Nummer 99. Donderdag 14 December 1882. 5e Jaargang 1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. NATIONALE MILITIE. elke 500. boven 10,000 50 cent van De Echo van het Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ^1,00, lranco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel crroote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclamesl5 cent perregel OPROEPING TOT INSCHRIJVING. Burgemeester en wethouders van Waalwijk Gelet op art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No 72), betreffende de inschrijving voor de NATIONALE MILITIE. Brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat aue mannelijke ingezetenen die op den 1 Januari van het jaar 1883 hun 19de jaar zijn ingetreden, namelijk die geboren zijn in hetjaar 1864 onverschillig of zij reden van vrijstelling hebben of nietverplicht zijn zich in de maand Januari 18^3 voor de militie te doen inschrijven; dat voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden wiens moeder, of, zijn beiden overleden wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28 Juii 185o (Staatsblad No 44); 2°. hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden, den 1 Januari 1883 voprafgaande in Nederland verblijf hield 3°. hijvan wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt; dat voor ingezeten niet wordt gehouden: de vreemdelingbehoorende tot een staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dienst plichtigheid het beginsel van wederkeerighcid i* aangenomenterwijl daarentegen hij die eerst na het intreden van zijn 19dedoch voor het voor het volbrengen van zijn 20ste jaar ingezeten wordt, verplicht is, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven dat voor de militie niet wordt ingeschreven 10. de in een vreerad rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is, en 20. de in een vreemd rijk verblijfhoudende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten1 dat de inschrijving geschiedt: 1». van een ongehuwde in de gemeente, waai de vader, of, is deze overleden de moeder, of, zijn beiden overledende voogd woont 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 30. van liera, die geen vader, moeder of voogd heeftof door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 'sland - gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 40. van den buiten 'slands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 'slands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoona heeft. Bij ongesteldheidafwezigheid of ontstentenis is de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd, tot het doen van die aangifte verplicht. Met waarschuwingdat diegenenwelke zich op den 31 Januari 1883 niet hebben aangegeven, overeenkomstig de wet zullen worden gestraft. Waalwijk, 8 December 1882. Burgemeester en wethouders voorn. De SecretarisDe Burgemeester F. W. VAN LIEMPT. VAN DER KLOKKEN. Uittreksel uit de bepalingen omtrent het recht van zegel voigeus de wet van 11 Juli 1882 (Staatsblad no 93) voor zoover kwitanties wissels assignaties en ander handelspapier betreft. I. Aan een vast recht van 5 cents zijn onder hevig (onverschillig het bedrag): a. alle wisselsassignaties orderbriefjes er» ander handelspapier binnen het rijk betaalbaar (alsmede de duplicaten of copiën), betaalbaar hetzij op vertoon of zichthetzij uiterlijk drie dagen na zicht of vertoon of uiterlijk acht dagen na de dagteekening b. alle wissels en alle ander handelspapier buiten het rijk betaalbaar c. alle kwitanties bevattende de erkenning door of namens den schuldeischer van het geheel of gedeeltelijk te niet gaan eener geldschuld onverschillig in welken vorm die stukken overi gens zijn opgemaaktal ware het in dien van berichten of brieven d. de kassiers-kwitanties. II. Aan een evenredig recht zijn onder worpen alle wissels, assignaties, orderbriefjes en ander handelspapier binnen het rijk betaalbaar, getrokken op andere termijnen dan sub. I aan gegeven. 11 u 11 u 11 u Dit evenredig recht bedraagt tot 100 5 cents, boven 100 20G 10 200 300 15 300 400 20 400 500 25 van 500 10,000 25 van elke 1000. III. Kwitanties niet meer dan f 10 be dragende en niet strekkende op rekening of to1 geheele voldoening van een grootere som zijn vrijgesteld van zegelrecht. IV. Een boete van honderdmaal het niet overeenkomstig de wet betaalde rechtdoch minstens van t'25 is verschuldigd door ieder die een der bovenbedoelde stukken hetzij buiten of binnen 's lands opgemaakt hier te lande beeft geteekend verhandeld geaccepteerd geëndos seerd betaald, gekwiteerd of voor aval geteekend, of wel wegens non-acceptatie of non-betaling van zoodanig stuk een akte van prostest heeft doen opmaken. Iedere houder van een niet van liet ver- sehuld'gde recht voorzien stuk kan voor zich zelf en latere houders de bedreigde boete voor komen door alsnog het recht te voldoen al vorens hij zijne handteekening op dat stuk plaatst. Iedere houderdie niet behoorlijk zegeltis niet