BINNENLAND. W aterberichten. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Boor de harmonie l'Espérance zal Zondag op de harmoniezaal bij A. N. Van Kiel worden uitgevoerd 1. Oranje-marsch. Krein. 2. Ouverture ,/Die nachtliche Wanderung arr. Brohm. 3. Potpourri der moderne melodiën. Kehtig. 4# La Regatta. Quadrille. Brohm. Waalwijk18 November 1882. De minister van binnenlandsche zaken heeftmet betrekking tot de uitvoering der drankwetals zijn gevoelen te keunen gegeven, dat bij overdracht tusschentijds van eene zaak tot het verkoopen van sterken drank in het kleinook door den nieuwen eigenaar het ver gunningsrecht moet worden voldaanvermits toch de wet zegtdat eene vergunning eer6t kracht verkrijgt door de betaling van vergun ningsrecht en alzoowaar eene nieuwe ver gunning noodig isook opnieuw vergunnings recht betaald zal moeten worden. De minister van financiën heeft aan de ambtenaren der registratie enz. te kennen ge geven dat als notarissen het vóór 1 Maart 1883 ter griffie der rechtbank te deponeeren dubbel van hun répertoire voor 1 Januari 1883 op maken zij niet behoeven te bezigen zegels met 50 opcenten. De echtverklaring van dat dubbel kan al heeft die in 1883 plaatsin dat geval zonder overtreding op hetzelfde zegel worden gesteld. Herkozen tot leden voor de kamer van koophandel te Tilburgde heeren H. B. Swa- gemakersAm. Mutsaers en J. B. Brouwers. Gekozen de heer G. Polletin plaats van het aftredend lid I. F. Matthijsen. Herstemming tusscheu de heeren Adolf Van den Berghdie 74, en het aftredend lid J. C. Pessersdie 73 van de 156 geldige stemmen bekwam. Gedurende de vorige maand bedroegen de ontvangsten der Noordbr. stoomtramwegmaat schappij aan Personenvervoer (12,542 reizigers) f3,127.425 Goederenvervoer -1,191.545 Posterijen - 125. Totaal f4,443.97 Totaalopbrengst in Oct. 1881 f 3,114.685 Tot directeur der Gooische stoomtram wegmaatschappij is benoemd de heer Jhr. J. H. van Reigersberg Versluys directeur der Zuider stoomtrammaatschappij te Breda. Omtrent de zending van den nieuwbe- noemden Franschen gezant bij ons hof leest men in de Corr. Havas het volgende «Onze nieuwe gevolmachtigde minister te 's Gravenhage de heer Louis Legrand is ia het bijzonder belast om met de Nederlandsche regeering te onderhandelen over het sluiten van een handelsverdrag. Tot heden hebben de voorloopige besprekingen lot geen goed einde geleid. Maar de Nederlandsche handel lijdt zoodanig door de toepassing van het algemeene tarief op de invoerrechten in Franrijk dat het kabinet van Den Haag het grootste verlangen koestert om tot overeenstemming te geraken. Van haar kant is de Fransche regeering bereid om met welwillendheid alle voorstellen te on derzoeken die haar aannemelijk zouden toe schijnen. z/Bij dezen staat van zaken zal meD wel bin nenkort een gelegenheid van transactie en over eenstemming vinden." De sneeuwstorm van verleden Maandag heeft in alle deeleu van ons land belangrijke storingen teweeggebracht zoowel in het telegrafisch verkeer als in dat per spoortram of boot. In de volgende bewoordingen sprak jhr. De Casembroot blijkens het officieel verslag in de kamerzitting van 14 dezer aan 't slot zijner Atjeh-rede zijn billijke verontwaardiging uit over de beleedigingen die de N. R. C. het Neder- landsch-Indisch leger aandeed. z/Ik zal eindigen met een woord van veront waardiging over hetgeen de pers zich heeft ver oorloofd te zeggen omtrent de officieren van het Indische leger. Die uiting was eene verguizing van het leger. Een blad toch dat overal ge lezen wordt en pretendeert een beproefd blad te zijn heeft verkondigddat het geen wonder was dat de officieren verlangen naar den oor logstoestand omdat zij dan beter betaald wor den dan in tijd van vrede. //Is het niet te betreurenwanneer eene zoo lage gedachtedie opkomen kan bij het schuim van de maatschappijParijsche communards overgebracht wordt in een fatsoenlijk Neder- landsch dagblad Het ridderlijk gevoel van den militair