tmerika. Italië. BINNENLAND. Oostenrijk, Rusland. v Handelsberichten. UITVOERINGEN. bracht Maandag zijn schoonzuster, die hem ver weet dat hij zijn tijd in de kroeg verbeuzelde een slag toeen stak zijn broedertoen deze haar te hulp kwam met een mes in het hart, zoodat hij onmiddellijk dood neerviel. In de ver warring gelukte het den moordeuaar te ontko men. Hij is echter in de nabijheid van de Elbe, waar hij een pogiug tot zelfmoord wilde doen ir> hechtenis genomen. Hij beweert zijn broeder bij ongeluk gedood te hebben terwijl hij zich tegen zijn aanvallen verdedigde. Te Ahaeen gehucht in het Schwarzwald, waar de huizen zeer verspreid staan, was onlangs een arme vrouw met vier kinderen zoo zeer ingesneeuwd in haar huisjedat zij zich niet meer van levensmiddelen kon voorzien. Eerst den vierden dag ging de waard van Ahadie zich herinnerde dat hij in zoolang niemand van het gezin had gezien met zijn knecht en een voorraad spijs en drank naar het huisje. Hij kwam daar nog juist bij tijds, om de vrouw en de kinderen te redden van den hongerdood. Zij waren allen zeer zwak en uitgeput en niet in staat zichzelveu te helpen. Het national theater te Berlijn is op klaar lichteu dag door brand vernield. Aanvankelijk zag men slechts een dikken rook doch reeds toen de brandweer tegen half 1 ure ter plaatse was, had de brand zulk een omvang verkregen, dat er niets meer viel te redden. Alleen de buitenmuren en een paar corridors zijn blijven staan. De oorzaak van den brand schijnt niet met zekerheid te kunnen worden opgespoord. Van 10 ure tot half 12 was er nog eene repe titie gehouden waarbij slechts een zestal gas vlammen waren ontstoken die onmiddellijk na de repetitie waren uitgedoofdzonder dat men toen of daarna eenig onraad had bespeurd. Eerst later bemerkten eenige acteurs en actrices in het restauratielokaal eene brandlucht. Alles snelde toen naar de tooneelzaal aldaar kon wegens den verstikkenden rook niemand naar binnen en nog geen vijf minuten later stond er alles in vlam. Een gedeelte van den inventaris der restauratie is nog geredmaar overigens waren alle pogingen tot redding gevaarlijk. De zaal kon 3000 personen bevatten en was dus een van de grootste schouwburgzalen der stad. De Apacha-Indiancn in Nieuw Mexico hebben een compagnie vrijwilligers die tegen hen uit gezonden wasin een hinderlaag gelokt en tot den laatsten man toe omgebracht. Uit een dépêche uit New-York aan de Daily News blijktdat men vermoedtdat het in de aanstaande „nationale Iersche conventie'' zeer onstuimig zal toegaan. De partij van het dynamietzoowel als de tegenpartij, zijn zeer verdeeld over de houdingdoor de conventie aan te nemen. De meer behoudende Iersche hoof den beijveren zich, om de conventie over te halen, opnieuw een votum van vertrouwen jegens den heer Parnell uit te brengen en zich tegen de dynamietparlij te verklaren doch de overige Ieren verklaren zich voor laatstgenoemde partij. De Irish World komt nog niet voor zijn meening uitmen gelooft echter dat de heeren E >an en Sheridan de heftigste dynamiet-raannenhet met 't blad eens zijn en meentdat zij invloed genoeg hebben om over de courentie controle te oefenen. In dat gevalzou een proclamatie Jen gunste van het dynamiet worden openbaar gemaaktwat zeker de laatste slag zou zijn aan de sympathie der Amerikanen voor Ierland. Te Catania en te Ripostoop Siciliëzijn weer herhaalde schokken van aardbeving waar genomen. Aan den spoorweg naar Florence is een voorraad buskruit en dynamietbestemd voor grondwerkenontploft. Volgens gerucht zijn er bij de ramp 40 menschen omgekomen. Er zijn reeds 13 lijken gevonden. WAALWIJK. Door de harmonie l'Espérance zal Zondag op de harmoniezaal bij A. N. Van Riel worden uitgevoerd 1. Grande marche. Reuland. 2. Musikalische Bluraenlese. Potpourri. Von Thüraer. 3. Potpourri Populaire. Rehtiz. 