Rusland. Egypte. BINNENLAND. ietwat misselijk voorkomen. Zij waren geheel bedekt met een groene laag schimmelachtig aan- groeiselzoodat men ze allicht had kunnen houden voor stukken oud brons; maar toen men het ontleedmes er in gezet had, bleek het alweer, dat zij in den besten toestand waren gebleven. De toestand der hersenen was alleropmerkelijkst. De witte en grijze materie en al de kronkelingen waren zóó nauwkeurig te onderscheiden alsof de hersenen pas uit den schedel waren gelicht. Dezelfde proeren zijn met hetzelfde gunstige gevolg op doode dieren genomen, en de ministers van oorlog en marine hebben nu een onderzoek gelast om na te gaan in hoever deze uitvinding tot het in verschen toestand houden van doode dieren kan aangewend worden teu behoeve der voeding. Dr. Toninetti heeft echter vooalsnog geweigerd te zeggen uit welke bestanddeelen het door hem uitgevonden vocht is samengesteld. De watersnood in Boven-Italië is groot. Yerona wordt door het water bedreigd en het Marengo-dal staat reeds onder water. De Po de Etschde Tagliamentode JBrenta en de Bacchigliona zijn steeds wassende. Het spoor wegverkeer met Tyrol en met Ponteba is gestoord. Id den omtrek van St. Peterburghebben verleden week groote boschbranden gewoed, die veel schade veroorzaakten. In de stad heerschte verstikkende walm. Duizenden menschen hiel pen mede om het uitbreiden van den brand tegen te gaan. Of men de ramp aan kwaad willigheid moei wijten is nog onbekend. De keizer van Rusland heeft voor eenige dagen het winterpaleis weder betrokken. Volgens de laatste berichten is hij na weêrtijdens zijn jongste verblijf te Moskau niet gekroond, maar wel gezalfd met welke plechtigheid hij voor- loopig meende te kunnen volstaan tot minder angstige tijden eene kroning zonder gevaar toe laten. Wederom is eene revolutionnaire proclamatie verschenen, waarin de omwenteling als dicht op handen wordt aangekondigd. De tijdingen uit Soedan zijn zeer ernstig. Terwijl Arabi tegen de Engelschsn streed, heeft de valsche profeetovertuigd dat hij er tijd toe hadzijne maatregelen genomen om het Zuiden des lands in optima forma onder zijne banier te vereenigen, en zich als Imam Mahdi te laten uitroepend. i. als den laatsteu profeetdie Allah naar de aarde zendt om de vijanden van het Mohamedanismc te overwinnen en het de godsdienst van de geheele menscheid te doen worden. En toen Arabi,-die ook als een strij der voor den Islam werd beschouwd, verslagen werd, wist de valsche profeet zoo te praten, dat de goê-gemeente nog meer vertrouwen in hem, den valschen profeetkreeg dan vroeger. Op het oogenblik bevindt hij zich bij Khartoom op ongeveer 300 mijlen van Caïro, niet ver van de plaats waar de Blauwe- en de Witte Nijl zich vereenigen. Na in het laatst van het vorige jaar in het Zuiden van Sennaar overwonnen te zijnis de valsche profeet in het dal van den Blauwen Nijl teruggetrokken waar hij gedurende den winter nieuwe troepen heeft geworven. In Juli zijn twaalfduizend man onder Youseff Pacha van Eashoda op hem afgezonden en niet terug gekeerd, op enkele manschappen en één officier na. Mahdi's leger wordt thans op 60,000 man geschat. Volgens den correspondent der Times is geheel het Noorden van Soedan het Oosten Westen en het Zuiden tot Khartoem, in opstand. Abd-el-Kaderde gouverneur van Soedanis aan de genade van den valschen profeet overge leverddie een zekere Abu Khelat moet zijn, een vrij neger, die in 1876 gearresteerd, doch spoedig weer losgelaten werd Waalwijk, 31 October 1882. Heden avonu wordt er eene vergadering ge houden van den gemeenteraad alhier. Aan de orde: lo. Aanbieding der begrooting voor 1883. 