wordt niet begrepen, daaraan hecht men geen geloofmaar alleen wanneer de kogels beginnen te fluiten. Maar dan kruipt dat zelfde schuim achter de muren en in de kelders Bittermaar wel verdiend. (R. N.) Men meldt uit Zwolle van 15 November: Zoowel gisteren avond als heden kwamen tengevolge van de ophooping van sneeuw en den windde verschillende treinen ongeregeld aan de meeste arriveerden p. m. 1 uur te laat terwijl eenige stoombooten niei aankwamen, i.och vertrokken. De stoomboot wMeppel II", varende tusschen Meppel en Amsterdam, die gisteren morgeu van Amsterdam vertrok en door het lage water, op het Zwolsche diep de reis heeft moeten maken langs Kampen en Zwollebleef van nacht te Kampen liggen en arriveerde hier eerst heden ochtend 10 ure de nachtbooten van Amsterdam hebben zoowel gisteren als heden avond niet gevarenterwijl de raderbooten van Amsterdam zoowei gisteren als heden in plaats van ten 4 ureeerst ten 6 ure hier aankwamen. De te Eindhoven gevestigde lucifersfabriek van de firma Langendijk en Co., eerst kortelings geopend, verschaft nu reeds aan circa 300 man nelijke en vrouwelijke personen werk. In de volgende maand zal het 25 jaren geleden zijn dat de rijschool voor de cavalerie en andere bereden wapenen hier te lande werd opgericht. Eenige jaren later werd die naar Venlo overgebracht, waar zij thans nog bestaat. Het nut van die instelling zal duidelijk blijken, wanneer men de officieren en de onderofficieren, oud-leerlingen van die schoolover barrières slooten en andere hindernissen ziet manoeuvree ren wat in een land als 't onze zoo menigmaal voorkomt. De luitenant kolonel S. J. Von Huguenin werd van den aauvaug af, toen met den rang van le luitenantaan het hoofd dier school geplaatst. Hij klom tot zijn tegenwoordigen rang op steeds aan het hoofd van het onder wijs aan die schoolalwaar onder zijne leidiDg zulke uitmuntende ruiters zijn gevormd. Z. M. onze koning benoemde Von Huguenin tot ridder van den Nederlandschen Leeuw en later tot officier van de Eikekroon. Op de stoomtram tusschen Middelburg en Vlissingen heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. De heer M. van Breskens, was te Sou burg uitgestaptmeenende aan de keersluis ge komen te zijnom van daar zijne reis per provinciale stoomboot van Vlissingen voort te zetten. Het abuis bemerkende, wilde hij, ter wijl de trein in beweging was, weder instappen, viel en kwam tusschen een muurtje en de tram terechtmet het gevolg dat hij verpletterd werd en onmiddellijk dood werd opgenomen. Woensdagochtend, toen een locomotief aan het station te Arnhem in volle vaart washad de wagenmeester aldaar het ongeluk daarmede in aanraking te komen en tegen den grond te worden geslagen. Nadat de machine over hem was heengesioomd, stond hij weder van de rails op zonder letsel bekomen te hebben. De oplichterdie in de Betuwe dezer dagen vele lieden bedrogen heeft (waarvan in dit blad reeds is melding gemaakt), is nu gezien in het land van Maas en Waalzoodat men aldaar op zijne hoede kan zijn. Hij wordt door de politie gezocht. Men schrijft uit Dinteloord van 15 dezer: Op het Volkerak onder Dinteloord is gisteren namiddag omstreeks 3 ure gezonken het lick- terschipschipper K. De Jongmet een lading tarweovergenomen op de reede te Brouwers haven uit het stoomschip Wibletonkapitein W. J. Sheldrake en bestemd naar Rotterdam voor de heeren Ruijs en Co. De opvarenden zijn gered. Als verdacht van verschillende diefstallen in het Ederveen onder Ede, onder bezwarende omstandigheden gepleegdzijn van daar ge vankelijk naar Arnhem overgebracht een oude weduwe zekere vrouw V. en een ruim 20jarige meid D. v. S. genaamd de laatste was een oude bekende van de justitie. Op de Zuiderzee is gezonken de tjalk van schipper Laurierbeladen met schelpen van Tessel en bestemd naar Zwolle. De opvarenden zijn gelukkig gered. A.chter de Westen spoelen veel steenkolen aan het strand. Voor het Oude- schild is eenig wrakhout en zijn ook