Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Egypte. Amerika. BINNENLAND. gaudis een adres gezonden aan den Franschen minister van koophandelwaarin hij dezen ver zoekt te bewerkendat de Nederlandsche re geering maatregelen neme tot bescherming van den industrieelen eigendom, en een ontwerp van wet indienewaarbij verboden wordtde uit vindingen teekeninger. en modellen die op de aanstaande tentoonstelling ingezonden zullen wor den na te maken. Het verkeer door het Suez-kanaal is zoo toegenomendat het niet ruim genoeg blijkt voor al de doorvarende schepen waardoor deze dikwijls aanmerkelijk oponthoud moeten onder vinden en er moeten maatregelen genomen worden om daarin te voorzien. De Lesseps heeft aan de Engelsche regeering voorgesteldom de som van 1.200.000 die hijvolgens een over eenkomst met haarin een reeks van jaren besteden zou tot verbetering van het kanaal, nu in eens te gebruiken om het te verbreeden en hoopt het door de uitvoering van zijn plannen voldoende te maken voor een verkeerdubbel zoo druk als thans. Maar de vertegenwoordigers der Engelsche regeering stellen voorin eens een eind te maken aan alle moeilijkheden door een tweede kanaal te gravendan zonden de oostwaarts gaande schepen door het eene en de westwaarts gaande door het andere kunnen varen. Volgens een bericht uit Tananarivode hoofdstad van Madagascarzijn twee Amerika nen Emerson en Hulett, in Sakalavaaan de westkust van dat eiland, door inboorlingen aan gevallen en met hun tolk en een Afrikaanschen bediende vermoord. De Amerikaansche consul te Mosandava had hen gewaarschuwd tegen dat gedeelte des lands, maar hijnoch iemand anders geloofde toch nietdat hun daar ernstig gevaar dreigde. De regen die voortdurend in stroomen nedervaltheeft aan alle zijden de rivieren op wanhopige wijze doen zwellen. De Seine is zelden zoo hoog geweest. Te Marseille zijn zeven anarchisten, meest Italianen gevangen genomen die compromit- teerende papieren onder hunne berusting hadden. Bij een hunner vond men ook een stempel met het opschrift„(Jircolo Rivoluzionario Marsiglia", Te Aulnay-de-Saintange heeft een afschu welijke moord plaats gehad. Een boer heeft zijn knecht den hals afgesneden en hem daarna in een oven geworpen. Dc weg van den zoogenaamden „Bliksem- trein", die in het volgende jaar tusschen Parijs en Weenen ingevoerd wordten de reis van de Fransche n ar de Oostenrijksche hoofdstad tot 27 uren verkortzal ook tot Constantinopel uitgebreid worden. Men zal dan in 84 uren van Parijs naar Constantinopel kunnen reizen. De aartsbisschop van Canterbury, primaat van Engeland is overleden. Lord Charles Beresford de commandant van de kanonneerboot Condor die een zoo ge wichtig deel genomen heeft aan het bombarde ment van Alexandrieheeft aan de Army and Navy Gazette een belangrijk schrijven gericht om de diensten te doen kennen, die de mitrail leuse Nordenfelt zoo te land als ter zee kan bewijzen en tevens opgegeven voor welke ver betering hij ze nog vatbaar acht. Toen de Engelschen ca het bombardement debarkeerden, ten einde paal en perk te stellen aan brandstichting en roof, maakten zij gebruik van Nordenfeltmitrailleuses en joegen de menigte uiteen door over de hoofden te vuren. De hagel van projectielendie het volk door de lucht hoorde fluiten had de gunstigste uitwer king. Als de Engelschen de stad verscheidene dagen 1 ang hebben kunnen houden met slechts 400 matrozen zonder dat het leger van Arabi ook maar een poging deed om hem te verde digen moet dit worden toegeschreven daaraan, dat Arabi wist, dat aan alle poorten Nordenfelts en onder de bruggen torpedo's waren. De mitrailleuse Nordenfelt is te verkiezen boven alle andereomdat zij bij gelijke uitwer king het minste gewicht heeft. De schrijver zou willen dat elk detachement infanterie cavalerie en zelfs artillerie over znlk een wapen beschikte. Met een bespanning van twee paarden kan zij even gemakkelijk als een brandspuitoveral in galop heengebracht worden en deelnemen aan alle schermutselingen terwijl ze slechts 7 man voor