Nummer 92. Zondag 19 November 1882. 5e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Turkije. Rusland. Egypte. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo Tan het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00, iranco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steinee,Hamburg. Reclames!5 cent perregel Te Jupille bij Luik is Zondagavond zekere ▼rouw Arpaut, terwijl haar man even uit was, vermoord. Toen haar man zijne woning naderde, zag hij er iemand uitkomen, die ijlings de vlucht nam. Arpaut begreep dat er iets had plaats gehad liep naar zijn kas en zag zich inderdaad bestolen voor 500 frs. Maar iets veel vreese- lijkers wachtte hem nog, toen hij in een tweede vertrek kwam waar zijne vrouw levenloos op den grond lag. Te Hautem bij Vilvoorde, woonde een koopman in aardappelenin de geheele buurt onder den naam van „Jantje" bekend. Sedert eenige dagen is Jantje verdwenen. Verleden Woensdag is hij met een wagen met aardappelen naar Brussel gegaan 's avonds keerde hij terug en te middernacht hebben personen die in een rijtuig zateu en zich naar Brussel begaven onderweg een wagen met een paard gezien, doch zonder voerman. Deze personen hielden hun rijtuig stil en stapten af om te zien of de voerman zich niet in de nabijheid bevond. Hun zoeken bleef vruchteloos. Op de wagen lagen nog twee zakken aardappelen en een muts, die van Jantje was. Sedert (lit oogenblik heeft men den koopman in aardappelen niet meer terug gezien noch te Hautemnoch te Brusselen niemand kan eenige inlichtingen omtrent hem geven. 't Gerucht heeft geloopen, dat president Grévy ernstig ongesteld zou wezen. Dit blijkt volkomen onjuist te zijn. De president was wel een weinig ongesteld maar niet zooof hij kon weer den ministerraad presideeren. Naar gemeld wordtblijft de uiterste linkerzijde bij haar voornemen om een onderzoek te verlangen naar de gebeurtenissen te Montceau- les-Miuea. De begrootings-commissie nam in zake het tusschen den minister van financiën en eenige leden gerezen verschil betreffende al of niet beperking der uitgaven voor openbare werken nog geenerlei besluit. Men weet, dat de minister ook berperking wenschtmaar niet in der mate als door enkele leden noodzakelijk wordt ge oordeeld. Aan eene deputatiedie hem de plannen van den reiziger Brazza kwam aanbevelen moet de minister-president Duclerc een alleszins bevredi gend antwoord hebben gegeven. Hij achtte zeide hij den tijd geschikt voor handelend op treden en zou weldra een ontwerp indienen strekkende om het door Brazza gesloten verdrag te ratificeeren. In afwachting daarvan had hij maatregelen genomen om te belettendat de streek middelerwijl door anderen werd bezet. Emdelijk is het rapport verschenen der commissie, welke indertijd op voorstel van Barodet werd aangesteld en met de zonderlinge taak belastom uit de verkiezings-programma's der verkozen candidaleneen regeeringsprogram te distilleeren. Uit dit onderzoek is g< bleken dat onder den druk der begeerte om zich bemind te makenniet minder dan 332 van de 557 gekozen leden zich in hunne verkiezings-mani- festen hebben verklaard voor eene grondwets herzieningeen maatregel diegelijk men weet, door de tegenwoordige meerderheid reeds her haaldelijk is verworpen. Verder blijkt, dat 270 der gekozen candidaten zich voor een militairen diensttijd van drie jaren hebben verklaard230 voor leekenonderwijs 159 voor scheiding van kerk en staat, 145 voor wijziging der benoeming van den sehaat148 voor de afschaffing der rechterlijke onafzetbaar heid enz. enz. De pauselijke nuntius heeft in gesprekken met eenige bisschoppen verklaarddat hij de zaak der kerk niet met wereldlijke zaken dooreen zal haspelen. Hij zal handelen gelijk zijn voor ganger msgr. Czacki gehandeld heeft. Den 7den December zal eene groote depu tatie van legitimisten naar Görz vertrekken om den graaf van Chambord hulde te brengen. Uit den thans bekend gemaakten staat van Frankrijks handelsbeweging gedurende de maand October blijkt dat de invoeren bedragen hebben eene som van 4,090,095,000 fr., tegen 4.004.041.000 fr. in hetzelfde tijdvak van 1881, en de uitvoeren een cijfer van 2.976.906.000 fr. tegen 2.799.546.000 fr. in 1881. De werksters in de tabaksfabriek te Lyon hebben toegegeven. Allen zijn in de fabriek teruggekeerd. De directeur had volledige onder werping tot voorwaarde gesteld ook zouden de arbeidsters die het oproertje aangestookt hebben, niet meer worden toegelaten. Hierin hebben de vrouwen berust. Een twintigtal arbeidsters zullen nu het gelag betalen. De politie te Madrid heeft aan het station van den zuidelijken spoorweg twee kistjes met ontplofbare stoffen ontdekt. In het lagerhuis werd door