T Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. - M UITVOERINGEN. De gouverneur der Kaap-kolonieSir Hercules Robinson, komt naar Londen, om mede deel te nemen aan de onderhandelingen tusschen de regeering en den Transvaalschen gevolmach tigde Jori8sen. Reeds hebben 40 leden van het Britsche lagerhuistot verschillende politieke partijen behoorendeden heer O'Shea hun steun toege zegd om op nadere ophelderingen aan te dringen, voor het geval de regeering een ontwijkend ant woord geven mocht op de interpellatie betreffende het zonderling geval aangaande lady Dixie. Dat de politie iets ontdekt zou hebben be vestigt zich niet. Koningin Victoria is beterendemaar nog niet wel ter been weer. Maandag bij den doop van een nieuw kleinkind (de dochter van den hertog van Albany) op Windsormoest men haar op een stoel de kapel binnenrollen. De vrijwilliger-revue te Brighton is weer door eene zeer talrijke menigte bijgewoond en volgens het programma in de beste orde afge- loopen. Als naar gewoonte wijden de Engelsche bladen zeer uitvoerige artikelen aan het schouw spel. De jury te Belfast heeft opnieuw een zestal personen leden van het zoogenaamd ,/Iersche vaderlandslievende Bond" schuldig bevonden aan samenspanning tot omverwerping van het bestaande staats-gezag en aan poging tot moord. Het vonnis zal later volgen. //Nummer jeén" dus wordt uit Londen gemeld, moet''zekere Tyner wezen en in persoon hebben deelgenomen aan den moord in het Phoenix-park (Bourke en Cavendisch). Hij is een gewezen boekverkooper en eerst onlangs tot groote teleurstelling van de politienaar New-York gevlucht. Kapitein Careydie aan het hoofd stond van de expeditie in Zulu-land waarbij de ex- keizerlijke prins Louis Napoléon sneuveldeis in lndië in den ouderdom van 35 jaar overleden. Zooals men zich herinnertwerd een onderzoek ingesteld omtrent zijn gedrag bij die gelegenheid, dat tot zijn vrijspraak leidde. In Britsch-Indie wordt eene tentoonstelling in orde gebrachtdie al wat de wereld op dit gebied leveren kanovertreffen al. Men wil namelijk te Calcutta eene internationale tentoon stelling houden van edelgesteenten. Daar zal niet alleen de schitterende verzameling te zien zijnwelke onlangs te Jeypore is uitgestald ge weest maar het bestuur heeft ook onderhande lingen aangeknoopt met de vorsten en prinsen van het aan edele steenen zoo rijke Indie om hunne juweelen mede ter leen te mogen ontvangen. Men twijfelt nietof de meesten zullen aan die roepstem gehoor geven. Te Limerick in Ierlandheeft een ge vecht plaats gehad tusschen soldaten van het regiment de Scots Greys en van het 52e regiment, beiden aldaar in garnizoen. In de herberg waar de twist uitbrakwerd alles kort en klein geslagen en op straat vocht men zoo verwoed met stokken en steenen, dat verscheidene manDen gekwetst en twee zelfs doodelijk gewond werden. Drank Hatton, de bekende wetenschappelijke reiziger die voor de British North Borneo Com pany een onderzoekingstocht deed door Borneo, is door een ongeluk op de jacht om het leven gekomen. Bij het vervolgen van een troep olifantenraakte zijn geweer in een struik ver ward het ging afde kogel trof hem in de borsten hij viel dood neder. Uit Liverpool kwam Donderdag bericht dat de politie den vorigen avond beslag legde op een kist die ontplofbare stoffen en helsche machines in hield aangebracht op een stoomboot uit Cork door een individudie kort voor de ontscheping in hechtenis is genomen. De politie houdt die arrestatie voor zeer be langrijk. Bij analytisch onderzoek is gebleken dat een gedeelte van den inhoud der in beslag genomen doos bestaat uit nitro-glycerine. Don derdag ochtend is in de nabijheid van Liverpool een jonge Ierdie aan den spoorweg werkzaam is gevat als verdacht aan deze zaak medeplich tig te zijn. In het lagerhuis kondigde Macoan bij de