TE KOOP: PUIKE VETTE MAS. Marius Coin, van dei WINTERDIENST adolph mm mi Aanbesteding. [en nieuw Huis, ..«.Een HUIS en ERF Steenhouwer, - 's- FltBffiS-PILlP ra-Van Bee, MAGAZIJNEN TER 1EUBILEERING. G. J. SCHEEFHALS. Bericht van Inzet. BIJSTEK, Notaris BINK, Schoorsteenmantels. sBOSCH, Kerkstraat 65 en 66. Ingezonden stukken. coneureerenden prijs Een HuisErf en Tuin Een Huis met 3 woningen Zoo even ontvangen ANTOON TIELEN. Op Maandag 30 October Aanbesteed v erkoopen: ■hjTJte WteSjÖISfte Waalwijk LAATSTE BERICHTEN Handelsberichten. Fabriek en Magazijn MARMEREN de Wed. Kuenen Zn. Jt5V te Waalwijk, zal finaal VER KOOPEN: op Maandag 6 November 1882 met open plaats op f700. der SPOORWEGEN PRIJS 5 CENT. in het openbaar te verkoopen 1°. Bij veiling op Maandag 30 Octo ber 1882 en bij toeslag op Maandag 13 November 1882, telkens des avonds 7 uurten herberge van H. J. VAN CA AM, te Sprang, Het bouwen van een woon huis met bij levering van alle daartoe behoorende materi alen. zal Maandag 30 October 1882 provisioneel en Maandag 13 November 1882 finaal De Notaris RANT voornoemd, bij wien gelden onder eerste hypothecair ver band beschikbaar zijn, geeft informatiën. MEUBELEN in alle Houtsoorten. Tapijten Meubelstoflen, Behangselpapieren en verdere Behangersartikelen BeddenMatrassen en Dekens. Meubileering van geheele gebouwen. Speciale inrichting voor verhuizing. hier gedaan wordt om Baardwijk op de tentoon stelling vertegenwoordigd te zien. De raad der gemeente Drunen heeft de jaarwedde van den onderwijzerhoofd der open bare school te Wolfshoek, van f 700 gebracht op f 750 en van den 2den onderwijzer aan de school in de kom der gemeente van f500 op f600. Het R. N. ontving van particuliere zij le uit Atjeh een schrijven, waaruit duidelijk blijkt hoe treurig de toestand daar is, hoe onbeschaamd de waarheid in 't aangezicht geslagen wordt al9 men bij dergelijke feiten nog spreken durft van een vredestoestand. Na een korten aanhef, voor ons van geen belang, luidt de brief aldus Ik begin wel mijn bekomst van Atjeh te krijgen eerst hier twee jaar rondgezworven en nu weder een jaarzoodat ik Atjeh even goed ken als vroeger de Hoogstraat. Vroeger wae het hier echter veel beter dan tegenwoordig toen wist men dat het oorlog wasmaar nu wil de gouverneur Pruys v. d. Hoeven het met alle geweld vrede hebben terwijl overal de boel in opstand is en er links en rechts door den Atjehers gemoord en geplunderd wordt. Op plaatsen waar men vroeger, toen de oorlog het felst woedde vrij kon ronddwalen is het nu zoo onveilig dat men zijn neus niet buiten de deur durft te steken. Op Poeloe Brasde plaats waar een kolen station is, waar duizenden tonnon kolen zijn op geslagen en waar zich ook een prachtige vuur toren bevindthebben zich de Atjehers vertoond en reeds twee aanvallen in een paar maanden tijds gedaan. Dit is een ongehoord feit in de geschiedeniszóó lang de oorlog met Atjeh aan den gang is heeft zich zoo iets nog nooit voorgedaanmaar nu het zoogenaamd vrede is, komen de „maraudeurs" (volgens Pr. v. d. H.) ook daar. Vroeger kon men zonder gevaar op Groot- Atjeh van Kotta Radja naar de bentings op de voorposten gaan hoogstens ging dan een pa trouille van 6 man en een sergeant of korporaal ter bedekking mede terwijl men nooit hoorde dat zulk een patrouille was aangevallen. Het was toen oorlogstijd, maar nu is het vredestrijd en men is tegenwoordig genoodzaakt bij vivres- of ziekentransport een patrouille mede te geven van 40 tot 100 man onder bevel van één officier, die meestal wordt