Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, BINNENLAND. geering wordt uitgenoodigd de aldaar door liem gesloten overeenKomst te bekrachtigen en maat regelen te nemen tot beveiliging van Frankrijk's handelsbelangen in Midden-Afrika. Óhder de werksters in de rijkstabakfabriek te Lyon is den 10 dezer een oprcertje ontstaan, doordien de opzichter den vorigen dag een der arbeidsters had weggezonden. Toen de directeur den volgenden dag in de werkzaal kwam, waar de weggejaagde vrouw had gearbeidwerd hij met schimp overladen. Hij legde hierop aan vijf vrouwen die de weggezondene kameraad in 't bijzonder verdedigdeneene boete op en sloot de zaal. 's Avond» wachtten al de werksters, ten getale van 500 den directeur bij het heen gaan op. Toen hij verscheen werd er in koor geroepen //Werp hem in de Rhone De spinrokkens volgden hem op de hielen en had de directeur de kunst van hardloopen niet beter verstaan dan zijne lieve volgsters, het zou waar schijnlijk slecht met hem zijn afgeloopen. Tot 'vs avonUs negen ure bleven groepen vrou wen voor de fabriek bijeen. Een jongmenschdie eenige malen aan een paar Parijsche bladen had medegewerkt en die een natuurlijke zoon is van een prins de Polignac, is wegena brandstichting aangehouden. De minister van Karei X, prins de Polignac verloor zijn burgerrechten nu het vermaarde proces dat hem en zijn ambtgenooten veroor deelde. Dc prins Verloor hierdoor zijn fortuin. Hij liet vier zonen na. De oudste van deze Alfonaewas gehuwd met de dochter van den bankier Mirès en is overleden. De tweede Ludovic, is kolonel bij de genie ke Amiens. De derdeCamilleis administrateur van een der Parijsche tramwegmaatschappijen. De jongste Edmond, is bekend als toonkunstenaar. Camille, de Polignac woonde in de Rue Miromesnil en had aldaar reeds eenige malen de deur gewezen aan zijn natuurlijken zoon Jules Camilledie hem onderstand kwam vrageD. De prins de Polignac i8 echter zelf niet rijk en weigerde alles. De jongelingdie zeer socialistische beginselen heeftschijnt hierdoor tot wanhoop te zijn ge raakt en heeft de kamers van zijn vader in diens afwezigheid eerst met petroleum bespren keld en daarna in brand gestoken. Hij is na tuurlijk op slag aangehouden. De schrijnwérkersknechts in den Faubourg Saint-Antoine hebben verklaard eene door de patroons voorgestelde schikking voorshands aan te nemen totdat over en weer omtrent eene nadere regeling van het loon en den dagelijk- schen werktijd overeengekomen zal zijn. De crisis waarmede het meubelvak bedreigd werd, kan dus als geweken worden beschouwd. In hare zitting van Zaterdag heeft de Fransche kamer met 351 tegen 131 stemmen besloten tot de behandeling der afzonderlijke artikelen van de begrooting van eeredienst over te gaan doch eerst na een bij een onderwerp als het onderhavige schier onvermijdelijk zeer heftig debat. Maandag heeft de kamer de twee eerste hoofd stukken der begrooting van eeredienst aange nomen. Roche diende een amendement in, om met 30,000 fr. het tractement van den aarts bisschop te Parijs te verminderen en eenige andere posten te verlagen of te schrappen. Een treurige bruidstoet zal eerlang uit Bordeaux vertrekken. Het zijn namelijk 50 veroordeelde vrouwen uit Fransche gevangenissen die met een koopvaardijschip naar Noumea op Nieuw Caledonië gaan om aan gedeporteerden aldaar uitgehuwelijkt te worden. Zij zijn door een iuspectrice gekozen uit het aantal vrouwe lijke gevangenen die zich daartoe hadden aan gemeld. De corporatie der Parijsche kappers heeft in den circus van de Champs Elysées een nati- onalen en internationalen wedstrijd gegeven in het kappen. De eerste prijs een gouden me daille werd door een Duitscherden heer Schneider van Keulen behaalddie echter een leerling van Fransche meesters is. De andere winners waren Franschen. Het kapsel, dat voor dezen winter door de elegante wereld te Parijs i» aangenomen bestaat uit een vrij hooge dia deem door een vrij lichte touffe van haar ge vormd. Kleine krulletjes overschaduwen het voorhoofd geheel en vormen