BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Rusland. Turkije. Egypte. BINNDNLAND. W aterberichten. een verval van 60 a 70 cM op de Maas storten heden werkt de overlaat te Rossum met een verval van 74 cM stoppen de Maas op, die als het ware tegen deze ontzettende waterover- storting optoont, rijst en blijft rijzen totdat zij eindelijk, den strijd moede, haar dammen ver breekt en Noordbrabant in een zee herschept. De doorbraak te Driehuizen in het voorjaar van 1880 moet geheel en al aan de werking der Heerenwaardsche overlaatvooral aan die bij Dreumel, worden toegeschreven. Niettegenstaande de krachtige werking van de Beersche overlaat hoewel boven in de laatste drie dagen overal vallend water wordt gemeld, is te Grave weinig of geen val te bespeuren en is de rivier heden gedurende de laatste negen uren staande gebleven en staat nog. Wij kunnen dit alleen toeschrijven aan de werking der Heerenwaardsche overlaten. Adressanten verklaren dat zij het geheel eens zijn met de woorden van den heer Van der Biesen, gesproken in de gedenkwaardige buiten gewone vergadering van de staten van Noord brabant in Februari 1880 „Niets zal ons helpen, noch opening van het Oude Maasje, noch andere maatregelen, zoolang die verderfelijke overlaten blijven bestaan, want steeds zullen zij het Maas water beletten af te vloeien en mathematisch zeker nieuwe doorbraken tengevolge hebben". Redenen waarom adressanten uwe vergadering beleefdelijk verzoeken aan het wetsontwerp om trent de opening van het Oude Maasje dan alleen uwe goedkeuring te hechten, wanneer daarmede gepaard gaat de gelijktijdige dichting van de Heerenwaardsche overlaten. De algemeene beraadslagingen over bet wetsontwerp betreffende de verlegging van den Maasmond zijn aangevangen. Reeds beeft zicb een eerbiedwaardig gedeelte van de ka mer bij den voorzitter doen inschrijven. De volgende amendementen zijn aan de tweede kamer voorgedragen lo. door den heer Dirks, om aan het ontwerp het volgend nieuw artikel toe te voegen. „Onze minister van waterstaat, handei en nijverheid is gehouden met de besturen der waterschappen en gemeenten, welker belangen betrokken zijn bij de uitvoering van de in art. 8 genoemde werken, deswege overeenkomsten aan te gaan. „Wordt hel bestaan der genoemde belangen ontkend of mislukt, door verschil van gevoelen, het aangaan van overeenkomsten, dan worden voor elk bijzonder geval de punten van geschil onderworpen aan het oordeel van drie scheids lieden, waarvan een te benoemen door elk der partijen en een door den hoogen raad der Ne derlanden. „De uitspraak der scheidslieden is voor beide partijen verbindend behoudens bekrachtiging, zooveel noodig bij de wet." 2o. door den heer Seret, om aan het slot van bet eenig artikel toe te voegen „tot de bij dit ontwerp voorgestelde werken wordt niet over gegaan, alvorens omtrent de dichting en afsluiting der Heerewaardecsche overlaten zal zijn beslist." 3o. door den heer Heijdenreijk, „dat tot de afsluiting der Heerewaardsche overlaten niet wordt overgegaan, alvorens bij afzonderlijke wet in de verhooging en verzwaring der Waaldijken, naar aanleiding dier afsluiting, en in de kosten der bedoelde dijksversterking zij voorzien." De Fransche kamer heeft met algemeene steromen het uit slechts één artikel bestaande wetsontwerp aangenomen tot ratificatie van het, door Brazza gesloten Congotractaat. In de af- deelingen moet de miuister Duclerc hebben verklaard dat de bekrachtiging geenerlei moei lijkheid met enkele mogendheden zal opleveren. De begrooting van landbouw is aangenomen overeenkomstig de redactie der commissie. On derscheidene amendementen strekkende tot her stelling of verhooging van credietenwerden verworpen. Door generaal Billot is rapport uitgebracht over den aanbouw van nieuwe forten. De Tuilleriën hebben hun beste dagen gehad. Spoedig begint het slopen. Toen het volk