buitenland' Belgie. Frankrijk. Engeland. Italië. BINNENLAND. dezen gedwongen heeft Waalwijk te verlaten. De heer Van Es zegt dat de havenmeester de havengelden gepacht had en dat die niet verplicht was afslag te geven. De heer Van der Heijden weet dit ook wel maar de gemeente had een gedeelte voor hare rekening kunnen nemen. Spreker zou met nieuw jaar te beginnen een verlaagd tarief invoeren. De heer Zijlraans is het hiermede eens. De voorzitter oordeelt dat het eene zaak is om diep en ernstig te overwegen als het voor ste! Van den Heijden na rijp beraad, blijkt goed te zijn zal ieder er zich bij neerleggen als de raad besluit tot percentsgewijze inning dan kan het tarief elke maand gewijzigd worden. Als de raad nu bepaalt dat dit onderwerp in de laatste week dezer maand zal behandeld worden dan kan ieder zich scherpen. Spreker geloott dat iedereen overtuigd is, dat het voorste) in goede aarde gevallen is. De heer Van der Heijden wijst nog op het nadeel dat de gemeente beloopen heeft tenge volge van het hooge haventarief, bij het ver.oer van de materialen voor de spoorwegbrug in den overlaat. Na nog eenige discusie wordt besloten de havengelden te laten innfen tegen een belooning van 7% der opbrengstsollicitanten voor de betrekking van havenmeester op te roepen uit welke de raad er een zal benoemen, vervolgens worden B. en W. gemachtigd het marktgeld op de gewone wijze te verpachten. Hierna werd de vergadering wegens het ver gevorderde uur verdaagd tot Zaterdag-avond 5 uur. Bij de voortzetting warm niet tegenwoordig de heeren Timmermans Van lersel en Zijlmans. Gekozen werden tot lid der plaatselijke schoolcommissie de heer Jord. Van Calker tot lid der teekenschool-commissie Dr. Van Heijst. tot lid van het algemeen armbestuur J. A. Van Doorn tot lid van het gasthuisbestuur A. C. Zijlmans. De voorzitter deelt mede dat er is ingekomen een nota van bedenkingen ven ged. st. tegen de overdracht van een gedeelte weg in de Klooster- en Putsteeg aan het rijk; alvorens die overdracht kan geschieden moeten die gedeelten eerst aan den openbaren dienst worden onttrokken. B. en W. hebben gepubliceerd dat dit laatste zou geschieden en bedenkingan zijn daartegen niet ingekomen. B. en VY. stellen dus voor dat de raad besluite bedoelde gedeelten weg aan den openbareu dienst te onttrekken. "-Conform besloten. De voorzitter deelt mede dat de armen- en gasthuis-rekening door eene raadscommissie on derzocht en in orde bevonden, zijn waarna ze dooi den raad worden goedgekeurd. Eenige wijzigingen in de begrooting van 1882 worden goedgekeurd. Nota van ged. st. omtrent de gemeente-be grooting 1883waarop een post van f 500 voorkomt voor bestedelingen, die uit een politieair oogmerk rechtstreeks door de gemeente besteed wordenged. st. hebben bezwaar tegen dezen postmocht de gemeenteraad hem willen be houden dan moet de subsidie aan het armbe stuur met gelijke som verminderd worden. De secretaris geeft voorlezing van een concept antwoord van B. en VV. waarin, onder aanvoering van dringende redenen, ged. st. verzocht worden de begrooting goed te keuren zoo als zij ïs. Goedgekeurd. Hierna besluit de raad het salaris van den onderwijzer Jaspers met f 50 te verhoogen in te gaan op 1 Januari 1883 onder conditie dat hij het geheele jaar in functie blijft. Het salaris van de beide kweekelingen van de openb. school alhier wordt mede verhoogd en wel dat van den eenen met f 10 en dat van den andere met f 5 per maand. De voorzitter merkt op dat hij gisteren gezegd heeft dat de quaestie van het haventarief door den raad nog dit jaar zou kunnen behandeld wordengroote drukte zou dit echter kunnen beletten en zou het dan wellicht eerst in Januari kunnen geschieden. De heer Zijl mans verschijnt ter vergadering. De heer Van Heijst vraagt hoe het zit met de notulen der vorige vergadering, zijc die nog niet goedgekeurd De voorzitter antwoordt ontkennend, dit gebeurt de volgende vergadering. De heer Van Riel meer.t dat ze wel zijn goedgekeurd. De heer Van der Heijden zal voor 't oogenblik niet treden in een beoordeeliug van hetgeen de voorzitter gezegd