aangevallen door de Atjehers en waarbij gewoonlijk het klappen krijgen aan onze zijde is. Als ge maar nagaatdat in de laatste zes maanden twaalf officieren en een on telbaar aaDtal minderen op die wijze zijn afge maakt dan behoef ik niet te zeggen hoe de geest ondei het leger hier op Atjeh is. Eenigen tijd geleden, ik durf den juisten datum niet te zeggendaar ik mij toen te Poeloe Penang bevond werd er o. a. ook een patrouille van een paar honderd man uitgezonden om, wat onze gouverneur ween paar maraudeurs" noemt, te verjagen. Die paar maraudeurs hebben de onzen echter zoo leeiijk klop gegevendat van een geheele compagnie, nu 120 man sterk, slechts een twintigtal zijn weergekeerd terwijl wij genoodzaakt zijn geweest onze gewonden in de handen van den vijand achter te laten. Deze gewonden zijn vreeselijk door de Atjehers mis handeld. Er bevonden zich namelijk ook twee officieren onderwaarvan de een nog levend is terug gevonden en deze officiernaar ik meen Nijenhuis genaamdheeft nog juist tijd gehad om te verhalen, hoe hij mishandeld is geworden, waarna hij aan zijn vreeseiijke wonden is over leden. Zij hebben hem met kleine wondjes dnizenden in getalwillen ter dood martelen zijn neus en ooren afgesnedenenfin in één woord op dezelfde wijze met hem en de overige gewonden gehandeld, zooals men wel leest in de werken van Aimard, dat de Indianen in Amerika met hunne gevangenen handelen en terwijl die arme officier zijn beuleu smeektehem toch maar in eens dood te maken, gaven de schurken ten antwoord wNeen hond van een kafir te gauw zullen we je niet dood maken, langzaam zullen wij je martelen en zoo zullen wij met alle blanken doen die in onze handen vallen En zulke lui noemt de gouverneur hier ween paar mauraudeurs zonder eenige politieke beteekenis." Als het niet zoo treurig was zou men om de bespottelijkheid moeten lachen. Goed georgani seerde benden van 1000 en 1500 man onder bevel van aanvoerdersdie hebben getoond be rekend voor hun taak te zijn ween paar marau deurs te noemen Zoo brutaal zijn ze reeds geworden dat ze niet geschroomd hebben een benting aan te vallen en ofschoon wel is waar terug geslage is de strijd toch zoo hevig geweestdat van de drie officieren die in de benting waren twee zijn gesueuveld. In die dasen is er ook iets kranigs door ka pitein Boode verrichtdat wel waard is vermeld te worden. Er was namenlijk tijding ontvangen dat een benting van ons zou worden aangevallen en nu werd bovengenoemde kapitein met honderd man afgezonden uit een andere benting om de be dreigde benting te hulp te komen. Nauwelijks met zijn troep in het open veld gekomen, werd hij door een overmacht van Atjehers overvallen, die hem met zoo'n overstelpend geweervuur out- vingdat hij in minder daneen minuut 9 dooden en 18 gekwetsten had. Niettegenstaande dat hield hij twee uren stand maar was toen ge noodzaakt te retireeren steeds gevolgd door de Atjehers. Dit deed hij echter in de prachtigste ordesteeds zijn manschappen aanmanende be daard en goed gesloten te blijven en niet te schieten vóór hij hiertoe bevel ga f. Dit retireeren moet solgens deskundigen een meesterstuk zijn geweestdaar onder de dooden zich ook de gids bevonden hij verdwaald rakendeeerst na urenlange marschen zonder een enkelen man te verliezen op dc plaats zijner bestemming aan kwam steeds achtervolgd door den vijand, dien hij echter met zijne weinige manschappen op een eerbiedigen afstand wist te houden. Als ge nagaat dat hij hiertoe met alles en alles slechts 37 man overhield zult ge, boswel niet