GEMENGD NIEUWS. ea uosieioeers betreffende ..eating ran den aan te leggen keiwegter verbinding van deu provincialen weg Eindhoven—Reusel met eenen op het grondgebied van Beigie aan te leggen kunstweg in de richting van Posteladres van het bestuur van het waterschap „Het Eendennest", waarbij gevraagd wordt dat eenige onder de gemeente Loonopzand gelegen gronden in dit waterschap zullen opgenomen worden adres van eigenaren van landerijen onder St. Michiels- Gestel en Schijndel tot oprichting van een water schap van eenige onder die gemeente gelegen gronden adres om oprichting van een waterschap onder de benaming van het Woud onder den Dungen en Berlikum ontwerp van besluit tot wijziging vau het besluit der staten van 15 Juli 1880 waarbij eene bijdrage is toegezegd in de kosten van verlegging van de uitmonding der Maas; de provinciale begrootingen. In antwoord op een adres van een aantal ingezetenen van Zwolle aan den minister van financien om het daarheen te leiden, dat alleen de quitantièn van f 100 en daarboven van zegel voorzien behoeven te worden heeft de minister te kennen gegeven „Bat de invoering van een laag zegelrecht voor de quitantiën en van een groot deel van het handelspapier voornamelijk is geschied om de opbrengst dier belasting te verbeteren, omdat een hoogere opbrengst der zegelbelasting een noodzakelijk vereischte was voor de afschaffing van de drukkende rechten van registratie op acten van schuldbekentenissen en schuldbevrijding; „dat door een uitbreiding der vrijstelling van tien tot honderd gulden een zeer groot gedeelte der quitantiën die nu zegelplichtig zijn niet meer aan zegelrecht onderhevig zou zijnen daardoor derhalve de opbrengst der zegelbelasting een zoodanige vermindering ondergaan zou dat zij niet meer zou kunnen strekken tot vergoeding van de schadedie de schatkist door de af schaffing der registratie lijden moet „dat ook overigens de toestand der schatkist op dit oogenblik niet toelaatdie zegelbelasting te verminderen „eindelijk dat, al mogen sommige neringdoenden of de neringdoenden in enkele plaatsen schromen om het vijf cents zegel aan hun afnemers in rekening te brengen die schroom toch volstrekt niet algemeen is daar in andere plaatsen (bv. Den Haag) het zegelrecht door de neringdoenden algemeen in rekening gebracht wordt;" Redenen waarom aan adressanten is te kennen gegevendat hun verzoek vooralsnog niet in gunstige overweging kan worden genomen. Verleden Donderdag zijn door H. Van Schijndel, landbouwer en paardenkoopman alhier, reeds drie karrevrachten nieuw hooi binnenge haald. Hij zal wel de eerste in deze streek zijn. Te Bezooijen is deze week een kind aan de pokken overleden. Uit Sprang wordt gemeld Maandag ochtend was de jonge karnhond van J. H.die nabij de schuur aan een ketting vastlagverdwenen terwijl ketting en halsband nog aanwezig waren. Dinsdag ochtend kwam de hond terugvoorzien van een nieuwen hals band en ijzeren kettingwaaraan een paal. Waarschijnlijk had er diefstal plaats gehad, doch is de hond van zijne nieuwe verblijfplaats los gebroken om zijn oude baas weer op te zoeken.' In den nacht tusschen Maandag en Dinsdag zijn een 15tal schapen, toebehoorende aan de landbouwers A. N. te Veen en B. v. P. te Sprang alsmede een geit van den opziener der weilanden te Drongelen door drie lesloopende honden van B. te Wijk gedood, verscheurd en sommige meer dan half opgevreten. Toen ge noemde opziener in den vroegen ochtend in de nabijheid der weide kwam namen de honden pas de vlucht. Het zeer ergerlijke gedrag van eenige stu denten te Utrecht blijft nog steeds stof leveren tot veel gedachtenwisseling. Van medische zijde wordt veel nadruk gelegd op de omstandigheid, dat de vrouw van deD concierge niet geheel gezond waszoodat het nog niet boven alle bedenking zeker isdat zij rechtstreeks aan de gevolgen van de mishandeling bezweken is. Vrij algemeen 9taat daartegenover het gevoelen dat deze medische exceptie maar weinig aan de zaak veranderten in dat verband wordt het niet overbodig geachtgelijk de Utrechtsche corres pondent van de N. R. Ct. doette herinneren aan de feitenfeiten die nog door niemand weersprokenintegendeel door den man der overledene bevestigd zijn. Ze zijn deze 1°. De jongelni zijn in het huis gedrongen en hebben de vrouw mishandeld. 