2o. Havenzaken. Het verslag van het verhandelde geven wij in ons volgende nummer. Y Door het gemeentebestuur alhier is het ^bestuur van 't waterschap de buitenpolder van Waalwijk, hetwelk is belast met het onderhoud der kaden langs de haven aldaar, bij deurwaar ders-exploot verantwoordelijk gesteld voor alle schade, die wegens den slechten toestand dier kaden, bij de werking van den Baardwijkschen overlaat aan de haven zal worden veroorzaakt. Het //Vaderland" meldtdat het tweede der regeeringsontwerpen betreffende de herzie ning van de kieswetdat der indeeling vaD het rijk in kiesdistricten, gereed is, zoodat het dezer dagen bij den raad van state zal kunnen in komen. Uit zekere bron verneemt het //Batavisch Handelsblad" dat de civiele gouverneur van Atohin om meer manschappen en om meer schepen getelegrafeerd heeft. De minister van financiën, graaf Van Lynden van Sandenburgis thans zoo goed als hersteldmen wordt bedankt voor de belang stelling. Binnen eenige dagen hoopt zijn exc. de portefeuille weder uit de handen van zijn ambtgenoot De Brauw over te nemen. j In eene gehouden buitengewone vergade ring van het Dongensche Leder-industriebond werd door een twintigtal leder- en schoenenfa- brikauten besloten op de internat, tentoonstelling van Amsterdam collectief te exposeeren. Een der leden van genoemd bond vertrok naar Amsterdam om de noodige inlichtingen en plaatsruimte te erlangen. De heer Van den Bogaerdonderwijzer aan de openbare school te Ossis als zoodanig benoemd te Drunenin te gaan met 1 Decem ber a. s. Men verneemtdat de hinderpalen die aansluiting van den Noordbrabantscheu stoom tram met dien van Dongen naar Oosterhout in den weg stonden, zoo goed als uit den weg zijn geruimd en dat de verbinding der twee lijnen verzekerd is. De nieuwe lijn zal beginnen aan de Nieuwe Vaartonder 's Grevelduin-Capelle langs Waspik-Boven naar 'sGravemoer. Door het bestuur der gemeente Sprang is bepaalddat de wekelijksche botermija aldaar weder een aanvang zal nemen op Dinsdag 7 November. Van de Woerdensche en andere Holland- sche markten zijn in de afgeloopen week door de veehouders van Capelle en de naburige ge meenten zooveel melkgevende runderen aangevoerd dat daardoor de veestapel aldaar ruim tweemaal is verdubbeld. Het rapport der commissiedoor den koning benoemd tot het instellen van een on derzoek naar de oorzaken van de ramp met den rammonitor Adderis jl. Donderdag aan Z. M. aangeboden. Vanwege het departement van marine zal het verslag worden gedrukt en open baar gemaakt. De Willem Barents is behouden te IJmuiden binnengeloopen. Maandagmorgen te 8.30 kwam zij voorgaats na bijna een week in de nabijheid der Noordhollandsche kusten rondgezwalkt te hebben. Het ranke vaartuig heeft zich weder kloek gehouden. Maandag ochtend had te Oss een 17jarig werkman het ongeluk van het hoogste punt der in aanbouw zijnde fraterschool te vallen, waarbij hij een arm en been brak en overigens ook nog erg gekneusd werd. De onlangs gefailleerde koopman in ma nufacturen enz. J. v. B. te Raamsdonksvcer werd 28 dezer naar het huis van arrest te Breda overgebracht. Hij schijnt verdacht te worden van frauduleuse handelingen. Uit Nijmegen meldt men van den 30sten October Heden morgen om ö1/» ure zou een matroos van de Duitsche reederij-stoomboot met een bootje door een paar schippers aan boord van het stoomschip op de Waal voor Nijmegen gebracht worden. Midden op de rivier kwam het bootje in aanvaring met de stoomsleepboot Partoutwaardoor het ondersteboven werd ge worpen en de matrooswiens naam men nog niet kan opgeven in de diepte verdween. Zijn lijk is nog niet opgevischt. De beide schippers, die ook in levensgevaar verkeerdenwisten al zwemmende een eind touw of ketting van de Partout te grijpen en alzoo zich te redden terwijl hun bootje de rivier afdreef. De sterke stroom en de zuiging van de sleepboot, die vier schepen achter zich had moeten oorzaak van het ongeval zijn. Men meldt ons uit Nieuwediep van 29 October Heden morgen bij het aanbreken van den dag ontwaarde men door het sein van den vuur toren dat een schip in de Noordgronden was gestrand. Niettegenstaande de zware buien uit het Noordengepaard gaande aan hooge zeeën, vertrok de stoomsleepboot Hercules, op sleeptouw hebbende de aan het Nieuwediep gestationeerde reddingsbootmet