STOOMBOOT „Stad Tilburg." AARDAPPEL Ei, Een net onderhouden INBOEDEL, fl 1000. EKSTEROOfiEmCTlR, SEIJII EN SIMfiPILLEN Waalwijk alleen bij J, Kuiten. De Notaris A. J.RANT, WANDGEDIERTEN, zonden stukken. 1 ff' Bekendmaking. Burgerlijke Stand Handelsbericht en. M I) V E RTEN TI tëJV.? A. J. Bink. ONTVANGEN: publiek verkoopen Finale Uitroeiing NATIONALE MILITIE. Bij akteverleden voor den ondergetee- kenden Notarisden 18n December jl., is ONTBONDENde vennootschap onder de firma RTJBBENS Ciegevestigd binnen deze gemeenteaangegaan bij akte voor Notaris RANT alhier den 6 Augustus 1875 (welker ontbinding bij deze akte was be paald op ultimo Mei 1894) tusschen de Heeren C. H. DE GREEFFB. HEN DRIKS en A. J. RUBBENS en voortgezet met de weduwe van laatstgenoemde. Door de invallende feestdagen vervallen de diensten van 25 tot 28 dezer en vaart de boot weder den 29 dezer van Rotterdam, volgens dienstbriefjes. Op Nieuwjaarsdag geen dienst en Dins dag 2 Januari, te 12 uren van Rotterdam. DE DIRECTIE. eene lading puike te Waalwijk op Donderdag 28 December 1882, CONTANT GELD, (SCHREUDER'S PILLEN) HeusdenErven G. Veerman TilburgJ. H. van Gils. en in de bekende Depots. Men wachte zich voor na maaksels. Elk doosje is gewikkeld in een billet met de naamteekening van den ver vaardiger J. J. SCHREUDER Apotheker. Op zeven gulden na eigende hij zich dit geld toe. loen hij den volgenden dag niets van zich liet hoeven kreeg men kwaad vermoeden. De geld- trommel werd geopend en de diefstal ontdekt. De politie werd natuurlijk onmiddelijk hiervau ie keunis gesteld. De dader maakte intusschen uitstapje naar Delft en Rotterdam, maar keerde terug en werd dadelijk gearressteerd. Ongeveer f280.werd nog in zijn bezit gevon den. - in de omstreken van Maastircht hebben de aa Maas en Jeker gelegen molens en fabrie- ken eerst dezer dagen hunne werkzaamheden die tengevolge van den hoogen waterstand ge- strerad waren, kunnen hervatten. Ook het goederenvervoer op den Grand Central Beige en de - taatsspoorwegen, dat door den watersnood in Duitscijiland had stil gestaan, is thans buitengewoon levendig. Er zijn dagen waarop niet minder dan it; a 12 extra goederentrieuen van en naar Mo .8 ,f loopen. - /enloo is een steenhouwer overleden, naeï m vermoedt tengevolge van mishandeling die 1 Zondag avond jl. had ondergaan. De yusii'l loet onderzoek. De overledene, ongehuwd, was et: braaf oppasend werkman. De postkar van Delft Daar 's-Hage door bet Westland, geraakte Donderdagmorgen circa uur tusschen Delft en De Lier te water. Het ps ?d schrikte van het eenden gekwaak sprong eensklaps ter zijde, en kwam met kar en al in het 'vjiter terecht. Gelukkig zijn conducteur en postiljon er goed afgekomen. Het paard, dat bijna een uur in het water lag, en de kar zijn ei me; moeite uit gehaald. De postpakketten hebben nogal van het water geleden, zoodat veit b .even en couranten nat wareneukele couraoten waren niet te lezen. Terwijl de con- ductf en de postiljon bezig waren paard en ka» \i het water te krijgen, reden vier boeren oorbij ïaar de Delftsche markt. Op hun verzoek os handje te helpen, antwoordden zij daar toe geen tijd te hebben; zij moesten naar de m. kt. Een boer in de nabijheid had om de- zelfd edenen geen tijd de behulpzame hand te bieden. W censdagavond, circa elf nre, is te Tiel .0 v hooi, stroo en boonen gevulde en aan bewoonde panden grenzende schuur van C. V. geheel ïitgebrand. Tengevolge van goed over leg aatregelen hebben de belendende huizen bade geleden. Groote-Lindt is een boerenstelling met naast staand perceel geheel afgebrand. et met slechts een weinig huisraad is ge red ien worden. nderdagochtend heeft op het stations- terreü te Zwolle weder een ongeluk plaats ge had Uien de werkman Klaas Krake omstreeks 6 u: rails wilde oversteken, om aan den ccrs. .cliewinkel te komen, zag hij, tengevolge ven e .eerschende duisternis, niet spoedig ge noeg van den linker- en van den rechter kant be ie nagenoeg gelijktijdig, een locomotief moest passeeren. Hij werd door de een aange grepen i omver geworpen, tengevolge waarvan