Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Het bescheiden Landmeisje, FEUILLETON Bekendmaking. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTJOON TIELEN te Waalwijk. EDUARD DIDIER. I Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentién 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groole letters naar plaatsruimte. Ad verten lien 3 maal terplaat- Bing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregei -J Burgemeester en wethouders van Waalwijk, Gevolg gevende aan de aanschrijving van hee- ren gedeputeerde staten van Noordbrabant dd. 13 dezer G. no 190, le afdeeling, maken bekend dat ter secretarie alhier, te rekenen van af Maandag den 24 September1883, gedurende 8 dagen ter inzage van belanghebbenden is neder- gelegd ,Een schrijven van den inspecteur van den waterstaat in de 2e inspectie, betreffende de uit voering van werken in verband met de verlegging van de uitmonding der rivier de Maas, met de daarbij gevoegde sehetsteekening.* Belanghebbenden, die tegen de aangegeven wer ken bedenkingen mochten hebben, kunnen deze binnen tien dagengerekend van den aanvang der tervisielegging, schriftelijk bij burgemeester en wethouders indienen. Waalwijk, 18 September 1883. Burgemeester en wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, F. W. VAN LIEMPT. VAN DER KLOKKEN Zondagmorgen is liet lijk van Hendrik Con science van Brussel naar Antwerpen overgebracht. In tegenwoordigheid der familie en de executeurs- testamentair werden in de kist gelegd het portret van den overledeneeen medaille, waarop het standbeelddat onlangs te Antwerpen voor den volksschrijver is opgerichtbenevens een stuk perkamentwaarop de identiteit is bevestigd. Niet minder dan 44 kransen waren van alle kanten toegezonden die door 16 personen achter de lijkkoets werden gedragen. Door verscheidene gezelschappenen een deputatie uit den gemeen teraad van Brussel werd het lijk tot het station te Brussel vergezeld vanwaar het per extratrein naar Antwerpen werd overgebracht. Te Antwerpen kwam de trein te half drie aan. Aan het station hadden zich de leden van den gemeenteraad en verschillende autoriteiten en vereenigingen geschaard terwijl in de straten, waardoor de stoet moest passeeren een onaf zienbare menigte zich bevond. Op bet kerkhof werd door den burgemeester, den heter De Wael, in 't Vlaarasch een toespraak gehouden waarin hij schetste hetgeen Consciencedie door de vrucht van zijn werk aan zijn vaderland behoort en door zijn roem aan de geheele wereld voor Antwerpen is en zal blijven. Na den heer De Wael namen 'de heeren Van der Cruyssen inspecteur van het lager onderwijs, Van Ryswycklid van den gemeenteraaden nog verschillende andere heeren het woord om hulde aan den ontslapene te brengen. De plechtigheid was zeer indrukwekkend en liep in de beste orde af. Het doel van generaal Bouët is zich meester te maken van het geheele schiereiland tusschen de Roode rivier en den arm van den Day. Is dit schiereiland eenmaal bezetdan zijn onze troepen meester van den weg die Song-Taï met Hanoi verbindt en tegelijkertijd zouden de Fransche position beschermd zijn door den loop der rivieren die dan door onze kanonniers zouden kunnen worden' overgetrokken. De Fransche troependen weg van Hanoi "aar Song-Taï volgende, kwamen den lsten September bij de versterkingswërken welke de Zwarte Vlaggen aan de Day hadden opgericht op korter, afstand van het punt waar deze rivierarm zich van de hoofdrivier scheidt. Daar de vijand wiens strijdmacht 4000 man bedroeg, door retranche- menten of kazematten werd beschermd, kon het vuur der kanonniers weinig uitrichten tegen