tweede lezing der wet betreffende den eed af te leggen door de leden van het parlement, zijn voornemen aan om voor te stellen dat elke wet, welke de toelating van atheisten gemakkelijker maaktondoelmatigin strijd met de consti tutie en gevaarlijk re. Uit Berlijn wordt aan de „Kölnische geschre ven, dat men aldaar in militaire kringen zeker meent te zijn van Frankrijks voornemen, om eerlang zijne infanterie van revolrergeweren te voorzien, een voorbeeld, dat dan waarschijnlijk wel door Duitschland en andere groote mogend heden zal gevolgd worden Het blad betreurt deze hervorming zeeromdat ze, schatten van geld verslindendede volkeren ten slotte even sterk tegenover elkander doet staan dan vroeger het geval was. De moordenaar van den Berlijnschen brie venbesteller Cossath heeft zijn schuld bekend. Hij verklaart, dat hij, na eerst eene kleine erfe nis opgemaakt te hebbende middelen wilde trachten te verkrijgen om een zelfstandig bestaan te vinden. De moord dien Francesconi te Weenen op een brievenbesteller beging, had henc op de gedachte gebrachtzich op gelijke wijze aan geld te helpen. Tot dat doel had hij zich zeiven verscheidene kleine bedragen per post wissel uit Potsdam toegezonden. Den lOn Maart had hij wel gelegenheid maar niet den moed gehad om zijn snood opzet te volvoeren. Toen echter Cossath den 12n tusschen 8 en 9 uur 's morgens weer bij hem verscheen, had hij hem, terwijl de man een glas bier uitdronk, dat hij hem had aangeboden, met verscheidene hamer slagen op en in 't gezicht gedood. In zijne op gewondenheid had hij slechts medegenomen, wat hij het eerst op het lijk vond en was ioen op de vlucht gegaan naar Obisselde en van daar naar Maagdenburg, waar de justitie hem spoedig in handen had. De beide moordenaars van de wed. Zirkel- bach te München die bij deze vrouw kamers huurden en haar bij afwezigheid van hare dochter om hals brachten zijn nu beide in handen der politie. De een werd te Velden, in Neder-Beieren, gevat, op het oogenblik terwijl hij bedaard zijn vader het verhaal van den moord uit eene courant voorlas. De andere moordenaar werd te Müncheu in hechtenis genomen. Beiden heb ben reeds eene uitvoerige bekentenis afgelegd. Door socialisten is te Stuttgart, op den gedenkdag der Parijsche commune, den 18 Maart, een bloedroode vlag op een toren in het midden der stad geheschen. Die vlag wapperde daar van den vorigen avond tot 's middagstoen de politie haar wegnam. Er was alles gedaan om het weghalen moeilijk te maken. De deur van den toren en de vensters der eerste verdieping waren versperd. Men moest langs hooge ladders de vensters van de derde verdieping binnenklimmen. De vlag droeg het opschriftvrijheid, gelijk heid en broederschap." Aar. den ingang van den toren was van buiten een biljet met eene waar schuwing voor dynamiet geplakt en van binnen ongeveer 5 pond kruit gestrooid. Te Barmen had een dergelijk voorval plaats. Daar zoowel als te Stuttgart werd de toren nog al door de politie bewaakt. De Budapester bladen verhalen de volgende gebeurtenis. Honderden menschen bewonderden onlangs voor een huis van drie verdiepingen in de Radialstrasse te Budapest, de gevaarlijke toeren, die een dienstmeisje in een vensterbank van de derde verdieping bij het glazenwasschen ten beste gaf. Toen zij de angstige gesprekken en tevens de bijvalsbetuigingen van het publiek bemerkte, keerde zij zich gracieus tot het publiek en zette hare toeren met verdubbelden ijver voort. Een heer, die deze halsbrekende toeren niet langer kon aanzienging het huis binnen, waar het dienstmeisje diende, en maakte den huisheer op het gevaarlijke spel opmerkzaam. Toen het dienstmeisje dit hoorde, sprong zij van de ven sterbank en nam uit den zak een rosekleurig visitekaartje met het opschriftBodros Katicza Köteltanczosnö (Katicza