hij een belangrijke wonde aan het hoofd bekwam en zich ook aan de borst bezeerde. Gelukkig dat de andere locomotief nagenoeg stil stond en een de: wisselwachters te hulp snelde, anders had bij het zonder twijfel met den dood moeten bekoopen. De politie te Maastricht heeft de hand gelegd op vijf personen, waarvan drie zich aan diefstal van wijn en twee aan diefstal van lood hebhr n schuldig gemaakt. Het schijnt nog niet genoeg dat enkele vrou.v de kachel met de gevaarlijke petroleum aanmaken, neen, men ga ;t nu ook buskruit ge- nuikeo. Op den Loosduinschen weg, tusschen in Haag en Loosduinen werd dezer dagen een Vie bur-Xruit met eenige krullen in de kachel 'ei en. Nauwelijks had het vuur het kruit t f de ketel water die op het vuur stond, iet een geduebten knal van de kachel kamer geslingerd. Gelukkig bekwam 'aanwezigen eenig letsel. aci^ if oop ai verantwoordelijkheid der Redactie) er de vele nuttige instellingen in den lande ene, diein vollen ernst, eene volksin- it an genoemd worden, en wel met name ^postspaarbank. o .vel altijd nog te weinig bekend, blijkt het I lijkste dat de regeering door de op- g Jezer bank aan eene volksbehoefte heeft r en daardoor tevens eene groote schrede aan om de bevolking te leiden op den i welvaart. niervinding, in andere rijken opgedaan, v, ikx ee ruime gelegenheid tot sparen, veel npaardüf' maakt, zal in Nederland niet gelogeu- straft, worden trouwens de van ouds bekende Hollandsche zuinigheid en degelijkheid heeft hsre waarde nog niet verloren. Het bewijs daarvoor is te vinden in de vele staande spaarbankenzoo vanwege de maat- happij tot nut van 't algemeen, als van parti- •culi re zijde opgerichtbijna allen kunnen zich vei beugen in eene voldoende deelname, en daai- door aan de oprichters het bewijs leveren, dat kunne belangeloozt moeite en ijver niet was misplaatst. Wat echter particulieren niet kunnen doen is *au de regeering wel mogelijk om, namelijk, ce minder bevolkte plaatsen in ons land de gelegenheid te openen ook op gemakkelijke wijze hunne spaarpenningen winstgevend en zeker te beleggen. De openstelling toch van ieder postkantoor en bijna alle hulpkantoren door geheel Nederland voor den- dienst der rijkspostspaarbank, vormt een getal van ruim 1000 kantden, die alle in lagen aannemen en terugbetalingen doen en dus even zooveel spaarbanken vertegenwoordigen en echter niets meer zijn dan een schakel aan de groote keten, wde rijkspostspaarbank", waarvan de directie te Amsterdam geveltigd is. Bovendien verschaft de rijkspostspaarbank nog hel groote gemakdat een spairboekje, bijv. in Amsterdam of elders genomer, geldig is door geheel Nederland. Aan alle kantoren kunnen daarop nieuwe inlagen worden: gedaan of terug betalingen worden gevraagd, Welke laatste, zoo niet onmiddellijk dan toch binnen een paar dageD plaats hebben. Heeft men dus liet voor recht zulk een boekje te bent ten, dan is men verzekerd het bedrag daarin vermeld, ten alleu- tijde en door het gausche rijk te kunnen ont vangen. En wat zeker ook veel zegtde staat waarborgt do terugbetaling vin alle gedane in lagen. Met het oog op het aanstaaideNieuwjaarsfeest is het zeker niet ongepast te wijzen op het ge bruik dat van deze instelling is gemaakt op 1 Januari van dit jaar. Hondertien boekjes werden toen uitgereikt, met verschillende bedragen, ter vervanging van de anders te geven nieuwjaars fooi. Er was toen echter nop het bezwaar aan verbonden, dat de persoon, tin wiens name het boekje werd genomen, zelf ten kantore moest verschijnen om eene handteelening te bewerk stelligen. Door die handeling ging er veel var. de eigenaardigheid van het given verloren, eene verrassing kon het althans niet meer genoemd worden. Dit bezwaar is thans opgeheven. Nu kan iemand een boekje nemen voor haar of hem, die men daarmede begunstigen wil zonder daarvan aan den betrokken persoon eerst kennis te geven. De handteekeniig, die toch noodvg blijft, kan bij een volgende inlage geschieden. De minste inlage, die gedaan kan worden, is 25 cent; is dit bedrag echttr te hoog voorden spaarder, dan kan