BUITENLAND. Frankrijk. Oostenrijk Engeland. BINNENLAND. Duitschland. Egypte. X- Sedert eenige dagen heeft de gemeente opzichter zich onledig gehouden met het doen van de noodige opmetingen voor de aan te leggen trottoirs. UITVOERINGEN. De lieer Van Iersel zegt, d"t hij in staat ge weest is een concept antwoord te maken, omdat hij het adres reeds had voor de burgemeester hij is niet tegen ter visie loggen. De heer Van Heijst had liever dat dekstukken niet ter visie werden gelegd maar kon cr zich toch mede vereenigen. De groote questie echter is het zand. Wordt dit niet spoedig weggeruimd dan loopt de kade veel gevaar en komen er nog veel meer kosten ook de hav n riskeert veel. Hij stelt voor alles te laten rusten en het zand van de Ooster- naar de Westerkade over te brengengeschiedt dit, dan is de polder ge holpen en de gemeente lijdt zeker geen schade, want men weet r.iet waar processen eindigen dan kan de polder ook beginnen het beslag op de kade te leggen. Hij stelt voor dat de ge meente f 300 aan den polder geve waarvoor de polder het zand van de Ooster- naar de Wester kade zal overbrengen dan is ook aan het ver langen van mevr. Van Riel voldaan. De voorzitter zegt, dat, had de polder van het door den heer Van Heijst gesprokene een formeel voorstel gemaakt, dit de zaak geheel had veran derd nu kan de gemeente niet handelen. Na Dog eenige discussie wordt, op voorstel van den heer Timmermans, besloten, de bespro ken stukken ter visie te leggen en het besluit aan te houden, terwijl de voorzitter de verzekering gaf dat hij binnen 3 X 24 uren eene nieuwe vergadering zou beleggen als er een officieel voorstel van den polder inkwam. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. In de ministerieele verklaricgDonderdag bij het openen der buitengewone zitting iu de kamer voorgelezen wordt het volgende gezegd Gij wildet vrede met het buitenlandhij is bewaard. Wij kunnen gerustelijk zeggen dat niets hem schijnt te zullen verstoren. Onze verstandhouding met de groote mogendheden werd verbeterd door het trouwe naleven van wederzijdsche plichten. De gelijktijdige benoeming van gezanten te Parijs en te Rome getuigt van de vriendschappelijke gezindheid, die de beide natiën en regeeringen bezielt. De verwikkelingen, voor óhs optreden in Egypte gerezen hebben sedert eene Engelsche bezetting aldaar ten ge volge gehad. Dit feitzoo nieuw in de Euro- peesche politiek werpt vraagstukken op welke ons in 't bijzonder raken. Het kabinet te Londen bracht dievoor eenige dagenuit eigen bewe ging te berde en wij overwegen thans de voor stellen die meu ons deed. Zoodra deze onder handelingen die op hoffelijke wijze worden voortgezettot een uitslag zullen hebben geleid, zullen wij u dien doen kennen. Hoe hij ook wezen moge ontveinst het u nietde bron van onzen buitenlandschen invloed is hier, is bij u. Want al naar gelang van het karakter, dat gij aan onze binnenlandsche politiek geven zultzal de actie van Frankrijk buiten af vrucht baar zijn of wel onvruchtbaar. De ministerieele verklaring zegt verder dat de regeering vast besloten is de openbare orde te handhaven en alle pogingen tot rustverstoring met kalmte, maar zonder zwakte tegen te gaan. Zij verzoekt het parlement voor het oogeublik alle quaestien die de overeenstemming kunnen verhinderen ter zijde te stellen eene gouver nementeel meerderheid te vormen en vóór alles de begrooting en de wet op de recidivisten te behandelen. De verklaring wijst op de nood zakelijkheid om de boosdoeners van den Fran- schen grond te verwijderen en hen naar de straf koloniën te sturen. Onder de andere ontwerpen, die de aandacht van het parlement zullen vor deren worden genoemd het ontwerp op de rechterlijke inrichting, tot regeling der volgorde waarin de groote openbare werken zullen tot stand gebracht worden tot voltooiing der organisatie van de land- en zeemachttot voltooiing van het administratrief, rechterlijken financieel bestuur in Tunistot bevordering van de kolonisatie in Algerie, ter verzekering van Frankrijks koloniale macht. De verklaring geeft de hoop te kennen