de ge- heele bevolking daaraan had deelgenomen, maar dat in de zestien overige de meeste inwoners zich niet alleen rustig hadden gehouden, maar zelfs medegewerkt tot herstel der orde. Niet te vreden met het antwoord van lord Dufferin in zake het verder vertoeven der En- gelsche troepen in Egypte, zou de Porte voor nemens zijn zich met eene nota tot de mogend heden le wenden met verzoek, dat aan Engeland een termijn van drie maanden worde gesteld. Dufferin heeft anders nadrukkelijk in het licht gesteld, dat het niet aangingnu de orde aan vankelijk hersteld wasmaar dadelijk op te brekenen dat het de plicht der Engelschen was eerst te zorgen voor een goed ingerichte Egyptische strijdmacht. Het zal zeker in Engeland zeer ontstemmen en niets helpen bovendien wanneer de Pörte zich inderdaad met klachten over Engeland tot de mogendheden wendt. De regeering heeft besloten een afzonder lijke belasting te heffen van alle vreemdelingen, die in Turkije wonen en daar eenig beroep uit oefenen. Eer dit wet wordt evenwel moet naar het schijnt, nog eerst met sommige mo gendheden onderhandeld en eene schikking ge troffen worden. De commissie van instructie te Cairo heeft Arabi verhoord. De beschuldigde hield eene lange redevoering, \yelke "echter* naar een tele gram van Reuter's agent ons verzekert, niets belangrijks inhield. Onbelangrijk zouden mede geweest zijn de getuigenissen van de prinsen Ibrahim en Kiamil. Uit de verhooren van Tulba, Mahmoud-Samy en de andere medebeschuldigden van Arabi moet gebleken zijn, in overeenstemming met hetgeen aan het licht is gekomen door de in beslag ge nomen documenten, dat de gruwelen, te Alexan- drie gepleegdmetterdaad werden bedreven op last der overheden. De hoofden der patriottenpartij maken bij deze verhooren een allertreurigst figuur met hunne verzekeringen, dat zij niet mee hebben gedaan, dat zij niet geweten hebbeD wat zij deden, dat zij gehandeld hebben uit vrees voor elkander als de hazen en de kikvorschen 1 ■•=- enz. enz. Maar meestendeels bezweren zij hunne onschuld. Wat Arabi betreft, geeft «Daily News" niet onduidelijk zijn vrees te kennen dat men hem in de gevangenis zal „zelfmoorden" en zeer wordt het door het blad betreurd, dat de En gelschen, aan wie hij zich overgaf, hem aan de Egyptenaren hebben overgeleverd. Van Arabi zou gebleken zijn, dat hij waarheid sprak toen hij verklaarde, dat de moorden en plunderingen geschied zijn tegen zijn wil. Te Damanhour hebben inmiddels weder vier executies plaats gehad van inlanders, die Euro peanen vermoord hadden. Volgens een der Egyptische bladen besthat het plan het effectief van het Egyptische leger op 10,000 man te brengen infanterie, artil lerie en cavallerie te zamen. Officieren en soldaten, die van deelneming aan den opstand verdacht worden, zullen niet worden toegelaten. De offi cieren zullen uitsluitend Turken of Circassiers wezen. Aan de Engelsche kolonels, in Turkschen dienst, Synge en Baker, die door den kliedive werden aangesteld als helpers van den anderen Baker (Baker pachaj is door laatstgenoemde getele- grapheerd, dat zij den 12n a. s. naar hunne bestemming moeten vertrekken. Dit zal wel weder onaangenaamheden met den sultan geven. De lijst der namen van de gevangenen die voor den krijgsraad zullen, terechtstaan, is aan Malet ter hand gesteld. De lijst omvat 113 namen, en behelst niet die der gevangenen in de provinciën, waarvan de namen nog niét zijn ontvangen. Het Egyptische gouvernement be weert dat het er geeu 30 meer zijn. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen zullen Zondag in de zaal Musis Sacrum de volgende stukken worden gezongen 1. Das Kirchlfin. Berk er. 2. Vaderlaudsch gebed Gastol,-,; 4. Erühlings-Andacht Kreutzer. Zondag 15 Oct. n/m. 7 uur concert op de zaal van „Muslis Sacrum" door de harmonie l'Espérance. Waalwijk 14 October 188§. Vergadering der Industriëelen gehouden, in het lokaal Musis Snorum" te Waalwijk, op Donderdag 12 October 1882 ingevolge de oproeping van het sub-comité voor de internationalekoloniale en uitvoer handel tentoonstelling, te Amsterdam in 1883 te houden- Tegenwoordig de volgende leden van het sub-comitéde heeren E. A D. Yan der Klokken, J. B. Timmermans Wz., S. Eano, Timmermans-Van TuerenhoutC. G. Yan der HeijdenY. A. DumoulinJ. Van den BergliC. A. Kievits en E. W. Van Liempt secretarisbenevens ruim 7 0 industriëelen uit deze gemeente. De voorzitter de heer J. B. Timmermans Wz., opent de veigadering en zegt Hét doelmijne heerenwaarvoor wij u hier ter vergadering hebben opgeroepen, zal u uit de dagbladen en uit oproepingsbrieven zijn gebleken n. 1. het bespreken van het exposeeren van voorwerpen van nijverheid, op de in 1883 te Amsterdam, de hoofdstad van ons vaderland, te houden internationale, ko loniale en uitvoerhandel tentoonstelling. De in deze gemeente opgetreden sub-com missie is sedert eenigen tijd werkzaan om het welslagen der tentoonstelling te bevorderen. De Waalwijksche industrie, schoenmakerij en looierij, kunnen op de tentoonstelling een waardige plaats innemen-j en laat u niet afschrikken dat zooals men treurig genoeg wel eens hoorde, zeggen gij niet met het buitenland zoudt kunnen concurreeren. Het komt mij voor dat der Duitsche concurrentie best het hoofd kan worden geboden bij moéd en góeden wil zal het blijken.' Het fabrikaat onzer wakkere schoenmakers en leerlooierszoowel ajs. van onze andere nij- veren is in staatik ben er van övertiiigd, eeji t göed^ figuur op de tentoonstelling te makeh. Verder merkt de voorzitter op dat men zich opzichtens den titel der tentoonstelling nieite veel moet houden aan de woorden internationalekoloniale en uitvoerhandel spreker geeft de verzekering, zóoals ook uit de circulaires Blijktook andere zaken niet voor export bestemd of uit de koloniën her komstig, kunnen worden geëxposeerd en wel in de eerste plaats de binnenlandsche nijver heid. De commissie is wijders bereid u alle mogelijke inlichtingen te verschaffenen zal niets onbeproefd laten opdat de Waalwijksche nijverheid flink op de expositie worde ver tegenwoordigd. Wijders geeft de voorzitter mededeeling van, een brief van het hoofdcomité te Am sterdam, houdende nadere inlichtingen omtrent de prijzen der plaatsruimte op de expositie; daaruit blijkt liet onder meer, dat in de Nederlandsche afdeeling een 80 tal kamers zijn ingericht, die eene oppervlakte hebben van 20 M2 bij eene hoogte van ongeveer 4 meters, welke kamers volgens het hoofdcoraité, uitmuntend geschikt zouden zijn voor het exposeeren van leder en schoenen, terwijl eene dusdanige kamer f 300 kost. Bij voldoende mededinging is de zaak zeer gemakkelijk en zullen de kosten betrekkelijk gering zijn, wijl de gemeenteraad op een daartoe gedaan verzoek van de subcommissie, een subsidie verleend heeft van 40°/o in de expositiekosten. De heer Van den Bergh, lid der subcom missie lichtte de expositiekosten nog nader toe en kwam tot de conclusie, dat bij eene matige deelname, de kosten eener hiervoor bedoelde kamer bij collectieve inzending, na aftrek van hetgeen door de looiers, die de zijwanden kunnen bezigen om huiden te exposeeren, voor ieder schoenenfabrikant f 10 a f15, hoogstens f20, zullen bedragen. Daarna werd door 12 looiers en 21 schoen makers en andere fabrikanten verklaard te zullen exposeeren en ten blijke daarvan op j een lijst geteekendwaarbij zij zich verbin- deli a rato in dé expositiekosten te zullen betalen. Door den voorzitter werd ten slotte nog medegedeeld, dat heden over 8 dagen door de sub-commissie eene vergadering zal wordeli