Duitschland. 11 Zwitserland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Ingezonden stukken. beschadigd. De Times en Daily News zeggen dat de politiek van toegevendheid nu moet op- houdeu. Ook de andere bladen zijn zulks van oordeel. Door de regëering is eene belooning van 1000 pond sterling aangeboden voor bet verschaffen van inlichtingen die tot de inhechtenisneming der schuldigen kunnen leiden. De plaats der ontploffing wordt door eene groote menigte be zocht. Onder de voornaamste personen die zich eveneens derwaarts begaven merkte men opden prins van Walesden hertog en de hertogin van Connaughtden heer Gladstone lord Hartingtonden hertog van Cambridge de heeren Von Münster en Herbert Bismarck enz» Volgens de Nienw-Yorksche dagbladen zou Sheridan verklaard hebben dat de ontploffing het werk van Ieren was en slechts als een begin moet aangemerkt worden. Er Zouden spoedig veol meer aanslagen van dien aard volgen. Uit Engeland komt het bericht van een nieuwe misdaad der Iersche moordbende, ditmaal van geheel nieuwen aard. Er is namelijk Zondag door twee ais vrouwen verkleede mannen eeu moordaanslag met dolken gedaan op Lady Flo rence Dixieeene dame uit het gevolg der koninginterwijl ze op haar buitenplaats niet ver van Windsor wandelde. De dame had een grooten St. Bernhardhond bij zich maar niet temin grepen de twee vermomden haar aan stopten haar mond vol zand om haar het schreeu wen te beletten en gaven haar twee dolkstootèn, die evenwel .slechts de bovenkleedereu doorboor-! den zonder haar te verwonden, daar ze afstuitten op het staal van haar keurslijf. Zij viel evenwel in zwijm. Toen zij weder tot zich zelf kwam waren 't zij dam dat de hond hen verjaagd had 't zij ze haar voor dood hieldende aanvallers ver dwenen zoodat de Lady van geluk spreken mag er met een paar sneden in het vlak der handen cn een gescheurde japon afgekomen te zijn. Van dé brutale aanranders evenwel is nog geen spoor ontdekt. Lady Dixie had in den laatsteu tijd zeer de aandacht getrokken door in brieven aan de dagbladen de Iersche Landleague hevig aan .te vallen. Uit een onderzoek blijkt, dat liet middel, waarmede men getracht heeft Donderdag de bureaux van de Times te doen springen, het zelfde is wat mer. eenigen tijd geleden gebruikt heeft om de gasfabriek te Glasgow iu de lucht ie doen vliegen. De polite besluit hier uit, dat de ontploffing zoowel die in het bureel van de -Times als die bij het ministerie van het plaat selijk gouvernement, het werk is van dezelfde verbuiging boosdoenersdie georganiseerd is om eeu serie misdaden van hetzelfde genre uit te voeren. Het politieburean van Kingstreet is zoo beschadigd door de ontploffing van Donderdag, dat een gedeelte van het gebouw geheel herbouwd zal moeten worden. De Duitsche staats- en particuliere spoorwegen stonden ook kosteloos vervoer toe aan Duitsche tentoonstellers te Amsterdam voor al hunne goederen. Circa 1100 Duitsche firma's zullen aan de tentoanstelling deelnemen. Mupehen, 17 Maart. In het koninklijke slot is iogt broken. De dieven stalen een zware ijzeren geldkist uit-het hofmaarschalksambt. Te La Rochc (kanton Freiburg) was een dienst bode alleen in een eenzaam gelegen huis. Zij was juist bezig het eten klaar te maken toen een dief in de keuken kwam en het geld of haar leven verlangde. Het meisje greep de pan vol brandende boter en wierp htm deze in 't gezicht. Luid schreeuwende maakte de misdadiger zich uit de voeten. :-Te Altenburg in Oostenrijk is in de afgeloopen week een vierdubbele moord gepleegd. Toen de lSÉdbouver Weünes laat in den avond met zijn oudsten zoon thuis kwam en de huiskamer binnentrad deed zich een verschrikkelijk tooneel voor. Twee zoontjes van 6 en 3 jaren lagen in hun bloed badende op den grond, evenals zyne vrouw en zijn elfjarig dochtertje. De lijken waren letterlijk aan stukken gehakt met een bijl, die er bij lag. Alleen diefstal is de aanleiding van deze afgrijselijke