visschers- kleederen aangespoeld. Vrijdag worden de wrakken van de Daystar, die largs het strand liggen verspreid verkocht en Zaterdag het in zee zittend wrak en lading met hetgeen van den inventaris geborgen werd. Te Geisteren (Limb.) is door de duister nis misleid, een 7öjarig man van Blitterswijk in eene beek geloopen en verdronken. Te Rijmerstock bij Gulpen viel een man in de Gulp en verdronk. Woensdag had te Dijkshorn onder de gemeente ten Boereen droevig ongeluk plaats. De landbouwer Oosterheer en zijne vrouw van Hoeksmeer waren met paard en rijtuig op weg. naar Groningen. Ook de manufacturier Broerken te Loppersum had in het rijtuig plaats genomen. Door den hevigen wind geraakte de hun pas- seerende Delfzijlster boot gedeeltelijk op den wal, waardoor het paard zoodanig schriktedat het met zijnen last in de langs den weg loopende sloot terecht kwam. 't Gevolg hiervan was, dat Oosterheert en zijne vrouw met eenige kleine kwetsuren vrij kwamenhun medepassagier Broerken werd echter zoodanig verwonddat hijna het inroepen van geneeskundige hulp eenige uren later overleed. Tot hoofd der openbare school te Haarsteeg is met algemeene stemmen benoemd de heer Prinsen onderwijzer te Nijmegen. Naar aanleiding van de merkwaardige omstandigheiddat Donderdag de twee oudste zeeofficieren in actieven dienst, de vice-admiraals R. L. de Haes en J. van Gogh hun 5ö-jarige loopbaan aerdenken, deelt Het Vad. de volgende bijzonderheden omtrent deze waardige veteranen mede Robert Louis de Haes, den 30n April 1818 geboren, werd 16 November 1832 als adelborst op het kon. Instituut voor de marine te Me- demblik geplaatst. Den In October 1836 werd hij benoemd tot adelborst der le klasse: den 28n November 1840 tot luit. ter zee der 2e kl. bevorderd 1 Jan. 1852 werd hij bevorderd tot luit. ter zee le kl.; 19 Februari 1860 tot kapt.- 1 uit.; 1 November 1867 tot kapt. ter zee1 Juli 1875 tot schout-bij-nacht16 Aug. 1879 tot vice-adrairaal. In 1860 werd hem het bevel opgedragen over de zeemacht bij de expeditie tegen de Zuid- en Oosterafdeeling van Borneo; in 1872 voerde hij het opperbevel over de zeemacht ter kust van Guinea en trad hij op als regeerings-commissaris bij de overgave van de bezitting aan het Engelsch gouvernement. Op 1 November 1874 benoemd tot directeur en commandant der marine te Hellevoetsluiswerd hij in Aug. 1879 in gelijke betrekking naar Willemsoord overgeplaatst. Johannes Vau Gogh, den 19n Augustus 1817 geborenwerd op denzelfden dag als de heer De Haes als adelborst op het Instituut te Me- demblik geplaatst 1 October 1836 werd hij tot adelborst le kl. benoemd den 28 Nov. 1840 werd hij tot luit. ter zee 2e kl. bevorderd April 1852 tot luit. ter zee le kl.1 Mei 1860 tot kapt.-luit.1 Januari 1868 tot kapt. ter zee; 1 Mei 1876 tot schout-bij nacht; 1 Juni 1880 tot vice-admiraal. Na verscheidene tochten naar de Overzeesehe bezittingen te hebben gemaaktwerd hij in Ja nuari 1855 gedetacheerd aan het Meteorologisch institnut te Utrechtom aldaar op te treden ais directeur voor de waarnemingen ter zeeen in December 1858 onder dankbetuiging voor zijn in die betrekking bewezen diensten daarvan eervol ontheven. Van 16 April 1865 tot uit. April 1867 was hij werkzaam als chef van de afdeeling personeel bij het dep. van marineen in Aug. 1869 trad bij in dezelfde betrekking op bij het marine- departement te Bataviawaarvan hij in Mei 1872 op zijn verzoek eervol werd ontheven onder bijzondere dankbetuiging van de Indische regeering voor zijne goede diensten. Bij de le expeditie tegen Atjeh in Juni 1873 benoemd tot commandant van de maritieme middelen aldaarvervulde hij die gewichtige betrekking tot 26 April van het volgend jaar. In Aug. 1874 in Nederland teruggekeerd werd hem in Juni 1875 het bevel opgedragen over de oefeningsdivisie bestemd naar den Noord- Atlantischen Oceaan. In December 1876 benoemd tot directeur en commandant der marine te Amsterdamlegde hij die functiën in October 1879 neder; in