Tentoonstelling te Amsterdam. Oostenrijk, Italië. BINNENLAND. rend uitbreidt. Een vijfhonderdtal menschen sterven dagelijks te Kaïro, waar de paniek groot is. Sommige aangetasten vallen dood neer in de straten. De handel staat stilde winkels zijn gesloten de landbouw wordt verwaarloosd, postdienst en spoorwegdienst zijn geheel gedes organiseerd. Naar de Daily News uit Alexan- drie verneemtwordt ook de veepest erger, en gaan de inlanders voort met het vleesch der zieke beesten te eten. De walvisch dieeen week geleden, door een visscher bij Selsea-baai gevangen en in het aquarium te Brighton geplaatst is, blijkt te zijn een stompneuzige dolfijn een dier dat wellicht nooit in een aquarium is te zien geweest. Het is in een kom geplaatst die 110 voet lang is en 100,000 gallon water bevat, zoodat het, daar het zelf niet grooter dan tien voet iseenige vrijheid van beweging heeft. Het is in welva renden toestand en heeft gedurende zijne ge vangenisschap zelfs iets in zwaarte gewonnen. Het weegt thans ruim 800 pond. Het is zeer tam en neemt het voedsel aan van den oppasser. Tegenwoordig leeft het van makreeldie daar thans het gemakkelijkst te verkrijgen is het heeft vijf maaltijden in het etmaal en gebruikt er een 400 stuks in de week. Tegen den tijd, dat de makreelvangst ten einde is heeft men ander voedsel te vinden, 't welk evenzeer in den smaak valt. In het eerst was het schuw. Het kroop weg in den eenen hoek der kom. Na een week waagde het zich naar het andere eind. Daar zwemt het thans rond in wijde kringen. Het zwemt dicht aan de oppervlakte met bevallige golvende bewegingen en verheft zich er nu en dan boven, ten einde, om de drie of vier keeren dat het boven komteen nieuwen voorraad levenslucht op te doen. Het stoomschip „Daphne"dat op de Clyde te Glasgow zonk bij het van stapel loopen is nu boven water gebracht en vlot gemaakt. Er werden nog 17 dooden in gevonden, die het aantal gevonden lijken op 117 brachten. Thans worden nog elf vermist. Verleden week werd met de 81 tonnen- kanonnendie te Dovèr voor de verdediging: O O van de kust zijn opgesteld een proef genomen, hetgeen de beroemde havenstad aan den voet der witte klippen gelegen, niet weinig in opschud ding bracht. Men vreesde namelijk dat door de schokken een gedeelte der klippen naar be neden zoude stortenen met angst en beven zag men het afvure" van het eerste schot te gemoet Om 1 uur verhief zich een reusachtige ioolren vuurkolom van het voor het haven hoofd opgestelde monstergeschut, dat gewoonlijk //de kweekeling van Woolwich" genoemd wordt; onmiddellijk daarop hoorde men den knal rommelend gelijk de donder tussehen de klippen. Een projectiel van 17 ctn. zwaartesloeg drie seconden na de afvuring een mijl ve.r va. zee uiteenen verdween toen voor die oogen der t jc LuV/u"ïit kaal. V.VL net schot, halve lading van 225 pond kruit, werd te Dover nau welijks bespeurdalleen de vensters sehudden door den schok. Het tweede schot336 pond kruit, wierp het projectiel 4 mijlen in zee. Door den schok sloeg een groote ruit uit de lantaarn van den vuurtoren naar beneden en viel in de nabijheid van een coip3 officieren in duizend stukken. Te Dover had men het gevoel van een klaine aardbeving en de knal was ook daar sterk. De gevolgen van het laatste schot waren nog slimmertoen het geschut geheelmet 450 pond kruitgeladen was. Het projectiel had zijn geheele vaart nog niet afgelegd of een. donderende knal deed geheel Dover schudden. Alle ruiten van den vuurtoren van een duim dikvielenevenals vele vensterruiten in de stad naar benedenen de aardschudding was zoo sterkdat de trilling te Dover duidelijk werd waargenomen. De proeven werden door deskundigen als zeer //bevredigend" beschouwd. Onlangs kwam de Oostenrijksche luitenant der pioniers Scheibert naar Lemberg voor de militaire oefeningen en om tegelijkertijd een proef bij tc wonen van zijne uitvindingdie hij op het ge bied van militaire techniek had gedaan. De proef had met het beste gevolg plaats en al zijne kameraden