binnenland: Frankrijk. BUITENLAND. Belgie. Spanje. Engeland. Rusland. Egypte. Duitschland. Turkije. goedgekeurd opgeslagen en d tout prix van de hand gezet. Daardoor worden goedvervaardigde goederen afgekeurdomdat de oppervlakkige kennis der keurmeesters stuit op de ondervin ding van den bekwamen fabrikant, stuit op de weinige kennis der grondstoffen en op het oor deel van niet-bevoegden, Men vergelijke art. 47 van de 9e afdeeling, waaruit men zien zal dat de bezoldigingen van keurmeesters magazijnmeesters directeurs enz. zoo hoog mogelijk zijn opgevoerd, dat een leger van ambtenaren en bedienden daarbij werkzaam isdat voor tijdelijke werklieden alleen uitge trokken wordt de kapitale som van f43,871. dat zelfs administrateurs van kleeding, die vroeger uitsluitend werkzaam waren voor het opslaan der goederen in 't magazijn bij de korpsen op eens tot keurmeester zonder examen werden ge promoveerd en dat zoodoende het door den mi nister gewraakte stelsel is behouden gebleven. Niet alleen dat de minister losjes heenstapt over het geheele stelsel van keuringen maar het nog meer ingrijpende der herkeuringen wordt eenvoudig genieerd. En in de herkeuring vindt de solide fabrikant zijn grootste waarborg, door een goed toegepaste en zuiver uitgevoerde her keuring kan hij verzekerd zijn dat deugdelijke waar niet kau afgekeurd worden, dat een onmo gelijke keuring tot niet gedaan wordt en hij door een degelijke herkeuring zijn recht ziet gehand haafd. De lederfabriek te Baardwijk en de fabriek van mil. kl. en uitrusting te Bredahadden het voorrecht in 1880 bezocht te worden door de keurmeesters en intendance. Eenparig was hun oordeel dat die fabrieken aan alle eischen voldeden. (Men trachtte daaromtrent de rap porten, ingediend bij het departement van oorlog, te doen overleggen). Te meer is 't daarom op merkenswaardig dat juist die 2 uitnemend ge noemde fabrieken door de willekeurige keuringen zijn afgebroken geworden; dat zij hebben moeten siuiten kapitaal en bedrijfkrachten hebben zien verloren gaanomdat de herkeuringen niets anders zijn dan de echo der primitieve opper vlakkige keuringen. De goede solide, fabrikanten mochten zich bij die handelwijze van oorlog niet lijdelijk neerleggen de gunstige vooruitzichten hun^ geopend deden hen machineriën stellen en fabrieken inrichtende grootste kosten hebben zij zich opgelegd en omdat zij op de beloften der regeering dachten te kunnen steunen, deden zij het bijna onmogelijke. Geen wonder dat zij een en ander onbevangen den minister onder het oog brachten maar die vrijmoedigheid werd hun zóó euvel geduid dat men alle middelen in het werk gesteld leeft hen die voor hunne over tuiging uitkwamen, aftebreken en het gevolg is geweest dat de 2, fabrieken, die de eere van Nederland waren die in het rapport der com missie genoemd werden als inrichtingen bij uit nemendheid, dat juist die 2 fabrieken door de zelfde commissie zijn afgebroken, omdat tegen spraak hoe gemotiveerd ook, niet geduld wordt; omdat het militair element geen ander oordeel of tegenkanting toelaat. Wat blijft er eindelijk van 's ministers betoog en wederlegging vóór het behoud van een alleszins verwerpelijk stelsel overals men weet dat nog weinig dagen geleden slechts aan enkelen onder hands de levering van schoeisel tegen hoogere prijzen werd toegekend zonder de hier boven genoemde oudst gevestigde fabrikanten met hunne groote inrichtingen in de gelegenheid te stellen daarnaar mede te dingen Is het op eenigszins billijken grond te verde digen dat juist de oudste fabriekanten, die door allerlei opofferingen ten genoege van het depar tement van oorlog, door aankoop van machineriën en het kweeken van geschikt personeeltot invoering van een hier te lande nog niet be staande stelselthans worden buitengesloten Weet dan de minister niet meer dat zij zich lieten welgevallen, dat door zijne Excellentie in het jaar 1879, te midden hunner drukke werk zaamheden aan een contract werd geiesiliëerd juist