Nummer 26. Zondag 1 April 1883. 6e Jaargang. f Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmaking. BUITENLAND. Frankrijk. Een gesproken woord. Engeland. Uitgever: ANTOON TIÏÏLEN te Waalwijk. mogelijk: isT De Echo van het Zuiden, lis-1 toinu tas, ffiHi, luian i dra Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. ■^l?r£®meest'ei' en weth°uclers der gemeente Waalwijk, noodigen bij deze de verkoopers van sterken drank in 't klein uitom zoo zij verlan gen met dien verkoop na 1 Mei 1883, voort te gaandaarvan voor of op 10 April 1883aan gifte te doen ter secretarie alhier. WAALWIJK27 Maart 1883. Burgemeester en wethouders voorn, ■n f.Te Secretaris j De Burgemeester F. W. VAN LIEMPT. VAN DER KLOKKEN Advertentiën 1 7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen ioor het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregel Het verzoekschrift van Engelsche letterkun digen aan president Grévywaarin zij gratie vragen voor vorst Krapotkinedie oij hel „anar chistenproces" te Lyon tot gevangenisstraf ver oordeeld werd, moet den president in niet gerin°e verlegenheid brengen. In het belang der weten schap zou hij wel geneigd zijn aan het verzoek gehoor te geven en den vorst in staat te stellen zijn aardrijkskundige studiën voort te zetten maar hij durft hem niet voortrekken boven zijne mede-veroordeelden. De Parijsche correspondent van Daily News is van oordeeldat een vernieuwd onderzoek van de zaak^ tot de in vrijheidsstelling van den vorst en eenige zijner mede-gevangenen leiden z°u. Krapotkine zou echternaar men bericht, als uem gratie geschonken werddie weigeren omdat hij aan de Franscbe regeering het recht met toekent, hem gevangen te zetten. Door den minister van marine is een jacht naar Algerie gezonden ter overbrenging van de voorwerpen door de Afrikaansche kolonie voor de koloniale tentoonstelling te Amsterdam bestemd. Ter huisvesting van de bemanning, uit vijf en twintig koppen bestaande die daar de uit Frankrijk gedane inzendingen moeten bewaken, zal dit schip daar gestationneerd blijven. Door den minister Feiry wordt een «-eld- leening van 586,000 fr. voorbereidvoor de voltooiing van het paleis van justitie te Algiers en voorts een van 500,000 fr. voor den aankoop van de afdeeling der Ashburnham-bibliotheek welke de werken bevatdie indertijd door Libri uit Fransche boekerijen ontvreemd werden. De Parijsche politie is bij de jongste in hechtenisnemingen op eén zeer zonderlinge wijze te werk gegaan. Een aantal „anarchisten" b. v. werden gevat als deel uitmakende van een geheim genootschap, alleen omdat men op een lijst achter hunne namen cijfers genoteerd had ge vonden. Later bleek, dat die cijfers enkel het aantal stemmen vermeldden, in een kiesvereeni- ging op hen uitgebracht. zichtigheid overtreding van de wet op de land verhuizing en oplichterij. Ais een bijzonderheid wordt uit Algiers onder verschillende klachten over den buitenge wonen strengen winter in Noord-Afrika gemeld, dat het zelfs in de woestijn Sahara gesneeuwd heeft. XII. Eindelijk een Paar! Frederik was voor zijne ondergeschikten de toegevendste en goedhartigste superieur die te bedenken vielmaar had hij heden met een vierponds achterlader moeten laten exerceeren dan zouden zij hem zeker niet herkend hebben'. Hij was geheel uit zijn humeur; hij was op vliegend hij was neerslachtighij was zwaar moedig, hij was in een woord allerakeligst. Het kon ook niet anderswant hij was smoorlijk verliefd op Marianne en al wat buiten haar was, kon hem niets meer schelen. En tochzij had hem met zoo'n enkel woord afgeslagen - zoo beleedigend zoo hevig zelfs afgeslagen „Liever in den dood had zij uit geroepen zeide