"tentoonstelling Spanje. Engeland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND? Y te AMSTERDAM. 1. tentoongestelde te doen afhangen van de pro ducten die in de streekwaar het museum zou worden opgerichthet meest worden verhandeld of voortgebracht. De administratie zou worden opgedragen aan de kamers van koophandeldie reeds door haar karakter daarvoor het meest aangewezen zijn. De staat zou toezicht oefenen en steeds de noodig erkende hulp verleenen. De Daily News verneemt uit Madrid dat daar groote ontevredenheid heerscht over de houding van Marokko. Bij het traetaat van 1860 stond Marokko aan Spanje zeker grond gebied af nabij den riviermond Ifni. Onlangs nu vertrok een Spaansch oorlogsschip daarheen tot inbezitneming van dit gebiedmaar des sultans vertegenwoordiger weigerde de overdracht en bood een ander grondgebied aan hetgeen de Spaansche commissarissen afwezen. Spanje zal opheldering vragen. Herrerapresident der kamer van afge vaardigden heeft den minister-president Sagasta verklaarddat hij de politiek van het kabinet zal steunen en dat hij het isolementwaarin zich de militaire opstandelingen bevindenals een bewijs beschouwtdat het burgerlijk element van geene revolutie wil weten. In eene bijeenkomstte Biarritz door Spaansche afgevaardigden der groep van de dynastieke linkerzijde gehouden, is tot openlijken strijd tegen het ministerie-Sagasta besloten. Men verzekert dat Martos en Menterorios zich weder bij «le republikeinsche partij zullen aansluiten. Uit Londen komt de tijding dat ook daar aanstalten gemaakt worden tot eene internatiouale nijverheidstentooustellingvan 3 April tot 31 October 1884 in het Glazen paleis van Sydenham te houden. Men heeft vaste circussen sedert eer.igen tijd, maar zou het niet langzamerhand zaak worden, nu de tentoonstellings-ondernemingen epidemisch dreigen te worden gemakshalve ook maar eene vaste tentoonstellingsstad te bouwen Het klinkt schier ongelooflijk en toch is het waardat er zich bij den minister van binnenlandscne zaken niet minder dan 3000 sollicitanten naar het ambt van beul hebben aangemeld. Op de Clyde, bij Kilcreggan, werd dezer dagen eene door GilbertsBogle Co. te Glas gow gebouwde electrische boot beproefd. Het vaartuig werd bewogen door Clark's patent-bat terij en machine. Dit patent maakt geen gebruik van dynamo-maehines of accumulatoren die weer gevuld moeten worden maar het brengt de voortdurende beweging tot stand door het weer vullen van de batterijen met eene eenvoudige scheikundige oplossing. De kleine booten loopen 5 tot 7 mijl per uur maar eene te bouwen groote boot moet eene snelheid van 10 mijl bereiken. De kortelings verschenen opgaven omtrent de steenkolen-productie van Engeland in 1882 doen wederom van eene belangrijke vermeerdering blijken. De totale productie, die in 1881 154,2 millioen ton (van ong. 1016 kgr.) bedroeg, is in 1882 met 2.3 millioen ton toegenomen en bedroeg dus 156,5 millioen ton. Dat het stijgen der jaarlijksche productiecijfers steeds doorgaat, bewijst eene vergelijking met. vorige jaren. In 1869 werden 107,5 millioen, in 1879 134 millioen en in 1880 146,8 millioen ton steenkolen in Engeland gewonnen. De productie is dus in twaalf jaren met 50 procent vermeerderd. Het Noorweegsche schip Juliene dat van Antwerpen kwam is nabij Dungeness tegen een ander schip aangevaren. De Juliene bekwam een lek en zonk. 12 man der equipage zijn omgekomen. De twee personen, die zich nog hebben kunnen redden zijn te Dungeness aan gekomen van waar zij naar Dovernaar den Noogweegscheu consul zijn gebracht. Een uittreksel uit de rapporten van een Londensch politie-hof oefent dikwijls snijdender kritiek op de rechtvaardigheid van de daar ge wezen vonnissen dan een menigte commentaren. In een der Londensche bladen