4. De schutter trompetter. Schotlisch. Oosterbosch. Maandag 9 April's avonds half acht, concert door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooijen op de zaal van Musis Sacrum. LOONOPZAND. Zondag 8 April nam, 7 uur, concert door de liedertafel „Echo der duinen" in de zaal van den heer A. Pijnenburg. Omtrent den moord van graaf Matjath te Budapest zijn nog verschillende verhalen in om loop. De Italiaansche werkman Spongadie als medeplichtige in hechtenis is genomen, wordt verdacht van in verbinding met personen van hoogeren stand te staan daar behalve een por- temonnaie waarin zich f3000 bevonden, den graaf niets ontstolen iszelfs zijn horloge heeft men laten liggen. Wanneer de moord alleen uit roofzucht gepleegd zou zijnzou hij met andere diefstallen gepaard zijn gegaan. Het gansche moordplan was ook te ingewikkeld, om aan te nemen dat de daders zich met een som van f 3000 zouden hebben tevreden gesteld te minder daar de brandkast in het vertrek stond, waar de moord gepleegd werden de sleutel daarvan terstond kon zijn gevonden. De lijfhu zaar Berecs heeft ook reeds bekend dat hij bij den graaf in dienst gekomen was met het plan tót de uitvoering van den moord mede te werken en ook is het gebleken dat Berecs en Sponga omgang met elkander hadden. Naar verzekerd wordt zijn met betrekking tot de kroning van den Russischen czarde volgende beschikkingen gemaakt. Den 8sten Mei (oude stijl) verlaat het hof St. Petersburg en den lOden doet de czar zijn plechtigen intocht in Moskau. De vier volgende dagen zullen uitsluitend gewijd zijn aan feesten van godsdienstigen aard en den löden geschiedt de kroning. Den 24sten zal de czar tegenwoordig wezen bij de wijding derv kerk van den heiligen verlosseren daarna vertrekt hij weder naar St. Petersburg. Door de revolutionnaire partij is inmiddels weer eene nieuwe proclamatie uitgevaardigd waarin zij aankondigtdat ook hare toebereid selen tot het kroningsfeest gemaakt en thans voltooid zijn en dat zij alle hoop heeft van te zullen slagen. Zij waarschuwt iederdie zijn leven liefheeftgedurende de plechtigheid niet in de onmiddellijke nabijheid des keizers te ver toeven daar andermaal voor Rusland's vrijheid een slag% zal worden gewaagd. De proclamatie eindigt met de aansporing aan alle ware Russen, om de revolutionnairen te helpen tot verwijdering van den last van bederf en valschheid waar onder land en natie zuchten. De proclamatie is gedrukt met rooaen rand en roode letters. Waarschijnlijk zal de politie nu wel nog waak zamer worden. Volgens de jongste berichten werden op het Kremlin alle vloeren opgebroken en vernieuwdeen en ander terwijl beproefde soldaten met de bajonet op, de wacht hielden. De overstroomingen in Rusland nemen een dreigend karakter aan vooral in den omtrek van Poltawa. De gemeenschap met Kremetschug is daar al ruim een week en met Charkof sedert vier of vijf dagen afgebroken. A Waalwijk, 7 April 1883. In de gisteren avond gehouden vergadering van den gemeenteraadalhierzijn benoemd tot leden van het stembureau gedurende dit jaar, de heeren Mombers en Hoffmans en tot plaats vervangende leden de heeren Van Heijst en Zijlmans. Door den voorzitter werd medegedeeld dat waren ingekomen 17 bezwaarschriften tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag. De raad besloot deze in een volgende vergadering te be handelen even als de instructie voor den direc teur en de commissie van beheer der gasfabriek. Het verslag in 't volgend nummer. De juff. W. J. Both er. J. E. Mazirel kweekelingen bij de rijksnormaallessen alhier hebben in den loop dezer week met gunstig gevolg het examen als onderwijzeres afgelegd. Bij de verkiezing voor den gemeenteraad te Tilburg is gekozen de heer L. Swagemakers met 218 van 366 stemmen. De heer E. Van Kemenade had er 107. Gisteren herdacht de weleerwaarde heer Quirinus Van den Bogaert, pastoor te Elshout, den dag, waarop hij voor 50 jaren te Munster de heilige priesterwijding mocht ontvangen. De plechtige viering van dit feest is uitgesteld tot Maandag 16 April a. s.. op welken