2°. De man snelde haar ter hulpe en werd afgeranseld. 3°. Zij werden uit hun eigen huis op straat geworpen. 4°. De vrouw valt op straat in zwijm en wordt in huis gedragen. 5°. Zeven dagen later sterft zij. De twee eerste dagen was zij ziek en de vijf laatste „ernstig" ziek. Na deze ernstige feiten heeft men van geen «aatregeleu van politie of justitie tegenover de bedrijvers van de mishandeling gehoord. Dat wekt ontevredenheid. Men kan er dagelijks getuige van zijn, dat lieden, die tienmaal minder kabaal maakten dan deze studenten in elk geval gemaakt hebben, onmiddellijk ingerekend worden; daarentegen verneemt men in deze zaakgelijk Veritas in De Stand, constateert, dat de justitie geeu maatregelen genomen heeft tegen het ont snappen van de daders, Voor dergelijke klachten over gemis aan ge lijkheid moest bij zulke ernstige zaken in ons land geen plaats zijn. Het R. N. zegt over dezelfde gebeurtenis het volgende Naar men uit Utrecht meldt moeten eenigen der jongelui, die dezer dagen een bejaarde vrouw kort voor haar dood zoo mishandeld hebben aan den echtgenoot der overledenedie mede aan hunne mishandelingen bloot stond vijftien duizend gulden hebben aangeboden, als hij wilde beloven hen voor 't gerecht niet al te zeer te bezwaren. Men verwondert er zich terecht over, dat de misdadigers niet terstond in voorloopig arrest gebracht zijn. Er zal toch wel niemand gevonden worden die voor hun daad nog een verschoonena woord over heeft. De arbeiders der Venendaalsche stoom spinnerij en weverijdie nog altijd verre van tevreden zijnblijven steeds als een hunner eerste eischen stellen verdeeling der ziekenbus. De directie van genoemde inrichting heeft zich daardoor genoopt gezien het navolgende te doen aanplakken „De directie der Venendaalsche stoomspinnerij en weverij wenschende tegemoet te komen aan het door de fabriekbevolking uitgedrukte ver langen in zake de verdeeling der fondsen der gemeenschappelijjce ziekenbus brengt ter kennis van belanghebbenden dat zij besloten heeft in den loop dezer week aan ieder fabrieksarbeider f2.50 uit bovengenoemd fonds uit te betalen, echter onder uitdrukkelijke voorwaardedat voortaan de wekelijksche bijdrage, zijnde 5 cent de persoonvoor de ziekenbus van het loon zal worden ingehoudenterwijl bovendien het bedrag der wekelijksche inleggelden, na aftrek van de jaarwedde van den heer Berkhoutonder de zieken van die week zal verdeeld worden. „Nog wordt deze som vermeerderd met de rente van die geldenwelke na de bovenbe doelde uitdeeling in de ziekenbus aanwezig blijven. De firma Ant. Jurgens te Oschgeeft duizend gulden aan de algemeene armen uit vreugde over den uitslag van haar proces tegen een Engelsch boter-octrooiwelk proces twee jaren geduurd heeft. Voor eenige dagen moest D. v. Z., uit Etten als getuige verschijnen voor den rechter van instruetie te Breda. Na afloop van het verhoor wilde hij naar huis terugkeerendoch de wachtmeester der maréchaussees had in hem een persoon herkenddie in het Politieblad dezer dagen gesignaleerd was. In plaats van naar huis te gaan werd hij naar het huis van arrest gebracht, om daar zijn straf te ondergaan. Maandag omstreeks lOVs uur ontstond er een felle brand in het bekende hotel Place Royale te Nijmegen die eerst 's nachts om 2 uur was bedwongen. Twee dames De Pinto uit Den Haag (moeder en dochter), die in dit hotel logeerdenwerden met levensgevaarin haar nachtgewaad door een raam op de eerste ver dieping gered daar het vuur op den gang woedde en haar alzoo de doortocht naar de trap was afgesneden. De overige logés werden in tijds gewekt en kwamen met den schrik vrij. Door de politie te Wageningen is Christina Klaassen wier opsporing door den commissaris van politie te Bergen-op-Zoom was verzocht in eerstganoemde gemeente aangehouden. Ze was nog reizende met Gerardus Sernitz en is naar hare ouderlijke woning opgezonden. Te Bolnes werd een 