Frankrijk. Spanje. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Egypte. Amerika. ~BINNEN LAND. 1. Abendlied Abt. Wacht u voor de zwarte bench dezen sredwonfren heeft Wnalwiilc te verlaten schreeuwtAhoeAhoe 1 Het is eene woeste huiveringwekkende scène, die de kareu doet te berge rijzen. Nadat met de grootste moeite de stilte her steld was, diende rar. Picard eene klacht-in wegens onregelmatigheden. Er moet een getuige zijn gehoord zonder beëedigingen er waren eens getuigen in de zaal die er niet mochten zijn. Het hof verwijdert zich om over het vonnis te beraadslagen. Een kwartier verloopt in dood- sche stilte. Léon blijft zich zelf gelijk, doch Armand heeft een lijkkleur en snakt naar lucht. Het is of die man op eens twiogtig jaar ouder is geworden. De verdediging laat hem terstond het verzoek om cassatie te teekenen. Het volk lacht en tiert niet meer, maar het gejuich daar buiten dringt in de gerechtszaal door, in dit alles was eene stuiter.de barbaarschheid. Het hof keert in de zaal terug, verwerpt de excepties door de verdediging opgeworpen en veroordeelt Léon en Armand tot de straffe des doods, te Brussel ondergaan. De veroordeelden worden weggevoerd. Armand kan nauwelijks op zijn beenen staan. Buiten waren sterke militaire maatregelen genomen om het volk in dwang te houden en den gevangen wagen te beschermen. Wie in het paleis van justitie was werd opgesloten gehouden totdat de wagen op weg naar de gevangenis was. Er heerscht eene geweldige agitatie in de stad. Het vonnis valt in den volksgeest. Het is verschrihkelijk het te moeten zeggen maar het volk is 'n vreugde en laat zijn „leve de justitie" alierwege hooren. Door den hoogen raad van openbaar onderwijs is besloten dat voortaan voor lager en hooger onderwijs diploma's zullen worden uitgereikt. Voorts bepaalde de raad, dat geestelijker» geen lid zullen mogen wezeu der exami r.-commissie en dat op de normaalscholen de aalmoezeniers zullen worden afgeschaft. Bontoux en Feder van de Union générale, zijn tot vijf jaar gevangenisstraf3000 fr. boete en in de kosten van het geding veroordeeld. Zij zijn schuldig bevonden aan valsche verklaringen in de algemeene vergaderingenralschheid in de rekeningen door verdichte posten te boeken; voorts aan beursspeculatiën met geheime fondsen en eindelijk aan het maken van fictieve koersen ter beurze, ten einde op bedriegtlijke wijze schuldbri ven te plaatsen. De lessen aan de rechtsgeleerde faculteit der hoogeschool te Toulouse zijn door de her haalde rustverstoringen der studenten die het gemunt hadden op den hoogleeraar en maire Huegeschorst. Prins Krapotkine is gearresteerd ten gevolge der ontdekking van belangrijke papieren bij de huiszoekingwaaruit zijn deelneming aan de Fransche anarchistische beweging blijkt. Hij zal te Lyon voor de correctioneele rechtbank in de eerste helft van Januari verschijnen onder beschuldiging van de deelneming aan een samen spanning van Franschen en vreemdelingen tot omverwerping der maatschappelijke orde en tot vorming eenei anarchistische vereenigiug in Frankrijk. De Parijsche jonge dames beginnen tegenwoordig met vederen versierde kleedjes te dragen. Pikante brunettes loopen in een „ka- narievogelcostuum" blondines in lichtblauwe vederen als „blauwe zwanen dames die zich wat stemmiger willen kleeden dragen een grijs „houtduiven"-costuum meisjes in den eersten bloei der jeugd tooien zich biet het „witte duiven" toilet enz. Een andere mode is' de liefhebberij voor oude munten die tot medaillons armbanden, doek spelden enz. verwerkt worden. De monogrammen op het postpapier worden zoo geschiktdat zij een munt nabootsen, die de naamletters, het wapen of het lievelings devies van den eigenaar wertoont. De prins en prinses van Walesde koningin van Spanje en Grootvorst Wladimir van Rusland namen reeds de laatstgenoemde mode aan. De