Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Egypte. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN, uit, zelfs voor en na de bevalling zijner vrouw, zoodat hare ouders haar moesten verzorgen ge durende hare ziekte. Dit gaf de eerste verwijde ring. Verder verhaalt de verdediger eenige liefdeshistories van Bernays en leest tevens eenige brieven voor, die Be mays van andere vrouwen ontvangen moet hebben, die een zonderling licht op het leven van Bernays werpen. Doch dat de verhoudingen tusschen de eclilgcnooten niet zoo ondragelijk z'jn, als men zegt, bewijst de spreker uit een aantal brieven, die mevr. Bernays aan haar man geschreven heeft, tijdens haar verblijt te Creuznach en Ostende. Na eeDe pauze van ruim een uur hervat de verdediger zijn pleidooi. Hij toont den loop van zaken van de familie Peltzer aan, hoe Arraand Léon meermalen geholpen heeft, toen hij in geldverlegenheid was. Voorts volgt een schets van het karakter van Armand, waarin hij als een zacht, edelmoedig, belangeloos persoon wordt geschilderd die niet in staat is ten uitvoer te brengen, waarvan hij beschuldigd wordt. Een verhaal van de reizen van Léon wordt gedaan en rar. Picard leest een aantal brieven voor door Armand aan Léon geschreven, waarvan hij aan het slot zegtkan men denken dat Armand zooveel zorgen voor zijn broeder zou gehad heb ben, zich zooveel opofferingen voor hem zon getroost hebben, om later als belooning den moord van Bernays te verlangen Hij geeft verder eene beschrijving der zaken van Armand te Antwerpen op welke bekrompene wijze hij in de laatste jaren heeft moeten leven en zegt verder dat hij alleen te Parijs op de electrische tentoonstelling was om het licht te bestudeeren of het ook niet op de schepen zou toegepast kunnen worden. Vrijdag voortzetting van het pleidooi. In verband met het proces-Peltzer deelt de Koophandel de hoofdbcpalingen mede omtrent de uitspraak van gezworenen volgens de Belgische wet. De jury telt 12 leden beantwoordt de meerderheid ontkennend op de vragen omtrent de schuld der beschuldigden dan zijn zij vrij gesproken en worden zij onmiddelijk op vrije voeten gesteld. Staken de stemmen dan volgt eveneens vrijspraak. Verklaren zeven stemmen zich vóórvijf tegen hunne schuld, dan kunnen de voorzitter van het hof en zijne twee asses soren zich bij de minderheid of bij de meerder heid aansluiten. In het eerste geval zijn de beschuldigden vrijgesproken met 8 tegen 7 stem men in het tweede geval zijn zij schuldig ver klaard met 10 tegen 4 stemmen. Er zulleu weldra bij den postdienst een aantal vrouwen geplaatst worden. Om te beginnen zal men ze werkzaam stellen bij een afzonderlijken takbij dien der postwissels. De onderwijzersraad heeft den directeur der bijzondere school van St. Ignatius te Dijon voor drie maanden geschorstomdat hij veertien jezuïeten als onderwijzers in zijne schoolinrichting opnieuw had geplaatst. Dieutengevolge is de sohool voor drie maanden gesloten. Mevr. Cailhava heeft eene gerechtelijke vervolging ingesteld tegen den prefect der Seine, als vertegenwoordigende den staatomdat de regeeringgelijk het in het Jeurswaarders-exploot heethaar verhinderd heeft hare opgravingen in de onderaardsche gewelven van de abdij van Saint-Denis voort te zetten waartoe zij bij eene deugdelijk aangegane overeenkomst gemachtigd was. Bij den gemeenteraad te Parijs is een voorstel ingekomen om 50,000 fr. beschikbaar te stellenten eiude de deelneming der stad Parijs aan de Amsterdamsche internationale tentoonstelling te verzekeren. Daarvan zullen 5000 fr. worden bestemd voor het zenden van 10 gemachtigdenaangewzen door de vakvereenigingen. Onder ds studenten te Toulouse hebben ongeregeldheden plaats gehad naar aanleiding van een verschil tusschen hen en den burgemeester over de toegangsprijzen voor de in den Stads schouwburg te houden plechtige opening der academische lessen. Zij maakten toen die plechtigheid beginnen