dag de nieuwe kerk geconsacreerd zal worden. Groote toebe reidselen worden gemaakt om den meest moge- lijken luister bij te zetten aan dit dubbel feest. De jubilaris werd geboren te Oijen den 10 Mei 1807 en priester gewijd ie Munster den 6 April 1833. Hij begon zijne priesterlijke loopbaan als assistent te Bokhovenwaar hij slechts korten tijd bleef, daar hij nog iu dat zelfde jaar benoemd werd tot kapelaan te Ber- licum. Reeds in 1837, den 29 September werd Z. W.Eerw. aangesteld als pastoor te Elshout waar hij sedert het herdersambt onafgebroken- met den meesten ijver heeft uitgeoefend, geacht en bemind door al zijne parochianen. Wij hopen na afloop der feestelijkheden een gedetailleerd verslag aan onze lezers te geven. Het comité van uitvoering voor de inter nationale koloniale tentoonstelling heeft den in zenders in de Nederlandsche afdeeling verzocht hunne inzendingen te willen afzenden, daar men in genoemde afdeelir.g tot de ontvangst daarvan gereed is. De gestelde termijnen voor de inzen ding zijn niet toepasselijk op de nevengalerij en de machinegalerij; uit den aard der zaak hebben de inzenders die daar plaats besproken hebben, grootere vrijheid dienaangaande. De commissie to 's Hertogenboschbe noemd om de regeering een huldeblijk aan te bieden, naar aanleiding van de wet van 26 Jan. 11.. heeft een wedstrijd uitgeschreven voor het ontwerpen van een gedenkpenning in gips, welke later in goudzilver en brons zal worden ver vaardigd. Op de voorzijde moet allegorisch worden voorgesteld de afscheiding van Maas en Waal, de opening van den nieuwen Maasmond en de daaruit volgende verbetering van den water staatstoestand in een groot deel van Noordbra bant. De eerste prijs bedraagt f 250, de tweede f 100. De beide personen v. D. en S. te 's Gra- venhage, die openlijk hadden bekend gemaakt dat zij een vervolging wegens laster zouden instellen tegen den hoofdcommissaris van politie, den heer Van Schermbeek omdat deze in zijne voormelde hoedanigheid het publiek meende te moeten waarschuwen tegen het aanknoopen van handelsbetrekkingen met die firma, hebben zich sedert eenige dagen uit de stad verwijderd. Van liet „lasterproces" tegen den hoofdcommissaris zal dus vermoedelijk niets komen. Te '8 Hertogenbosch is het 100-jarig be staan van het R. K. Armen-weeshuis met groote plechtigheid gevierd. Na een Te Deum in de H. Catharina-kerk werd eene feestelijke bijeen komst in het huis zelf gehouden, waarbij menig hartelijk woord werd gesproken. Zooals onlangs gemeld werdzal dezen zomer te Amsterdam een groot vat worden in gericht tot bierhuis. Voor die stad is dit echter gelijk vele lezers zullen weten niets nieuws want in de 17e eeuw lag op den O. Z. Achter burgwal in een pakhuis een groot wijnvat, waarin 112 okshoofden konden bewaard worden. Reeds in 1862 werd dat vat daartoe niet meer gebruistmaar was het ingericht tot een uit— spannings-verblijf, waar het wel eens lustig kon toegaan. In het midden stond eene tafelen twee banken waren aan de zijden aangebracht. Stond men op de tafeldan kon men met de hand de zoldering aanraken. De heer J. Ter Gouw noemt het o. a. in zijn Wandeling door Amsterdam in de zeventiende eeuw. Elk welgezind burger moet zich ergeren over de onhebbelijke wijzewaaropnu zich de eerste vreemdelingen voor de tentoonstelling in onze straten beginnen te vertoonen het zin neloos naloopennaschreeuwen en molesteeren weer bgintwaaraan van ouds we hebben er reeds herhaaldelijk op gewezen in onze goede staa ieder die ook maar eenigszins „bui- ten-modelsch„ gekleed is, heeft blootgestaan. De Chineezen en de pas aangekomen Belgische militairen b. v. kunnen niet uitgaan zonder dadelijk op de^ hielen gevolgd te worden door eene bendedie al zeer weinig van eene eere- wacht heeften waarvan maar al te dikwijls volwassenen en, naar het uiterlijk, fatsoenlijke personen deel uitmaken. Het is zoo ontzettend dom en onbeschoften er diende werkelijkzullen we van 1 Mei