wenschten den gelukkigen uitvinder geluk. Op het oogenblik dat de commandant van het regiment Scheibert naderde om hem ook geluk te wenschen, viel hij onder het uiten van een gil dood in de armen van een zijner kame raden. De blijdschap had hem gedood. Men constateerde een beroerte. Hagelstormen hebben dezer dagen noordelijk Italië verschrikkelijk geteisterd. Te Varese hield de hagelslag een kwartier aan en de straten en het omliggende land werden met eene laag hagel ter hoogte van verscheidene duimen bedekt. De steenen hadden de grootte van walnoten. De maïs- en druivenoogst werd vernield. De wind ontwortelde eene menigte boomen en sloeg de daken van talrijke boerderijen af. Ook is er menig menschenleven op het platteland bij in geschoten. In de gemeente Daverio stortte eene boerenwoning ineen en bedolf drie der bewoners onder de puinhoopen, terwijl vier anderen zwaar gekwetst werden. Eene oude vroawop den weg tussehen Varese en Bisaschio door den storm overvallenwerd op den grond geworpen en stikte ten gevolge van den feilen hagelslag. Op andere plaatsen werden vele boeren gewond. Vogelsgeiten en zelfs koeien werden gedood. In de valei van Intelvi heeft de hagelbui den oogst geheel vernield. Te Sampierdarena, nabij Genuaonlastte zich een waterhoos aan het strand. Vele badkamertjes werden weggeslagen, zoodat menig bader in een pijnlijk deshabille bleef staan. Een der badKnechten heeft een arm gebroken. Er is te Parma een hoogleeraar, Sharbaro genaamd, die veroordeeld is tot een maand ge vangenisstraf, omdat hij een collega had afge ranseld tot zeven dagen omdat hij een dag bladredacteur uitgescholden en geslagen had, en tot twee maanden omdat hij den reetor der universiteit had beleedigden voorts tot een schadevergoeding van 200 francs aan den laatst genoemde. Te Rome wilde een jong paartje juist in de trouwkoets stappentoen eensklaps een in 'tzwart gekleede vrouw verscheen, die onder het uitroepen van //moordenaar schurk den jongen man een presentje kwam aanbieden in het huishouden in den vorm van een liel kindje. Terwijl de jonge vrouw in zwijn vielmaakte haar echtgenoot zich uit de voeten. Te Palermo is een bende valsche munters in hechtenis genomen, die tevens haar werk van smokkelen maakte. Waalwijk, 25 Juli 1883. Bij kon. besl. van 17 Juli is aan H. J. van Oerlen, gewezen brievengaarder te Nieuwkuik, een pensioen verleend van f57 'sjaars. Met ingang van 1 Augustus 1883 is aan den rijksopziener op de spoorwegdiensten J. A. A. Jonkergouw ter standplaats Venloo, tijdelijk opgedragen het dagelijksch toezicht op den dienst van den spoorweg van Nijmegen naar Venloo en vau den Nederlandschen Zuid-Oosterspoorweg van Tilburg r.aar Nijmegen. Verleden Maandag heeft de jury voor de bekroningen op de tentoonstelling te Amsterdam, in klasse 35 hare werkzaamheden begonnen. ^De heer J. B. Timmermans alhier is lid 'vuor sectie C. dier klasse (schoenen). Door de slechte regeling, waarop ook door onzen verslaggever is gewezen, bestaat nogal verwarringvooral op het gebied der leder industrie. Zoo vindt men in klasse 35 be halve de schoenfabrikanten van Waalwijk, Baardwijk Bezooijen Drunen Dongen en Tilburgnog tal van looiers uit Dongen en Oosterwijk, terwijl in klasse 40, behalve leder uit verschillende plaatsen van ons land, ook nog schoenen geëxposeerd zijn. Op derA cataloog komen verschillende per sonen als exposanten voor, die niet inzonden, o. a. de heeren A. van lerselWz. en Ck Gr. van der Heijden alhier en J. van den Bergh te Baardwijkanderenwaaronder du meeste Dongensche looiers en schoenfabri kanten, zijn vermeld in klasse 35 en in klasse 40 zoo vindt men de hrma Wed. de Bakker en Zn te Bezooijen onder No 376 in klasse 35 en onder No 712 in klasse 40 en zoo zijn er velen. 