Zwitserland. Oostenrijk, Italië. BINNENLAND. kilometer spoorweg onder waterook aldaar moest derhalve de dienst stilstaan. Bij de af zending van dit bericht verwachtte- men dat dien dag ook de communicatie tusschen Straats burg en Appenweier zou gestaakt worden. Die op den YViesp.nhal-spoorweg van Bazel naar Zeil was reeds gestremd. De staats-ingenieur Baer te Karlsruhe tele grafeerde in den namiddag van dien dag naar Mannheim, dat de stand van alle wateren in Baden hooger was dan in de vorige maand. Te Keulen ligt weder een gedeelte der stad onder water. De Keulen-Dusseldorfer stoom bootmaatschappij heeft wegens den hoogen vloed den dienst gestaakt. Ook de spoorpont te Bonn moet blijven liggen. Te Frankfort zijn verschei dene straten ondergeloopen op de zoogenaamde verbindingsbaan is de dienst gestaakt. Te Mannheim zijn wegens de voortdurende rijzing van den Rijn en den Neckar de brand weer en militairen te hulp geroepen bij de maat regelen ter beveiliging. Uit Rastadt werd wegens het stijgen van de Murg hulp aangevraagd. Kassei is overstroomd. Saarbrücken werd met overstrooming bedreigd. Straatsburg ligt^ ge deeltelijk onder; voor de communicatie in de overstroomde straten is door middel van bootjes een dienst georganiseerd. In de omstreken van Kehl ziet men zoover het oog reikt niets dan water, waaruit daken en boomtoppen uitsteken; de noodbrug voor voetgangers, die van de groote Kinzingbrug tot den Rastadter straatweg loopt en nooit overstroomd is geweestligt een halve meter onder water. Voorts zijn er ook berichten van overstroomingen te Ems TrierNeunkir- chen, Dusseldorfenz. Volgens een nader bericht omtrent het instorten der brug bij Lor- rachzijn bij die ramp 6 personen omgekomen en 23 gered. Bij Lausanne is een aanmerkelijke uitgestrekt heid groüdsdoor de regens losgeraaktin bewegingom waarschijnlijk eerlang in het meer te storten. Baron Albert Rothschild, te Weenen, heeft aan den burgemeester van deze stad de som van 150.000 gulden doen toekomen voor het stichten van een asijl voor verwaarloosde kinderen on verschillig van welke gezindte of stand. De heer Rothschild wil hiermede een gedenkteeken op richten ter herinnering aan den GOOsten ver jaardag van de stichting van het Habsburgsche huis dat heden door het Oostenrijksche volk wordt gevierd. Een stalen adres zal door de oude ijzerstad Steyrden keizer van Oostenrijk aangeboden worden bij gelegenheid van den 60 Oen ver jaardag der vestiging van de Habsburgsche dy- 7i Het be«br._t «on plaat vj>n Rpwcmor. 8taal, waarop de woorden sierlijk gegraveerd zijn, en is vervat in een fraai bewerkt omslag, dat ook bijna geheel van staal vervaardigd is. In Italië zijn de gemoederen nog zeer in spanning wegens de terdoodveroordeeling van Oberdank, door de Oostenrijksche justitie. Deze week is te Rome een steen geworpen naar het rijtuig van den Oostenrijkschen gezanttoen deze van het Vaticaan terugkwam. Niemand is gewond. De schuldige is onmiddelijk gevat. Hij verklaartdat hij door ellende tot de daad gedreven werd. Hij wist niet wat hij deed en ook niet dat het 't rijtuig van een gezant was. Aan die verklaringen wordt natuurlijk maar weinig geloof gehecht. Er is een beweging op touw gezet om voor Oberdank een monument op te richten. Zoover ia in andere landen de vereering voor vorstenmoordenaars toch nog niet gegaan. Uit Rome wordt gemeld, dat de Russische minister Von Giers die tegenwoordig te Palermo vertoeftden redacteur vau een aldaar verschij nend blad gemachtigd heeft tot de verklaring, dat zijne reizen geenszins met een bijzondere zending bij sommige regeeringen in verband staan. tusschen de Waal en de Maas van groot belang is voor de districten langs de Maas, maar tevens dringend noodig voor de veiligheid van de dis tricten langs de Waal door vermindering van het gevaar van ijsstoppingen in het riviervak van de Waal onder Brakel en Vuren, als thans schier bij eiken ijsgang voorkomt tengevolge var. de bovenwaartsche afleiding van het water over de Heerewaardensche