elf kloeke mannen bemand naar de strandingsplaats doch niettegenstaande den gemankten spoed en het gevaar aan deze redding verbonden", kwam menop de hoogte der strandingplaats aangekomen, tot de overtui ging Jat de bemanning het schipdat het En- gelsche stoomschip Gulf of Panama bleek te zijn, reeds verlaten had enna zich overtuigd te hebben dat niemand zich meer in de nabijheid bevondkeerde men met leedwezen naar de haven terug. Gelukkig wasstorm en zeeën trotseerendde loodskotter No 9, schipper D. Lab met zijn wakkere bemanning op zijn post gebleven om desgevorderd de naar hier of Ymuiden bestemde schepen van een loods te kunnen voorzien. Deze had het noodsein van genoemd stoomschip opgemerkt en naar de gronden krui sende had bij het geluk een bootmet vijf schipbreukelingen bemand op te nemen en alhier aan te brengen. De kapitein welke zich ook bij de geredden bevondverklaarde dat een met zeventien koppen bemande bootwelke reeds vroeger het schip had verlatenwas omgeslagen zoodat de bemanning ongetwijfeld haar dood in de golven had gevonden. Het reeds meergemelde stoomschip was geladen met rijstkomende van Japan en bestemd naar Bremen. Schip en lading zullen waarschijnlijk verloren zijn. Men schrijft uit Gelderland De Russen, die thans de stallen der boeren plat loopen, om jong fokvee machtig te worden, bieden zoo buitengewoon veel geld, dat menig goed stuk veedat voor onze veeteelt diende bewaard te worden, in hun bezit overgaatde verzoeking om de kip met de gouden eieren te slachten, wordt menig en te sterk. Omtrent den uitslag der proeven met den rectificateur van Ruijven kan nog het volgende worden medegedeeld De inrichting is als volgttusschen de rails is een toestel geplaatst in den vorm van een gelijkbeenigen driehoek, uit spoorstaven samen gesteld, die onderling behoorlijk zijn verbonden. Het toppunt van den driehoek bevindt zich op ongeveer 9 M. van de punt van den wissel en het toestel kan om dit toppunt als om een as draaien. De einden der staven zijn verbonden aan een ijzeren plaat, tusschen de tongen zich bewegende, doch eenige speelruimte overlatende. Aan den voorkant der locomotief is onder het raamwerk een as bevestigd, waarop twee stuur- blokken excentrisch zijn bevestigd, die door den machinist van uit zijn standplasts door een han del kunnen worden bewogen. Wanneer door een verkeerden stand van den wissel het hoofdspoor onveilig is, derhalve de tongen niet zijn aangesloten, ontmoet, wanneer de machinist de stuurblokken verticaal heeft geplaatsteen dier blokken de verhoogde spoor staaf van het toestel, schuift langs die staaf en doet alzoo het driehoekig raamwerk omzwaaien; de vroeger vermelde ijzeren plaat deelt in die bewegingklemt de openstaande tongen tegen de spoorstaaf aan waardoor het contragewicht van het excentriek wordt opgelichtover het doode punt gebrachten aan de andere zijde nedervaltwaardoor de volkomen sluiting van den wissel is tot stand gebracht. Dit alles ge schiedt voordat de vooras der locomotief den wissel heeft bereikt. Volgens het eenparig oordeel van de aanwezige deskundigen voldoet het toestel volkomen aan het doel //afsluiting van het hoofdspoor van een openstaand zijspoor." De sluiting geschiedde zelfs bij eene snelheid van 60 kM. in het uur zonder eenigen schok. De vraag of de uitvinding voor algemeene toepassing vatbaar is, kan voorshands moeielijk worden beslist. Voor sneltreinen op wegen met enkel spoor en voor locaal- en stoomtramwegen zou de toepassing zeer zeker van veel nut zijn. De voortvluchtige notaris S. De Haan van Amsterdam moet zich, naar het Utr. Dagblad meldt, nog in Duitschland ophouden. Men meent hem zoo verre op het spoor te zijn, dat hij wel dra weder naar Nederland teruggevoerd zal wor den. Naar globale berekening bedraagt he», passief pl. m. f 80.000 Van den trein die zaterdagmorgen ten 9.55 van den Haag naar Amsterdam vertrok, geraakte de locomotief defect op omstreeks 2000 M. van het station Vogelenzang. De