dat de kamers erkennen zullen dat het buitenlandsch beleid in de tegenwoordige moeielijkheden zich door behoedzaamheid heeft gekenmerkt. De regeering zal ten opzichte van liet binnenlandsch bestuur trachten kalmte in de gemoederen te brengen en denkbeelden van verzoening te ver spreiden. Maar zij zal tevens dien eerbied voor de openbare orde verzekeren en niet dulden dat de vrijheiddie de wetten toelaten misbruikt wordt tot uitspattingen die tot aan de misdaad gaandat onbekendeanonieme boosdoeners overal oproer trachten te stichten en de vreedzame bevolking dreigen en schrik aanjagenen alzoo stoornis brengen in den dagelijkschen arbeid. Ook zal zij niet dulden dat ze de republiek in minachting brengen om haar te gronde te richten. Het parlement wil geen toevalligeonzekere meerderheid. De regeering meent dat er eene vastberadene meerderheid bestaat om de republiek duurzaam en sterk te maken en eerbied voor de wet krachtig te verzekeren. Onder die voor waarden zijn de ministers bereid hunne taak voort te zetten en zoo zij het vertrouwen der kamers verwerven zullen zij geen poging nalaten om zich dat vertrouwen waardig te toonen. De ministerieele verklaring is gunstig in de kamer opgenomen, maar er waren veel leden afwezig. Tot dusver schijnt het bestaan van het ministerie door niets bedreigd. De zinsnede tegen de anarchisten vond in 't bijzonder in stemming in den senaat. Volgens de Démocratie charoilaise zal eerstdaags het grootste gedeelte der naar Mont- ceau-les-Miues gezondene troepen die plaats verlaten. Er zullen slechts een bataljon infanterie, sterk 400 man en een escadron dragonders in bezetting blijven. Naar gemeld wordt zijn aan het spoorweg station te Souillacdepartement Lottwintig kistjes met dynamietelk wegende twintig kilo, gestolen. Men heeft tot dusver geen spoor van de dieven of van het gestolene kunnen ontdekken. De leerlooiers te Marseille hebben het werk gestaakt. Tengevolge van tal van met brand stichting dreigende plakkaten hebben er in de zelfde stad heel wat arrestaties plaats gehad. De middagtrein van Calais naar Boulogne is Maandag bij het station Wimille in botsing gekomen met twee ledige wagens van een goe derentrein. Deze goederentrein was op een verkeerd spoor geraaktmaar men had het abuis gemerkt en nog juist in tijds hersteld, zoodat zich nog slechts de beide geuoemde op de lijn bevonden. De trein dieals hij een oogenbiik vroeger was geweestverongelukt zou zijn, werd nu slechts onbeteekenend beschadigd; een gedeelte van het spoor werd vernieldmaar de reizigers kwamen bijna allen met den schrik vrij. Alleen een Engelsche dame, Lady Soraershaar kamenier wérden gewond. Een jong paartje te P bruiloftmet een gioot verwanten in een der ee. at en dronk in de vroolijkste stemmingtotdat plotseling de feestvreugde verstoord werd door den bruidegom die tot aller verbazing en schrik den restaurateur verklaarde dat hij niet in staat was hem te betalen. Woedenden zonder naar reden te willen hoorenhaalde de restaurateur de politie en liet het geheele gezelschap in hechtenis nemen, dat nu, tot groot vermaak vau de straatjeugd, in optocht naar het politicbureau gebracht werd. Daar had men medelijden met de jonggetrouwden, wier huwelijksleven met zulk een gebeurtenis begon en zij werden na de noodige formaliteiten in vrijheid gesteld maar niet dan nadat zij alles, wat zij eenigszins konden missen, in pand hadden achtergelaten. voor den Pruisiscben landdag de geavanceerde vleugel der Fortschritts-partij hier en daar heeft gezegevierd met behulp van het centrum, ja dat in een kiesdistrict zelfs de candidaat der voor- uitgangs-partij zich de hulp der ultramontanen verzekerde door de beloftevoor de afschaffing der Mei-wetten te zullen steramen. Niet geheel onwaarschijnlijk acht men het, dat het door het voorgevallene tot eene scheuring komen zal in de Fortschritts-partij en dat de gematigden onder Haenel niet langer zullen willen samengaan met den door Eugen Richter aangevoerden lin kervleugel. u langs >rienden en oiaurants. Men Weer heeft in Engeland een ernstig spoorweg ongeluk plaats gehad en wel op de North- Western-lijn tusschen Nieuw-Groydon en Wil lesden waar een personentrein van zes of zeven wagens op een machine liep verscheidene per sonen met namen de machinist en de stoker werden gewond. In de kolenmijn te Clay Cross heeft een vreeselijke ontploffing plaats gehad.