Frederik vrij kriegel bij zich ze. ven. Ik moet haar dan wel erg zijn tegen gevallen Ik wou liever dat ik een been had gebroken dan ooit in dit vervloekte dorp terug te komen. - De duivel hale die heele baron schap Kan ik mij die nu nog met fatsoen voor de twee duizend gulden van dien boer laten koopen nu zijne dochter mij niet hebben wil En wat zal ik nu beginnen Eenvoudig naar huis gaan en weer onderofficier spelen als vroe ger en voor mijn kapitein alles verzwijgen Maar wachtdaar valt mij wat in Het denkbeeld dat Frederik was ingevallen was eenvoudig dit, dat de kapitein nu niet meer zijn superieur maar zijn broeder was. Hij had een broeder en dezen kon hij te hulp roepen. 'Toen hij in de herberg was teruggekomen MHe Derlincourt eene wel is waar rumoerige, maar toch fatsoenlijke jonge damewérd ge vangen genomen op een losse beschuldiging van den heer Yves Guyot in het aangezicht gekrabd te hebben op een vergadering in de Rue Rivoli. Zij werd thans, nadat zij veertien dagen in de gevangenis St. Lazaireonder allerlei gemeen vrouwvolk heeft doorgebracht, weder in vrijheid gesteld. Onlangs deelde het Parijsche blad de Vol taire mededat een zijner redacteurs een onder houd met Louise Michel had gehad. De In- transigeant ontkent dit en daagt de Voltaire uit 10000 francs te deponeeren bij de Banque de France of bij een notaris; de Intransigeant zal dezelfde som deponeeren en wanneer dan de redacteur van de Voltaire eene schriftelijke ver klaring van Louise Michel kan overleggen dat hij haar gesproken heeftdan zullen de 10000 francs van de Intransigeant worden gegeven aan het comité voor het gedenkteeken van Gambetta; zoo niet dan zal de gedeponeerde som van de Voltaire door de Intransigeant verdeeld worden onder de politieke veroordeelden van Lyon en en Monceau-les-Mines. De Markies de Raysde stichter van de „kolonie" Port-Breton wiens praktijken tegen over de misleide kolonisten men zich zeker nog wel herinnerten die verleden jaar zomer ge vangen genomen werd, zal den 17 April voor de rechtbank der Seine met zijne medeplichtigen terechtstaan. De instructie in deze ingewikkelde zaak is eerst dezer dagen geëindigd. Men ver wacht dat het proces twee a drie weken zal duren. De stukken vormen een bundel zoo dik als maar zelden gezien werd. De drie punten van beschuldiging zijn manslag door onvoor- eischte hij schrijfgereedschap en schreef den völgenden brief nGeachte Kapitein! »p\J hebt mij dikwijls1 gezegddat de ka pitein de vader en de opper-artillerist de moeder eener rijdende batterij is. Dit geeft mij moed om mij tot u te wenden. Ik ben hier in eene ingewikkelde zaak geraakt, waarin ik uwe vaderlijke hulp noodig heb. Zij is zeer ingewikkeld en betreft ook u zoo zeer zelfs dat het geene strafbare insubordinatie van mij igwanneer ik u dringend verzoek eens even tot mij over te komen en te zien wat er te doen staatja ook mevrouw von Thorbach te spreken want deze is uwe vijandin in 't geheel niet en zij reikhalst naar het oogenblik om u dit zelve te zeggen. „Uw gehoorzame dienaar Frederik Muller." Toen de kapitein dezen brief ontving, kon het niet anders of hij moest den inhoud zoo bui tengewoon vinden dat hij dadelijk verlof nam en op reis gingom zoo spoedig mogelijk achter het geheim te komen. Hij kwam nog vroeger bij Frederik aan, dan deze verwacht had of lieverhij stapte aan de dorpsherberg aftoen Frederik niet thuis was. Deze was nadat hij den brief had afgezonden, weinig thuis geweest. Waar hij zich bevond wist niemand. Eens was hij bij den notaris gekomen om dezen ten stelligste te verbieden het geld van Herbot aan te nemen en in het geheel iets te doen voordat de kapitein er