heeftdit hoeft de raad ook niet te doen't is alleen de vraag of de notulen het gesprokene juist weergeven en dan kunnen wij die der vorige vergadering gerust goedkeuren. De voorzitter zegt dat deze bespreking hem herinnertdat er een schrijven is ingekomen van mr. Bergmannomtrent het rechtkundig adviesdit is bepaald noodig daar de gemeente anders gevaar loopt bij verstek te worden ver oordeeld. De heer Van der Heijden kan zich niet ver beelden, dat de raad zich ooit verklaard heeft tegen het inwinnen van een rechtskundig advies. De voorzitter zegt dat de heer Van der Heijden dan de notulen maar eens moet lezen. Daaruit blijkt dat de raad er toen tegen was omdat men hoopte de zaak met den polder in der minne te schikken; dit is door B. en W. ook dadelijk aan den advocaat geschreven. Da heer Van der Heijden is van oordeel dat niemand B. en W. kan beletten een rechtskundig advies in te winnendat zij hiertoe zelfs ver plicht zijn ten einde den raad te kunnen voor lichten. De voorzitter vraagt of niémand er iets tegen heeft om nti een rechtskundig advies te vragen. De heer Van der Heijden beeft er niets tegen; hij heeft echter van geloofwaardige zijde hooren zeggen dat er reeds leden waren aangewezen van ged. st. om de zaak tusschen gemeente en polder te beëindigen. Als dit zoo is dan zal de ad vocaat toch wel middel weten om buiten proce dure te blijven. De voorzitter antwoordt dat het verschillende zaken zijn de eene met den polder de andere met mevr. V n Biel. Hij gelooft dat ged. st. ook wel graag een rechtskundig advies zullen hebben ter inlichtingis dit advies hier dan kan men eerst machtiging vragen voor een pro cedure. De heer Van Riel meent dat de heer Tim mermans vroeger juist in denzelfden geest ge sproken heeft als nu de heer Van der Heijden; spreker is nooit van oordeel geweest dat de ver gadering was tegen een rechtskundig advies. De heer Van Es zegt dat men de zaak met mevr. Van Riel niet moet verwarren met die van den poldermet den polder zijn het enkel sommatiesmaar met mevr. Van Riel een dag vaarding aanvankelijk is er wel uitstel verleend, maar hoe lang De heer Van der Heijden zegtdat als mevr. Van Riel doorgaatde gemeente den polder toch wel dadelijk in vrijwaring zal roepen. De heer Van der Klokken gelooft dat de raad goed zou doen een rechtskundig advies aan te vragen. De heer Van der Heijden gelooft dat B. en W. daartoe geen machtiging noodig hebben en dat erbehalve datreeds vroeger een besluit in dien zin genomen isgeen der leden heeft iets tegen het inwinnen van een advies. De voorzitter zegt dat het zal worden aan gevraagd en sluit de vergadering. Proces Peltzer. Gedurende het eerste gedeelte van het pleidooi van Mr. Picard scheen er onder het publiek een blijkbare onrust te bestaan welke zijne afkeuring over de verdediging wilde te kennen geven. Verder zette deze advocaat zijne rede voort en wilde de reden uiteenzetten, waarom de dienstboden die in deze zaak ge tuigenis afgelegd hebben, niet geloofwaardig zijn. Vervolgens zegt hij dat Armand en Bernays met elkander in kennis gekomen zijn, nog ten tijde dat Bernays met zijne vrouw bij den heer Pecher in huis woondenen na de reis van Armand naar Buenos-Ayres. Hij wil hiermede aantoonen, dat Armand en Mevr. Bernays tot-n dus geene gelegenheid konden vinden, met elkander geheime gemeenschap te hebben hetgeen door de Wed. MarnefFe wel verklaard is. Daarna werd Bernays langzamerhand intimer met Armand. Gedurende de ongesteldheid van Armand was het niet mevr. Bernays die hem verzorgde, maar te zaïnen. Na eene noodlottige likwidatie in 1877 had Armand een kleiner huis moeten betrekken en de verdediger bekende wel dat Mevr. Bernays de nieuwe woning in orde gemaakt had maar met medewerking van andeie dames uit Antwerpen, en dat zelfs Bernays zijnjjdienst- personeel ter beschikking gesteld had. Er lag dus volgens zijne meening, geene ongeoorloofde handelwijze in. Vervolgens werden de reizen van Mevr. Bernays naar Spa en Creuznach besproken en ook in de bezoekendie Armand bij Mevr. Betnays, in deze plaatsen aflegde w il spreker niets ongeoorloofds