Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Het bescheiden Landmeisje, BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. I Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk EDUARD DIDIER. e Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat- sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Stbiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregel. Uit Saigon is naar Parijs het gerucht over geseind dat de Fransche commandant van Nam- Dinh (Tonkin) opnieuw met den vijand slaags is geweest en hem groote verliezen heeft toege bracht zonder zelt eenigerlei verlies te lijden. Aan den Londenschen Standard werd een overeenstemmend bericht gezonden. De Franschen joegen bi.' hun uitval den vijand uit diens sterk verschanste stelling en brachten hem groote verliezen toe terwijl zij zeiven bijna geen man schappen verloreD. Met den graaf van Chambord wordt het steeds minder. In den afgeloopen nacht heeft hijwegens groote overspanning en onrust, zoo goed als niets kunnen slapen. Hij moet veel lijden en zal misschien feitelijk moeten rerhon- gerendaar hij eetlust heeftmaar de maag niets behouden wil. Naar men verzekert zal de regeering den Belg Boland het verblijf in Frankrijk ontzeggen. Genoemde Boland heefttoen hij zich in België voor den rechter te verantwoorden had wegens het verdwijnen van 16,000 frs., verklaard die aan twee leden der Fransche kamer uitbetaald te hebben welke verklaring aaleiding gegeven heeft tot een langen pennestrijddie met de weigering van den heer Boland om die twee afgevaardigden te noemen geëindigd is. Vele bladen geven er hunne verontwaardiging over te kennen dat men aan deze zaak zooveel ge wicht hecht. Naar gemeld wordtheeft 'de Fransche regeering geweigerd den maatregel der inter- neering toe te passen op Ruiz Zorilla. Alsof Frankrijk nog niet genoeg heeft aan de geschillen met Madagascar en Annam, schijnt het ook begecrige blikken te slaan naar de Comoro-eilanden. Althans er komen tijdingen overwaaien volgens welke de sultan Said-Omar van Groot Comoro zich tot den Franschen vloot voogd le Timbre heeft gewend om aan Frankrijk het verzoek over te brengen, het beschermheer- Naar het Fransch van XXI. Vader Griffon had zich het hoofd ontbloot wat hij alleen deed in bijzonder plechtige oogen- blikken. Manrits zelf had niets of niemnnd gezien. Hij lag achter in het rijtuig in een soort van gevoelloosheid en veraooving der ziel. Mijn zoonzei vader Griffon met duide lijke doch trillende stem. Bij het hooren van den grijsaard sprong de jonge man op en verhief het hoofd. Vader vader riep hij uit den ouden boer herkennende. Vader Griffon deed een stap naar voren hield zijn hoed in de rechterhandlegde de linker op het hart en zeide Mijn zoon, ik vraag u vergeving. Gij 1 mijn vader JaikGisteren ben ik onzinnig genoeg geweest een oogenblik te meenendat eigen bloed zich verloochenen kan. Even als anderen, misschien meer dan zij, heb ik u voor schuldig aangezien. Heden van mijn treurige dwaling teruggekomen verklaar ik u geheel onschuldig aan de misdaad welke men u ten laste legt. O, vader! riep Maurits uit, ook gij dus, evenals Modesta gelooft aan mijn onschuld! Ja, zooals Modesta, antwoordde de grijs aard ontroerd en boog het hoofd. Oging de jongeling voort met een door snikken gesmoorde stem, thans moge de gansche wereld mij veroordeelenmijn vader en God onze opperste rechter, getuigen voor mij. En schap over zijn gebied te aanvaarden. Groot Comoro behoort tot de Comoren en is gelegen aan de noordzijde van het kanaal van Mozambi que het is 320 kilometer van Madagaskar ver wijderd en 425 kilometer van de Afrikaansche kust. De bodem is bergachtig en vruchtbaar aan tropische voortbrengselen. Particuliere berichten uit Tien-tsin van 30 Juni melden dat China zich ernstig voorbereidt tot een oorlog met Frankrijk. De Chineesche troepen zijn voorzien van achterladers en van een groot aantal Kruppkanönnen. Naar luid van deze berichteu is ook ds Chineesche bevol king oorlogsgezind en met haat jegens Frankrijk vervuld. Een treurige gebeurtenis heeft hel dorp Val-Meudon in opschudding gebracht. Aldaar woonde in een klein huisje een bejaard arm paarde echtgenoot was 60 en de vrouw was 62 jaren oud met hunne dochter. Voor eenigen tijd verliet de dochter de ouderlijke woning zoodat de oudjes verplicht waren alleen het werk te verrichten. In de vorige maand kreeg de vrouw een verlamming in de armen zoodat het haar onmogelijk was eenig werk te doen. Hij zette zich toen met moed aan 't werkmaar wegens zijn ouderdom kon hij niet alles ver richten wat in het huishouden noodig was te doen. Zij waren langzamerhand in diepe armoede vervallen eu besloten te sterven. I De man had den moed zijn vrouw een strik om