ontploffing in het fort op den Mont Valerien bij Parijs had plaats in een houten bijgebouw, waar vijf en twintig vrouwen onder toezicht van een opzichter bezig waren met het ledigen van oude patronen. Een harer ging daarbij wat onvoorzichtig te werk waardoor een patroon ontplofte, zij wierp die in haar eersten schrik weg en in hetzelfde oogenblik ontploften de andere patronen, waarvan de vrouwen omringd waren. Toen de soldaten van het fort te hulp kwamen toesnellen, vonden zij de arme vrouwen met brandende kleeren op de grond liggen of radeloos rondloopen en het houten gebouw in brand. Natuurlijk deed men alles, om de ongelukkigen bijna allen huismoeders, te redden. Maar de vrouwen waren allen vreeselijk gewond. Reeds 10 zijn onder hevige pijnen in de gasthuizen Beaujon en Neckerwaarheen zij vervoerd werden overleden en de meeste anderen ver- keeren ook in levensgevaar. De opzichter ligt mede in een hopeloozen toestand evenals een 17jarig jonkman die bij het werk behulpzaam w&s» De brand werd spoedig gebluscht en het gebouw is slechts voor een gedeelte vernield. Het ongeluk heeft een diepen indruk gemaakt. Allen hoog- en laaggeplaatseu beijveren zich om voor de slachtoffers te doen wat zij kunnen. De dooden worden op staatskosten begraven. Te ]e Puydepartement Opper Loireis den 18en dezer 's ochtends brand ontstaan in het benedengedeelte van een huis met verschei- I WAAKr*» i fo» J—-- Ji 1 dene verdiepingenwaarin acht huisgezinnen woonden. Er werd wel dadelijk alarm geslagen, maar het duurde lang eei er hulp kwam, ten gevolge van de slechte inrichting der brandweer, zoodat de brandspuitgasten heel ver moesten loopen om de sleutels te halen van de brand spuithuisjes. Daarbij kwam dat het door de nauwte der straat („steeg" mag men wel zeggen, de buren aan beide zijden toch zijn slechts drie meter van elkaar verwijderd) moeilijk viel hulp te bieden. Men begrijpt dat onder die omstan digheden de vlammen met verbazende snelheid om zich heen grepen* Toen verscheidene boven bewoners langs ds trap ontkomen waren, stortte deze in. De overige bewoners zagen zich nu eiken uitweg afgesneden. Negen lijken zijn verkoold van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Een meisje stortte zich van de vierde verdieping naar beneden waar een matras uit gespreid was. Men bracht haar in zwijm naar het ziekenhuis. Als door een wonder heeft zij slechts eene kleine kwetsuur aan deu voet be komen. De Spaansche bisschoppen ontvingen eene belangrijke pauselijke encyclica waarin Z. H. het veroordeelt dat sommigen de kerk willen binden aan eenige staatkundige partij, welke dan ook. De kerk toch beweegt zich in hooger sfeer dan waar de menschelijke hartstochten woeden, en veroordeelt geenerlei partijmits ze slechts godsdienst en gerechtigheid eerbiedige. v De keizer van Duitschland neemt zoozeer in beterschap toedat hij weer kan uitrijden en bezoeken ontvangen. In de mijn Hardenbergbij Dortmund, is Donderdagmorgen de mand waarin de werk lieden neergelaten worden door het breken van het touw naar beneden gestort. Twintig mannen kwamen daardoor om het leven. Voor de rechtbank te Limburg (Nassau) stond dezer dagen een woekeraar uit Frohusdorf terecht die door bedreigingen en slinkache streken een klein bedrag dat hij aan een jongen boer had geleend tot een vrij aanzienlijke som wist op te drijven. De boer leende 15 mark van hem en moest daarvoor een wissel teeken var. 27 mark. Toen de betaaldag gekomen was en de arme boer zijn schuld niet kon afdoen liet de woekeraar hem een hooger wissel teekenenen dat ging zoo voortop eiken vervaldag, totdat de geldschieter negen wissels in zijn bezit had, tot een gezamenlijk bedrag van 2520 mark. De beschuldigde beweerdedat de boer wer kelijk die sommen ontvangen hadmaar het tegendeel bleek en de woekeraar werd veroor deeld tot 3Va jaar