zien. Het i? Bernays zelf, die het bezoek van Armand, terwijl zij te Creuznach logeerde aan zijne vrouw aankondigt. Vervolgens geeft de advocaat eene lezing van een brief van dr. Cubosch den echtgenoot van Marie Pfisteraan Bernays gerichtwaarin hij hem aanraadt zijne vrouw te laten begaan om haar te spoediger van echtbreuk te kunnen beschuldigenopdat hij tot een echtscheiding kan geraken. Welk eene zedelijkheid? zeide de verdediger, Voorts wordt het gedrag der dienst boden besproken en in welke betrekking zij tot Bernays gestaan hebben. Vooral de dienstboden Julie Raskart en de MarnefFe worden duchtig de les gelezen. Armand moet eens aan een vriend verteld hebben dat hij nooit hertrouwen zou terwille van zijn dochtertjewaaraan hij zeer gehecht isen toen de advocaat eenige brieven wilde voorlezendoor dit kind aan haar vader ge schreven fluisterde Armand zijn advocaat iets in het oorwaarop hij met een bewogen stem zeidedat de beschuldigde niet wenschtedat de brieven van zijn kind bij het dossier van den moord gevoegd zouden worden. Na nog verder de handelingen der dienstboden besproken te hebben, hoe zij blijkbaar een complot gevormd hebben om mevrouw Bernays hinder lijke lagen te leggen en op welke wijze Amelie Pfister uit haar dienst ontslagen iseindigt de spreker voor dien dag zijne redevoering, die Zaterdag werd voortgezet. In de pleitrede die mr. Picard Zaterdagmorgen voortzettetrad hij nogmaals in verschillende herhalingen betreffende de handelingen der dienstboden vooral de brieven van de gezusters Pfister uit Zwitserland werden allen voorgelezen, waaruit pleiter aantoondedat de verschillende verklaringen dezer getuigen dikwijls niet over eenstemden. Hij beweerde dat zij het werktuig van Julie Raskart geweest waren, die geen ander doel had dan de echtscheiding te bevorderen en later de plaats van mevr. Bernays in fee nemen. Daarop behandelde spreker nogmaals de aanlei ding der tusschenkomst vau den heei de Longé, en waarom een modus vivendi hiervan het gevolg geweest is. Voorts zeide sprekerdat de verhouding tus schen de heer en mevr. Bernays in de laalste maanden vóór den moord niet zoo ondragelijk was als men wel beweerd heeften zelfs komt in die dagen het dochtertje van Armand nog bij Bernays aan huis. Ten slotte komt spreker hierop neder dai alle beschuldigingen die men Arrfiand ten laste legtonbewezen en verdicht sels zijn. En eindelijk gaat pleiter den loop der zaken nog eens in 't kort na en zegt dat er geene andere bewijzen dan het toevallig samen^jn vaa Léon en Armand te Parijs. Alleen hierop is de geheele beschuldiging gebaseerd. Dit was de pleitrededie voor Armand is gehouden. Maandag is het woord aan mr. Robertdie de verdediging van Léon op zich heeft genomen. Grévy onderteckende Vrijdag het ontwerp besluitwaarbij f225,000 wordt toegestaan voor Franhrijks deelneming aan de tentoonstelling te Amsterdam. Zjndag namiddag ten 3 ure heeft er in de patronenfabriek op Mont Valérien eene ontplof fing plaats gehad. Men verzekert dat er 30 werklieden zwaar gekwetst zijn. Dc oorzaak der ontploffing is nog niet bekend. In de Rue de Richelieu te Parijs heeft een diamantenkoopman Rapoport, zijn achttienjarige dochter en daarna zicbzelven gedood. De buren, die op het hulpgeroep kwamen toeschieten vonden in eene kamer het meisje liggen, badend in haar bloed met een dolk naast zich en in een aangrenzend vertrek haren vadermet een pistool in de handen het hoofd door een kogel doorboord. Op den schoorsteenmantel vond men een brief aan de po'itie en een anderen aan een lsraelietisch liefdadigheidsgenootschap met verzoek voor de begrafenis te zorgen. De aanleiding tot de misdaad is niet met zekerheid bekend doch men vermoedt dat die te zoeken is in een liefdesbetrekking van het meisje met een mandie haar bedrogen en verlaten had. Een verschrikkelijke gebeuitenis heeft „e Maine in Frankrijk, plaatsgehad. Een. ingezetene, vader van 6 kinderen ging den 7den dezer bij een barbier in om zich le laten scheren. Hij ging zitten werd ingezeept en bij het scheren gaf ae barbier hem met geweld zulk een snede in den hals dat