eer. smaakvolle om lijsting. De wedstrijd werd door meer dan tweeduizend belangstellenden bijgewoond. In Algerie heeft weer een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad. Tusschen Bordj-Bou- Arrerid; en El Arich is een trein op een reeks achtergebleven wagens geloopen en ontspoord. Er werden 10 menschen gedood en 36 meer of minder ernstig gewond. Een in de Russische kringen te Parijs zeer bekend echtpaar zou binnen eenige weken zijn zilveren bruiloft vieren. De Bouci3 was voor eenige weken naar hare villa te Nice ver trokken Philemo was te Parijs. Daar ontving hij dezer dagen onverwacht het volgend telegram: /,Ik ben u nog te zeer genegen, dan dat ik hei u niet openhartig zou bekennendat ik een ander bemin: Ik hoop dat gij in eene schei ding zult toestemmen en mij bovendienin herinnering aan de 25 gelukkige jaren, die wij samen geleefd hebbeneen aardig kapitaaltje zult toestaan." De echtgenoote aarzelde niet maar antwoordde ook per draad//Stem in scheiden toegeef u 100.000 roebelswensch nietsdan nog den naam te kennen van den antiquar, die u heeft overgenomen." Nopens de geduchte typhus-epidemie te Parijs verneemt men o. a. de volgende bijzon derheden. In de laatste week van Oct. schatte men het cijfer der typhuslijders in hospitalen en bijzondere woningen tusschen de 7 en 8 duizend. Tot dien tijd waren er 862 aan dft ziekte gestorven. Ook onder de soldaten te Vincennes kwam de ziekte voor. Op 16 Oct. telde men in de hospitalen 2156 patiënten, den 22sten 2175. De koningin is Maandag bevallen van eene dochter. Men gelooft dat de Cortes tegen 25 dezer bijeengeroepen zullen worden. In de eerste zitting zal een orde van den dag voorgesteld worden waarin vertrouwen in het ministerie wordt uitgedrukt. Men berekentdat zij een meer derheid van 100 stemmen zal erlangen. Er zal geen koninklijke boodschap inkomen. In het lagerhuis zei Dilke dat de onderhan delingen tusschen Frankrijk en Madagascar de zorgvuldige aandacht der regeering hebben ge trokken wegens de gewichtige belangen die Engeland in Madagascar heeft. Gladstone zeide dat de schikkingen welke lord Dufferin in Egypte maaktniet definitief zijn maar misschien op een later tijdstip bij het licht der Egyptische toestanden zullen gewijzigd worden. Alvorens die schikkingen verder ge vorderd zijn kan hij op de vraag of zij aan den sultan en aan de mogendheden zullen on derworpen worden niet antwoorden. Discussie over de avonturen van Arabi is ook in Arabi'a belangniet mogelijk zoolang het rechtsgeding aanhangig is. De oppositie sprak hare ontevredenheid uit over de weigering der regeering over de quaestie te beraadslagen. De gemeentebesturen der voornaamste Engelsche steden hebben dezer dagen een samen komst gehouden om de quaestie der electrische verlichting te bespreken. Zij willen n. 1. met het oog op de voordeelen welke de exploitatie van het nieuwe licht voor de gemeente zou kunnen oplevereu, alle aanvragen van particulieren om vergunningen daartoe, van de hand wijzen. Maar de wet betreffende het electrisch licht, die verleden jaar tot stand kwam, bepaaltdat de gemeenten in dat gevalon- middelijk zeiven met de exploitatie zullen beginnen, en daartoe zijn de meestenniet geneigd. De steden willen nu door onderlinge samen werking trachten een wijziging in de genoemde wet te verkrijgen opdat zij mei het oog op de onzekerheid omtrent de vorderingen van het electrisch licht in den laatsten tijd wat men noemt wde kat uit den boom kunnen kijken". De quaestie is vooral daarom in Engeland van groot gewicht omdat in vele voorname steden. Birmingham o. a. de gasfabrieken van gemeente wege geëxploiteerd worden. Te Dublin is op den rechter Lawson een aanslag gepleegd. De persoondie getracht heeft hem te vermoorden, was gewapend met een revolver met zes loopen die geheel geladen was. Hij had twaalf patronen bij zich waarvan hij na zijne arrestatie getracht heeft zich te ontlasten. Hij beweerde Corrigan te heeten, doch de politie weetdat deze naam valseh is. Het is een gehuwde timmermansknecht, die reeds