om verbetering te verkrijgen? Uit de uitdrukkingen door sommige hoofd ambtenaren tegen sommige gevestigde fabrikanten gebezigdzou men eene misplaatste jalousie de métier mogen veronderstellenalsof er sprake ware van het rijkmaken der leverancierswat juist door het stelselmatig oorlog voeren tegen gevestigde fabrikanten en het toelaten van allerlei concurrentie door dagelijksche bewijzen juist in omgekeerden zin plaats vindt. Bijzondere opmerking verdient hetdat juist de ambtenaren der militaire administratie zoo wel bij het departement als bij de magazijnen met hunne inzichten van het thans bestaande stelsel van willekeurtoch gedacht hebben aan eene in het oogloopende lotsverbetering zoowel in rangen als in tractementen onderling. Zoude het fabriekswezen dan inderdaad de zoo misgunde vruchten van den arbeid, niet zuurder verdienen, dan door de aanwezigheid van 5 uren en minder daags op een bureau of magazijn? Men heeft dan ook te veel tijd om aan al die kleingeestige appréciatiën van fabriekswezen te denken wat éénig is in Nederland 1 J. F. Booy (Wordt vervolgd.) verklaarden, dat zij den 7den Januari bij Colon gedineerd hadden terwijl een van hen Arraand Peltzer daar ook gezien had. De andere getuige kon zich hiervan niets herinneren. Vervolgens kwam de beurt aan den heer Varinar, voorzitter van de maatschappij van graphologie te Parijs, welke vereeniging zich het onderzoeken der verschillende handschriften bij het begaan van valschheden in geschrifte ten doel stelt. Genoemde getuige kon zich niet vereenigen met het oordeel der heeren, die de telegrammenwelke door Armand en Leon gewisseld zijn onderzocht hadden. Ook de heer Gouzeede vroegere leermeester in het schoonschrijven van de beschuldigden kon het uitgebracht verslag der deskundigen niet aan nemen. Getuige Otteletaannemer te Brussel, deelde mede dat hem getroffen had dat in de acte van beschuldiging van een zrkeren Murray ge sproken wordt. In 1874 is hij in onderhandeling getreden met iemand die zich Murray teekende, doch na verschillende informatiën bleek hem dat het geen man was waarin vertrouwen was te stellen waarom getuige alle connectiën had afgebroken. Twee ingenieurs vrienden van Armand, welke ondervraagd werden spraken niets dan lof uit over het gedrag van Armand. Intusschen wordt de heer Ketels, rechter van instructie, weder binnengeroepen en hem werd door de verdedigers inlichtingen gevraagd omtient zijne onderzoekin gen naar het gedrag en leefwijze van Léon te Nieuw-York en hoe hij bij zijne patroons stond aangeschreven welke informatiën zeer gunstig luidden. Hiermede was het verhoor der getuigen a décharge geëindigd. De procureur generaal heeft Maandag zijn requisitoir begonnen. Hij gaf in breede trekken het verhaal van de misdaad en ontwikkelde met bijzonderen nadruk de beweegredenen voor de buitengewone zorg waarmede de denkbeeldige persoon van Vaughan tegenover de derden als een serieuse persoon was voorgesteld waaruit hij het bewijs putte dat de misdaad met voor bedachten rade is gepleegd. Hij zeide dat Armand den geheelen toeleg verzonnen en ge organiseerd heeftomdat hij de weduwe Bernays wilde huwen terwijl haar kind als erfgenaam zijns vaders eenig fortuin bezitten zou. Daartoe was noodig een acte van overlijden en vandaar de brief uit Bazel, waaromtrent de beide broeders na de misdaad een mondelinge afspraak hebben gemaakt en welke tot de ontdekking van het lijk geleid heeft. Ook in België begint men met dynamiet te spelen. Op een nacht van de afgeloopen week heeft men te Wasmes in Henegouwen getracht, het huis van een mijnwerker door dynamiet te doen springen waardoor het huis erg is bescha digd geworden. Persoonlijke ongelukken hebben hierbij niet plaats gehad. dekt op de Pransche grenzen en hem gevolgd tot bij Carcassonne. De Spaansche gendarmes waarschuwden de Fransche gendarmeriedeze nam Pancba-Ampla in naam der wet gevangen, en zal hem weldra aan het Spaansch gouver nement uitleveren. Proces-Peltzer. Zaterdag