alleen zelf strafbaar, maar is ook aan sprakelijk jegens den staat voor de boeten door vroegere houders beloopen. V. Bij eventueel protest van non-acceptatie van een niet gezegelden wissel moet de houder het verschuldigde recht ter hand steller, aan den ambtenaar met het opmaken der akte belast, en moet deze in de akte die terhandstelling vers melden. VI. De aanduiding zonder kosten" alsmede iedere overeenkomst ten doel hebbende den hou der te ontheffen van zijne verplichting om protest te doen opmaken, is nietig, indien zij betrekking heeft op een handelspapierdat niet of niet vol doende gezegeld is. VII. Is een aan evenredig recht onder hevige, in het buitenland getrokken, wissel in meer dan één exemplaar opgemaakt of zijn daarvan kopiën vervaardigd, dan zijn de meerdere exem plaren en kopiën vrij van het rechtmits a. op den prima of den oorspror.kelijken wis sel het recht behoorlijk voldaan zijen b. de houder of de acceptant, die binnen het rijk op een der niet gezegelde meerdere exem plaren of kopiën het eerst zijne handteekening zet, aan die handteekening de daardoor tevens bekrachtigde verklaring doe voorafgaan liet zegelrecht is op den prima (of oorspron- kelijken) wissel behoorlijk voldaan. Hij die deze verklaring in strijd met. de waar heid or.derleekent, beloopt duizend gulden boete. VIII. Alle handteekeningen door hier te lande wonende personen gesteld op wissels, assig naties, kwitanties enz., worden, behoudens tegen bewijs, geacht hier te lande geschreven te zijn, ook ai is daarop het tegendeel vermeld. IX. Het zegelrecht (waarvan geen opcenten verschuldigd is) kan worden voldaan a. door gebruik van het van rijkswege ver kocht wordend handelszegel b. door de formulieren voor de onderteeke ning te doen zegelen aau het kantoor van buitengewoon zegel c. door opplakking van een plakzegel, en d. wat betreft wissels uit het buitenland ge trokken door een plakzegel of wel door de wissels te doen zegelen door den ontvanger der registratie voor de burgerlijke akten. De vernietiging van het plakzegel door de woorden „gezegeld om ter accepta ie te worden aangeboden" of „gezegeld ter accept", vervalt. Voor buitenlandsche wissels, die men ter accept uitbrengt, kan een los plakzegel worden bijge voegd, teneinde de betrokkene daarop zijn accept stelle, of wel men kan zoodanige wissels vooraf doen zegelen door een ontvanger der registratie (burgerlijke akten.) Bij het gebruik maken van plakzegel moet dit, vóór de onderteekening, geplakt worden op kwitanties en brieven ter plaatse voor de onderteekening bestemd op wisselbrieven assignatiesorderbriefjes en ander handelspapier door de trekkers, ter plaatse voor de onder teekening bestemd door de acceptanten op de vóórzijde ter plaatse waar gemeenlijk een acceptatie gesteld wordt door endossanten op de plaats waar zij hun endossement of blanco endossement moeten stellen. Het plakzegel wordt vernietigd door de hand teekening voor de trekking, de acceptatie, het endossement of de kwijting met i< kt daarop of overheen te stellen en door op het zegel eveneens met inkt in te vullen den datum (desverkiezende verkort) waarop het gebruikt wordt. Aanmerkingen en toelichtingen op de memorie van beantwoording van den minister van oorlog op het voorloopig verslag van de commissie van rappor teurs uit de tweede kamer der staten generaal. Uit het rapport der commissie \an de tweede kamer der staten-generaal (rapporteurs hh. Kool Goeman Borgesius van der Sciirieck Lieftinck en Wichers) blijkt dat de brochure Aanbeteeding van Staatswege in hare toepassing en gevolgen bijzonder de aandacht der commissie heeft getrokken. Terecht wijst de commissie er op dat het niet altijd in 't belang van den staat is aan den laagsteu inschrijver de levering op te dragen. De commissie is 't daaromtrent eens met den schrijver van genoemde brochure die aangetoond heeft dat gegoedheid en bekwaamheiddoor den staat geheel worden, weggecijferd en vaak een levering gegund wordt aan personen waarop niet het geringste verbaal bastaat en wier borgen eveneens geen waarborg tot richtige uitvoering geven. De schrijver toonde zulks door daad zaken aan en de commissie van rapporteurs stemt daarmede volkomen in. In tegenstelling daarvan rept de minister van oorlog g en woord over dat punt, doch bepaalt zich tot de vage mededecling dat niet mag af geweken worden van het stelsel van publieke aanbesteding, een stelsel niet door den schrijver der genoemde brochure, noch door de commissie van rapporteurs aangerand. Echter nam de minister korten tijd geleden nog genoegen met een onderhandsche toekenning lakenschoeisel en andere voorwerpen te-gen hoogere prijzen. Het is dan ook het stelsel niet, dat afkeurings- waardig is, maar de toepassing en gevolgen daar van eiscben noodzakelijk verbetering. Door elkeen toe te laten zonder zich te ver gewissen van de moraliteit en soliditeit des in schrijvers worden de scliromelijkste nadeelen en