vm criE Jaarmarkt te CAPELLE, op Woensdag 3 October 1883, Noordbrabantsche Stoomtram, H. G. ALBERS, Stoomzagerij en Houthandel WEDSTRIJD Opening Teekenschool 21 September ek., ?A I) V E RTE X I EN. ft Lijn Kaatsheuvel-Capelle. PREMIËN. WERKENDAM, Levert vuren, greenen en eiken BestekhoutKoldersJuffers, El lens Kruiplanken en Richters. te W a a 1 w ij k. 1Het beste paard van 4 tot 6 jaar, le prijs f 25. 2. Den besten stier van VU tot 21/, jaar le prijs f25. 3. De beste, nagenoeg rijpe kalf- dragende koe 4. De beste dito vaars 'i Is onnoodig te zeggen dat èn harmonie èn liedertafel, uitstekend voldeden wij zijn niet ander3 van haar gewoon. De heer Timmermans Van Turenhout was de eerste spreker. Hij verklaarde dat in eene vooraf gehoudem bijeenkomst van bekroonden hem de eervolle taak was opgedragen het jurylid den heer J. B. Timmermans, te bedanken voor de moeite, die hij zich wel had willen getroosten voor de belangen der inzenders. Hij deed dit in uitgezochte bewoordingen en constateerde, dat de bekroonden zeer tevreden waren met de hun toegewezen onderscheidingen en dat zij die voor een groot gedeelte te danken hadden aan de moeite, welke de heer Timmermans zich gegeven heeft, om ieders werk naar waarde te doen schatten. Spreker stelde voor de gezondheid te drinken van den heer J. B. Timmermans. Deze rede werd met uitbundig gejuich begroet. De heer J. B. Timmermans deze toespraak beantwoordende, zeide dat hij zeer gevoelig was voor de huldehem zoo eenstemmig door de bekroonden gebrachtdit was natuurlijk voor hem een groote zelfvoldoening; hij had getracht als jurylid zooveel mogelijk nuttig te zijn aan de industriemaar overigens hadden de fabri kanten de hun ten deel gevallen bekroningen aan zich zelve te danken. Hij gaf de verzekering alles te zullen blijven doen, wat in zijn vermogen was, om den bloei der looierij en schoenmakerij te bevorderen, en verklaarde zich bereid om steeds te steunen en voor te lichten daar, waar hem dit verzocht werd. Spreker stelde ten slotte een dronk in op de industrie, die met algemeenen bijval begroet werd. Nu volgde een kruisvuur van toosten en speeches, de een al welsprekender dan de ander; er werd gedronken op de gezamenlijke bekroonden, op den heer Dumoulin in 't bijzonderop den heer Jud. Timmermans Wz., op de gastvrouw de echtgenooter. der exposanten de industrie de kamer van koophandel, den ceremoniemeester en zijne egaenz. enz. enz. Wilden wij een getrouw verslag geven van al het gesprokene, de ruimte van ons geheele blad zou nog te klein blijken. Alleen deelen wij mede dat bij deze gelegenheid ten duidelijkste bleek hoe zeer de heer Timmermans in zijne verschil lende betrekkingen zich de algemeene sympathie heeft weten te verwerven. De wijzewaarop verschillende sprekers hem hunnen diepgevoelden dank betuigdenbewees ten volledat allen ten zeerste waardeeren de wijze, waarop hij hunne belangen behartigd heeft. 't Is waarlijk niet te verw<weren dat de tijd op zulk een genotvollen avo™bij zulk een gastheer en zulke gastvrouw domgebracht, veel te snel vervloog; 't was dan oc*laat eer men het wistenhoogst voldaan maar niet dan noode keerden allen huiswaartstoen het uur van scheiden gekomen was. Het is ons een waar genoegen hier openlijk te verklarendat wij volkomen instemmen met de schitterende bewijzen van hulde en dankbaar heid, den heer J. B. Timmermans Wz. zoo on dubbelzinnig zoo goed gemeend gebracht; want die huldedie dank waren verdiend in de hoogste mate. Voorzekerde toegewezen on derscheidingen hebben de bekroonden hoofdza kelijk aan zich zeiven te danken. Door zich alle moeite te