bediening eischt. Op een afstand van 5 tot 700 meter biedt zij den vijand slechts een klein doel en een model met 10 loopen kan 700 kogels per minuut afschieten. Worden de kogels door kleine granaten vervangen dan is het aantal projectielen tienmaal grooter. Men weet dat de laatste mode aan de dames voorschrijftde haren kort afgeknipt te dragen met eene scheiding in het midden en een weinig gekruld. Deze gewoonte uit Rus landhet land der nihilisten afkomstig, is ;eeds lang in FrankrijkDuitschland Italiëenz., doorgedrongen. Ook vele Engelsche misses hebben hare schoone haren vrijwillig opgeofferd aan deze onbevallige mode, die de. dames op jongeheeren doet gelijken. Eene eeredame der koningin vertoonde zich met het nieuwe kapsel aan het hofdoch hare majesteit was er weinig mee ingenomen, en liet haar door den ceremo niemeester aanzeggendat zij de recepties niet meer zou mogen bijwonen met afgeknipte haren. De bedoelde dame antwoorddedat zij zich liever de eer van aan net hot te verschijnen wilde ontzeggen indien zij niet gekapt mocht zijn zoo als het haar goeddachten heeft dien tengevolge haar ontslag aangevraagd. Een Engelsch geestelijke te Chorley heeft zich dezer dagen over het kaartspel uitgelaten op een wijze, die zeker innige verontwaardiging zal verwekken bij de vele liefhebbers van dit spel. Hij vroeg' nl. vergunning om een paar on schadelijke spelen als dam- en kaartspelin het werkhuis te mogen invoeren ten behoeve van de daar verpleegde idioten en zeide in de toelichting van zijn voorstel o. a., dat hij van het kaartspel in 't bijzonder melding maakte z/Om zijn groote afwisseling en de geringe mate van verstand die daartoe vcreischt wordt, waar door het bijzonder geschikt is voor menschen met zwakke geestvermogens." De kaarten wer den dan ook als uitspanning voor een krank zinnigen koning, Sarei VI, uitgevonden. Von Bismarck is uit Varzin naar Berlijn teruggekeerd. Hij stelt zich voor zoowel de zittingen van den rijksdag als van den landdag bij te wonen. Hij wil in laatstgenoemde ver gadering deelnemen aan de beraadslaging over zijne geliefde belasting-ontwerpen. Voorloopig is bepaalddat de landdag des Maandags en Woensdags en de rijksdag de overige dagen der week "zal bijeenkomen. De overstroomingsberiehten worden gun stiger de Rijn valt belangrijkverscheidene straten in Keulen zijn reeds weder droog; de spoorwegdienst langs den rechter-Rijnoever is hervatmaar de dienst op den Berg-Markischen spoorweg blijft gestoord wegens verschillende dijkbreuken. Te Mulheim bij Keulen zijn echter nog 7000 ingezetenen die hunne woningen niet kunnen betrekken. De ellende moet vooral daar ontzettend zijn. Welgestelde lieden loopen bede lend langs de straat. Ook in de naburige dorpen ziet het er niet beter uit. Neuwied slaat nog half onder water; honderden familiën zijn zonder voedsel en verwarming. In 't hotel in een klein stadje in Duitsch land logeerde een koopman die 's avonds erg prettig had zitten praten met een jongmensch dat zich uitgaf voor geleerde en voornemens was 's avonds op zijn kamer nog lang te stu- deeren. Werkelijk hoorde de koopman gt-ruimen tijd gerucht in de kamer naast de zijne waar het jongmensch sliep. Den volgenden morgen zich aankleedendevond de koopman aan zijne deur in plaats van zijne nette laarzen een paar onbruikbaar oude staan hij schelde; de kellner wist zeker dat hij die oude laarzen gehaald en teruggeplaatst had aan de deur er naast; de koopman tikte toen bij zijn vriend, den geleerde, te vergeefsde geleerde was verdwenen en had van zijn „handelsvriend" als een souveniertje de laarzen medegenomen. Ook in Hongarije heeft men van overstroo mingen te lijden, liet district Marmaro is door de Theiss en haar bijrivieren o.dr water gezet; verscheideue spoorwegdijken zijn doorgebroken en het verkeer is op vele plaatsen gestremd. In Bohemen en elders is het evenzoo gesteld. In de overstroomde streken van Duitschland, Frank rijk en België begint het water gelukkig te vallen. De schade is ontzagelijk groot, en het verlies van