de door Bouët aangevallen stellingen en moest de rol der flotille zich hoofdzakelijk bepalen bij het tegenhouden der versterkingen, die de vijand uit Song-Taï ontving. De commandant beval een aanval met de bajoneteu op die wijze moe3ten de Fransche soldaten die tot hun sabélkoppel in het water stonden de verster kingen des vijands nemen. De vijand verloor drie vaandels en een groot aantal wapenen. De rechtbank van koophandel heeft uit spraak gedaan in het procesingesteld door curatoren in het faillissement der Union Générale. Het vonnis vernietigt de drie laatste uitgiften Naar het Fransch van XXVIII. Ziehierin 't kortde aanwijzingen welke ik met groote moeite van hen verkregen heb De Cordillera was op zee verbrand in den nacht, die volgde op het vertrek van Montevideo. De matrozen sliepen rustig in hunne hang matten toen de kreet van brand hen deed ontwaken. Zij stormden naar boven om den toestand van de ramp te overzien, maar de brand was met zulke hevigheid uitgebarsten dat nie mand eenige hoop durfde koestereu op behoud van het schip. Iedereen nam dus zijne maat regelen om het te verlaten, maar de verwarring aan boord was zoo groot, dat de meeste bevelen van den kapitein onuitgevoerd bleven. Alle sloepen overladen met menschen, zonken reeds op nog geen kabellengte van de paketboot. De beide schipbreukelingen door la ville de Nantes opgenomen hadden zich vastgeklemd aan een balkwaarop zij gedurende vijt dagen en vijf nachten hopeloos en in de grootste ellende rondzwalkten. Zij beschouwden zich als de eenigen, die aan het verschrikkelijk onheil ont snapt waren. Ik vroeg hun of zij wisten dat een jonge Spaansche vrouw met haar kind een jongetje van zeven jaren aan boord was van het ver ongelukte vaartuig. Jaantwoordde een van henik weet dat met zekerheid. I)e dame en het kind hadden zich te Bordeaux ingescheepten geen andere ter verpieerdëring van het kapitaal en veroorde It de directeuren tot betaling van 20 millioen de commissarissen tot betaling van D/a millioen. De ejsch van curatoren tot vernietiging der acte van oprichtirjig is verworpen. 'Vmge'ns la Patrie zou de koning van Spanje flfj zijn laatste verblijf te Parijs bijna vermoord* zijn. Spaansche socialisten waren.daar gekomen rekenende op de Fransche socialisten, om hun misdaad te plegen. Zoo spoedig de Fransche politie door de Spaansche regeering van het plan was onderrichtnam zij de noodige maatregelen. Eerst bij zijn vertrek uit Parijs werd de koning onderricht van hetgeen er gaande was waarop Alfonso XII antwoordde wHet behoort tot mijn beroep van koning aan moordenaars blootgesteld te zijn ik vrees hen niet." Figaro deelt mede dat men er eindelijk in geslaagd is om langs mechanischeu weg ge kleurde photoprafiecn tc vervaardigen. De firma Guille Nievsky, 35 Boulevard des Capucines, zou de eer van deze gewichtige uitvinding hebben en exposeert thans een reeks uitmuntend ge slaagde portretten waarvan het koloriet niets te wenschen overlaat. De „photographie instan tanés en conleurs," zegt genoemd blad zal de gewone photograp'nie weldra geheel op den achtergrond gedrongen hebben. Een geweldig geraas gelijk aan den knal van een kanon bracht 's morgens te vijf uur reeds een grooten schrik onder de bewoners van een der voorsteden van Parijs. Een waterreser voir van een waschinrichtiugdie 25000 liter water bevatte en welke op een ijzeren verheven heid was geplaatststortte naar beneden. In zijn val ging het gevaarte door het keukendak van ccn naastbij gelegen huis waar natuurlijk het huisraad in duizenden stukken vloog, terwijl het watei dat uit den bak stroomdehet ge heele huis en