gevangenisstrafverlies van burgerschapsrechten voor 5 jaar en in de kosten. Blijkens berichten nit Triest is Oberbank, de jongman die bij 's keizers bezoek aldaar bommen in de straat heeft geworpen, ten gevolge waarvan twee personen gedood werden en die verdacht werd den keizer te hebben willer» dooden, deze week opgehangen. Hij onderging zijue straf niet alleen zonder eenige aandoening te laten blijken maar hij rookte zelf sigaretten terwijl hij naar het schavot gebracht werden hij zag het pu bliek lacheud onder de oogen. Hij weigerde geestelijke hulp. Volgens den Weener berichtgever van „Daily News", heeft keizer Frans Jozef een brief aan den paus gezonden waarin hij zijn aanstaande bezoek aan Rome aankondigt. Z. M. zou een poging willen doen, om eene verzoening lusschen het Vaticaan en het Quirinaal te bewerken. In den spoortrein van Rome naar Napels zijn twee heeren in een coupé eerste klasse door twee andere net gekleede passagiers aangevallen, beroofd en ernstig gewond. De beide roovers sprongen uit den trein toen die zachter begon te rijden, en maakten ziek spoorloos uit de voeten. Naar de Golos verzekert, heeft de senaat, op verzoek der Israëlitische eigenaars van apotheken het besluit ingetrokken indertijd nog onder Ignatieff uitgevaardigd, en krachtens hetwelk aan joden verboden werd apotheken te bezitten of te besturen, buiten die deelen van het rijk, waar aan de joden het verblijf vergund is. Arabi en zijne helpers gaan op ln Kerstdag naar Ceylon, waarheen zij zijn verbannen. Ieder krijgt een maandgeld van f 360, zoodat in elk geval niet gezegd kan worden dat men hun een weelderige toekomst schept. Maandag woedde een geweldige orkaan over Newfoundland, waarbij vijftien schepen en vele visscherspinkeu verongelukten. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen zullen Zondag iu de zaal Musis Sacrum de volgende stukken worden gezongen: I TT - 2. Hymne De Vliegb. 4. Slotkoor uit de Cantate Van Bree. CAPELLE. Donderdag 28 December a. s. uitvoering door de rederijkerskamer „Vriendentrouw" van lo Naar Parijs en 2o Eene raadsverga dering te Koekamp. Waalwijk, 23 December 1882. Uithoofde van de invallende feestdagen zal het volgend nummer Donderdag avond verschijnen. ^yDe Waalwijksche boot, van kier op Am sterdam en Rotterdam varende, is in het Hollandsch Diepter hoogte van Moerdijk, op de terugreis met volle lading gezonken de bemanning is gered. Men wil dat de boot door opvaring een lek zou hebben ge kregen. Men is druk bezig de lading te lichten. Reeds een gedeelte is hier aange bracht. Heden morgen, ruim negen ure, brak een hevige brand uit op den zolder van het huis van mej. de wed. Brok alhier, bewoond door haar en den schilder Madiol. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat onmiddellijk na de ontdekking het. geheele gebouw van voor tot achter in lichtelaaie vlam stond; zonder twijfel brachten de aanwezige verf stoffen en vernissen hiertoe veel bij. De brandweer van Waalwijk en Besoijen was spoedig ter plaatse, maar moest zich bepalen om het huis van de wed. Trommels, vlak naast het brandende gelegen en met riet gedekt, te behouden. Verschillende keeren had het dak aan de binnenzijde reeds vuur gevat, maar door de vereenigde werking van brandweer en vrijwilligers mocht het geluk ken het pand te behouden. Het huis van mej. Brok is totaal af— en uitgebrand. Om mogelijke ongelukken te voorkomen zijn de murenzooveel noudig omver gehaald. Huis en inboedels waren verzekerd. Oor zaak onbekend. Ten behoeve van het corps mariniers is aan het Departement van Marine aanbesteed de levering van verschillende uitrustingsbenoo- digheden als No. 1. chevrongalon enz., minste inschrijvers de firma W. J. van Heinsbergen te 's Hage voor f 2860. No. 2. schakot kokarden enz., minste inschrijvers d heeren P. Mansveld en Zn. te 'sHagevoor f 1162.50. No 