meuschenlevens niet zoo gering als eerst gemeend werd. Te Bodenhèim o. a. waar 16 huizen instortten zijn 13 menschen verdronken. Een geval van vergiftiging door petroleum- walm kwam dezer dagen te Weenen voor. Een arme werkmansvrouw Kwam aan het gasthuis aldaar met een kind van anderhalf jaar. Zij verhaalde dat de kleine 'smorgens vroegca hevige stuiptrekkingenbewusteloos geworden washaar man was ook met hoofdpijn en pijn in de leden naar zijn werk gegaan, en zijzeLe gevoelde zich ook eenigszins ongesteld. Het was duidelijkdat men hier met een vergiftiging door schadelijke dampen te doen haden bij onderzoek bevond mendat die veroorzaakt was door een petroleumlamp zonder glasdat Jin het kleine bedompte vertrek dat het gezin bewoonde als nachtlicht werd gebruikt en natuurlijk telkens walmde. Ook bij den vader van het kind werden ver schijnselen van vergiftigingmaar in minderen graad waargenomen. Het is te verwachten dat door de aangewende middelen de beide patiënten weldra hersteld zullen zijn. Te Prodersdorf in Oostenrijk is uit den kerktoren de groote klok gestolen, welke in 1691 gegoten is en aan de Heilige Moedermaagd gewijdhet opschrift draagt: In honorem beatae Mariae virginis. Deze klok weegt maar eventjes 3 centenaarsen alle pogingen om de dieven op te sporen blijven vruchteloos Het is duidelijk dat Prodersdorf gelegen is aan de zijde van het geblinddoekte oog van Themis. De hooge cylinderhoeden hebben het tegen woordig te Milaan hard te verantwoorden. Er schijnt een kruistocht gepredikt te zijn tegen dit deftige hoofddekselen wie zich er mede op straat vertoontkan zeker zijndat het hem onverwachts over de oogen zal geslagen worden. De zaak is zoo ernstig gewordendat de hoedenfabrikanten zich tot de dagbladen hebben gewend met verzoek om steun voor de hooge hoedendaar zij anders vreezen den arbeid te zullen moeten staken waardoor een groot aantal werklieden broodeloos zullen worden. Men vermoedtdat de beweging een politieke drijfveer heeft. Onlangs overleed te Venetie eene bloem n- verkoopsterdie in hare jeugd bij alle Veneti- anen bekend was als „de mooie Antonietta". Zij liet haren erfgenamen een kapitaal na van 70,000 lire. Wederom een groot „en exil Egypte heeft Zaterdag de grootmoedige genade zijns vorsten te bewonderen gekregen na de bewijzen van de gestrengheid zijuer rechters aanschouwd te hebben. Het heeft gesidderd en gejuicht; geapplaudiseerd en uitgekreten net als in de comedie na een hartroerend drama met een verblijdend naspel. Zaterdag hebben de rechters uitspraak gedaan in zake Arabi. 's Mans zonden zijn zoo groot en zoo menig vuldig zeide men dat we op de kleintjes maar niet zullen letten. Een tienvoudigen dood kan men iemand toch niet laten sterven; stellen we ons dus tevreden zoodra we reden hebben om een enkelvoudige doodstraf over hem uit te spreken 1 En zoo geschiedde het. Al de punten van beschuldiging liet men vallen op één na nl. dat Arabi gewapenderhand in opstand was geweest tegen zijn heer en meester. PeccaviArabi had er niets tegen in te brengenhij kon moeielijk ontkennen dat hij wapens gehanteerd had en dat hij niet bepaald aan de zijde zijns meesters heeft gestaan kan ook niet ontkend worden. Hij boog dus het hoofd en mompelde een berouwvol „schuldig" tot zooveel deemoed vooral bewogen door de grootmoedigheid zijner rechters, die zijne overige zonden niet breeder wilden uitmeten en ze in 't groote vergeetboek schreven. Een rilling doorliep natuurlijk de zaal toen 't „schuldig" uitgesproken wasde rechters ver zetten hun barretsloegen hunne groote wet boeken openzochteu de passende straf voor de beleden schuld en te midden eener angstaan jagende stilte ruischtte het van de lippen des voorzitters „De doodstraf." We slaan er voor in dat het heusch zoo is gegaan 't was een 3erieuse gerechtszittii.g; aan de vormen ontbrak nietsalleen weten we niet of Arabi na die uitspraak in zwijm gevallet) is; dat had er eigenlijk wel bij behoord. Niemand van de aanwezigen zou op de gedachte gekomen zijndat het alles een