zou zulk een geweld dat de rectorde bur gemeester en de aanwezige raadsleden zich niet verstaanbaar konden maken en maakten later nog wat geweld in de straten waarna zij een besloten vergadering hielden. Volgens een te Madrid ingekomen bericht is het Russische schip „Constantine" bij Tarifa in aanvaring gekomen met het Fransche trans portschip Sarthewaardoor het eerste gezon ken is. Door brand is te Madrid niettegenstaande de strenge maatregelendie terstond genomen werdeneen gedeelte van het ministerie van oorlog vernield. De bilbliotheek en een gedeelte van het archief werden een prooi der vlammen. Bij het blusschen werden twintig personen ge wond. De Pall Mall Gazette is gemachtigd bekend te maken dat Gladstone de betrekking van kanselier der schatkist heeft neergdegd en dat Childers tot dien post is benoemdvoorts dat de ministerieele wijzigingen, daardoor noodzakelijk geworden in overweging zijn. Aan de Times wordt uit Durban gemeld, dat Cetewayo de voorwaarden betreffende de re organisatie van Zoeloeland heeft onderteekend. Hij zal in het begin van Januari door een Britsch oorlogschip naar Pert Durnford worden gebracht alwaar de Britsche resident hem met een militair escorte zal ontvangen om hetn naar Ulur.di te begeleiden. De strijd tusschen Mapoch en de Boeren duurt voort. Het proces tegen llealy en Davitt is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het doodvonnis van vijf der veroordeelden wegens den moord te Maamtrasna is door den Ierschen onder-koning veranderd in levenslangen dwangarbeid. Twee arbeiders Byrne en Hanlon zijn in hechtenis genomen verdacht van den moord op Cavendish en Burke. Donderdag veormiddng ten 11 ure is in het oude paleis HamptonCourt te Richmond een brand uitgebroken 'die zich aanvankelijk 'nogal gevaarlijk liet aanzien. In den namiddag echter werd men het vuur meester. De schade is niet zoo aanzienlijk als men vreesde. Alleen eenige vertrekkenbewoond door pensionnaires van het hof, zijn vernield. De crisie in den blikhandel in Wales duurt voort. Drie firma's en twee maatschappijeu staakten haar betalingen rie twee firma's met een passief elk van 150,000 pond sterling. Te Dinting Junction, bij Manchester', heeft een botsing tusschen twee spoortreinen plaats gehad die veroorzaakt werd door een dichten mist en de schade welke de weg bij den jongsten storm geleden had. Een trein naar Sheffield ondervond daardoor aanmerkelijke vertraging en een trein uit Liverpool liep in volle vaart op hem in. Daar de trein juist een bocht maakte, was de schok iets minder hevigmaar toch werden eenige wagens verbrijzeld, twee personen gedood eti verscheidene ernstig gewond. Dc Norddeutsclie Allgemeine Zeitung verneemt, dat de Engelsche regeering weldra aan de groote mogendheden voorstellen doen zal om de scheep vaart op het Suez-kanaal onder internationale bescherming te plaatsen. Zij acht het wenschelijk dat die voorstellen een gunstig onthaal vinden. Billijkheidshalve zouden ook de belangen der mogendheden die niet aan de conferenties over het Oostersche vraagstuk deelnemen maar die door hare koloniën bij de vaart door het Suez- kana 1 belang hebben behooren aanbevolen en in overweging genomen te worden. Naar het heetzouden in het bijzonder Nederland en Spanje in dit opzicht wenschen willen kenbaar makenwelke waarschijnlijk gunstig zouden worden opgenomen. In een dorpje bij Lippstadt is het volgende ontzettende geval voorgekomen, Een grondbezit ter die een aardig bedrag voor verkocht hout ontvangen had, sloot bij zijne tehuiskomst zijn ontvangst in een kast en ging daarop naar de herberg, om onder een glas bier van de ver moeienissen des daags uit te rusten, terwijl lij zijn twee zoontjes van 7 en 9 jaren thuis liet. Kort nadat de vader vertrokken was, kwam in het vertrek, waarin de twee jongens zich be vonden, met een vreeselijk gebrul en een bijl gewapend, een man binnen, wiens gezicht geheel zwart gemaakt en zelf