geven om de noodige kundigheden te verkrijgen ter volmaking van hun vakdoor den vasten wildie zij hadden om iets goeds te leverendoor de energie waarmede zij aan dat plan gevolg gaven hebben zij artikelen in gezonden die gerust met de producten van andere landen in het strijdperk kunnen treden. Maar aan den heer Timmermans komt de eer toedat hij de goede hoedanigheid van hunne inzendingen geheel aan het licht gebracht heeft en deze daardoor naar verdienste zijn beoor deeld. Met on vermoeiden ijver en met oneindig veel tact heeft hij alle moeilijkhedendie hij op dezen weg vondweten op te ruimen en het eindelijk zoo ver gebrachtdat aan het tentoon gestelde de belooningen zijn toegekendwaarop het met recht aanspraak kon maken. Eer en dank zij hem daarvoor gebracht. Wij feliciteeren den heer Timmermans met het glansrijk resultaat van zijn onvermoeid streven. Moge hijdie als voorzitter der kamer van koophandel, als voorzitter der subc. voor de tentoonstelling en als jurylid getoond heeft zeer veel voor de belangen van handel en nijverheid over te hebben voortdurend lustkracht en opgewektheid blijven gevoelen om op denzelfden weg voort te gaan. Moge het hem gegeven zijn nog eene reeks van jaren getuige te zijn van den steeds grooceren vooruitgangvan den steeds stijgenden bloei van de iudustrie Ier Langstraat. Ook de bekroonden wenschen wij van harte geluk met de behaalde zege. Wij hopen dat deze glansrijke overwinning voor de Langstraatsche industrie een prikkel zal zijn, om met goeden moed op de thans betreden baan voort te schrijdengeen oogenblik stil te staan maar steeds rusteloos te werken aan de verdere ontwikkeling en volmaking van ieder vak; dan 't kan niet anders, zal weldra vreemde con- curentie geheel verdreven worden en de nijver heid in deze streek een vroeger nooit gekende hoogte bereiken. Naar wij vernemen bestaat bij de Lieder tafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien het voornemenaanstaanden Zondagavond op Musis Sacrum een concert aan te bieden aan de bekroonden in onze en de naburige gemeenten, benevens aan de le den der subcommissie voor de tentoonstelling en de kamer van koophandel alhier. Ook in onze gemeente is een commissie gevormduie zich zal beiasten met de taak om gelden in te zamelen ten behoeve van de slacht offers der ramp op Java. Zijn wij wel ingelicht dan bestaat zij uil de heeren Van der Klokken als cerevoorzitter P. van Es, Jacq. van Biel, Dr. Van HeijstMr. Bits, Bernard Timmermans, S. Eano, J. Quirijns en Van Liempt secretaris. De zitting der staten-generaal is Maandag op de gewone wijze plechtig geopend in eene vereenigde vergadering der beide kamers, onder voorzitterschap var. den heer Van Eijsinga. Z. M. de koning hield de volgende TROONREDE. Mijne Heeren! „Met genoegen zie ik de vertegenwoordigers van hei Nederlandsche volk weder vergaderd om 's lands belangen te behartigen. „Mijne betrekkingen met de vreemde mogend heden zijn hoogst vriendschappelijk. „De vloot en het leger geven mij reden tot tevredenheid. „De tentoonstelling te Amsterdam door bij zondere onderneming in het leven geroepen en door mijne regeering gesteundgaf aan de Nederlaudsche nijverheid en kunst gelegenheid met die van het buitenland te wedijveren. „De oorlogstoestand in Atjeh vordert nog steeds groote inspanning van krachten en eene - te waardeeren plichtsvervulling van onze strijd- krachten te water en te land. In enkele andere j gewesten moesten vijandelijke bewegingen worden j bedwongen. „Ook door andere rampen werd Nederlandsch- Indië bezocht. In eenige gewesten heerschten ziekten van menschen en veeen eene