vinden wij het volgende vermeld -. /Alexander Mc Gregor stond aan het Lambeth-politie-hof terecht voor het drinken van melk ter waarde van twee penny's, welke door een melkboer voor de deur van een zijner klanten onbeheerd was achtergelaten. Hij werd tot veertien dagen dwangarbeid veroordeeld. Yoor hetzelfde bureau werd aan een man die twee agenten op brutale wijze geslagen er. geschopt had, een boete van vijftig shillings opgelegd. /,Zou hijdie hier uitspraak deed wel eens een weinig orer „de ongelijkheid der vonnissen" willen nadenken Men moet ongetwijfeld een metaphysicus zijn om hier een verborgen har monie te ontdekken. Een gewoon mensch zou anders licht geneigd zijn aldus te redeneeren indien een brutale aanval op twee personen over 't geheel minder ernstig is dan het stelen van een dubbeltje melk, moet een moordenaar, laat ons maar aannemen van een persoon ongeveer gelijk staan met iemand die twee pintjes melk steeltof misschien is zijn geval nog iets minder ernstig." tegenwoordigheid der troepen weerhouden. De conferentie van den heer Tisza, de eerste minister van Hongarije met de Croatische notabelen, heeft geen resultaat opgeleverd. De Croaten hadden beweerddat het verwijderen van de Hongaar- sche wapenborden voor alles moest gaan de heer Tisza echter verklaardedat herstel van orde en rust in het land het allereerst noodig was en daarna de wapenborden-quaestie wel door het parlement zal kunnen opgelost worden. Hierbij bleef hetwant door de Croaten was te kenneu gegeven dat zij geen vormelijk mandaat hadden en dus slechts hun persoonlijk gevoelen uit drukten. Volgens mededeelingen in de bladen is de toestand in Croatië veel verbeterd. In de laatste drie dagen is de rust op verscheidene plaatsen ongestoord gebleven doch elders moe3t op het muitende volk geschoten worden alvorens het af trok, De oproermakers worden slechts door de In de omstreken van Ravenna werden verleden week op één dag drie personen door gemasker de bandieten aangevallen die hen beroofden van al het geen zij bij zich hadden. Een der aangevallenen verloor er zelfs het leven bij. Daaronder bevond zich ook een markiesdie 100 lire in zijn zak hadwelke na mishandeld te zijn nog een uitbrander kreeg van een der roovers namelijk dat hij zich schamen moest zoo weinig geld bij zich te hebben. Nieuwe arrestatiën hebben hier onder de officieren van de marine en van de garde plaats gehad, voornamelijk behoorende tot de regimenten Ismaïloys en Semenovsky. Blijkens bericht uit Petersburg is de ont dekking van een nieuwen verbindingsweg tusschen Europeesch Rusland en Afghanistan door generaal Tschernsjefïgouverneur van Turkestan eene zaak van groot gewicht. De afstand tusschen beide landen wordt daardoor zeer verkort. Ter wijl vroeger de weg naar Taschkent over Oren- burg liepzal hij in de toekomst over de Kaspische zee en van een punt op den oostelijken oever in bijna rechte lijn naar Kuugrad in Turkestan aan den Amoe-Darja voeren. Deze landweg heeft eene lengte van slechts 442 werst of ong. 450 kilom. In tegenstelling met de tot dusverre bestaande onderstellingen heeft generaal Tschernajefï op zijn ontdekkingstocht er overal water en hout gevonden. De bodemgesteldheid bleek uitmuntend te zijn. Van Kungrad af tot aan de Afghaansche grénstnsschen de landen van den Khan van Kiwa en den Emir van Bucharais de Amoer zelfs voor groote schepen bevaarbaar. Men zegtdat zich spoedig eene Amoe-Darja-stoomvaartmaatschappij zal vormen, vermoedelijk met regeerings-subsidie. Op de Kaspische zee zal de maatschappij Kavkas Mercu r er toe overgaan om verscheidene groote stoom schepen te bouwen en in de vaart te brengen. Van de zijde der Russische regeering is aan die maatschappij eene zekere betaling per werst verzekerd geworden. Hevige