in 1876 lot vijfhaar dwangarbeid werd veroordeeld, wegens diefstal en poging tot moord. Men vermoedt dat hij in een anderezeer gewichtige zaak betrokken is en gelooftdat zijne arrestatie vele andere tengevolge zal hebben. Men verzekert dat de politie zeer belangrijke inlichtingen heeft verkregen betreffende den moord van Cavendish en Burke. De beweging ten gunste van meerdere lichaams oefening voor de jeugd, die zich ook in Duitsch land doet gevoelen vindt daar bij de regeering krachtigen steun. De minister van onderwijs v. Goszlerheeft dezer dagen een schrijven aan de gemeentebesturen uitgevaardigd waarin hij hun de lichamelijk ontwikkeling der schoolkinde ren ten sterkste aanbeveelt en aandringt op stipte uitvoering van de daaromtrent bestaande veror deningen. Lichaamsoefeningen er. spelen in de open lucht moeten door de school beschouwd worden als een deel van haar programmaals een noodzakelijkheid ook voor de de geestelijke ontwikkeling van de kinderen. Op vele plaatsen echter laat de zorg daarvoor veel te weuschen overen de minister wekt allen die het toezicht hebben over het onderwijs op mede te werken om daarin verbetering te brengen. De keizer van Oostenrijk heeft minister Taaffe bij zich doen komen om verslag uit te brengen omtrent de Weener onlusten. De regeering gelooft stellig dat zij slechts voorbijgaand zullen zijn. Er is nochtans quaestie geweest van de stad in staat van beleg te verklaren maar daar de orde de laatste dagen niet meer verstoord is, heeft men van dezen strengen maatregel afgezien. Nu is er echter weer een werkstaking onder de letterzetters. Waalwijk, 15 November 1882. De ontvanger dér registratie alhier verzoekt ons mede te deelendat de nieuwe formaatze gels van 15 en 50 cent hoofdsom, ten zijnen kantore verkrijgbaar zijn. Gisteren woedde hier eene hevige sneeuw storm, waardoor de sneeuw op verschillende punten tot een aanzienlijke hoogte werd opge stuwd. De treinen van den N.-Br. stoomtram ondervonden daardoor aanmerkelijke vertraging. 't Is te hopen dat de sedert ingevallen dooi den sneeuw even spoedig zal doen verdwijnen als hij gekomen is. Daar dc zoraersluiting in den Baardwijk- schen overlaat is weggenomen vreest men, bij den tegenwoordigen waterstand, dat de commu nicatie in de Langstraat spoedig gestremd zal worden. De laatste berichten van Maas en Rijn melden echter val. Maandagnamiddag brandde in het Loons- Hoekje een huis af, toebehoorende aan den heer J. A. Le Blanc alhier en bewoond door A. Vermier en A. Spr .ngen. Vier kinderen van A. Verrader, waarvan het oudste slechts zes jaar iswaren zonder opzicht te huis gelaten het vermoeden ligt dus voor de handdat zij de oorzaak van den brand zijn. De geheel verbrande inboedel van dezen man was niet verzekerdwel die van Sprangen. Het huis is geassureerd bij de Utrechtsche algemeene brandwaarborgraaatschappij. Zondagavond kregen eenige Drunensche en Nieuwkuiksche personen voor een herberg onder eerstgenoemde gemeente twist. Een der Dru- nenschen nam de partij voor zijn kameraad op en sneed zekeren M. de Gouw door het rechter oor, gedeeltelijk ook door hals en w ng, waar door groot bloedverlies ontstond. De verwonde had de grootste aanleiding tot den twist gegeven. De minister van koloniën De Brauw is eervol ontheven van de waarneming van 't beheer over het departement van financiën hem opge dragen tijdens de ziekte van minister Van Lijnden, die zijne functiën hervat heeft. Van de 35 pijlers der doorlaatbrug in het Bossche inundatie-veld nabij Vlijmen ten behoeve van de spoorbaan Zwaluwe's Bosch zijn er thans 32 afgewerkt op het afvoegen na. Het hooge water heeft in den laatsten tijd de werk zaamheden zeer belemmerd. Naar de voltooiiug dezer lijn wordt reikhalzend uitgezieuvooral als de gemeenschap met de hoofdstad der pro vincie telkens dreigt verbroken te worden. Immers bij eenigen was der boven-rivieren kan de pro vinciale weg voor de rijtuigen en voetgangers allicht weer onbruikbaar worden. Er heerscht te Nieuwkuik groote ongerust* heid over den toestand van den