5-jarig knaapje ver mist later vond men het kind in de onmid dellijke nabijheid der woning verdronken. De millioenenjuffrouw, die thans het voor werp van zooveel opmerkzaamheid is gaf reeds in hare jeugd blijken van een meer dan kinderlijk overleg. Op zekeren dag vroeg zij van ieder der 18 meisjes, die met haar de school bezochten, eer. cent; zij zou voor achttien centen jenever halen dien opdrinken en zoo een grapje met den meester hebben. Werkelijk haalde zij in een nabijzijnden winkel een leeg fleschje vulde dat heimelijk met wateren dronk het ten aanschouwe harer medeleerlingen uitdie daarop den meester niet weinig deden ontstellen door het verhaal dat Jaantje weldra „in kennelij- ken siaat" zou verkeeren. De dronkenschap evenwel bleef uitmaar in Jaantjes zak bleven de achttien centen On willekeurig komen ons dan ook voor den geest de woorden, die Jaantje zich in een onbewaakt oogenblik zou hebben laten ontvallen „stelen wil ik niet, maar liegen en bedriegen dat kan ik." Toen zij wat ouder werdkwam Jaantje des Maandags herhaaldelijk in jak en rok gekleed van Vuren, waar zij woonde, naar Gorinchem. Daar bezocht zj de herbergen dronk er borrel tjes en ging dan met boerenjongens weer weg. Later nam zij voor goed haar intrek te Vu ren bij Van Zutphen en in hoeverre hare inwo ning daar op hare latere handelingen invloed heeft uitgeoefendzal het onderzoek op de terechtzitting moeten leeren. De rijkdommen van Jaantje heeten afkomstig te zijn uit de erfenisdie haar van zekeren heer Van Veggelen zou zijn te beurt gevallen. Hoe kwam Jaantje aan dien naam De oplossing hiervan schijnt vrij eenvoudig. Eeu zekere heer van Veggelen heeft zijn laatste levensjaren te Weesper- carspel doorgebracht. In tweeden echt was hij gehuwd met mejuffrouw Boellaard wier zuster te Vuren woonde. Bij deze ging de heer Van Veg gelen dikwijls logeeren en ofschoon het ver moedelijk is dal de heer Van Veggelen de fa milie Struik volstrekt niet kende en deze zeker nooit of nimmer iets van hem zon erven, is het waarschijnlijk dat Jaantje zich dien ouden heer, dien zij dikwijls te Vuren hed gezienherin nerde en zieh bij het beramen harer plannen van ziju naam meester maakte. Na haar k.,.,0 en omzwerving met lioetink, veranderde zij in mevrouw Struik Hoetink. Op dien naam werden de meest be langrijke inkoopen gedaan en liet zij zich de brieven van vrienden en leveranciers adressee- ren. Wat Hoetink betreftdeze schijnt geen ver dediger te hebben gekozen. Dat past trowens volkomen in zijn stelsel. „Ik heb nimmer," ze'de hij„nog eenige wijsheid van advocaten geleerd en houd mij met advocaten praatjes niet op. Hoe meer zij de boel in de war sturen hoe meer zij er van trekken. Ik heb ook geen advocaat noodig." Ten slotte. Men heeft van Jaantje Cornelia reeds eenige portretten verspreid. Wij willen er ook een hierbij voegen. Zij is mismaakt van gestaltescheef en met een hoogen rugmaar volstrekt niet ineengedrongen integendeel van middelmatige lengte. Haar gelaatskleur is bleek, bleeker misschien dan gewoonlijkdoor een langdurig verblijf in voorloopige hechtenis. Zij heeft levendige, sprekende oogen en schijnt ook bijzonder koket te zijn op hear haardos, die zeer weelderig is. Over het algemeen maakt hare verschijning geen onaangenamen indruk. In de omstreken van Deventer is de hooi oogst dit jaar als mislukt te beschouwen. De opbrengst zal zeer gering zijn. Velc landbouwers en veehouders koopen nu reeds oud hooi in uit vrees dat zij geen nieuw genoeg zullen krij gen om in het onderhoud van hun vee te voor zien ook zal er zeer weinig stroo komen, om dat de rogge over het algemeen zeer kort van stroo is gebleven. De veeprijzen zijn evenals de boterprijzen dalende. Somige veesoorten zijn f 40 a f 50 per stuk lager dan in Maart of April. jl. Een dertienjarige knaap te Vlissingen, die aan den Zeedijk de koeien hoedde, en inmiddels ter frissching een bad wilde nemenschijnt daardoor jammerlijk om het leven te zijn ge komen. Men vond althans zijne kledingstuk ken aan het strand terwijl de jongen vermist is. Niemand is bij het ongeval tegenwoordig