stormen hebben gewoed op de Atlan tische kusten der Vereenigde Staten een aantal schepen zijn daar verongelukt. Bij Smithville vergingen 13 schepen bij Sable Island vergingen een zeil- en 7ier visschersvaartuigen waarbij 14 mannen verdronken. Bij St. Johns verongelukten vijf schepen en kwamen 17 mannen in de golven om. /U Uittreksel uit de lijst van bekroningen voor Nederland. Collectieve inzending van 7 flrmas to Waalwijk. Deze firmas zijn A. Van Iersel Zn. Joh. Leijtens. Chr. De Kort. A. H. Van Schijndel. J. Van Steensel. A. Nieuwenhuizen. Jos. M. Groenen. (Geen dezer firmas is gerechtigd persoonlijk van deze medaille gebruik te maken, welke aan de gezamenlijke inzending is toegekend, anders dan met vermelding der collectiviteit.) Zilveren medaille. J. van Ilelvoirt Jz.. Baardwijk. Joh. Klerx Zn., Baardwijk. M. C. N. Bressers, Tilburg. Bronzen medaille. Carl. Pescli, Tilburg. Gebrs. Rath, Vechel. Th. Van Ertrijck, Aarle-Rixtel. He AFDEELING. Tentoonstelling van artikelen van uitvoerhandel naar de koloniën en overzeesche bezittingen. Groep IV. Huisraad en stoffeering. Gouden medaille. Lutkie Cranenburg, 's Bosch. Zilveren medaille. B. van den Meijdenberg, Tilburg. A. G. Overes, 's Bosch. Bronzen medaille. Petit Fritzen, Aarlerixtel. Eervolle vermelding. J. Loven, Vechel. P. Boumans Zonen, Geertruidenbi Groep V. f j Kleeding, linnengoed en toeben ooren (Als jurylid buiten mededinging H. B. Swa- gemakers van Alphen te Tilburg. Ecre-diploma. Collectieve inzending van 28 firma's te Tilburg... Deze 28 firma's zijn Wed. J. B. De Beer Zn. Van den Bergh Krabbendam L. E. Van den Bergh. Van Beusden De Cock. J. A. Blom- jous. J. Brouwers. Gebr. Diénfrn. Van Dissel Saalborn. J. L. Donaers Zn. P. Van Doorn. H. Eras Zn. Janssens van Buren. Janssens deHoripn. J. A. A. Kersten. Gebr. Kieckensf Mathijsen van Gils. C. Mommers Cd. Gebr. Mutsaers. Gebr. Pessers. W. Pollet Louie De Wijs. Pollet Zn. Jos. Sanctorum. G. C. Van Spaandonck Zn. B. E. Strater. Swagemakers Caesar. F. A. Swagemakers Zn. Tepe Achterbergh. Weefschool der stad Tilburg. (Geen dezer firmas is gerechtigd persoonlijk van het diploma gebruik te maken, dat ajyi de gezamenlijke inzending is toegekend^ anders dan met vermelding der collectiviteit. P. F. Van Vlissingen, Helmond. Gouden medaille. Wed, W. A. Dumoulin Zn., Bezooijen, Gebrs. Gimbrere, Tilburg. Henri van der Harten, Eindhoven. Van Dortmond Zn., Kaatsheuvel. J. A. Van Boxtel, Kaatsheuvel. H. A. van der Geld, Drunen. P. J. De- Bakker, Bezooijen. Gebrs. Kiqvits, Bezooijen. A. Laurijssen, Dongen. Gebrs. Vissers, Baardwijk. Eervolle vermelding. G. J. Coovels Zoon, Helmond. L. S. Kooperberg Zoon, Oosterhout F. A. Berkelmans, Oosterwijk. Gebrs. Van Nieuwkuik, Dongen. M. Schenkels, Waspik. Wed. F. Van den Assem, Dongen. C. Burmanje, Kaatsheuvel. H; J. Van Haaren, Oosterwijk. Groep VI. Voedingsmiddelen, Scheikundige voortbrengselen. Hunne wijze van verpakking. Ecre-diploma, Diplome d'IIonncur. (Hoogste onderscheiding.) Collectieve lederinzending van de navolgende leer looiers firma's te Waalwijk. W. Timmermans Zonen, waarvan een lid der firma is lid der jury. Buiten mededinging. L. Mombers. N. Gragtmans. Charles Ficq. Co. C. A. Witlox. Jacq. van Riel. J. B. Timmermans. Timmermans- Van Turenhout. H. Jansen en Gebrs. Van Delft. (Onder bepaling nochtans dat geen hunner zich van dit diploma zal kunnen bedienen, zonder de collectiviteit daarvan te vermelden.) Gouden medaille. Collectieve inzending van 14 Dongensche looiers. Deze firmas zijn J. Bressers. C. Vermeulen. J. v. Baal. C. W. Broos. C. J. Verbunt. A. Arts. A. F. v. Gaal. Th. Maas. Joh. Ver bunt. P. Offeciers. F. G. van den Assem. Gebr. Nieuwkuik- A. Laurijs sen. G. van den Assem. (Onder bepaling enz. als boven.) G. Reerink