bijna voorbeeldelooze vulcanische uitbarsting verwoestte een deel van Westelijk Java en van Sumatra's Zuidkust. „Het medelijden met hen, die door deze ramp alles hebben verloren toonde zich reeds door milde weldadenaan de veerkracht bij mijne regeering en de volksvertegenwoordigers vereisckt om de ondervonden bezwaren te boven te komen, vertrouw ikdat het niet zal ontbreken. „De kolonie Suriname ondervindt meer en meer de belangstellingdienstig tot het ontwikkelen van hare bronnen van welvaart. „Mijne aandacht is gevestigd op de gevolgen, die voor de kolonie Guragao te wachten zijn van de doorgraving der landengte van Panama. „Eene onmisbare versterking van 's rijks inkomsten zal U worden voorgesteld. „Weldra zullen U wetsontwerpen bereiken, strekkende om de invoering van het wetboek van strafrecht mogelijk te maken. „Ook aan andere belangrijke onderwerpen ter behandeling zal het U Diet ontbreken. „Met het onderzoekvan welke bepalingen der grondwet herziening raadzaam is houdt de door mij benoemde staatscommissie zich bezig. „Moge God's onmisbare zegen rusten op onzen gemeenschappelijken arbeid tot bevordering van het heil des vaderlands. „Ik verklaar de vergadering der staten-gene raal te zijn geopend." De leden der NoordBrabandsche Maat schappij van landbouw, afdeelingen Tilburg Goorle Hilvarenbeek OorschotMoergestel Oostervvijk Bokstel en Heivoort c. a., zijn uit— genoodigd eene vergadering bij te wonen te Oosterwijk op Woensdag e. k., ten einde zich aaueen te sluiten om een adres aan de hooge regeering in te dienen, tot ondersteuning en handhaving der plannen van den inspecteur Pose, om het zuider uitwateringskanaal langs de Lang straatsche dorpen op die wijze in te richten, dat de weder opening der Loonsche Vaart geen be zwaar kan opleveren voor het benedenland en waardoor de gelegenheid zou worden geopend tot herstel van de natuurlijke afwatering der valleidie zich uitstrekt tot boven Hilvarenbeek. Den 16den September heeft aan het ministerie van buitcnlandsche zaken de onder- teekening plaats gehad eener overeenkomst tus- sclien Nederland en Belgiëbetreffende de sa menwerking van de Nederlandsche Bijkspost- spaarbank en de Belgische algemeene spaar-en pensioenkasin het belang der ingezetenen van beide landen. (Staatsct.) De Georgy het tweede schip dat uitge zonden was om de poolexpeditie op te sporen is Zaterdag behouden inArchangel binnengeloopen. De Barenz was, volgens een bericht vanSamojeden, bij de Karische Poort. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam waarschuwt in het Alg. Politieblad tegen zekeren G. De JongJHzn., wonende aldaar 2de Spaarndammerstraat 6, die ei zijn werk van maakt op aanvrage op hypotheken of geld in couranten geplaatstaanbiedingen te doen en zichvoor kosten van door hem te houden taxatie van het in onderpand aangebodene geld te doen overzenden. In sommige zijner brieven sluit hij gemakshalve een postwissel formulier in. Heeft hij geld ontvangendan weet hij zich door uitvluchten van de zaak af te maken en blijft hij in gebreke het gezonden geld terug te geven. Men schrijft uit Den Haag aan het R.N. Met zekerheid kan ik u melden dat Vrij dagavond een door den minister opgemaakte voordracht tot benoeming van eenige leden der tentoonstellingscommissie tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw aan Z. M. den koning ter teekening is voorgelegd, maar on- middelijk zonder aarzeling door zijne majesteit van da hand is gewezen. Ik meen te mogen verzekeren dat een laatste poging zal worden gedaan om Z. M. gnnstiger te stemmen voor de ontwerpers met wier werk hij getoond heeft zooveel op te hebben maar Diettemin is voor alsnog elke opgaaf van toekenning eener ridderor de bepaald voorbarig. Bij het onderzoek der gemeentcbegrootin- gen door de gedep. staten van N.