was. Rostmeyer was daarover zoo boos geworden dat hij Erederik bijna de deur had gewezen en deze was weggegaan zonder een woord van Een zonderlinge zaak zal eerstdaags door de Parijsche rechtbank behandeld worden. Eenige jaren geleden ontving vrouw S. het bericht van het overlijden van haar man die naar Amerika vertrokken was om fortuin te maken, en die haar een aanzienlijk vermogen achterlietdat hij aldaar verdiend had. Na twee jaren den dood van haar echtgenoot betreurd te hebben trad zij weder in het huwelijk. Eenige dagen geleden werd de deur van het vertrek geopend waarin de echtgenootcr. zich bevonden en voor hen stond M. S., die zijne vrouw en zijn geld terug verlangde. Het volgende was de reden van deze zonderlinge verschijning. Op het oogen blik dat M. S. te Beunos Ayres aankwam om zich naar Europa in te schepen werd hij eensklaps ziek en daar hij zeer spoedig zijn einde zag naderen, maakte hij zijn testament. Hij verloor daarna het bewustzijn en toen hij eenige dagen later tot zich zelf kwam en langzamerhand beter werd bemerkte hij tol zijn grooten schrik, dat zijn geld en papieren verdwenen waren. S. was echter niet ontmoedigd hij keerde naar de binnenlanden terug eu begon opnieuw te werken. Iftueschen stierf te Nieuw-York de dief, die hem bestolen had en de papieren en het geld die bij hem gevonden werdenwerden naar Europa gezonden. Op deze wijze erfde vrouw S. het fortuin van een levende. De legitimistische Gazette de France meldt dat zij eene circulaire hoeft ontvangen van den monarchalen Echo lorrain waarin de hertog van Aumale candidaat gesteld wordt voor de vacatureontstaan door het overlijden van den senator Varroy. Wij hebben den hertog niet geraadpleegd zegt het stuk; wij handelen geheel en al uit eigen beweging en op eigen verant woordelijkheid. Wij werken zoo doende niet voor de prinsen, maar voor ons, dat wil zeggen: voor Frankrijk. De prinsen zijnzooals men terecht gezegd heeft, verplichte pretendenten. Dat is voor ons genoeg om te handelen. Lo tharingen (het departement Meurthe-et-Moselle, hetgeen hij gezegd had terug te nemen. Waar hij echter de overige uren van den dag zat wist niemand. Misschien had Marianne alleen er nog eenig vermoeden van zij had namelijk, in de namiddaguren aan den zoom van het boschjc aan gene zijde van de beek en het wei land eene donkere uniform meenen te zien tot haren grooten schrik namelijk ten minste, zij had het dadelijk op een loopen gezet en was het huis ingevlucht. En toch zoo is het menschelijk hart met zichzelf in tegenspraak toch was zij den volgenden namiddag weder en wel alleen met haar werk op de bank achter het huis gaan zitten vanwaar zij het weiland en het bosch daarachter geheel overzien kon. Daar de kapitein von Mechtelbeck Frederik niet vond en moeder Tilman die alleen thuis was ook niet durfde verzekeren dat hij spoedig zou terugkeeren nam de officier het cordaat besluit om naar het kasteel te gaan en zich bij mevrouw von Thorbach tc laten aanmelden indien Frederik ten minste niet in den tusschentijd kwam, dien de kapitein noodig had om zich van zijn reis gewaad te ontdoen en eene kleeding tot bezoek aan te trekken. Frederik kwam niet en een half uur later zag de kapitein het kasteel Stro- meck voor zich. Hij had de koite wandeling ongetwijfeld met fleren moed aanvaardmaar gevoelde dien ver dwijnen toen hij in de salon der barones werd geleid en hij vlak tegenover den vijand of liever zijne vijandin stond. Dit was niet te verwonderen; want mevrouw von Torbach liet niets na om hem den moed geheel te ontnemen; jazij scheen net er op te hebben toegelegd om hem terstond bij zijr. binnentreden van zijn stuk te brengen. Zij