Jr., Lochem. Chernac Slichtenbree Co., Deventer. S. Schagen, Amsterdam. Zilveren medaille. Gebrs. Van Best, Valkenswaard. Gebrs. Lommen, Tilburg. W. J. P. Manders, Tilburg. M. Naeff Co., Lochem. Collectieve inzending van 5 Oosterwijksche looiers. Deze firmas zijn E. Bolsius. C. J. C. Mombers. Joh. van Iersel. H. D. Barrau en Co. Wed. II. J. Kluijtmans en Zn, (Onder bepaling als voor de andere collective bekroningen.) J. Kuijpers, Hilvarenbeek. Gebrs. Wolff, El burg. J. C. Bosch, Berlicum. Stoomschors- en runfabriek (Wolff) Amersfoort. Bronzen medaille. Gebi'S. Maas, Valkenswaard. Gebrs. van den Berg, Vechel. P. van der Laak, Gestel. J. J. Beekhuis, Sneek. Eervolle vermelding. P. J. Van Gils, Waalwijk. J. A. Corman, Vlijmen. Mommersteeg en Co., Vlijmen. Ph. De Jongh, Heusden. M. C. N. Bressers, Tilburg. Gebrs. Van Heijst, Bokstel. H. Niessen, Heithuizen. Groep VII. Werktuigen n gereedschappen, vervo ermiddelen. Gouden medaille. E. M. Begemann, K. N. Machinefabriek, Helmond. Firma Gebrs. Beins, Helmond. Dekkers en Co., Helmond. C. A. Teulings, 's Bosch. Zilveren medaille. Gebrs. Merx, Tilburg. Gebrs. Naeff, Lochem. Gebrs Prakke, Eibergen. Bronzen medaille. C. C. Van Meijdenberg, Tilburg. Eervolle vermelding. F; H. Lathouwers, 's Bosch. Waalwijk, 19 September 1883. Een vroolijke opgewekte stemming heerschte de laatste dagen in onze gemeenteen geen wonder 1 De leerlooierij en de schoenmakerij, die twee groote factoren van Waalwijks welvaart, waren glansrijk uit het strijdperk getreden op de internationalekoloniale en uitvoerhandel tentoonstelling te Amsterdam. Be. Laqgstraatsche leder-industrie die gedu rende zoovele jaren gezegd werd niet met de buitenlandsche meer te kunnen concurreeren heeft bij deze gelegenheid de ongegrondheid dezer-bewering duidelijk aangetoond. De inzending der Waalwijksche looiers is bekroond met de hoogste onderscheiding, het weere diploma", het eenige dat in ons land voor de looierij werd toegekend, terwijl de inzending der schoenfabrikanten onzer gemeente een //gou den medaille" verwierf. Aan de inzending van de fabriek van machinaal" en* uit de hand vervaardigd schoeisel van de firma wed. W. A. Dumoulin Zoonte Bezooijen het grootste exporthuis dezer streek en wellicht -van geheel ons land, werd een//gouden medaille" toegewezen en aan de firma's wed. J. de Bakker Zn. en gebr. Kievits aldaar elk een //bronzen medaille." De drie Baardwijkscae inzenders werden ook alle bekroond als de heeren J. van Helvoirt Jz. en Joh. Klerx en Zn. elk met een „zilveren medaille" en de gebr. Vissers met een „bronzen." De eenige Drunensche inzender, de heer H. A. van der Geld, kreeg een „bronzen medaille", terwijl dezelfde onderscheiding te beurt viel aan de heeren P. van Dortmond Zn. en A. J. van Boxtelte Kaatsheuvel. Het van Gils-elixer van den heer P. J. ran Gils, te Waalwijk, werd eene „eervolle vermelding" waardig gekeurd evenals de schoenen van den heer C. Burmanje te Kaatsheuvel. Zaterdag namiddag kwam het bericht omtrent de bekroning der leerlooiers en des avonds omstreeks 8 uurdie der schoenmakers van Waalwijk en de omliggende gemeenten. Die goede tijdingen brachten dadelijk leven en op gewektheid in de gemeente en hoewel laat op den dagwerden nog verschillende bekroonden gefeliciteerd. Zondag morgentoen een uittreksel uit de bekroningslijst per bulletin in deze en de aan grenzende plaatsen was bekend gemaaktwerd van verschillende huizen de nationale driekleur uitgestoken. Des middags ten 12 ure trok de harmonie St. Chrispijn van Waalwijk en Bezooijen uit en bracht eene ovatiein de eerste plaats aan het jurylid den heer J. B. Timmermans Wz. en vervolgens aan ieder der bekroonden in Waalwijk en Bezooijen., Nagenoeg om denzelfden tijd begaf zich de harmouie l'Espérance naar Bezooijenom