De voorzitter zegt dat hij het nooit ale een raadsbesluit heelt aangemerktwant het amen dement van den heer Timmermans heeft niet geleid tot een besluit. Bovendien heeft hij er groot bezwaar tegen een weg te verbeterendie niet aan de gemeente behoort of niet bij haar in beheer is. Een post daarvoor op de begroo ting brengen mochten B. en W. dus niet. Als de raad het echter doen wildat hij dan eerst den weg van den polder koope. De heer Van Heijst zegt dat de gemeente den weg kan krijgen en nog geld toe. De voorzitter zegt dat de gemeente den weg eerst in ongestoord eigendom moet hebben. De heer Van der Heijden zegt als de polder den weg wil geven en f250 toe, de gemeente onder die voorwaarde wel keien kan leggen. De heer Van Heijst zegt, als de gemeente de keien van de provincie gekocht had die over bleven van de bestrating van den prov. weg, de gemeente wel voor f 350 den heelen weg in quaestie had kunnen leggen. De voorzitter zegt dat oude keien niets waard zijn. Nieuwe kost veel gelddit heeft men gezien aan den weg in de Putsteeg. De heer Van der Heijden zegt dat nieuwe kosten f60 a f70 de 1000, terwijl de oude nu verkocht zijn voor f 2 de Ms. De voorzitter houdt vol dat het nadeelig is een goedkoopen weg te leggen. De heer Van der Heijden meent dat de keien, die Besoijen nu weggevoerd heeft, zeer vol doende waren voor den weg waarover thans sprake ishij wijst op de Nieuwstraat waar ook een weg van oude keien gelegd isdie zeer goed voldoet. De voorzitter antwoordt, dat de toestand heel anders isde keien die in de Nieuwstraat ge legd zijn, waren gebruikt zooals zij uit den pro vincialen weg kwamen uit die welke Besoijen ingekocht heeftzijn eerst de beste nog uitge zocht. De heer Van der Heijden zegt dat Besogen, met de keien, die hier gekocht zijn een weg legt van H/a M. breed van af de Steeg tot aan het einde van Besoijen de overblijvende keien znllen dan nog meer geld opbrengen dan de heele partij gekost heeft. De heer van Es zegt dat de keien verkocht waren zonder dat het gemeentebestuur er iets van wist. De heer van der Heijden antwoordt dat de keien niet verkocht waren toen hij er in den raad over heeft gesprokenmen had er toen licht eens naar kunnen vragen. De voorzitter wenscht de begrooting te laten zooals ze is; er is f1600 uitgetrokken voor wegen daarmede kan men nog al wat doen hij heeft er bezwaar tegen f 600 voor dezen weg afzonderlijk te bestemmen. De heer Timmermans geeft toe dal de voor zitter terecht heeft gezegd, dat hetgeen door spreker in de vorige vergadering is voorgesteld, niet uitmaakt een besluit om den weg te leggen, hij zal daarom tegen dat antwoord niet op komen. Wat was vervolgt sprekermijn doel, toen ik de wenschelijkheid uitsprakdat die weg verbeterd werd Dat B. en W. die zaak zouden voorbereiden. Dit is niet gebeurd niettegenstaande het had behooren te geschieden. Of nu het dag. best. geheel of gedeeltelijk tegen het leggen van dien weg is zal ik niet onderzoeken een feit is 't dat de zaak niet is voorbereid. Nu is terecht opgemerkt dat dc weg dan eerst dient te worden overgenomen dat is juist de voorbereidingdie in de bedoeling lag. Daar voor was gelegenheid want het bestuur van den buitenpolder was genegen den weg over te geven en daarbij nog eene subsidie te geven die aan vankelijk op f200 bepaald was. Nu is de begrooting in handen gesteld eener commissiedeze was lu tot de zekerheid ge komen dat de polder zijne subsidie zou verhoo- gen tot f250, terwijl de eigenaars nog f 100 zouden bijdragen. AI3 nu de voorzitter zegt: „met f1600 voor onderhoud van wegen kan men veel doen", dan blijf ik dit bijmaar de voorzitter zal toch niet willen verwerpen eene subsidie van f350 en dan is er toch zeker geen bezwaar tegen dat zij op de begrooting worde gebracht. Verder drukt de commissie de verwachting uit dat die voorbereiding alsnog geschiede. Bij zulken aandrangwaar de raad zoo dikwijls ge sproken heeft, hoop ik dat B. en VV. niet langer opposant zullen zijn. De weg kan nu niet veel meer kosten en zal zeker medewerken tot ver fraaiing der gemeente; wie er 't meeste