3. Anker- kcoopen enz., minste inschrijvers de heeren Paree en Zonen, te Utrecht, voor f800. No 4. Trotn- vellen enz., minste inschrijver de heer F. M. van Grinsven, te 's Bosch, voor f 559. No 5. Stropdassen enz., minste inschrijver de heer F. Pauwels, te 'sHage, voor f379. No 6. Haar kammen enz., minste inschrijver de heer H. Nyman, te 's Bosch, voor f584. No 7. Koppels met slot enz., minste inschrijver de heer F. Pau wels te 's Hagetó' voor f 186.30 en No 8. Over trekken van mBrassen enz. eenige inschrijver de heer A. Van belandt, te Eindhoven, die geen totaalprijs had opgegeven. De heer A. C. Willemse, directeur van het post- en telegraafkantoor te Dongen, is, met 1 Februari a. s. verplaatst naar Naarden. Te Dongen is benoemd de heer A. Sassen thans te Klundert. Door den gemeenteraad te 's Bosch zijn gekozen tot weihouder de beer R. A. Van de Ven, tot lid van het college van regenten over de Godshuizen en de algemeene armen de beer A. B. Van der Steen, en tot lid van het college van regenten over het R. K. armen weeshuis de heer jhr. mr. J. M. H. J. De Grez. De heer Van de Ven werd tevens gekozen tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Onder de ingekomen stukken kwamen voor een adres van den heer Leon Vermeulen en een van den heer J. Van de Mortel, waarbij beiden ontslag namen als leden van het college van regenten over de godshuizen. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school aan het Oosteiud te Oosterhout is be noemd de heer J. M. Van Heijst, onderwijzer te Tilburg. Naar wij vernemen bestaat hel voornemen, om het gedeelte tramweg van 's Bosch naar Veghel in de maand Ja .uari e. k. iu exploitatie te brengen. De lijn is nagenoeg gereedeerst daags zullen proefritten worden g« houden en de noodige knnstwerken worden gek»urd en opge nomen. Ook het gedeelte der lijn van Veghel naar Helmond nadert hare voltooiing, zoodat ook eerlang de exploitatie daarvan kan worden verwacht. la eene deze week gehouden vergadering van aandeelhouders der Zuiderstoomtramweg- maa'schappij is tot directeur benoemd de heer Loder, geëmploieeide bij den staatsspoorweg. Den heer J. H. Van Reigersberg-Versluijs werd eervol ontslag als directeur verleend. Tot commissarissen werden gekozen de heeren Michels uit Brussel en de aftredende directeur, de heer Vers uijs. Een treurig ongeval had Dinsdagmorgen te 7 uren te Vlaardingen plaats. Het Engelsche schip „Olive Branch" dat in de haven aldaar gelost had, ging vertrekken. Een matroos bracht met de boot een tros van den wal om te >v halen. Hij sprong op den waldoch >"e»'loor zijn eveuwicht en greep naar een vat, ai op den kant van de wal stond. Daar dit vat echter leeg was, werd het medegesleept en de i:.':roos viel in de haven, waarin hij onmiddellijk weg zjnk. Hoewel hij spoedig opgehaald werd, bleek het dat hij reeds had opgehouden te levei.. De ongelukkige was slechts 29 jaren oud. Dr. L. Bleekrodeuit 's Hage he-eft te Rotterdam een openbare voordracht over het elcctrischc glocilampcustelsel gehouden. Hij verklaarde, dit niet te doen als belanghebbende bij de eene of andere maatschappij, raas alleen als voorstar der van kennis in eene zaak van publir-k belang. Wel had de haagschr maat schappij voor electriciteit en metallurgie hem voor dezen avond, evenals onlangs voo? eene dergelijke bijeenkomst te 'sHage, hare hulp verieend met apparaten ter zijner beschikking ie stelten maar dit nam niet weg dat zijne komst alleen ten doel had het houden kundige voordracht. Hij deed o »k 'liet om jegens de gasfabrieken eenige riijkh. »d te kunnen debiteeren nog veel min. r om in de Rotterdamsehe gasquaestie een oordeel te spreken. Hij kwam uitsluitend om feite,, mede te deelen en aan ieder over te laten daaruit gevolgtrekkingen af te leiden. Met dat a' iv.