ge weest of heeft er iets van bespeurd. Op dc tentoonstelling te Amsterdam werd een jongmensch betraptdie met den sleutel van een pianodie hij bespeeldeeen étalage opende in de Fransche afdeeling. Dezelfde sleu tel paste ook op een etalage in de Japansche afdeelingwaaruit in den laatsten tijd gedurig iets werd vermist ook werden twee vreemde lingen verwijderddienaar het der polilie voorkwam al te nauwkeurig een en ander be zichtigden. Uit de Fransche afdeeling werd eènig porselein ontvreemd Te Kunrade. (Limbuig) zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag twee huizen door brand vernield. Alles was verzekerd. De oor zaak van den brand is onbekend. De luchtreizigers Godard en Crommelin hebben ook aan het gemeentebestuur van Am- hem vergunnig gevraagd om een of meermalen neet hun luchtballon te mogen opstijgen. Te Zuidscharwoude viel een vierjarige knaap in een diep vaarwater. De moeder sprong hem achterna en greep hem nog tijdig. Met be hulp van eenige mannen gelukte het, haar en haar kind te redden. Bij de handeling van de traktemeutsver- hooging voor schoolhoofden in de gemeente Schoterlandzeide een der raadsledende Heer S. J. Schaapo. a. het volgende Een politieagent bestaat van eene bezoldiging van f 400 kan dan een hoofdonderwijzer niet van f 700 bestaan Wat zijn ze meer dan politieagen ten? Zij stellen zich in eigen oogen wel veel hooger, maar zijn ze niet evengoed dienaren der gemeente? De personen, die de bleek aan het 3de gesticht te Veenhuizen hebben bestolen, zijn op het Eenerveld, ongeveer 1 uur afstand van bovengenoemde bleek, gevat. Nog een tachtig stuks gestolen waschgoecl was in hun bezit. Voor de zooveelste maal is de 17jarige H.H. Kuikens te Venloo in de nabijheid dier plaats door de post Velden bekeurd, wegens het fraudu leus invoeren van eene tamelijke quantiteit gedistilleerd uit Pruisen. Door de rijksambtenaren te Venloo zijn drie onbeheerde ankers spiritus ad 94 pet. in beslag genomen. De smokkelaars hielden zich schuil. Uit Beek wordt ons geschreven: Dat de politie niet altoos in staat is de wetten te doen eerbiedigen, ondervinden de zangvogels, wier nesten hiér door de dorpsjeugd soms op groote schaal worden uitgehaald, 't Ware te wenschen, dat dit kon worden tegengegaan, vooral in eene zoo scuóone en boschrijke streek als de onze. Ook de wet, die het misbruik van sterken drank beteugelen moet, blijft in menig opzicht een doode letter, 't Gevolg daarvan is, dat er in en bij de herbergen aan en over de grenzen wel eens luidruchtige tooneelen plaats hebben. Zoo onder anderen Zodagavond, toen het rumoer tot vrij laat in den nacht moet zijn voortgezet. Of de Pruisische politie of de Nederlandsche in dit geval rust had kunnen gebieden, zou ik niet durven beslissen, maar dat een enkele veldwach ter van Nijmegen tot de Pruisische grens niet alles vermag, is duidelijk. De zorg vau maréchaussee of rijksveldwachter zou, gevoegd bij die onzer gemeente-politie niet geheel overbodig zijn. Te Sliedrecht is jl. Dinsdagmorgen, den dag der verkiezing voor .de tweede kamer, eene beweging voorgevallen, gelijksoortig met die, welke den dag te voren in Dordrecht had plaats gehad. De N. Gorinch. Ct. vivhaali taaro trent: „Door onbekende personen was het gerur verspreid, dat uit Dordrecht een dokter zou k men (misschien wel die van de pontonniers) o de kinderen in de school te revaccineeren; er werd verteld dat de kinderen dan opgezwollef armen kregen en sommigen er van moesten sterven. De ouders, dit ter oore gekomen zijnde, aarzelden niet onmiddellijk hunne kinderen uit de school te halen, hetgeen somtijds met geweld gepaard ging en dat zelfs zoo ver liep, dat enkele scholen geheel ontvolkten. Gelukkig zijn des middags de gemoederen weder eenigs ins gekalmeerd en werden de scholen weder gedeeltelijk bezocht. Aan Den Helder is aangehouden zekere P. B., verdacht van zija vrouw waarmede hij eerst sedert kort was gehuwd te hebben ver- worgd. Men heeft haar dood in hei bed ge vonden met duidelijke sporen der misdaad. Zij was algemeen als een fatsoenlijke vrouw bekend, die met zwaren