belang bij heeftpolder of gemeentedaarover zal ik niet spreken. De raad zal niets liever zien dan dat het dag. best. zegge: wij zullen den weg leggen en de zaak voorbereiden. De voorzitter werpt van zich af de beschul diging, die de vorige spreker hem naar het hoofd heeft geslingerd als zou hij oppositie voeren dit is 't geval niet. Wel kan hij met anderen in gevoelen verschillen maar oppositie voert hij niet. Spreker zou het niet bejammeren als de weg achterwege bleef met de f350 subsidie; hij heeft altijd stellig voorgestaan dat die weg in eigen- dom en beheer bij den polder geweest is en ook moet blijven. De heer Timmermans zegt, dat hij den voor zitter niets naar het hoofd heeft geslingerd de voorzitter Weet wel beterspreker houdt echter vol dat het hem verwonderd heeft, dat B. en W. die zaak niet hebben voorbereid. Dat die weg in eigendom is bij den polder verhindert niei dat hij kan worden overgenomen. De voorzitter zegt dat de heer Timmermans wel niet het woord //slingeren" gebruikt heeft, maar in werkelijkheid hem toch eene beschul diging naar het hoofd heeft geslingerd. De heer Van Hiel zegtdat hetgeen de heer Timmermans nu gesproken heeft, ook door hem (Van Hiel) in het college van B. en W. gezegd is. Hij heeft het collegie gewaarschuwd, dat zij toch geen oppositie zouden voerendaar de raad zoo duidelijk gesproken had dat het in den geest van den raad lag den weg te maken en dat hij er zou komen al waren B. en W. er alle drie tegen. Hij had aangeraden dé noodige stappen bij polderbestuur en eigenaars te doen. De heer Van Iieijst zegt dat het polderbe stuur onder applaudissement de subsidie tot f250 verhoogd heeft. Wat overigens de woorden betreft van „naar het hoofd slingeren" enz. dit zijn maar praatjes en kunstgrepen, die de voorzitter gebruikt om de zaken te rekken lot de twee uren om zijn, om dan de vergadering te sluiten en de zaak han gende te houden dit is zoo zijne tactiek. De heer Timmermans dankt de heeren Van Riel en van Heijst voor hunne rechtmatige ver dediging. De heer Van Es bemerkt dat door den heer Timmermans de wenschelijkheid was uitgespro ken om den weg van den polder over te nemen en te verbetereu op voorstel van den heer Van Heijst is toen een termijn van twee maanden bepaald voor B. en W., om de daartoe strek kende voorbereidingen te doen en de zaak nader bij den raad in behandeling te brengen. In de laatste vergadering van B. en W. is beslopen het polderbestuur en beide eigenaren schriftelijk tot eene bijeenkomst uit te noodigen. De heer Van Riel vraagt aan de leden der commissie of de weg voor de uitgetrokken som kan gelegd worden zonder later weer raoeielijk- heden te krijgen. De heer Van Heijst antwoordtde gemeente kan den weg gratis krijgen en daarbij van deu polder nog f250. Ge hebt het maar voor het vatten. De burgemeester is altijd er tegen ge weestmaar moet die dan alleen dezaak tegen houden tegen den heelen raad in De voorzitter zegt dat hij er altijd tegen zal zijn om de gemeente nieuwe lasten op te leggen, zooals de raad wil doen. Spreker protesteert tegen het door den heer Van Heijst gezegde. Hij is er sterk voor om de raadsleden al den lijd te geven om hur. gevoelen te uiten deed hij dit niet aan zou hij zich niet verantwoord achten hij voor zich heeft tijd genoegnooit is 't hem te doen geweest om de vergadering te verkorten andere leden doen dit echter wel en om die beleediging te voorkomen, moet spre ker soms van de betreffende bepaling van liet regl. van orde gebruik maken. De heer van Heijst vraagt of die weg er dan niet mag komen breng het voorstel der com missie in omvraag opdat er een eind aan kome. De voorzitter zegt dat de polder verplicht is den weg in goeden staat te onderhouden hij zou dus de begrooting laten zooals ze is. De heer Van der Heijden heeft hiertegen geen-bezwaar als B. er. W. willen verklaren dat zij de zaak zullen voorbereiden. De heer Timmermans herinnert den vorigen spreker dat de voorzitter dit niet wil. De voorzitter zegt, dat als niemand er tegen heeft, de raad geecht wordt te beslnitende begrooting te laten zooals ze