't Best dunkt ons wasdat dezelfde jury leden belast werden met de beoordeeling der beide klassennaar wij vernemen schijnt hiertoe wel plan te bestaan. Gisteren had in de zaal Musis Sacrum de derde vergadering plaats van onderwijzers in het arrondissement Waalwijk. Na herziening van het reglement vereenigden zij zich aan een keu- rigen dischwaarbij gulle vroolijkheid voorzat en menige hartelijke toast geslagen werd. Het was een prettig samenzijndank vooral de heuschheid van den president Jhr. F. X. Yerheijen. Den restaurateur Gerris dank voor de heerlijke tafel. De Staatscourant bevat de volgende mede- deeling van den minister van waterstaat, handel en nijverheid Tengevolge van werkstaking der ambtenaren van de //Western Union Telegraph-Company" in Noord-Amerika, kunnen door die maatschappij geene telegrammen worden overgebracht. De telegraafdienst neemt alzoo geene verant woordelijkheid voor de goede overkomst van telegrammen naar Noord-Amerika. Voortaan kunnen ook aangeteekende brieven, brieven met een aangegeven geldswaarde f 600 niet te boven gaande en gewone en telegraphi- schfc postwissels per expresse worden besteld terwijl het expresseloon voor pakketten bestemd voor personen wonende buiten den rechtstreek- schen bestelliDgskring van een postkantoor, dat tot dusver 25 cent bedroeg, gelijkgesteld is met dat voor brieven en verdere stukken, en derhalve 15 cent bedraagt. Het expresseloon voor bestelling buiten den rechtstreeksehen bestellingskring van een postkantoorzoowel voor pakketten als voor brieven en verdere stukken, is bepaald op 25 cent voor eiken afstand van 2,5 KM. (}/2 uur gaans) of gedeelte daarvan. Veergelden en andere dergelijke onkosten zijn natuurlijkhieronder niet begrepen. Uit Oosterhout wordt gemeld van 23 Juli: De uitslag van den wedstrijd van heden was als volgt Dienstdoende schutterijen van Tilburg 115 punten op 200 pas; van Zevenbergen 122 punten op 200 pas10e betaljon 196 punten op 200 pas. Rustende schutterijen6e bataljon 141 punten op 100 pas; 6e bataljon 106 punton op 200 pas. Weerbaarheidskorps Helmond 215 pnnten op 200 pas. Morgen voortzetting. Het bond der Tilburgsche handboog8chut- terijen is thans voor goed geconstitueerd. Er is een bestuur vau 9 leden benoemd, wier werkzaamheden onderling verdeeld zijn. Reeds spoedig zal door het bond een groote wedstrijd worden uitgeschreven. Men zal zich herinneren dal op 5 December van het vorig jaar een gedeelte van de in aan bouw zijnde R. K. kerk te Vucht is ingestort-J, waarbij acht menschenlevens verloren gingen. Door de justitie werd toen een commissie van deskundigen benoemd om naar de oorzaak daar van een onderzoek in te stellen. Wij vernemen thans datnaar aanleiding van het uitgebrachte rapport rechtingang is verleend tegen den ar chitect en opzichter over dat gebouw en dat die zaak na afloop der vacantie door de recht bank te 's Hertogenbosch behandeld zal worden. Nadat eenige dagen geleden door den heer v. D. te Leiden aan de politie aldaar was kennis gegeven dat hij een pakketjeinhoudende een gouden dameshorloge met dito kettingter ex peditie naar Driebergen aan het postkantoor had afgegeven en het niet aan de plaats zijner be stemming was gekomenvolgde een onderzoek, hetwelk ook tot in de gemeente Utrecht werd uitgestrekt. Voor een paar dagen werd het horloge door de politie te Leiden bij eenen han delaar in dergelijke artikelen in beslag genomen, als aldaar verkocht door een jeugdig heer. Het voortgezet onderzoek leidde tot de aanhouding van K. P., adsistent aan het postkantoor te Leiden, die zich de voorwerpen had toegeëigend, zijnde de nog vermist wordende ketting ten zijnen huize in beslag genomen. Hij was sedert kort gehuwd en sinds ruim een jaar in dienst der posterijen. Zaterdagavond omstreeks half erf uur werd te Wateringen een zeldzaam schoone maanhoog waargenomen. In den vorm van een halven cirkel strekte zij zich uit in een richting van N. naar Z. W. ten W. Na verloop 10 minuten was het verschijnsel verdwenen. Eene te Roermond alleen wonende bejaarde vrouw had Vrijdag het ongeluk in den kelder van haar woonhuis te vallen en werd den vol genden dag door de buren daarin levenloos ge vonden. De vrouw die zich aan diefstal van schoe nen heeft schuldig gemaakt uit het