den hals te doen en haar op te hangen en i vervolgens zichzelf aan een spijker te hangen dien hij boven de deur had geslagen. Een brief, door hem achtergelaten, gaf aan den commissaris van politie al deze inlichtingen. Te Tours is weer eens een schouwburg afgebrand. We hebben de moeite genomen om ze eens op te tellende schouwburgbranden waarvan we sedert den brand te Weenen melding hadd<n te maken en komen dan tot het respec tabele cijfer van 48 zonder er voor te durven instaan of we in onze opgaven niet nog een enkele hebben overgeslagen. Menschenlevens zijn bij den brand te Tours niet verloren. Tusschen Chalindrey en Grayin het Fransche departement Opper Saonais een terwijl hij sprak, hief de ongelukkige als protest tegen de verdenking de knellend geboeide han den ten hemel. Yader Griffon wellicht meer ontroerddan hij het ooit in zijn gansche leven geweest was snelde naar het rijtuig om zijn zoon te omhelzen; maar een man wierp zich tusschen hem en het rijtuig om het te beletten. Yader Griffon ge loofde in hem den commissaris van politie le herkennendie den vorigen dag zijn zoon in arrest had genomen. Het was inderdaad zoo behalve die steeg uit het tweede rijtuig nog de procureur de republiek en de rechter van instructie. Wat wilt gij vroeg de commissaris van politie vader Griffon vrij onzacht van het rijtuig terugstootende. Mqt den gevangene spreken is volstrekt verboden. Mijnheer, antwoordde de grijsaard met tranen in het oogik wilde hem slechts om helzen ik ben zijn vader. De naam van vader schenkt zooveel rechten op zijn kind ook in het oog van den commis saris van politie, dat deze aarzelde alvorens te antwoorden Ik durf u niet toestaan zelfs de hand te drukken van uw zoon al wat ik voor u doen kan is mij le vervoegen tot den procureur en den rechter van instructie die in deze te be slissen hebben. Ondoet den beklaagde van de boeien, voegde de commissaris er bij en wendde zich tot de politie-dienaars die naast Maurits in het zelfde rijtuig zaten. Terwijl dit bevel werd uitgevoerd begaf de commissaris zich tot zijn reisgezellen. De procureur der republiek was een zeer nauwgezet magistraatdie overigens niets bij zonders had. Hij droeg thans een witten das en zwarten rok in de plaats van bef en toga. De rechter van instructie, M. de Jernon, was een groote magere jonge man acht en twintig spoortrein op een dijk ontspoord waardoor de locomotief en vijf waggons van een vrij aanzienlijke hoogte stortten. Verscheidene personen werden gedood en een aantal andere gewond. Er zijn weer vele civiele personen in de pro vinciën in verzekerde bewaring genomen, vooral onder de aanhangers van Zorilla en de federa listen inzonderheid is dit het geval in Audaluzie, Catalonie en Estramadura. In den omtrek van Seo de Urgel moeten nieuwe opstandelingen verschenen zijn. Andermaal wordt verzekerd dat de opstand te Badajoz te vroeg is gekomen. Het plan was om dien later dau den 6 Augustus gelijktijdig op verschillende punten te doen uitbarsten. Vrijdagavond is koning Alfonso van Spanje met den minister van oorlog naar Valencia vertrokken. Onderweg werd hij door het volk levendig toegejuicht. Den volgenden dag bezocht Z. M. onderschei dene fabrieken. In een tot 4000 werklieden gehouden toespraak zeide de koning o. a., dat het uitbarsten der muiterij hem leed had gedaan. De militairen zeide hijhebben in last de orde te handhaven maar groot en welvarend hoop ik, zal Spanje nog eens worden door den arbeid. Ik stel er een eer in dus besloot Z. M. bekend te staan als iemanddie medewerkt aan de bevordering van 's lands grootheid. Opnieuw moeten onderscheidene inhechtenis nemingen hebben plaais gehad van bekende aan hangers van Zorrilla. Naar verzekerd wordt heeft de Fransche regeering evenwel geweigerd Zorrilla zelf te interneeren. Van Valencia gaat de koning naar Barcelona. Einde Augustus hoopt hij de spoorwegüjn Ma dridVigo te openen en dan naar Duitschland te gaan. Fransche bladen weten natuurlijk al te melden dat hij met Duitschland een verbond gaat sluiten. Ir. October komt Z. M. terug om de Cortes te openen. Een kapitein en 32 manschappentot de deelnemers ean de jongste militaire muiterij be- hoorenaezijn op Fransch gebied aangekomen en daar geïnterneerd. a dertig jaren hoewel zijn baardeloos gelaat hem nog jonger deed schijnen. Om zich het uiteilijk van den mannelijken leeftijd te geven hetwelk hem zoo geheel ontbrak droeg hij een gouden brilwaarachter ziju kleine grijze oogen in gestadige beweging waren. Voeg hierbij een hoed met breedeslappe randeneen jas tot de enkels afhangendeeen piepstemmetje en gij hebt M. de Jernon rechter van instructie in de zaak tegen Maurice Griffon. De commissaris van politie was de beide ma gistraten genaderd en