overlaten en van de be- nedenwaartsche icstrooming van het Maaswater tusschen Loevestein en Woudrichem en dat voor den waterstaatstoestand in het noordoostelijk ge deelte van Noordbrabsnt ongetwijfeld door de uitvoering der voorgestelde werken eene belang rijke verbetering mogelijk zal worden gemaakt. Voorts wordt aan dat stuk nog de mcdedee- ling ontleenddat voor grondslag van het wets voorstel dat ontwerp is gekozen waarbij aan de nieuwe rivier de grootste afmetingen worden gegevendat het gekozen ontwerp wel het meest kostbare maar ook het meest volledige is en daarom ook de meeste kansen heeft bij de uit voering niet tegen te vallen, vooral wat het eind cijfer der begrooting betreft. De sluiting der Heerewaardensche overlaten zal in geen geval geschieden voordat de Nieuwe Merwede geheel voltooid is waaraan nu reeds weinig meer ontbreekt en voordat de W aal over de grootste lengte genormaliseerd is, waarmede men in 1883 tot boven Tiel zal vorderen. Het ligt niet in het plan, om de beteugeling en latere sluiting van den Beerschen overlaat van rijkswege te ondernemen maar de uitvoering van wat daartoe ncodig is zal aan de onmiddelijke belanghebbenden onder de leiding en het toe zicht van het provinciaal bestuur, worden over gelaten. De minister is van meening dat werken van zoo grooten omvang waarbij voor een uitgebreide landstreek een geheel nieuwe toestand wordt geschapen zelden zoo lang en zoo nauwkeurig onderzocht zijn als het thans voorgestelde. Hij betoogt voorts, dat voor het gevoelen, dat de begrooting van 13^/a millioen bij de uitvoering overtroffen zal worden geen redelijke gronden bestaan en de tijdwaarin de werken tot stand zullen komen afhangt van de sommen die daar voor jaarlijks op de staatsbegrooting kunnen worden uitgetrokken, De kosten voor de dichting van de Heerewaardensche overlaten zijn onder de evengenoemde som niet begrepen. Voor het bevaarbaar maken van de Maas van Grave tot Hedikhuizen behoeven als gevolg van dit wets ontwerp geene verbeteringswerken te worden uitgevoerd. Ten slotte merkt de minister op, dat door de aangenomen araeudementen in de door de provincie en het waterschap aangegane verbinte nis niet de minste verandering gekomen is. Dat de staat door het aannemen van die subsidiën als het ware onder voogdij van de subsidieerende besturen zon komen en veel van zijne vrijheid van handelen bij he^ ot stand hreneren der voorgenomer werk'- 'en. kan hij moeielijk toegeven. Het bestuur van het waterschap N. O. Noordbrabant heeft zich bij adres tot de eerste kamer der staten-generaal gewend met dringend verzoek het door de tweede kamer vastgesteld ontwerp van wet tot verlegging der uitmonding van de Maas te willen aannemen. den onderbouw te voltooien en het Bible-hötel zal 30 kamers gewonnen of te zamen 100 ter beschikking hebben. Onlangs werd in de dagbladen medege deeld dat er in Canada een groot tekort is aan vrouwen. Natuurlijk brengt dit mededat er personeel ontbreekt voor de betrekkingen, welke door vrouwen worden waargenomen en een gevolg hiervan is dat de loonen buitengewoon stijgen. Zoo blijkt uit een brief van daardat voor een keukenmeid een loou van f 500 a t 600 betaald wordten voor eene keukenmeid in een hotel zelfs f600 a f850. De salarissen voor onderwijzeressec winkeljuffrouwen enz. zijn naar evenredigheid. Aar. meisjes van buitenlands, die naar Canada willen overkomen wordt het reisgeld vooruit betaald. Nadat reeds vroeger op initiatief van den markies vau Lome, den gouverneur van Canada, schoonzoon van koningin Victoria, in Engeland pogingen waren aangewend om meisjes en vrou wen tot landverhuizing naar Canada te bewegen, is men thans met gelijk doel in Duitschland bezig, (De Huisvrouw.) De justitie van Roermond heett te Venlo weder een onderzoek ingesteld naar de verdwe- en kapitalen der Heusz-stichting en R. K. armen. Tien getuigen werden gehoord waar onder oud-leden van het R. K. armbestuur. Resultaten schijnt het onderzoek nog niet opge leverd te bebben. Te Eindhoven