trein bleef daar stilstaan. Door de goede zorgen van den stationschef te Vogelenzang, den heer Struick, werd spoedig een reservelocomotief van Haarlem on tboden en werden de noodige maatregelen genomen. De passagiers werden door den sneltrein, die ten 10.48 van 's Hage vertrekt, overgenomen en naar Haarlem en Amsterdam overgebracht. Tegen 12 ure had de dienst weder geregeld plaats. De zon vertoont dezer dagen even onder haar middelpunt eene zwarte vlekdie door een gekleurd of bewalmd stukje glas gemakke lijk kan worden waargenomen. Door de politie te Nijmegen zijn eenige gouden sieraden aangehoudenwelke eenige dagen geleden te Vlissingen w ren gestolen. Den vermoedelijken daderzekeren T. M. te 's-Bosch, die deze voorwerpen te gelde heeft gemaaktis men reeds op het spoor. In de luciferfabriek van de heeren Mennen Keunen te Eindhoven viel Vrijdagbij het stellen van een keteleen zware balk waardoor een oppassend werkman getroffen en zijn been verbrijzeld werd. De lijder werd in bewusteloozen toestand naar het gasthuis vervoerd. Later is het been geamputeerd geworden. Eindelijk is do beruchte onderwijzersjassen- dief te Kampen gearresteerd en gevankelijk naar Zwolle overgebracht. Hij is genaamd Roelof Stokvisch geboren te Dordrechten heeft reeds vroeger wegens diefstal terechtgestaaan. De beruchte dief van onderwijzersjassen die thans te Zwolle achter slot zitis dezelfde persoon, die met valsche briefjes zich wist mees ter te maken te Middelburg van 6 zilveren horloges en te Alkmaar en Breda van laarzen en bottinesterwijl hij op andere plaatsen zich uit particuliere woningen van jassen en para- pluies meester maakte en een en ander elders verkocht. Hij heet R. R. Stokvisch en is ge boren te Dordrecht. Zoowel wegens desertie, als wegens het met valsche papieren in militairen dienst treden en wegens diefstal onderging hij reeds vroeger onderscheidene malen gevange nisstraf. Zaterdag tegen middernacht zijn de zes matrozen van de equipage van een schuitdie te Castricum stranddete Sc'neveningen terug gekeerd. Van hen vernam men de volgende bijzonderheden. Laatstleden Dinsdag voor den middag voor Scheveningen zijndebraken èn de stormgaffel en giek en was landen onmogelijk. Men ankerde dusmaar was weldra genoodzaakt de ankerketting te kappen. In vliegende vaart werd toen het vaartuig noordwaarts gedreven tot het op de Moorbank bij Castricum bleef vastzitten. Tonnen rondhout, alles spoelde van dek, ook een jong matroos en een scheepsjongen verdwenen in de diepte. De schipper trachtte een lijn aan wal te brengen wat hem niet ge lukteeen matroos, Jan Van den Berg, een ervaren zwemmer zou het opnieuw beproeven met een lijn om het middel. Zoodra hij de bank over wasverdween hij eveneens in de golven. Allen zochten nu eeu schuilplaats in den mast waaraan zij zich met een riem hebben vastgebondenze bleven daar tot zes uren in den ochtendtoen zij het strand konden be reiken. Te Wijk aan Zee werden zij door den direc teur van het badhuis van andere kleederen voorzien de overige ingezetenen met den pastoor belastten zich met de verdere verpleging. Eerst nadat een autorisatie van den burgemeester van Velsen verkregen was tot lossing der lading, kon tot ontscheping der haring worden overgegaan de steurhariugdie eerst op f 500 geschat was, bracht toen slechts f 50 op. De meesten der opvarenden hebben kwetsuren bekomendaar zij herhaaldelijk tegen het spil en den mast geworpen werden. Vrijdag nacht kwamen te Scheveningen een twintigtal haringschuiten aan, alle met averij. Een schuit van den heer P. De Niet had al haar haringnetten verloren. In de Noordzee is door Scheveningsche vis- schers gezien een Katwijksche bom, behoorende aan den reeder N. Haasnoot Nz., zonder mast en in ontredderden toestand. Van Katwijk is te Scheveningen bericht ont vangen dat een matroos van een Scheveningsche schuit reeder J. Den Duik stuurman S. v. d. Zwan over boord is geslagen en verdronken. Men verkeert in groote ongerustheid