nieuwen dijk in de doorbraak van het vorige jaar gelegd. Een feit is dat de dijk water doorlaat en aan den binnenberm verzakking merkbaar is. Ook dat het water in de achtergelegen wiel aanmerkelijk is toegenomen. Hierbij moet echter in aanmer king worden genomen dat die wiel geen afwa tering had en door den aanhoudende regen het water in iederen plas zou stijgen. Thans is in de afwatering voorzien. Intusschen heerscht ook or.dïr deskundigen verschil van gevoelen over den toestand van den dijk zoodat nauwkeurig onderzoek en desgevorderd spoedige voorziening dringend noodzakelijk zijndaar ingeval de dijk niet in goeden staat iseen nieuwe ramp te vreezen is. Men schrijft uit Grave van Zaterdag De Maas is op 't oogenblik weer zeer hoog. De peilschaal wijst 9,30 M. boven A. P.; trou wens zij is in den laatsten tijd niet zoo laag ge weest, dat de sluizen konden geopend worden. De stand van het binnenwater is dan ook verschrik kelijk. Aan de overzijde van de ririerin het rijk van Nijmegen behoeft men de spade slechts in den grond te steken om het water omhoog te zien kwellen. Geheele vlakten 9taan onder. Nog erger is het gesteld aan den linkeroever. De traverse van de Beersche Maas is door het binnenwater voor een groot gedeelte reeds gevuld; de wegen loopen als groene linten door het verdronken land. Deze toestand duurt reeds maanden. Hij wordt veroorzaakt door den hoogen stand van de Maas, waardoor het openen der sluizen onmogelijk ismaar vooral ook door de meest primitieve afwatering van het riviertje de Raamdat sterk gevoed door het afkomende Peelwater van Mill af tot den Groenendijk,' alle lage gronden onder water zetin de traverse der Beersche Maas gelegen. In Holland zou het particulier initiatief reeds lang aan zulk een ellendigen toestand een einde gemaakt hebben, maar in deze streken wacht men met een soort van fatalisme af wat //hooge autoriteiten" ge lieven te doen of men berust in de feiten. De z/hooge autoritriten" hebben echter het oprichten van één waterschap van Grave tot de Dieze uitgesteld tot de volgende zomerzittingen de wnog hoogere autoriteiten" laten niets van zich hooren omtrent het openen van het Oude Maasje. Onderwijl staat de winter voor de deur met water overal. Als dit nu weer over veld en akker looptdan zegt de Noord-Brabantsche boer als men hem wakker wil schudden uit zijn winterslaap wJao Heerwa' sa'k oe zeggen, da's éwig so gewést en bleeft éwig sowa' se in den Haoge ok praoten Wij vernemen dat de justitie een nadere huiszoeking heeft gedaan in de laatste woning van den onlangs gevangen genomen namaker van bankbiljetten en bij die gelegenheid onder meerdere zaken een grooten steen in beslag nam, waarschijnlijk wel een lithographie-steen, die zich in de keuken op een ton met inmaak bevond. Verschillende winkeliers te Rotterdambij wie reeds jaren geleden valsche bankbiljetten waren uitgegeven en die daarvan aangifte deden, zijn in de instructie gehoord eenige dier win keliers beweren den beklaagde te hebben herkend, als denzelfden persoondie hun destijds de bankbiljetten in handen wist te spelen. Over de ruimtegereserveerd ten behoeve der Nederlandsche nijverheid op de internationale tentoonstelling te Amsterdam is thans volledig beschikt. Er blijkt zelfs behoefte aan meer ruimte te bestaandan waarop gerekend was. Hoewel omtrent het reglement voor de internationale jury op de koloniale tentoonstelling te Amsterdam op dit oogenblik nog oveleg tus schen de regeering en het comité van uitvoering aanhangig iskan nu reed3 worden mede gedeeld dat de aanwijzing van een belangrijk deel der jury-leden en van den president door de Nederlandsche regeering zal geschieden. Tengevolge van het uitbreken van de long ziekte in de Belgische gemeente Achelheeft de commissaris de» konings in Limburg den invoer van verscheniet gezouten huiden uit België verboden. Nog steedsmeldt men ons uit Tessel spoelen vaten teer aan land of worden door schuiten nabij de kust opgevischt. Men heeft ook een menigte sina's appels en stearine kaarsen aan het