werd de zitting be gonnen met een onderzoek van de verdedigers der beschuldigden op welke wijze op het hemd, dat als bewijsstuk dient en dat in het huis van den moord is gevonden inktvlekken gekomen zijn terwijl bij de inbeslagneming deze er zich niet op bevonden. Twee getuigen uit Antwerpen De Egalite meldt dat twee personen onder welke een Belg, betrapt op het aanplakken van oproerige biljetten te Armentières gevat zijn. Hetzelfde blad bericht dat de Belg Dieudonné, een oud gedeporteerde, het land uitgezet is. Het hooge water richt te Parijs en omstre ken groote schade aan. Men berekent, dat tienduizend arbeiders broodeloos zijndoordat de fabrieken wegens de overstrooomingen niet kunnen werken. In de omstreken van Parijs zijn duizenden woningen verlaten; een groot deel van Compiègne en Meaux staat onder water. Ivry wordt ernsti» bedreigd. Zelfs in de "Rue de TUniversité achter het ministerie staat hei water in de straten. Een wisselagent té Parijs bemerkte dezer dagen in zijn kas een tekort van 150,000 francs. Hij onderhield hierover zijn boekhouder en na lang zoeken bekende deze eindelijk schuld. Hij smeekte hem niet in de handen der politie over te leveren daar hij binnen een paar dagen het gestolen bedrag zou terug bezorgen. De wisselagent stemde hierin toe doch toen na een paar dagen de boekhouder niet meer op het bureau verscheen deed de wisselagent aan zijne woning onderzoek en vernam dat de vogel was gevlogen. Onlangs is een brutale diefstal gepleegd in het postkantoor in de Rue de Taitbout te Parijs. Terwijl de beambten aan het loket bezig waren met het opmaken der kas en de stapeltjes bankpapier en het baar geld voor zich uitgelegd hadden kwam eensklaps een net gekleed heer voor het loketschoof in een oogwenk het raam open en voordat dat beambten het bemerkt hadden was hij met een pakje bankbiljetten van 100 francs de deur uitgevlogen. Voordat men op straat kon zijn om den dief te achterhalen was hij reeds onder de volksmenigte verdwenen. Tot heden heeft geen enkele nasporing nog tot eenig gunstig gevolg geleid. De beruchte bandiet Pancha-Ampla, eigenlijk genaamd Juan Pujol y Foutanetis eindelijk dezer dagen gevat. Dat dit geene geringe moeite kostte, blijkt uit het feit dat voor zijne inhech tenisneming de tusschenkomst vereischt is van de ministers van staat in Frankrijk en Spanje verscheidene consuls en vice-consulsde gou verneurs der Catalonische provinciën, de directie der civiele garde en drie verschillende troepen gewapende mannen. Sedert Maart 1880 werd hij met ijver achtervolgd in Catalonië, waar hij verblijf hield maar telkens raakte zijn spoor verloren want de boeren durfden zijn schuil plaats uit vrees voor zijne geduchte wraak nooit verraden. Eindelijk heeft men hem ont- De Daily News verneemt dat Lord Derby terstond zitting zal nemen in het kabinet voor de wederbijeenkomst van het parlement. Verder zal Gladstone binnen kort het ambt van kan selier der schatkist nederleggen doch den post van premier blijven bekleeden. De Times verneemtdat Egypte maandelijks 3200 pst. zal moeten bijdragen voor het onder houd der Britsche bezettingsarmee. Sedert 1861 heeft in de City van Londen niet zulk een groote brand plaats gehad als die, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten. De schade bedraagt echter niet twee maar een millioen pond sterling. De sneeuwstorm die 11. Woensdag in het noorden van Engeland woeddeis een van de hevigste die men daar in lang gehad heeft. Het verkeer wera op vele plaatsen geheel gestremd door de ontzaglijke hoeveelheden sneeuw. Spoor treinen werden ingesneeuwd, en vele reizigers kwamen twintig uren te laat aan. Op den Great Western-spoorw g o. a. raakte tusschen de stations Travvsfynydel en Arenig een treiu in de veertien voet hooge sneeuw bedolven, en de passagiers werden eerst den volgenden dagdoor tot dat doel uitgezonden spoorweg beambten, met groote moeite bevrijd. Een hunner verkeerdedoor de uitputting en koude, in een