Ja nuari 1880 aanvaardde hij de betrekking van commandant der zeemacht en chef van het de partement der marine in Nederlandsch-Indië, in welke betrekking hij thans nog werkzaam is. Beide vlagofficieren zijn versierd met de mili taire Willemsorde 3e klasse met de orde van den Nederlandsche Leeuw, onderscheiden eere- teekenen voor belangrijke krijgsverrichtingen en het onderscheidingsteeken voor langdurigen dienst als officier bij de zeemacht met het cijfer XLV. Ook de vice admiraal de Casembrootlid der tweede kamer herdacht Donderdag den dag dat hij voor 50 jaar in dienst der marine trad. De arrond. rechtbank te Rotterdam veroor deelde Donderdag Eduard Nathan Ganz alias Weijprecht en Cowegens drie feiten van be drieglijke oplichting tot een celstral van 2 jaren en 3 geldboeten van f 25 subsidiair elke boete 3 dagen celstraf. De veroordeelde zal vermoe delijk in hooger beroep komen. De moordenaar van den veldwachter te Laagsoeren is nabij Dieren gepakt en gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Te Gorinchem werd de kermisvreugde Donderdagavond plotseling door een alarmkreet gestoord. In de Kijzerstraat aldaar is de muur van een steenkolenpakhuis ingestortterwijl daar eenige weduwen bezig waren met het zoeken naar sintels. Tot nu toe zijn er twee lijken ge vonden terwijl men vermoedt dat er nog meer ongelukkiggen bedolven zijn, daar ook een paar kinderklompjes gevonden werden. De plaatslijke autoriteiten waren onmiddtdijk op de plaats van het ongeluk aanwezig, zoomede de brandweer. Allen beijverden zie li om hulp te verleenen en de noodige voorzorgmaatregelen te nemen. - Tengevolge van onderscheidene aanrandin gen en diefstallen tusschen Bergen-op-Zoom en Putten is verleden jaar tot ondersteuning van de brigade marechaussees in eerstgenoemde plaats eene tweede brigade te Ossendrecht gesta tioneerd. Toch is andermaal in het naburige Woensdrecht eene vrouw onverhoeds op den openbaren weg aangevallen en van al haar goud beroofd. Woensdagavond brak er te Huissen bij den arbeider Jansen, op 't Zand een felle brand uit, die binnen een uur het huis met den inboe del vernielde. Vah het vee werd eene geit ge red. Alles was tegen brandschade verzekerd. Op den N.Z. Voorburgwal, bij de St. Ja- cobstraaf, te Amsterdam, verschijnt eiken avond •jen man van ruim 60-jarigen leeftijd. Hij zet zich daar, ais 't weer het slecht» eenigszins toe laat, een paar uren neer op een bank voor een biksteenwinkel. De man verdient een stukje brood met voddenrapen, doch heeft hoegenaamd geen onderkomen. De nacht brengt hij door en dat, volgens zijne eigen mededeeling, reeds meer dan 12 jaren op een cabinet d'aisance onder een brug bij de N. Z. Kolk. Hij schijnt vroeger een burgerlijk bestaan gehad te hebben, doch op slinksche wijze van alles beroofd te zijn. Hij is niemand tot last, en zelfs met geweld kan men hem geen gift doen aannemen. Men schrijft uit Zijpe Woensdagavond is in den Anna Paulowna- polder verbrand de boerenhofstede van F. Kaan Kz., en Donderdagochtend aldaar aan de Stolpen de herberg en broodbakkerij van G. Baken, be woond door H. Holtus. Reinier Van den Brinkwien9 opsporing door den officier van justitie te Arnhem, als verdacht van poging tot moord, werd verzocht, is door den veldwachter te Dieren aangehouden en gevankelijk naar Arnhem getransporteerd. Naar men verneemt, moet hij zijne misdaad reeds hebben beleden en had hij van te voren zijn pistool met stukjes lood geladen. In twee huisgezinnen te Woensel is de typhus uitgebroken. Een persoon is reeds over leden, terwijl nog een ar.der zeer gevaarlijk ligt. Bovendien zijn er nog 5 lijders in behandeling. Baardwijk17 Nov. De onderbouw van de spoorbrug in den overlaat is gereed. In het voorjaar zal het werk opgenomen worden. Men seint van Donderdag uit Maastricht: De stand der Maas bedraagt 46.15 M. boven A. P. Er was 29 cM. was in het etmaal. Het park de velden en buurtwegen zijn reeds over stroomd. Men vreest eene algcheele