-c.hi hij zich hierbij niet onthouden van eene - lijking tusschen het gas- en het electrische iichï. En dan zag men, dat gaslicht flikkkert doe; den luchtstroom dien het zelf voortbrengtiaï het de temperatuur verhoogt, gassen doet wer ken die nadeelig zijn voor de ademhaling, bloe men en verguldsels enz. bederftde kleuren n tinten der voorwerpen voor het oog dor" ver loren gaan, brandgevaar te weeg brengt, en m de steden een nadeeligen invloed op de boomen heeft. Daarentegen is het electrische gloeilicht rustig en regelmatigbij alle regen en wi id gloeit het gelijktijdig voort, het bederft de at- mospheer nietgeeft geen brandgevaardoet geer. afbreuk aan de kleuren en tinten en wordt veel gemakkelijker ontstokendaar men door een enkelen druk plotseling eene menigte lichten in vollen glans doet schijnen en ze op dezelfde eenvoudige wijze allen te gelijk kan uitdoven. Bij deze laatste opmerking drukte de spreker op een knop en eensklaps prijkte de zaal die op dat oogenblik siechts met een zeer flauw en schemerglans was bedeeld in den vollen gloed van het electrisch licht van twee kronen. Jatf- mer slechts dat er aanvankelijk iets ha|> het licht toch was niet constant. Dit lag aan de drijfkracht. Deze werd verkregen door le stoommachine in de brouwerij, op ruim 159 meter van het lokaal gelegen en nu bleek net, dat de drijfriemen van dat werktuighoe goed ook voor het brouwerij werkechter niet Volde den voor deze verlichting. Later in den avond ging het evenwel veel beter. Vervolgens ver toonde de spreker ook electrische bureau- en tafellampen de Swan-lamp voor mijnen, en de duikerlamp, die onder water een licht ter sterkte van 50 kaarsen geeft. Hij gaf van al die ver schillende constructiën eene breedvoerige be schrijving, toegelicht door middel van projectie»;, met aanwijzing van het kenmerkend onderscheid tussehen de stelsels van Edison, Swan en Maxim; al hetwelk hijgelijk hij zelf deed opmerken eenige maanden geleden hier bij het Bataafsch genootschap had behandeld waarvan toen een breedvoerig verslag in ons blad is gegeven, 'voor 't overige wenschte hij inzonderheid nog te doen uitkomen dat er geen sprake moest zijn var» een eigenlijken strijd tusschen gasfabriek en electrivch lichtwant a! heefi dit laatste eene toekomstzijns inziens behoeft men daarom nog nog Diet aan te nemen dat het gas zal ten onder gaan. Dat het gaslicht vooralsnog goedkoop»;/ islag ook hieraan dat het sinds jaren is ge vestigd terwijl het electrisch licht pas in zijne eerete wording is. (N. R. Cf.) In bet Nieuwsblad voor Nederland*che Leerlooierijen en aanverwante vakken lezer wij het volgende Sedert eenigen tijd komen er in het van Ravesteijn, en misschien ook wel.-ns een legio brieven en briefkaarten rffers leder en schoenwerk te vragen meeprdec zij uit Delfshaven, Rotterdam of da%ew Bovengenoemde bende is zoo kw!wlJ^e hare aanvragen, en er zoo op uit prooi machtig te worden, dat zij hare e z richt zelfs aan arme, eenvoudige schoep kersknechts. jHj Schrijver dezes ontving er dezer f verschillende van zijne werklieden tersh en heeft toen eens eenige informaties oj.g de aanvragers ingewonnen. Uit de or.»®' gen inlichtingen blijkt dat zij wo ien gelegen buurtengeen leer- of schoenwi hebben er» niet het allerminste vertroi -• verdienen. Looiers en schoenmakers van Noordbnb&nt past dus op uwe beurzen, waarop het gec iswant loopt ge per ongeluk in Ag fuik, ge kunt zeker zijn geen geld te oitvanger. voor uw goed, dat onmiddellijk naMnko nsv zelfs ver beneden de waarde var de hand gedaan wordt. Houdt u dus voor gewaarsch^d en wee t voorzichtig. Een adspirant-commies bijJe Hollandsche spoorwegmaatschappij op een tr*tem®n* van 0 'smaauds, was Zondag 10 Dcc. jl. aan hst centraal-station te Am-derd® "eIas,t ™e' in ontvangstname van besteden, s Avond* omstreeks half tien uur had IJ ruim 3?° ontrai

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2