- Deze mijn was bekend om hare uitmuntende luchtverver- sching en werd als zoo veilig beschouwd dat men er doorgaans onbedekte lichten en slechts op een paar punteu veiligheidslampen gebruikte. Ot de ramp aan te groot vertrouwen op die veiligheid of aan een aiidere oorzaak te wijten is weet men nog niet zeker. Er waren gewoonlijk ongeveer 200 man in de mijn aan het werk maar dien avond werkten er slechts 90. Nog dienzelfden dag hadden een paar inspecteurs de miju onderzocht en alles in orde bevonden. Ongeveer 10 uren in den avond werden 40 der mannen weer opgeheschen. Een kwartier later hoorde men een hevige knalde geheele omtrek werd als door een aardbeving geschokt, terwijl uit de voornaamste mijnschacht een kolom vau rookstof en puin opsteeg. Toen die weggetrokken was bleek dat al het metselwerk vernield en de toegang tot de mijn daar geheel afgesloten was. Y\ eldra ging nu een troep wakkere mannen (er wordt ook een William Shakespeare onder vermeld) aan het werk, om te trachten, de ongclukkigen die zich nog in de mijn bevonden, te redden. Ondertusschen stond een groote me nigte, uit de omliggende piaatsen samengestroomd, in angstige spanning te wachten. De redders, waarvau verscheidenedoor de mijngassen be dwelmd weggedragen- moesten worden, brachten ongeveer 20 der mijnwerkers, sommigen gewond of bewusteloosboven. Maarzooals reeds be richt werd de overige 30 heeft men niet kunnen behoudenzij zijn waarschijnlijk allen omge komen. In een Duitsche mijn, bij Stadthagen had een soortgelijk ongeluk plaats. Daarbij kwamen zes arbeiders om het leven, en werden verschei dene anderen ernstig gewond. Te Cambridge heeft zich een geleerd ge nootschap gevormd, ten doel hebbende spook- en geestverschijningen op een wetenschappelijke basis te stellen. De president, de heer Sidgvick bekend als schrijver over ethische onderwerpen, noemt het eene schande voor de 19de eeuw dat er in 't algemeen over verschijningen uit de geestenwereld nog twijfel bestaat. Hij wil de zaak grondig onderzoeken de waarheid in alle gevallen opsporen en een voor altoos beslissen wat waarheid is en wat humbug, 't Is te hopen dat de heeren bij hun al te stoutmoedig zoeken naar het onbekende niet ook in het bekende den kluts kwijt raken; de krankzinnigengestichten zijn al vol genoeg. Maandagavond hebben er te Weenen onge regeldheden plaats gehad. De vereenigiug van schoenmakersgezellen was door de openbare autoriteit, onder inbeslagneming der kas, ontbonden verklaard naar de bewering van verschillende leden, tengevolge eener valsche beschuldiging van geheime socialistische woelingen welke beschul diging zij te meer ongegrond noemendaar zij nog onlangs een der leden wegens zijne socialis tische propagande hadden uitgestooten. Op ge noemden avond wilden zij eene vergadering houden. Dit werd hun door de politie ver boden. In weerwil daarvan kwamen er velen voor het vergaderlokaal bijeen en namen eene zoo dreigende houding aan dat de politie een korps manschappen te paard moest ontbieden om de straat te doen ontruimen. Nauwelijks waren deze manschappen aangekomen ot zij werden aangevallen door een talrijke menigte die zich bij de gezellen had aangesloten. Weldra vlogen er steenen rond, met het gevolg dat eenige manschappen werden gekwetst, terwijl het paard van hun aanvoerder bijna werd doodgestoken. Eerst na veel moeite gelukte het de menigte uit een te drijven, terwijl 18 personen meest schoenmakersgezellen en leerlingen, in hechtenis werden genomen. Den volgenden avond begon het opnieuw. De politie poogde toen weder eenige belhamels te vatten doch werd daarin verhinderddoordien de toegestroomde menigte hen met geweld be vrijdde. Het gevolg was dat de militaire macht te hulp moest komen die er in slaagde die menigte uiteen te