met den toestand bekend er over verbaasd moeten s.aan. De dooden had hij namelijk laten liggen maar alle gewonden mede genomen. Om deze gewonden (18 in getal) te. dragen waren 36 manschappen benoodigd, welke met de dooden en gewonden mede, een totaal maakten van 63 man zoodat er van de 100 slechts 37 man ter verdediging overbleven. Op de plaats van bestemming aangekomen werd dan ook de troep door den majoor in zeer vleiende bewoordingen toegesproken en bedankt voor de betoonde dap- perhëid. Hierop kwam echter een soldaat uit de ge lederen eu verzocht den majoor ook een woordje te mogen zeggen. Dit hem toegestaan zijnde vroeg hij den majoor uit naam van alle man schappen den kapitien Boode hun dank te wil len overbrengen voor den moed en het beleid door bem bij die gelegenheid aan den dag ge legd daar zonder hem geen van de geheele troep levend zou zijn teruggekeerd. Kranig voorwaar betere lof kon die kapitein nooit wenschen. En nu zult ge zeker denken dat die kapitein de militaire Willemsorde zal krijgen niet waar Mis geraden het is geen oorlogen in vredestijd wordt die orde niet uitgereikthet waren immers geen vijanden maar alleen ;/een paar dood onschuldige marau deurs zonder eenige politieke beteekenis." Ik kan u honderden van deze staaltjes ver halen dag in dag uit lioort men van niets anders dan van aanvallen der Atjehers op onze bentings en van in de pan hakken onzer pa trouilles en dit is niet alleen op Groot-Atjeh het geval maar langs de geheele kust. Op plaatsen waar ik zelf tijdens den oorlog onge wapend aan wal gingis het niet eens geraden om zelf zwaar gewapend te gaan zoodat ik dan ook ben ik eens genoodzaakt aan wal te gaan, dit nooit anders doe dan met een gewapende sloepterwijl ik zelve mijn sabel en revolver niet vergeet. Bang om door hen te worden aangevallen ben ik nietmaar ik heb geen trek om door ben ongewapend als een hond te worden afgemaaktzooals dit in November verleden jaar een armen 3en stuurman van ons is over komen op Samalangan. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur Toen, in de raadsvergadering van 19 Septem ber jl. behandeld werd het verzoekschrift van J. van Bavel en de wed. G. van Loon alhier, waarin zij verbetering vragen van den weg tus- schen hunne eigendommen zeide de heer Van der Heijden o. a. dat er bij de bestrating van den provincialen weg in onze gemeente waarschijnlijk veel oude keien zouden overblijven dat hij wel eens gehoord had, dat de provincie die overblijvende keien gemakkelijk afstaat tot het maken van opritten en dergelijke dat dit zou kunnen onderzocht worden en was dit zoo dat het dan in 't belang der ge meente zou zijn den weg in que8lie zelf te verbeteren onder genot eener subsidie van den buitenpolder, ten bedrage van f200. De voorzitter antwoordde dat er niets over zou schieten dan stukkeu en brokken dat de goede keien in 't midden werden ge legd en al de biuikbare aan de kanten. De heer Vau der Heijden permitteerde zich nog de opmerking da da,ar zooveel nieuwe keien gebruikt werden, er toch zeker oude moes ten overblijven 't hielp nietde voorzitter bleef dit ontkennen. Wat is er nu gebeurd Besoijen heelt de keien gekochtdie er van de bestrating in onze gemeente overblijven en wel in zoo groote hoeveelheid dat men reeds verscheidene dagen bezig is, om dezelve per kar te vervoeren koopprijs f 2 per kubieke meter! Wanneer nu de gemeenteraad besluit den weg tusschen Van Bavel en Van Loon voor gemeen terekening te verbeteren iets dat naar de heer- schende meening zeker zal geschieden, dan had dit op een zeer voordeelige wijze kunnen ge beuren indien de burgemeester ooren had gehad naar het door den heer Van der Heijden gezegdewant de door Besoijen gekochte keien zijn voor dat doel zeer geschiktgelijk ledereen dagelijks zien kan terwijl ze op andere plaatsen mede zeer nuttig hadden gebruikt kunnen worden. Nu echter zal het méér, ja waarschijnlijk véél meer kosten dan anders 't geval zou geweest zijn. Aan wien de schuld Waalwijk 24 October 1882. Lucifer Co. 