gèhöti'den met hen, die zich verklaard hebben tefzïïjleii exposeeren Terwijl daarbij 'tévens au1ten-L-wór<W -opgeroepen- -zij, - die- -alsnog voornemens zijn zich aan te sluiten. De' burgemeester Van der Klokken, eere voorzitter der s ub-commissie, dankte heeren fabrikanten voor hunne trouwe opkomst en sprak den wensch uit, dat .ieder in het wel begrepen belang van de Waalwijksche. nij verheid ..het zijne moge doen, opdat. Waalwijk I waardig op de tentoonstelling vèrtegenwoor- digd zij- Daarna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Wij juichen der 'aanvankelijk verkregen uitkomst van harte toédaar de combinatie voor Waalwijk verzekerd mag genoemd wor den. Schoenmakers en lèerlóoiers hebben gelijkelijk getoond Waalwijk» goeden naam te willen handhavèn. Wat de schoenmakers aangaat ongetwij feld zal het getal deelnemers onder hen nog aangroeien, want zij verkeeren, tèh opzichte eener tentoonstelling, in veel gunstiger om standigheden dan de looiers. Ook moeten zij er zich wel van doordrin gen, dat de expositie voor hen is eene wereld advertentie die den roem der Waalwijksche industrieals zij goed gewapend in het strijdperk treedt, naar alle zijden van den aardbodem ronddraagt. Wélaan danWaalwijksche schoenmakers en looiersdiezooals de geachte eere voorzitter te recht zeide, uw eigeu belang nog niet goed hebt ingeziensluit u bij uwe collega's aan, die reeds zijn toegetreden en toont met hen, wat Waalwijk kan als gij den vasten wil hebt iets goeds te leveren maakt de overtuiging van den voorzitter der commissie tot waarheiddat gij kunt con- cureeren en op de tentoonstelling een goed figuur kunt maken. Wat Besoijen aangaat, het zal wel overbodig zijniets te voegen bij. al hetgeen over Waalwijk gezegd is; al wat voor de eene gemeente geldt, geldt ook voor de andere. Wij verwachten ook daar algemeene deelnemingop dat Waalwijk, Bhöifltójk en Besoijentezamen vormende het groote centraalpunt der Langstraatsche leder-industrie, aan de wereld toonen, dat het Langstraatsch werk voor geen ander behoeft onder te doen. ^Aanstaanden Maandag, vóormiddags ÏO1/^ u., openbare vergadering van den gemeenteraad ter behandeling van 1. Verrekening der kavenkosten 2. behandeling der polderkwestie alle daarbij behoorende stukken liggen ter inzage der leden. Door de directiën der Noordbrabantsche o omtramwegmaatsckappij en Züider stoomtram-ji wegmaatschappij is aan den gemeenteraad van Waspik vergunning gevraagd tot het léggen van rails langs die gemeente en deze zoodoende te verbinden met de lijnen-Kaatsheuvel-Tilburg en Oosterhout. De gemeenteraden van Udenkout en Loou- opzand hebben zich tot de provinciale staten ge wend ter verkrijging eener bijdrage van 70 pet. in de kosten van aanleg van een keiweg van het raadhuis te Udenkout door de Schoorstraat naar Loonopzand, in aansluiting aan den prov. 'keiweg van Tilburg naar Wanlwijk, hebbende „eene lengte van ongeveer 5500 meter. De werkzaamheden aan den in aanleg zijnden spoorweg zijn te Hooge-Zwaluwe iu vollen gang. Met het maken der fundeering voor eenige kunstwerken is men reeds gereed, terwijl aan het grondwerk voor de baan, .enz. njet kracht wordt gewerkt. Tot ongeveer 2 m. onder het maaiveld treft men veen (moer) aan, die echter tot op die diepte (den vasten zandbodem) over een breedte van 10 meter wordt ontgraven, of met behulp van een baggermachine wordt ver wijderd, Blijkbaar zal het werk met kracht door de aannemers worden voortgezet. Voorde betrekking van hoofd der open bare school te Drunen gebben zich elf sollici tanten aangemeld. Te 'sGravenhage is aan het departement van waterstaat aanbesteed het bouwen van 2 schutsluizen en de aanleg van bijbehoorende werken te Nichtevechtbehoorende tot de wer ken voor den aanleg van het kanaal tot ver