drijven. in bezitneming door Engeland. En wat de spoor baan door het dal van den Euphraat betreft de Turken hebben met het Suezkanaal genoeg ondervonden, welke gevolgen een Britsche water weg naar Indie voor hen heeft, om geen lust meer te gevoelen ook nog steenen aan te dragen voor een weg daarheen over land. De Times deelt uit Arabi's brievenschat twee stukken mede het eene is een brief van Mohamed Zafer, een sjeik, die veel invloed op den sultan heefthet andere, een brief van Ahmed Pacha Ratibaide-de-campen secretaris van den sultanbeide brieven zijn aan Arabi gericht gedateerd 22 Februari 1882 en getuigen van des sultans bijzondere tevredenheid over zijn patriot- 3chen, ijverigen onderdaan, die zoo goed waakte voor de handhaving van het khalifaat. Thans was die trouwe onderdaan in den ban vloek gedaan Engeland, het masker voor, zou hem straffen met de bajonet, doch na hem even Prügel gegeven te hebben, betoont het zich Arabi's vriend en de sultan pijnigt, niet zonder reden de vrees voor het Arabische khalifaat. Dit zou wtl het ergste zijn, dat hem wedervaren kan - Christenen den Arabier, den eerstge borene des Islams, in zijne aloude rechten her stellende tegenover den veroveraar en Turksche usuipatenhet Mahomedaansche kamp van het Zuiden uit in tweeën verdeeld, en Christenen ook uit het Noorden opdagende, om den door een deel van zijn volk afgevallen Turk hot vuur nog nader aan de schenen te leggen. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen zullen Zondag in de zaal Musis Sacrum de volgende stukken worden gezongen 1. Abschiedsslandchen Abt. 2. De Rots in Zèe Hol. 4. Kriegersgebet Lachner. Keiler Wilhelm heeft den Duitschen schilder Angeli naar Berlijn ontboden, om het levensgroot portret te schilderen van den veldmaarschalk Moltketer gelegenheid van zijn 25jarig jubilé als bevelhebber van den grooteu generalen staf. Tot groote verontwaardiging der nationaal- liberalen blijktdat bij de jongste verkiezingen Lord Dufferin de Engelsche gezant te Con- stantinopeldie door zijne regeering is belast met het beredderen der zaken in Egypte, is te Cairo aangekomen en had reeds een onderhoud met den khedive. Uit Cairo wordt gemeld, dat in zake Arabi het voorloorig onderzoek is afgeloopen. De verdediger heeft een uitstel van drie weken we ten te verkrijgen, om de getuigenissen a charge te onderzoeken. Begin December eerst wordt dus het proces hervat. Naar verzekerd wordt, heeft de Egyptische regeering zich tot Engeland en Frankrijk gewend met verzoek om afschaffing der controle. Op deze wijze zeker wordt aan deze zaak op de voor Frankrijk minst kwetsende wijze een einde gemaakt. Een bericht van den gouverneur van Soedan aan den khedive bevestigt het overdreven karakter der nieuwstijdingen, waarin het heette dat Khar toem bedreigd werd. In het bericht van Abdel- kader, den Egyptischen generaal aan den khedive, wordt gezegd dat de zwarte troepen 1000 man en vele officieren verloren in het gevecht met den valschen profeetdoch vernietigd werden zij niet. Abdelkader voegt er bij dat Khartoem op het oogenbiik niet bedreigd werd. Het kan versterkingen afwachtendie gereed gemaakt worden. Het beleg van Bara en Obeid is door den valschen profeet opgeheven. De telegraaf tusschen Khartoem en Kordofan is afgebroken. Het geheel optreden der Engelschen in Egypte kan zeer eigenaardig worden. Zij zijn er gekomen met het doel den khedive de Turken en de Europeanen te beschermen tegen Arabi en langzamerhand van rol veranderend treden zij hoe langer hoe onomwondener op als de beschermers van die nationale partij welker vertegenwoordiger Arabi wastegen de Turken en Tscherkessen tegen de intrigeerende hofkliek. De //heilige rechten" van den khedive, welke tijdens den veldtocht in den mond der Engel schen zulk een groote rol speeldenworden sedert lang door hen veronachtzaamd en blijk baar wordt alles in het werk gesteld omonder de leus van Arabi schoon te wasschen de schuld voornamelijk van Abdul Hamid te bewijzen. En voorts den Egyptischen grooten hun heulen met beide partijen te bewijzenziedaar Enge- lands