hij oogenblikkelijk een lijk was. Op het hulpgeschrei van de zusters van den barbierdie bij dit moordtooneel tegenwoordig warei, kwamen de buren toeloopen die den moordenaar bonden en aan de poütie overlever den. Bij onderzoek bleekdat de barbier eens klaps waanzinnig geworden was. Zaterdag werd op Windsoronder voorzitter schap van koningin Victoria eene vergadering van den Privy Council gehouden waarin lord Derby definitief is benoemd tot minister van koloniënlord Kimberlev tot minister voor Indiëde markies van Hartington tot minister van oorlog en de heer Ckilders tot kanselier van de schatkist. De heer Charles Dilke, tegen wien de koningin om begrijpelijke redenen hij was indertijd een vurig bestrijder van hare hooge civiele lijst enz. enz. zeker vooroordeel heeftschijnt ook wel lid van het kabinet te zullen wordenmaar eerst over eenige dagen Zaterdag is te Galway (Ierland) aan de drie moordenaars der familie Joycedie niet als de overige vijf gratie hadden ontvangen, het doodvonnis voltrokken. Een hunner betuigde tot op het laatste van niets te weten en worstelde met den beul toen deze hem den strop om den hals wierp. Twee negentienjarige jongelieden die een vrouw op den openbaren weg aangevallen be roofd en mishandeld haddenzijn dezer dagen door een der Londensche rechtbanken tot vijftien jaren dwangarbeid veroordeeld en een hunner nog daarenboven tot dertig slagen met de be ruchte Cat o'oine tails. Als een waarschuwend voorbeeld deelen Engelsche. bladeti mededat dezer dagen de bestuurder van het werkhuis te Carrick on Shannon en zijn vrouw dood in hun slaapkamer gevonden zijn waar zij, naar gebleken is, stikten ten gevolge van slechte luchtverversching. Veronanauwelijks van het water bevrijd werd voor eenige dagen weer gedeeltelijk over stroomd maar nu door bier in plaats van door water. Door twee stratenVia S. Carlo en Via Madonna del Terraglio, golfde het smakelijke vochten het was grappig om te zienhoe velen, met emmers en kommen gewapend, er zooveel mogelijk van trachtten op te vangen. De eigenaar van de bierbrouwerij was niet in staat het komische van het geval op te merken, want de schadedie hij er door leed, was vrij aanzienlijk. Een kolossale bakwaarin zeven en een halve ton bier gegoten waren had den bodem verloren en den^kostbaren inhoud wijd en zijd verspreid. Milaan heeft onlangsna een hevigen sneeuwstorm veel last gehad van de telephoon- draden die door het gewicht der sneeuw ge broken waren. De loshangende draden sloegen de voorbijgangers in het gezicht en belemmerden soms het verkeer, waar zij zich om lantaarnpalen of de wielen van rijtuigen heenslingerden. Het duurde een dag of vier eer de schade hersteld wasen de telephoondienst hervat kon worden. De Etna iedt tegenwoordig aan de be volking van Catania een grootsch schouwspel aan. De kegel van den berg is namenlijk in een vuurkolom gehulddie uit den krater in schuine richting zich bijna 20 M. hoog verheft De uitbarsting is echter niet voortdurend, maar slechts bij tusschenpoozen. Nu en dan verschijnt een machtige wolk van zwaveldampen die dan plotseliug weer door lavagloed vervangen wordt. Het indrukwekkend toóneel wisselt elk oogenblik af. Daarbij wordt voortdurend een onderaardsch gerommel gehoord. Alles voorspelt een naderende groote uitbarsting. Ook de Stromboli is in volle werking, de Vesuvius houdt zich daarentegen zeer rustig. W' Waalwijk, 20 December 1882. /©°or het hooge water is in de ooster haven kade, achter de Hooigracht, een gat gespoeld van ongeveer 30 meter lengte. Tengevolge van het zand dat door die opening in de haven gespoeld is wordt de scheepvaart zeer belem merd Maandag konden de schepen bij gewonen vloed niet binnen komen goodai er 3 moesten blijven liggen. Dinsdag was het niet beter en bleven er weer 4 achter in de haven. Naar het zich laat aanzien zal het heden niet beter zijn. Het voorste gedeele der havenkade tot aan de Hooigracht waar dezen zomer eene houten beschoeiing is aangebracht, heeft zich goed gehouden. Gisteren werd van hier naar het huis van arrest te 's Bosch overgebracht zekere P. A. de G. te Waspik