toestanddie voor zijn leven vreezen doet. Tusschen Sheffield en Manchester is een pas- sagierstrein op een goederentrein geloopen. Maar door de hooge sneeuw werd de schok gebroken, en bijna niemand bekwam eenig letsel. Te Driffield heeft men de lijken van twee mannen gevonden, die in den sneeuwstorm om gekomen zijn. Ie Dunfermline werden veertien huizen zoo diep ingesneeuwddat de bewoners eerst den volgenden dag na veel moeite en lang graven bevryd konden worden. De //manschappen" van het //Verlossingsleger" te Barnley zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Een uur voor den aanvang van hunne gods dienstige bijeenkomstis het groote gebouw waar zij vergaderen ingestort door de groote hoeveelheid sneeuw die op het dak gehoopt lag. Op de kust zijn verscheidene vaartuigen ver gaan en een aantal menschenlevens gingen daarbij verloren. Twee broeders Riboldi, werklieden, de een te Bolton de ander te Bury, in Engeland, zijn dezer dagen op zeer romaneske wijze rijk ge worden. Hun vader te Londen bij de douane geplaatstliet bij zijnen dood drie zoons en éene dochter nadie door hunne moeder ver laten werden. De dochter werd door een Fransch- man aangenomen die haar bij zijnen dood zijn gebeele vermogen vermaakte. Vóór eenigen tijd is zij steeds ongehuwd gebleven in een kloos ter gestorven en sedert hebben in tallooze bladen advertentiën gestaanwaarbij de erfgenamen werden opgeroepentotdat eindelijk de post directeur te Farnworth de aandacht der beide broeders er op vestigde. De nalatenschap be staat in twee groote huizen te Parijs en een kapitaal in effecten te zamen eene waarde ver tegenwoordigende van 90,000 pond sterling. Het is onbekend, of de moeder nog leeft. Te Londen is weer iemandmet name J. Crunderin hechtenis genomenwegens het schrijven van brandbrieven aan den staatsminister Gladstone en den prins van Wales. Daar hij bij zijne onderteekening het volledige adres gevoegd had was het niet moeielijk den dader te ont dekken. Door den brand van het Alhambratheater te Londen zijn toch twee menschen, brandweer mannen om het leven gekomen. een met diamanten bezette snuifdoos van zijn meester ten geschenke, en mocht met dezen (den sultan) in het rijtuig plaats nemendat hem naar de Selemlik bracht. Te voren had hij Fuad door Osman bij zich laten ontbieden en, na de verzekering van diens onveranderlijke gehechtheid te hebben aangehoordhem weder in genade aangenomen. Fund nam de gelegenheid te baat om flinkweg te verklarendat hij zijne ernstige grieven tegen zekere personen in des Sultan's omgeving vol hield en dat hij die lieden voor Z. M. en* voor het rijk nog steeds van noodlottigen invloed achtte. Op het te St, Petersburg in het Winterpaleis gehouden St. George-feest heeft de keizer de gezondheid gedronken van den oudsten ridder der orde, keizer Wilhelm, en met bijzondere geest drift werd ook ditmaal deze toost begroet. 's Avonds om 8 uur reed de keizer met zijne gemalin en kinderen naar het Anitschkoff-paleis. In een gerechtszitting te St. Petersburg is door eene jonge dame uit het publiek een pistool schot op een der advocaten gelost. Bij de in hechtenisneming bleek het een meisje uit de beschaafde kiasse te zijn. Egypte wachten nieuwe moeielijkheden. De Europeesche bevolking is zeer opgewonden over de lankmoedigheid waarmede recht gesproken is over Arabi en zijne kornuiten. Had men Arabi na liet onderdrukken van den opstand vrijgelaten, weinigen zouden er zich over beklaagd hebben maar de komedie die men met hem gespeeld' heeft, stelt de gansche justitie aan de kaak Wil Engeland de Europeesche beschaving in Egypte invoeren dan moet het voor alles den eerbied voor de justitie weten te handhaven en dit heeft het niet gedaan. De rechters waren m dit proces de marionnetten der diplomatie. - De khedive heeft het ontslag van Riaz pacha aangenomen. Hij zal voorloopig vervangen worden door Nubar Pacha of door Ismael pacha Eyoubpresident der commissie van enquête in zake Arabi. (Pruisen), nabij