magazijn van den heer Trimbos te Bergen op Zoom, heeft nietzooals men oadersteldehet hazenpad gekozen maar is door haren man eenige dagen in den kelder opgesloten gehouden. De politie heeft zich nu vau haar meester gemaakt. Benjamin Salzedo, die, van medeplichtig heid aan de vervaardiging van valsche bankbil jetten verdachtte Parijs gevat werd en zijn schuld bekende, is onder geleide van de politie, te Amsterdam aangebracht. Aan den heer Citroen in de Kalverstraat te Amsterdam werd vocr een paar dagen een briefkaart bezorgd houdende het verzoek van tv.ve nrrsotien om hun èles avonds op het 'Singel bij de Munt, honderd gulden te doen brengen. Bleef hij in gebreke, zijn huis zou in brand gestoken en hij zelf of een lid van zijn gezin zou vermoord worden. Toen de politiein wier handen dë briefkaart gesteld werdop de genoemde plaats kwam vond zij er J. G. W. W. en J. O., die in hech tenis werden genomen hetgeen blijkbaar juist in hun bedoeling lag. Door de rijksambtenaren te Venloo is eene bekeuring ingesteld tegen den 13-jarigen smok kelaar Frans Hendriks, wegens het invoeren uit Pruisen van 5 liter spiritus in eene blaas. Dit is reeds de tweede maaldat dit jonge smok- kelaartje hiervoor bekeurd wordt. Te Eibergen had een knecht van den bierbrouwer en landbouwer Reirink het ongeluk met zijn hoofd in een paardenhaam of halter verward te raken en in letterlijken zin zijn nek te breken. De ongelukkige was onmiddellijk een lijk. Eene vrouwelijke getuigedie Zaterdag 11. voor de arr.-rechtbank te 's Bosch verscheen is in het paleis van justitie voorspoedig bevallen. De Waal is te Nijmegen de laatste dagen 35 centimeter gewassen en sedert de laatste opname nog 5 centimeterszoodat de peilschaal aldaar teekende 9.12 boven A. P. Mocht de rijzing der rivier nog een paar dagen op dezelfde wijze aanhouden dan zou de waterstand voor de lagere buitengronden weldra gevaar opleveren. XI. Waar het sedert een paar dagen rustig slapen is niet in de hotels te Amsterdam. Elk oogen blik wordt men er in zijn nachtrust gestoord door zijn buren. Nu eens hoort men schreeuwen: z/Het is een schandaal! Zij zijn er voor betaald //geworden dat is zekermaar ik zal ze in de z/krant zetten ze komen er zoo niet af." Het is een exposant, die hardop droomt, dat de jury hem met leêge handen naar huis heeft gestuurd. Dan eens hoort men gillen: Ik ben er, maar ik wist wel dat ik haar krijgen zou. Ze konden niet anders; ze moesten wel. Gij begrijpt reeds, dat het een exposant, ook weer een droomend exposant ismaar een die droomt dat hij een medaille heeft gekregen. Die menschen zijn in de laatste dagen ver bazend zenuwachtig. Overal vindt gij ze op de tentoonstelling met een vierkanten zwarten jas aan en een hoogen hoed op voor hun etalage staan nu links uitkijkendedan rechts of zij nog niets zien komen. Wie of wat zij wachten? eleen van die troepjes heeren bestaan uit een paar Hollanders een paar Franschen een Belg, een Duitschereen Engelschman een Japanner, een Chinees ea nog een paar tot andere nationaliteiten behoorendein 't kort het meest internationale troepje, dat gij u denken kunten die gij thans overal op het terrein ontmoet met groote portefeuillesverfomfaaide catalogussen en een dik pak papieren onder den arm met een rond stukje bordpapier op de borst en die door al de exposanten reeds van uit de verte diep worden gegroet. Zij wachten de juryleden die sedert een dag of wat druk bezig zijn om alles na te pluizen er. uit te maken wie nu wel het meest recht hebben op een bekrooning. Moeielijke taak voorzekerdaar van alles zooveel uitmuntend aanwezig is, dat men in sommige klasse iedereen wel een medaille zou willen toekennen. En toch als ik tot dit rechterental behoorde zou ik al heel gauw eenige exposanten geheel buiten sluiten. Hen namelijkdie geen fabri kanten zijn die eigen werk exposeeren maar alleen voorwerpen welke zij van anderen hebben gekocht en waarmede zij nu hier parade komen maken. Want er zijn er zoo. Eigenlijk moesten er geen zoo zijn. Men