afgesproken werk was. Niemand zou aau Arababi's gezicht gezegd hebben dat hij lang te voren reeds wist dat het vonnis de dood zou zijnevenmin als men op 't gelaat der rechters lezen zou dat ze tevoren reeds wistendat Arabi berouwvol zijn schuld erkennen zou en veel minder nog zou men op beider gelaat hebben kunnen lezen dat alle be trokken volkomen op de hoogte waren van wat nu volgdeEene begenadiging door den khe- dive. Nauwelijks was het vonnis uitgesproken of de genadebrief van den khedive verscheen en de doodstraf'werd veranderd in levenslange bal lingschap. Arme Arabi! Hij troostezich echter; „Raum für Alle hat die Erde" zegt Schiller kunnen we ook niet alleen in Egypte leven, 't is toch nog beter zoo, dan de bloedprijs die tijdens den miniatuur-oorlog op zijn hoofd stond. De komedie is thans afgeloopen. (R. N.) In het Coliseum-theater te Cincinnati werd dezer dagen de voorstelling door een treurig ongeval verstoord. Een der tooneelspelers, Fraulc Frayne genaamd, moest in zijn rol een appel van het hoofd van een meisje schieten en raakte bij ongelukdoor een gebrek aan zijn geweer niet den appel maar het meisje, dat binnen wei nige oogtnblikken overleed. De ongelukkige Frayne, die verloofd was met het meisje dat hij onwillekeurig gedood had, was radeloos van smart- Het stuk werd niet verder afgespeeld en diep geschokt keerden de talrijke toeschouwers huiswaarts. Waalwijk, 6 December 1882. De minister van waterstaat enz. heeft „breed voerig beantwoord het verslag der kamer ov. r zijne begrooting van 1883. Hij kan zich niet vereenigen met het plan tot het in het leven roepen van een algenieene vertegenwoordiging der handels- en nijverheidsbelangen. Hij acht het niet raadzaam beschermende maatregelen te nemen in het belang van de nijverheid. De nijverheid heeft getoond ook zonder bescherming tegen buitenlandsche mededinging bestand te zijn. Hij is bereid de aandacht op het onderwerp octrooien te vestigen. 1 April 1883 wordt de postpakket- dienst over het geheele rijk ingevoerd. De tweede kamer heeft Zaterdag uitvoerig gediscussieerd over de zaak- Van der Heijden! •A-lgemeen ook van de zijde des ministers, wer den de eer en de goede naam van generaal Van der Heijden onaangetast geoordeeld. De di&cussie i» toen afgeloopen en de stemming zal Woensdag tegen het einde der zitting praats hebben. Maandag namiddag werd in een logement alhier ondekt, dat door middel van binneubraak, ten nadeele van een logeergast, f 130 ontvreemd was. Op zekeren J. Snellen uit Helmond, die even voor de ontdekking heimelijk het huis ver laten hadviel het vermoeden. De marechausséeshiervan spoedig onder richt begaven zich onmiddellijk vergezeld van benige burgers, in verschillende richtingen; het mocht den marechaussée Van Driel en een bur ger gelukken den verdachtein het bezit van bijna al het gestoleneto Sprang aan te houden en te Waalwijk in arrest te brengen. Gisteren werd alhier door de marechaus- seés binnengebracht zekere J. A. K., geboren te Besoijen die onder Heusden als laudlooper was aangehouden. Gisteren morgen tusschen acht en negen uur werd de heer C. A. V., ondernemer der gasfabriek alhier, dood in een der localen der fabriek gevonden. 't Schijnt den afgeloopen nacht in onze gemeente nog al ruw te zijn toegegaan. Een groot getal personen die tusschen een en twee uur de herberg verlieten, na daartoe herhaal delijk door de politie te zijn aangemaand raakten op straat hevig aan 't vechten; de ma rechaussées kwamen tusschenbeideen toen de vechtenden zich hierop tegen de politie verzetten, zag deze zich gedwongen van hare wapens ge bruik te maken. Naar men ons mededeelt zijn een drietal der belhamels in arrest genomen. Ze zijn heden morgen na opgemaakt procesverbaal weder los gelaten. Heden morgen zijn J. Sn. en J. A. K., waarvan wij boven spraken, gevankelijk naar 's Bosch overgebracht. Zoo even vernemen wij dat de beruchte Mathijs de Bont, verdacht van dan onlangs te Raamsdonk gepleegden diefstal met verwonding, te Bladel aangehouden is door den brigadier der