is. Verschillende leden komen daartegen op en eindelijk wordt besloten het voorste) der commissie aan të ne men. Tegen stemden de heer Van Es en de voorzitter. Hoofdstuk IV, art. 6. f 40 voor het verbouwen van het brandspuit huisje wordt te laag geacht. Het zal geheel verbouwd moeten wordeu om spuit No 2 er in te kunnen plaatsen. De commissie veroorlooft zich op spoed in deze zaak aan te dringenvermits de tegen woordige spuit onbruikbaar is. De commissie stelt voor dezen post te vehcogen tot f 100. B. en W. zijn r.a onderzoek en nteting tot de overtuiging gekomen dat het brandspuithuisje groot genoeg is. De heer Van Es voegt hier bij, dat bij de verandering der spuit een groote kist, die voorop stond, is komen te vervallen zoodat de spuit veel korter is geworden. De heer Hoffmans houdt het er voor dat het huisje altijd te klein zal blijven: het meet bin nenwerks 2.80 M. en de spuit is 2.60 M. lang, er blijft dus maar 20 cM. over. Als ze inge kort is zou het misschien kunnen. De Heer Van Es zegt, dat nu No 2 klaar is, No 3 die thans onbruikbaar isook in orde zal worden gemaakt en dan weer aan de Put steeg geplaatst. J)e heer Hoffmans zegt dat het niet alleen in de spuid zitmaar dat de heele dienst ge desorganiseerd is en dringend voorziening ver- eischt. Waarom staan er hier twee spuiten en aan den Hoek geen enkele. Men kan daar even goed brand krijgen als op een ander punt en het duurt een half uur eer er een spuit is zooals bij den laatsten brand is gebleken. De heer Van Es zegt dat de opperbrand- meester en ai de brandmeesters opgeroepen zijn tegen den volgenden dagom de zaak in orde te brengen. De heer Van Heijst blijft het voorstel der commissie handhaven, 't Schijnt dat er in alle geval maar 20 cM. in de lengte overschietde deuren zijn breed 1.48 M. en de spuit 1.20. Bij brand nu is er altijd groote haast. Zoudt ge nu voor f 60 riskeeren een ongeluk te krijgen door de spuit niet uit het huisje te kunnen halen. De heer Van Es heeft niets tegen die f 60, zoo noodig kan men ze gebruiken, anders niet. Zonder hoofdelijke stemming besloten den post volgens voorstel der commissie te verhoogen tot f 100. De heer Mombers wenschte dat de manschap pen der brandweer weiden herinnerd aan hunne verplichting om de spuiten aan de bewaarplaatsen af te halen en zich niet zoo maar direct naar den brand te begeven. Nu staan de brandmees ters dikwijls alleen of met eenige jongens. De voorzitter zegt dat op de bijeengeroepen vergadering met de brandmeesters alles zal in orde komen. Hoofdst. Vil art. 4. De door B. en W. voorgedragen begrooting van de kosten der dd. schutterij bedraagt f 425.50. Op de gemeente begrooting is daarvoor abusie velijk uitgetrokken f257.50 welk cijfer alzoo dient gewijzigd te worden. Het verschil van de hiervoor voorgestelde wijzigingen zoo mogelijk te vinden op hoofdstuk VIII onvoorziene uitgaven. B. en W. stemmen in met de voorgestelde wijziging. Hel hooger bedrag moet dienen voor kleeding der onderofficierendie volgens ver klaring van den commandant niet fatsoenlijk voor den dag kunnen komen. Wel is door B. en W. opgemerkt dat ver schillenden hunner zelf hunne kleeding wel zouden kunnen koopen maar zonder gevolg. Besloten de begrooting te wijzigen overeenkom stig voorstel der commissie. Hierna woidt de begrooting in haar geheel gearresteerd tot een bedrag iu ontvangst en uitgaaf van f33233,04. De voorzitter zegt dat het verzoekschrift der beide leeraren van de teekenschool gesteld is geweest in handen der teekenschoolcommissie deze geeft in overweging dit jaar op hun verzoek afwijzend te beschikken, omdat bedoelde leeraars, vóór den aanvang, van den cursus, verklaard hebben dit jaar met het salaris van verleden jaar genoegen te nemen. Conform besloten. Ingekomen een verzoekschrift van den aanne mer der havenwerken, verzoekende bij berekening van eenige premiedagen, kwijtschelding van boeten en bijslag op de aannemingssom. B. en W. hebben de zaak nagegaan en vinden geen reden om den raad voor te stellen om op zijn vroeger besluit terug te komen, volgens rapport van den op zichter is