had hen niet moeten toelaten. Zoo doende zou elke winkelier wel kunnen exposeeren zouden gij en ik, zou iedereen het wel kunnen doen. We zouden daardoor wel eenige schoone eta lages missen maar men bleef er door op zui verder terrein. Om een paar dier heeren welke op de ten toonstelling eigenlijk niet te huis behooren te noemen, wijs ik u o. a. op de firma Hajenius die een prachtige collectie sigaren exposeert, zonder zelf een enkele sigaar te fabriceeren. Waarom zondt gij niets in? vroeg ik dezer dagen aan een sigarenfabrikant uit de provincie? /,Wel" antwoordde mij de man waartoe zou z/ik dat doen. Ik verkoop aan Hajenius. Zelf //zou ik nooit een medaille krijgen. Hij echter //krijgt er een voor de sigaren die ik maak." Sedert eer. reeks van jaren ben ik zelf een klant van Hajenius en zijn prachtig magazijn wijs ik steeds met een soort van nationalen trotsch aan eiken vreemdeling met wien ik over den Dam kom maar dat verhindert mij geenszins om rouduit te zeggen hoe ik over zijn inzending denk. In hetzelfde geval verkeert de firma Tognacca, die zulk een wonderschoon magazijn van bronzen, articles de Paris en fijne galanteriën heeft in de Kalverstraatmaar zelve ook niets fabriceert. Haar etalage op de tentoonstelling is prachtig maar behoort er ook volstrekt niet thuis. En of al de menbelmakers, die we er vinden, ook wel alles zelf gemaakt hebben mogen zij zelf met hun geweten uitmaken. Bij mij liggen velen hunner ondei sterke verdenking van ook zooal niet geheel dan toch ten deele te pronken met eens anders veêren. Eu ik verwed er een dubbeltje onder, dat 4e. mlkftu TTifA da hnrwgtfe bekroningen zullen gaan strijken') hetgeen in de verste verte het geval niet moest zijn. Doch laten wij dit door de juryleden zelf later uitmaken. Het gaat >ons V9or zooverre we ten minste geen exposanten zijn ook eigenlijk niet aan. Laat ons liever op de tentoonstelling nog eens rondwandelen. Ons eerste bezoek willen we thans brengen aan den „American Bar" recht tegenover de muziektent. Zoodra we den drempel van dezen 1500 meter oppervlakte hebbende café restaurant betreden, zien we ai dadelijk dat we in geen gewonen zijn. Alles ziet er gansch anders uit dan bij ons te land. In het midden van het lokaal bevindt zich een groote toonbank waarop glazen en flesschen en karaffen van alle grootte en vorm op smaakvolle wijze zijn uitgestald. Daar tussehen staan bier- pompen, voor ale en porter, tinnen bierkroezen, de zoogenaamde pintszoo blank gepoetstdat men er zich in kan spiegelen en groote scholels met een bijzonder soort van gebak, cakes, over heerlijk van smaak. Achter den toonbank staan een twintigtal Engelsche meisjes en een Araerikaansche bediende. De laatste is speciaal belast met het gereed maken der Amerikaansche dranken. En ik ver zeker u hij is een bolleboos in zijn vak. Hij levert er Egg Flipp, Ladies Blush, Mint Julep, Flash of LightingCorpse Reviver en ik weet niet wat al meeralles echt Amerikaansch Deze specialiteit van den American Bar is een der curiositeiten van de tentoonstelling. Naast den Bar en evenals deze gedecoreerd en gedrapeerd met onze nationale driekleur een lieve attentie niet waar? vinden we de dining-room, waar plumpudding en ënglisch roastbeef natuurlijk nooit ontbreken. Van de American Bar wil ik een uitstapje met u maken naar het paviljoen van de pers. Het is wel niet voor het publiek doch op ver zoek geven we gaarne een kijkje in ons heiligdom. Nu het mag ook wel gezien wordenzoo uit- als inwendig. Rechts van de groote Halleschuin over het paviljoen der konings wappert Neêrlands vlag van een smaakvol gebouw met breeden trap. Het is daarwaar wij troonen. In dén gevel zijn in goud en kleuren allego rische voorstellingen aangebracht op de pers toe passelijk. Den drempel overschrijdende, komt men door een klein voorportaal in een ruime leeszaal, waar op een kolossaal lange tafel wel honderd dag en weekbladen liggen uit allen oorden van de wereld.

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 2