had Maandagavond om streeks 10 uur, op den Demert, eene aanranding plaats. Twee zusters, waarvan de ééne gehuwd ishuiswaarts keerendewerden onverhoeds staande gehouden op den grond geworpen en op schandelijke wijze mishandeld. De ongehuwde zuster had het geluk uit de handen van den aanrander te ontkomen de andere werdna vele ondergane beltedigingen op haar hulpgeschrei door toegesnelde personen ontzet. Naar men verneemtis de aanrander een persoon te Helmond. De zaak is in handen der politie. Woensdag middag had zekere H. V., He Eindhoven het ongeluk bij het opstapelen vain wijnvaten in een kelderonder 5 gevulde vate'n te geraken. De ongelukkigeeen jong gehuwd man was onmiddellijk een lijk. Waalwijk, 31 December 1882. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad is tot havenmeester benoemd Chr. van der Werff. Naar aanleiding van de verschillende aan vragen om inlichting zijn wij verzocht belang hebbenden mede te deelen dat zij die 1 Mei 1882 vergunning bekwamen tot verkoop van sterken drank in 't klein en voornemens zijn V dat bedrijf voort te zetten daarvan in de eerste helft der maand April aanstaande mondeling aangifte hebben te doen ter secretarieen zij die ingevolge art. 28 der wet na 1 Mei jl. verdunning kregen, minstens 14 dagen voor den afloop van het vergunningsjaar. Naar wij vernemen is het bestuur van den buitenpolder van Waalwijk Vrijdag door het gemeentebestuur bij deurwaarders exploit ge- sommeerd, om het zand uit de haven te ruimen, dat er tengevolge der doorbraak in de ooster- havenkade is in gekomen. De eer3le kamer heeft het antwoord van den minister van waterstaat ontvangen op haar verslag over de voordracht tot hit verleggen van de uitmonding van de Maas. De ministir zet nader uiteen dat de voorgenomen scheiding De sectie 's Hertogenbosch-Veghel, van den stoomtramweg 's Hertogenbosch-Helraond zal den 15 Januari a. s. voor het publiek geopend worden De luit.-generaal Van Willes, inspecteur van het wapen der infanterie, heeft zich naar Geerttuidenberg begeventeneinde persoonlijk een onderzoek in te stellen naar de ongeregeld heden die voor enkele dagen door militairen van dat garnizoen aan het Raamsd'onksche veer zijn gepleegd. Het jaar dat thans ten einde spoedt is met 1872 en 1880een der drie vochtigste jaren geweest, welke hier sedert 1830 beleefd werden. In de beide eerste maanden bleef de hoeveelheid gevallen regen beneden het gemid delde cijfer, maar in bijna al de volgende maan den vooral de laatstenwerd dat gemiddeld cijfer zeer ver overtroffen. Oude weersvoorspellingen omtrent het jaar dat weldra zal aanbreken zijn niet bijster gunstig. De lente van 1883 zal koud en droog zijn de zomer onstuimig en regenachtigde herfst zal nattig en winderig en de winter gematigd zijn. Een ander weei profeetMathieu Laensberg ,N voorspeltdat de vacantie- en reismaanden Augustus en Septemberzeer fraai weder zullen opleveren. We zullen er het beste maar van hopen. Het plan bestaat om op het terrein der wereldtentoonstelling een verplaatsbare belvédère te bouwen van ruim vijftig meter hoogte. Deze houten toren zal een vijftalalle tot koffiehuis ingerichteverdiepingen hebben die men met een lift bereikt. Dat de hotelhouders te Amsterdam zich beijveren om zooveel kamers als mogelijk tegen de aanstaande tentoonstelling gereed te hebben, is licht te begrijpen. Bijzonder vernuftig legt het echter de eigenaar vau het Bible-hotel aan. Aan de Damrakzijde heeft hij namelijk een vleugel in aanbouw op het huis van zijn buur man zoodat de achtergevel de architectonische nieuwigheid heeft van een pui- of hijschbalk in het midden. Bedoelde hotelhouder is namelijk door aankoop eigenaar geworden van het achter huis zijns buurmans, doch heeft er met het oog op loopende huur vooralsnog geen onbepaalde rechten op. Om nu toch met den voorgenomen uouw niet te laat klaar te zijn, begint hij af, or- bij het verstrijken der huur Uit Atjeh wordt gemeld Behalve eenige diefstallen en rustverstoringe werd volgens de laatste