Vaalsheeft een hotelhouder eerst zijne vrouw en daarna zich zelf door een geweerschot van het leven beroofd. Slechte verstandhouding tusschen de beide echtgenooten moet de aanleiding tot deze noodlottige daad geweest zijn. - Zondagavond is de passagierstrein van Koningsbergen naar Berlijn bij het station Schlo- bitten in een goederentrein gereden, terwijl deze op een ander spoor werd gebracht. De machinist en de stoker zijn gedood. De conducteur van den goederenwagen is zwaar en acht passagiers zijn licht gekwetst. Aangaande het jongste „complot" tc Constan- tinopel blijktdat het eigenlijk verzonnen werd door Ahmed-Vefik een met vervolging bedreigd ontrouw ambtenaar. Hij beschuldigde bij den sultan Fuad-pacha en diens collega's van hem te willen vergiftigen en daarop volgden de be kende afzettingen en arrestatien. Vefik's bedrog evenwel kwam spoedig aan 't licht toen de sultan hem sommeerde in Saïd- pacha's tegenwoordighréid zijne beschuldigingen te herhalen. Geen woord kon hij toen uitbrengen, waarop Z. M. hem met verwijtingen overlaadde' en smadelijk wegjoeg. Nu wordt Vefik verbannen en is Saïd in eer hersteld totdat Vefik terugkomt en Saïd weer eens wordt verbannen. Waalwijk, 13 December 1882. Heden avond ten 6 ure openbare vergadering van den gemeenteraadaan de orde 1. Vaststelling v-,n het kohier van den hoof delijKen omslag. 2. idem der belasting op de honden. 3. Machtiging tot verpachting van het markt en havengeld. 4. Benoeming van een lid der schoolcommissie, der teekenschoolcommissie, van het burgerlijk armbestuur en van het gasthuisbestuur. 5. Wijziging der begrooting van 1882. 6. Ingekomen stukken. )(- Bij koninklijk besluit is aan F. A. J. de Leeuw alhierop zijn verzoek eervol ontslag verleendals li- luit. bij de diensri. schutterij alhier. v Uit Nieuwkuik wordt gemeld De buitengewone riviercorrespondentie is op geheven zoodat allerwege de rust in de gemoe deren wordt hersteld. De vele maatregelen, die hier genomen zijn tot bescherming van de ge bouwen zullen echter voorloopig nog in stand blijven totdat de winter geheel voorbij is. De kerk zoowel als de meeste huizen, zijn omgeven door stevige beschuttingen van planken, rijshout of dammen tegen eventueele sterken stroom en zandstortingen. Op den Konijnenberg was reeds alles weder gereed om vluchtelingen te herbergen. Er zijn tenten en keten opgeslagen. Bijzonder wordt hier de onvermoeide plichts betrachting van den heemraad Straver geroemd die met de bewaking van den dijk alhier was belasten die dagen en nachten achtereen niet van zijn post is gewekenwelke verscheidene uren van zijne woonplaats is. Ook aan de werkzaamheid en de vele zorg van den dijkgraaf den heer P L. Honcoopwordt algemeen hulde' gebrachtdaar hij hoewel lijdende zich niet heeft ontzien telkens, waar hij zijne tegenwoor digheid noodzakelijk achtteop zijn post te zijn. Dit alles zal niet weinig bijdragen om indien weer gevaar mocht ontstaanmeer kalmte in de gemoederen te bewaren. Men meldt uit Dussen „De berichten omtrent den hoogen waterstand der Maas en de vaak overdreven geruchten van afschuivingen aan den dijk tusschen Heusden en Aalburg deden in de laatste dagen eeno her nieuwing vreezen van de tooneelen van ellende die hier en in den omtrek vóór bijna twee jaren aanschouwd werden waarom velen reeds aan stalten maakten tot berging van vee en tilbare have vooral sloeg velen aan den Dussenschen dijk de schrik om het hart, toen op den avond van 1 dezer iemand uit eene naburige gemeente eenig touwwerk bij een touwslager haalde en aan ieder, die hij ontmoette, mededeelde dat t er te Aalburg door was en men dadelijk moest gaan ruimen". Ware de berichtgever zelf met geruimd, wellicht ware de laffe aardigheid naar verdienste beloond door 't opgewonden volk toen het iets later officieele gunstige tijding vernam". 6 Eenige ingezetenen van Meeuwen hebben zich vereemgd om in 't donkerste gedeelte van

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2