Bodros, koordedanseres.) Mejuffrouw Katicza was namelijk in het circus Kremser vóór eenige jaren koordedanseres ge weest door schulden in onaangename omstan digheden gekomen, was zij besloten, dienstmeid te worden. De liefde tot de kunst ontwaakte in haar somtijds, waarvan de equilibrïstische toeren in de vensterbank het gevolg waren. De eigenaar van het huis verzekerde aan frl. Katicza, dat hij zich verheugde dat zij bij hem diende, maar verbood om zijn ramen tot schouwplaats van dergelijke oefeningen te kiezen, die de opmerk zaamheid der voorbijgangers trokken en een volksoploop veroorzaakten. PEST 29 Maart. De opperrechter Majlath, president van hei magnatenhuis, is hedenmorgen verworgd in zijne woning gevonden. De tong was hem uit den mond gescheurd, en de handen saamgebonden zijne beurs en horloge ontbraken; zijn bed was onaangeroerd en het lijk was nog geheel gekleed. De onbekende dader is waar schijnlijk uit het venster gevlucht, daar een touw daaruit naar buiten hing. BUDA-PE8T, 30 Maart. Het onderzoek naar den moord gepleegd op den opperrechter van Hongarijegraaf Majlath, doet eene zware verdenking rijzen tegen zijn lijfhusaar Breszek die den avond voor den moord inet een vreemde gezien is op de plaatswaar 's morgens een touw uit het venster hingwaarlangs de moor denaar ontvlucht moet zijn. Een wegens den bekenden diefstal van rid derorden in het paleis van den graaf Andrassy sedert weker, in hechtenis zijnde persoon bekende daarentegen dat hij en zijne kornuiten reeds in den vorigen zomer voornemens waren in het paleis van graaf Majlath in te breken. Den lijfhusaar Breszek waè door graaf Majlath tegen 1 April zijn dienst opgezegd. De hier verschij nende bladen meenen ook, dat achter den moord een wraakoefening gezocht zal moeten worden. Graaf Majlath namelijk was voor eenige jaren met een armen bloedverwant in proces over eene groote erfenis. De politie vond een mes en een handschoen; beide voorwerpen moeten door den moordenaar op zijn vlucht verloren zijn. De worsteling tusschen Majlath en zijn moor denaar schijnt vreeselijk geweest te zijn. De vermoorde was 65 jaren oud en een man van groote lichaamskracht. De begrafenis-plechtig heid was zeer groothet hof en de aristocratie hadden zich met alle pracht laten vertegen woordigen. De viering van den vierhonderdsten gedenk dag van Rafael's geboorte is begonnen met de onthulling van het nieuwe börstbcëïï^aïwlëï grooten schilder op diens graf. De ministers Baccelli en Baccerini, vertegen woordigers van het gemeentebestuur van Rome en Urbino, alsmede van een aar.tal binnen- en buitenlandsche kunstgenootschappen enz., namen aan de plechtigheid deel en begaven zich daartoe in optocht van het kapitool naar het Pantheon. Voor de onthullingsplechtigheid werd op het graf van koning Victor Emmanuel een krans neergelegd. De stad Palmero is overstroomd tengevolge van het springen der buizen van de water leiding. Door het hof van assises van Girgenti op Siciliëis een zaak behandelddie in Zui delijk Italië druk besproken is. Het volgende was de aanleiding hiervan. Nobileeen rijke barbier uit het dorpje Montaperto bij Girgenti bezat een vrij aanzienlijk fortuin dat later aan zijne gehuwde dochter zou komen. Op zekeren nacht der maand Juli van het vorige jaar drong een bende van 6 mannen in een klein buiten verblijf, waar hij gelogeerd wa9. Zij bonden hem en voerden hem naar Montapertowaar zij hem dwongen de deur van zijn woning te openen en zijne vrouw te roepen. De woning werd geheel leeggeplunderd. De vrouw van den barbier werd met den dood bedreigdzoo zij niet zweeg. Nobile werd naar een eenzame plaat9 gevoerd waar hem het hoofd werd afgesneden; de dieven verdeelden onder elkander den buit. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en de geheele bende viel spoedig in handen der politie. De schoonzoon van den barbier was er het hoofd van. Een der bandietendie alles bekend heeftkreeg genadede vijf anderen zullen op de markt te Girgenti opgehangen worpen. Uit St. Petersburg wordt bericht, dat de politie der hoofdstad tegenwooidig ijveriger dan ooit in de weer is om nihilistische komplotten tot ontdekking te brengen. Generaal baron Gresser, hoofd der politie, moet namelijk anonieme brieven hebben ontvangen, de mededeeling inhoudende dat weldra een der keizerlijke domeingebouweu door dynamiet in de lucht zal springen, alleen als proefneming om te kunnen berekenen hoeveel dynamiet wel noodig zal zijn om het geheele Kreml te Moskou te vernielen. Men is blijkbaar geenszins overtuigd dat deze bedreiging slechts grootspraak is, want terstonds zijn er buitenge wone maatregelen genomen tot bewaking van alle openbare gebouwen. Overal zijn buitengewone politieposten geplaatst, terwijl 's nachts door alle straten, waarin dergelijke gebouwen liggen, on afgebroken militaire patrouilles marcheeren. De politie is zoo beducht ^oor nihilistische aansla gen, dat zij op alle openbare gebouwen, waarop stangen voor de telephoongeleidingen staan, deze laat wegbreken, omdat zij vreest dat de nihilisten de draden voor ontploffing zouden kunnen bezigen. De keizer heeft gelast dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de administratie aan al de ministerieele departementen gedurende de laatste tien jaren. Binnen zeer kort zal hiermede een aanvang worden gemaakt. Voor de departementen postwezen en binnen- landsche zaken waarbij de groote misbruiken zijn aan het licht gekomen, die tot de algemeene enquête aanleiding geven, is het onderzoek reeds aangevangen. Het hoogste gerechtshof in Pensylvanie heeft dezer dagen eene belangrijke beslissing genomen. De vrouw van een ambtenaar reisde op eene vrijkaart haar door het bestuur eener spoor wegmaatschappij uitgereikt. Bij een ongeval werd zij zwaar gekwetst en de jury stond haar eene schadevergoeding van 2000 dollar toe, niette genstaande op de voorzijde der vrijkaart eene clausule voorkwam, door verscheidene hoogere spoorwegbeambten ondertcekcnd, dat de maat schappij niet aansprakelijk was voor schade aan den houder dier kaart of zijne bagage door nalatigheid der onderneming of hare beambten toegebracht. Het hooggerechtshof bevestigde de uitspraak der jury en besliste, dat een onderneming van openbare vervoermiddelen zich door speciale overeenkomst niet kan ontslaan van de aan sprakelijkheid wegens nalatigheid. Te Buenos Ayres heeft een groote brand 9 huizen in de asch gelegd. De schade bedraagt 3^ millioen dollars. Menschealevens gingen er niet bij verloren, maar een aantal manschappen van brandweer en politie werden meer of minder gewond. De brand ontstond alweder door het springen van een petroleumlamp. Onlangs heeft men proeven genomen met een telephoonverbinding tusschen New-York en Chicago (een afstand van 400 mijlen.) Zij gelukte volkomen, men kon de gesproken woorden uit muntend verstaan. Dit wonderbaarlijk resultaat was te danken aan een nieuwen geleiddraad van staal, met koper omhuld. De Amerikaansche bladen achten hiermede een nieuw tijdperk voor den telephoon aangebroken, en zij konden wel gelijk hebben. Een treurig ongeluk heeft dezer dagen in de stad New-Orleans plaats gehad. In een aldaar opgeslagen circustent raakte bij een der toeren een gordijn in brand. Daardoor ontstond een paniek de toeschouwers, grootendeels werk lieden met hunne vrouwen en kinderen, drongen naar de uitgangen. Men had den brand spoedig gebluscht, maar alle pogingen, om het publiek tof bedaren te brengen waren te vergeets. De uitgangen werden versperd door in zwijm gevallen vrouwen en kinderen, en toen verschei- denen, om toch naar buiten te komen, gaten in het linnen van de tent sneden, werd de ramp nog erger, want tengevolge van die pogingen stortte de tent gedeeltelijk in, en zestig personen werden onder het linnen begraven, waar ver scheidene stikten. Het aantal dooden is nog niet bekend, maar ruim honderd personen zijn zwaar gewond. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen zullen Zondag op de zaal Musis Sacrum de volgende stukken worden ge zongen. 1 Ave Maria Abt. 2 Hymne de Vliegh. 4 Abschiedsstandchen Abt. Waalwijk, 31 Maart 1883. De teekenschoal heeft gisteren avond zijn laatsten winter-cursus in tegenwoordigheid van het bestuur, dat geheel voltallig aanwe zig was, gesloten, om met 1 October weder een aanvang te nemen. 54 leerlingendie dit studiejaar, van de lessen zeer vèel hebben geprofiteerd en groote vorderingen hebben gemaakt, verlieten dan ook, tevreden over hunnen arbeid, de zalen. Het bestuur betoonde tijne tevredenheid aan de jongelui en bedankte de leeraren vooral den directeur, voor de vele zorgen en bekwame leiding, betoond gedurende dezen schoonenmet zooveel vrucht gehouden cursus, de 24e sedert de oprichting hier ter plaatse. Doctor Van Heijst, nieuw bestuurslid, met algemeene stemmen tot president geprocla meerd in plaats van den heer Van der Klokken, die om zijne hooge jaren bedankt had en zijn ontslag als lid van het bestuur tevens had genomenwerd door den heer secretaris der school, Jud. Timmermans Wz., aan de leeraren en de leerlingen voorgesteld. Het bestuur scheidde, door de leeraren vergezeld, laat in den avond, nadat de be langen dezer schoone inrichting breedvoerig waren besproken. De civiel-ingenieur De Stoppelaar is met de spoorwerken te Waspik belast en aldaar gestationeerd. Woensdag had te Tilburg ten raadhuize eene vergadering plaats van de commissie in het district Tilburg, voor de herziening der belast bare opbrengst van de ongebouwde eigendommen. Tot leden der commissievoorgeschreven bij art. 17 der wet 25 April 1879 zijn benoemd de heeren H. W. J. Mol, F. J. B. VerlindenB. V. J. Mutsaers en Jos. A. J. Van Heijst, zijnde een lid uit elk onderdeel. Als plaatsvervangend lid werd aangewezen de heer P. F. Bergmans. Tot leden der commissievoorgeschreven in het 2e lid van art. 35 der wetzijn be noemd de heerenP. J. Asselbergs en J. J. Verhoeven. Plaatsvervangend lid de heer W. Schouten. Aan den Heer J. Van Heurnadjunct ingenieur bij den provincialen waterstaat van Noordbrabant, is op zijn verzoek door ged. staten eervol ontslag verleend tegen 1 April a. s. Hij gaat nu over bij den rijks waterstaat en is benoemd tot adjt.-ingenieur bij de werken tot verlegging van den Maas mond. Een der nieuwste wonderen van de elec- triciteit is de electroscoop, waardoor men mij lenver verwijderde personen zieD kan, zoo goed als men door den telephoon' met hen kan spreken, en die door Dr. Guidrah, te Vic toria uitgevonden werd. Men moet onlangs te Melbourne welgeslaag de proeven met dit instrument genomen heb ben. In een donkere kamer gezeten zagen de toeschouwers op een groote witgloeiende metalen schijf de renbanen te Flemington zoodat zij zichals zij door hunne verrekij kers er naar keken konden verbeelden daar tegenwoordig te zijn. Het klinkt wonder baarlijk maar met electriciteit is bijna niets onmogelijk. 2^- Het bestuur van den buitenpolder van Besoijeu zal de kaden rondom dit waterschap met p. m. 0.20 M. doen verhoogenzoodat de landerijen steeds van vloed water zullen worden bevrijd. Men verneemtdat de aan besteeding daarvan reeds in de volgende week zal plaats hebben. Als gerucht wordt ons medegedeeld, dat de heer Kappeyne geroepen zal worden (of misschien reeds is) om een nieuw kabinet saam te stellen. We voegen er uitdrukkelijk bij dat het gerucht ons van ernstige zijde wordt medegedeeldop zich zelfwe erkennen het gaarneheeft het T.

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 2