strand gevonden. Uit het nieuwe kanaal in de gemeente Borger is het lijk van een manspersoon opge haald. Misbruik van sterken drank wordt in deze als oorzaak opgegeven. De Maas te Venloo Is buiten hare oevers getreden en staat aan de grens der straat. De rivier heeft heden ochtend 7Va ure eene hoogte van 14.13 M. boven A. P. of 4.50 M. boven nul. De was blijft aanhouden en volgens be richten uit België staat nog hooger water te wachten. Uit Nijmegen schrijft men Dc Waal wast hier wederom onrustbarend. Sedert twee dagen is deze ongeveer één meter gestegen. De peilschaal teekent thans 11.46 M. boven A. P. Er wordt nog meer was verwacht vermits luidens het heden ontvangen bericht uit Keulen de Rijn aldaar in het laatste etmaal nog 49 centimeter is gewassen. Treurig is het weder met de landerijen gesteld. Verleden Zondag nacht heeft aan den heikant te Tilburg eene bloedige vechtpartij plaats gehad waardoor een persoon Van der Hoek genaamd gehuwd en vader van 5 kin deren door verschillende messteken aan het hoofd en vooral aan den hals levensgevaar lijk verwond werd. De vermoedelijke daders, Ge- brs. V. L., zijn gearresteerd. De dezer dagen wegens diefstal en braak bij nachtte Middelburg gearresteerde H. heeft de vorige week ook te Vlissingen diefstal ge pleegd. Bij een schoenmaker aldaarwaar hij een aalmoes vroeg en kreegheeft hij een paar kaplaarzen ontvreemd. De bestolene had van den diefstal niets bemerkt voordat de politie hem zijn ontvreemd eigendom vertoonde. To Oss is Zaterdag een tweejarig jongentje in een waschtobbe verdronken. De veldwachter H. te Soeren is Zondag nacht door een geweerschot doodelijk getroffen. De vermoedelijke dader isnaar men verneemt, voortvluchtig. Voor een paar dagen is te Nijmegen een knaapje van ongeveer een jaar oud onder een vreeselijk lijden gestikt, doordien hij een hazel noot waarmede hij speelde, in den mond stak welke hem in de luchtpijp schoot. Tijdens het gebeurde waren de ouders in de kerk en was de zorg voor den kleine aan andere kinderen toevertrouwd. Uit Deventer wordt ons bericht: De IJsel is sedert Zondag morgen 8 tot Maandag middag 3 uur nog 26 centimeter gewassen. De hoogere uiterwaarden worden thans geïnundeerd. Onder de gemeente Strijp nabij Eindhoven heeft een hevige brand gewoed waardoor een gebouwbestaande uit twee woningen en de daarbij behoorende schuur en stalling werd in de asch gelegd. Van de inboedels is weinig geredde oorzaak van den brand is onbekend. Te Staphorst zijn Maandag drie huizen in de asch gelegd. De meubeis en het vee zijn meest gereddoch de voorraad ongedorscht koren, hooi, stroo, turf, »-nz. is mede een prooi der vlammen geworden. Do huizen waren tegen brandschade verzekerd. Men schrijft uit Maastricht Het kasteel Bakvliet te Breust-Eijsden toe behoord hebbende aan wijlen jhr. Von Geusau, is door Fransche geestelijken aangekocht, en zal in een klooster worden herschapen. Uit Zwolle wordt gemeld In de vorige week ontving een onzer ingeze tenen over de post uit de Ommerschans een brandbrief, onderteekend door L. Pirovano waarbij deze verzocht hem f 300 te zenden, met bedreiging dat hij anders bij hem den boel in brand zou komen steken. Naar aanleiding daar van is op bevel der rechtbank aldaar Leendert Pirovanooud 33 jarenarbeidergewoond hebbende te Haarlem en verpleegd wordende te Ommerschansnaar het huis van verzekering te Zwolle overgebracht. De Groningsche politie heeft ouverwacht een inval gedaan ten huiz van den drogist A. L. O., op wien de verdenking rusttecenten halve centen en halve stuiverstukkenwaaraan hij het voorkomen had weten te geven van zil veren munt van die grootte in omloop te hebben gebracht. Een vrij groote voorraad tot de uit gifte gereed gemaakt geld werd in zijne woning gevonden en in beslag genomende drogist, die reeds verscheidene vonnissen bleek te hebben ondergaan en zijne huishoudster zijn in hech tenis genomen. Tc Goes is bij besluit van Burg. eu Weth de vergunning tot uitoefening van den klein-

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2