was opgesprongen maar was even zoo schielijk weder gaan zittenalsof waar de nieuwe verkiezing moet plaats hebbeD, behoort tot het oude Lotharingen), het liberale land bij uitnemendheid de klassieke bodem der vaderlandsliefdezal door het verkiezen van den hertog van Aumala, ondanks hem zelf, de eer hebben van de openbare meening voor te bereiden tot de noodzakelijke ontknooping, tot het herstel van de constitutioneele liberale en parlementaire monarchie. De Gazette de France is met dit denkbeeld ingenomen. Frankrijk is stervende, heet het; op Franschen waardig dien naam te dragen rust de taak het te redden. Maar de Gazette geeft te kennendat de weldenkendenhoe talrijk zij ook zijn mogen niets zullen kunnen uitrichten indien de prinsen niet hunne mede werking verleenen. Zij moeten de pogingen van anderen ondersteunen. Alzoo schrijft Charles Bigot in le XIX Siècle, slaat het vast dat de prinsen „verplichte" pre tendenten zijn. Men stelt hun canditatuur zonder hen te raadplegen zonder hun vergunnning te vragen. Men zou ze desnoods candidaat stellen ondanks hen zeiven. Men heeft hen noodig om der republiek den oorlog aan te doen. Dat is genoeg. Het fraaiste van de zaak is dat de Echo lor rain al sedert verscheiden jaren heeft opgehouden te verschijnen. Aan de Gazette de France is dus eene poets gespeeld en XIX Siècle heeft de zaak voor ernst opgenomen. Trouwens, nog meer bladen zijn er ingeloopen. De twaalf leden van het Iersche /Vaderlands lievend BomP' die door de jury te Belfast waren schuldig bevonden zijn veroordeeld tot verschillende termijnen van dwangarbeid, afwis selende van vijf tot tien jaren. Te Ballinrobe ir. Ierland zijn 26 personen gearresteerd verdacht van medeplichtigheid aan een moord, in 1880 aldaar gepleegd. Door de Engelsche regeering is van de Egyptische weer 288.000 pond sterling ontvan gen als afdoening der kosten voor het bezet- tings-leger. zij berouw gevoelde hem met het opstaan te veel eer te hebben aangedaanzij was bleek geworden en weder rood terwijl haar schoot hondje vreeselijk begon te keffen en zij zich de moeite niet gaf om het beest tot zwijgen te brengen. Intusschen had zij wel een paar woor den gezegd, maar zoo flauw, dat de kapitein er niets van vers aan had. Mevrouwstotterde hij eindelijk en greep krampachtig de leuning van een stoeldaar het hem eenigszins voorkwam alsof zij met hare hand eene beweging daarheen gemaakt had, gij moet het mij ten goede houden, dat ik'zoo vrij benIk heb van een mijner onderge schikten den onderofficier Frederik, een brief ontvangen die mij hier doet komen het is de eerste maal dat ik dit kasteel betreed, ofschoon wij eigenlijk... ofschoon wij buren zijn. Mevrouw von Thorbach had zich intusschen genoeg hersteld om de groote verlegenheid te kunnen bemerken, waarmede de kapitein sprak. Dit gaf haar hare tegenwoordigheid van geest teruS en terwijl op haar bekoorlijk gezichtje de blozende kleur wederkeerde, om echter spoedt een nog donkerder blos aan te nemenant woordde zij op een kalmen toon Ik hoor met verwondering dat gij u onze nabuurschap herinnertmijnheer von Mechtel beck Toen ik dezen winter in de stad was scheent gij die geheel vergeten te hebben. Vergeten riep hij Ach neen Ik her inner mij die al te welen ook de ongelukkige omstandigheden die mij den moed ontnamen om mij aan u te laten voorstellen. Ik zou ook thans niets vrijmoediger zijnindien niet de braafste man ouder mijne ondergeschikten mij nen bijstand had ingeroepen en nu kom ik mevrouw u verzoeken mij te willen mededeelen' wat er eigenlijk aan de hand is; want Frederik verwijst mij in zijnen brief aan u. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 1