in 1789 de Bastille vernielde, kreeg ieder een steentje mee naar huis tot herinnering. De regeering der republiek moet voornemens zijn dit voorbeeld te volgen en ook souveniertjes uit te doelen. Als men ten minste de hoofdpoort die vrijgoed geconserveerd is maar bewaarde. Victorien Sardou moet moeite doen eenige brokstukken voor zijn kasteel te Marly te ver krijgen. Een tweegevecht op een geheel nieuwe manier zal eerlang plaats hebben tusschen Louis de Cassagnac en een ander Fransch officier. De twee partijen zullen nl. te paard zitten en veohten met cavalerie-sabels. Verleden Znterdag vond de politie te Parijs aan den oever der Seine in de nabijheid van het eiland Grande Jatte een equipage staan met twee prachtige paarden bespannen en door niemand beheerd. Het rijtuig bleek te behooren aan een der rijkste fabrikanten van Parijs, die meedeelde dat zijn koetsier 'smorgens zijn laudgoed verlaten had om hem te Parijs af te halen. Het lijk van den koetsier is daarop uit de Seine opge- vischt. M en weet nietof men hier al dan niet met een wandaad te doen heeft. De koningin van Engeland heeft aan generaaj Wolselay en 369 andere officieren en soldaten die zich in den Egyptischen veldtocht onder scheiden-, ordeteekens uitgereikt. Na een debat van drie dagen heeft het lagerhuis de negende paragraaf van het voorstel betreffende de wijziging van het huishoudelijk reglement aangenomen. Sir Garnet Wolseley heeft onlangs, bij een diner op Balmoral de eer genoten van een toostdoor koningin Victoria op hem uitgebracht en waarin zij hem haar „eenigen generaal" noemde. In zijn antwoord stelde hij tevens de gezondheid in van den hertog van Connaught blijkbaar zeer ten genoege van de koningin, die bijzonder op haar zoon den krijgsman gesteld is. Een der sterkste pantserschepen die ooit gebouwd werden is onlangs door de Engelsche admiraliteit besteld bij de Thames Iron Company, te Blackwall. Het groote gevaarte zal 10,000 tonnen meten en voorzien zijn van machines die 7500 paar- dekrachten en desnoods 9500 kunnen ontwikkelen. Vooreerst zal men het vier 60tons kanonnen geven maar later krijgt het zwaarder geschut aan boord. Men rekent dat dit schipde Benbow als het de werf verlaatongeveer 600.000 p. st. (f7,200,000) gekost zal hebben.- Op een onlangs te Munchen gehouden verkoopiug van autografen bracht een enkel adres van Bismarck's hand met zijn naarateeke ningde som van 62 Mark (f37.20) op. Als de rijkskanselier zijn kostbaar handschrift wilde exploiteeren zou dat een aardige bron van in komsten voor hem kunnen zijn. Een brief van Luther bracht 543 mark op en een handleekening van Napoleon I onder een brief, 32 mark. Maar vooreen onderteekening van Napoleon IIIgaf men niet meer dan 4 mark. Te Wiesbaden overleed voor een paar dagen de componist Kéler Bélade vertegenwoordiger eener eigene muzikale dansspecialiteit en een der meest populaire persoonlijkheden van de stad. Hij was Oostenrijker van geboorte en heeft een marche funobre nagelaten expresselijk voor zijn eigen begrafenis vervaardigd. Een student uit Würzburg, vroeger Ein- jahrigerheeft een kapitein in 't duel doodge schoten. Deze was door een „raad van eer" veroordeeld met zijn jeugdigen tegenstander te vechten. Mocht men Daily News gelooven, dat zou de keizer van Rusland nog veranderlijker zijn dan het weder en vatbaar voor eiken indruk. Het Engelsche blad namelijk beweert, dat von Giers nauwelijks zijn hielen gelicht had om nu jauitsluitend om zijne dochter te Pisa te be zoeken of Ignatieft trad door een andere deur precies als op 't tooneel het kabinet des keizers te Gatschina binnen om van Z. M. na eenig praten de opdracht te ontvangen tot het doordrijven eener nieuwe Oostersche politiek. Andere engelsche bladen vernemen uit Berlijn, dat de heer von Giers over zijn bezoek te Berlijn hoogst tevreden was dat Frankrijk en de revo- lutionnaire