'Een partijtje oude puike Rijnwijn, eenige. flesschen Fijne Bordeaux en Witte wijn inclusief flesschen ver beneden inkoopsprijs. Te bevragen bij den Uitgever dezer. glad en gaafzonder smet of vraktegen te verkrijgen bij te Waalwijk. DE NOTARIS des avonds 8 ure, ter herberge van WIL LEM BROKKEN, te Besoijen. le KOOP.' Onder BESOIJEN. Ingezet en geboogd op f1170. 2e KOOP. Toebehoorende aan W. BENJAMINSE. DE DE NOTARIS te Waalwijk, is voornemens om, ten verzoeke van zijne respectieve principalen 's namiddags ten 5 ure, zal door Heeren Gebroeders IJPELAARte Loonopzand, in het Stations-koffiehuisbij den Heer A. Vermeer aldaar, worden Bestek en teekening liggen van af Zon dag 22 October ter inzage in voornoemd koffiehuis. Nadere inlichtingen geeft de Heer JOS. VAN REE, architect te Waalwijk. te Waalwijk ter herberge van C. v. d. VELDEte Besoijendes avonds ten 6 ure Een perceel hooiland onder Besoijen, het elfde over de Oude straat, groot 58 aren 10 centiaren, behoorende aan P. DE BEVER te Cromvoirt. vS FY" met ERF en TUIN, te Sprang kadas ter sectie B., Nos 1570 en 1571, zamen groot 12 aren 20 centiaren, toebehoorende aan JOH. ROS Wz., schoenmaker te Sprang en kinderen. 2°. Bij veiling op Woensdag 15 No vember 1882ten herberge van P. J. Verschoor, te Waalwijk, en bij toeslag op Woensdag 29 November 1882, ten herberge van de weduwe C. J. Verwiel, te Waalwijktelkens des avonds 7 uur. TT rr$L Primo. m BELGRADO 24 October. Eene vrouw heeft heden op koning Milan een revolverschot gelost, zonder hem of iemand anders te treffen. De aanslag had plaats bij de kerk bij zijne terug komst van de reis. De daderes is Helena Mar- kovickeene kolonels weduwe. SCHIEDAM 24 Oct. Moutwijn zonder fust of belasting f 12.50 Jeneverf17.50 Amst. proef u fi8.50 Spoeling-beurs per ketel 0,80. Spoeling-commissie per ketel f 1,00. de Kloostersteeg, zooals dat vroeger kadastraal bekend stond, in sectie B.No 755 ter grootte van 95 centiaren, toebehoorende aan ANTONIE JOHANNES DUQUESNOY, schoenmaker te Waalwijk. Sscundo. - van T^£rt>xrK39£a/niKa&rEüBeeaKEf»Bi te Waalwijk, in de Kloostersteeg, kadaster sectie B., No 723 groot 4 aren 90 centiarentoebehoorende aan JOHANNES LANSMAN, schoenmaker te Baardwijk en kinderen, bewoond door Christ Verbeek. bereid volgens liet ECHTE recept van zijn zeer nuttig tegen ongesteldhe den der Maag, heilzaam voor de Spijs ver teering, uitmuntend tegen de Gal, Scherpte in 't bloed en Huiduitslag, zacht Laxeerend en Slijmafdrijvend. 37V2 Ct. de doos verkrijgbaar te Waalwijk alleen bij 1 Tilburg. J. II. VAN GÏL8. Besoijen. Van Delft v. Heinsb. Dussen. Wed. van Dijk Zn. Geertruidenberg. Koene Severijns. 's Gravemoer. G. Bijl, lleusden. Malingré. Loonopzand. L. v. d. Hoven. Sprang. A. G. G. Oosterling. Woudrichem. Wed. Otto. Waspik. M. Muscus. Wijk J. J. Aitton. en in de bekende depots in andere plaatsen. Men wachte zich voor namaaksels Elk doosje is gelakt en gestempeld met de handteekening van de vervaardigers Wed. KUENEN ZOON. Chemisten'

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 3