geheel in een dierenhuid gewikkeld was. Hij vertelde de jongens dat hij de rechte duivel was en hen mede zou nemen, zoo zij niet zeiden waar hun vader het geld had geborgen. Zij wezen hem de kast aan en ver borgen zich in het aangrenzend vertrek. De jongste, wien de wijze van openmaken der kast verdacht voorkwam,, daar hij meende dat een duivel het zonder breekijzer wel zou kunnen, wees zijn broeder op het geweer huns vaders, die het onmiddellijk van den wand nam en het op den duivel afschoot, welke levenloos ter aarde stortte. Thans bleek dat het de vader zelf was, die 't noodig gevonden had zichzalven te be stelen teneinde uitstel eener betaling te verkrijgen, waarvoor het ontvangen bedrag niet voldoende was. Een bal met treurigen afloop had te Spandau plaats. Een stafofficier van een aldaar liggend garnizoen gaf een bal, waartoe een aantal officieren waren uitgenoodigd. Gedurende de cotillon, die te drie uur in den morgen plaats had, haalde een tweede luitenant eensklaps een zakpistool te voorschijn en joeg zich een kogel door het hoofd. De schrik onder het gezelschap was groot, de dames vielen in onmacht en het bal was natuurlijk ten einde. Daar de zelfmoordenaar vermogend was, en men dus de reden hiervan niet aan geldelijke oorzaken kan toeschrijven, meent men dat hier eene ongelukkige liefdes affaire in 't spel is. Op het jongst gehouden hygiënisch congres te Genève is onder andere het volgende onderwerp zeer druk besproken de zelfmoordmanie die bij de Duitsche en Oostenrijksche armee heerscht. Dit euvel heeft zich dermate uitgebreid, dat het tot de voornaamste oorzaken der sterfte in de beide legers behoort. Uit eene mededeeling voorkomende in de ,/Deutsche Heeres Zeitung", een blad dat in dit opzicht zich niet aan overdrijving zal schuldig maken, blijkt dat het aantal zelfmoorden in het Duitsche leger grooter is dan in het Oostenrijksche leger, naar evenredigheid van het sterktecijfer. Tevens wordt daarbij gevoegd, dat het getal zelfmoorden, door miiitairen in de overige Europeesche legers ge pleegd, schier geen invloed maakt op het alge meen sterftecijfer in die verschillende legers. Aan welke oorzaken dit zoo algemeen verspreide kwaad moet worden toegeschreven, dit punt wordt hier niet opgehelderd. Omtrent het beruchte Tisza-Eszlar proces wordt nu gemeld dat de opgraving van Esther Soly- mossy's lijk thans heeft plaats gehad. De des kundigen die het moeten onderzoeken hebben echter verklaarddat zijoin een beslissing te vellen de kist met alles wat zij bevat naar Pest moesten medenemen waar zij de noodigc instrumenten en materialen voor hunne onder zoekingen hebben en zij hebben thans daartoe vergunning verkregen. De bloedverwan en van Esther Solymossy blijven bij hunne verklaring, dat het lijk het hare niet is. Ook te Weenen heeft in een beestenspel een jongen de aardigheid gehad om tijdens de voorstelling„brand" te roepen. Eensklaps vlogen de 1200 personendie in de houten tent aanwezig warenop en er zouden zeker groote ongelukken te betreuren geweest zijn indien de directeur niet een daar naa~t wonend koffiehuishouder, die een flinke stem had, ver zocht had het publiek toe te spreken en mede te deelen datvhet een valsch alarm was. Behalve het flauw vallen van eenige dameshad dit ongeval geene treurige gevolgen. In het armenhuis te Weenen heeft een oproertje plaats gehad. Een gerechtsdienaar werd door messteken verwond en een ander van de trap gesmeten. De rustverstoorders bliezen de lampen uit en staken hunne stroozakken in brand en sloegen de meubels kort en klein. De brand werd spoedig gebluscht en de orde weldra door de politie hersteld. De burgemeester was in persoon daarbij tegenwoordig. Vier en dertig personen werden in hechtenis genomen. De minister'Depretis heeft met het oog op het geval van den heer Falleroni, een wetsontwerp iu gereedheid gebracht, waarbij bepaald wordt, dat een afgevaardigde, die weigert den bij de