bewegingen in Europa het onderwerp van het gesprek vormden en dat de twee heeren het heel aardig eens waren geworden. En nu komt Daily News daartusschen met het trc urig berichtdat von Giers reeds een verloren man is Ook moet de totaal-indruk van het bezoek te Varzin volgens dit blad niet zoo heel prettig zijn geweestwant Bismarck zou den heer von Giers hebben meegedeelt, hoe men hem te Gat schina bedotte. Ignatieff's plan moet zijn een verbond tusschen Rusland Frankrijk en Turkije. De sultan zou door Nelidoffden bekenden Russisckeu gezant te Constantinopelgewonnen zijn daar Nelidoff een werktuig van Ignatieff moet wezen. En ten bewijze van Turkije's instemming wordt gewezen op de berusting der Porte in de veranderingen in Tunis. Men ziethet verhaal sluit als een bus en het feit waarmee het besluitgeeft het eenig poids 'i doch in elk geval zal de Dichting wel grooterzijn dan de Wahrheil al is het be kend dat het steeds Ignatieffs hoop is geweest, dat Turkije zich onder bescherming van Rusland zou stellen. De sultan van Turkije heeft dezer dagen be wezen een goed ruiter te zijnevenals zijn va der Abdul Medichid. Hij wilde van de Moskee naar de Yildiz Kiosk terugkeeren, toen zijn paard, waarschijnlijk verschrikt doordien het de paar den van het gevolg achter zich hoorde aanko men begon te stijgeren en op hol wilde gaan. Dadelijt sprongen er lieden toe om het dier nog te grijpendoch de sultan gaf een teekendat iedereen zich op een afstand moe*t houden en was met een enkele greep zijn paard weer mees ter dat ondertusschen gelegenheid had gevonden om twee paarden van het gevolg te verwonden. Aan het paleis gekomen liet de sultan het nog altijd onrustige dier in den slottuin nog eenige prachtige toeren doen en steeg toeD eerst af. En zulk een ruiter-keizer zouden de andere vor sten tot zandruiter willen maken Volgens bericht uit Cairo aan de Standard heeft Engeland in hoofdzaak zijne goedkeuring gehecht aan het plan yan Baker-pacha betref fende de gendarmerie, en zal dientengevolge dat korpesterk 1500 dienst treden. manbinnen een week in UITVOERINGEN. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen zullen Zondag in de zaal Musis Sacrum de volgende stukken worden gezongen 1. 2. 3. 4. Nachtgesang. De Rots in Zee. Abt. Hol. Abt. Abendglocken. BESOIJEN. Zondag 26 November nam. B1/^ mir Hij den heer Jud. Dekkers, door de rederijkerskamer „Oefening kweekt kenuis. 1. Baboe Rita 2. Een raadsvergadering te Koekamp. Waalwijk, 25 November 1882. in de gisteren avond gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier is o. a. besloten 1. Goed te keuren het door B. en W. voor gesteld antwoord aan ged. st. in zake het schrijven van Mevr.v Van Rielwaarover de stemmen in de vorige vergadering staakten. 2. Te arresteeren de begrooting voor 1883. Op die begrooting is op voorstel der commissie, belast met het onderzoek een post van f 600 gebracht voor den weg tusschen Van Loon en Van Bavel. 3. De jaarwedde van den op te roepen onder wijzer voor de openbare school alhier, te bepalen op f lOOO. Het uitvoerig verslag geven wij iu het volgend nummer. yf- Gisteren is de discussie in de 2e kamer over het wetsontwerp tot verlegging van den Maasmond aangevangen. De hh. Seret en Van der Werk opperden ernstige bedenkingen tegen hei ontwerpomdat verbetering van den water toestand in het Noordoosten van Noord-Brabant, liet Noordwesten zou schaden en omdat de dichting van de Heerewaardensche overlaten wordt geprejudicieerd door dit ontwerp. De heer Beaufort was ook tegen, vooral omdat bij dichting van de overlaten de Waaldijken zouden moeten verhoogd worden op kosten van de waterschappen. De 'gemeenteraden van Oisterwijk en van Haaren hebben besloten geen concessie te ver- leenen voor het aanleggen van een stoomtramweg door hunne gemeenten. Bij de stemming ter vervulling van twee door periodieke aftreding opengevallen