tweede streven. Dan blijf er immers geen ander eerlijk man over dan de Brit zelf! Geen wonderdat men in de lagere klassen der Egyptische bevolking lord Dufferin nu reeds den opvolger noemt van den khedive, diezooals Daily News zich niet ontziet bijna dagelijks te herhalen toch maar voor een proeftijd aan het bewind is Ook te Konstantinopel zelf zetten de Engelschen Abdul Hamid de duimschroeven aan. Aan den eene kant beantwoorden zij zijne klachten over de snoode miskenning zijner souvereiniteitsrechten met de dreigende herinnering dat de in 't Ber- lijnsche verdrag bedongen hervormingen in Arme nië nog niet zijn uitgevoerd. En aan den anderen kant stellen de Eneelsche kapitalisten alles in het werk orn de concessie voor de sedert een 25 jaar ontworpen spoorbaan door het dal van den Euphraat te vei krijgen. De Turken weten zeer goed, wat de Engelschen daar mede wilien. De hervormingen in Armenië moeien Klein-Azië naar Egyptisch recept voorbereiden op een Waalwijk 11 November 1882. Heden voormiddag ten 11 ure is eene openbare vergadering gehouden van den gemeenteraad, ter behandeling van een ingekomen voorstel van den buitenpolder. Den uitslag deelen wij nader mede. In de zitting der tweede kamer van ver leden Donderdag is besloten de begrooting voor Ned. Indië aan de orde te stellen op a. s. Maandag ten 1 ure en na afloop daarvan in behandeling te nemen het ontwerp tot verlegging van de uitmonding der Maas. -'Op de voordracht voor hoofd der school te Haarsteeggemeente Hedikhuizen, komt de heer Sraijersonderwijzer alhiervoor als no 1. Door de provinciale staten van Noordbrabant is met algemeene stemmen besloten tot het ver- leenen van eene provinciale subsidié van 1/3 gedeelte in eene som van hoogstens f 686,000 aan het waterschap „de Mark en Dintel", voor de voorgestelde werken tot verbetering van de rivieronder beding echter dat het rijk ook eene subsidie van gelijk bedrag verleene. Verder is besloten tot wijziging van het bij zonder reglement voor het waterschap de Aa of Weerijs aan de internationale landbouwtentoon stelling te Amsterdam in 1884 te houden, een subsidie te verleenen van f 1000er in te berusten dat de provinciale ingenieur te 's Bosch blijft wonen een subsidie van f 1000 te verleenen aan de Noordbrabantsche maatschappij van landbouwde toelage aan den betaalmeester, als belast met het beheer der provinciale fondsen van f 600 te brengen op f 800 eene bijdrage te verleenen aan het bestuur der Maatschappij tot verbetering van dén toestand der bewoners van de kerkelijke gemeente St. Willebrord. De oprichting van het waterschap van Grave tot Crevecoeur aan te houden tot de zomer- zitti&g. Ten einde met de onteigening en den aanleg van de werken in verband staande met den aanleg van de spoorwegen DordrechtEist en Zwaluwe's Bosch ten laste van den dienst van 1882 krachtig te kunnen doorgaan zijn bij suppletoire begrooting van staatsspoorwegen voor 1882 de posten die daarop betrekking hebben, met een gezamenlijk bedrag van f 770,000 verhoogd, waardoor tevens ruim f 243,000 on voorziene uitgaven beschikbaar komt. Door ver mindering van andere artikelen behoeft het eindcijfer geene verandering te ondergaan. Door het museum van kunstnijverheid te Haarlem zijn voor 1882/1883 de volgende pre- miën uitgeloofd a. Aan zilversmeden, meesters of gezellen in iu Nederland gevestigd. Voor een voorwerp in zilvertot huiselijk gebruik bestemd ter waarde van hoogstens f 100, b. v. een kandelaar, een lepel en vork mes-hefttrekpotsuiker vaas melkkan suikerstrooier zoutvatpeper bus enz., mits de bewerking beantwoorde aan ae eischen van zuiveren stijl en in het algemeen het kenmerk drage van een streven naar ver edeling van onze vaderlandsche kunstnijverheid. b. Voor meubelmakers, meesters of gezellen in Nederland gevestigd. Houtsnijwerk. Een deurpaneel in renaissance-stijlvan noten- of eikenhoutmet profilering en ornamentale ver siering. Ingeval het paneel slechts een gedeelte van de deur uitmaaktmoet de teekening van het geheel er bijgevoegd worden.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2