binding van Arasterdam met de Merwede. Minste inschrijvers waren de heeren F. J. van Erp, te 's Bosch, en E. P. Rijmer, te Rotterdam, voor f228,970. Zij, die Maandagavond den moed hadden het felle weerlicht, dat den heelen avond aanhield, van af den dijk alhier gade te slaan, genoten een prachtig en grootsch schouwspel. De hemel was met zware wolken bedekt en vormde een donkeren gror.dwaartegen het licht heerlijk schoon uitkwam, daarbij de grilligste wolkyormen vertoonende. Als vurige slangen schoten de bliksemflitsen aanhoudend van wolk tot wolk, van tijd toi tijd het zwerk daghelder verlich tende om het daarna weder in een tastbare duisternis te doen verkeeren. In onze omstrekm heeft men niet van on gelukken vernomen ofschoon er vreeselijke donderslagen kwamen, die de huizen deden schud den. Uit andere gedeelten van ons land verne men wij echter vele berichten omtrent rampen dsor den bliksem veroorzaakt. Te Bodegraven sloeg de bliksem in een hooiberg, niet ver van de kom van het dorp. Door spoedig aangebrachte hulp wist men den brand bij dit pand te bepalen ofschoon men den geheelen nacht de opflikkerende vlammen moest blijven bedwingen. Te Maasiricht is de bliksem geslagen in den Sf. Janstoren een ornament en de plank eener stelling werdeu verbrijzeld, zonder evenwel brand te veroorzaken.. Te Oud-Vroenhoven is een hooimijt afgebrand, terwijl ook nog in eene naburige Belgische gemeente brand door het hemelvuur is ontstaan. Te Hei- en Boecop is een paard in de weide gedood, en te Benschop zijn 4 aan een landbou wer toebehoorende melkkoeien tegelijk doodelijk getroffen terwijl te Schoonhoven 3 vette koeien op een stuk land zijn gedood. Te IJsse.lstein werd de koren-en schorsmolen van J. B. van Woerden door den bliksem ge troffen;.een der wieken werd gespleten en op verscheidene plaatsen gehavend. Na middernacht bespeurde m,en dat de bliksem ook in den molen duchtig had huis gehouden en een begin van brand had doen ontstaan, waardoor de runkuip met haren inhoud langzaam was verteerd. Tevens bemerkte men dat twee molensteenen gebarsten en gedeeltelijk stukgeslagen waren. Langs welken weg de bliksem den molen is binnengedrongen en dezen weder verlaten heeft, is onbekend. De veroorzaakte schade aan den molen wordt ge raamd op p. m. f 1000. De molen was tegen brandschade verzekerd. Te Bredevoort brandde- door het inslaan van den bliksem een arbeiderswoning af. Te Enschede is aan den toren der hervormde kerk een stuk van de wijzerplaat door den bliksem afgeslagen, terwijl groote brokken steen uit den nok op het kerkplein terechtkwamen. Te Usselon gemeente Lonnekerwerd de woning .van den landbouwer H. S. op Bruggert door den bliksem getroffen. Huis, inboedel en oogst werden vernield. Het vee werd gered behalve eene koe, die in de vlammen omkwam. Bij Gouwsluis sloeg de bliksem in den mast van een der tusschen Leiden en Gouda varende stoombooten vau de maatschappij De Volharding. Na den mast te hebben verbrijzeld, schoot hij langs een koperen leuning naar de voorkajuit zonder daar eenige schade te veroorzaken, zoodat de passagiers met den schrik vrij kwamen, evenals de kapitein en de hofmeester, die zich op het dek bevonden en daar nedergeworpen werden. Men gist dat de bliksem door een openstaand raampje eenen uitweg gevonden heeft. Te Ylissingen sloeg de bliksem in bij den schilder Van Hoeke achter de Bt. Jacobskerk, waardoor een binnenbrand ontstond, die echter door de bewoners zeiven is kunnen gebluscht worden. Te Bergenopzoom sloeg de bliksem in op de hoeve van dèn landbouwér Korfctnabij het Tholensshe veer, waardoor de sehuur afbrandde. Ook in de richting van de, dorpen Krabbendijke en Huijbergen Werdén' hevige brahden waarge nomen.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2