misbruiken in de hand gewerkt er. kan voor een oogenblik de onzedelijke concurrentie zege pralen over de eerlijkste mededinging. Het ge beurde met een zoogenaamden aannemer te Gin- neken bode aan het dorpshuisgaf vertraging in de levering, bracht nadeel toe aar» den recht- zinnigen fabrikant en deed het stelsel van pu blieke aanbesteding, alleen door de ondoelmatige en ongemotiveerde toepassingineenstorten als een kaartenhuis. Dit willen cn de commissie van rapporteurs èn de sehrijver der meerge noemde brochure voorkomen. De inschrijvers moeten bekend staan bij de regeering en bij het gemeentebestuur waar zij woonachtig zijn a)s goed gevestigde, moreele en bekwame fabrikan ten die beschikken kunnen over de krachten welke door de inschrijving gevorderd worden. Daarop wordt door het ministerie van oorlog niet gelet en de minister is handig genoeg om het kardinale punt te laten rusten Er zijn immers leveringen gegund aan commissionnairs voor buitenlandsche huizen, niet in 't bezit eener gpvestigde fabriek waaronder zelfs één die nog in het afgeloopen jaar een vereerend schrijven van zijne Excellentie ontving met de uitnoo- diging dat zijne mededinging op hoogen prijs werd gesteld, terwijl hij steeds met leveringen in gebreke was gebleven. Een feit waarop de gevestigde fabrikanten ten hunnen aanzien te ver geefs mogen wijzen. Er zijn ook leveringen toegestaan aan perso nen die nog altijd niet voldaan hebben aan vroegere verplichtingen. Het stellen van borgen is bewezen geen waarborg te zijn, waarom geen cautie evenals in andere landen? Ook is er verschil in opinie tusschen den minister met zijn ambtenaren en de keurings- comraissiën. De keurings-commissiën zien de billijkheid in den aannemer de levering voor een tijdvak van b. v. b. 5 jaren te gevenen hebben niets tegen goede prijzen doch de minister schrijft zelfs een herbesteding uit bij een verschil van f 30.en maakt de deelname aan inschrijving lastig en voor den soliden fabrikant ondoenlijk. Daardoor komt het dat de prijzen bij aanbe steding steeds hooger en hooger klimmen en dat het aantal gegadigden voor eene inschrijving thans uit een bedroefd minimum bestaat. Ook het principe der keuringen is een on mogelijkheid. De minister zegt„Naar zijne overtuiging waarborgt de wijzewaarop tegenwoordig te Amsterdam wordt gekeurdten volste tegen de aanneming van minder goede waar." De minister schijnt hier een al te lichtvaardig vertrouwen te stellen in den bestaanden toeetand, die behoudens kleine aanvullingen in overbodig personeeldezelfde is als twee jaren geleden toen twee fabrikantende willekeur en onge schiktheid van keurmeesters te Amsterdam moede, niet meer geneigd waren naar dat magazijn te leveren. Om nu een beroep te doen op 's ministers geheugen en consequente tegenspraak is de vraag gewettigd Als de minister van de eerlijkheid en ge schiktheid van het keurings-personeel te Am sterdam zóó overtvigd waswaarom kon dan ZEx. destijds toestaan dat di izell'de fabrikanten met hunne leveringen aan het centraal-magazijn te Amsterdam in het jaar 1880 gebonden aaD magazijnen te Delft en Woerden mochten leveren alwaar hunne goederen blijkbaar door een wenk van hoogerhand gunstiger onthaal mochten ondervinden Kaq men hier denken aan een minister die door eigen oogen ziet en verraadt zulks niet veel meer een zwaktepunt dat aan allen ernst doet twijfelen? (Wij verwijzen hier naar de bijlagen achter de brochure.) Waaruit put de minister die waarborg? Alleen uit de naar zijn oordeelonfeilbaarheid en be kwaamheid der keurmeesters. Waaruit blijkt die bekwaamheid? Wie gaf hun brevet? Waar, hoe en wanneer verdiei den die heeren keur meesters hun sporen. Waren zij ooi» practisch werkzaam Bezochten zij binnen- en buiten landsche fabrieken om met overleg den arb :id en de ontwikkeling der industrie nategaan Deed een keurmeester ooit examen in warenkennis of stond een hunner ooit aan het hoofd eener industrieschool? Hunne opvoeding zelve, was ze wel geschikt om gegronde kennis op te doen van fabriekswezen en handelsgeest Waar blijkt het antwoord des ministers op de hem vroeger gestelde vraag van het lid der tweede kamer V. d. Schrieck over den zoogenaamden burger keurmeester, die elke geschiktheid misten wiens vroegere maatschappelijke positie juist doodend was voor een zuiver begrip van fabrikaadje. Is het den kamerleden bekend dat juist deze minister nog daarenboven ook een gewezen onder officier der artillerie den broeder van den heer Horstmann, in eens tot bnrger-keurmeester 2e klasse op een tractement beeft aangest» ld van f 1800,00 en baart dit geen verwondering als men weet dat die onderofficier zelfs voor de nederige betrekking van administrateur van kleeding meer dan eens ongeschikt werd be vonden Uit de weinige of geheele ongeschiktheid der keurmeesters spruit dan ook voort het dure ma-' gazijnstelsel en worden onbruikbare goederen

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1