overstroo ming. Heden ochtend 7Vs ure bad de Maas te Venloo eene hoogte van 14.98 M. boven A. P. bereiktzijnde 90 cM. was in de laaste 15 u. Eene straat is dan ook geheel onder water ge zet. Bij ZW. wind en aanhoudenden regen wordt de was nog steeds sterkeren kan men nog hooger stand tegemoetzien. Uit Grave wordt van Donderdag namiddag 2 uur geseiud Stand der rivier 10 u. 15 was 0.35. Ten 9 u. 50 heden v.m. is een kanor 'chot gevallen om de werking der Beersche overbat aan te kondigen. De overtocht geschiedt per halve pont en per roeiboot. Wind zuid. sneeuwregen en wind. De barometer is zeer laag. Men schrijft uit Andel dd. 15 dezer: De Maas is weder dermate gewassen, dat alle uiterwaarden overstroomd zijn, en het water van dijk tot dijk staat. Ook de polders hebben veel van het water te lijden zoowel tengevolge van den gevallen regen als door het kwelwater staan de laag gelegen landen onder. Men schrijft uit Brakel dd. 15 dezer De Veerdam en de bovenwaarden worden opnieuw elk oogenblik met overstrooming be dreigd door den sterken was van de Waal, waardoor sedert gisteren de^ uiterwaarden te Zuillichem reeds inloopen. Te Wageningen zijn tengevolge van den hevi gen was van het water de uiterwaarden en ha venkaden overstroomd. Het vee is in de stallen gebracht. Rijnhoogte 9.90 M. boven A. P. Gewassen 30 cM. Uit Deventer wordt gemeld, dat alle langs den IJsel gelegen landerijen onder water staan, en ook sommige wegen met overstrooming wor den bedreigd. Men schrijft uit Nijmegen De Waal heeft hier zoodanige hoogte bereikt, dat vele bewoners van de Waalkade hunne hui zen aan de voorzijde niet kunnen verlaten dan met schuitjes of aan de achterzijde in eene aan grenzende straatwaartoe enkelen langs ladders moeten klimmentot dezen behooren ook de bewoners van een der logementen. De peilschaal teekent thans 11.84 boven A. P. of 5.62 M. boven nul. Alle aanlegplaatsen voor stoom booten af andere vaartuigen staan diep onder watermet uitzondering van een gedeelte ten vorigen jare nieuw gebouwd, dat op ongeveer 14 me^er boven A. P. is gebrachtwaarvan thans alleen gebruik kan gemaakt worden en de scheepvaart en handel veel gerief en voor deden geniet. Op de rivier de Lek staat het water ook weer hoog. De peilschaal te Vreeswijk teekende ten 1 uur namiddag 4.72 m. boven A. P., was sedert des morgens 8 uur 5 cM. Het schutten heeft gisteren een einde genomen. Uit Venlo wordt gemeld, dat Donderdagavond ure de Maas eene hoogte heeft bereikt van 5.75 M. boven nul of 40 cM. was sedert heden ochtend 71/» urezoodat de rivier eene onaf zienbare massa water vertoont. De uitwaterin gen der binnenwateren worden door dezen hoo- gen stand belemmerd zoodat ook deze opge- siuwd worden. Nog slechts 25 cM. was, en men moet van een noodpeil gebruik maken. Uit 's Hertogenbosch wordt van Vrijdag geschreven Blijkens een heden van den inspecteur van den waterstaat Rose alhier ontvangen telegram, is, uithoofde de was der Maas in Belgie blijft aauhouden, de buitengewone riviercorrespondentie ingesteld langs de Maas van Cuijk tot 's Bosch, alsmede aan den Baardwijkschen overlaat. De sluizen der stad zijn gesloten en het stoom gemaal is in werking; buiten de stad teekent de peilschaal 4.84 M. of 2 cM. was sedert gisteren; in de stad staat het water heden namiddag 2 uur aan 4.55 M. Te Crevccoeur is de stand als volgtbuiten de sluis op de Maas 5.35 M. of 15 cM. was, binnen de sluis op de Dieze 0.81 M. of 1 cm. was. De pro inciale weg naar Vlijmen is gedeeltelijk overstroomd. De Baardwijksche overlaat is heden Zaterdag morgen beginnen te werken. Uit Arnhem meldt men van Vrijdag ochtend 8 uur: De rivier blijft nog steeds wassende, zoodat het water op sommige plaatsen tot aan de bo- venkade staat. De overzijde is thans geheel ondergeloopenterwijl ook het Broek blank begint te staan. Heden ochtend 8 ure teekende de peilschaal te Venlo 15.78 cM. boven A. P., of 40 cM.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2