Gladstone mede gedeeld dat op het oogenblik 12000 man in Egypte liggen en het tijdelijk bezettings-leger uitmaken. De regeering denkt die troepen daar niet lang meer te laten. Aan de beurt is thans het sluiten eener overeenkomst met Egypte be treffende de kosten en den duur der bezetting. Eerlang hoopt Gladstone het bedrag der kosten te kunnen opgeven. Of nog een andere over eenkomst gesloten zou worden of noodzakelijk wezenkon hij thans onmogelijk zeggen en evenmin of de andere mogendheden zullen worden uitgenoodigd om aan de overeenkomst, waardoor Egyptes toekomst zal worden geregeld, deel te nemen. Opnieuw protesteerde de leider der oppositie, de heer Stafford-Northcotp tegen de schraalheid der regeerings-mededeelingen en tegen het gedrag, door haar in deze gevolgd. De oppositie, zeide hijzou zich dan ook hare vrijheid van handelen voorbehouden. Aangaande de gevechten tusschen de Trans- vaalsche Boeren en eenige inlandsche stamhoofden blijkt thans duidelijk, dat ze geheel in het voordeel onzer stamgenooten zijn uitgevallen. Hoogstwaarschijnlijk zal dan ook de echt karak teristieke boodschap worden bewaarheiddoor Joubert aan het stamhoofd gezonden dat den moordenaar van Secocoeni verborgen houdt„Ik z 1 dien man vatten al zat hij in uw maag Volgens de jongste berichten toch verzoekt Mapoch om den vrede. In Engeland en met name in Londen is eene beweging ontstaan ten gunste van een p'andat ten doel heeft open plaatsen in werk huizen door het geheele land te benuttigen. In sommige plaatsen zijn de werkhuizen altijd over volterwijl in andere plaatsen dikwijls veel ruimte over is. Volgens het stelsel dat men wenscht in te voeren zouden de besturen van de verschillende werkhuizen wekelijks aan een centraal-bureau moeten opgevenvoor hoevele personen er in de huizen onder hun bestuur plaats isterwijl een uniform-tarief van onder- houdskosten zoude worden vastgesteld. De ledige plaatsen zouden dan kunnen gevuld worden met hendie in de werkhuizen in hunne stad of wijk geen plaats kunnen bekomen. Het plan heeft voornamenlijk ten doelhet onnoodig maken van kostbare nieuwe gebouwen en daar door het verminderen van de in Engeland be staande armenbelasting. Omtrent den moordaanslag op den heer Lawson te Dublin loopen nog steeds de meest tegenstrijdige berichten. Het eene oogenblik hoort men dat deze arrestatie zeer gewichtig is en waarschijnlijK nog veel gewichtigere zal ten gevolge hebben het andere dat het nog lang niet zeker isof er wel aan een moordaanslag kan gedacht worden. De beschuldigde had een pistool bij zich en kwam op den rechter Lawson af, maar of hij dit deed met het doel een moord te begaan is nog volstrekt niet bewezen. Eenige Engelsche Kwakers zijn voornemens de betaling van de inkomsten-belasting voor de oorlogskosten te weigeren. Vroeger weigerden de leden van de „Sociëteit der Vrienden" altijd dergelijke belastingen en in de dagen van den Krim-oorlog hadden deswege verscheidene ge rechtelijke verkoopen van goederen plaats. De bisschop van Peterborough heeft dezer dagen de ergernis der voorstanders van den ouden Engelschen Sabbath gewektdoor zich voor het openstellen van publieke bibliotheken op Zondag, ten behoeve van werklieden te verklaren. De strengrechtzinnigen nemen hem die verklaring natuurlijk zeer kw .lijk maar zeer velen juichen haar toeen hopen, dat zijn voorbeeld bij zijn ambtger.ooten navolging moge vinden. In de kamer van afgevaardigden is de heer Köller (conservatief) tot voorzitter gekozen, de heer Heeremann (clericaal) tot eersten onder voorzitter en de lieer Benda (nationaal liberaal) tot tweeden onder-voorzitter. Woensdagnacht werd in de nabijheid der Brandenburgsche poort de Italiaansche gezant schapsattaché Ferrara door twee onbekenden overvallen met messteken gewond en van zijn geld beroofd. De verwondingen zijn van geringe beteekenis. Bij ministerieele beschikking is in Pruisen bepaald dat tegen iederen herbergier enz. die aan een werkman sterken drank zondei dadelijke betaling- erkooptonvoorwaardelijk een eisch tot intrekking zijner concessie moet worden ingesteld. Een marskramer op krukken kwam dezer dagen te Dusseldorp aan de schipbrugtoen er juist een schip doorging. Zou men nu hier niet goed in den Rijn kunnen springen vroeg hij bij de opening der brug. Men dacht dat de man schertste en antwoordde lachend, jawel. Daarop wierp de marskramer zijne krukken weg en was voordat men den toestand goed inzag in de diepte verdwenen. Bij de verkiezingen voor den grooten raad van het kanton Geneve hebben de radicalen eene groote overwinning behaald. Van hunne can didaten zijn er 75 gekozen tegen slechts 25 conservatieven. In een hotel te Osnabriick