misdaad geweest. Uit de secretaire waren 150 florijnen verdwenendie de landbouwer een paar dagen geleden ontvangen had om zijn overtocht en dien zijner familie naar Amerika te betalen. De vermoedelijke dader is in hechtenis genomen. fDe persoon dié vervolgd werd omdat hij ha de;,terech tstel ling van Oberdank een pistool had gelpst voor het hotel van den Oosteurijkschen gezant is door het hof van assises te Rome veroordeeld om drie jaren lang vast verblijf te hoeden ineene hem door de regeering aan te wijzen plaats. Op de vraag aan de jury gesteld, of beklaagde eene door de regeering niet goed gekeurde vijandelijke daad heeft verrichtdie haaï aan hét gevaar van een oorlog met een buitenlaudsche» staat kon blootstellenluidde het antwoord bevestigend. -f- De Italië bericht dat de paus het plan had; ontworpen om een kleine stad aanteleggen naast het Vaticaan. Hij zou daar huizen laten bouten voor de beambten van het Vaticaan en voort; allendie min of meer rechtstreeks van hem afhankelijk zijn. Hij had reeds onderhande lingen aangeknoopt met de eigenaren van eenige nabij gelegene wijngaarden, en alles scheen reeds goed ten eindt» gebracht te zijn toen de onder handelingen eensklaps men weet niet waarom werden afgebroken. Petersburg17 Maart. Op de openbare straat heeft een hooggeplaatst officier vau den stafSoitsschtuk een met hem in de zelfde brigade dienend officier Ossipoff doodgeschotei Snn-Francisco17 Maart. Een brand te Forest-City vernielde 76 huizon. Slechts enkele kleine gebouwen in de voorstad zijn verschoond gebleven. Bijua de geheele voorraad van levens middelen is verloren. Honderden inenschen zijn zonder dak. De materieele schade wordt op 250,000 dollers geschat. Waalwijk, 21 Maart 1883. De heer van Rees heeft de opdracht tot het samenstellen van eeu ministerie neergelegd. Naar men verneemtis daarop de heer mr. J. G. Gleichman met de taak belast. Onder de feestelijkhedenwaarvan de opening der koloniale tentoonstelling io tegen woordigheid van den koning en de koniugin vergezeld zal gaan, zal ongetwijfeld wel de de meest indrukwekkende zijn.- de uitvoering van een Feestcantate voor gemengd koor, waar voor de levering van den tekst aan den Neder- landschen dichter J. J. L. Ten Kate en van de muziek aan den Nederlandschen compouist Joh. J. H. Verhulst is opgedragen. Door desamen werking der muziek- en zangvereenigingen daar ter stede hoopt men het getal uitvoerende musici, zangers en zangeressen tot ongeveer duizend te zullen brengen. Op de terreiueii van de tentoonstelling te Amsterdam zal, zooals men weet, een Javaausch dorp te zien zijn, door Javaansche mannen, vrouwen en kinderen bewoonddie aan hun gewoon dagelijksch werk zullen bezig zijn om dus een kijkje in Insuliude te geven. Per „Gonrad" zijn reeds een achttal Javanen aangekomen die voorloopig in het Armenhuis onder dak zijn gebracht. Ze zijn zeer intelligent en hebben een zachten aard. De twee vrouweD vooral zijn vlug vau verstand en pogen zooveel mogelijk te ieeren. Nauwelijks zagen ze een der kinderen van den portier bezig met een Spa-a leerboek of ze begonnen zelveu ook uit zulk een boekje te leeren. Een der vrouwen heeft breien geleerd énkel door der vrouw van den portier die kunst af te kijken. Ze geeft nq les aau hare vriandin. De vindingrijkheid der Amsterdammer^ begint nu voor den dag te komen. Met het oog op den toevloed van vreemdelingen tijdens de tentoonstelling is men op het denkbeeld geko men eenige stoombooten van hare machines te ontdoen en daarna in te richten tot.... logementen. De goede oude tijd van Noach komt weerom De gezamenlijke koetsiers der Amster- damsche Rijtuigvereeniging, zoogenaamde „aapjes" hebben heden het rijden gestaakt. Evenals dit bij Ae Hjuigmaatschappij het geval is, wilde de directeur, dat ook zij de rijtuigen zouden pach ten eE- dit verkozen zij niet. Zij gaven de voorkeur aan hun vast weekloon van f 8 plus de fooien. De directeur der