berichten van de raarauj deurs weinig vernomen. Omtrent den toestand der Onderhoorigheden viel aangaande Passangan weinig melde»swaardi<p te berichten. Door het gewestelijk bestuur zijn bevelen gegeveu om de door ons erkende radja van SawangNizamTjoenda en Bajoe zoo noodig ook in den vervolge met materieele hulp te steunen tegei1** bedreigende btiersch— zu. van Toengkoe Tjihip van Passangan Te Samalangan bleef het rustig en ging n.e vcort met het uitkappen van het terrein om dc benting. In het Tamiaugsche (ter Oostkust) werd de Chineesche kedei Seroewag door eene rooversbeude aangevallen onder aanvoering Tan een berucht roovershoofd uit Bagoh. Aan den radja va Edi werd het voornemen toegeschreven thans t de tuchtiging van dit voor de geheele kuslstre gevaarlijke rooversstaatje over te gaan. Een koffiehuishouder te Arnhem hield een biljart-concourswaarbij de eerste prijs een gouden horloge van ruim f 40 was. Een zijner bezoekers nam echter de vrijheid den prijs, nog voor het eindigen van den wedstrijd zich toe te eigenen en vertrok, er mede, om zich aan de gevolgen daarvan te onttrekken naar Duitsch land. Op het bouwterrein van de vereeniging „Concordia" te Kralingen stortte Woensdag middag een gedeelte van het gemetselde verwulf inmet het gevolg dat twee werklieden daar onder geraakten. Een huDtier werd gekwetst. De bekende onderwijzersjassendief, R. Stok vis, stond deze week terecht voor de arrondis- sements-rcchtbank te ZwolleKampen en te Harderwijk. Bij de behandeling van deze zaak bleekdat hij reeds onderscheiden veroordee- liugen o. a. van 1 en 2 jaar cellulair, te zijnen laste haden dat hij wegens dergelijke feiten op andere plaatsen gepleegd, heeft terechtgestaan of moet terechtstaan. De officier van justitie eischte een gevangenisstraf van 3 jaren en geld boete van f 25 subsidiair gevangenisstraf vin 3 dagen. De uitspraak is bepaald op aanstain- den Donderdag. Te Dommelen (Noordbrabant) bestaat een oud gebruik dat als er een nifeuwe huurder op een boerenplaats komthij zijne buren onthaalt, die hem bij het verhuizen behulpzaam zijn ga-, weest. Een huurboer die verleden jaar op het gehucht Keersop een boerderij had gehuurd had nagelaten dit oud gebruik te volgen. Niet tegenstaande zijne buren hem herhaalde malen aan zijn plicht hadden herinnerd bleef hij Oost- Indisch doof. En daar de schender van dat oud gebruik naar elder9 zou vertrekken kwam de geheele buurt den avond voor zijn vertrek bijeenaanbrengende al wat men aan oude pannen potten stokken ijzeren kettingen enz. had kunnen opschommelen. Onder het klappen van tien voermanszwepen en het gebrul van hoorns werd hem een ketelmuziek gebracht die zoo'n geweld maakte dat ie koeien op stal en honden in hunne hokken van angst opsprongen en door hun geloei eu geblaf het concert vol maakten. Men kan zich den benauwden toe stand v^n den boer voorstellen die omringd was door eene tierende menigte v die vocaal liet concert accompagneerde. Tan 10 ure werd het feest met een luid hoera besloten, Ju Zaterdag gaf een ongeval op en Oosterspoorweg aanleiding tot aanmerkelijke ver traging in den dienst. Een goederentrein naa\ Holland verloor op de hoogte van den ber e tusschen Apeldoorn en de halte Assult, een v tal der achterste wagens, door het breken var de koppelingen. De losgeraakte wagene bevon den zich op een sterke helling en rolden du» terug met aangroeiende snelheid onder aan de helling gckomeD hadden zij zulk eene toomelooze vaart gekregen dat de horizontale baan tot aan het station Apeldoorn in enkele oogcnblikker werd doorloopen en het emplacement met mees dan sneltieinsgaug werd gepasseerd. De vaart werd eindelijk gestuiteven over de brug van het kanaal, door een trein van Zutphe». komende. De machine, die den stoot op ng geraakte onklaar en de bewuste goederenwagens werden beschadigd. Passagiers van den trein uit Zutphen kom' ode moesten langs den beschadigden trein wandelen naar een hulptrein aan deze zijde, en de goederen overgedragen worden. De treinen uit