miste de ober- kellner in den laatsten tijd altijd geld uit zijn lessenaar, en dat niettegenstaande het hotel een eigen waker had. De hulp der politie werd in geroepen een agent verstopte zich in burger- kleederen in het kantoortje van den oberkellner en midden in den nacht had hij het geluk den dief te arresteeren, die niemand anders was dan de waker zelf. Omtrent de veelbesproken zaak van Tisza- Eszlar (moord op een christen meisje, Esther Solymossi, waarvan eenige Israëlieten beschuldigd werden), wordt nu medegedeeld dat de beschul digden, door bemiddeling van hun verdediger, den afgevaardigde Eötvös, bij het gerechtshof te Nyiregyhaza een uitvoerig stuk hebben ingediend te -hunner rechtvaardiging. Zij beweren daarin, dat het lijk, hetwelk men den 18 Juni uit de Theiss heeft opgehaald, wer kelijk dat van Esther Solymossi was, maar dat het onderzoek daaromtrent geheel buiten de be schuldigden en hun verdediger om, en slechts zeer oppervlakkig geschiedde. Er wordt bijv. in het rapport volstrekt geen melding gemaakt van verklaringen, die bevestigden dat de gevonden doode Esther Solymossi was, en volgens hen zijn er tusschen de eerste en tweede lijkschouwing allerlei veranderingen in de kleeding van het lijk gemaakt. De beschuldigden verlangendat het stoffelijk overschot zal worden opgegraven, opdat men, zoo mogelijk, nog de identiteit kunne vaststellen. Waarschijnlijk zal aan dat verlangen voldaan worden. Inmiddels wordt het graf nauwlettend bewaakt. Het doodvonnis van Oberdank, den pleger v?n den bommenaanslag te Triest, is, naar men van daar berichtdoor het militaire hof van appel bevestigd. De regeering zit in eene kleine moeielijkheid met Rusland. De Russische gezant eischt na melijk voldoening wegens eene beleediging den Russischen consulgeneraal te Philopopel aange daan door de Turksche autoriteiten. Maar de gouverneur van Oost-Rumelie dreigt op zijn beurt met ontslag wanneer die consulgeneraal niet on middellijk wordt teruggeroepen. Volgens „Daily News" dringt de Porte nog steeds aan op het zenden van een Turksch commissaris naar Egypte. Lord Granville moet echter nadrukkelijk hebben geantwoord, dat hij in zulk een stap geen voordeel maar. wel nadeel ziet. Echter loopt het geruchtdat een andere mogendheid den aandrang der Porte ondersteunt. Duitschland Een Russisch blad heeft, op grondslag van de diefstallen van staatsgelden, die in den laaUten tijd gepleegd worden uitgerekend dat deze diefstallen, zoo voortgaande, het ontzaglijk cijfer van 580,660,000 roebels zouden bedragen, eene som die niet veel minder is dan de jaarlijksche inkomsten, welke 652 millioen roebels bedragen. Gelukkig kan de uitkomst van deze statistiek minder dan die van eenige andere als onfeilbaar beschouwd worden. Maar men kan toch veilig aannemen dat het bedragdat jaarlijks door slecht beheer en knoeierijen aan den Russischen staat ontstolen wordt, zeer aanzienlijk is. Volgens een bericht uit Nertsjinskin Irkoetsk (Aziatisch Rusland); heeft een groote prairiebrand aan de MoDgoolsche grens over een uitgestrektheid van 70 vierkante mijlen gewoed en een aantal dorpen met de have der bewoners vernield. Te Kasan hebben de studenten zooveel tumult gemaakt, dat de universiteit op last van den minister van onderwijs is gesloten. Er wordt nog niet gemeld waaruit die ongeregeldheden zijn ontstaan, maar wel ander anderen dat een student den rector in het gezicht heeft geslagen en er militaire hulp is ingeroepen. De Egyptische ministerraad besloot de com missie voor het kadaster op te heffen en in hare plaats een afzonderlijk departement in te stellen ressorteerende onder openbare werken. De commissie van onderzoek ir. zake Arabi heeft Suleiman-Daoud verhoord, en deze heeft, van zich zei ven bekennende dat hij last had gegeven tot het in brand steken van Alexandrië, daaraan echter toegevoegd zulks gedaan te hebben op uitdrnkkelijken last van Arabi. Dezedus verklaarde hij zond hem Suleiman herhaal delijk bevel om onderscheidene gebouwen in brand te *teken. Niet minder ernstig is de bekentenis van Sulei man geweestdat Arabi hem op 12 Juli 11. last gaf den khedive te vermoorden in diens paleis te Ramleh. Toen ik aarzeldedus verklaarde Suleiman noemde Arabi mij een lafaard en met vier soldaten ging ik toen naar het paleis. Onderweg evenwil ontmoette Suleiman den loyalen Sultan-pacha en eenige anderen, die hem overhaalden terug te keeren en de zaak nog eens met Arabi te overleggen. De gezondheidstoestand der Engelsche troepen blijft allerellendigst. Van de cavalerie zijn 14 percent van de artillerie 11 en van de infanterie 7 percent buiten staat om dienst te doen.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1