marechaussée Bakker. Als verdacht van diezelfde misdaad is ook heden morgen een man door den veldwachter van Drongelen alhier aangebracht. Het is der politic te Tilburg gelukt de twee personen op te sporen en te vatten die in den nacht van 28 op 29 Nov. bij P. Kooten, te Goirle zich aan diefstal hadden schuldig gemaakt. De officier van justitie te Amsterdam be richt in het Algem. Politieblad hoe een voor loopig onderzoek aan het licht heeft gebracht, dat het generaal correspondentie-kantoor te Am sterdam hetwelk in verschillende annonces in dagbladen een aantal diverse werklieden en hand werklieden tegen hoog loon vraagt voor Amerika, niet het minste vertrouwen verdient, en de zoo genaamde directeur Jetse Van den Berg geen relatien heeft in Noord-Amerika. Te Geertruidenberg speelde Zaterdag een 7-jarig knaapje met andere kinderen aan de haventoen het ongelukkig in de haven viel en verdronk. Terwijl de knecht van den landbouwer A. B. te Ambt—Vollenhove Zaterdag-avond bezig was met den stal af te mesten, speelden de drie kinderen van B. in de nabijheid. Het jongste knaapje van drie jaar had 't ongeluk te dicht bij de staldeur te komen juist toen de knecht er de vork uitstak, en werd zoodanig aan 't hoofd gekwetst dat de toestand van 't knaapje beden kelijk is. -— Een goudsmid te Eindhoven zond in de vorige maand per Van Gend Loos een pakje, inhoudende eenige gouden voorwerpen, met be stemming naar 's Hertogenbosch. Toen later bleek, dat dit pakje de plaats zijner besteraming niet had bereikt, vielen dadelijk zware vermoes: dens op den persoon H. H., besteller aan ge noemd kantoor, die dan ook onmiddellijk ont slagen werd. Ofschoon H. zijne schuld aan houdend bleef ontkennen werden evenwel dezer dagen bij eene huiszoeking de vermiste voor werpen onder de pannen van zijn dak gevonden. Er is procesverbaal tegen hem opgemaakt. Bij den heer Vermaat te Zuidland werden in den laatsten tijd herhaaldelijk goederen uit zijn schuur onstolen. Om daar een eind aan te maken ging hij eergisternacht met vier agen ten van politie en een paar wakers in de na bijheid van de schuur postvatten. Een paar uren konden zij daar in dikke duisternis door gebracht hebbentoen twee personen naderden, die met een valschen sleutel het slot van de schuur wisten te openen en binnen te gaan. Precies alsof zij op eigen terrein waren schepten zij zoo rustig mogelijk een zak vol erwten op. Fluks werd de zak op den schouder van den een gezet en verlieten beiden de schuur. Terwijl de drager den zak nog eens terecht zette, wer den zij in de vrije uitoefening van hun bedrijf verstoord door een twee drie zes andere in dikke jassen gehulde personen. Ontvluchten was niet mogelijk voor de overmacht zwich tende gaven de dieven zich over en werden den volgenden dag naar Rotterdam getransporteerd. Een milicien van het te Maastricht in garnizoen liggende 2de regiment infanterie, die van het begin van de maand Oc ober spoorloos was verdwenen is Vrijdag in de nabijheid van het Beigische dorp Lanaken teruggevonden. De arme drommel, die niet goed bij het hoofd blijkt te zijn heeft de garnizoensplaats welgedaan en vet verlaten en is na eene afwezigheid van 53 dagen uitgeteerd en vermagerd teruggebracht. Hij heeft zij'ne nachten grootendeels in een hol len boom in de bosschen te Hetershiene door gebracht zich grootendeels voedende met penen en knollen die hij op het veld vond. Hij be vindt zich thans in de infirmerie waar hij met krachtige spijzen weder wordt opgeknapt. Zonder dat de brief, die dezer dagen een ingezetene van Helder uit Maastricht ontving, blijken droeg op zijn groote reis geopend te zijn ook zaten er de vijf lakken nog op was er uit ontvreemd een bankbiljet van f 60. Een groot gedeelte van het fraaie woonhuis van den procureur mr.Asser op den Singel bij de Vijzelstraat te Amsterdam, is door brand ver nield. De vlammen vertoonden zich eerst op een slaapkamer op de tweede verdieping en verspreidden zich met zooveel snelheid dat by

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2