een aubade te brengen aan haren commissarisden heer Victor Dumoulin chef der bekroonde firma Wed. W. A. Dumoulin en Zoon. De woning van genoemden heer was uitwendig met groen en bloemen kwistig versierd en van de fabriek wapperden verscheidene vlaggen. De meeste ingezetenen hadden ook de driekleur geheschen. Een groot getal belangstellende vrienden had zich om den heer Dumoulin vereenigd, die allen hem kwamen feliciteeren met de glansrijkemaar naar ieders overtuiging welverdiende onderschei ding die aan zijne reeds sedert jaren zoo gunstig bekende fabriek was te beurt gevallen. Nadat de aubade bij den heer Dumoulin was afgeloopenbracht l'Espérance eveneens een ovatie bij de beide andere bekroonden te Bezooijen, de Wed. de Makker en Zonen en Gebrs. Kievits. Daar het»itU3schen reeds laat geworden was, moest deze harmonie haar plan opgeven om hetzelfde te doen bij elk der bekroonden in Waalwijk» In plaats daarvan gaf zij des avonds ten 6 ure een comcert op de markt. De heerlijke tonen der muziek en de prachtige avond lokten een groote menigte volksdie vrolijk en met verhoogden levenslust zich op het marktplein bewoog. In Baardwijk ging het niet minder lustig toe. De harmonie „Eendracht" van Drunen die een concert kwam geven op het terrein van den doelen „Eendracht maakt macht", bij den heer W. Pullenswaar dien dag koning geschoten werd ging vooraf hare hulde brengen aan de met zilver bekroonde exposanten de heeren J. van Helvoirt Jz. en Joh. Klerx en Zoon die met zoo uitstekend succes de sinds lang geves tigde renommée van hun fabrikaat hebben op gehouden. Daarna trok zij onder het spelen van vrolijke marschen door de gemeente. Op gemeld concert heerschte een opgewekte toon en tot laat in den avond duurde de feestelijke stemming voort. Maandag morgen verspreidde zich in Waalwijk het gerucht, dat de harmonie l'Espérance en de liedertafel Oefening en Vermaak des avonds een serenade met fakkellicht zouden brengen aan het jurylidden heer J. B. Tim mermans Wz. Zoodra dit algemeen bekend was, staken alle inwoners de vlag uit, met uitzondering missehien van enkelendie daardoor wellicht eenigermate den schijn op zich laadden, geen deel te nemen aan de algemeene vreugde over de behaalde overwinning. Tegen het vallen van den avond was het marktplein vol volk om tegenwoordig te zijn bij den afmarsch der harmonie. Bij die gele genheid zagen wij daar ook al de werklieden van de fabriek van den heer Dumoulin die den ganschen namiddag hadden feest gevierd. Men kon het den lieden aanzien dat zij zich uitstekend amuseerden en dat de patroon het hun aan niets had laten ontbreken. Ten ongeveer 8 ure begaven de harmonie en de liedertafel zich naar het huis van den heer Timmermans. Daar kwamen achtereenvolgens bijeen de leden der subcommissie voor de in ternationale tentoonstelling, de leden der kamer van koophandel en fabrieken alhier, de bekroonden uit Waalwijk, Baardwijk, Drunen, Bezooijen en Kaatsheuvel benevens verschillenden genoo- digden die allen op de meest gracieuse wijze werden ontvangen door den heer Timmermans en zijne geachte ega. Alles werkte mede om dezen avond tot een echten feestavond te maken. Vooreerst de aanleiding tot deze bijeenkomst, namelijk de lauweren door de Langstraatsche industrie op de tentoonstelling behaaldver volgens de heerlijke kalme avond het heider- schijnende maanlicht-de prettige wijze waarop de bezoekers in tuinkamer en tuin gegroepeerd zaten enzeker niet het minst van alle de uitmuntende leiding van Dr. Van Heijstdie met zijne gewone jovialiteit het prassidium dezer bijeenkomst waarnam. Voor de muziekgezelschappen was een estrade in den tuin opgericht en liefelijk klonken hare vrolijke tonen door het luchtruim.

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 2