ook de waschinrichting ouder zette. De mannen der brandweer die te hulp kwamen, hebben een geheelen dag uoodig gehad om de vertrekken ledig le pompen. Een jongmensch had aan het Crédiet Lyon- nais te Parijs tien bankbiljetten van 1000 francs ontvangen en op het punt zijnde ze in zijn knaap was er aan boord aanwezigtwijfel was dus niet mogelijk. Hebt gij dit kind dikwijls gezien Zeer zekerhij speelde dagelijks op de plecht met de matrozen, die vrij van dienst waren. En hebt gij ook dit kind opgemerkt op het oogenblik der ramp. Wel zeker, mijnheer, antwoordde hij mij. Ofschoon toen iedereen slechts aan zich zeiven dachtherinnerde ik mij eenklaps ik weet niet waardoor of waarom dezen knaap, terwijl ik alles inspande om tijdig de groote sloep te bereiken. Ik zocht hem met de oogen. Ik verzeker u datniettegenstaande de nacht pikdonker was, men geen lantaarns uoodig had, om te kunnen zien het was zoo licht als midden op den dag. Wij hadden een groote hoeveelheid vaten met Rio-Janeiro rhum geladen Kerel wat vlam en wat licht was datEensklaps bemerk ik te midden van het vuur een officier, die het kind in de armen werpt der moeder welke zich reeds in de groole sloep bevond. Op hetzelfde oogenblik verwijderde deze zich van het schipmaar zij was zoo volgeladen, dat zij in minder dan vijf minuten in de diepte verdween. Met allen die zij bevatte P Ja mijnheerik zag duidelijk dat de sloep, aan den achtersteven omhooggeheven door een zware golf, van voren onderdompelde, en het laatste menschelijk wezen, dat ik zag, was de arme moeder die haar kind in de armen gesloten had terwijl zij de oogen ophief naar den hemelalsaf zij dachtdat weldra van uit den diepen afgronddie hen verzwelgen zou zij samen naar boven zouden opstijgen. Het verhaal van deze mannen was zoo nauw keurig dat het dwaasheid van mij zou geweest zijn nog langer eenige hoop te voeden. Ik keerde daarom naar Lima terug wierp mij in de drukte, portefeuille te bergen werd hij door een oogen- schijnlijk net heer, met een ridderlintje in het kuoopsgataangesproken. Van dat oogenblik maakte een ander persoon gebruik om hem de bankbiljetten te ontfutselen en er mede op den loop te gaan. Toen de sneltrein uit Parijs Donderdag morgen te Bordeaux aankwam bemerkte he; personeel aan het station dat het portier van een waggon beschadigd was en dat de voetplank met bloed bedekt was. Drie Spanjaarden be vonden zich in het compartiment, welke ver klaarden dat een medereiziger in een tunnel uit den waggon was gesprongen. Het verminkte lijk werd later ook op de spoorbaan gevonden. Een jongen van 15 jaren te Parijs werd door zijn moeder berispt, omdat hij te laat thuis kwam en niet wilde zeggen waar hij zoolang geweest was. Hierover verontwaardigd wierp het lieve zoontje zich op ijn moeder, wierp haar op den grond en dreigde haar te zullen worgen zoo zij een enkelen gil gaf. De zuster van dezen woesteling wilde hare moeder ontzetten doch deze hierover buiten zichzelf van woedehaalde uit de keuken een mes en bracht zijn zuster hiermede een steek in de buik toe. Op het hulpgeroep der beide vrouwen kwamen de buren te hulp, die den wreedaard in bedwang hielden tot de hulp der politie ingeroepen was, welke het jonge mensch naar het politiebureau bracht. Door den commissaris van politie on dervraagd zeide hij geen berouw te hebben over hetgeen hij gedaan had. Zijn zuster had hem reeds lang verveelden hij zou haar gaarne gedood hebbenevenals zijne moederdie altijd tegenover hem onrechtvaardig was. Door de minister van koophandel is aan de voorzitters der kamers van koophandel een schrijven gericht betreffende de oprichting