sprak met fluisterende stem. Neen neen neen zei de rechter van instructie met fausset-geluid. Zoolang het on derzoek duurtblijft de beklaagde in de vol- strekste afzondering en mag met niemand wie ookeen woord wisselen. De commissaris van politie sprak geen woordgroette nederig en bracht het weigerende antwoord over aan vader Griffon. De ijzeren poort was zoo even geopend en de koets, waarin de gevangene met zijne bewakers, naderde het eerst. Zonder dat iemand het nog bemerkt had, was Modesta achter het rijtuig heen, mee naar binnen geslopen en eenmaal in het park had zij ruim schoots gelegenheid zich verborgen te houden. De rechter van instructie, die het laatst binnen kwam gelastte den concierge de poort zoigvuldig te sluiten en aan niemand onder welk voor wendsel ook toegang te verleenen. Het zware slot knarste en sloot met doffen slag den toegang af, toen opnieuw het heesche gehuil en het klagende geblaf der waakhonden zich deed hooren, maar ditmaal langer en luider. De procureur der republiek was reeds een twintigtal schreden vooruitgegaan in de laan welke r.aar het kasteel leiddedoch het voort durend geblaf hoorende kwam hij terug en vroeg den concierge Nog steeds heeft men onder de brandende puinhoopen van het krankzinnigengesticht te Southal de lijken van dr. Boyd en de andere slachtoffers niet kunnen vinden. Het schijnt dat :.ij geheel door het vuur zijn verteerd. Volgens het Britisch Medical Journal verloor de psychologische geneeskunde in dr. Boyd een van hare scherpzinnigste, beleidvolste beoefenaars, rijk aan ervaring er. zeldzaam toegerust met den tact tot het behandelen van zielskranken. Volgens hel verslag van den uitnemenden deskundige Sir Edward Reed moet het omslaan van de Daphne het ongeluksschip dat bij zijn afloopen een 120 menschen naar de diepte sleepte hoofdzakelijk geweten worden aan de geringe stabiliteit van het vaartuig. Dit (verzekert Reed) is een gebrek van de meeste nieuwere bodems der Britsche koopvaardijvlootdie zonder de hulp van lading of ballast geheel onbekwaam zijn tot rechtop drijven. De commissie die te dezer zake Reed ter zijde stond aarzelt niet te verklaren dat zeer vele verliezen van schepen die kortweg moeten verantwoord worden als vermistzijn toe te schrijven aan omslaan wegens het gemis van de noodige stabaliteit. Zelden zal iemand een verrassing ten deel zijn gevallen als den heer Arthur Peellid van 'net Engelsche parlement voor Warwickdie Maandag een 300 tal van zijn kiezers overkreeg, met vrouwen en kinderendie het parlement eens kwamen zien en natuurlijk eerst hun afge vaardigde gingen opzoeken die hun wel den weg zou willen wijzen. Mr. Peel geraakte over zooveel genegenheid echter buiten zich-zelf. Evenwel koos hij met het oog op de eerstvolgende verkiezing de wijste partijbood den heeren en dames een kop koffie met een boterham aan en geleidde zijn gasten toen in partijen door de ge bouwen van het parlement. Te Liverpool brak Woensdag in een der lagere scholen brand uitterwijl minstens 1000 kinderen in 't gebouw waren. De brand had een dreigend aanzienen zeker zou men een dergelijke ramp als die van Sunderland te be treuren hebben gehad wanneer de onderwijzers en onderwijzeressen niet bewonderenswaardig Zijn er wachthonden op het kasteel? Twee buitengewoon groote doggendie de generaal verleden jaar heeft medegebracht maar waarvan hij zich reeds lang ontdaau zou hebben als hij ze op een geschikte plaats kon brengen wijl ze zoo gevaarlijk zijn. Waarom hebt ge dat gisteren niet reeds gezegd toen wij het eerste onderzoek ingesteld hebben Waarschijnlijkomdat ge het mij niet gevraagd hebt en ik zelf er niet aan gedacht heb het u te zeggen. En gij zegtdat ze gevaarlijk zijn Ja mijnheer. Zij hebben toch zeker nooit iemand gebeten Eenige maanden geleden zouden zij waar schijnlijk een tuinjongen verscheurd hebben, die de onvoorzichtigheid had in het park door te dringen vóór zij aan den ketting lagen. Ik kwam juist op tijdom hem hoewel deerlijk gehavend, aan de woedende dieren te ontrukken. Dus zijt gij hetdie hen des morgens vastlegt en des avonds losmaakt? Jamijnheer. M. de Jernon had met veel belangstelling naar dit gesprek geluisterd. Op dit oogenblik meende hij verplicht te zijn er aan deel te nemen en vroeg aan den concierge Hoewel wreed waren deze dieren toch met al de bedienden eigen niet waar Het geheele personeel kon hen zonder gevaar naderen? Pardon mijnheerantwoordde de oon- ciergede honden kenden slechts drie personen in het geheele huis hun meester voor wien zij kropen de man die belast was hun voedsel te bezorgen en eindelijk mij. Dus kunt gij verzekeren, dat de beklaagde Maurits Griffon de dieren nooit naderde? (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 1