handenarbeid in de behoeften van hare vier kinderen uit een vorig huwelijk moest voorzien. Uit eene weide onder Rosmalen zijn twee koeien gestolen. Men is de daders nog niet op het spoor. Het eene rund is een driejarige vaars met witzwarten bleskop, en het andere een tweejarige dito, met wit en blauw haar en met wijd uit elkander staande horens. De beide dieren zijn blijkbaar afzonderiijk weggevoerd. Zekere R. O. v. d. V., een bekende land- looperis door een veldwachter van Zwollerker spel gevankelijk te Zwolle gebracht, als verdacht van onderscheidene diefstallen in den omtrek. CAPELLE12 Juni. Hedenavond werd door Marinus De Rooij, schoenmaker te Waspik (B^- ven), onder deze gemeente gevonden eene porte feuille, o. a. inhoudende f 220. De eerlijke vind werd (na nog eenige moeite) door den verliezer, een zekere v. S., landbouwer te Moergestel, be loond met f2. Sommige personen klagen „eerlijkheid de wereld uit" zij zijn er echter zelve de oorzaak van, getuige bovengenoemd feit. De belooning is toch in de verste verte niet geevenredigd naar de waarde van het gevondene. Er is te Spa Dinsdagnacht een aardbevi gevoeld. De huizen schudden, glas en vaatwi rinkelde in de kastendeuren sproagen of en men hoorde een dof rommelend geluid, hadden echter geen ongelukken plaats. Aan het spoorwegstation te Rouaan onlangs eene worsteling op de loopplank een voortrijdenden trein plaats. Een Eu man die twee jaren geleden door twee raanne bestolen werden sedert dien tijdofsehoo tot dusver vruchteloos, moeite deed hen te doe gevangen nemen herkende de beide dieven o eens onder een groep "an vijf mannen die aa dat station bij het buffet stonden. Hij greep onmiddellijk een hunner vaste: riep om politieagenten maar er was geen aan wezigen voor men er gehaald had waren d vier andere mannen reeds in den trein gestap - en reed deze weg. Teen de trein zich in beweging zetterukte de gevangen dief zich onverwachts los, en sneld er heen. Zijn vervolger greep hem echter wed vast, juist toen hij op de loopplank stapte. worstelden daar eenigen tijd. De dief trach aanhoudend zijn vervolger onder den waggon i gooien, maar deze had zijn arm door het raampje gestoken en hield hem stevig vast. Eindelijknadat de trein een tunnel was binnengeredenhield mendoor het angstig geschreeuw der passagiers opmerkzaam gemaakt, stil, en de dief werd aan de politie overgeleverd. Te Walton on Thames worstelde een ontsnapte misdadigerdie weer gevat werd, zoo wanhopig met den gerechisdienaar, dat beiden in de Theems rolden. Toen eerst kon men hem meester worden. Id den schoorsteen van een huis te Liver pool ontdekte men Zondagmiddag een man, die daar was vastgeraakt. Hij werd met behulp van de politie, na groote moeite, door middel van touwen er uit gehaald. De man had volstrekt geen kleederen aan hij bleek een dief te zija. die Zaterdag in den schoorsteen gekropen was, met het doel om te stelen, en niet weer ui. .:iju benauwden schuilhoek had kunDen komen. In het dorp Kuczurmarein Buchowina, heeft een grondverschuiving plaats gehad, waarbij 112 huizen vernield werden. Het ongeluk wa.< een gevolg van aanhoudende regensdie den grond doorweekt hadden. Dr. Hampelde custos van het Hongaar- sche nationale museum had onlangs met zijn vrouw op zijn huwelijksreis te Sparta een onaan genaam avontuur. Terwijl het jonge paar daar liep te dwepen met de helden van het verleden, stonden plotseling drie helden van het heden hun voor oogendie hun beduiddendat zij roovers waren. De mannen bleken booze plannen te hebben. Maar toen Dr. Hampel hun vroeg: „Wat zij van archaeologen konden verlangen", werkte dit Grieksche woord als een tooverspreuk op het drietalen zij eischten slechts een losgeld van 15 drachmen. „Zooveel betalen" de archaeo logen maarriep de aanvoerder fier. Het echtpaar betaalde die som met genoegen en kon daarna ongestoord verder gaan. Generaal Crook is nu teruggekeerd van ziju expeditie tegen de Apache-Indianenin Mexico. Hij maakte 230 Indianen, waaronder 75 krijgslieden, gevangen. Zijn troepen verloren

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 3