-B. vonden zij zich herhaaldelijk verplicht de gemeentebe sturen te wijzen op het hoofdbeginsel der armen wetom nl. de armenzorg aan de kerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid over te laten. Jaarlijks worden op de gemeentebegroo- tingen nog aanzienlijke sommen ter bestrijding der kosten van het armwezen gebrachtdie kostea bestaan niet enkel in subsidiën aan algemeene armbesturen uit de gemeentefondsen verstrekt, maar ook in zeer aanzienlijke uitgaven, welke rechtstreeks onder den naam van politie zorg voor armenverzorging uit de kas der ge meente worden gedaan onder welke laatste vooral behooren de bestedingsko3ten voor ouden van dagen voor gebrekkigen voor weezen en voor zieken in gestichten. Het gemeentebestuur van Capelle beeft zich tot den minister van waterstaathandel en nijverheid gewend met het verzoek, om het aan de Hooge vaart onder deze gemeente te bouwen spoorwegstation niet te noemen station Hoogevaartzooals bij de aanbesteding van het spoorwegstation Zwaluwe's Bosch staat vermeld in de Staatscourant maar den naam te doen dragen van station Capelle. Tot juryleden voor de groote tentoonstel ling van paarden, vee en pluimgedierte te Breda, op 25 en 26 dezerzijn benoemd de heeren Honcoop burgemeester van Heusden Straver, te Babylonienbroek VlameDgs te Dinteloord Ch. Baron Van der Borcb, te Chaam E. Van Loon te Roosendaalde Man paardenarts te Breda; G. P. de Neve te Steenbergen G. P. de Nevete Steenbergen Godschalk burge meester van EmpelGodschalk burgemeester van BerlicumJ. P. Nootente Ginneken Baron van der Borck ran Bouwenoordte Ze venbergen V. E. P. N. Scholten van Aschat te RoosendaalC. J. Vorsterroan van Oijen, te Moergestel, en Quadekker, paardenarts te Breda. Deze laatste is echter aangewezen om bij de cavalerie-manoeuvres in Gelderland zijne diensten te praesteren. Ten gevolge daarvan zal genoemde heer zijne betrekking moeten neerleggen van secretaris der regeling3-commissie van de ten toonstelling van paarden vee enz., die hij tot dusver zoo flink heeft vervuld. De heer H. A. D. van der Meer zal hem nu vervangen wat de tentoonstelling betreft en de le lnit. G. A. Jong wat de harddraverij aangaat. Bij een landbouwer te Ruitenbroek vond men onlangs op zekeren morgen een paard dood in den stal liggen de oorzaak kon men niet gissen. Thans blijkt dat zich een wespennest in de onmiddellijke nabijheid van die plaats van den stal bevindtwaar dat paard altijd stond en vermoedt men dat het dier een of meer aanvallen van die insecten gehad heeft. De geschiedenis van het gevonden frauduleus ingevoerde goud in een postwagen isdevolgnde: Reeds eenigen tijd hadden de ambtenaren te Zevenaar vermoeden dat er langs dien weg goud en zilverwerken werden ingevoerd. Twee verifica teurs uit Zevenaar begaven zich in den postwagen ter visitatieen daar de tijd daartoe zoowel te Zevenaar als te Arnhem ontbrakwerd het. visiteeren in den vertrekkenden waggon voortgezet Het gevolg was dat bedoelde voorwerpen in een zakdoek gerold in een hoek van den waggon werden gevonden. Groote verwondering van den kant der postambtenaren die allen te kennen gaven zich niet te kunnen begrijpen hoe die voorwerpen daar waren gekomen. Bij aankomst te Amsterdam wees dan ook een daaraan wezige inspecteur der posterijen op de mogelijkheid, dat het goud zonder toedoen der ambtenaren in den waggon kon zijn gekomen. De verificateurs evenwel wezen als invoerder