die zich daar voor eenigen tijd als horlogemaker had gevestigd. Ofschoon de ingezetenen gewaarschuwd waren hem geen ver trouwen te schenkenheeft hij toch middel geionden om horlogien en andere voorwerpen in handen te krijgen eD die te verduisteren, hij was door den brigadecommandant alhier wegens misbruik van vertrouwen aangehouden. Maandag namiddag is onder Waspik een jonkman in een van d*n weg afgelegen weiland dood gevonden door een jager. Het lijk i3 herkend voor een persoon van Kaatsheuvel, oud 24 jaren. Den vorigen dag hadden eenige'jon gelieden van Kaatsheuvel aldaar goeden sier gemaakten het is nu meer dan waarschijnlijk dat de bedoelde jongeling te veel aan Bacchus heeft geofferd en bij het naar huis gaan van den weg is gedwaald en zoo van koude is omge komen sporen van geweld waren aan het Tijk niei te bespeuren. t mr- «L B. A. J. M. Verheijen te 's Hertogenbosch inspecteur van het lager on derwijs in NoordbrabantLimburg en Gelder land mocht Zaterdag den dag herdenken waarop hij 25 jaren geleden door Z. M. den koning tot die gewichtige betrekking geroepen werd. Talrijk wareD de blijken van hoogachting en belangstelling en kostbaar de geschenken die de geachte jubilaris bij die gelegenheid van vele zijden heeft ondervonden en ontvangen. Het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs uit de eerste kamer, over het ont werp tot verlegging van de uilmonding van de Maas, ziet het licht. Met het oog op den exceptioneelen toestandwaarin Noordbrabant" verkeert en de steeds terugkeerende overstroo mingen, waaronder een groot deel van dit gewest gebukt gaat, was men vrij algemeen bereid zijne medewerking te verleener.tot het aanbrengen van afdoende verbetering. Over de vraagof zoodanige verbetering van dit ontwerp is' tc wachien, en of het in den tegenwoordigen finan- cicelen toestand geraden is op die wijze en in die mate hulp te verleenen als wordt voorge steld heerschte verschil van gevoelen. Volgens den een vorderde het rijksbelang de voorgenomen werken deze werken toch passen in het alge meen e sedert 30 jaren gevolgde plan tot nor maliseering van onze groote rivieren tot ver betering van den afvoer van water en ijs. Zonder eene verbetering op .groote schaal, waardoor aan de Maas eene nieuwe uitmonding wordt gegeven op den Amerin plaats van de hoogst gebrekkige uitmonding bij Woudrichem is geen verlaging van het Maaspeil te wachten. Volgens anderen is het in onzen tegen woordigen alles behalven gunstigen financieelen toestand ongeraden ook ten behoeve van overigens wen- schelijke en nuttige werken groote offers van de schatkist te vergen. Sommigen oordeelden dat de regeering ten onrechte was afgeweken van de vroegere steeds omhelsde zienswijze, dat de kosten van waterafvoer en waterkeering in de eerste plaats zaken zijn van provinciaal belang Noordbrabantzeide men, heeft het zich zeiven te wijten, dat het nu in zulk een treurio-en toestand verkeert. Waren tijdig de Maasdijken versterkt en verhoogd, dan bad men de Noord- brabantsche overlaten kunnen sluiten en voor het water der kleine rivieren een uitweg naar den Amer kunnen maken, waardoor dit ontwerp onnoodig zou zijn geweest. Ook nu nog achtte men het beter datal ware het dan ook met aanzienlijke subsidie van het rijk, deze weg werd gevolgd, waardoor met meer spoed en zekerheid en met minder opofferingen hetzelfde doel kan bereikt worden. De voorstanders van het ont werp waren van gevoelen, dat de zaak op zich- zelve nuttig en noodig is en dat de uitvoer baarheid en het welslagen der ontworpen plannen boven allen twijfel is verheven. Velen hadden bezwaar tegen de samenkoppeling van Bijks-en provinciaal belang in dit ontwerp. Ook vroeg men of het oorspronkelijbe ontwerp door de daarin gebrachte wijzigingen, zijn primitief karakter niet heeft verloren. Vrij algemeen werd de houding van den minister in deze zoo belangrijke zaak zeer weifelend gevonden, Wij ders deed men vele vragen omtrent de wijze van uitvoering van het werk en de berekening der kosten. De bekendheid met de fi^anciëelc

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2