tot 1 October niet een voortdurend dwaas figuur maken wel een straf op te worden uitgedacht. Zou het b. v. geen zaak wezen voor stadsreke ning een paar Chineesche en andere vreemde pakjes te laten maken om er de lieden in te steken, die op heeterdaad op het molesteeren van vreemdelingen worden betrapten hen dan aldus uitgedostvoor een paar uur de straat op te sturen om eens zeiven te ondervinden hoe aangenaam men dus wandelt Inmiddels doe de politie wal zij kan. Het geldt ons voor schande en bespotting te bewaren (N. v. d. D.) Nagenoeg een lOOtal werklieden die aan ^de spooorlijr. onder de gemeente Capelle arbeid- r'pn hebben dit werk dezer dagen verlaten, om- dour van hef kuis der weduw? werd geo pend. Een deeniswaardig schouwspel deed zich toen voor het oude raensch lag midden in de kamer op den vloer, met het hoofd op een hout. Zij leefde nog en was nog bij kennis; ze had zelfs nog zooveel bewustzijn, dat zij de aanwezig heid der politie opmerkte en klagende vroeg „wat heb ik toch gedaandat de politie in mijn huis komt?" Toen men pogingen aanwendde om haar een betere ligplaats te verschaffen gaf zij den geest. W oensdag avond ongeveer 6 uur is een hevige brand uitgebarsten in de sigarenfabriek van Gebrs. Langeveld in de Schoulensteeg te Haarlem. De brandweer, spoedig met een aantal spuiten aanwezig, had met vele moeielijkheden te kam pen daar de fabriek, achter eene pont gelegen, geheel door huizen omgeven, niet dadelijk kon worden bereikt. De achtergedeelten der huizen aan de Groote Markt en Smedestraat hebben groote schade geleden zoowel door water als vuur. Een fraaie volailler in deu zomertuin van het café Briukmann is geheel vernield de fraaie collectie duiven trachtte te vluchten maar vielen door don rook bedwelmd in de vlanrmen. Tegen 10 uur was men den brand meester. men ons van 3 dat zij te weinig konden verdienen. Onlangs werd een pet van een Oost-Indisch soldaat drijvende gevonden ia de Zuid-Willems vaart tuschen sluis 0 en 1het lijk zelf is deze week opgevischt. Ouderdom en familie-betrekkingen zijn ge heel onbekend, alleen weet men, dat hij sedert 24 Februari jl. is vermist. Onder Drachten werd den 2den dezer in eene sloot het lijk gevonden van E. Velsing die reeds sedert drie weken vermist werd. Misbruik van sterken drank is zeer waarschijn lijk de aanleidende oorzaak geweest De politie in den Haag heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een vrijerdie zijn aan staande een Nederlar.dschen wensch toedacht in den vorm van een nagebootst bankbiljet van f 40. Inplaats van zich tot de uiting van zijn nationale gevoelens te bepalen liet hij zijn beminde in den waan dat het papier werkelijk een waarde van f 40 vertegenwoordigde, zoodat de onnoozele deern al vast f 20 in ruil van het bankje gaf met de belofte om de rest den vol genden dag te betalen. Intusschen werd het bedrog ontdekt toen de meid het nietswaardige papier tegen muntspecie wilde wisselen. Woensdag namiddag omstreeks 1 ure is eene vrouw op den Cruqiusweg te Amsterdam door den spoortrein overreden. Beide beenen werden verbrijzeld. Per brancard is zij naar naar het gasbuis vervoerd. Een bejaard man die voor zaken te Arasterdam was en per ongeluk de Wijngaard- steeg aan dc Warmoessfraat was doorgeloopen, werd daar den hoed ontnomen welke men in een huis naar binnen wierp. Toen de man zijn hoofddeksel wilde halenwerd hij door eenige handen aangegrepen en hem een f 30 ontnomen. Weenende liep de man naar de politie die dadelijk een onderzoek instelde maar het geld niet terug vond. Aan het Centraalstation te Amsterdam heeft weder een diefstal plaats gehad. Uit de goederenloods is op geheimzinnige wijze een pakje met waarde verdwenen. Dezer dagen trok de opmerkzaamheid van van den heer M. v. G. te Oudshoorn dat bij een daar wonende oude weduwe, mej. W., deur en blinden gesloten waren dit trof hem te meer omdat hij een paar dagen te voren de Sljarige vrouw die door zwakte of gladheid