plaatsen in het college van regenten over de godshuizen en de algemeene armen te 'sBosch is de raad dier gemeente geheel afgeweken van de daarvoor door dat college gedane aanbevelingen. De naam van den voorzitter De Kort kwam niet meer op de aanbevelingslijst voor. De aanbeveling luidde voor het eerste lid mr. Luijben en jhr. De la Court en voor het 2e lid mr. A. H. Sassen en mr. Abbema. Jhr. mr. L. Van Meeuwen vond hierin aan leiding te verzoeken omalvorens tot de benoe ming over te gaan vooraf eenige inlichtingen van het lid van den raad tevens regent der godshuizente mogen ontvangen omtrent de redenen die het college haddeu bewogen don heer De Kort niet meer op de voordracht te plaatsen. Die inlichtingen werden in een besloten ver gadering die ongeveer één uur duurde, verstrekt. De raad ging tot stemming overde uitslag wasdat de aanbeveling geheel werd ter zijde gesteld. De heer De Kort werd benoemd met 8 tegen 7 stemmen de heer mr. A. H. Sassen werd niet herbenoemdin zijne plaats werd tot lid benoemd jhr. Jos. de la Court. Na afloop dezer stemming verklaarde jhr. mr. L. Van Meeuwen zich verplicht te zien aan den raad voor te stellen eene commissie te benoe men tot onderzoek der handelingen van den heer De Kort als regent der Godshuizen. Over die handelingen wordt in- en buiten de stad veel gesproken in een der dagbladen is medegedeeld dat er bij openbare aanbestedingen knoeierijen zouden gepleegd zijnde heer De Kort staat aan het hoofd der Godshuizenzijnde eene pu blieke instellinghet is noodig dat het volle licht over zijne daden schijne. Het voorstel van jhr. Van Meeuwen werd met 11 tegen 4 stemmen aangenomen. Aau het einde der vergadering verklaarde het lid R. Van de Ven dat hij, na de herbenoeming van den heer De Kortzijn ontslag nam als lid van het collega van regenten over de Gods huizen. In dezelfde vergadering werd^het voorstel van den heer Van der Steen aangenomen, strekkende om geregeld om de 14 dagen een paarden- beesten- linnen en lakenmarkt te houden en wel op den In on 3n Woensdag van iedere maand. Het voorstel om iedere week een vrijen markt» dag te houdeD werd verworpen. De congregatie der zusters te Tilburg, in 832 door den pastoor Zwijsen later aartsbis schop aldaar gestichtvierde Donderdag haar 50jarig bestaan. Die orde telt thans 82 huizen. Het getal zusters bedraagt 1600 met 90 novicen. Meer dan 1800 hulpbehoevenden worden door de zusters verpleegd en het getal kinderen, aan hare zorg toevertrouwd, klimt tot 38,000. Tilburg is hoogelijk ingenomen met deze liefdezusters. Om daaraan uitdrukking te gevenheeft de gansche gemeenteraad zijne opwachting bij de feestvierende congregatie gemaakt. Van de misdaad te Raamsdonk waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten wordt volgens den officier van justitie te Breda ver dacht gehouden zekere Mathijs de Bont oud omstreeks 40 jaren landloopergeboren te Waspik. Hij is van middelmatige lengte, mager, donker van uitzicht en draagt een baard van omstreeks veertien dagen. Hij is gekleed met zwarte broek en vestzomerjasje bruinen ge- streepten bemdrok laarzen en peten zwerft waarschijnlijk in de omstreken van Gorinchem. l)e officier van justitie voornoemd verzoekt opsporing en aanhouding van dien persoon. Deze week werden te 's Bosch uit de gang van een huis gestolen twee jassen. Een paar uren later had de politie de daderes een 74 jarige dievegge, die reeds menigmaal met de gevangenis heeft kennis gemaakt, in handen. Te Breda is als verdacht van brandstich ting gearresteerd zekere A, d. B., die den avond te voren aan den zwier was geweesten bij die gelegenheid de latafel uit de echtelijke woning had verkocht ir. een verdacht huiswaar hij zich van de opbreügst bedronk. Daarna had hij zijn boeltje in brand gestoken. Een treurig ongeluk is op den Isten stoomtramrit van Amsterdam naar Krommenie voorgevallen. De