van musea's voor den handel en de industrie. Om daarbij vooral in overeenstemming te werk te gaan met de wenschen der natievraagt de minister allerlei inlichtingen. Hij drukt er op dat in de eerste plaats van wijze van organisatie de goede werking der bedoelde instellingen zou afhangen en dat zij zooveel mogelijk over het geheele land verspreid moeten worden. Hem lacht het denkbeeld zeer toeden aard van het in groote ondernemingen welke minstens dit voordeel hadden dat zij mij afleiding brachten in mijne smart. Zeven jaren gingen op die wijze weder voorbij. Ik was in Engeland om een geschil uit den weg te ruimen tusschen Emma nuel, den beroemden juwelier uit Londen, eti mij over den verkoop van een groot aantal kostbare steenen. Om de waarheid te zeggen was het mij meer te doen verstrooiing te vii.den dan mijn belang in deze te behartigen wijl mijn rijkdom toen reeds zich niet behoefde te be kommeren over den afloop van deze zaak. Op zekeren dag in het hotel Langham t waar ik logeerde hoorde ik onverwacht een zee-officier der Vereenigde Staten in mijne nabijheid spreken over de schipbreuk der Cordillera. Hij beant woordde een ondervrager, die, zooals ik, geloofde, dat de paketboot met man en muis vergaan was, uitgenomen twee matrozen die aan de ramp ontsnapt waren. Het is een dwaling, zei de Amerikaansche zee-officier te geloovendat die twee menschen de eenig overgeblevenen zijn na het ongeluk. Er zijn nog andere en het bewijs daarvan geef ik u, als ik zeg, dat ook ik tot de geredden behoor. Gij! riep ik uit naar den man toetredende, die na zeven jaren opnieuw zulke treurige her inneringen in mij opmerkte. Ja, mijnheer, antwoordde hij mij lachende, zonder de martelende belangstelling te vermoeden, die elk zijner woorden mij 'inboezemde en ik meen te weten, dat ook eer. kind den volgenden morgen van de ramp drijvende is gevonden door een schip en als door een wonder aan den dood is ontsnapt. Een kind O mijnheer gij zegteen kind Was het niet van Spaansche afkomst en omstreeks zeven jaren oud Juisthet was een Spaansch jongetje, en had den ouderdom dien gij opgeeftzeide mij de Amerikaan. Daarenboven is geen twijfel over, omdat dit op den overtocht het eeaige kind was, dat zich aan boord bevond van de verongelukten boot. En weet gijwat er van dit kind ge worden is Niet zeer juist. Mijne redding geschiedde onder even ongeloofelijke omstandigheden als die van het kind. Na gedurende twee dagen rondgedreven te hebben op een gedeelte van den mast, die nadat het schip door de zee ver zwolgen was onder mijn bereik lagbemerkte ik bij het begin van den derden dag tot mijn groote vreugdedat de wind mij naar de kust var. Patagonië dreef, welke ik eindelijk al zwemmende bereikte. Nog had mijn lijden geen einde. Ik zal u de doorgestane ellende en ge varen niet schetsen verscheidene weken lang dwaalde ik zonder schuilplaats zonder levens middelen bijna zonder kleederen rond en eindelijk na drie maanden van beproevingbereikte ik Buenos-Ayres, waar ik mij weder herstellen kon. En het was zonder twijtel te Buenos-Ayres. dat gij de redding vernaamt van het jongetje waarover wij zoo even spraken Ja mijnheer. Hebt gij nog andere aanwijzigen Zeer weinige. Naar men mij vertelde was het kind opgenomen door een Indischen prins die in navolging der Engelschen, een reis maakte om de wereld op een plezierjacht welke zijn eigendom was. Het jacht was van Buenos-Ayres vertrokken waar verschillende personen mij verzekerden het kind gezien te hebben. De prins had hei aangenomen en behandelde het ook als zijn eigen zoontje. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 1