der stralen was gevallen opgehoipen en thuis had gebracht. Op zijn geklop ontving de heer v. G. geen antwoord waarop hij zich bij de politie vervoegdedoor wier tusschenkomst de In het Ginneken nabij Breda heeft zich deze week eeu. jonge boer, Vermeulen genaamd door een pistoolschot van het leven beroofd. Men geeft als reden geldelijke verlegenheid op.' In het huis van den kastelein J. te Zeve- naar werd deze week een poging tot inbraak gepleegd. De zoon des huizes die opgebleven was om bij een zieke koe te waken zag op eens licht branden in een der kamers. Toen hij daarheen ging om te onderzoeken wat er was, ging hetlicht plotseling uit; een man met een mes in de hand stond dreigend voor hem drong hem voorbij en vluchttevoor de jonkman hulp kon halen de deur uit. Buiten gekomen werd de inbreker aangehou den door den brigadier-majoor M., maar hij wist zich na een worsteling waarbij de veldwachter een messteek bekwam los te rukken en te ont snappen met achterlating echter van zijn over jas pet en regenscherm. Uit Leeuwarden meldt April Een geruchthetwelk zich heden ochtend in de Driekramersteeg alhier verspreidde, dat een ongehuwde vrouw gedurende den nacht heime lijk was bevallen en het kindje op geweldadige wijze van het leven zou hebben beroofd heeft zich helaas bevestigd althans de politiemet het vermoeden bekend geworden heeft het lijk van een pasgeboren kindje in beslag genomen en later gezorgd dat de moeder in het stede lijk ziekenhuis wordt verpleegd, terwijl een streng onderzoek wordt ingesteld. Zoo men zegtmoeten de uiterlijke teekenen van geweldpleging wel degelijk zichtbaar zijn. De vrouw, een weduwe met 3 kinderen, was overigens niet ongunstig bekend. Te BoschkapelJe in Zeeland waren vijf kinderen de oudste vijf jaar de jongste eenige maanden oud in een klein laag vertrek bij een brandende kachel alleen gebleven. De kleeren van het driejarig zusje kwamen in aanraking met de pot van de kachel, waardoor de arme kleine spoedig geheel in brand stond. Een buur vrouw op het angstgeschrei der kinderen toe geschoten snelde met het slachtoffer naar een sloot in de nabijheid en bluschte den brand. Het kind heeft vrij belangrijke brandwonden aan de beenen en onderlijf bekomen. Te Hollenberg onder Etten ie de woon- huizinge, stal, schuur enz. van D. Van N. met het grootste gedeelte van den inboedel een prooi der vlammen geworden. Alle3 was verzekerd. Te Sneek is Woensdag ochtend j.l. in de nabijheid der stad het lijk opgehaald van een oud man. 'sAvonds te voren was hij naar het land gegaan om nog eens naar zijne schapen te zien; het schijnt dat hij toen te water is geraakt, Te Maastricht is gevankelijk binnenge bracht een persoon uit Eisden die zich door middel van inbraak heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een partij koren. J WAALWIJK, 6 April 1883. Op de jaarmarkt van lieden was de handel over 't algemeen tamelijk levendig, terwijl haar een druk bezoek ten deel viel. Op de looiersbeurs werden eenige partijtjes licht zoolleder vlug opgeruimd aan gesoute neerde prijzen, terwijl voor prima waar zwaar leder eenige vraag bestond voor Noordholland. Voor Duitsche rekening worden grauwe runderhelften gevraagdhenevens paarden- stuiten en zwart paardenleder. In ruwe huiden ging weinig omde prijzen zijn luitengewoon hoog voor goede waar. Voor bijsoorten is de markt iets flauwer. Op de Franckforter ledermis was voor goed zwa-ar Buenos Ayres ossenleder veel vraag met eene prijsverbetering van pl. m. 10 cent per kilo, zoomede voor licht kalfsleder en runderhelften. De willige stemming in Duitschland voor leder werkt zeer gunstig op ons fabrikaat. In schors was de handel zeer gering, doch de prijzen zijn vast. Bij geanimeerde handel in vee voor Belgische en Duitsche rekening waren de prijzen weer hoog De aanvoer bedroeg 350 stuks meestal kalf- koeien en vet veeweivee komt nog weinig ter markt.

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 2