men ee.i postzegelformulier bekomen, waarop 20 vakjes gedrukt zijn, ter opplakking van even zooveel postzegels van 5 cent. Is het formulier volgeplakt, alzoo tot. een waarde van één guldendan wordt daarvoor door den postbeambte een boekje afgegeven en het bedrag van één gulden daarop ingevuld. Voor de schooljeugd is ook de gelegenheid tot sparen geepend. Ieder hoofd der school kan op aanvragepostzegelformulieren bekomen tot aanhechting van postzegels van 1 cent. Dit formulier telt 100 vakjes tn volgeplakt, verte genwoordigt het eveneens de waarde van één gulden, waarvoor mede een boekje wordt uitge reikt, vermeldende een tegoed van één gulden. De boekjes zoowel als de formulieren, zijn aan aile kantoien, welke voor den dienst geopend zijn, kosteloos verkrijgbaar. Verdient de regeering den dank der bevolking voor deze weldadige instelling, de hulp der meer ontwikkelden is nog noodig tot voorlichting van velen, die uit louter onbekendheid tot heden verstoken waren van het voorrecht er gebruik van te maken. 20 Dec. 1882. v. d. G. 's Hertogenbosch Vughtden 22 Dec. 1882. Mijnheer de Redacteur Met de opname van het onderstaande stuk in Uw geacht blad zal UE. ten hoogste ver plichten die zich met achting noemt UE. Dw. Dienaar HENRI BOGAERTS. Tengevolge van het door het „Utrechtsch Dagblad" opgenomen bericht aangaande de fabriek van den heer Henri Bogaerts zijn wij verzocht het onderstaande in ons blad op te nemen. Aan de Redactie van het n Utrechtsch Dagblad" te Utrecht. Met eenige bevieemding zie ik door uw geacht bind het volgende bericht verspreid „De groote fabriek van de heeren Bogaerts Co., te Vughtinzonderheid bekend door de uitvinding der Peinture-Bogaerts is dezer dagen aan een Engelsche Maatschappij verkocht voor een bedrag van f 1.500.000 enz." Vergun mij UE. de opmerking te maken, dat ergeene firma Bogaerts Co. te Vught of elders bestaatwel de firma Henri Bogaerts, waarvan ik tot dusverre eenig en uitsluitend eigenaar was. Nu het bericht dat nog r.iet voor da pers bestemd wastoch eenmaal door uw blad ver spreid is, wil ik dit op een enkel punt toelichten Het is waar, dat mijne fabriek met gebouwen, machinerieën persen enz. benevens mijne uit vinding Peinture-Bogaerts tegen een taxatie der waarde door deskundigen aan een Engel sche Maatschappij verkocht zijn en dat die schatting het cijfer bereikt van 120,000 p. st. (f 1 500.000). De hoofdaanleiding tot dien verkoop is de noodzakelijkheid van uitbreiding der fabriek welker ruimte minstens moet verdubbeld worden, willen wij gevolg geven aan de bestellingen, die uit alle oorden der wereld thans toevloeien. Het maatschappelijk kapitaal der „Peinture- Bogaerts Company (limited)" wordt 200.000 pond sterling. UE. dankzeggende voor de welwillende opname dezer regelen, heb ik de eer hoogachtend te zijn UE. Dw. Dienaar HENRI BOGAERTS. OPROEPING TOT INSCHRIJVING. Burgemeester en wethouders van Waalwijk Gelet op art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No 72), betreffende dc inschrijving voor de NATIONALE MILITIE. Brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat aile mannelijke ingezetenen die op den 1 Januari van het jaar 1883 hun 19de jaar zijn ingetreden, namelijk die geboren zijn in het jaar 1864 onverschillig of zij reden van vrijstelling hebben of nietverplicht zijn zich in de maana Januari 1883 voor de militie te doen inschrijven; dat voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28 Juii 185o (Staatsblad No 44); 2°. hijdie geen ouders of voogd hebbende .gedurende de laatste achttien maanden, den 1 Januari 1883 voorafgaande in Nederland verblijf hield 3°. hijvan wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt; dat voor ingezeten niet wordt gehouden: de vreemdelingbehoorende tot een staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dienst plichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomenterwijl daarentegen hijdie eerst na het intreden van zijn I9ae, doch voor het voor het volbrengen van zijn 20ste jaar ingezeten wordtverplicht iszichzóodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven dat voor de militie niet wordt ingeschreven 10. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is, en 20. de in een vreemd rijk verblijfhoudende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten dat de inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overledende voogd woont 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeftof door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten 's land® gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den buiten 'slands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Bij ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis is de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd, tot het doen van die aangitte verplicht. Met waarschuwing, dat diegenen, welke zich op den 31 Januari 1883 niet hebben aangegeven, overeenkomstig de wet zullen worden gestraft. Waalwijk, 8 December 1882. Burgemeester en wethouders voorn. De SecretarisDe Burgemeester F. W. VAN LIEMPT. VAN DER KLOKKEN Van den 15 tot en met 22 December 1882. WAALWIJK. Bevallen:Jacoba Schoofs, geb. Van den Pan gaart d. Maria Agnes Johanna Rits, geb. Hoo- geweegen z. OverledenCornelia Theodora de Vaan, 5 m. SPRANG. Geloren: Anna Elisabeth, D. van Christ Gerard Tringe en Pieternella Nieuwenhuizen. Maaike, D. van Govert Werther en Cornelia Roubos. OverledenCornelis Vos. 3 m. Een levenloos aangegeven kind. WAALWIJK, 22 December. Door den aanhoudenden val van het water en het zachte weder was er heden reeds blijkbaar meer beweging op onze markt te bespeuren. De wegen zijn echter over 't algemeen nog slecht begaanbaar en de Baardwijksche overlaat kan nog niet te voet worden gepasseerdals het water echter zoo blijft vallen is alle gemeenschap weder binnen acht dagen hersteld, hetwelk voor handel en landbouw op de eers e plaats zeer wenschelijk zal zijn. Ter veemarkt was de aanvoer nog weinig druk ker dan vorige wek<n; de handel was echter vrij levendig, terwijl men voor puike kalfbeesten van f230 tot 325 besteedde. Boter. Aangevoerd 1425 KG. Prijs f 1.08 1.26 het KG. Eieren golden f6.50 a 7 de 100 stuks. Voor de vele blijken van belangstellende deelneming, ondervonden bij het over lijden mijner geliefde echtgenoote, L. VAN ANDELbetuig ik, ook namens mijne kin deren aangehuwde en klein-kinderen, mijnen hartelijken dank. Besoijen, 20 December 1882. L. VAN DER KOLK. Waalwijk24 December 1882. Pijs f3,60 a f4 per Hectoliter. N. VAN WEL-Dumoulin. Waalwijk. zal ten verzoeke van de benificiaire erfgenamen van den Heer C. A. VOS, aan diens gewe zen woonhuis des voormiddags om 10 uren precies, OM bestaande in 5 Veeren Bedden met toebeboorenen Ledekanten met toebebooren, Mahonihouten ten andere Stoelen enf Tafels, dito Linnenkast en BuffetkastjeSe cretaire onderschei dene Kachels Gaskroon Karpetten, groote en kleine Spiegels Klokken Lessenaar Spionspiegeltjes, Linnen en Pellen, allerhande Tafel- en Keukengerief, alsnog Koper-, Tin-, Blik-, IJzer-, Aardenwerk, en wat verder ta koop zal gepresenteerd worden. ,Een hoogst gewichtige uit vinding heeft de scheikun dige dokter L E E RIE S gedaan. Dezelve bestaat in een welke binnen drie dagen zonder de geringste pijn ieder eksteroog met den wortel voor goed verwijdertwaarvoor de uitvinder voor zoover garandeert, dat hij een ieder die na het gebruik dezer tinctuur nog eksteroogen heefteene premie van fl 1000.contant betaalt. Met recht kan dan ook beweerd worden, dat dit het eenige middel is, dat met gunstig gevolg kan worden aangewend. Prijs per flaconincluis penseel en ge bruiksaanwijzing fl 1. Depots voor Amsterdam bij de Heeren F. NIEMAN, Utrechtschestraat 24, en D. PAPO, Kalverslraat 230, bij de Munt. van zonder reuk of iets te beschadigen, met zes jaar garantie en de stipste geheimhouding. Adres M. VAN DER HEIM, te Lekker- kerk. Inspectie Kosteloos. Vele attesten en dankbetuigingen liggen ter inzage. zijn Maagversterkend, zacht laxeerend bijzonder goed tegen SLIJM en bevor deren de Spijsverteering. a 321/i Cent per doos verkrijgbaar te

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 3