omtrent hot lot van de equipage eener schuit toebehoo- rende aan den reeder W. O. Korving, stuurman P. Baak Sr. Men vreest het ergste, daar door de bemanning van een Scheveningsche schuit die dezen nacht aankwam een joon en eenige stukken hout, aan bet bewuste vaartuig behoo rende nabij Tessel zijn opgevischt. Van 140 a 150 schepen van de Scheveningsche vloot werd na den storm nog niets vernomen. Volgens een geruchtte Willemsoord in omloopzou de loodskotter No. 2 in den storm van de vorige week gebleven zijn. Bijna al de zich daar aan boord bevindende opvarenden zijn woonachtig te Nieuwediep en hoofden van ge zinnen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is onder Wirdum afgebrand de woning \an den koemelker Joost Wijbes De Jong. Ook een gedeelte van den inboedel ging verloren. De brandspuit van Wirdum vermocht weinig wegens den feilen wind. De oorzaak is onbekend. Alles was geassureerd. Van de verpleegden te Veenhuizendie vau plan waren dienst te nemen in ,,'t Vreem denlegioen" voor Algerië zijn de meesten weder in de gestichten teruggekeerd. Sommigen zijn afgekeurdanderen hebben de Fransche grens zelfs niet eens gezien. Aan de arrondissement-rechtbank te Zie- rikzee is rechtsingang verleend tegen een bak kersknecht te Oud-Vossemeerdie in de vorige maand een reeds gebruikt vijf-cents postzegels van den stempelinkt ontdeed en hem daarna op een te verzenden brief plakte. Het vorige jaar werd beklaagde wegens een dergelijk feit door genoemde rechtbank veroordeeld tot betaling eener geldboete van f 60, subs. 14 dagen ge vangenisstraf. Te Staphorst is een 2-jarig kind van J. Van Elpdat eenige oogenblikken zonder toe zicht gelaten was in een sloot verdronken. Uit Urk wordt van 25 October aan de N. R. Ct. gemeldHedenuamiddag ontvingen wij het treurige berichtdat een onzer visch- schuiten was omgeslagen, waarbij de 3 opvarenden jammerlijk verdronken. Twee dezer verongelukten waren vader en zoon beiden weduwnaars. De vader was ongeveer 65 jaarde zoon en de knecht ieder 24 jaar oud. De schipper laat een kind van ongeveer een jaar na. Verder zijn 2 onzer vischschuiten gestrandwaarvan echter de bemanning is gereden van nog 4 anderen heeft men geen zekere berichten. Te St. Pieternabij Maastricht, zijn twee kinderen 4 en 5 jaar op een erbarmelijke wijze omgekomen. Door het vuur vatten van het bed, waarin zij sliepen is het eene kind verbrand en het andere gestikt. Onvoorzichtigheid schijnt tot dit ongeluk aanleiding te hebben gegeven. Vrijdag nacht is te Delft door middel van inklimming in een huis aan het Koningsplein ontvreemd, ten nadeele van den heer J. H. A. N., 1 blauwe satine overjas, 1 castoren flambard, 1 paar gouden fouragères van een len luitenant, 1 pleeten vouwbeen en een paar handschoenen* De dief heeft een ingesloten vensterraam opge schoven en met lucifersin de kamer aanwezig, eene aldaar op een candelabre staande kaars aangestoken. Omtrent het wedervaren van de Barents bij zijn komst voor de vaderlandsche kust deelt het Hblad nog mede De Barents was Dinsdagmorgen (24 Oct.) te IJmuiden voorgaats gekomen. Door de sleep boot afgehaald en op sleeptouw genomen, brak, door de hevige schokken van de woedende golven een der strengen van den stalen kabel. Onmiddellijk werd een kabel van touw gevierd, Ze dreef naar het schipwerd langzaam opge- palmd, doch juist toen ze op dek werd ingehaald, brak de stalen kabel met een knal als een ge weerschot. De sleepboot deed schier het onmo gelijke om nog te helpenmaar dit bleek onmogelijk. Commandant Hoffman liet dadelijk, zonder zich tijd te gunnen te vuren, het schoe- nerzeil bijzetten. Het schip draaide bij en weldra vloog het als razend voor den zuidwesten storm weg. Het was juist een mijl uit den waltoen de tros brax. Zooveel mogelijk werd uit den wal gelegd. Weldra kromp de wind tot W.Z.W. en in een rechte lijn ging het nu langs de kust en langs de banken van de Noorderhaaks.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2