rijtuigmaatschappij heeft er direct partij van getrokken door de pachtsom per rijtuig met 50 ets. daags te verhoogen. Dit gaf ook onder die koetsiers aanleiding tot eenige ontevredenheid. Ten gevolge van een verschil met de ad ministratie der rijksbelastingenomtrent de klassen waarin de paarden en rijtuigen moeten worden aangegeven in de personeele belasting, hebben al de leden van het zetterscollege te Capelle voor hunne betrekking bedanktterwijl de later benoemden mede geweigerd hebben die aan te nemen. De werkzaamheden van de zetters worden daar dus thans Jöor den burgemeester alleen waar genomen. Op onderscheidene weekmarkten in Overijsei zijn sedert eenige weken de boterprijzen belang rijk gedaald. Te Kampen o. a., waar op:29 Jan. jl. de hoogste prijs per 1/8 vat van 20 kg. f41 was, bedroeg die de vorige week f31. D.e handelsreiziger, die onlangs te Deventer vermist werd is üu weer terecht. Naar men bewee/tis hij.- bewusteloos geworden' in een spoortrein en—.in-r dien toestand ^oorgefeisd tot Munster, waar' raèn he&t iii een krankzinnigen gesticht",zou, hebben opgesloten. Zijn patroon moet hem van daar teruggehaald hebben. Vrijdag avond ten omstreeks 10 ure zijn te Rotterdam in een kantoor aan de Wijnstraat eenige lessenaars opengebroken. Doordien er op een ongewoncn tijd licht brandde, trok het van buiten de aandacht, dat het daar binnen niet richtig was. De straatdeur was gesloten. Nadat deze was geopend en de ipolitie was verschenen, ging men naar binnen, en het bleek toen al spoedig wal ei gebeurd was, terwijl zekere W., een oude bekende van de politie als de dader werd ontdekt. Hij werd maar het politiebureau aan de Groote Pauwen- steeg gebracht, waar een beitel en een schroe vendraaier bij hem gevonden werdenv die niet pp het kantoor bekend Warenbenevens een weinig geldpostzegeltjes enz,, van het kantoor herkomstig. Blijkbaar, heeft men ook getracht een groote en een kleine ijzeren geldkast open te breken doch dit is niet gelukt. Om zooveel mogelijk te voorkomen dat het licht van de straatzijde werd gezien had men de gordijnen doormiddel van een pen een spijkertje en de pen van een lis aar. het houtwerk bevestigdterwijl een lankaart overeind staande op een der lessenaars was geplaatst. De aangehoudenedie op het kantoor niet onbekend washad zich vermoedelijk laten insluiten. Dé politie le Kralingen heeft een dreigbrief in beslag genomen, bestemd voor den landbouwer O. aau 't Kralingsche veer, wa&rin hem wordt medegedeeld dal' binnen t'wèe 'dagen een som van f 100 op de plaatswaar men, dpn brief vond, moest worden nedergelegd wijl anders zijn huis eu schuur iu brand zouden worden gestoken. De vermoedelijke schrijver moet zijn zekere M. M., die Donderdag 15 dezer uit de cellulaire gevangenis te Rotterdam is ontslagen waar hij een maand celstraf, krachtens een vonnis van de Rotterdamsche rechtbankhad ondergaan. Op een korten afstand van de plaats waar de. brandbrief was neergelegdvond men zijn ont slagbrief uit de gevangenis, welken hij vermoe delijk bij ongeluk, daar had verloren. De handteekening, voorkomende op den ontslagbrief, komt overeen met het schrift vari den alloniemen brandbrief. il? Tot heden heeft hij zich echter op die plaats nog niet; doen zien. Uit Amsterdam wordt berichtdat aldaar Zaterdag ochtend ten 5 ure óveral in de stad een hevige schok werd gevoeld. Er llépeh da delijk allerlei geruchten van ontploffingen. De een meendedat er een kruitschipde ander dat de stoomketel der Westersuikerfabriek ge sprongen zou zijn. Bij onderzoek bleek dit laatste onjuist te zijn. Later liep hét geruchtdat het fort TeLiede bij Halfweg-Haarlem gesprongen wasdoch ook "dit bleek weldra onwaar te zijn. Weder vólgens een gerucht zou het kruitschip nabij de buiten sluizen gesprongen zijneD dit vermoeden werd aannemelijk geachtomdat de teiegraphische verbinding met de buitensluizen aan het Noord- zee-kanaal was gestoord. Ten Slotte vernam msn, dat