Holland hoopten zich intusschen op, vandaar een merkelijke storing in den dienst. De vraag schijnt geoorloofd of de laatste va. gon van den goederentrein wel voorzien was j van remtoestplen of die toestel wel bewaakt werd op het oogenblik van het losraken. V er— moedelijk niet, anders zouden de losgerant waggons allicht zoo'n vaart niet geloopeu heb be: Een aangename kerstverrassing viel et- j handelaar in koloniale waren te Frankfort 1 deel. Hij won in een builenlandsche iot.e 50.000 mark. Zijn vreugde hierover was groot, dat hij alleen vroolijke gezichten om heen wilde zien. Hij wist dat een arme reeds sedert jaren had willen trouwe hem de noodige middelen, ongeveer 2000 ontbraken. De gelukkige koopman schoi hem en evenzoo gaf hij aan andere behoef4 die tot zijne kennissen behoorden, talrijk geschenken. Uit denv Haag meldt men Db vaste knecht V. L. H. Van de- 1 ld. redde Donderdagavond het ministerie van finan- ciec van een groot gevaar. Op de avondrouta ten 11 uur de verschillende kamers bezoekende, bespeurde hij eene zware brandlucht en weldra j bleek het dat in eene kamer eene groote man met turven in lichtelaaie vlam stond, overige personeel bijgestaan mocht het gel de vlammen te blusschen die ook ree schoorsteenmantel hadden aangetast Dezer dagen is het lijkje Boogaard hetwelk sedert zijn ongelukk igc te Eik-en-Duinen was bijgezet van graafplaats naar het familiegraf te Bru overgebracht. Het fraaie grafmonument marmer, den knaap door familie jeugd te 's Gravenhage gewijd is evenwel op he i kerkhof behouden. Tó Amsterdam i» inóneng«jth-1 een zangeres uit een cafc-chantant opgenomei die pogingen had aangewend om zich a<v middel van luciferskoppen, in koffie afgetrokke: het leven te benemen. Haar toestand i i gevaarlijk. Ieder, die soldaat is geweest, weet in gemoedsstemming de jeugdige militair ver! wanneer hij, na een afwezigheid van ee - jaren, het ouderlijk huis weder mag bei Xu dien gelukkigen toestand bevond zie terdag een jong cavalerist, die „met Kerstmis'- eenige dagen verlof had bekomen. Geduren de reis ziet hij reeds in zijn verbeelding „vader' aan den haard, zijn pijpje smokend, met „moeder' in overleg treden „wat" ze doen zullen al Nelis morgen komt, enz. Ook zijn gedachte: houden zich onophoudelijk bezig met „Wancmiej hoe zij cr uit zal zien of zij niet „veranderd isenz. enz. Het spreekt van zelf dat in dien toestand vai. gelukzaligheid de reis veel te lang duurt h- jeugdig hart, dat zoo smachtend verlangt naa. hartendie met het zijne zoo eenstemmin voelen en kloppen heeft geen geduld de loco motief is in zijn oog een slak geworden en da: dat „onnoodige" ophouden aan die static Is om er wrevelig van te worden. En toch, ondanks „vervelenden slakker: zit onze jonge soldaat daar in den trein mt eenige burgerjongens, „die ook milezijn ware zich over het onschuldigste ding van de wei vroolijk te maken zoodat de trein eindelijk- onverwacht op de plaats zijner besteraming a komt. Nu nog een half uurtje met de boe varen en dan o! de gedachten aan wederzien de omhelzingen die handdrukken lij zijn op zichzelf reeds een zaligheid i f verlofgangerdie vol illusiën het Kerstfeest 11 zoo genotrijk „te huis" denkt te vieren s' - blijmoedig op de boot en een half uur daarm springt hij met uitgelaten vroolijkheid aau de wil. Reeds houdt hij zijn beide handen gereed n- dejsen en genen die hem opwachten de te drukker. Maar wat ziet hij daar in vóór zich staan? Een man, bleek, met neou-, slagen oogen en zwaar geboeid, wordt door twee politiemannen naar de gevangenis te over getrachtals hebbende zich in den afgeloop. n nacht schuldig gemaakt aan... diefstal. Het wafi zijn vader üten verguune onsin dit verhaal van „ware gebeurtenis" den naam der plaats zij roorviel te verzwijgen. Door commissarissen der Geldersche credi. veretniging te Arnhem is de heer J. H Kaltnertot dusverre fuugeerend ut veretnigingbenoemd tot definiteJ agent - Tilburgmet ingang van 1 Janua 1383.

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 2