machinist viel van de tram voorover tegen oen kraan, waardoor hij eene zware hoofdwonde (schedelbreuk) bekwam die hem ter neder deed zinken. Onbestuurd ging de trein verder tot bij de spoorbrug over het IJ, toen de conducteur J. F. Oitings onraad vermoedde, van den wagen sprong (loopplanken langs de wagens ontbreken), en loopende de locomotief van den inmiddels met tamelijke snelheid voortgaanden trein bereikte waar hij zich ondanks die vaart opwerkte. Het gelukte hem achtereenvolgens den trein te doen stilhouden en hem laterna het gewone opont houd aan den overwegte Zaandam voor het station te breugen. Hier werd de eerste hulp verleendwaarna de gekwetste per extra-trein naar het Gasthuis te Amsterdam werd vervoerd. Voor zijn vervoer was de toestand hoewel ernstig door het bloed verlies niet hopeloos. Uit Megen meldt men van 22 Nov. Heden nacht werden de bewoners van een tiental dorpen rondom het stoomgemaal te Die den uit den slaap wakker geschrikt door de officieele aankondigingdat allen zich moesten gereed houden, om bij het eerste sein der alarm klok naar de hoogte te vluchten daar de dijk op genoemde plaats niet zou te houden zijn niettegenstaande een ingenieur van den waterstaat en twee adsistenten met macht van arbeideis rusteloos werkzaam waren. Men is er evenwel in geslaagd het gevaar voorloopig af te wenden; maar mocht door storm of anderszins een door braak niet te keeren zijn, dan zouden de Maas en de Beers zich tot een onstuimig stroomge bied van een uur breedte vereenigen en ook den Bosch ijlings moeten ontruimd worden. De oorzaak van dit onheil is een publiek schandaal, daar bewust stoomgemaal nog maar een jaar is afgewerkt en niets heeft kunnen uitvoeren en zelfs de ééne averij na de andere niet is kunnen hersteld worden. De bevoegde autoriteit zal nu last geven het geheele samenstel af te breken zoodra dit veilig kan geschieden. Baardwijk. Door de heeren aannemers van spoorwegbrug in den overlaat is aan het gemeente en polderbestuur van Baardwijk ge vraagd om verlenging van een jaar tot het ge bruik maken van de los- en ladingplaats aan het Oude Maasje, en het vervoeren van den boven bouw der brug van daar over den paardentram naar zijne bestemming. Waspik, 25 Nov. Gisteren zag men alhier vele druktede heer burgemeester, de brigade commandanten van Waalwijk en Oosterhout, een paar mareckau9séesde gemeente veldwachter alhier en de beide veldwachters van Raamsdonk, zag men als het ware op eens in de weer. Bij een ingezetene werd een zeer nauwkeurige huiszoeking gedaan in verband met den beruch- ten diefstal met geweldpleeging te Raamsdonk het betrof het vinden van een doosje met gou den voorwerpen verloren op den weg in den buitenpolder onder Waspikop welke weg of in de nabijheid waarvan die ingezetene jl. Zondag moet, zijn gezien; na het ingesteld onderzoek moet overtuigend zijn gebleken dat die inge zetene onschuldig aan deze zaak is. Het vermoeden op M. de Bont is dus nog meer versterkt. zoc KEULEN, 24 Nov. (nm 1 u.) 7.60 M. boven nul of 43.74 M. boven A. P. Was 1.20 M. VENLO 24 Nov. Maasstand aan de rijks- peil 15.73 M. boven A. P. of 0.35 M. was. België seinde gisteren hooger stand dan Kerst mis 1880. Er is derhalve nog hooger stand te wachten. ZW. stormaanhoudenden regen. Voortduren den was. MAASTRICHT, 24 Nov. (vm. 8 uur). Ri vierstand 4.35 M. boven nul, was 0'75 M. De dorpen LimmelHaren en Heugen zijn overstrooomd. Eenige straten staan hier onder water. De Heerder overlaat werkt met 80 cM, HastiereHoei en Namen seinen was. Men meldt uit 'sHertogenbosch dd. 23 dezer De stand van het water bedraagt heden ochtend 5.59 meter boven A. P. De heden ochtend ontvangen berichten kondigen nieuweu was aan. De overlaat Rossum St. Andries is met 65 meter overstroomd die te Bokhoven werkt gemiddeld met 105 die te Baardwyk

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2