te Sohellingwoude een kruitschip i,n de lucht gesprongen was, maar ook dit bleek later onjuist. Intusschen moeten te xYmsterdara van sommige huizen de muren en plafonds gescheurd zijn. Ook te Haarlem werd ongeveer te 5 ure een hevige schok gevoeld, die 9 a 10 seconden aanhield en een niet geringen algemeenen schrik te weeg bracht. De schok was zoo hevigdat sommige huizen stonden te schudden en de be-^ woners uit den slaap ontwaakten. Onder anderen is in eene woning aldaar de lamp van de tafel gevallen. Men dacht daar algemeen aan eene aardschud ding. Uit Haarlemmermeer meldt men voorts dat daar de schok zóó geweldig was, dót. (Ie zwaarst, geheide huizen stonden te schudden, en de' schellen door de dreuning overgingen. In een oogenbïik was ieder op de been, niet wetende wat er gebeuren zou. Ook daar dacht men aan eene aardschudding. Een later telegram van een der corresponden ten van de N, R. Ct. te Amsterdam meldt: Aangezien de geruchten van ontploffingen zich niet bevestigen is de hevige schok waarschijnlijk eene aardbeving geweest ofschoon aan het Mete- orologisch Instituut niets is vernomen. De magneten vertoonden niets bijzonders. De schok of liever de golvende bewegingzopals ik die waarnam, is gevoeld ook te IJmuiden, Be verwijk Krommenie, Abcoudc-Baambru«ge. Op mijne slaapkamer viel de kachelpijp uit de nis; elders vielen beeldjes van de schoorsteenmantels, doofden gaslantaarnsdoofden gaslantaarns uit en tuimelden melkboeren onder de koeien. De gedachte aau eene aardbeving is vrij al gemeen. Het schijnbaar onverklaarbare dat'in electrische geleidingen geen stoornis kwam wordt aan den moerassigen grond toegeschreven. In ongeveer de geheele stad werd de schudding waargenomen en het sterkst aan den buitenring tusschen de Utrecktsche- en Willemspoort, 't zwakst of iu het geheel niet tusschen Kadijk en Weesperstraat. Meer naar het middelpunt echter is bijna overal de beving gevoeld. In sommige huizen bleven pendules en horlo ges stilstaan. Ruim een eeuw geleden is ook aan zeezijde in Nederland eene aardschudding gevoeld. Maandag nacht sprong in de suikerfabriek aan de Van Noorl-kade te Amsterdam ééfc macbinedee}tengevolge waarvan een ::w^rkmqn de beide "beeiien werden yerbrijzeld. Te Neerbeek (Limb.) brandden Zondag nacht af de behuizing eh: stallen van den land bouwer Palmen. Een os, twee koeien en een varken kwamen daarbij om terwijl twee zonen deerlijke levensgevaarlijke brandwonden kregen. De brandspuit der gemeente was ter plaatse aanwezig, maar de bewonersder buurtschap weigerden daaraan behulpzaam te wezen, r Te Doornspijk viel Vrijdag avond een alleen wotiendpersoon van 61 jaar in liet vuur en bekwam zulke hevige brandwonden dat hij niettegenstaande geueeskundige hulp werd inge roepen eenige óren daarna bezweek. Te Oijen ontstond in den nacht van Zondag op Maandag omstreeks 12 ure door eene on bekende oorzaak brand op een bouwhoeve van de maatschappij van Welstand. De bewoners in den eersten slaap gewékt door het schreeuwen van een kind hadden ter nauwernood tijd om zichhunne kinderen en het vee te redden behalve een paar varkens eu de kippan die in de vlammen omkwamen. Aan blusschen viel niet te denken voor dat de brandspuit aankwam lag alles reeds in puin. Huis'en inboedel waren verzekerd. Aan geldswaarde ging circa f 400 verloren. Onder de gt-meente Deurne in het Hele- naveen heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaau. Verscheidene honden en katten zijn gebeten. Men vermoedt dat de ziekte uit Limburg is overgebracht is overgebracht. De noodige voorzorgsmaatregelen zijn genomen. -r— Met het stoomschip Zaandamkapitein E. M. Chevalier, zijn van Amsterdam naar New-York vertrokken 750 volwassen personen, 125 kinderen van 110 jaar en 44 zuigelingen. Er waren voorts 7 passagiers 1ste klasse aan boord. liet huis en stal bewoond door Jacob Bink onder Gilze en bijna de geheele inboedel is afgebrand. Men mocht er alleen in slagen liet vee te redden. De gezamenlijke schade be draagt f 1000 alles w s verzekerd. De koster der R. K. kerk te Mcrseloo gemeente Venraijis met afgesneden hals ge vonden in zijn huis. Daar men bij het lijk of in den nabijheid geen mes of ar.der snijdend voorwerp vond deukt men aan moord» De koedie ven die in het begin der vorige week te Venloo gearresteerd en naar Roermond overgebracht werden, zijn aan de Pruisische justitie overgeleverd. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht een landbouwersknecht uit Scharn, die getracht heeft een jongeling aldaar door eèn pistoolschot van het leven te berooven. T- Te Onrooi onder Bokstel is in een sloot het lijk gevonden van Van F., die den avond te voren zjjn huis had verlaten. Door de politie te Delft is aangehouden en naar 's Hage overgebracht, om ter beschikking der justitie gesteld te worden, zekere A. V. D. IJ., wonenden te Leidschendam, wegens diefstal van een jóaglijn ten nadeele van den schipper, varende tusschen Maassluis en Delft. Door de arrondisscments-rechtbank te Utrecht is eene tapster veroordeeld tot eene boete van f 10 of gevangenisstraf vau drie dagen, wegens het verkoopen van sterken drank aan kinderen beneden de 16 jaren. Door een dier kinderen was, eene kamer bij haar gehuurd, waar zij geregeld met elkander huu borrel gebruikten vóór zij naar school gingen. -Het schijnt, dat er nóg altijd bestellingen geschieden door zekereh Schoemachërtegen wjen reeds vroeger door de politie gewaarschuwd werd, en die nu als woonplaats opgeeftKeer- weerstraat F 115 te Kralingen. De bedoelde persoon is echter noch daarnoch elders te Kralingen woonachtig. Nadere inlichtingen zijn bij de politie te Kra lingen te krijgen. Een alleenwonend ingezetene te Leeuwarden die uit louter medelijden een jongeling, met wien hij' in éen herberg had gezeten, nachtver blijf verleendewerd daarvoor al heel slecht beloond. Toen üe jongeling zich 's nacht veilig waande wist hij een secretaire alle daarin voor handen geldswaarde te rooven. Hij had licht er bij, doch niet er aan gedacht, dat, doordien er geen blinden voor het venster van het aan de straat gelegen vertrek warenvan buiten alles kon worden gezien. Dit geschiedde inder daad en wei door een politieagent die in den dief een vroegeren ontslagene van den Kruisberg herkende. Natuurlijk werd hij spoedig in hech tenis genomen. Al het gestoleiie had hij bij zich, behalve een bankbiljet vanf25, dat hij als pruim tabak in den mond staken dat hij na de vraag van den politieagentwat hij in den mond had doorslikte. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur Hiermede heb ik de eer UEd. een verslag in te zenden van het feest, dat de leden der Ned. Isr. gemeente alhier gevierd hebben jl. Zater dagavond, ter gelegenheid van de inwijding der nieuwe Synagoge van welker plechtige inwijding reed* in uw vorig nummer gewag wa3 gemaakt. Laat ik u dan vooraf meededen dat het feest ten "olie geslaagd is er. niet de minste wanklank van begin tot uiteinde hetzelve kon ontsieren. Reeds bij het binnenkomen in de net versierde- zaal; fraai verlichtde feestdos der aanwezigen; bovenal de keurige toiletten der dames, die met elkander schenen gewedijverd'te hebben, daardoor werd men alras in aangename prettige stemming gebracht. Het feest werd geopend met eene sierlijke réde door de president der feestcommissie. Door uitvoerigheid van het programma der soiree werd slechts het eerste gedeelte achter elkander uitgevoerd, terwijl het tweede gedeelte met aller goedvinden tusschen de dansen werd voortgezet. Met recht kan ik u zeggen dat alle nummers van het programma uitstekend voldeden; Aau het applaus soheen telkens geen eiode te komen zoodot de héér de Winter bij het eio* digen van elk nummer verscheidene malen te-* rüggeroepen werd. r Bizonder bevielen de stukken voor piano en viool, welke door den heer Wiek viool met

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 2