aan den adsistent, op wien zij reeds lang vermoeden hadden en daar nu was gebleken dat die persoon niet was in het bezit van een zakdoeken niet kon ont kennen dat de doek waarin de voorwerpen waren verpakt, hem toebehoorde, zoo volgde spoedig be kentenis. Dat er verbaal werd opgemaakt tegen den commies der posterijen spreekt van zelfdeze toch, hoewel onschuldig, is de verantwoordelijke persoon. Hoe betreurenswaardig het ook is dat een rijksambtenaar zich tot dergelijke praktijken leent, de hoofdschuldigen en meest bevoordeelden in deze zijn toch zeker de kashouders voor wie die voorwerpen zijn bestemd. Zijom geen ander woord te gebruiken doen het rijk te kortmaken voor eerlijke kooplieden de concurrentie bijna onmogelijk en zijn ten slotte oorzaak van het ongeluk der personen die zwak genoeg waren 'om grootendeels ten hunnen bate hunne betrek king te wagen. Met genoegen vernamen wij dan ook dat de namen der fima's waarvoor de voor werpen zijn bestemd zullen worden openbaar gemaakt. Dit laatste heeft trouwens ook plaats gehad toen voor eenigen tijd een conducteur der N. R. S. M. op hetzelfde bedrijf door dezelfde ambtenaren was betrapt. In de Lageheide onder Oosterhout is het huis, stalling en schuui, door A. v. P. bewoond, in een oogenblik eene prooi der vlammen ge worden. Van Jen voorradigen oogst, meubelen en landbouwgereedschappen is niets gered. De schade aan roerend goed en vee bedraagt f700, waarvan niets is verzekerd. Vrijdag namiddag sloeg de bliksem in den kerktoren te Heythuizen waardoor eene aan zienlijke schade veroorzaakt is. Te Roggel sloeg de bliksem in een windmolen. Op beide plaatsen ontstond geen brand. Eene 79jarige weduwe te St. Oedenrode is door den bliksem die de deur van haar huis binnenkwam getroffen; zij werd van haar spraak beroofd en haar bovenlip vaneen gereten. Men vreest voor haar leven. T5V Door noodige werkzaamheden ten behoeve van den aanleg der spoorweglijn Zwaluwe- V Bosch, zal de Stoomtramdienst tusschen Kaatsheuvel en Capelle tot en met Zaterdag 22 September onderbroken zijn. TILBURG, 13 September 1883. De Directeur VAN DEN ELZEN. De commissie voor de teekenschool te Waalwijk maakt bekenddat de lessen zullen aanvangen den lsten Maandag in October a. s., en dat zijdie tot het onderwijs wenschen toegelaten te worden daarvan aangifte hebben te doen ter secretarie alhier, vóór of op 20 dezer. Uit andere gemeenten kunnen leerlingen worden toegelaten zoover de plaatsruimte zulks toelaat. Waalwijk 15 September 1883. De commissie voornoemd. om Door de 14«e afdeeling der Maatschappij van Landbouw zullen worden toegekend voor: 2e f 10. 2e flO.— le prijs f20. 2e flO.— le prijs f 10. 2e f 5.—— mits alle binnen de 14e afdeeling te huis behooren. De eigenarendie verlangen mede te dingenzijn gehouden zich met duidelijke beschrijving van het mededingend paard of rund, vóór of uiterlijk op den 14den September e.k. bij den Secretaris der afdeeling aan te melden. Bij gebrek aan genoegzame mededinging of aan voldoende deugdzaamheidalles naar het oordeel van het bestuur, wordt geen premie toegekend. De bekroonde stieren moeten gedurende het eerste halfjaar na de bekroning binnen gezegde afdeeling op de gewone voorwaarden ter beschikking van den veestapel blijven; eerst na voldoening daaraan zullen de premiën aan de respectieve eigenaren worden uitgekeerd. De keuring zal plaats hebben op den te WAALWIJK op de markt, des voor middags ten negen ure. Het Bestuur der 14e afdeeling der Noordbr. Maatscb. v. Landb., J. VAN DIJK, Voorzitter. VAN HEIJST, Secretaris

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 3