staatsregeling voorgeschreven eed af te leggen, zijn zetel in de kamer verliest. Tevens wordt bepaald, dat de eed twee maanden na de ver kiezing moet afgelegd worden, tenzij het bewijs kan worden geleverd, dat er wettige reden van verhindering was. Van de twintig millioen francs, die door den hertog van Galliera aan de Italiaansche schatkist zijn vermaakt, om besteed te worden tot verbetering van Genua's haven, zijn reeds 191/* millioen door de erfgenamen betaald. De overige 500.000 fr. zullen in het begin van het volgend jaar gestort worden. De minister van openbare werken heeft last gegeven om met de werken aan de haven ijverig voort te gaan. Men rekent, dat in 1883 een som van 3 millioen fr. er aan besteed zal worden en in de jaren 1884 tot 1891 16 millioen. In het huis van prins Ruspoli, in hel Corso te Rome, brak Maandagavond een hevige brand uit. Brandweer en militairen slaagden er in de vlammen te blusschen en er gingen geene menschenlevens bij verloren. Maar te Rome, waar branden zoo zeldzaam zijn, werd er groote opschudding door veroorzaakt. Evenals alle jaren wordt voor den keizer van Rusland weer een reisplan ontworpen. In het voorjaar zal hij een tournee door westelijk Europa doen te beginnen met een bezoek aan zijn schoonpapa den koning van Deneraarken, daarna aan koningin Victoria van Engeland en eindelijk gaat hij naar Parijs. Hetzelfde werd ook het vorige jaar voorspeld, maar wij hebben het niet zien gebeuren. Men werpt in Rusland het denkbeeld op om eene volkstelling te houden onder de joden; vermoedelijk om te zien of men nu genoeg onder hen gemoord en geplunderd heeft. Uit Cairo wordt gemeld dat de berichten uit Soudan tegenstrijdig zijn. Volgens de eene leden de Egyptenaren eene geweldige nederlaag en zou de hoofdstad van Dar-foer gecapituleerd hebben; de regeering publiceert daarentegen gunstigere berichten. Niettemin gaat zij voort troepen te zenden. 1500 man zijn zuidwaarts vertrokken. Arabi en de overige verbar.nenen hebben aanzegging gekregen zich gereed te houden om binnen tien dagen te vertrekken. Wat uit hun verbeurd verklaard vermogen hun tot onder stand zal worden verstrekt is nog niet bepaald. In geen geval zal het meer bedragen dan het noodzakelijkste, en het vermogen hunner vrouwen i3 niet verbeurd verklaard. In diplomatieke krin gen gelooft men dat de Arabi betoonde genade reeds een goeden indruk op de Arabische be volking heeft gemaakt. Volgens een telegram uit Kingston op Jamaica is de handelswijk van die stad verbrand. Het verlies wordt geschat op zes millioen p. sterling. Honderden zijn zonder dak. De banken, de ka den, het entrepot, de magazijnen zijn verwoest. Dientengevolge groot gebrek aan levensmiddelen. De brand brak uit in de werven een zeebries dreef de vlammen landwaarts. Zij verwoestten alle hoofdgebouwen waaronder de regeerings- gebouwen. De helft der stad is afgebrand, de schade enorm hoewel de eerste schatting van 30 millioen dollars vermoedelijk overdreven is. Door het springen van een stoomketel te Shawneetown in Illinois werden 8 personen ge dood en 3 zwaar gewond. WAALWIJK. Door de harmonie l'Espérance zal Zor.dag op de harraoniezaal bij A. N. Van Riel worden uitgevoerd 1. Soldatenlust, marsch, J. Werkman. 2. Potpourri de l'opérawLa grande Duchesse de Gérolstein", G. J. Biohm. 3. Potpourri Bluraenlese, Thumer. 4. Jagerslust galop, G. J. Brohm. Waalwijk, 16 December 1882. In de gisteren avond gehouden vergadering van den gemeenteraad zijn de kohieren van den hoDfdel, omslag en van de belasting op de honden vastgesteld. Verder is besloteu eene oproeping te doen voor sollicitanten naar de betrekking van havenmeester, op een bezoldiging van 7% der te innen haven- en kaaigelder.. (De haven meester kan geen vergunning hebben voor den verkoop van sterken drank in het klein). De marktgelden zullen op gewone wijze ver pacht worden. Heden avond ten 5 ure voortzetting der ver gadering. De rekening der gemeente Tilburg over 1881 bedraagt in ontvangst t 310,286.30 en in uitgaaf f 309,893.721/2- Onder de ontvangsten komt voor hoofdelijke omslag f29,657 op centen op de grond- en personeele belastingen, alsmede 4/5 van het personeel f 64.215 op brengst der gasrechten f 61.239 geldleening f125,532. Onder de uitgaven komt voorkos ten voor het aanleggen en onderhouden van openbare wegeu en werken f 125,125 exploi tatie der gasfabriek f57,643; renten en aflos sing van gddleeningen f 40,507 kosten van het onderwijs f 19,030 voor het armw. f 23.350. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de veerman ie Waspik die per telegraaf naar Breda ontboden was om met Mathijs de Bont geconfronteerd te worden, in dezen den persoon herkend dien hij op den Zondagmorgen dat de misdaad te Raamsdonk plaats hadli3eft overgezet. De Bont moet bekend hebben dat hij dien morgen daar is overgevaren. De mishandelde vrouw te Raamsdonk schijnt in zeer gevaarlijken toestand te verkeeren zoodat het ergste gevreesd wordt. Verleden Maandag avond ging de bakker D., die te Kaatsheuvel op de Zandschel en iu dien omtrek brood bezorgd had, huiswaarts, toen hij op een smal pad, aan weerszijden door heggen afgesloten, overvaller, werd door 2 kerels, waarvan de een hem vooroverwierper.de ander trachtte hem zijn ge;d af te nemen. Dit ging echter zoo gemakkelijk nietwant D. pakte den eersten aanvaller zoo geducht vastdat zijn metgezel van zijn geschreeuw op den loop gingterwijl de schreeuwer ook onmiddelijk het hazenpad koo9 toen goedvond hem los te laten. In de jongste zitting van den gemeente raad van Breda is besloten met 1 Januari a. s. den gasprijs met 1 cent per M3 te verminderen en alzoo op 8 cent te brengen. Nog altijd weet men niet waar de millioe- nenjuffrouw de kostbaarheden verstopt heeft, die zij aan den bediende van den heer Wamsteeker ontnam. Op verzoek van de rechtbank te Rot terdam had dezer dagen bij den kruier r. d. P., Prinsengr. te Arasterdam, die reeds eenmaal in zake de „millioenenjuffrouw" door de justitie gehoord was, eene huiszoeking plaats. Men vond evenwel niets wat licht kon geven in de zaak der juffrouw. Ook te Gorcum zijn eenige huiszoekingen ge daan, maar zonder resultaat. Het zoutsraokkelen aan de Belgische gren zen neemt nog altijd toe. Niet minder dan 33 zoutsmokkelaars werden door de arrondisseraents rechtbank te Breda in de afgeloapen week ver oordeeld. Door E. Schmitz, te Crefeld, werden den II October 11. twee vaten bier als vrachtgoed geexpedieerd naar Boxtel. Bij onderzoek der douanen te Gennep bleken echter de vaten spiritus te bevatten, waarom de vervoerder we gens fraude zal vervolgd worden. S. is echter onbekend en nu wordt de maatschappij als de vervoerder aangesproken. Deze heeft intusschen 50 mark uitgeloofd voor de aanwijzing van den expediteur. Bijna nooit te voren hebben de kooikers op Texel zooveel waterwild gevangen als nu sedert eenige weken. Het wild vindt in het buitenland goede afnemers, terwijl ook binnenslands goede prijzen worden besteed. De brandbriefschrijver uit den Grooten- Ypolder, van wien onlangs in dit blad melding werd gemaakt is thans in handen der justitie. Nadat hij op de door hem aangewezen plaats niet was verschenen, heeft hij later in dronken schap zich zelf verklapt. Hij had reeds eenige dagen als lar.dlooper rondgezworven, en is nu gevankelijk naar Amsierdam gebracht. Deze week werd te IJselstein door den burgemeester aangehouden een schoenmakers knecht, oud 18 jaren, als vermoedelijke dader van een in den nacht van 22 op 23 November jl. gepleegden diefstal van geld gouden voor werpen en effecten uit een tot bewoning dienend huis, door middel van buiten- ec biunenbraak. Het door tusschenkomst van deu hoofdcorom. van politie te Utrecht toegezonden signalement van een persoon, die onder het opgeren van een valschen naam eenige gouden voorwerpen te

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2