overwerk gecompenseerd door minder werk en voor buitenwerk f 630 betaald. B. en W. stellen dus voor het vroeger besluit te handhaven. Conform besloten. De voorzitter deelt mededat op gedane oproeping voor een onderwijzer aan de openbare schoolop eene jaarwedde van f 800 zich geen enkel sollicitant heeft aangemeld. Na eenige discussie wordt besloten een nieuwe oproeping te doen onder dezelfde eischenop eer. jaarwedde van flOCO. Wordt lezing gegeven van een schrijven van het bestuur van den polder van Waalwijk, waarin gemeld wordt, dat de polder het voorstel van de gemeente, betreffende de havenquaestie niet aanneemtdaar het onaanneembaar is. B. en W. leggen aan den raad over het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1882, benevens de rekening van het arm- en gasthuisbestuur. In handen gesteld van eene commissie, waartoe door den raad gekozen werden de heeren Tim mermans Mombers en Van der Heijden. De voorzitter sluit de vergadering. Waalwijk29 November 1882. Het water buitendijks staat zoo hoog, dat het reeds over de havenkaden loopt en dat meu de afsluiting in de Wagenstraat reeds gesteld heeft. Ook het binnenwater zet zeer op. Sinds een paar dagen is men druk bezig om eene lek te stoppen in het sluisje onder den Meerdijk tot nu toe zonder gevolg, daar er voortdurend een groote massa den binnenpolder instroomt. A; Heden viert de eerwaarde heer J. Prins, predikant alhier, het zilveren feest zijner evan geliebediening. De heer Smijers onderwijzer aan de open bare school alhieris benoemd tot hoofd dei- openbare school te Raamsdonksveer. De discussie over het ontwerp tot verlegging van den Maasmond is Maandag in de tweede kamer voortgezet. De heer Rutgers bestreed het ontwerp als zijnde een fragment. Later zullen nog veel kostbaarder werken ter completeering noodig zijn. Bovendien, strookt het niet met andere plannen bijv. het vroeger plan voor het Am- sterdamsch kanaal. Einancieel zal het plan ook zeer tegenvallen. Spreker wil wel geld geven om Noord-Brabant te helpen doch niet om werken aan te vangeniu het belang van de glorie van den waterstaat. De heer Dirks ontkent dat dit het doel is en bestrijdt de bezwarenterwijl hij het ontwerp verdedigt. Dinsdag is de discussie voortgezet. De hh De Bruijn, Van der Schrieck Van Kerkwijken Borret verdedigden het uitvoerig, als noodwendig gevolg van het eenmaal aangenomen stelsel van rivierverbetering en noodwendig om de rampen in Noord-Brabant te doen ophouden. De heer Kerkwijk bestreed voorts alle objectiën tegen het ontwerp en achtte aanneming in het belang van recht en billijkheid tegenover de honderdduizenden die miskend zijnvoornamelijk ondat zij den katholieken godsdienst zijn toegedaan. De heer Van Nispen bestreed de argumenten van Van Kerkwijk verweet hem onbeleefdheid tegenover de antirevolutionnairendoor te wenschen dat de katholieken niet meer op hen afwaterden waardoor het aantal antirevolut. tot 3 of 4 zou verminderen, Spr. wilde door amendementen in het belang van de nu te bezwaren deelen des rijks het ontwerp aannemelijk zien gemaakt. In eene Dinsdagavond gehouden avondzitting namen nog verschillende sprekers het woord. Ten slotte verklaarde de minister van waterstaat dat het niet opnemen van de dichting der Heere- waardsche overlaten in het ontwerp geenszins uitsluit dat daartoe op bet geschikte tijdstip zal worden ovegaan. Hij heeft geen absoluut bezwaar tegen de opname in de wetmaar het zal af hangen van de formuleering van het voorstel daartoe. Aan den heer Dirks antwoordt hij dat, voor de uitvoeringde onteigeningswetten zullen in gediend worden. Aan den heer Tak behoeft hij niet te verzekeren dat hij aan zijn raad om het ontwerp terug te nemen en het om te werken geen gevolg zal geven. Wat de afwezigheid van den minister van financien betreftkan hij den heer Corver Hooft verzekeren dat er overleg zoowel met dien minister als bespreking in den ministerraad heeft plants gehad. De algemeene beraadslaging wordt gesloten. Aan de orde het eenig artikel met de daarop voorgestelde amendementendoch wegens het vergevorderde uur (ll3/* uur) wordt de zitting verdaagd tot morgen ochtend 11 ure. Gisteren in den vroegen morgen had alhier een polderwerker heimelijk zijn logement verlaten kort na zijn vertrek werd een horloge en een broek door den logementhouder vermist; deze gaf hiervan den wachtmeester spoedig kennis en het gelukte door snel te handelen den dief te Heusden te doen aanhouden; onder weg daarheen had hij reeds het horloge verkocht. Uit Heusden meldt men van 26 Nov. Gisteren morgen tepkende het water aan onze peilschaal 4.96 M. boven A. P.; heden ochtend 8 uur 5.03. In de laatste uren wast het circa 1 cM. per uur. De val van Donderdag en Vrijdag is dus van geringe beteekenis en korten duur geweest. Vermoedelijk zullen morgen de schutbalken in de haven worden aangebracht. De dijken verkeeren nog in goeden staat. Bui tendijks lijkt alles eene zee. Van het Eiland (Nederhemert) zijn slechts toppen van boomen en daken van huizen zichtbaar. De lage landerijen binnendijks staan blank; zelfs enkele binnenwegen beginnen onder te loopen. Blijft de hooge waterstand nog eenige dagen aanhoudendan zullen kwel en rtgen weldra ook de hoogere landerijen bedreigen waardoor aan het winterkoren zeker veel schade zal worden toegebracht. De oorzaak daarvan is aan de werking van den Baardwijksche overlaat toe te schrijven. Daardoor kan geen enkele polder daarop uitlossen. Men schrijft uit Maastricht De berichten uit de omliggende dorpen luiden treurig. Te Geulle is het benedendeel der ge meente letterlijk overstroomd. De bewoners zijn met hun tilbare have naar de hooger gelegen plaatsen gevlucht, nadat vooraf het vee in vei ligheid was gebracht. Te Eijsden staat het water in de straten. Te Heergem zijn de bewoners door het water ingesloten en huizen vele ge zinnen op bovenkamers en zolders. Dit is ook het geval te Bunde Limtnel Haren' en Smeer maas. In en om die gemeenten staat alles onder water en voert de hevige vloed de wint :rgranen en den vruchtbaren grond mede. De spoorweg- dijk der lijn Luik—Maastricht heeft het ook zwaar te verantwoordendaar de stroom met kracht daartegen beukt. Ook is men beducht voor een overstrooming van het spoorwegstation zooaR in 1880. De directie van den Grand Central Beige heeft echter voorzorgen genomen om in dat geval zooveel mogelijk in den dienst te kunnen voorzien. Uit 's Hertogenbosch schrijft men aan het Vaderland dat de heer Mr. J. G. de Bruyn uithoofde van drukke beroepsbezigheden, weldra zijn ontslag als lid van de tweede kamer zal nemen. Bij den heer J. Bluijssenfabrikant te Asten, is per post een brief ontvangen, inhoudende de bedreigingdat bijaldien niet op een in den brief aangegeven plaats honderd gulden werden neergelegd zijn huis zou worden in brand ge stoken. Het is den burgemeester gelukt den vermoedelijken dadereen weverte ontdekken en in hechtenis te doen nemen. X.Baardwijk27 November. In de laatsleden Dinsdag gehouden vergadering der schoenfabri- kantenvereeniging is het bestuur aldus samen gesteld Gekozen tot voorzitter de heer L. Leijtenstot ondervoorzitter de heer J. van Helvoirt Jzn tot secretaris de heer II. M. van Deursen, tot penningmeester de heer P. H. van Cromvoirten tot magazijnmeester de heer M. van Helvoirt Jzn. jX- Onze eerste wethouder, de heer J. Loeff, vierde Zondag zijn vijf-en-twiutig jarig jubel feest als lid van den gemeenteraad. Moge het ZEdachtbare gegeven zijn nog tal van jaren met denzelfden ijver nuttig werkzaam te zijn in het bestuur onzer welvarende gemeente. Van het raadhuis en andere gebouwen waaide de nationale driekleur. Capelle, 27 November. De door gedepu teerde staten goedgekeurde gemeente-begrooting voor 1883 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 14,444.341/2- De kosten van lager onderwijs zijn geraamd od f5115.15y2. Door den raad dezer gemeente is onder nader te bepalen voorwaarden aan de Zuider- stoomtramwegmaatschappij te Breda vergunning verleend tot het leggen van rails en de exploi tatie van een stoomtram door deze gemeente in aansluiting met den Noordbrabantschen stoom-

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2